N°. 10082. A0.1893, feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Feuilleton. De organist van den Dom. 33Iii®dag 3 Januari. LEIDSCÏÏ PBJJfl DEZER COURANT: foor Lcidaa par I maand1.10. Truoo par poal140. Aiaoodarl^ka No tana era,.s 0.0B. PRIJS DER AJ) VERTENTIÉN Tan 1—6 ragaia ƒ1.05. Iadero ragel maar ƒ0.171» Qrootare lettors naar plaatsruimte. Voor bat incassearea buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Pit. nommer bestaat uit TWEE Bladen. Offi<sieele Kennisgevingen. Bargomeester on Wethouders van Leiden, Herzien do oponbaro kennisgeving omtrent de ver plichting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in do maand Jannari 1893, voor hen, di* op den laten Januari van dit jaar bun 19de jaar z\jn ingetroueu, en alzoo do pereonon, geboren in het jaar 1874, alsmede voor hen, die eeret na het intreden van hun 19de Jaar, doch vóór het volbrengen van buo 20ste, ingezetenen zijn geworden. Brengen ter algemeene kennis: dat tot doze inschrijving zitting wordt gebonden op het Raadhuis, van des voormiddag* 10 tot des na middags 8 uren, op Donderdag don 5den Januari, voor de bewoners van de vrjjken L II en III, op Vrijdag don Oden Januari, voor do bewoners van de wijkon IV en V, op Woeosdig den llden Januari, voor de bewoners van wijk VI. op Dondordag don 12den Jannari, voor de bewoners van wijk VIL op Viydag den 13den Januaii, voor de bewoners van de wyken VIII en IX of de buitejwijk, «n dat do geboorte-akien, dio de belanghebbenden bjj do inschrijving, onder opgave der woonplaats van don iDgeschrevoDe, bebooren over te leggen dagelijks, do Zondag uitgezonderd, zijn -te verkrijgen ter Secre tarie dozer gemeente (tfdeeling Burgerlijke Stand), Vhn des voormiddags 10 tot des namiddags 3 urea, wanneer tevens voor ben, die hier niefziju goboren, aanvrage tor verkrijging dier akten kan worden gedaan. Burgemeester en Wetbodders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 Jan. 1893. E. KIST, Secretaris. Burgomeester en Wethouders van Leiden; Gezien do wet van 28 Juni 1881 (StsbL No. 102) tot herziening van de artikelen 264, 2G5 en 266 der Gemeentewet^; brengen ter algoroeene kennis dat het 2do suppletoir kohier der plaats, dir. bel., dienst 1892, in af schrift, gedurende vijfmaanden op de Secretarie der ge meehto (finantiëole afdeeling) voor een ieder ter lezing is uodergtlegd, en datolko aangeslagene binnen drie maan den na de uitreiking van het aanslagbiljet tegen zjjnen aanslag bozwaren bij verzoekschrift, op ongezegold papier, aan den Gemeenteraad kan inbrengen, terwijl de belanghebbende binnen dertig dagen na de mede- deoling van 'uRaade beslissing bij de Gedeputeerdo Staten dezer provincie in boroep kan komen, wordendo tevens de verplichting tot hot betalen van don aan slag door bet indienen van bezwaren en het instellon van beroep niet opgeschort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 30 Dec, 1892. E. KIST, Secretarie. Leiden, 2 Jannari. Op den 6deo Januaii a. s. aal onze geachte stadgenoot de hoer C. \Y. Meyers, wonende Haarlemmerstraat tegenover de Don- kersteeg, zijn 85sten veijaardag vieren. Is het in het algemeen een voorrecht een hoogen leeftijd te mogen bereiken, met den heer Meyers is dit in het bijzonder het geval. Warneer men toch dien krachtvollen grijsaard zijne dagelijk8che wandelingen ziet maken, 1b het bijna niet te gelooven, dat hy reeds zooveel achter den rug heeft. En toch is ztyn leven niet altijd zoo kalm gewoest als men wellicht uit zijn voorkomen zou opmaken. Getuige daarvan het eereteeken, dat zijne borst versiert, namelijk de acht kantige