N°. 10079. Vrijdag 30 December. A0. 1892. Tweede Blad. feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van tgpn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. De organist van den Dom. LEIDSCH DAGBLAD. PEU8 DEZES COURANT: foor Leiden por I moondoof 1.10. Fronoo por poet1.40. Afeonderlflke Nommera0.05. Gemengd Nleuw De fourier R. der grenadiers is door den Krijgsraad veroordeeld tot eene ge vangenisstraf van 4 weken, wegens het toe brengen van een slamet een bierglas aan eene vrouw, met wie R. twist kreeg. Niettegenstaande hetdringend verzoek van den commissaris van politie te Sche- veningen aan de reeders en kooplieden aldaar om dezen winter geen ijs uit het kanaal te laten ophalen, voor de verzending van versche visch, z\jn gisteren toch een paar kooplieden druk aan het „ijzen" gegaan. Het verzoek grondde zich op het feit, dat de vorst niet in staat is de bacteriën, die zich in het water bevinden, te dooden. Te Amsterdam is iemand uit do "Westerstraat van een duiventil gevallen, waar door het noodzakelijk was, dat h\j naar het Binnen Gasthuis werd vervoerd. Bij aankomst aldaar was h\j reeds overleden. Te Rotterdam is eene 81-jarige vrouw in den winkel van Ter Marsch, aan de Diergaardelaan, plotseling ineengezak en overleden. De Amsterdamsche Omnibus- maatschappy vervoerde gedurende de beide Kerstdagen 115,000 passagiers, inclusief de overstappen. Naar men meldt, zullen eerst- daags, bywyze van proef, op verschillende stations der Staatsspoorwegmaatschappy toe stellen voer automatische afgifte van perron- kaartjes worden geplaatst. In Oostvoorne heeft een arbeider, by het schoonmaken van geweren, een anderen arbeider, L. Oudwater, by ongeluk doodeiyk getroffen. Te B r i e 1 s c h - Ni e u w 1 a n d is nu ook de zwaar gewonde vrouw van don land bouwer, die moord en zelfmoord pleegde, overleden. Men meldt aan de „N. R. C t." uit Dokkum De ongeregeldheden onder de werkloozen schynen van uit Groningerland ook naar hier te zyn overgewaaid. Reeds de vorige week was het hier allesbehalve rustig; eiken avond bewoog zich eene joelende menigte door de straten, onder het zingen van socialistische liederen, onderwyi anderen al bedelende langs de huizen gingen. By de commissie voor werk verschaffing werd telkens om hooger loon aangedrongen, onder bedreigingen, dat anders de boel kort en klein zou worden geslagen. Dinsdag-morgen werd vanwege eene commissie aangekondigd dat niet anders dan op de nu vastgestelde voorwaarden gewerkt en dat anders het werkhuis zou gesloten worden. Dit gaf den geheelen avond aanleiding tot samenscholingen en wanordelykheden, welke eindeiyk zulk een ernstig aanzien kregen, dat militaire hulp werd aangevraagd. Eene af- deeling van ruim 40 man, onder bevel van den luitenant Muller Massis, is thans hier gestationneerd. Den geheelen avond trokken patrouilles door de stad, om het volk, dat telkens weer samenschoolt, uit elkaar te dry ven. Uit Finsterwold wordt aande „N. Gron. Crt." gemeld: De eerste der Kerstdagen ging hier zeer rustig voorby. Den tweeden dag zou het drukker worden, 's Avonds zag men vele arbeiders, vergezeld door hunne vrouwen, naar 't hotel „Hommes" gaan, waar Travailleur als spreker zou optreden. Er waren uitgebreide voorzorgsmaatregelen van poütie genomen. Gewooniyk liggen hier 4 marechaussees. Zy werden versterkt met 4 uit Oostwold; er waren er dus 8. De 6 ryks-veldwachters en 17 huzaren, die hier verbiyven, waren versterkt met 6 ryks-veld wachters uit Winschoten en 10 huzaren met een luitenant uit Beerta. Travailleur had als onderwerpVrede op aarde, enz. Hy sprak over de maatregelen, door de burgemeesters in den omtrek ge nomen, en over Tydens (het Kamerlid), die zich als socialist had voorgedaan, maar nu in plaats van brood, lood zond. Alle uitgangen van het hotel „Hommes" waren door huzaren afgezet. By 't verlaten der vergadering werden alle aanwezigen ge last hunne vuurwapenen af te leggen en by het uitgaan gevisiteerd. Hier en daar hadden samenscholingen plaats, welke, na weigering om uiteen te gaan, met de blanke sabel uit een werden gedreven. Een paar werden licht gewond. Met de Kerstdagen hebben vele arbeiders gedaan gekregen en loopen nu rond. Dinsdag zouden zich enkelen naar den burgemeester begeven om werk te vragen. Op den tweeden Kerstdag zyn te Beerta ook eenige ongeregeldheden