N°. 10086. Zaterdag 7 Januari. A0.1893. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Overzeesche bezittingen. Burgerlijke Stand. LEII1SCH DAGBLAD. FBUB DEZER COURANT: Voor Leiden per t maandna.77 f 1.10. Franoo per pont1.40. Alzondnrlifkn Nommers0.05. Opleiding van Indische ambtenaren. By de Indische Regeering is een plan ge rezen, dat eindelijk een einde zal maken aan eene onbillijkheid, die reeds lang uit den weg had moeten worden geruimd. Zooals bekend, zorgt de Staat wel voor de opleiding van zijne ingenieurs door de Poly technische school te Delft, voor de opleiding van officieren der land- en zeemacht te Breda en te Willemsoord de opleiding zijner ambte naren bij het binnenlandsch bestuur in Indië, personen, van wie zóóveel in Indië afhangt, liet h(j tot dusverre geheel aan particulieren, aan de gemeenten over. Of eigenlijk geheel is het woord niet. Men vergrootte de onbillijkheid nog door het meten met twee maten. Terwijl men de opleiding der aanstaande Indische ambtenaren in Neder land overliet aan de gemeenten Leiden en Delft sedert verleden jaar heeft Leiden hare instelling opgeheven en de Regeering niets deed dan elk jaar eene commissie voor het zoogenaamd Groot-Indisch ambtenaarsexamen te benoemen, gaf in Indië zelf het Gouvernement den ouders gelegenheid hun zonen voor Indisch ambtenaar te doen opleiden. Immers, aan het gymnasium te Batavia feitelijk geen gymnasium, doch eene inrichting van Middel baar Onderwijs, als onze Hoogere Burger scholen met 5-jarigen cursus is eene af- deeling B, waar de gelegenheid bestaat zich te bekwamen voor het Indisch ambtenaars examen, dat mede elk jaar te Batavia door eene commissie, door den gouverneur-generaal benoemd, wordt afgenomen. De onbillijkheid springt, dunkt ons, duidelijk in het oog. Toch kan dit Bataviasche gymnasium voor Indió zelfs niet aan de gestelde eischen voldoen. Indië is bijna vijftig-maal zoo groot als Nederland. Wat is het gevolg: dat ouders, die op de Molukken wonen en hun zoon Indisch ambtenaar willen doen worden, hem moeten zenden naar Batavia. Daar dienen zjj voor hunne studie dus onder dak te komen, wat de ouders op groote onkosten jaagt. De vraag is dus gerezen of het niet raad zaam zou zijn, de opleiding der Indische ambtenaren in eene inrichting in Nederland samen te trekken, tot de Indische instel ling te Delft, nadat deze in eene Rijto-instelling zal zijn veranderd? Men zoude jaarlijks aan de jongelieden, dio te Batavia het eind-examen der hoogere bur gerschool (gymnasium afdeeling a of H. B.-S. te Soerabaia en Semarang) hebben afgelegd, vrijen overtocht naar Nederland kunnen geven als passagiers 2de klasse en hun eene toe lage geven van 800 per hoofd over ten hoogste drie jaar. Zt), die het ambtenaars examen hebben af gelegd, moeten als passagier lste klasse terugkeeren. Misschien moet dan het leeraars- personeel te Delft daarvoor eenigszins worden uitgebreid; maar over de betrekkeiyk geringe uitgaaf, daaraan verbonden, zal men gemak- keiyk heenstappen, zoodra men erkent dat 's lands belang in Indió daarmede wordt gebaat. Dit plan verdient zeker een nauwkeurig onderzoek en o. i. alle toejuiching. Het is voor de a. s. Indische ambtenaren zeer zeker noodig dat zy, alvorens tot hun belangryk ambt te worden geroepen, eens eenlge jaren vertoeven in eene echt Holland- sche omgeving, in kennis komen met zuivere Holiand8che toestanden, wat te Batavia on- mogeiyk is. Waarlyk, het wordt tyd dat een einde aan de onbillykheid wordt gemaakt waar het de opleiding dezer ambtenaren betreft. Alleen