Duitsche r.;geering eene officiöele bekend making verschenen, waarin de noodzakelijk heid wordt uiteengezet van krachtige maat regelen om te verkrijgen dat de zich voor doende gevallen onmiddellijk worden aan gegeven, o dat ieder verdacht geval door cenen der -ike kundige worde onderzocht. Op het platteland zullen o. a. geestelijkenen onderwijzers mot het toezicht worden belast, terwijl in bedreigde grensdistricten afzon derlijke maatregelen voor spoedige aangifte voorgeschre- en zullen worden. Uit Washington wordt geseind dat de re- geering der Veroenigde Staten gestrenge voor schriften heeft uitgevaardigd togen den in voer van lompen uit landen, waar de cholera heeft geheei scht. Buitenlandsche schepen, naai de havens dor Veroenigde Staten bestemd worden r-iof. toegelaten zonder voorafgaana geneeskundig onderzoek in de havens van vertrek. Dit onderzoek is, hangende de be slissing van het Congres, veel gestrenger gemaakt. CcMCcnternad van Alkcmade. Openbare, vergadering van Woensdag 28 Dec. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig metmon- delingo boodschap de heer T. Nigton. Voorzitter de heer F. H. Van Wichen, burgemeester. Na opening der vergadering wordt getrok ken No. 2, bepalende den aanvang der om vragen en stemmingen by den heer W. v. d. Cleest, on worden de notulen der vorige ver gadering gelezen en goedgekeurd. Hierna wordt overgegaan tot de benoeming van eon onderwijzer aan de Op. L. School te Oude Wetering; na herhaalde oproepingen hadden zich in het geheel 3, zegge drie, sol licitanten aangemeld, waarvan 1 zich terug trok, zoodat er slechts 2 personen overbleven voor eene voordracht, nl. de heeren A. J. Van Houten, van Neerbosch, en L. v. d. Voet, van Voorbout; na lezing van hot bericht van het hoofd dor school en de goedkeuring van den heer Arrondissements-School<»pziener, en na inzage der voordracht in verband met do sollicitatieslukkon, wordt tot stomming over gegaan, waaruit blijkt, dat de heor Van der Voet zovon stemmen krygt, terwijl óe 3 andere op don heor Van Houten worden uitgebracht, zoodat de eerste benoemd is op eone jaarweddo van 500, ingaande lo Januari 1893. Nu komt aan de beurt do benoeming van 2 ledon van hot stembureau voor de verkie zingen in hot jaar 1893. Bi) herhaalde stem mingen worden gekozen de heeren H. Bakker en E J. Los, en als hunne plaatsvervangers de heoren Van Rijsen en Van der Voort, welke heeren allen deze benoemingen aan nemen. Daarna wordt besloten tot publieke ver- kooping eoner party gerooide boomstammen en gekapt hout. Ook wordt goodgekeurd eene regeling met den huurder van tuinland te Roelof-Aronds- veen, den heer E. J. Rodowyk, in zake schadeloosstelling wegens in gebruik genomen grond by het vorgrooton van de openb. school aldaar, en dat aan den heer Hendrix, hoofd dier school, oeno som van 100 zal worden uitgekeerd, wegens vergoeding ineens voor afstand van den by hem van de gemeente in gebruik synden tuin, ten noorden van hot schoolgebouw, welke grond door genoemden huurder als tuinland in gebruik zal worden genomen. Het by menige gelegenheid uitkomende loffeiyk streven van den Burgemeester, om de inkomsten van gemoento-ambtenaren en werklieden, mot het oog op betoonden buiteogowonon yvor of meerder werk, niet minder tor aanmoediging om daarmede in het belang d«r gemeente voort te gaan, óf door traktementsvorhooging, óf door het verleenon van gratificatiën te verbeteren, wordt niet stoods door den Raad gedeeld. Men begint met aanhouden en eindigt met beknibbelen ot verwerpen. Hiervan thans ook een paar voorbeelden Een voordracht tot het verleenen van grati- ficati n aan de veldwachters, nachtwakers en wegwerkers wordt tot nader orde aange houden. Op het, hui s erachtens, billyk verzoek van de Hoofden der O. L. Scholen te Roelof- Arendsveen en te Ëflpwetering om vèrhooging van bet hun toegekend bedrag wegens koston van schoonhouden deischoollokalen, door de vergrooting \v arvan de werkzaamheden meer dan verdubbel j zyn, werd afwyzend beschikt. Nog geen ƒ5 kon er by. En f80 's jaars voor dat werk kan toch waarlyk geen te hooge som genoemd worden Vervolgens wordt medegedeeld dat de be grooting van het 31e Bat. Rust. Schuttery in Z.