n n n het uitdiepen en verbroeden van de Zyiwatering, het graven van een zijkanaal, het aanleggen van eene nieuwe haven en het verbouwen van twee bruggen, een en ander tot het verkregen van eene betere watergemeenschap niet den Ryn. De netto-besomming van de 70 schuiten, te Katwijk aan Zee, toebehoorende aan 23 reederyen, die dit jaar aaa de harïngvisschery deelnamen, bedroeg ƒ295,628.05, gemiddeld f 4223.25 per bom. In het afgeloopen jaar brachten 20 schuiten van elders Scheve- ningen, Zand voort en Egmond versche visch, waarvoor zy besomden 1716, gemiddeld/"66 per schuit. Blijkens bericht van Harer Majesteits gezant te Brussel zal het kantoor Esschen, te beginnen met Zaterdag 31 Decvoor den in- en doorvoer van hoornvee uit Nederland weder gesloten zyn. Het comité voor kindervoeding te Apel doorn ontving namens H. M. Koningin Wilhel- mina eene gift van f 40. Biykens by het Depart, van Marine ont vangen bericht, is Hr. Ms. stoomschip „Alk maar", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee A. J. Krabbe, den 29sten dezer van St. Paul de Loanda (Westkust van Afrika) vertrokken, met eerste bestemming naar Ascencion. Door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen is de gunstige bepaling inge trokken, waarby het aan reizigers van Rotter dam, voorzien van een plaatsbiljet naar Am sterdam, ook vergund was over Utrecht te reizen. De abonnementskaarten der Staatsspoor wegen, geldig tusschen Rotterdam (Maas), 's-Gravenhage en LeidenAmsterdam, blyven echter geldig zoowel over Utrecht als over Breu- kelen-Harmeien. Men meldt aan de „Standaard" uit Friesland, dat de predikant dor Herv. ge meente te Stiens besloten heeft voortaan na de godsdienstoefeninggelegenheid te geven tot debat. En naar verder meegedeeld wordt, zou mr. Toelstra zich reeds hebben aangemeld, om den eersten keer den besten van die gele genheid gebruik te maken. De by het 4de reg. inf. benoemde ka pitein C. A. Sprenger is bestemd voor het 3de bataljon van dat corps te Haarlem. By Koninklijk besluit is gehandhaafd het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland van 11 Juli 1892, waarby, met ver nietiging van een besluit van B. en Ws. van 's Gravenhage, van 22/25 April 1892, alsnog aan kerkvoogden dor Nederduitsch-Hervormde Gemeente te Schoveningen verlof is verleend tot het stichten van eon kerkgebouw op het terrein der villa „Silva", gelogen aan den Scheveningschen Weg te 's Gravenhageter- wyl geene termen zyn govonden om de be streden beschikking van Ged. Staten aan te vullen met de voorwaarde, dat geen klok geluid worde. Do diaconie der Herv. gemeente te Apeldoorn heeft van H. M. de Koningin eene gift van 100 ontvangen voor de Nieuw jaars-bedeeling. Het stoomschip „Batavia," van Batavia naar Rotterdam, is 29 December Suez ge passeerd de „Merapi," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 29 Dec. van Colombo; de „Prins Alexander," van Batavia, naar Arasterdam, is 29 Dec. Aden gopasseerd; de „Prinses Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 30 Doc. te Genua. By koninklyk besluit is majoor W. E. A. Wuppermann, van het 1ste reg. huzaren, in zyn rang overgeplaatst by den generalenstaf. De militaire apotheker 2de kl. C. Noë, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, voor den tyd van drie jaren gedetacheerd by de landmacht in West-Indië. De kapt, P. Riethagen, van het 6de reg. inf., op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1496 'sjaars. Aan H. Veldhuizen, ontvanger der directe belastingen en accynzen te Nykerk c. a., op zyn verzoek eervol ontslag uit 's Ryks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de trouwe diensten, gedurende ruim 56 jaren aan den lande bewezen. Gemengd Nieuws. De Rotterdamsche rechtbank heeft de twee beruchte inbrekers, die by eene inbraak ten huize van raej. de weduwe Van der Toorn, aan den Coolsingel, dank zij de activiteit van twee politie-agenton, op heeterdaad betrapt werden, elk tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Te Zoist werd Donderdag oen