H. F. HOOSEMANS, HERMAN F. A. DAMEN ZOON, Januari en Februari 2 ZWART MARMEREN PENDULES Stoomtram HAARLEM-LEIDEN. FRANS LUDEWIG, N» 10082. SMiisskImo 3 Januari. A°. 1893. t£eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Wijnhandelaren, Leiden. JP. Chaudron, ARCHITECT, Om den grooten voorraad der goederen eenigszins op te ruimen, zal ieder, die gedurende bij ondergeteekende voor 1 Gld. a contant koopt, gratis 1 Lot ontvangen op MET COXJPES, welke in de uitstalkast zijn geëtaleerd. BREE8TRAAT 103. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leideo per 3 meendenf 1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DE2, AD VERTEN TIÉN: Tan 1—6 regel* f 1.06. Iedere regel meer f 6.17$. Grootere letter* neer plaatsruimte. Voor het tnoeeseeren buiten de etad wordt f0.06 berekend. Tweede Blad. Leiden, 2 Januari. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken zyn voor het jaar 1893 benoemd tot assistent by de Rijks universiteit te Leiden, in het ziekenhuis, de heerenE. Teixeira de Mattos, A. J. Groen, N. J F. Pompe van Meerdervoort, J. Waller Zeper; voor de heelkunde, dr. W. J. Yan Stockum; voor de sten onkunde, J Weeder; voor de physiologie, H. W. Blöte; voor de pathologische anatomie, R. De Josselin de Jong; voor de pathologie en hygiëne, D.Mac. Gillavry; voor de scheikunde, dr. H. W. Bak huis Roozeboom, dr. E. A. Klobbie, H. J. Gerlings, H. Rouffaer; voor de natuurkunde, dr. J. P. Kuenen, E. C. De Vries, P. Zee man; voor de zoölogie, dr. H W. De Graaf; voor de botanie, L. Vuykvoor de pharmacie, J. J. Vermetvoor de verloskundige póli kliniek, J. D. Doorman, en tot prosector by de anatomie, G. H Van Dissel. HH. MM. de Koninginnen woonden Oudejaarsavond met gevolg den dankstond in de Groote Kerk te 's-Hage by, onder gehoor van ds. Oort. De burgemeester van Haarlem, mr. E. A. Iordens, heeft tegen 1 April a. s. zyn eervol ontslag aan H. M. de Koningin-Regentes aangevraagd. By koninklyk besluit zyn benoemd tot ridders der ordo van den Nederlandschen Leeuw: H. Poppen, kanunnik, deken en pastoor te Amsterdam; dr. E Laurillard, lid en secretaris van het hoofdbestuur van het Nederlandsch Genootschap tot zedelyke ver betering der gevangenen, en predikant aldaar jhr. mr. J. C M. Van Riemsdyk, chef van algemeene zaken by de Maatschappy tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Curatoren van het seminarium der alg. doopsgezinde sociëteit te Amsterdam hebben, in een uitvoerig adres aan den gemeenteraad, hunne bezwaren uiteengezet tegen het ver- hoogen van de insohry vingsgelden voor theolo gische studenten en tegen de niet-vervulling der opengevallen hoogleeraarsplaats. Zy zouden zeer ongaarne er toe overgaan om evenals in 1875 met het remonstr. seminarie is ge schied hunne instelling, die l1/, eeuw aldaar gevestigd was, naar eene andere universiteitsstad over te brengen. Naar mt-n verneemt, zullen ook de curatoren van het Luthersch en die van het Ned.- Israël. seminarium zich tot den Raad wenden. De by den generalen staf tot luit. kol. bevorderde majoor A. J. Prins wordt terug geplaatst by het wapen der infanterie en belast met het commando over een bataljon. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand November 1892 is ingelegd 1,410,303.99, terugbetaald 1,040,316 07 y2meer ingelegd dan terugbetaald 369,987.9 Laan het einde der maand October was ten name van verschil lende inleggers ingeschreven f 26,365,987.57, zoodat het gezamenlyk tegoed op ultimo November bedroeg /,26,735,975,48'/2- In den loop der maand zyn 5529 nieuwe spaarbank boekjes afgegeven; 1791 zyn.gebeel af betaald, zoodat er aan het einde dier maand nog 355.508 in omloop waren. Gemengd Nieuws. Te halfelf op oudejaar is door de koristen van de Fransche Opera te 's-Gra- venhage aan den directeur, den heer Mertens, eene serenade gebracht aan zijne woning. Gisteren, Nieuwjaarsdag, bood de heer Mertens den artisten een feestdiner aan in het „Hótel des Indes." By het afryden van de Wagen- brug te 's-Gravenhage is Zaterdag-avond aldaar in ie gracht geraakt paard en wagen met goederen van de vrachtryders tusschen Den Haag en Delft, De Neuve en Moll. Een be jaarde man, die achter in den wagen zich bevond, moet er bytyds zyn uitgesprongen, maar de koetsier geraakte mede in het water en kon slechts met moeite uit zyn benarden toestand worden gered. Hem werd, daar hy kwetsuren had bekomen, door de politie hulp verleend. Het paard is levenloos opgehaald en de wagen werd, nadat de goederen er zoo goed mogeiyk, doch natuurlyk nogal bescha- d gd, waren uitgehaald, op het droge gebracht. Omstreeks 11 uren Zaterdag- avond ontstond te Rotterdam brand op de eerste verdieping van pand No 29 aan het Achterklooster, waarop, onder meer, door F. W. Banis eene sigarenplakkery en -makery wordt uitgeoefend. In een half uur tyds was de brand door de werking van twi-e spuiten gebluscht en een achterkamertje uitgebrand. De brand ontstond, doordien een der bewoners met een petroleumlampje tegön eene pers aan stiet, zoodat het viel en brak. De inboedel is voor f 2800 verzekerd Tydens de brand plaats vond had een vry ernstig geschil tusschen de politie en een geaffecteerde van spuit 12 plaats, doordien die spuitgast weigerachtig was zyn insigne te laten zien. Voor het kantongerecht te Apel doorn werd een belangwekkend en van beide zyden met talent en scherpzinnigheid gevoerd debat gehouden tusschen den ambtenaar van het Openbaar Ministerie en den advocaat De Meyier uit Arnhem, naar aanleiding van twee regen den eigenaar van „Berg en Bosch", de heer Wils, en diens zoon opgemaakte processen- verbaal, wegens het onbevoegd jagen op een aan Wils toebehoorend, doch binnen deheer- lykheid van het Loo gelegen stuk grond, dat vroeger dennenbosch was geweest, doch nu deels met akkermaalshout en berkenopslag bezet, deels met dennen bezaaid is. Het gold de vragen of genoemd terrein volgens net welbekende Souverein besluit van 1815, in zake het heeriyk jachtrecht, al dan niet moest beschouwd worden als bosch, of de langs een gedeelte van dat terrein loo- pende droge greppel, in den zin van gezegd besluit, als sloot kan worden aangemerkt en eindelyk of van een terrein, waarop door afsluiting het jachtrecht van den heer der heerlykheid vervalt, dat recht overgaat op den eigenaar van den grond, hetgeen door het Openbaar Ministerie werd ontkend, doch door den verdediger, die zeide geen slapend jachtrecht te kennen, werd bevestigd, terwyl Z.E G. eon arrest aanhaalde, volgens hetwelk eene greppel als afsluiting met eene sloot werd gelykgesteld en er zich op beriep, dat by de toepassing der grondbelasting een met dennenzaad bezaaid terrein als bosch werd beschouwd, zoodra de gezaaide dennen te voorschyn kwamen. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op Donderdag 12 Januari. Een meisje van 20 jaar uit het dorp Warga en een jongen van 14 jaar te Uitgeest zyn weder slachtoffers van het ysvermaak geworden, doordien zy zich op gevaarlyke plaatsen waagden. Te Knype (Fr.) is de verver B. De Leeuw onder het ys verdronken. Te Vrouwen-parochie zakte een veertien jarige jongen by het schaatsenryden door het ys en verdronk. Te Borg-Ambacht is een negenjarig meisje op het ys zoodanig gevallen, dat haar eene been boven de knie brak, terwyl een 20 jarig jonkman