N°. 10088. Zaterdag T A0.1893. Bit uoiumei' bostiia! nit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, G Januari. SBZ8 <£ourant wordt dagelijks, met uitzondering var. on- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Het Immermeer. PRIJS DEZER COURANT: Toot Lolden por 3 mtandenf 1.10. Tranoo per poet1.40. H«ODder[o>e Nommere0.05. Mr. J. C. Van dor Lip, wonende to Lei den, heeft heden den eed afgelegd als advo caat en procureur bjf den Hoogen Raad. Bij do Zaterdag te Utrecht gehoudon openbare aanbesteding voor de levering van de ber.oodigde magazyngoedoren ten dienste der gemeente gasfabriek, gedurende hot jaar 1893, alsgetrokken ijzeren fittings, enz., in hst geheol uitmakende negentien perceelen, is door B. en Ws. de levering opgedragen van verfwaren aan de firma H. C. Visser en Zn., to Leiden, f477 71oliën, dezelfde ƒ526.75; van hout, aan de firma J. J. Van Hoeken en Zoon, to Oegstgeest, f715.275. Een bijvoegsel der „Staatscourant" van S dezer bevat do goedgekeurde statuten van de „Noordwykscho Duin exploitatie maat schappij". Badankt is voor het beroep by de Herv. gom. te Vmkoveen docr ds. IJ. Bootsma, to Zootermeer en Zegwaard. De audiüntio. van den minist.cr van. oorlog weid gisteren bezocht door verschil lende hoofd- en andere officieren, begrepen in do jongste legerbovordering. Op 1 Januari waren by de Nod.-Horvormdo IverU 377 predikantsplaatsen vacant, als: in Gelderland 36, Zuid-Holland Cl, Noord-Holland 44, Zeeland 42, Utrecht 15, Friesland GS, Kveriisel 20. Groningen 51Noord Brabant 19, Limburg 6 on Drorte 15. Voor al dezo vacaturen z(jn nog slechts 6 candidal en beroepbaar, en wel de lieoren F. A. Steenbakker Morilyon Loysen, te Schoonhoven A. Lauts, te Ottoland; J. Q. Callenbach, te Nykerk o/d. Veluwe; A. J. Montyn, te Gro ningen; N. Do Jagor Mezenbroek en H. D. Hellems, te Leiden Do vier laatstgenoemden hebben zich nog niet beroepbaar gesteld. Als secretaris van het hoofdbestuur der Vereeniging tot bevordering van Fabriek6-en Handwerksnyverheid is opgetreden jhr. tr,r. J. A, Stoop, lid van het Hoofdbestuur te 's Gravenhage. Het orgaan van de „Noderlandsche Maat schappij ,oc bevordering van nijverheid" is met 1 Januari geworden eene wekelykscbe courant, genaamd „De Nyverheid". De rodactio van het nieuwe weekblad-orgaan is opgedragen aan den heer F. W. IVosterouen van Meeleren, te Amsterdam. PRIJ8 DER ADVERTENTIE;,' T»n 18 rogrie fl.05. TM,.re regel meer /"O 1 Qrootere lottere neer pUtteruimto. Voer tiet üteeveoren baiton rfe „led wordt fo.00 berekend Directeuren der „Maatschappij van Nyver heid" hebben eene commissie benoemd om onderzoek te doen naar de inslellingen van onderwgs, vt6lke in verschillende gemeenten! bestaan voor hen, dio do lagere school hebben verlaten en tot een ambacht of eenig vak van nyverheid moeten worden opgeleid. Benoemd is tot geneesheer directeur van liet Buiten Gasthuis to Amsterdam, dr. J. Kuiper, arts, officier van gez. 2do kl. aldaar. By de Staatsspoorwegmaatschappy is benoemd tot stationschef to Rotterdam-Beurs, de heer Bussemaker, thans goederenklerk. De heer G. Wijnbergen, commies by de Maatschappij tot Exploit, van Staatsspoor- wegen en werkzaam aan de centrale contröle van Ned. spoorwegen, is benoemd tot. chef der controle bij don Nederl.