kinderen, brand op eene bovenwoning in do Yinkenstraat. Een driejarig kind bok wam zware brandwonden en is naar het Kinder ziekenhuis vervoerd. De moeder van do kin deren was afwezig en had de kamer gesloten. Op gezag van het „D. v. Gouda" -deelde men dezer dagen mede, dat te Woerden de vorigo week 5 gevallen van cholera nostras waren voorgekomen; naar men nader mede deelt, kwam in die gemeente geen enkel geval voor. Do cholera heeft dezeweokte Oudowater weder een elacatoffer geëischt, zynde een meisje van 7 jaren; de vader, dio sinds 10 dagen lydende is aan eeno ziekte van cholera-achtigen aard, schijnt horstellende. Ook nog 2 kinderen van 15 maanden z\jn in dat gezin overleden. Te Utrecht is aangehouden do bekende Zwigtman van Noppen, die als genees- kundige fungeerde by Goolam Kader, en naar wion reeds lang gezocht werd. GY. v. d. D Volgens hot „U. D." is het bericht omtrent het ongeluk, dat kolonel Ypey Inde maDégo to Amersfoort zou zyn oveikouion, onjuist. Qp Dondordag 12 dozer zal voor de arrondissements rechtbank te 's-Hertogen- hosch terechtstaan Daniël Dnysor, ontslagen secretaris penningmeester van het waterschap „de Hooge Maasdyk van Stad en Lande van Housden c. a.", beklaagd van verduistering van golden als openbaar ambtenaar. In dezo zaak zyn vanwego het Openbaar Mioistorie gedagvaard 10 getuigen. Wegens majesteitsschennis is gisteren door den officier van justitie te Heeren- voen zes maanden gevangenisstraf geöischt tegen den socialist Nyiand. Wegens volksoploopen te Bui tenpost is gisterochtend por eersten trein van Leeuwarden oen detachement genietroepen, ter sterkte van 35 man, onder bevel van den lsten luit. Pelletan, derwaarts vertrokken. Te Harlingen is Dinsdag-avond in het ge wone vergaderlokaal der socialisten vergaderd den geheelen avond bewoog zich eene talryke menigte in do nabyheld van het gebouw, zoo dat de polflio, bygestaan door oenige huzaren, heel wat werk had, het gebod van „uit elkaar" te handhaven. In weerwil van de kalmte, welke men oogenschjjnlyk bemerkt, vreest „Ons Noorden," dat er toch nog wel iets broeit. Naar men verneemt, wordt aldaar ge dacht over do oprichting van oen corps rust bewaarders uit do burgery. Niettegenstaande do u/tgeloofdo promio van 250, is omtrent do brandstichters te Nieu- wolda niets bekend. Te Berguraorhoido biyft alles rustig. Ruim 100 arbeiders konden werk verkrijgen. Eenigen der behooftigsten werden door d j armvoogden extra bedeeld. Van verschillende fabrioken in do Veen koloniën is mot hot nieuwe jaar het loon met een dubboltje per dag tot een hal ven stuiver por uur verhoogd. Te Winschoten wierpen een diietrtl per sonen by ingezetenen de ruiten in, schoten met een pistool op een schipper on trokken loon naar Heiligerleo, waar ze werden inge rekend. Gisteren vertrok van de 2de divisie mare chaussees uit Limburg een dotaohoment naar Zwolle Aan do manschappen van dit wapen wordt tot nador order geen verlof meer verleend. Een bericht uit Zwartsluis, dat Lusko, die by het gevecht met do marechaussees een kogel door den pols gekregen had on preven tief te Zwolle gevangen zit, overleden zoude zyn, is onjuist. Zoowel Luske als P. Masten broek is zoo goed als hersteld van do ver wondingen. Men meldt uit Wolvega, dat de werkloozen zich Woensdagavond by het gemeentelyk armbestuur hebl en aangemeld. Daarna trokken velen hunner onder het gezang van socialis tische liederen door het dorp. De orde werd niet gestoord. Alle werk heeft daar ter stede opgehouden. Een 50 tal werkloozo arbeidors begaven zich dozer dagen naar bet gemeentehuis van De Leok, waar zy van den burgemeester „werk of brood" eischten. Den volgenden dag kwamen zy terug, nu tot een 70-tal aangegroeid, om het antwoord to halen. Men heeft hun werk weten te verschaffen, zoodat allen thans tevreden zyn. Men schryft uit Groningen Do Commissaris der Koningin in de provincie Groningen hoeft aan de verschillende burgemeesters van zyn gewest een schrijven gericht, inhoudende bet verzoek hun in vlood uit te oefenen lot het uit den weg ruimen van de geschillen lusschea werkgevers en werknemers. Door