zou het, naar onze meening, overweging verdienen de Bykeinttelling van Delft te verplaatsen naar Leiden, te vereenigen met de Ryks- universiteit, en wel om de volgende reden. De aanstaande rechterlyke ambtenaren studeeren ook te Leiden. Zy promoveeren eerst tot meester in de rechten en volgen dan de colleges der professoren te Leiden, met het doceeren der Indische vakken belast, om daarna hun faculteits exaraen te doen voor Indië. Er bestaan dus te Leiden reeds leerstoelen voor Indische vakken. Komt nu de Ryks- instelling te Leiden, dan is daar de opleiding voor ambtenaren by de rechterlyke macht en het binnenlandsch bestuur vereenigd, wat o. i. een groot voordeel zou wezen, 't Is waar, Delft zou dan zyne „Indische" studenten zien heengaan, doch dat verlies zou, daar do stad hare Polytechnische studenten toch behoudt, zeker niet van overwegend belang kunnen zyn. (Amst. Ort Gemengd Nieuw*. Brandstichting. Op den 15 den Februari 1886 barstte te Leiderdorp in de buurtschap Achthoven een hevige brand uit op eene boerenplaats en legde hooischelven, stal en woning in de asch. Al zeer spoedig kreeg men kwaad vermoe den, doch de bewyzen, dat hier moedwillig brand was gesticht, ontbraken en zoo verliepen byna zes jaren. Eindeiyk begon het geweten van den dader te spreken en A. S., vroeger een welvarend boer, bekende den brand gesticht te hebben om de assurantie-penningen, ƒ12,600, machtig te worden. Deswege had hy zich gisteren voor de arrond.-rechtbank te 's-Gravenhage te verant woorden. Het was eene bedroevende geschiedenis. De beklaagde, een jonge man van 39 jaren, thans straatarm, had in eigendom eene boer- dery met stalling, enz., met ongeveer een dertig hectaren grond in pacht. De zaken gingen niet naar wensch. De jeugdige boer dronk veel, hield geen toezicht op zyne zaken en zoo boerde hy steeds ach teruit. Toen kwam hy op het heillooze plan om zyn boel in brand te steken en zich met de assurantie-penningen er weer bovenop te werken, aan welk voornemen hy op boven- genoemden datum gevolg gaf, door een bran denden lucifer in eene hooischelf te werpen, waardoor alles in de asch werd gelegd, zon der dat, gelukkig, menschenlevens te betreuren waren. De bekl. ontving de assurantie gelden tot een totaal bedrag van 15,000 (want ook het vee en de landbouwgereedschappen waren verzekerd) en de boerdery werd her bouwd. Weder wilde het echter niet vlotten. De zaken gingen weer niet, (volgens bekl. omdat de pachtsom veel te hoog was) er werd boel huis gehouden en voor de opbrengsteene herberg gekocht, waarvan de eigenaar weldra de beste klant was. Natuurt jk was het beetje geld in korten tyd verteerd en moest ook de herberg weer van kant gedaan worden, waarna de man tot armoede verviel en plan maakte naar Amerika te gaan, vrouw en vier kinderen daarby maar willende achterlaten. Voor de uitvoering van dat plan kon hy echter geen geld krygen en ten einde raad meldde hy zich by de justitie aan en zoo kwam na 6 jaren het boven vermelde misdryf aan het licht. Het O. M., er op wyzende dat de bekl. zich zoowel volgens den Code Pénal als volgens ons tegenwoordig Strafwetboek strafschuldig heeft gemaakt, daar hier „gemeen gevaar" te duchten was, vorderde 3 jaren gevangenis straf. De toegevoegde verdediger, mr. A. L. C. Pabit, meende dat deze zaak ale een rare avis mocht worden beschouwd, daar het feit gepleegd werd onder den ouden toestand van den Oode Pénal en de bekentenis werd afgelegd onder de werking van ons nieuwe Strafwetboek. Betwistende dat hier „gemeen gevaar voor