-Zuidafrikaanschen Spoorweg in Transvaal. Do hoer Wynbergon heeft die benoeming aangenomen. De luit. ter zee 2de kl. W. J. G. Umb- grove, dienende aan boord van Hr. Ms. artill.- instructiescbip „Aruba", wordt met den lCden dezer op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zeo 2do kl. K. Peaux. De luit. ter zee 2do kl. S. P. L'IIonoré Naler wordt mot dien datum geplaatst aan boord van IJr. Ms. wachtschip to Willemsoord. \Do min. van binnenl. zaken, overwegende dat dr. J. Zaayer Az. ontslag heeft genomen als lid va« do Tweede Kamer der Staten- Generaal en dat dientengevolge eene verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats bobben in bet hoofdkiesdistrict Leeuwarden, heeft goedgevonden te bepalen lo. dat do verkiezing van eon lid der Tweede Kamer van do Staten VJCI1C1AAI JU llv» zal plaats hebben op Dinsdag 24 Jan. e. k.; 2o. dat de herstemming, is die noodig, zal goschieden op Dinsdag 7 Februari daaraan volgende. liet stoomschip „Admiral" vertrok 3 Jan. van Durban via Zanzibar naar r.otter dam en Hamburg; de „Bromo", van Rotter dam naar Batavia, arriveerde 5 Tan. te Mar seille; de „Sumatra", van Batavia naar Am sterdam, passeerde 5 Jan. Ouessant; de „Dubbeldam" arriveerde 5 Jan. van Amster dam te Nieuw-York; do „Prins Willem III", van West-Indi6 naar Amsterdam, passeerde 5 Jan. Ks3P La Hogue; de „Prinse6 Wil- hclmina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 6 Jan. van Suez. Bjj Koninklyk besluit is benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewjlzen te Maastricht K. F. Aliens, thans iDspecieur der registratie en domeinen van do 1ste klasse in de divisie van inspectie Maastricht. Benoemd tot ridder in de orde van den Nod. Leeuw mr. C'. Cardinaal, eervol or.tsla- gon hoofdcommissaris van politie te Rotterdam. Benoemd by 't wapen der artillerie, by het 1ste reg. vesting-artillerie, tot eersten luit., do tweede luit. G. F. baron Van Till, van het corps. Aan den lsten luit. L. D. Mazel, van het 3 lo reg. ve6ting art., tydelyk pensioen ver leend en dat pensioen toegek.nd voor den tijd van vyf jaren en tot een bedrag van f 350 'sjaars. Aan A. A. Backer Overbeek, eervol ont slagen eerste apotheker der 1ste kl. van het Ned.-Indiseh leger, de bevoegdheid van apothe ker verleend. De heer C. J. Neob, arts, benoemd en aan gesteld tot off. van gez. 2de kl. by het per soneel van don geneeskundigen dienst van het leger in Nederlandsch-Indif Aan den luit. ter zee 2de kl. W. J. G. Umbgrove, op zyn verzoek, een verlof ver leend voor den tyd van een jaar, onder stil- stai.d van non-aclivitoitstraktement en zon der opklimming in de ranglijst. Pensioen verleend aan mr. R. T. H. V. L. A. Van Brneval Faure, hoogleeraar te Leiden, ten bedrage van f2800 aan dr. F. W. B. Yan Bell, hoogleeraar te Groningen, van f3000. Gemengd Niouws, Mon moldt ons uit IC a twyk aan Zoe dat aldaar pogingen worden gedaan om van goede ijsoanoTr -„ot-on wyk. Zooals ieder schaatsemyder weet, is 't met die banen aldaar altijd treurig gesteld. Naar men hoopt, zullen die pogingen slagen, omdat niet alleen Ijsvermaak mogelyk ge maakt wordt, maar tevens aan vele weiko- loozon arbeid verschaft kan worden. Mogen ICatwjjks ingozetenen dit nuttige doel naar vermogen steunen, door lid te worden dezer vereeniging, tian zal hun niet alleen de dank der