Burgerlijke Stand ran Leiden. dooi in staat de vlammen in dea aanvang te «tuiten. De n.iteriöele schade is niet zeer groot. Gcdr rende de afgeloopen week had men in do serk sleede eene brandlucht geroken. Men ha 1 evenwel niet aan brand gedacht en vermoedde, dat do rook van de kachel hier van do oorzaak was. Men vermoedt editor nog, dat hot hout de geheels week gesmeuld heeft, en daar de kachel juist onder de plaats staat, waar de brand is uitgobroken, is hot wel denkelijk, dat dit binnenbrandje door dozo Is ontstaan. fa bet „Hbl." goed ingelicht, dan moet bjj het gerechtelijk onderzoek ge bleken zjju, dat de dood van den stalmeester van dea hoor Carré, den heor Persina, moet geweten worden aan een hartkwaal, waaraan de overledene reeds goruimen tyd lijdende was. De wond, hem toegebracht bjj het standje met do studenten, was by zyn dood gebeel genezen. De heer J. BierumaOosting, to Oranjewoud, de hoogst aangeslagene in Fries land, li 1 van den raad der gemeento Schoter land, gaat die gemeente metterwoon verlaten en zich te Leeuwarden vestigen. Voor de overbli vende belasting betalende Schoterlan- ders is dit vertrok van zeer groote beteo- kenis. Immers, de heer B. O. betaalde jaar lijks ongeveer f 8000 in do gemeentekas of s deel van den geheelen hoofdelyken omslag. De arbeiders to Jnbbega(Scho- terlanö), die aan het werk waren voor het armbestuur (werkverschaffing) tegen een dag loon van 10 ets. hebben het werk gestaakt. Hun eisch is 50 ct3. Zaterdag werden de stakers to Heerenveen verwacht om aan hot armbestuur hun eisch kenbaar te maken en inwilliging daarvan to verzoeken, Nader meldt men uit Heerenveen: Het is te Jubbega rustig. Het armbestuur heeft de gevraagde Joonsverhooging toegestaan. BUITENLAND. Fruukrijli. De Parjlsche correspondent van do „Daily Telegraph" heeft eeue gunstiger opvatting van den toestand dan do Fransche bladen. De voorzitter van de beruchto meeling heeft volgens bedoelden correspondent verklaard, dat het gebeurde zeer overdreven is. De ge dachte aan een bondgenootschap met de anar chisten vond hy bespotteiyk. Zelfs geloofde hy niet, dat men lieden zou vinden, bereid oin op de muren der huizon eono revolution- naire proclamatie tot de werker.do klasse en hot leger aan te plakkon. Allemanne zou hebben verklaard dat er geen sprako was van een aanval op bet stad huis of op het gebouw der Kamer. Als hot volk in do straten bijeenkwam, zou hot niet zijn met de wapons in de hand, maar met de gewone gereedschappon. Vaillant, het bekende lid van den Farysehen ■gomoentoraad, achtte do omstandigheden wel gunstig voor de socialisten. Do opportunisten zouden uiteenvallen en men kan den reactionnairen niet toestaan.de plaats der opportunisten in te nemon. Daarom was het reeds vermelde manifest der radicale en socialistische ropublikeinsche groepen uit gevaardigd. Sprekende over do agitatie, door de Boulangisten en de reactionnairen in het loven geroepen, zegt de correspondent dat men daarby meer het oog heeft op de algemeene verkiozingen, welke dit jaar moeten plaats hebben. Een ander socialist verklaarde aan het Paryscho blad „Paris", dat het oogenbllkwel gunstig is, maar dat de leiders hun nayver op zyde moesten zetten. Eene ontploffing te Parys. welke aan dynamiet wordt toegeschreven, had plaats voor het huis van prins Hatzfeld in de avenue de Jéna. De huisbewaarder werd ernstig aan het oog gewond. De directeur Gerard, van het gemoontelyk laboratorium, heeft een onderzoek ingesteld. Te beginnen mot 1 Januari zullen Fran- ache handelsreizigers, om orders in Zwitserland te kunnen aannemen, belastingen moeten betalen, vorschillende tusschen 2 en 390 fr. per half jaar of 3 tot 000 fr. per jaar. Een horkenningsbewUs wordt by de betaling dor belasting afgegeven. Reizigers zonder bewys zullen beboet worden met ten hoogste 1000 fr. Duitschland. Do „Vorwirts", hot orgaan der sociaal-demo. craton, doet mededeehng van 100 quitanties, welke in 't bezit der redactie zouden zyn van betalingen, welke