kind geboren van het mannelyk geslacht, waarvan het hoofdje zoo misvormd is, dat het veel overeenkomt mot don kop van een paard. Tot nog toe is dit stumperdje in leven. Naar men meldt, hebben zich te Oudowater weer gevallen van cholera voor gedaan, en wel Zondag 25 Dec. een geval van cholera nostras, Maandag den 26sten een geval van cholera asiatica, beiden met uoodolyken afloop. Te Venloo hoeft een huzaar oppasser, tydens afwezigheid van zyn luite nant, diens burgerkleeding aangetrokken en is daarmede gedeserteerd naar België. Een treurig ongeval had gis- termiddag te Harmelon plaats. Eenige werk lieden waren bezig met het rooien van boomen, staande langs den Ryerscopperbuurtweg voor do hofstede van den landbouwer R. D. Aan den aldaar wonenden 73-jarigen arbeider A. K. was eenig afval (het doode hout) toegezegd, en bezig zynde dit byeen to vergaren, bood hy uit dankbaarheid zyne diensten aan bij het vellen van een boom, doch met het ongeluk kig gevolg dat, toen de boom viel, hy zi«h niet tydig genoeg kon verwijderen en er on der geraakte. Een zijner armen werd hierdoor geheel verbrijzeld, en ook aan zjjn hoofd be kwam hy bolangryko verwondingen. Hy stierf nog denzelfden nacht aan de gevolgen. Met het oog op de beweging in het Noorden zyn alle verloven, ook van de manschappen, die op 1 Jan. met verlof zouden vertrekken, voor onbepaalden tyd uitgesteld. Een paar wegwerkers op den grind weg van Harderwyk naar Uddel hebben een gebrekkigen bedelaar, A. Yan den Brink ge naamd, verrast achter een akkermaalsweg, waar hy bezig was een papieren zakje met f 10 aan zilvergeld te begraven. By hunne verdere nasporingen vonden zjj nog een aan tal andere zakjes met geld, sommige gaaf, andere reeds vergaan; in 't geheel was ruim f 600 in den grond begraven. Nadat het geld by den burgemeester in bewaring gegeven was, kwam het al spoedig aan 't licht, dat de arme Van den Brink daar sedert jaar en dag zyne spaarduitjes bewaarde, welke hy had bestemd om zich een rustigen ouden dag te bezorgen in een oude-mannonhuis. De man ging geregeld 's Maandags uit en kwam Zater dags weer terug te Elspeet, waar hy hy was ongehuwd en 66 jaren oud by iemand voor eene kleinigheid Zaterdags en Zondags een onderkomen had. Er worden pogfngen aangewend om aan 's mans verlangen, waar voor hy gespaard had, te voldoen. Men meldt uit Beriyn: De „Reichs- anzeiger" bevat de verordening van den Bremer Senaat van den 28sten Dec., waarby ver boden wordt de invoer van runderen, schapen, geiten en varkens, vellen, hoornen en var kensborstels uit Nederland. De misdaad van den boulevard de Pont-Royal. Het volgende drama is te Parijs afgespeeld. Op den boulevard de Pont- Royal No. 56 woonden de echtgenooten Pierre- pond-Cléry; do man is schilder, de vrouw concierge van het huis. Hun dienstmeisje, Estelle Thoison, vyf en twintig jaar oud, sliep op de zesde étage. Des nachts, omstreeks één uur, hoorden de bewoners kreten, gevolgd door schoten. Do huurders waarschuwden de concierge en haar man haalde een paar agenten en ging met hen naar boven. Daar lagen de lichamen van twee personen, onbe- weegiyk uitgestrekt, dat van het meisje, Thoison, en dat van een man. Alleen de man leefde nog. Men bracht hem naar het hospitaal Cochin. Aan den hals en in de borst had hy ver scheidene messtekon en bovendien heeft hy zich, daar do dood niet spoedig genoeg intrad, met eene revolver nog een aantal wonden in de nabyheid van het hart toegebracht. Uit in den zak van den gewonde gevonden papieren blykt, dat hy is Joseph Baccola, kunstschilder, geboren in Zwitserland, te Brissago. Hy had het jonge meisje het hof gemaakt, on zy had liefde voor hem opgevat. Op zekeren dag deeldo hy haar mede dat hy onmogeiyk met haar kon trouwen. Estelle, die altyd ge hoopt had met haren bemindo te zullen trou wen, wilde toen niets meer met hom te doen hebben. „Ik zal me op je wreken", had hy haar daarop gezegd, „ik zal jo dooden." „Kom, kom", antwoordde zy, „daar heb je den moed niet toe." Baccola had echter de waarheid gesproken. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de moordenaar zich toegang tot de kamer van het meisje heeft weten te verschaffen, door de stem van de concierge, Pierremont, na te bootsen. Toen hy binnen was, heeft hij haar den mond dichtgedrukt en op zyn gemak zijn vreeselyk werk uitgevoerd. Hot lyk van Estella Thoison is naar de Morgue vervoerd. Dat men met de thans zoo voel- vuldig gebruikte ontsmettingsmiddelen uiterst voorzichtig moet zyn, is deze week te Beriyn weder gebleken. Een kind van 10 maanden is gestorven, doordat de kindermeid het in plaats van levertraan, uit een flescbje, dat er naast stond, een halven lepel lisol had ingegeven. Eene beenbreuk als eene ge lukkige gebeurtenis. Te Düsseldorf zou een echtpaar, dat scheiding had aangevraagd, voor de rechtbank verschynen. Op do trap viel de vrouw, met het gevolg dat zy haar been brak. De echtgenoot snelde onmiddellijk te hulp. Hy stelde alles in 't werk wat hij kon en het eind der historie was, dat zy elkaar snikkend omhelsden. Yan de echtscheiding kwam niets, daar het weder hereenigde echtpaar in een rytuig huiswaarts reed. Naar men uit S a n - F r a n c i s c o meldt, zyn de gezagvoerder en stuurman van een Fransch vaartuig, de „Constantin," varende op de Nieuwe Hebriden, door de uit Kanaken bestaande bemanning vermoord en opgegeten, het schip geplunderd en ver laten. Vier Kanaken, die den kapitein ver dedigden, werden eveneens omgebracht. Te Pisa zyn twee ryko oude dames en hare kamenier in hare woning overvallen en vermoord. De dader is onbe kend. Alles wat waarde had, is uit het huis verdwenen. Het Hof van het dep. Pas-de-Calais heeft Gressier, die te Fiennee, by Calais, zyn drie-en-tachtigjarigen grootvader in den slaap met een houweel doodsloeg om 190 fr. te stelen, ter dood veroordeeld. Hy durft het niet aan. - Onlangs werd uitvoerig verteld hoe de acteur Swobodin, te St.-Petersburg, onder het spelen van zyne rol eensklaps stierf. Diezelfde rol werd daarna opgedragen aan den toonoelspeler Schein, die er slechts éénmaal in optrad, want toen hy, na het spelen, den schouwburg verliet, viel hy, door eene beroerte getroffen, neder en was onmiddellyk dood. Thans wilde het bestuur van den schouw burg zekeren heer Davidoff met de rol belasten, maar deze weigerde bepaald eene party in het stuk te vervullen, welke, naar zyn oordeel, den dood van twee zeer gewaardeerde kunstenaars had veroorzaakt. Alle mogeiyke moeite werd gedaan om hem te overreden, maar Davidoff bleef op zyn stuk staan en ten slotte werd hy aangeklaagd wegens contract-breuk. Men meent dat de kunstenaar door den rechter in het geiyk zal worden gesteld. In Rusland, waar het grootste deel der bevolking zeer bygeloovig is, zou dit geone verwonde ring baren. BUITENLAND. Frankrijk. De Cercle des Patineurs heeft in het Bois do Boulogne het ys ingewyd. Het was prachtig weer en het ys van de twee groote vyvers blonk als een spiegel. Onder de bevallige ryderessen werden opgemerkt de Infante donna Antonia d'Orleans en de Infante Eulalia. By na allo dames droegen de blauwe serge japon en astrakan jacquette, die voor het schaatsenryden schijnt voorgeschreven te zyn. Om twaalf uren word eene pauze gehouden om in den restaurant van de Club het tweede ontbyt te gebruiken. Te 1 uur werd het ver maak hervat. Op den linkeroever waren toen meer dan vyf honderd ryders en ryderessen, onder wie werd opgemerkt de heer Michel Perret, de „deken der schaatsenryders", die op den loeftyd van één en tachtig jaren nog als een jongeling van twintig de baan afvliegt en beentje-over slaat, alsof de gladde ijsvloer hem niet hot minste gevaar oplevert. Te vyf uren nam het ysfeest, dat door het fraaiste weder begunstigd was, een einde. Al wat de bladen in Frankryk dezer dagen over het gerechteiyk onderzoek in zake het Panama-schandaal meldden, blykt verzonnen te zyn. Reactionnaire bladen, voor- namelyk de „Figaro" en de „Gaulois", ver zinnen de eene of andere beschuldiging tegen een republikeinsch staatsman. De officieuze bladen