voorgekomen. Eenige revolverschoten zyn daar gelost en wat klappen door huzaren uitgedeeld. Dinsdag sprak Stienstra te Midwolda. Uit Franeker wordt verder gemeld, dd. 28 Dec.: Nadat gisteren na de komst der militairen uit Leeuwarden de avond vry rustig was voorbygegaan en de beweging zich openbaarde in zingen langs de straat van troepen opge schoten jongens, vrouwen en enkele mannen, werden de arbeiders hedenochtend uitgonoo- digd het werk te hervatten onder bescherming der infanterie. Eerst na herhaalde oproeping verklaarden eenigen zich daartoe bereid, maar niet zoodra waren zy daarmee begonnen, of enkele werk stakers wierpen hen met steenen. Daarop werd de opdringende menigte door eene charge met gevelde bajonet teruggedreven en kon het werk worden voortgezet. Behalve infan terie patrouilleert thans ook het kader der dd. schuttery langs de straten. Hedennamid- dag wordt nog cavalerie verwacht. De tegen woordige beweging is koren op den molen van de socialisten en hedennamiddag treedt in „Klein Walhalla" T. Stienstra, uit Harlin- gen, als spreker op voor de misnoegde arbeiders. In de gemeente I da arderadee 1 (Fr.) is een meisje van 20 jaar door het ys gezakt en verdronken. Te Uitgeest is een jongen van 14 jaar op de Buitenmeer door het ys gezakt. Zyn ïyk is gistermorgen gevonden. Te Rochdale, in Engeland, waren vele personen aan het schaatseneden, toen twee van hen door het ys zakten. Terstond snel den anderen te hulp, maar daardoor werd het gat grooter en ten minste 12 personen vielen eveneens in het water De meesten werden gered, maar er werden 2 ïyken op gehaald en 3 personen worden nog vermist. In andere plaatsen in Engeland kwamen nog 4 personen om het leven door zich te wagen op zwak ys. Uit Nieuw-York wordt, in dato 24 dezer, geseind: Te Arlington, Texas, zyn vier menschen vermoord. J. Hargrove, met zyne zonen Walker en George, kwamen gis teren zwaar gewapend te Arlington. Zoodra zy den trein verlieten, kwamen eensklaps twee mannen, Harry Spears en William Smith, van achter het station en schoten op don jongsten Hargrove, die doodeiyk gekwetst neerviel; daarop liepen zy naar den anderen kant van den trein, schoten en doodden Har- grove den vader. Walker nam de revolver zyns vaders, waarmee hy de beide aanvallers doodschoot. Naar 't schynt, was dat vreeseiyk drama het gevolg van een ouden haat en waren beide partijen overeengekomen er aldus door een gevecht een einde aan te maken. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 1—6 regeli f 1.05. Ieder© regel meer /"0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Zekere doctor David Gill bediende zich onlangs, eene lezing houdende over de vaste sterren, van de volgende vernuftige uit eenzetting, om zynen hoorders een eenigermate tastbaar denkbeeld te geven van de afstanden, welke ons nietig planeetje van die hemel lichamen scheiden. Nemen wy aan, zeide de heer Gill, dat er een spoorweg bestaat van hier naar Centaurien voorts, dat, ten einde het verkeer daarop aan te moedigen, de vrachtprys zoo laag mogeiyk gesteld is: na- meiyk op één stuiver per 100 Eng. mylen in de eerste klasse. Welnu, een heer wil de reis aanvaarden. Hy neemt voor zichzelven een biljet der eerste klasse, en hoeft daarvoor te betalen hoeveel? Och, om er een rond cyfer van te maken, juist het bagatel van 13,500,000,000 gulden. Zoodra hy plaats ge nomen heeft, vraagt hy aan den conducteur „Hoe snel loopen wy?" Zestig Eng. mylen in het uur", luidt het antwoord. „En wan neer", vraagt de reiziger nog, „zullen wy dan op Centauri uitstappen?" - „Over48,663,000 jaar, meneer 1" Engelsch recht. Te Poplar stond een dokwerker terecht. Zyn kind, nog een zuigeling, was gestorven door gebrek aan verzorging. Het bleek dat de man sedert eenigen tyd zonder werk, maar een oppassend huisvader was; hy had al zyn huisraad en goederen reeds verkocht, om de monden van vrouw en kinderen open te houden. Na de geboorte van zyn jongste waren alle middelen uitgeput. Er was voor de grooten nog wel wat eten, maar de moeder had geen voedsel voor het kindje en geld voor kindervoedsel was er niet; het stierf van gebrek. De rechter sprak den man vry en gaf hem bons om eetwaren te koopen. Manheer de Redacteur! By de aanstaande Nieuwjaarsdrukte wenschte ik de aandacht te vestigen op het ledigen der hulpbussen, welke zich op verscheidene