uit het Welfenfonds zouden zyn gedaan. De namen van hen, die de gelden ontvingen, worden niet genoomd, maar de personen worden toch aangodutd. Volgens de2e quitanties zoudon uit hot Welfenfonds beta lingen zyn godaan aan vele hooggeplaatste ambtenaren. Ministers van Zuid-Duitechestaten, een voormalig Pruisisch minister van financiën, generaals, vleugeladjudanten, do redacteurs van nationaal-liberale en conservatieve dag bladen en van een Fransch dagblad hebben gelden ontvangen. Er zyn betalingen gedaan aan Belersche, Wurtembergsche en Pruisische afgevaardigden, zoowel vóór als na 1870. Twee hooge staats ambtenaren, een onder ambtenaar van koning Lodewyk II van Beieren, een groot Zuid- Duits 'h dagblad en drie afgevaardigden van den Beiorschen Landdag ontvingen op den zelfden dag (21 Juni 1886) sommen uit dit fonds. - Weinig sympathie vindt in Duitschland de werkstaking der mynwerkers in hot gebied van do Saar. Sedert 1889 is hunne positie veel verbeterd, zoowel wat het loon als den werk- tyd betreft-. Ofschoon nu do dividenden der voornaamste mynen do helft minder zyn dan verleden jaar, is hun toestand nauwelyks slechter geworden en de afloop van de laatste grooio werkstakingen was voor hen niet aan moedigend. Ook de leiders der sociaal-demo cratische party hebbon horhaaideiyk on drin- gond tegen partieels werkstakingen gewaar schuwd. Desniettemin hebben de mynwerkers aan de Saar ia het slechtste soizoen gemeend, dat zy hun lot door eone werkstaking konden verbeteren. Op het oogenblik staken er vyftienduizend of moor dan de helft van het geheele aantal mynwerkers. De gouverneur Nasse en de landraad lieten aan allo mynen politieveror deningen aanplakken. By de myn Maybach hebbon do werkstakers groote buitensporig heden bedreven tegenover de werklieden, die aan den arbeid wilden gaan. De voorzitter van de Vereeniging tot ver dediging der rechton van Rynscho mynwer kers, Warken, is in hechtenis gonomen en door den rechter van instructie verhoord. België. Wat de handelsbetrekkingen mot Frankryk betreft, zal de Belgische regeering zich yor- zekeron dat do verwerping der Fransch-Zwit- sersche overeenkomst boschouwd moet worden a's met zich brengende Frankiyks weigering, met Bolgié in onderhandeling te treden. In dien, wat zeker scbynt, Frankryks antwoord in dien zin uitvalt, zal aan België niets over- biyven dm zyno vryhetd to gebruiken om te handelen zooals zyne belangen vereischen. Men weet dat er op dit oogenblik geen onkelo band bestaat tusschen België en Frankryk, doch alleen een eenvoudige modus vivendi, waaraan olk oogonblik een einde kan worden' gemaakt. Zwitserland. Do te Zürich gehouden vergadering tot stichting van oen bond togen den invoor uit Frankryk hoeft tot niets geleid, omdat de te Zürich bostaande handels vereenigingen en de bond van handelsreizigers verklaarden zich niet mot den maatregel te kunnen vereenigen. Spaujo. Vole werkloozen uit de arbeidersklasse te Madrid trachtten Zaterdag eene betooging te houden, maar werden door de politie met de blanke sabel uiteengejaagd. Aan het voorval wordt aldaar goen gewicht gehecht. Oostenryiolïonjj.-Monn reli ie. Aan de „Temps' wordt uit Weenen geseind dat aldaar byeonkomsten worden gehouden tot vorming van eene regeerlngsmeerderheid. De Czechen - aldus wordt aan hetzelfde blad gemeld - vreezen dat hunne eischen onverhoord zullen blyven. Bumenic. Do minister van buitenlandsche zaken las Zaterdag in de Kamer het tractaat voor, dat tusschen Rumenió on Engeland is gesloten aangaande het huwelyk van don erfpnns. De discussie over het handelsverdrag met Engeland en Italië is uitgesteld tot na het reces. Do Kamer werd verdaagd tot 22 Januari. Rusland. In 1893 zullen vier nieuwe sericen schat kistbiljetten worden uitgegeven. Deze zullen dienen tot dekking der afloseing van 2 serieën, uitgegeven in 1880. De belanghebbenden by den spoorweg Moskou-Kursk, welke met het nieuwe jaar aan don Staat overgaat, hebben aan de regee ring aangeboden deze lyn te