DAGBLAD. N°. 10080. Zaterdag 31 December. A0. 1892. Tweede Blad. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Dc organist van den Duin. LEIDSCÏÏ PRUS DEZER COURANT: ▼oor Lolden per 8 m&mdeaf 1.10. Franoo per poets 1.40. Afaonderlflke Nommers0.08. Gemengd Nieuw». In de Singelgracht te Amsterdam, achter de kazerne Oranje-Nassau, brak een stoombootje het ys, doch eenigen bleven des ondanks naast de gemaakte geul rijden en op één oogenblik zakte een achttal personen door 't ijs. Yan alle kanten werd hulp ge boden, ook door militairen uit de kazerne. De menschen werden allen gered, sommigen op 't laatste oogenblik. Op den Overtoom zakte een 7 jarige jongen door het ijs en verdronk. Een zuster en broeder zijn bij Ouderkerk door het ijs gezakt en verdronken. In het „Geneeskundig "Week blad" wordt door dr. A. W. Tresling, van Nieuwe-Schans, over de overbrenging van de cholera asiatica het volgende vermeld: Eene vrouw uit Hamburg, met haar kind naar Harlingen reizende, werd aan het station Nieuwe-Schans behoorlijk gedesinfecteerd. Z\) wist echter een koek binnen te smokkelen, waarvan zy te Harlingen een stuk gaf aan een ander kind, dat Harlingen niet bad ver laten. Dit kind werd ziek en overleed aan cholera asiatica. De overige leden van dat huisgezin werden niet aangetast. In de gevangenis te Winscho ten heeft zekere A. Ten Hove, van Veendam, die eene gevangenisstraf van 2 maanden on derging wegens verzet tegen de politie en den lOden Januari weder op vrije voeten zou worden gesteld, in zjjne cel een einde aan zijn leven gemaakt. Te Stolwijk is een 89jarig man, de oudstrijder W. Amersfoort, gelijk we reeds meldden, op noodlottige wijze om het leven gekomen. Een paar schooljongens nl. vonden hem sprakeloos en verstijfd van schrik in eene vrij diepe sloot. Z(j waren niet by machte hem er uit te halen, maar zochten terstond hulp, en toen deze kwam, werd de man met vereende krachten uit zyn neteligen toestand verlost. Men legde hem in dekens en bracht hem zoo met een wagen naar zijne woning. B\j aankomst aldaar was hy echter reeds overleden. Men gelooft dat de ongelukkige gestruikeld en zoo in het water geraakt is. Aangezien zyn gelaat aan ééne ztfde geheel ontveld was, schijnt hij by zyn val nog in aanraking ge weest te z\jn met een boom of boomtak. Naar aanleiding van het spoor- wegongeluk bij Vlijmen meldt men aan de „Arasterd." nog het volgende: Nadat de eerste paniek bedaard was, werd er een onderzoek ingesteld naar de oorzaak. Hierbij schijnt op den voorgrond te treden dat de telegrafist aan het station Vlijmen, naar men wil sedert het ongeluk verdwenen, moet verzuimd hebben den stationschef aldaar in kennis te stellen van een uit 's-Bosch ontvangen draadbericht, inhoudende dat de goederentreinwaarmede het ongeluk gebeurde, tegen de gewoonte in, niet te Vlymen tot het innemen van water zou stoppen. Dir ver zuim van genoemden beambte was oorzaak, dat de chef bevelen gaf, waardoor de trein op verkeerd spoor terechtkwam, een geval, dat door den machinist, tydig genoeg opge merkt, door remmen tot een minimum van gevaar zou kunnen zyn teruggebracht. Op de locomotief schynt men echter niet de gewenschte waakzaamheid te hebben in acht genomen, terwyi de hoofdconducteur., bespeurende dat er iets niet in orde was, door zyn dienstijver om naar de oorzaak er van een onderzoek in te stellen, waarbij hy het lijf halverwege buiten den wagen bracht, het gevaar voor hem verdubbelde. Ware hy, even als de twee andere conducteurs, in den wagen gebleven, dan zou hy vry zeker, evenals dezen, ook nog tot de levenden behooren. Een gerechtelyk onderzoek is reeds aan gevangen. De toestand inhetOldambt. Door den burgemeester te Sappenneer is ook de kleine staat van beleg afgekondigd. Direct grenzende aan de gemeente Hoogezand, waar sedert eenige dagen de samenscholingen al verboden waren, was een dergelyk besluit alleszins wenschelyk, omdat de arbeiders slechts de grens hadden te overschrijden, om optochten, enz. te organiseeren. In den nacht van Maandag op Dinsdag zyn by den burgemeester te Noordbroek, die ontslag heeft aangevraagd, ten gevolge der woelingen, de ruiten ingeslagen; by een ander ingezetene gebeurde hetzelfde. Den vorigen nacht moesten de straatlantarens het ontgelden. Te Seliingen zijn ook glasruiten ingeslagen; de daders daarvan zyn bekend. Te Winschoten is eene glasruit ingeslagen by den bakker A. Bosker. De