plaatsen hier ter stede bevinden. Toen ik verleden jaar myne kaartjes in de bus by de Hooglandsche kerk wilde werpen, bemerkte ik dat deze overvol was, zoodanig zelfs, dat men de kaartjes enz. er met de hand uit kon nemen. M. i. zou het wel wenscheiyk zyn, dat op Oudejaarsavond de hulpbussen meermalen geledigd werden. U dankzeggend voor de verleende plaats ruimte. T. 41.) Met trotach opgeheven hoofd ging ze hem voorbij tot 26 de straat bereikt had. Hy staarde haar met gebalde vuisten na. Beate was dien middag niet aan tafel ver schenen prinses Mary verhaalde dat ze met wèl wasze had zich zeker gisteren te veel vermoeid. Felix luisterde met een kloppend hart. Ieder scheen vandaag recht feestelyk ge stemd niemand liet zich door zorgen ter- netrdrukken. Slechts Beate ontbrak waarom Na den maaltyd zou er een tochtje per roeiboot plaats hebbende zee was kalm, de avond wonderschoon. Felix zou met prins Ruprecht en zyne bruid in dezelfde boot gaanhy verontschul digde zich echter; de prins zag hem hoofd schuddend aan„dat mankeerde er nog aan", zeide hy in zichzelven, „dat dat vrouwvolk ook dien jongeling ongelukkig zou maken I" Zoodra het gezelschap in de met vlaggen versierde booten vertrokken was, ylde Felix naar de villa en keek bespiedend naar boven, naar Beates venster. Hoe kwam hot, dat zy ziek was, nadat zy in zalige verrukking in zyne armen ge rust had, na de heerlyke woorden, welke ze hem toegefluisterd had? Waarom gaf ze hem geen teeken, dat zy leed en ziek was? Zou hy trachten naar boven te komen en hare kamer te bereiken? Zou hy het doen? Neen, het was te laat, dat ging niet; er waren nog spionnen genoeg, die iedere be weging verraden konden I Zy kon thans, op dit uur, den haar nog vreemden cavalier niet meer ontvangen. En toch wenschte hy haar tot iederen prys te spreken. Reeds was hy op het punt een vertwy- felden stap te doen en de jonkvrouw te over rompelen, toen hy opeens eene gedaante voor zich zag, die om de villa heen scheen te sluipen. Op dit oogenblik stond hy onder het venster stil. Wie was dat? Wat wilde hy? Stond die man, die akelige man, in de eene of andere betrekking tot haar? Eenige schreden nog en Felix stond naast den vreemdeling. Er was geen sterveling in de nabyheid, want later op den avond zou er vuurwerk ontstoken worden. „Wat zoekt gy, mynheer?" De basstem van Felix stoorde den man, die met allerlei manoeuvres bezig scheen; nu eens wierp hy een steentje tegen het raam, dan weer hoestte hy in het oog val lend. Op Felix' geroep keerde hy dezen zyn breed gelaat toe. Toch, tegen de verwachting van Felix in, gedroeg hy zich in het geheel niet verward of verschrikt. Hy grynsde en nam beleefd zyn hoed af, op eene brutale manier echter, welke Felix onaangenaam aandeed. „Ha, ha, zyt gy het, mynheer de secretaris, zyt gy wellicht met hetzelfde doel hier ge komen? Ha, hal" „Wat wilt ge, hoe komt het, dat gy my kent?" „Wel, ik ken u en m(jn naam is Kordes, ingenieur." Met gefronst voorhoofd luisterde Felix naar deze inleiding. „Wat zoekt gy hier?" vroeg hy. „Hetzelfde, dat gy zoekt, mynheer I Een teeken van leven van de dame daarboven; ik zou haar gaarne eens spreken!" „oy?r - Felix scheen versteend; hy kon haast geen geluid voortbrengen. „Spreekt gy van gravin Teschy?" „Ja, van gravin Teschy, zooals zy hier ten minste wordt genoemd I" „Zooals zy.hier genoemd wordt?" „Ja, nu, mynheer, ik begryp thans uwe verwondering; gy weet niet alles van de jonge dame zooals ik, en daar ik heden ochtend reeds de eer had haar te spreken, nog heel kort nadat gy haar onder den grooten eik gesproken hadt, zoo moet ik toch bekennen dat ik nog het een en ander ver geten heb, dat ik haar toen had willen zeggen." „Gy? Gy zyt een waanzinnige 1" riep Felix, die zoo bleek als een doode geworden was zyn arm hoofd suisde en bonsde. Die besliste, brutale toon, die bedreigingen, wat kon dat alles beduiden? „Gy ziet er slecht uit, mynheer de secre taris, en als er dén van ons beiden heden ziek is, zyt gy het, zou ik zeggen I Luister eens een kwartiertje naar my en ik zal u al de verklaringen geven, welke dringend noodig zyn 1" „Ik zal u aanhooreD, al is het alleen om aan dezen onwaardigen, verechrikkelyken toe stand een eind te maken", zeide hy, terwyi hy op zyne tanden knarste. Vervolg ommezijde).

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5