bronzen medaille, door wijlen Koning Willem I ingesteld voor hen, die den oorlog op Java van 1825 tot 1830 hebben mede gevoerd. In 1825 werd hij met het bataljon, waartoo hij behoorde, 900 a 1000 man sterk, inge scheept; in Indiü aangekomen, was bet geen rusten, maar onmiddellijk naar de binnenlanden om den in opstand zijnden dapperen en dweep zieken Diepo Negoro en zjjne mede-opstan delingen te tuchtigen, en bekend is het, dat die tuchtiging eerst na vjjf jaren en na vol komen onderwerping van den opstandeling eindigde. Van onze zijde moest echter vooraf ont zaglijk veel bloed stroomen en menigeen is ten gevolge der doorgestane ontberingen en vermoeienissen bezweken; hun dak was de open lucht, hun bed de begane grond. Van dat schoone bataljon ie het slechts aan een 110-tal, waaronder ook onze Meyers, vergund geweest, den vaderlandschen bodem terug te zien. Meyers moest al dadelijk ten gevolge zijner bekomen wonden in het hospitaal worden opgenomen; zijn gestel had dermate geleden, dat hy niet meer geschikt was voor den dienst, waardoor hy dan ook tot zyn leed wezen niet in staat is geweest te voldoen aan zyn wensch om in 1830 en 1831 deel te nemen aan de krfjgsoperatiun in de Zui- deiyke Nederlanden. Zoo wy wöl zijn onderricht, is onze jubilaris nog de eenige in ons vaderland, die mot bovenvermelde medaille is versierd. Bravo, geachte Meyers I Zy het u nog jaren verguDd uw eereteeken te dragen 1 Naar ons uit vertrouwbare bron is ge bleken, doet het ingezonden stuk van den heer M. J. H. Van den Bergh, dat Vrydag- avond in ons blad is opgenomen en de be handeling bespreekt van de opheffing met 1 Juli a. s. der lijnbaan aan den Vestwal, een onjuisten blik slaan in de dienaangaande vooraf gevoerde besprekingen. Toen den heer Van den Bergh nl. werd kennis gegeven dat bet voornemen bestond om by den gemeenteraad een voorstel in te dienon, bedoelde lijnbaan op te heffen, ten einde aan den Vestwal een beteren toestand te verkrygen, kwam de heer Van den Bergh die voor het gebruik van dien grond tot heden niets betaalde behalve het aan den Raad bekend adres, met zulk een zonderling 2de adres voor den dag, dat hem in over weging gegeven werd zyn nader adres in te trekken, aangezien er, als het werkeiyk in den Raad kwam, om gelachen zou worden. O. a. had hy, als hy den grond (welke aan de gemeente behoort) moest verlaten, als voorwaarao een bedrag gevraagd, hetwelk hem als schadever goeding zou moeten worden uitgekeerd. Be heer Van den Bergh trok het adres terug, nadat hem ook door den wethouder den heer Do Sturler was medegedeeld dat hy hem wel in de gelegenheid kon stellen over een ander stuk grond van meer dan 50 meter lengte, dat hy hem liet zien, kosteloos te beschikken, mits hy de jaariykscbe recog nitie voldeed, welke de heer De Sturler thans aan de gemeente betaalde. Bedoelde grond was door aanplemping ontstaan, had de heer De Sturler van do gemeente ten gebruike overge nomen, maar nog geene bestemming gegeven, althans niet zoodanig, of de heer De Stuiler wilde dien wel aan den heer Van den Bergh in gebruike afstaan, ten einde hom by gemis van den grond aan den Vestwal te helpen en ton einde aldus zoo mogeiyk den onooglyken toestand aldaar te helpen opheffen. De heer Van den Bergh was zeer dankbaar voor dit aanbod en achtte er zyne bezwaren om anderen, voor zyn doel geschikt en grond te kunnen krggen, daardoor zoo niet geheel, toch ten deele opgelost. Hoe hy dus nu het door den heer De Sturler in den gemeenteraad omtrent deze zaak gesprokene geheel bezyden de waarheid heeft kunnen noemen, komt ons, minstens genomen, raadselachtig voor. By de Leidsche Spaarbank werd in de maand Dec. ingelegd f 46,995.56, terugbe taald /'64,368.01,/2, terwyl zyn afgegeven 96 nieuwe en geheel afgelost 67 boekjes. Het gezamonlyk tegoed der 9444 deelhebbers bedroeg op uit. December f 1,733,403.09. