T?TT\QP JlJJLJL/ DU J H°. 10089 TVoensdag li «Tsanuarö. A». 1893. I 1 ïïi-J sag p ji fees (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer toeslaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 10 Januari. /P^S H PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Loiden por t ruifden1.10. Franco per post1.40. AfEooderl^ko Kommore0.05. PIvTJS DE3 ADVÏSIiTSNTEÈN: ▼»B 16 regels f 1.05. Iedere regel meer f0.17|. Grootere letten neer plietarniinte. Voor het iDOMseerea boltea de eted wordt fO.Oi berekeikL OfAoiëele Konnl»ff©vlngen. Bargemecetor en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, late alinea, dor wot ran den 2den JaDi 1875 (Sfcatebl&d No. 95), tot regeling van het toezicht hij het oprichten ran inrichtingon, welke gevaar, echaco of hinder kannen veroorzaken; Brengen by deze ter algemeene kennia dat door hen op heden vergunning ie verleend aan C. H. TIMMER- MANN en rechtverkrijgenden tot het plaatsen van eon Stoomketel in het percoel Levendaal, kadas traal bekend Sectie D. No. 1036. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 3 Jan. 1893. E. KIST, Secretaris. Tegen morgen-, Woensdag-avond, is in ■den Sehouwburgj alhier aangekondigd eene voorstelling door een reizend EDgelsch gezel schap, dat reeds enkele malen te Amsterdam is opgetreden en blijkens de aldaar verschij nende bladen, op zijn gebied, niet zonder succes. Het trok een vrjj talrijk publiek. Opgevoerd werden er de hedendaagsche „Faust" en „Carmen" en dit laatste zal ook hier worden vertoond. In een der verslagen (dat van de „Haarl. Crt.") lezen we dat, wie om muziek te hooren, naar dit Engelsch soort van zangspel gaat, natuurlek dwaas zou doen er wordt in dit genre, dat in de laatste jaren aan de ovorzyde der Noordzee zooveel opgang maakte, trouwens meer gesproken dan ge zongen of in maatgeluiden vertolkt. Ook zou het moeito kosten om in een verhaal weer te geven do geschiedenis, welke men in de verschillonde bedrijven ziet spelen. Maar dit alles neemt niet weg, dat men aangenaam wordt beziggehouden. De schoone, lerende, meest alle gracieuze figuren, die zich op het tooneol bewegen en het velo komische en potsierlijke, dat men te zien on te hooren krijgt, noopt tot aandacht zonder te vermoeien. Ook volgens hot weekblad „de Amster dammer" zal dit gezelschap om het onge wone mot zijne parodies op bekende opera's veel bekijks vinden. Wat te zien wordt gegeven is eene aaneenrijging van circus-aardigheden en café-chantant-fumisterién, een lust voor de oogen om de mooie juffertjes, in vrouwelijk gewaad on in travesti om te steleu, zich bo wegend met eene bevalligheid, juistheid en sierlijkheid, als alleen marionetten dat ver mogen, poppetjes om in een porseleinkast of wassenbeeldenspel te zetten, geene vrouwen, maar gekleurde plaatjes. Het belangrijkst en boeiendst is de vertooning om de staaltjes van moderne Engelsche danskunst, welke zij te zien geeft. Iois geheel nieuws is de zoo genaamde „Slangendans", de „danse serpen tine", waarmede eene Amerikaansche danseres op het oogenblik ook de Parysche hoofden op hol brengt. Door de mededeeling van het bovenstaande z\jn onze lezers en lezerossen omtrent het eigenaardige karakter der aangekondigde voor stelling niet in het onzekere gebleven. Ala bijlage van zijn schrijven van 6 November jl. omtrent het rapport der Raads commissie over de Stadszaal heoft de vroe gere gemeente-architect, de heer D. E. C. Knuttel, nog het volgeode aan den Gemeen teraad medegedeeld: „Oorspronkelijk was mijn voornemen de vragen aan de deskundigen, de hoeren Met selaar Sr. en Yink, door de Raadscommissie gesteld en de antwoorden daarop punt voor punt aan eeno nadere beschouwing te onder werpen. Ik