schaatsenryders, maar ook in nog ruimere mato die der werkoloozen ten deel vallen. Het ysbericht van de Zuid- Hollandsche IJsvereenlging te 's Hage luidt als volgt: De ysbaan naar Leiden, de gezel ligheid en de erwtensoep aan de Vink zyn thans even voortreffelyk. Over de Meerburgsche vaart (1ste brug rechts voortyf do Vink) kan naar Leiderdorp en naar den Vliet by Voorschoten gereden- worden (mooie baan). De Vliet is onberijd baar, maar kan overgostoken worden. Do commissie der spyskokerij te Wassenaar is sedert do vorige maand weer handelend opgetreden Zy deelt, daartoe door bydragon van ingozetenen in staat geste'd, viermaal per week aan de behooftigen Marine spys uit. Gevallon van mond en klauwzeer kwamen- ook in die gemeento voor; thans heerschtdeze ziekte nog op da stallen van jhr. Vegelin van Claerbergen, wed. C. Nell en G. Van der Ham. Do openbare veilingen van hoornen en hak hout zyn aldaar afgeloopon. De pryzen waren evenals het vorige jaar gedrukt, hetgeen men toescliryft aan het meerder gebruik van steen kolen. Tydons de afwezigheid van de dames R., wonende in de Oranje-Plantago, te Delft, heeft mon ingebroken. Uit eenige kasten, welke men met geweld had open gebroken, lag de Inhoud op den grond en de tafel verspreid. Hot is den dieven blijkbaar te doen goweest om geld en voorwerpen van- waarde, daar kleedingstukken onaangoroeivt z|jn gelaten. Met uitzondering van een goudeiv dames horloge en een zilvoren armband, welko. voorwerpen zyn ontvreemd, hadden de be woonsters alles, wat waarde haJf 'vudr haar vertrek in bewaring gegeven. Een man had te Rotterdam in dronkenschap oen agent van politie in een- been gobeton en was dus voor mishandeling van een ambtenaar in functie door de recht bank veroordeeld tot 2 maanden. Gisteren voor het hof te "s Gravenhage te weten, ook mot dat ny zijne viuu» pak slaag had gegeven. Mr. J. J. Van Troostenburg de Brujjn, die als verdediger optrad, pleitte in eene uit voerige rode verzachtende omstandigheden en concludeerde tot het opleggen van eene lichte straf. Het O. M. requireerde bevestiging. Uit spraak over 14 dagen. In het afgeloopenjaar werden ongeveer 4200 vreemdelingen zonder middel van bestaan uit ons land vorwyderd. Aan den Z.-O.-Buitensingol te 's Hage viel in het hofje van Berkhout oer.e- vrouw van ruim 70 jaren van de trappen. Zy bezeerde zich zoo ernstig, dat zy eenige minuten later reeds bezweek. Te Amsterdam ontstond, ver moedelijk door het spelen met lucifers door i.) Op een namiddag in den herfst van het jaar 18 hep een oud, net gekleed heer langzaam de straat door. Hij scheen gewan deld te hebben en huiswaarts te keeren, want zyne schoenen met gespen, welke toen uit do mode waren, zagen er zeer stoffig uit. Hij droeg con langen rieten stok onder den armmet zyno donkere oogen, welke ver rieden dat hy geene gelukkige jeugd ge had had en die zeer by zyne sneeuw witte haren afstaken, keek by rustig om zich heen naar de stad, wolke, door de avondzon beschenen, zoo prachtig vóór hem gelegen was. - Hy was blykSaar oen vreemdeling, want slechts eenige voorbijgangers groetten hem, i hoewel verscheidenen niet nalaten konden j hem in de ernstige oogen te zien. Eindelyk stond hii stil voor een huis met een pracb- j tigen govel, keek nog eens om zich heen, 1 opende eer.e deur en trad een