-Holl. door Heeren Ged. Staten is vast gesteld in uitgaaf en ontvangst op f381, waarby het aandeel dezer gemeente is bepaald op ƒ36 32. Medegedeeld het proces verbaal dor laatst gehouden kasopneming, aanwyzeiide de in komsten op ƒ29,771.07; de uitgaven op 24,509,G5, on de gelden in kas op ƒ5261.42; welke mededeelingen voor kennisgeving wor- aangenomen. Van de in de vorige vergadering benoemde leden van Armbesturen: H. Bakker voor het Alg. Burgerlyk Armbestuur, M. De Graaf voor het Burg. Armbestuur, afd. Rypwetering, on J. Vink, voor do afd. Vry'e en Lage Boek horst, zyn kennisgevingen ontvangen, dat zy hunne benoeming aannemen en worden nader aangewezen tot Voorzittend Armmeester van do afd. Rypwetering de heer M. De Graaf en tot ontvanger van do afdeeling Boekhorst de hoor J. Vink. Wordt goedgevonden B. en Ws. te machtigen met de rechthebbenden overeen te komen om trent schadeloosstolling voor het gebruik van losplaatsen voor grind en puin te Roelof- Arendsveen en Lagoland; het mollen-vangen op de bei men der wegen voor 1893 op to dragen aan Van Haastrecht, tegen 20 's jaars de sneeuwsleden en kruiplanken van den tegen- woordigon aannemer van het onderhoud der wegen en kunstwerken tegen overeon te komen taxatieprys over te nemen; het grindryden van de losplaatsen naar de bakken en over de wegen op de gewono wyze per kub. meter door een karreman te doen plaats hebben; do benoodigde grind voor de wegen by vrachten van grindleveranciers aan de bovenrivieren tegen overeen te komen prys aan te schaffen; do noodig geachte gewono en buitengewone herstellingen aan do wegen en kunstwerken zonder nadero machtiging te doen uitvoeren; voor 1893 als. wegwerkers in dienst te houden de thans in functie zynde personen J. W. Steonvoorde on J. v. Kruissen, tegen belooning van 7 per week. Op eono vraag van den heer v. d. Geest, met botrekking tot het onderhoud dor wegen, of voor het kroozen (opruimen van kroos) der wogslooten 's jaars 50 wordt betaald, ant woordt de Voorzitter, namens B. on Ws. dat die werkzaamheden worden verricht door L. Hoogendorp voor 24 's jaars, zooals uit de rekeniüg zal blyken. Nog brengt de hoer v. d Geest tor sprake het schieten van een godeelto wegsloot in het Lageland; uit het autwoord van den wethouder Los blykt, dat de gemeente daartoe noch verplicht, noch be voegd is, zullendo deze zaak nader worden onderzocht. Wordt medegedeeld dat het onderzoeknaar de woonplaats der krankzinnige A. J. Kuik alsnog aanhangig is, en nog niet is beslist voor rekening van welke gemeente hare ver- plegingskosten zullon komen, hetgeen voor kennisgeving wordt aangenomen. Wordt besloten tot opneming eener som van hoogstens 3000 a 5% voor ulterlyk 3 maan den ter tydeiyko voorziening in kasgeld. Do heor v. d. Geest wenscht inlichtingen te vragen omtrent de door de aannemers der verbouwde schoollokalen gestorte gelden voor onkosten, wat hem wordt toegestaanhy meent dat Burg. en Weths. den Raad onkundig laten van veel, dat deze moest weten, om zoodoende maar te kunnen doen wat zy willen ook is hy zich niets bewust van de door hem mede goedgekeurde bepalingen in de bestekken en voorwaarden betreffende de onkosten; nadat hem hierop door den Voorzitter, namens B. en Ws kranig van antwoord gediend is, waarby het den heer v. d. Goest duideiyk wordt go- maakt, dat hy met het luchten van zyne mee rling niet weinig lichtzinnig te werk gaat, evenals by het kroozen der slooten langs don weg, brengt deze royaal zyne verontschul diging in en verklaart volkomen voldaan te zyn over de ontvangen toe- en inlichtingen. De heer v. d. Geest rer Jient zeker niet het verwyt, dat in den rogel aan leden van plat telands gemeenteraden wordt gedaan, nl. van nooit of zelden iets to praten. Dit raadslid van Alkemade durft echter beter uit den hoek komen. Jammer echter, dat zyne critiek in den regel in 't water terechtkomt, wegens gebrek aan voldoende kennis der zaken of wellicht om andere, meer of minder oirbare redenen. Beter toch is het