goederen" had bestaan, schetste pleiter de treurige levensomstandigheden van den be klaagde, die vóór zyn huwelijk een flink, oppassend man was, doch eene vrouw trouwde, die voor hem geene goede levensgezellin bleek. Met het oog op de berouwvolle bekentenis van zyn client, op een tydstip, dat men aan geene vervolging meer dacht, riep pleiter de welwillendheid van de rechters in. Uitspraak heden over 8 dagen. Teekenen des tyd s. Vooreen kleinen jongen van 12 jaren, die met een kameraadje, te Monster, door middel van een valschen sleutel eene woning openmaakte, terwyl de bewoners naar de kerk waren, en uit eene kast 5.50 ontvreemdde, zoomede by den godsdienstleeraar een konyn weg kaapte om het beest te gelde te maken, vorderde het O. M. by de Haagsche rechtbank gisteren opzending naar een Ryksopvoedings- gesticht tot zyn 18de levensjaar. Voorts vorderde het O. M. nog in de gis teren gehouden strafzitting voor B. H. L. en J. P. H., arbeiders te Berkel en Rodenrys, die weigerden aan de bevelen van een schild wacht te voldoen om zich te doen ontsmetten alvorens eene door mond- en klauwzeer be smette weide te verlaten, resp. 7 en 3 dagen gevangenisstraf. Een der beklaagden verantwoordde zich met het gezegde, dat de ontsmetting den eonen dag geschiedde en op een anderen dag weer niet; dat dit geheel afhing van een der by bet huisje geplaatste schildwachten, waarvan de meesten dat uitstoomen maar „flauwe kul" noemden en de boeren lieten loopen, terwyl ook de patrouilles aanhoudend van besmet op onbesmet terrein liepen zonder ontsmet te worden. De hoofdcommissaris van poli- tie te 's-Gravenhage verzoekt inlichtingen en opgaaf der verblyfplaats van een man, ge kleed als heer, sprekende Fransch, Duitsch, Engelsch en waarschyniyk ook Hollandsch, kort van gestalte met leelyk gevormden mond, zich genoemd hebbende Jozef Reimann. Hy heeft eene inteekenlyst vertoond voor giften ten bate van de slachtoffers der overstroo ming by Cagliari, op Sardinië, waarop hand- teekeningen stonden van voorname personen te Amsterdam. Die handteekeningen worden vermoed onecht te zyn en daarachter waren valscheiyk giften vermeld, veel hooger dan door die personen ingeschreven waren. De man had opgegeven spoedig naar Weenen te vertrekken. Het p e r r o n - c o n t r 1 e s t e 1 s el wordt aan het station Haarlem ingevoerd op 15 Januari. Te Hilversum woedde Woensdag avond te ruim elf uren een zware binnen brand in de kerk der Christ.-Geref. gemeente, hoogstwaarschyniyk ontstaan door eene by den afloop der avond-godsdienstoefening omge vallen stoof. Toen het gevaar ontdekt werd, had de brand reeds eene belangryke uitbrei ding gekregen en was het gewelf aangetast. Na veel moeite slaagde de brandweer er in het vuur te bedwingen. De schade, aan kerk gebouw en orgel aangericht, is zeer aanzienlyk. Uit Wageningen wordt aan het „Hbl." gemeld, dat het er rustig is gebleven. Alleen deed de saamgeschoolde menigte af en toe de gewone liedjes hooren. Een gedeelte van de daar aangekomen rydende artillerie is reeds weder vertrokken. In „De Standaard" wordt als oorzaak van de oploopjes genoemd de bekende vergadering in „Junushof," waar tegen de houding van een deel van den gemeenteraad werd geprotes teerd. PRIJS DER AD VERTENTIËN Tm 1—» regel» ƒ1.0». Iedere regel meer ƒ0.17). O rooter# lettere Deer pleetemimte. Voor het tDoeeaeetM bulten de sted wordt ƒ0.06 berekend. Omtrent deze zaak deelt de „'Wagen. Crt." nog het volgende mede „In het „Oranje-Hotel" werd Vrydag-avond halfacht door 6 raadsleden een petit-comito