verkeerde toen nog in de meening, dat de eigenaardige opvatting der genoemde des kundigen, vrelke in de vakkringen zooveel ergernis heeft gewekt, slechts het gevolg was van eene bepaalde opdracht der Raadscom missie. Nu ik uit de stukken meen te moeten aannemen dat dit niet het geval is, ontbreekt mij tot die nadere beschouwingen alle opge wektheid; waar mannen, die als deskundigen moeten oordeelen, niet slechts zoo weinig ge voel van collegialiteit en rechtvaardigheid toonen te bezitten, maar ook eene zoo weinig practische werkwijze volgen, daar is hun oordeel reeds vanzelf veroordeeld. Daar in deze goheelo zaak myn streven is geweest mij van persoonlijkheden te onthou den, zal ik ook weerstand bieden aan de ver leiding, om uit de werken van de heoren Metselaar en Vink, respectievelijk als architect en aannemer uitgevoerd, na te gaan of de Raadscommissie wel gelukkig is geweest in hare kens, doch daarenboven moet mij hiervan weerhouden hun antwoord op vraag 38. Im mers, mannen, die, zij het ook vragender wijze, de insinuatie durven neerschrijven: „of er een doel heeft bestaan door onnoodige zwaarte zooveel ponden meer te leveren om de geldelijke eischen zooveel hooger te kunnen stellen" vernederen zichzelven en men zwijgt verder over hunne beweringen. De blijken van sympathie en instemming, welke ik van de meest verschillende zijden uit de vakwereld mocht ontvangen, versterken my in de overtuigingen en opvattmgen, welke ik in myn rapport heb ontwikkeld en waar ook de vakbladen zoo eenstemmig zyn in hun oordeel, wensch ik te volstaan met de over legging van: 1 ex. woekblad de „Ingenieur" van 26 November, 1 ex. „Bouwkundig "Week blad" van 26 Novomber en 1 ox. „Opmerker" van 10 December, in welke nummers de redacties dier bladen hun oordeel geven. Den eersten Maandag na Driekoningen vieren de Typografen elk jaar hun Kopper- feest. Zoo was het ook weer ditmaal. Gister avond togen zeven uren kwamen de leden der Vereeniging „Lonrens Jansz. Coster" in den Foyer der Stadszaal te zamen, om er het 39ste jaarfeest dier Vereeniging te vieren. Het volgend jaar staat dus het 40ste feest te wachten. Behalve de feestvierende leden met hunne vrouwen en meisjes, waren ook oeoige dona teurs aanwezig, terwyi mede de wethouders de heeren dr. M. C. Dekhuyzen en A. L. De Sturler van hunne belangstelling in de Ver- eoniging deden blyken door een gedeelte van een avond by te wonen. De beschermheer, de heer L. M. De Laat de Kanter, burgemeester, was door ongesteldheid verhinderd. De feestvergadering werd geopend met een harteiyk welkom van den president, den lieer W. H. Kloos, die tevens op het aangename feit wees dat men nu weer, evenals vroeger, in de Stadszaal was samengekomen, in de sierlyke zaal daarvan, waar de omgeving zoozeer harmonieert met de feestelyke stem ming, waarmedo allen waren vervuld. Het Kopperfeest is voor de typografen nog steeds het feest by utnemendheid, het feest waarvan reeds lang te voren en nog lang daarna met opgewektheid wordt gesproken om den aan- genamen en gezelligen toon, welke steeds op hun feest hoerscht, en wegens de byzon- dere geschiktheid om hen na inspanning eenige uren van ontspanning te doen genieten. Dankbaar werd er weer gedacht aan hen, die het initiatief namen tot vestiging van deze Vereeniging, welke zich ten doel stelt: alle typografen zonder onderscheid te omvatten en elkaar by ziekte of dood broederiyk ter zyde te staan. Veel zogen is in den loöp der jaren van haar bestaan reeds uitgegaan, en het verslag van den secretaris zou doen zien hoeveel stoffeiyke hulp zyin 1892 andermaal verleende aan hen, die daaraan zoozeer behoefte hadden. Ook werd met voldoening gewezen op de 'j Een merkwaardig: staaltje van *1e onjuistheden, waartoe do wijze Vin werken moe at leiden, vonden i wij, zegt de heer Knuttel, in het aDtwoord op vraag I 26, waar de deskundigen de noodtrappen voor tijde- j lyke werken aanzien, welke eigendom van den aat- 1 nemc-r blijven. goede verstandhouding, welke tusschen de leden onderling is bewaard gebleven en bo vendien bevorderd geworden. Daarna gaf de eerste secretaris, de heer J. A. Van der Haas, een beknopt overzicht van den toestand der Vereeniging gedurende het afgeloopen jaar, waaruit o. m. het vol gende bleek: De vergaderingen werden op den gewonen tyd gehouden en waren belangryker dan zy anders plegen te zyn. De Vereeniging word lid van don alhier door eenige vereenigingen opgerichten Bestuurdersbond en is bovendien aangesloten aan 21 typographische vereeni gingen in verschillende plaatsen hier te lande, ten doel hebbende het wederkeorig overnemen van leden, die in die plaatsen werk verkrygen, en het wisselen der jaarboekjes. De Vereeniging werd. het vorig jaar versterkt door 12 leden, terwyi er in den loop van het zelfde jaar 4 bedankten, zoodat zy op het einde van 1892 bestond uit 129 gewone en 3 eereleden. De ziektetoestand was niet rooskleurig te noemen; met vele en langdurige zieken had do Vereeniging te kampen. Was er het voor gaande jaar reeds eene som van f 556 45 uit te keeren, in het nu afgeloopen jaar moest er f 621.70 worden uitgekeerd. Al moge dit bedrag groot zyn, de Vereeniging heeft toch aan al hare verplichtingen kunnen voldoen, dank zy den steun, welken zy van hare ge achte donateurs mocht ondervinden, waarvoor hun dank werd gebracht, onder verdere aan beveling der Vereeniging in hunne gunst. Eón lid, nl. F. .T. De Munnik, werd door den dood verloren, aan wiens weduwe over eenkomstig art. 20 der statuten de haar toe komende gelden werden uitbetaald. Ook drie donateurs stierven er. Vervolgens werden in het verslag in her innering gebracht een drietal jubileums, welke evenzoovele leden by hunne patroons mochten vieren, nl. G. Van Leeuwen 40 jaren, M. De Jong en C. J. Noest 25 jaren. Ook namens de Vereeniging werden z'4 gelukgewenscht. Moge het hun gegeven zyn nog lang met den zelfden yver en lust hunne betrekking te biyven vervullen Aan het eind van he* verslag word allen een genoegiyk samenzyn toogewenscht. Viert allen vrooiyk, opgewekt feest. Laat het heden blyken dat de vriendenband, welke ons saam verbindt, nog sterker is samengehecht. Dan moot dit, het kan niet uitblyven, aan de Vereeniging ten goede komen. Aan dien wensch is wel voldaan geworden. Het geheele feest kenmerkte zich door een aangenamen. opgewekten geest, allereerst reeds tydens de opvoering van drie tooneel- stukjes: „De assistent-doktor", een oorspron- kelyk kluchtspel in één bedryf door M. J. Gillissen; „De oude Vaandrig", tooneelspel in twee bedry ven door A. J. Servaas van Rooyen, en „Zonder tamboer of trompetter", vaude ville in één bedryf. De optredenden in deze stukjes waren leden der Vereeniging, die zich, met de welwillende medewerking van eene dame, mej. K., alleraardigst van hunne taak kweten, en werden herhaaldelyk luide toe gejuicht. Eenige musici van het „vierde" voerden ter afwisseling bovendien enkele muzieknommers uit; feestliederen, in een bundel vereenigd, werden gezongen en voordrachten gehouden, zoodat het niet aan verscheidenheid ontbrak, welke gunstig op de feeststemming moest werken. Het samenzyn werd voortgezet met een bal, dat de meesten nog langen tyd byeen- hield. Meermalen hoorden we de opmerking maken dat do Foyer voor zulk een feest zoo erg gezellig is, hetgeen natuuriyk eveneens op het genoegen niet zonder invloed bleef. Vier en twintig jaren reeds heeft de Leidsche