dan, in 't geheel niets, dan iets verkeerds of ongepasts te zeggen. Wordt vervolgens medegedeeld, hoe do stand van zakt>n is betrekkeiyk de demping van slooten të Roelof-Areüdsveen, waarvoor tot heden ƒ884.12'/^ ia uitgegeven, hetgeen ook voor kennisgeving wordt aangenomen. Met algemeen goedvinden werden de adres sen van ingezetenen te Rypwetering, Oud- Ade c. a. om verhooging der jaarwedde van den gemeente geneesheer aldaar van 500 op ƒ1000 of ƒ800; en om het onderhoud dor brug naar den Zwartenweg te Oud-Ade voor gemcenterekoning over te nemen, tot nadoi aangehouden. In verband met het in 1893 in eigen beheer en uitvoering houden van hot onderhoud der wegen en kunstwerken, wordt op initiatief van den heer Van der Geest en daarop ge volgd voorstel van B. en Ws. besloten tot benoeming eener commissie van by stand in het beheer van het onderhoud der wegen en kunstwerken, en worden voor 1893 daartoe benoemd de heerenVan der Geest, Van Ryzen en Van der Voortde laatste nadat de heeren Oosthoek en Van der Poel hadden bedankt, wordendo de regeling omtrent het presideeren dozer commissie aan liet college van B. en Ws- overgelaten. Verder niets meer te behandelen zynde en geen der leden nog iets wenschende te be spreken, wordt de vergadering, die ook nu weder door een belangstellend publiek werd bijgewoond, door den Voorzitter gesloten met den wensch en de bede, dat Gods zegen moge rusten op al de werkzaamheden, door den ge- achten Raad in het ten einde spoedende jaar Terricht. BUITENLAND. IPraiilti'ijli. De eersten, die in Frankryk met de Pa nama-schandalen hun voordeel doen, zyn de socialisten. Op eene vergadering te Parys, waar byna alle schakeeringen van het socia lisme waren vertegenwoordigd, werd eene soort comitó van openbare veiligheid benoemd, aan hetwelk tevens werd opgedragen tegen 10 Januari, den dag der opening van de Kamers, demonstration to organiseeren. „Het is moge- lyk," zegt in de „Evonement" de radicale senator Magnier, „dat onze lagere standen niet den lsten Mei afwachten om los te barsten. Het geldt hier niet den staatsvorm, maar de arbeidgevers en het kapitaal." Uit de provinciën wordt gemeld, dat de Bo- napartisten weder het hoofd opsteken. Do be weging wordt meestal geleid door party-be sturen, die zich de medewerking der vrouwen tiachten te verzekeren. Te Parys heerscht eene zeer ontevreden stemming. Overal wordt op de afgevaardigden en de ministers en soms op don president dor republiek geschimpt. De Kamer is zoo in do achting gedaald, dat zy moeilyk zich zal kunnen staande houden. Eene verbittering tegen hooger geplaatsten openbaart zich als in do dagen vóór de commune. Zoolang echter de regeering op het leger kan rekenon, kan zy alle misnoegen onderdrukken. Nadat de „Temps" het bericht van de „Figaro" over de vergiftiging van De Reinach had tegengesproken, wyst laatstbedoeld blad er op, dat nog geen 14 dagen geleden de „Tem£s" zoo beslist mogeiyk heeft beweerd dat alle gedachten aan een natuurlyken dood zyn uitgesloten. Andrieux houdt vol, dat voor eenigen tyd gepoogd is Herz door vergif uit den weg te ruimen. De persoon, die voor een aanzienlijk bedrag op zich had genomen deze taak te vervullen, is d est yds naar Brazilië gevlucht. Later kwam hy in Frankryk terug, waar hy rplotseling" overleed. Het verzoek om de directeuren der Panama- maatschappy voorloopig ln vryheid te stellen is afgewezen. Het is nog niet bekend wanneer het groote, het zoogenaamd „politieke" proces, wegens de omkooping van Senatoren en Kamerleden, aanvangt. Men vermoedt echter dat de behandeling dezer zaak zeer spoedig zal volgen op die van hot proces wegens de wyze van beheer der maatschappy en het uitgeven der leeningen. De behandeling dezer laatste zaak werd, geiyk men zich zal herinneren, tot 10 Januari uit gesteld, zoodat het samenvalt met de weder- byeenkomst der Kamer. Het gerucht als zouden in het kopie boek van Fontane de bewyzen gevonden zyn van do medeplichtigheid van een aantal kamerleden aan het Panama schandaal, wordt op last der justitie voor ongegrond verklaard. Havas spreekt nadrukkelyk het