den predizant Brummelkamp, te Qro- ningen, is aan den Commissaris der Koningin in die provincie voorgesteld, eene commissie van invloedryke mannen en ook eenige arbei dors uit te noodigen, de grioven der arbeiiers bevolking t© onderzoeken en middelen te beramen, welke tot verzoening der part yen kunnen leiden. De Winschoter bladen deelen omtrent de aanleiding tot het gebeurde te Sappemeer het volgonde mede: „De aanleiding is te zoeken in hetfeit.dat Zatordag na eene lezing in de volksbierhalle door Travailleur, alle bezoekers werd* n ge visiteerd of zy ook vuurwapenen by zich hadden. Door den commandant toch van het detachement huzaren, den lsten luit. Van Overvëïdt, was aan den Commissaris der Koningin in Groningen een tchryvui gericht, waarin hy er op wees, dat er zooveel revol vers in hot bezit dor socialisten waren, en waarin hy verzocht hun deze vuurwapens to mogen afnemen. Het antwoord op dit schry- ven luidde, dat dit binnenshuis niot mocht geschieden, maar wel na afloop van eeno vergadering. „Aan deze vergunning werd Zatordag ge volg gegeven en man voor man onderzocht, niet zonder verzet dor socialisten en slagen met de karaby'nkolven door de huzaren. Eeni gen werden licht gekwetst; een van de verzetplegers, dio zeker ook al op minder aangename wijze had kennis gemaakt met den „sterken arm", sprong, ten einde het hazenpad te kiezen, op het ijs, doch zakte er door en kwam tot den hald in het water. Door eeu ryksveldwachter werd hij uit zyno netelige positie verlust. Travailleur zelf was de laatsto, die de zaal verliet. Nadat men hem verzekerd had, dat hom geen leed zou geschieden, wandeldo hy met zyno moeder naar huis. „Buiten werdon niettegenstaande het onder zoek schoten gelost, waarop do wachtmeester der huzaren schoot. Eenigo personen, die weerstand boden aan het gebod „uitelkaar!", worden met geweld uiteengedreven en maak ten kennis met de kolven der karaby'nen, ten gevolge waarvan nog twee van die wapens werdon stukgeslagen. „De misnoegdheid onder do arbeidors over het optreden der huzaren was groot, en te verwachten was het, dat zy vroeg of laat daarvan blyken zouden geven. „Er heerscht na al liet gebeurd© een zeor goöpixnnon toestand. „Geheel de burgery van Hoogezand en Sappemeer is eenstemmig van gevoelen, élat de plaatsciyko en militaire overheid, na alles wat daar reeds in den laatsten tyd door do socialisten on hunne geestverwanten is uit gehaald, èn tot beteugeling van den overmood ón voor eigen lyfsbohoud tot handelen go- noodzaakt waren." Daar het te Dokkuiu sodort verleden woek voortdurend rustig is gebleven, heeft de burge meester Woensdag het verbod tot houden van samenscholingen ingetrokken. Men meldt aan het „Hbl." uit Franeker: In de jongste raadsvergadering, door den burgemeostor als spoedeischende belegd, om te doen bekrachtigen do door hem, ingevolgo art. 187 der gemeentowot, uitgevaardigde verordening, houdende vorbod van samen scholingen, werden door eenigo loden veran deringen ter sprake gebracht. Zoo stelde do heer Kamstra twee motièn voor, luidende: lo. De Raad enz., overtuigd zynde, dat er in de gegeven omstandigheden behoefte is, waarin op billyke wyze moet wordon voor zien, is gonoigd, daarin op billyke wyze te voorzien2o. de Raad enz., overtuigd zynde, dat do ellendige en vreeselyke toestanden grootendeels moeten worden toegeschreven aan misbruik van sterken drank, zal alles in het werk stellen, dat vocht, in Schiedam gebrouwen, uit deze plaats te weren en te veiwyderen. Beide motiën zullen in eeno volgende vorgadoring worden behandeld. Een ander lid, de heer Van de Wint, weidde weder uit over de bestaande toe standen. Onder anderen zeide hy, dat, wan neer hy ƒ6000 jaarlyksch inkomen had, waarop de voorzitter in den hoofdelyken om slag is aangeslagen, of 4000, zooals de heer Dirks (wethouder), hij een jaar van ƒ500 zou willen leven en het ovorigo zou bestedeD tot verbetering van de bestaande toestanden. De heer Hoekstra klaagde er over, dat, terwyl de gemeonte financi«.n niet gedogen, werk te verschaffen, do gemeente veel geld zai moeten betalen voor dc aanwezige mili