Kleermakers-Vereeniging „Eendracht door Vriendschap" bestaan, zooals hare fraaie banier ook te aanschouwen geeft, welke gisteravond in de zaal van café „Vondelboven", aan den Stationsweg, prykte, toen aldaar de jaarlyksche feestelyke openbare vergadering dior Vereeniging werd gehouden, welke te ruim halfnegen stadstyd aanving, nadat ons by onze binnenkomst te kwart over zevenen was medegedeeld, dat het „des avonds te 7 uren", gedrukt op introductie-kaarten en programma's, beteekende dat to zeven uren „do deuren geopend werden" en dat te „acht uren" het feest een aanvang zou nemen. Allereerst werd er door den voorzitter der Vereeniging. den hoer "W. Metselaar, na een welkom aan de tegenwoordige», op gewezen, dat deze feestviering eenigszins beperkt zoude zjjn met hot oog op het grooto feost in het volgende jaar, als de Vereeniging eene kwart eeuw zal hebben bestaan, een feest, „waar van heel Leiden zal vervuld zyn". Zuinigheid moest daartoe echter thans voorzitten en vandaar nu een feest op kleiner schaal, eene gezellige byeenkomst. De eerste secretaris, de heer J. Mens, gaf verslag omtrent de lotgevallen dor Vereeni ging en deelde o. a. mode dat in het bestuur geene verandering was gekomen. De penning meester, de heer J. A. Van den Berg, deed z\jne rekening en verantwoording hooren, waaruit bleek dat het saldo in kas bjj den aanvang dezes jaars bedroeg f 662.89, terwyi uit het rapport van den beheerder van het ondersteuningsfonds, den heer C. Oudshoorn, bleek dat genoemd fonds kon wyzen op f 1060 in kas, flinke sommen dus, welke andere vereenigingen jaloersch kunnen maken, naar de president ongeveer zcide, en welke, zonder onverhoopte tegenspoeden, eene flinke feestviering in het volgend jaar zeer wel mogéljjk zullen doen zyn. Het feest slaagde goed. Er werd druk go- zongen (onder leiding van drie musici), o. a. een welkom aan heeren patroons en dona teurs, een dichteriyk oordoel omtrent het al of niet lusten van een broodje met kaas, eene meening omtrent de feestviering in het volgend jaar, als wanneer er oxtra-treinen voor café „Vondelhoven" zullen staan, met eene opwekking om daar nu reeds in te stappen, enz., welke voor dozo gelegenheid niet onver« dienstelyke liederen waren van de hand des heeren W. Metselaar. Leden zeiven hielden voordrachten van den meest verschillenden aard. Het programma wees uit dat het waren de heeren J. Do Graaf, H. W. Metselaar, J. Mens on mej. welke laatste over eene inderdaad lieve stem be schikt. Allen deden hun best en verschaften veel genoegen, dat door een bal nog ver hoogd werd, al hoorden we er over klagen dat het aantal vertegenwoordigsters van het schoone geslacht ter plaatse Diet grooter was. Heden ontvingen wy het bericht, dat het reeds zoo aanzienlyke getal der alhier bestaande vereenigingen nög met één ver meerderd is en wel met de tooneel vereeniging „Multatuli". Tot leden van het bestuur zyn gekozen de heeren J. G. Hogenkamp, presi dent; P. v. d. Blom Jr., secretaris; L. G. Van Weizen, penningmeester, en W. Wage- mans, commissaris. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 60, 10 en 5 Hectoliters, waren de pryzen: 42. f 21.50, f 4.50 en f 2.25. Koppermaandag ia de dag, waarop ge- wooniyk de nieuwjaars-kalenders der boek drukkers loskomen. Als gewooniyk spant weder de kroon de firma Roelofzen Hübner, te Amsterdam, wel ker kalender prykt met eene keurige ets naar Mauve door Wilm. Steelvink. Het kan niet anders of, waar twee dergelyko namen zyn vereenigd, daar heeft de firma R. en H. haar beste beentje voorgezet en een meesterstuk geleverd, dat men met genoegen beschouwt. De boekdrukkery van den hoer P. A. Geurts

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1