pachten, hetwelk echter door de rogeering is geweigerd. Telegrammen. LONDEN, 1 Januari. De „Times" ontvangt authentieke berichten uit Egypte, meldende dat de expeditie Van Kerkhoven, die onlangs door het noorden van den Congostaat trok, zich thans to Lado, Doordeiyk van Wadelai (hoofdstad der Equatoriale provincie) gevestigd beeft. De Mahdi heeft eene sterke Arabiererr. macht gezonden om de expeditie te bestrydon. De „Times" vreest dat daardoor ernstige ongeregeldheden ook in Uganda zonden kunnen ontstaan en raadt daarom de regeering aan, onverwyld het gebied van Britschen invloed ten minste tot het Albertmocr en don Boven- nyl lu bezetten. BERN, 1 Januari. By gelegenheid der audiëntie by den president zeide Arago dat de minister van buitonlandsche zaken der Fransche Republiek, zich betrekkeiyk den dreigenden tariefoorlog in dezer vroege uitliet: Ik weet, dat het geschil tusschen Frankryk en Zwitserland niet kon aanhouden, daar de belangen van beide landen zich daartegen verzetten. Arago voegde daaraan nog toe dat hy hoopte van zyno langdurige ondervinding party te kunnen trekken, om do noodzakelyke over eenstemming te verkrygen De Bonds-preaident antwoordde, dat de Bondsraad niet minder den loop betreurde, weikon do zaken tusschen de beide staton genomen hebben, maar hy kon den tegenwoordigen staat van zaken niet voorkomen. Na de houding der Kamer van Afgevaar digden kan hy do gonomen maatregelen niet verzachten zoolang Frankryk niot op even gunstige voorwaarden zyne markten voor de Zwitsersche producten openstelt. Wanneer dat oogenblik ochter zal gekomen zyn, dan zou Zwitserland ongetwyfeld gaarne de oude betrekking hervatten. LISSABON, 1 Januari. De ontvangstonder in- en uitvoerrechten in Lissabon en Porto voor December zyn 116 contes meer dan in het hiermede overeenkomende tydperk in 1891. De Kamer komt niet vóór den 15den dezer weder byeon. PARIJS, 1 Januari. President Carnot zeide by de ontvangst van het corps diplomatiquo in antwoord op de begrooting van don nuntius, dat hy vertrouwen stelde in het gezond vor stand van het volk, dat eer, recht en waar heid hoogelyk vereert, De rogeering der repu bliek ziet de toekomst met kalmte te gemoet. ROME, 1 Januari. By ontvangst van de deputatiën van Kamer en Senaat zeide do koning: „Ik verheug my dat het nieuwe jaar begint onder do beste voorteekenen voor de handelsbetrekkingen van Italië. Wy kunnen rustig al onze zorgen wyden aan de ernstige belangen des vaderlands." MADRID, 2 Januari In eene anarchistische vergadering is geproclameerd, dat bet nood- zakeiyk is, het jaar 1893 in bet biood te doopon. ATHENE, 1 Januari. De Kamer heeft het ontwerp aangenomen, waarby de rechten in goud betaalbaar zyn gesteld. NIEUW-YORK, 1 Januari. De uitvoer aan goud bedroeg de vorige week 508,900 dollars, aan zilver 706,500 De „Normandië' r.am voor 500,000 dollars goud mee naar Europa. MADRID, 1 Januari. Op verschillende plaat sen hadden woer botsingen plaats van werkloo zen met de politio. Twee werklieden en zeven agenten werden gewond. Talryke arrestaties zyn geschied. De orde is geheel hersteld. PARIJS, 1 Januari. Peuiyan, die tegen den 1 Oden Januari eene revolutionnaire manifestatie op touw zette, is gisteravond gearresteerd, omdat hy trachtte het leger tot revolutionnaire handelingen op te ruien. BUDA-PESTH, 1 Januari. De minister president heeft in antwoord op de geluk- wenschen der liberale party doen uitkomen, dat de regeering oen nauwkeurig omiyet pro gramma heeft. Zy wil de quaestiën van ker- keiyke politiek oplossen zonder de degma's aan te randen en zal het nationaal karakter van den Hongaarschen staat het overwicht geven. Met het buitenland staat Hongarye in goede betrekkingen, die de regeering zal pogen te versterken door handelsverdragen. „De vrede", zeide de minister, welken men als verzekerd mag beschouwen, doet hopen dat wy slagen zullen, den stoffelyken, den finan- tiëelen toestand te verbeteren, de nijverheid te ontwikkelen, de oplossing van het pro gramma