haaston zich zulke berichten tegen te spreken. Daarop verklaren de „Figaro," de „Gaulois" e. a., dat die tegenspraak alleen bewyst, dat de regeering het onderzoek belem mert en de waarheid smoort. Het geheim der instructie wordt streng be waard en de mededeelingen der bladen ver dienen reeds daarom weinig geloof. Zwitserland. Geheel Zwitserland is het er meer en meer over eens, dat de tariefoorlog tegen Frankryk met de meest mogelyke energie zal worden gevoerd. Te Bazel verbindt zich de bevolking, geene zaken meer te doen met Frankryk en Fransche handelsreizigers af te wijzen. Ook de bladen der Fransche kantons laten zich in dien geest uit en de Franschen moeten nu ondervinden, dat de gemeenschap der belan gen van Zwitserland met die van Duitschland •*n Italië overal wordt verkondigd. „Frankryk", zegt de „Neue Züricher Ztg.", „mag zyn Bour gogne en Beaujoiais houdenChianti is ook geen slecht merk en Italië wil gaarne zyn wyn goedkoop leveren. Ook Parys zal moeten ïyden. Te Beriyn en te Weenen heeft men ook smaak en onze vrouwen en dochters zullen er niet minder lief uitzien, als hare hoeden uit de Friedrichstrasse te Berlijn komen en niet van eene petite modiste der Printemps. Onze nijverheid zal zwaar lyden en onze landbouw, welke toch al in geen schitterenden toestand was, ook; maar wy voelen ons sterk in het bewustzyn, dat wy de aangevallenen zyn en dat wy al het mogelyke hebben gedaan om vyandelykheden te voorkomen." De „Bund", een regeeringsorgaan, wyst er op, dat de Duitsche producten de plaats der Zwitsersche op de Fransche markt zullen innemen. Dit is voor Duitschland een veel grooter voordeel, dan hetgeen het zou heb ben gewonnen door een Fransch-Zwitsersch handelstractaat. De rechten op de Fransche wynen zyn met 25 en op de mousseerende Fransche wijnen met 80 fr. op de 100 liter verhoogd. Op de gemaakte kleederen wordt een hooger recht geheven, tusschen 300 en 600 fr. af wisselend, naarmate zy met zyde, met bor duursel of met bont zyn afgezet. Ook de ta rieven voor het vee, voor diverse oliën en voor luxe-artikelen zyn zeer verhoogd, maar blyven nog altyd lager dan het zoogenaamde Fransche minimum-tarief. Yooral in de Duitsche kantons is deverbittering buitengemeen groot. Overal worden bonden gevormd tegen het verder aankoopen van Fransche producten. Deze beweging neemt zulke verhoudingen aan, dat men haar, in den boezem van den Bonds raad, niet zonder eenige bezorgdheid waar neemt. Rusland. Een St.-Petersburg6ch telegram zegt dat Fransche fabrieken maandeiyks 50,000 nieuwe geweren aan Rusland leveren. Maar ook in Russische wapenfabrieken wordt metgrooten ijver gewerkt. Te Lugansk wordt eene nieuwe fabriek voor aanmaak van oorlogsmateriëel in "t groot opgericht en in de tydruimte van een jaar moet hot geheele Russische leger met de nieuwe wapens zyn toegerust, die door deskundigen als het „non plus ultra" op dit gebied worden geroemd. Wy vermelden een en ander, zonder voor do juistheid in te staan. Uit Moskou vernoemt de „Standard," dat de regeering voornemens moet zyn, het lot der vrouwelijke gevangenen in Siberië te verzachten; zy zouden van geeselingen en het dragen van yzers aan de voeten worden vry gesteld. Isseieff, de vroegere secretaris der Keizer lijke Academie van Schoone Kunsten te St.-Petersburg, 'is veroordeeld tot verbanning naar Siberië, wegens het zich toeëigenen van eenige voorwerpen van waarde uit hot museum der instelling. LICHTHTKRKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 18—25 December. Datum. Uur Aantal. Gom. Eng. Standi. 18 Deoember 4.15 6.15 7 J6.G 19 4.15 6.30 8 16.1 20 4 15 6.30 7 16.8 21 4.15 6.15 8 16.4 22 4.15 G.15 7 16.8 28 4.15 6.30 8 16.C 24 4.15 6.30 8 16.8 Dit heteekont: Waaneer men 5 cnbio feet 141.0 liters per uur van zulk gas verbrandt in een Sugg's London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, wordt een lioht verkragen, dat in Bterkte gelijk tstaat met 16.6, 16.4 enz. St&ndfvardkaarsen, waarvan elite kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 10