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100,50,10 en 5 Hectoliters, waren de pry zen: f 42. f 21.50, f 4.50 en ƒ2.25. De tweede zitting van den militieraad voor de gemeente Zoeterwoude zal worden gehouden te Leiden in hetstadhuis op Maandag 9 Januari a. s., des voormiddags te haiftwaall'. Te Hillegom werd aan mr. K. M. Phaff, thans kantonrechter te Oud-Beierland, uit naam van de ingezetenen en van die van omliggende gemeenten een fraai bronzen beeld aangeboden, als een aandenken en als bewys van hoogachting en waardeoring voor al hetgeen hy tydens hy als griffier by het kantongerecht te Haarlemmermeer, te Hille gom gevestigd was voor die gemeente op allerlei gebied was en deed. H. M. de Koningin-Regentes woonde gisteren in de Duitsche kerk te 's-Hage de voormiddag godsdienstoefening by. Verschillende autoriteiten kwamen gis teren ten Paleize het register van geluk- wenschen teekenen, dat telken jare op Nieuw jaarsdag ten Hove te 's-Hage ligt. Het weekblad „De Ingenieur" heeft een buitengewoon by voegsel gewyd aan het gouden feest dor Polytechnische School te Delft, dat 4 dezer zal worden gevierd. Behalve eenege schiedenis van het technisch inderwys hier te lande, waarvan Prins Maunts als eerste grondlegger wordt genoemd, bevat dit nummer tal van wetenswaardigheden, op de geschie denis der school betrekking hebbende, en eene afbeelding van den gevel met plattegrond van het nieuwe gebouw voor geodesie. Op 1 Jan. 1893 was het 40 jaar geleden, dat de heer Martinus Nyhoff zyne vermaarde uitgeversfirma te 's-Gravenhsge begon. Naar aanleiding van dit feest bevat „Eigen Haard" eene belangwekkende levensschots door den heor J. L. Beyers, benevens do beeltenis van don feesteling. Uit Wageningen meldt menNaar aan leiding der benoeming van een gemeente ontvanger buiten de voordracht, hobben burge meester en wethouders hun ontslag genomen. Van 1 Januari af zyn de door de Hol- landsche IJzeren-Spoorweg mnatschappy alge- geven abonnementskaarten op do gomeen- schappelyke lynen ook geldig voor Staats- spoorwegtreinen, ovenals omgekeerd, do door de S.-S. afgegeven abonnementskaarten, op de gemeenschappelyke ljjnen, toegang geven tot de H. IJ.-S.-treinon. By koninkiyk besluit is benoemd tot subst.-griffler by do arr.-rechtbank te Assen mr. J. De Jonge, laatsteiyk lid van don raad van justitie to Padang, thans mot verlof, wonende te Meppel; tot vice-president der arr.-rechtbank te Rotterdam, mr. P. A. J. Bouvin, thans rechter in gemeld college. Opnieuw benoemd tot schoolopz. in het arr. Geldermalsen J. J. Naeff, te Zalt-Bommel. Goedgekeurd dat aan jhr. A. O. A. Van der Meer de Walcheren, burgemeester der gemeente Berkel en Rodenrys, op zyn ver- •49.) De zieke was bijzonder ongeduldig en prik kelbaar; zij overlaadde hem met verwijten, riep aanhoudend dat zij naar baar kleinkind verlangde, nu behoorde het er te wezen, nu had zy het noodig en nu waarom had men het ook zoo aan zichzelve overgelaten, waarom had mevrouw Yon Schlier het niet beter bewaakt? Graaf Teschy hoorde met de grootste kalmte al deze verwijten aan; by dacht by zichzelvenals Beate eindeiyk teruggekeerd zal zyn, zal zij een moeiiykon post hebben. En torugkeeren moest zy toch eenmaal, want waar zou ze heen? Immers nergens? Dat ze niet bp haren vroegeren man ge weest was, hem