gehouden. „Daar werd besloten in beginsel zich niet aan de voordracht te houden, maar een in woner van Wageningen te kiezen. De stemmen zouden afhankelyk zyn van het volgend vooraf beraamd plan: „Verscheen een zeker raadslid ter openbare raadsvergadering op Zaterdag 31 December, dan zouden de stemmen uitgebracht worden op den heer G. Van Heelsum, kantoorschryver; verscheen hy niet, dan op A. C. A. baron Van Dedem. De uitslag is bekend. „En nu de slag is geslagen, nu door den uitslag dezer verkiezing de gemeente van haar regeerend bestuur is beroofd, nu treedt er van dat 6-tal één te voorschyn, die rond weg het uitspreekt, dat hy „om den tuin is geleid", dat zyne standvastigheid zoo wan kelbaar is gebleken, het betreurende dat hy door zyne stem zulk een slag aan de ge meente heeft toegebracht". Blykens nadere berichten over het ongeval, dat mevrouw Van Loon, te Can nes, is overkomen, is de toestand der patiënte zeer ernstig. Zy heeft echter met het been gebroken, maar eene ernstige wond aan het hoofd gekregen Haar echtgenoot en kinderen zyn reeds te Cannes aangekomen. Haar zoon en schoondochter bevonden zich tydens het ongeluk te Cannes. Het ongeval gebeurde in de rue de Frójus, tegenover „Villa Albert". Een voerman trachtte het paard, toen het op hol sloeg, tegen te houden, maar, ofschoon hy zich een eind liet meesleepen, moest hy de teugels loslaten. Nadat mevrouw Van Loon uit het rytuig was gesprongen, holde het paard door en werd een eind verder opgevangen. ALFEN. Bovall u: N. Smit gob. Braam, D. J. Do Pijper gcb. Uitorwijk, D. C. Groeneecheij geb. Verme.lcn, D. J. Schellingorbout geb. Hof land, Z. Overleden: A. Via, ochtgen. van P. M. Nootc- boom, 73 j. AARLANDERVEEN. Bevallon: M, Van Zwieteu geb. Boijer, Z. T. Van der Mik geb. Blok, D. P. Boer geb. Van Vliet, D. M. Scherponzcol geb. Roos, D. BODEGRAVE. Bevallen: F. B. Van dor Bregg6n geb. Do Koning, D. T. K. Treuren gt-b. Noorde- graaf, D G. Calie geb. Amersfoort, Z. H AZERS WOUDE. Bevallon: M. Binnendijk geb. Keizer, D. N. Van Tol geb. Van E swjjk, D. J. W. Aekerman geb. Duivemau, D. A. Slappendel geb. Brouwer, Z. Overleden: C. Van Elswyk, jd. lij. Een levenloos aangegeven kind van P. Pijuaker en A. M. Van der Haau. J. C. Voelenturf, jd. 4 w. C. Berkhout, wed. van B. Van den Bosch, G4 j. KOUDEKERK. Bevallon M. Seinen geb. Dirk zwager, D. LEIDERDORP. Bevallon: A. Klinkenberg geb. Landman, Z. A. M. Jagcl geb. Haarlem, D E. Bol gob. Krot, Z. Overleden: J. Winterkamp, Z. 3 J. NIEUWKOOP. Bevallen E. Klerks geb. Hegoman, D. N. Groenendijk gob. Von Leeu wen, Z. I. M. Sehellingcrhout geb. Blom, D. A. Kwakkenbos gob. Van der Heiden, Z Gehuwd: A. Van Weelden, jm. 25 j. en I. Vosbart, jd. 23 j. OUDSHOORN. Bovallon: J. De JoDg gob. Hago, Z. J. O. Kempken geb. Van Do^ne, D. (wooende to Boecko.werdt, Pruisen). TER-AAR. Bevallen: J. M. Goedhart geb. Van Spronzen, Z. Overleden: M. De Brnyn, D. 2 j. E. T. Meeawsen, D. 2 ra. (wonende te NijmegCD). W0U3RUGGE. Bevallen: E. Stoof geb. Hart man, Z. L. Van dor Boon geb. Sonneveld, Z. M. Do Graaf geb. Van den Bosch, D. A.Feenfctra geb. EerdmanB, Z. Overleden: G. Rodenberg, echtgon. van C. Arijzee, 72 j. J. Vonk, echtgOD. van E. Dom- barg, 46 j. H. M. Vau ZwieteD, jd. 22 j. N. Vis, D. 2 j. ZWAMMERDAM. Bevallen: N. Do Jong geb. Goebel, Z. N. Zaal geb. Roskam, Z. M. A. Hoogendoorn gob. Verburg, D. W. Vreeswijk geb. Schoonderwoerd, Z. W. Offers geb. Haze- broek, D. CORRESPONDENTIE. - M. J. W.! Niet voor ons blad als bericht geschikt.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5