tairen, doch hy hield zich spoedig stil, nadat de burgemeester hem onder het oog had gebracht, dat die kosten komen ten laste van het Ryk. Nog wordt van gisteren het volgende gemeld Te Oudepokela is een schot gelost op den brigadier der marechaussee Paanhuis, die uit zyne karabyn terugschoot, zonder iemand to treffen. Ook P. bleef ongedoerd. Verdacht van dezen aanslag, is de 22 jarige zeeman C. T. in hechtenis genomen, op wien, by arrestatie dadeiyk na het vallen van het schot, eene geladen revolver govondon werd. T. werd govankelyk naar Winschoten overgebracht; na verhoor wordhy weder op vrijovoofen gesteld. Van gemeentewege is ipon te Winschoten begonnen mot werkverschaffing. Veertig ar beiders zyn met keienkloppen aan het w^rk gezet. Te Finsterwold, het brandpunt der woelingen in het Oldambt, heeft het gemeentebestuur ook een aanvang gemaakt met het verstrekken van werk aan werkeloozon. Dinsdag is met keienkloppen aangevangen. De gemeonto be taalt voor eiken hectol. koislag 13 cents. Door oen marechaussee is dezer dagen te Assen eene revolver in beslag ge nomen, welk wapen, netjes afgewerkt, zyn bezitter, die socialist was, slechts /"O.öO had gekost. Voor dezen prfis worden, volgens de „Ass. Ct.", aan de geestverwanten tegen woordig revolvers gegeven. Het 4-jarig zoontje van do echte lieden H., te Enscbodee, dronk gistermiddag uit eene kan kokende koffie en is aan vreeso- lijke brandwonden overleden. To Elberfold is Woensdag een zware brand uitgobroken in hot manufacturen- raagazyn van de heeren Bueren en Elsfeller, Do belendende perceelen werden ook aange tast en do brand nam zulk een omvang, dat hulp uit naburige plaatsen moest worden ingeroepen. De 6chade loopt in de millioenen. Te Alia, een Italiaansch station op de Oostenryksche grens, is eeno dynamict- bom ontploft. Een porsoon word gekwetst. Gisternacht te één uur stond een landbouwer to Lonneker, die sedert eenigen tyd ernstig ongesteld was, plotseling op en ging naar buiten. Zyno vrouw hoordo geraas, volgde haren man onmiddeliyk en vond hem in een put liggen. Zy haaldo er hem, met behulp van een buurman, uit, doch de zieke was reeds verdronken. Hij laat eeno vrouw met 3 jeugdige kinderen onverzorgd achter. Men meldt uit Leeuwarden, dat bet gerechtshof gisteren arrest wees in do zaak van den gewezen commissaris van polilie. Het vonnis der Groningsche rechtbank is gedeoijteiyk bevestigd, gedeeltolyk vernietigd. De beklaagde is op grond van art. 302 juncto art. 52 van hot strafwetboek, veroor deeld tot eeno gevangenisstraf van ééne maand en in '/3 van de kosten van beide instanliGn. Uit Antwerpon meldt men dat de vaart op de Schelde voor zeilschepen, welke niet gesleept worden, gestremd is. Aan schepen, met petroleum of naphtha beladen, is het vorboden de Schelde op te varen. De haven van Kopenhagen ligt gehoel dicht. In de Sont is veel drljfy's. Op Funen en Laaland heerscben aauhoudend sneeuw- stormen en op de moeste spoorwegen staat het vorkeer stil. Ook in de Oostzee is veel dryfys, waardoor do stoomvaart wordt be lemmerd. De straten van St-Petersburg liggen zóó vol sneeuw, dat or aan geen opruimen te denken valt. De treinen komen alle te laat en het vreemdelingenverkeer staat nagenoeg stil, terwyl de verzending van goederen veel stoornis ondorvindt. Do strenge koude beeft hot govolg, dat de wolven aan alle kanton verschynen. In hot gouvernement Nowgorod is de stad Tikbrine geblokkeerd door grooto benden wolven, die tot in do stad komen, en vee, honden en zelfs kinderen wogrooven. Geen enkel inwoner van Tikbrine durft uit gaan, tenzy van top tot teen gewapend. Het gouvernement hoeft bevel gegeven de wolven door een bataljon voetvolk, eeDe soloia kozakken en driehonderd jagers te doen vervolgen. Hot verkeor met Triëst is weder hersteld, maar dat met Buda-Pesth is verbroken. In Noord-Italië zyn reeds sedert eenigen tyd vele kleine meren bevroren, hetgeen hoogst zelden gebeurt. O. a. is dit geschied met het meer van Brionz. Het Como-meer en hot Lago Maggioro zyn slechts aan de kanten met ijs bedekt, maar ook dit is eene zeldzame verschijning. To Wecuen