te Berkenwoude met zoo'n vaart tegen eene brug aanreed, dat zyne hersenpan spleet. Ondanks de hevige pynen en het geweldige bloedverlies begaf de patiënt zich te voet naar het anderhalf uur verwyderde Berg Ambacht, om zich aldaar door den ge neesheer te laten verbinden. Vrjjda ga vond brak by een win kelier in de Langebisschopstraat te Deventer door eene onbekende oorzaak een felle brand uit op eene achter-bovenkamer, die geheel uit brandde. Ook de zolder en het dak werden grootendeels door de vlammen verteerd. Het overige gedeelte van het pand heeft groote waterschade geleden. Te Beilen heeft een spoorweg ongeluk plaats gehad. By het voorbyryden nl. van het station aldaar viel het middelste rytuig 2de klasse om. De oorzaak was waar- schynlyk het opvriezen van den wissel. De rem werkte automatisch. De passagiers zyn inet enkele schrammen vrygekomen. Na af haking kon de trein doorryden. In den vol genden wagen zat mr. Oostingh, die by het spoorwegongeluk te Ruinerwold indertyd beide beonen brak. Twee bakkersknecht» waren te Ter Neuzen aan 't stoeien, toen de een den ander by ongeluk met een mes eene klein» wonde toebracht. Er werd weinig acht op de kwetsuur geslagen; de arm zwol echter kort daarna op en na twee dagen ia de verwonde aan bloedvergiftiging overleden. Vermoedeiyk door het apringe* van een pot is te Eist, by Rhenen, het huis van A. Nagel in asch gelegd. Hooiberg en belende gebouwen zyn behouden. Allea waa verzekerd. Eene dynamiet-bom Fi8*te Ge 1 sen- kirchen voor de kazerne der politie ontploft; alle deuren en vensters werden verbryzeld, maar als door een wonder werd niemand gewond. Men gelooft dat werkstakende mynwerkers den aanslag ploegden. In het Fransche Noorderdepar tement blyft de cholera voortwoeden. In een dorpje by Lens kwamen Woensdag 13 en Donderdag 3 sterfgevallen voor. In eene rede te Zürich heeft Bebel tot groote ergernis van een deel der aanwezige sociaal-democraten verklaard, het niet eens te zyn met hen, die in de naaste toekomst eene sociale revolutie willen. De beambten en werklieden der wapenfabriek te Spandau hebben eene coöpe ratieve vereeniging opgericht. Dertien duizend werklieden zyn reeds als leden toegetreden. By de voorloopige quarantaine- maatregolen, welke volgens de „Times" weldra op landverhuizers, voor de Vereenigde Staten bestemd, zullen worden toegepast, is o. a. bepaald, dat reeds in de haven van i vertrek de landverhuizers aan een gestreng onderzoek gedurende 7 dagen moeten worden onderworpen. Gedurende dezen tyd moet het goed dageiyks ontsmet worden. Zeer laag tarief voor Bestelgoerleren. Onverschillig over welk gedeelte van den Tramweg het vervoer plaats heeft: Per zending van 5 Kilogram of minder gewicht l© Cents. Van elke 25 Kilogram of onderdeel daarboven wordt per zending berekend5 Cents. Zendingen tot een gewicht van 200 Kilogram worden als bestelgoed aangenomen. Lichte goederen van grooten omvang, zooals Meubelen en dergelijken, worden berekend naar het dubbele gewicht. 5040 32 Eenige contractanten en depothouders voor Noord- en Zuid-Holland, Zeeland en Utrecht van JOHN ROBERT HARVEIJ Co., te Glasgow, voor Scotch Whisky1*. Vrachtryder van Lelden op 's-Ba«e, maakt bekend dat 91. f. LA4R niet by hem in dienst is. Haarlemmerstraat No. 51. 35 6 iiynkade No. 2, Lelden. 6010 6 Voor Leiden en Omstreken van JAS- HENNESSY Co., te Cognac, voor Cognac. Steeds voorhanden: Champagne „Lanson sec" (grand vin) van LANSON PÉRE FILS, te Reims. Generale Agenten voor Nederland en Koloniën van FRATELLI CORA, te Turfln, voor Vermouth, 6960 26 Aanbevelend, 32 44

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5