niet had ontmoet, dat had de predikant met omzichtigheid weten te melden. Het was den graaf bang te moede, baDger dan hij wilde bekennen. Daar ging de deur open en eene slanke gestalte, nog geheel in het duister gehuld, 6tond op den drempel. De graaf stond van zyn stoel op, do zieke deed een flauwen kreet hooren. Was dat Beate? Dat smalle, byna asch- kleurige gezichtje, die ingezonken oogen? Langzaam giDg zy naar het bedenkniekle neder, de slap neerhangende hand van de zieke met kussen bedekkende. Haren vader groette ze niet; dat was haar op dit oogeo- blik onmogelyk. Hy stond daar met over elkander geslagen armen, te zameo getrok ken wenkbrauwende sporen van diep ziele- ïyden op haar jeugdig gelaat troffen hem. Grootmoeder, die zooeven nog naar kaar ver langd had, ontving haar met verwyten. Waarom had ze dan ook in het geheel niet eens geschreven; het wa6 immers om van angst te stervenwaar was zy dan toch al dien tyd geweest Het was wonder, dat Beate haar nog in leven vond, do dood had zich van naby vertoond en nu.nu, waar toe diende ook dit ellendig bestaan één poeder en do stryd was ten einde! Dat alle8 moest de arme, gemartelde Beate aanhooren, die gisteren nog gedacht had dat niemand op de wereld ongelukkiger was dan zy. Aan Beate en aan alJes, wat haar jeugdig leven had verwoest, werd in het geheel niet gedacht Die vrouw, die hier vóór haar lag, had in vreugde en genoegen geleefd, tot zy op eenmaal met een zwaren slag ter aarde werd geveld, om zich niet meer op te lichten. In de ziel van Beate ging langzamerhand een licht op. Eerst had zy nog voor eenige oogenblikken eene flauwe illusie gevoed, dat zy aan het trouwe moederhart 6teun en troost zou vin den, maar ze bemerkte weldra wat hare taak hier wezen zou. Voor haarzelve durfde zy niets meer verwachten, niets, van niemand. Haar vader zy stond op om hem de hand te reiken, maar by was haar vader, tegen hem durfde zy geen haat kweeken. Hy had haar verwaarloosd, vergeten en later tot leugen en echtbreuk verleid, maar nu was zy een ander wezen geworden, dat haren toestand ten volle begreep; zy zou trachten ook voor haren vader eene trouwe dochter te zyn. Graaf Teschy 6tond daar onbeweegiyk en zag op zyn kind neer. Wat was ze ver anderd! Hy begon werkeiyk medeiyden met haar te krygen, doch er kwam geen geluid over zyne lippen. Wat zouden woorden hier vermogen Goed te maken viel er niet 6 meer. Zy vertelde slechts in korte woorden dat ze in Hamburg geweest was, dat zij Jobst daar nog éénmaal in de verte had gezien en toen van de ziekte van hare grootmoeder gehoord bad. Zij installeerde zich dan ook met omzichtigheid in de ziekekamer, met die stille bedaardheid, welke hopeloozen door berusting aanleeren. Prinses Mary had byna al tyd roodgeweende oogen; ook Felix was stil en in zichzelven gekeerd; men beangstigde ;ich meer en meer over Beates afwezigheid. Eindelyk, op den vierden dag na Beates vlucht, meldde graaf Teschy uit Dresden, dat Beate by hare grootmoeder was en aan haar ziekbed waakte. „Dus nu weet men waar zy is!" riep prinses Mary en ademde ruimer. „Verlicht dat uwe zorgen?" vroeg prins Ruprecht schertsend. „Zullen w"}} HU voortaan weer oen vroolyk gelaat zien en mag' ifc nu. ook hopen met deze kleine hand ook weldra het hart der bezitster te winnen? Of wilt ge liever dat wy scheiden?" „O neenriep zy en zag hem trotscli aanzy gevoelde dat hy een man was, waar zy op vertrouwen kon; trouw, flink, mild en goed. „O zeide zy, „als ik maar cbrfde hopen u gelukkig te kunnen maken - ttrordt r rvolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1