van binnenlandsche politiek en van de administratieve hervorming te vinden. De rjgoeriug zal zyn programma in zyn geheel handhaven." (Lnide toejuichingen.) LONDEN, 2 Januari. (BW.). Uit Beriyn vernoemt de „Morning Poet", dat de Duit- sche socialistische Rykedagafgevaardlgden aan de Duitsche bladen een lyst hebben gezonden van personen, die omgekocht werden uit het Welfenfonds. De „Vorwirts" beweert dat dit schandaal in omvang het Panama-schandaal zal overtreffen. LE1BEX, 2 Januari. Nadat de kinderen van de leden der „Leidsche IJsclub" gedurende de vorige week in de gelegenheid waren bun vacantietyd voor een gedeelte met het ysvermaak door te brengen was voor hen heden, den laatsten vryon dag, nog eene hardrydery uitgeschreven. Deze had van middag plaats op de gereser veerde middenbaan van ongeveer 100 meter lengte. Ze werd in twee partyen gehouden, voor jongens van 10 tot 13, on van 13 tot 16 jaren. Voor de eerste party hadden zich 22 deel nemers aangemeld, nl. H. W. Tieleman, C. H. Versteeg, M. Juta, C. v. Sypveld, F. De Stop pelaar, W. v. Pellekaan, D. G. Draayer, D. Uljóe-, J. Krak, G. Kokxhoom, J. Kokxhoorn, W. H. Brussé, M. Rutgers van der Loeff, Th. Van Hasaolt, G. A E. Duyster, J. Groesbeek, J. Francken, C. H. v. Pellekaan, H. Dieben-, J. Beyerinck, A. Sluiter on C. Bader. De l8te prijs werd behaald door D. G. Draayer, de 2de door C. H. Van Pellekaan, de 3de door H. Dieben. Voor de tweede party (jongens van 13 16 jaren) waren 13 deelnemers, nl.C. Do Sturler, C. Muys van de Moer, J. P. Fockema An drea), H. E. Kern, F. Muller, H. Borgerding, J. W. Zuurdeeg, H. Van Manen, W Hyikema, M. Horst, J. G. Groenewoud, W. L. v. d. Mey on D. Beyerinck. De 1ste prys werd behaald door W. L. v. d. Mey, de 2de door J. W. Zuurdeeg, do 3de door H. Borgerding en do 4de door Carol De Sturler. Bovendien ontvingen de overigen allen eene- surprise. Het jonge volkje vertoonde inderdaad reeds vry aardig goede rydere. Dit ysfeest werd niet alleen door muziek, maar ook door prachtig winterweder opge luisterd, zoodat vele ouderen er geluige van waren en op het overige gedeelte dor baan mode druk aan het ysvermaak deden. Het was er, evenals de vorige dagen, weer heel gezellig. Hedenavond zal de ysbaan ook open zyn en zal er andermaal muziek wezen. Voor ingezetenen, die geen lid van de „IJsclub" zyn, zal de baan alsdan toegankolyk wezen tegen betaling van 25 cents. Tot eene plaatsing aan de in den loop van dit jaar op to richten Cadettenschool te Alkmaar zyn o. a. voorloopig aangewezen als loeraar in do wiskunde de eersto luite nant P. E. Pfeiffer; als commandant der cadetten-compagnie de kapitein H. G. Van Tare)als luitenants by die compagnie de oerste luitenants A. J. P. A. De Vries en P. J. G. Schott, en als adjudant van den directeur de eerste luitenant J. H. Van der Hegge Zynon, allen van het 4de regiment infanterie. Hedonnamiddag is by don heer Boek- wyt, aan den Ouden Singel, een begin van brand ontstaan in de voorkamer, hetwelk onmiddellyk werd gebluscht door voorby- gangers en den bewoner, die doer hen werd gewaarschuwd, waardoor alleen een paar gor- dynen gedeeltelyk zyn verbrand. De heer Boekwyt weet alleen als vermoede- ïyke oorzaak op te geven dat baldadige jongens een brandenden lucifer door het openstaande raam naar binnen zouden hebben geworpen, daar in de kamer zelve hoegenaamd geen vuur aanwezig was en hyzelf kort te voren nog in die kamer was geweest en toen niets ont dekt had. Men meldt uit Leeuwarden dat de toestand in geheel Friesland volmaakt rustig is. Even zoo te Dokkum, waar nu 80 man in het werkhuis aan het werk zyn. Zaterdag was er een gerucht in omloop dat in het Noorden een officier zou zyn ge dood, wolk gerucht echter is gebleken geheel uit de lucht gegrepen te zyn. Eerete huwelijksafkondiging van 1 J&noari. F. Wolff Jm. on C. J. Bonting jd. L. v. d. Laan jm. 28 J. en A. M. Stadhouder jd. 21 j. J. W. Vroom jm. 22 J. on C. Houtzager jd. 30 j.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 3