dader, G. E., verwondde zich daarby ernstig aan den pols, de nachtpolitie trof hem in dien toestand aan, liet hem door dr. Van Olm verbinden en bracht hem tot bekentenis. Hy is een bekend socialist. De socialistische woordvoerder Tra- vailleur (Luitjes van Sappemeer), die ook te Finsterwolde optrad, sprak eveneens te Bel- lingwolde. Er was veel publiek tegenwoordig politie en militairen surveilleerden en fouil leerden de bezoekers, om te zien of zy ook gewapend waren. Het bleek ook hier dat geen hunner een verboden wapen by zich had. Beide vergaderingen gaven geene aanleiding tot rustverstoringen. Zoodra meer personen dan 4 of 5 aanwezig waren en groepjes op straat vormden, traden de militairen tus- schenbeide en deed men de groepjes uit elkander gaan. Te Woldendorp stonden de marechaussees machteloos tegenover eene groote schare arbeiders, zoodat militairen ontboden moesten worden, om de menigte uit elkaar te dry ven. Een detachement infanterie, sterk 25 man, is in dat dorp gedetacheerd voor onbepaal- den tyd. Ofschoon de justitie tal van personen te Nieuwolda heeft gehoord omtrent de brand stichtingen aldaar, het:gemeentebestuur eene premie van ƒ250 heeft uitgeloofd voor het aanwyzen van dader of daders, is het echter nog niet gelukt, aangaande die feiten iets naders te vernemen. UD.) Op het hulppostkantoor te Tilburg zyn door de marechaussee elf gewichten in beslag genomen, die niet geykt waren. Hier zal dus de Staat tegen zichzelf optreden voor het kantongerecht. Ten gevolge van een besluit, te Saarbrücken genomen op eene vergadering der werkstakers van Bildstock, is ook eene werkstaking begonnen in de mynen Heinitz, Von der Heidt, Maybach en Camphausen. Er hebben thans 3123 mijnwerkers den arbeid gestaakt. Men vreest dat de werkstaking zich verder zal uitbreiden. Uit Beriyn seint men dat de oorzaak van deze werkstaking ligt in de invoering van nieuwe voorschriften op den arbeid. Dr. Garner, die, zooals onze lezers zich wellicht zullen herinneren, in Fransch- Congo bezig is een onderzoek in te stellen naar den aard der apentaal, schryft thans dat hy reeds zeer belangryke resultaten heeft verkregen. Hy heeft reeds in een chimpansee en twee gorilla's zeer aangename causeurs gevonden. In de binnenlanden var. Afrika is onder de negers en ook onder de daar wonende Euro peanen het geloof trouwens zeer algemeen verspreid, dat de apen spreken. Garner ver zamelt ook sagen uit het apenleven. Hy PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Tan 18 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. denkt zyne reis in Augustus of September van het volgende jaar te eindigen, j Op de deuren van het Witte Huis te Washington is thans eeno waar schuwing te lezen, dat daarbinnen besmet- teiyke ziekte heerscht. Eene kleindochter van President Harrison is nl. aan roodvonk lydend. Maar de ziekte heeft een normaal verloop. Op den Atlantischen Oceaan heeft zeer ruw weder geheerscht; het was gevoelig koud. Aan de Westkust van Spanje zyn verscheidene schepen vergaan, of mot avery binnengeloopen. Van de „Maria Joaquina" werden de kapitein en twee andere opvaren den over boord geslagen en de „Maria Teresa" zonk, waarby acht man omkwamen. Ook in het Noorden van Amerika is de koude zeer felin verscheidene Westelyke Staten heersch- ten zware stormen, welke veel schade hebben aangericht. Uit St.-Petersburg wordt in dato 25 dezer gemeldDo laatste drie dagen heerschte hier eene recht Siberische koude en waren de straten nagenoeg verlaten. In den afgeloopon nacht was er 59° Fahrenheit vorst of 27 gra den onder het vriespunt. Vele personen en vogels zyn doodgevroren; vele dezer dieren waren buiten staat om te vliegen en als ge heel bedwelmd. De meeste vensters in de huizen zyn mot twee duim dik ys bedekt. Heden is de thermometer ryzende en is het minder koud, hoewel de wind nog zeer snydend waait. Te Moskou was de koude 26 graden onder nul Fahrenheit en in de provin ce Vologda, te Ysolks, was do koude 36° onder nul of 68° vorst Fahrenheit. Te Kazan wees de thermometer 31° onder nul en te Kiow 36° vorst. Sedert het jaar 1743 was het niet zoo koud te St.