bericht tegen, in de „Soleil" opgenomen, als zou president Carnot zich indertyd schrifteiyk tot het bestuur van hot Crédit foncier hebben gewend, ter ondersteuning van een schryven van Constans, waarin geld werd gevraagd ten behoove van de verkiezingen van 1889. De enquöte commissie is tot 5 Jan. as. uiteengegaan. Aan de prefectuur van politie te Parys wordt verzekerd, dat do ontploffing gister nacht niet het werk is van de anarchisten, maar eene wraakoefening van een voormalig beambte. Do verlaging van do rente der Franscbe Spaarbank tot 3 pCt. heoft ongunstig gewerkt. Vole postjes werden teruggenomen, waar- schyniyk om op minder solide wyze te wor den belegd. De „Daily Chronicle" laat zich heden uit "VVoenen berichten, dat Cornelius Ilerz over "Weonen naar Italiö is gegaan. Hy ver laat Londen, omdat de Franscho regeering zyne uitlevering zou gevraagd hebben. Duitschlaud. In Duitschland wordt hier en daar de bezorgdheid uitgesproken, dat de Fransche staatsboden misschien in eon oorlog uitkomst zouden willen zoeken, maar tegelykertyd gelooft men, dat de Czaar door den tegen- woordigen toestand in Frankryk van eene nauwer verstandhouding met de republiek wordt afkeerig gemaakt. Het Duitsche gou vernement schy'nt daarentegen pogingen te doen om hem te overtuigen, dat het hem niet vyandig is gezind. De benoeming van generaal Von Werder tot ambassadeur te St.-Petersburg, die op verlangen van den Czaar geschiedde, wordt als oen eerste stap tot toenadering beschouwd en men spreekt dan ook van een aanstaand bezoek van den groot vorst troonopvolger te Berlyn. Hy moet meer dan zyn vader Duitschland genegen zyn. Evenals zyn grootvader heeft hy in zijne ver trekken de portretten hangen der Duitsche kei zers en van beroemde Duitsche veldheeren en staatslieden. Ook in Duitschland zyn thans berich ten ontvangen over de aanhouding in Dahomey van Duitschers, die aan Behanzin wapens leverden. Een Hamburgsch huis moet in deze zaak zyn betrokken. Gelyk men weet, heeft de keizer, in vergelyking met vroeger, in den laatsten tyd weinig in het openbaar gesproken. Thans heet het sedert enkele dagen, dat hy het plan heeft op Nieuwjaarsdag eene belangryke toespraak tot don generalen staf te houden. Naar heden zelfs verzekerd wordt, zou hij in die redevoe ring zich met byzondere scherpte richten tegen de toenemende aanvallen op het leger en de hooge officieren, door welke hy zeer ontstemd moet zyn. Ten opzichte van den tarievenoorlog tusschen Frankryk en Zwitserland bepaalt de Duitsche pers zich voorloopig tot het over nemen der daarop betrekking hebbende arti kelen van Zwitsersche bladenslechts van enkele kanten wordt er de aandacht op ge vestigd, dat Duitschland met dezen tarieven- oorlog zy'n voordeel zou kunnen doen. De „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" bevat heden oen blykbaar officieus artikel, waarin gezegd wordt dat, wanneer do leger- wet wordt verworpen, het zeer wel mogelyk is, dat in oen toekomstigon oorlog de vyand op Duitsch gebied komt en dat de verdediging dan veel moeilyker zal zyn. Duitschland moet sterk genoeg wezen om aanvallend op te tredenzoo niet, dan heeft het alles te vroezen. Zwitserland. De Zwitsersche Bondsraad heeft besloten 200 Fransche artikelen aan eene aanmerkelyke verhooging van invoerrechten te onderwerpen. In vele Zwitsersche handelskringen is men echter nog ontevreden over de geringe ver hooging van de rechten op Fransche goederen. By de Regeering wordt op een scherper tarievenstryd aangedrongen. De uitvoerders van zyde te Zürich hebben, na gemeenechappeiyk overleg, be sloten, hunne waar voor Amerika niet langer over Havre, maar langs niet-Franschen weg te vorzenden. Men wil Franscho spoorwegen on paketbooten niet langer bevoordeelen. Rusland. De „Novoje Vremja" verklaart, dat het Panama-schandaal de waarde van een ver bond met Frankryk zeer heeft verminderd. Rusland kan Frankryk niet meer als een betrouwbaar bondgenoot beschouwen. Dit artikel wekt te meer verbazing, daar het blad tot dusver zeer Franschgezind was.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2