is omzettend vee sneeuw ge vallen. Niot minder dan elf duizend personen zyn bezig met die snoouw op te ruimen. Hiervan werken or vier duizend voor rekening dei" gemeente en do rest voor die van verschil lende maatschappyon. Zy arbeiden van des morgens 4 tot dos avonds 5 uren. Onder de personen, die zich aanboden voor dit werk, waron een aantal jongelieden, dio blykbaar voor gehoel andere werkzaamheden waren opgeleid. Hun dun jasje en slecht schoeisel bewezen evenwel, dat zy niot veel keus hadden. Terwyl het in andoro landen, zelfs in Italië, wintert, is de temperatuur in Griekenland zoo zacht, dat do boeren ongestoord alle landoLyk werk kunnen blijven verrichten. In do andere Zuidelyke landen blyft het echter koudin Portugal is de koude zelfs zeor hevig. In Zwitserland valt veel sneeuw. Ook in Rumeniö woedt, naar men uit Bu charest seint, oen hevige sneeuwstorm, waar door het verkeer op do meeste spoorwegen is gestremd. Uit Hamburg worden van den 4den dezer weder twee cholera-govallen gemeld. Als eene byzonderheid meldt men aan het „Vad." dat op het feest, dat op het stadhuis te Brussel aan de leden der Muntconferentie werd gegeven, niet minder dan 1200 fle6schen Saint-Marceaux Co. (champagne) worden uitgeschonken. In Boriyn wordt op 1—3 Maart eene tentoonstelling van pdardenvleesch on wat daarmee samenhangt gehouden. Volgens het prospectus zullen inzenders uit 70 steden van Duitschland en andere landen deelnemen. To Cincinnati zyn twee personen in hechtenis genomen, die verdacht worden do hand te hebben gehad in de vergiftigingen te Homestead. In oon verboteringsgestichtte Helena (Arkansas) zyn niet minder dan IS gevangenen aan de cholera overleden. Te Cardiff word een kolendelver tot twaalf maanden gevangenisstraf veroor deeld, omdat hy een kind op zyno knieën genomen en geranseld had en daarna op het vuur had geworpen. Het kleine meisje had brandwonden bekomen, waarvan de htteekenen voor het gansche leveD blyven. Het bestuur van de „Mercantile Bank of Australia" wordt vervolgd wegens het openbaarinaken van valsche balansen. By eene botsing op den Baltimore en Ohio-spoorweg, 28 mijl van Pittsburg, zyn acht werklieden gedood. Een 14-jarige negerknaap, die den sherif had gedood, werd te Marcon, in Goorpia, tot den strop veroordeeld en dezer dagen word aldaar het vonnis voltrokken. De jongon, William Bell genaamd, toonde zich tot aan het laatste oogenblik zeer onverschil lig over het lot, dat hem wachtte, en zeide steeds tot zyno bewakers, dat hy er zeker van was in den hemel te zullen komen. Terwyl do beul en zyno knechten hem be hulpzaam waren by het aantrokken der kleederen, waarin by zou worden ter dood gebracht, vroeg hy hun meermalen of ophan ging pyn veroorzaakte en spotte hij niet weinig met de maatregelen, welke cr geno men werden. Toon hy oven wel uit zyne cel gehaald en op de plaats gebracht werd, waar de terechtstelling zou plaats vindon, weende hy bittere tranen en bad om genade. Behalve de overheid en een priester waren ook de ouders van den knaap by do terecht stelling tegenwoordig. De jongon had 29 Mei jl. zich schuldig gemaakt aan diofstal en werd deswege door den sherif gevangongenomen. Onderweg trok hij evenwel eene revolver, waarmede hy twee schoton losto op den sherif, die doedeiyk getroffen neerzeeg. buitenland. Frankrjjk. Tot gisteravond had geene nieuwe arrestatie betreffende de Panama zaak plaats; wel werd verzekerd dat do oud-minister Baihaut, na met de gevangen bestuurders der Panama- Maatschappy te zyn geconfronteerd, ter be schikking van den rechter van instructie was gesteld, maar dit gerucht block onjuist. Wel werden eenigo huiszoekingen gehouden. De inhechtenisneming vau Blondin was een gevolg van zyne bekentenissen tydens de con frontatie met Fontane en Ch. Do Lesseps betreffende zaken, waarin by persoonlyk be trokken was, evenals Baihaut. Deze laatste onderging gisternamiddag een langdurig ver hoor, dat zou hebben geloopen over afpersingen van geld ten nadeele van de Panama Maat schappij. Dit zou hebben plaats gehad in den

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2