voorpor taal binnen. Zoodra de deur gerpend werd, schoof eer.e hand h gordijn van voor een klein raam i weg en vertoonde zich het gelaat eener oude vrouw. „Je behoeft het licht nog niot aan te steken", zeido de heer met zachte btem, nadat hy de vrouw met :.yn stok gegroet had; de huismoeder liet het gordyn weer vallen. De oude heer ging het groote voor portaal door, kwam toen in eon vertrek, waar groote eikenhouten kasten, met porse leinen vazen versierd, tegen de muren ston den, kwam door eeno deur in een ander portaal, van waar eene smalle trap naar de bovenachterkamers voelde, welke hy be woonde. Hij ging langzaam naar boven, opende eene deur en kwam in een vrij ruim vertrek. Het zag er gezellig uit; de eene muur was byna geheel onzichtbaar door de boekenkastende andero muren waren ver sierd met schilderijen en portrettenvoor eene tafel met groen tafelkleed, waarop enkelo opengeslagen boeken lagen stond c-en oude leuningstoel, welke met rood fluweel over trokken was. Nadat ons „oudje" heed on stok in den boek der kamer gezet had, ging hij in zyn leuningsloel zitten, om van zyno wandeling uil te rusten. Terwijl liy daar zoo zat. werd l:ct langzamerhand donker; eir.delyk viel het licht der maan op de schilderijen aan den muur en de oogen van den man volgden onwillekeurig do heldere strepen op het behang. Nu zag hy een klein portret in een eenvoudig zwart lijstje. „Elizabetl" zeido hy zachtjes en dit woord uitgesproken hebbende, had hy zich de ge schiedenis zijner jeugd voor den geest geroepen. Er kwam een hef klein meisje naar hem toe. Zy heette Elizabet en was vyf jaar oudhij was juist eens zoo oud. Om haren hals droeg zy een rood doekje, heigeen het lieve bruin- oogige kind zeer goed stond. „Reinbardt!" riep ze, „wy hebben vry, vryden geheelen dag is er geen school en verbeeld je; morgen ook niet!" Roinhardt zetto do loi, welke hy onder don arm droog, tegen de huisdeur aan en toen liepen de kinderen het huis door naar den tuin en door de achterpoort het weiland in. Doze onverwachte vacantia kwam hun goed te pas. Reinbardt bad met Elizabet van graszoden en allerlei andere dingen een huis gebouwd zy zouden 's avonds hierin spelen; alles was klaar, alleen eene bar,k ontbrak. Nu ginghy j dadeiyk aan het werkspijkers, hamer en I de noodige planken lagen al klaar. Intusschen ging Elizabet weg om de zaadjes van do wilde malve te verzamelen; z(j wilde er kettingen en armbanden van makenen toen Reinhardt eindelijk, na menigen spyker kromgeslagen to hebben, zijne bank klaar gekregen had, verliet hy zyn huisje om naar Elizabet te zoeken. Daar zag hy haar aan de andero zyde van het weiland. „Elizabet!" riep hy. „Elizabet!" En daar kwam zy aanvliegen. „Kom", zei hy, „nu is ons huis klaar!.Je bent warm geworden; kom binnen, dan gaan we op de bank zitten en zal ik je wat vertellen." Beide kindoren gingen naar binntn en namen op de nieuwe bank plaats. Elizabet nam de zaadjes en reeg ze aan lange dradon Reinhardt begon te vertellen „Er waren eens drie. „Ach", zei Elizabet, „dat kan ik al van buitenje moet niet altyd hetzelfde vertellen." Reinhardt moest in dit verhaal blyven steken en vertelde in plaats daarvan de ge schiedenis van den armen man, die in een leeuwenkuil geworpen werd. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1