-Petersburg geweest. Men seint uit Nieuw-York, in dato 27 December De Fransche transatlantische paketboot „Normandiö" is aangekomen, geheel met ys bedekt. Zy was op 22 dezer door een hevigen orkaan overvallen. Acht uren lang was haar toestand zeer gevaarlyk. De zee stond hol gedurende den heelen overtocht. De golven, welke over het schip sloegen, bevroren byna aanstonds. De reizigers zyn byna nooit op het dek ge komen en moesten in hunne hutten blyven. Vele schepen, die heden verwacht werden, zyn nog niet aangekomen, ton gevolge van het gure, ruwe weer. 43.) Elize was naar beneden gegaan om het vuurwerk te zien; daar kraakten de treden dor trap; dat was zyn voetstap. Zy wist hot zeer juist. „Felixl- Daar stond hy in de deur, tusschen de deurposten; do gasvlammen beschenen zyn gelaat het was ontsteld en vaal als asch. O, dat is reeds het aangezicht van den onverbiddelykon rechter! Hy sloot de deur, zy had geen licht aangestoken; ze zat in duisternis gehuld. Zy zag slechts de om trekken van zyne schoone, slanke gestalte. Nu stond hy voor haar; zy haalde diep adem, zooals eene stervende zou gedaan hebben. „Beate, spreek tot my", stiet Felix uit; „zeg my dat het een ontzettende droom is; gy zyt rein en onschuldig; gy zyt vry. niet waar? Gy zyt niet de vrouw van een ander Eene doodelyke stilte.er kwam geen enkel geluid over hare lippen. Zyne stem klonk nu nauw hoorbaar; hy had zich op een stoel geworpen, de veeren kraakten onder zyn gewicht. „Beate! Erbar ming! Hy heeft immers gelogen, alles ge logen, die waanzinnige?" Beate stond half op; zy moest antwoorden. „Dus heeft hy gesproken?" zeide zy dof. „Beate, dus is het waar: gy kent hem, dien, dien... ellendeling?" „Hy was de demon van myn leven", zeide ze eindeiyk. „En wat hy zeide is waar, gy zyt de wet tige vrouw van den organist van den Dom?" „Felix; Felix, hoor my aan, heb erbarming Laat my u alles, alles zeggen Hy was opgesprongen en stond voor haar; zy zag het in de schemering van den zomer avond, hoe ieder trekje van zyn gelaat beefde, en wat zag zyn geheele gelaat er vertrokken uit! Zy liet zich op den grond zakken en trachtte zyne knieën te omarmen; hy stiet haar van zich. „Eén woord slechts: ja of neen!" „Ja!" Zy stamelde het nauwelijks hoorbaar en strekte smeekend hare armen naar hem uit. „Dus hebt ge gelogen en ons allen be drogen?" riep hij; „ongelukkige!" Hy wendde zich af en wankelde als een waanzinnige naar de deur, welke zich achter hem sloot. Hy was weg. Zy lag daar uitgestrekt op den grond; toon by haar teruggostooten had, om zich van haar te bevryden, had zy haar oven wicht verloren. Zy was alleen nu be hoorde zy niemand, zy had niets tot hare verdediging weten in te brengen; zy wist niet wat haar aanklager gezegd had, maar dat was hetzelfde: Leugen bleef leugen; be drogen en gelogen had zy I En nu, wat moest er nu gedaan? Zy wist niet hoe lang zy daar gelegen had, toen zy eindeiyk opstond en hot ver warde haar van heur voorhoofd streek. Daar stegen de vuurpyien omhoog en barstten hoog in do luc-ht uit elkaar; zy kon van verre de juichtonen hooren. Wat moest er van haar worden? Zonder eigeniyk te weten wat zy deed, staarde zy naar buiten. Daar ging eene M en R op met een stralenkrans er over. Toen ging het vurige beeld weer uiteen. Kort, kort duurde al dat schoone, maar toch, het wiel der for tuin wentelde zich ten gunste der verloofden. Voor haar was alles uitgebluscht: vreugde, geluk, licht uitgebluscht voor eeuwig; hare jeugd, haar leven waren vernietigd, door eigen schuld, alleen door eigen schuld. Uit de doffe verbystering van haar hopeloos ongeluk drongen gedachten zich aan haar op. Aanklachten tegen zichzelve, aanklachten tegen haren vador. Hy had hare jeugd niet beschermd en beschut, hy had zyn kind verwaarloosd on vergeten en haar dus tot die lengen ge dreven. 81echts één was barmhartig en trouw geweest, één, wiens liefde zy met ondank beloond had: Jobstl Tegen hom had zy het zwaarst misdreven. Felix, hy verstootte en veroordeelde haar zonder haar aan te hooren. Wat had haar bezield, dat zy zich in zyne armen geworpen had? En had zy mogen spreken, niettegen staande het verbod van haren vader? Was Felix tot nu niet een vreemde voor haar geweest? Ach, haar verward brein vermoeide zich vergeefs in dit uur met a) deze overdenkin gen. Hare schuld was begonnen, toen zij Jobst verliet en in de leugen toestemde. Nu was alles vernietigd en verpletterd. Er bleef nu niets meer te doen over dan doze plaats, waar zy als leugenaarster geleefd had, te verlaten; zich ergens te verbergen voor het aangezicht der reinen en schuldeloozen, b(j wie zy niet meer behoorde. (Vervolg ommezijde).

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5