Geuieu^d IS'iouws. Hedenmiddag om halfeen is een jeugdige knaap, die met een handwagen de brug over het Levendaal, by do Zyd- gracht, kwam afrijden, met zyn voertuig van den kant te water geraakt. Door het toesteken van een raagbol word hy uit zyn koud bad verlost en weer op het droge ge bracht. Dit te water geraken was bepaald een ongeluk, maar er zyn nog meer in-het water- vallingen of doorzakkingen door het ys te wachten, en wel door verregaande roekeloos heid en onvoorzichtigheid. Er wordt toeh door jongens schaatsen gereden en geloopen op plaatsen, waarvan iedereen, dus ook zy ze!ven, by den eersten oogopslag het hoogst gevaarlyke kunnen zien. In den Witten Singel bijv. scharrelt men opeen dun vlies te raidden van hobbelig liggende schotsen en wordt gereden in de buurt der Sterrenwacht vlak naast eene vaargeul, gisteren gemaakt ter wille van mestschuiten voor de Doelen- kazerne. Dat is roekeloos wagen! De banen der „Leidsche IJs club" werden hedenmiddag weder geopend. Velen maakten andermaal gebruik van de voortreffoiyke gelegenheid om aldaar van hot schaatsen-ryden op het spiegelgladde ysnaar hartelust te genieten. Een oud bekende der justitie, F. J. R., schoenmaker te Leiden, had zich heden wederom voor do arrond.-rechtbank te 's-Gravenhago te verantwoorden, beklaagd in den avond van den 2den Dec. uit een huis in de Krouwelsteeg alhier een koperen ketel te hebben gestolen en uit eene woning aan don Ouden Singel alhier eene overjas te hebben ontvreemd, terwyi oene derde jas, door hem uit eene woning op de Heerengracht weg genomen, later terugbezorgd werd tegen be taling van een fooitje. Nog verschillende andere diefstallen heeft de 18 jarige knaap op zyn kerfstok en het O. M. vorderde, in aanmerking nemende de vroegere veroordeelingen, 1 jaar en 6 maan den gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. J. H. Bou- dewynse, wees op eenige gunstige verklaringen t. o. van bekl., door een paar van zyne vroegere patroons afgelegd, ter wederlegging van de bezwarende getuigenissen, door den commissaris van politie to Leiden medegedeeld. Pleiter meende daaruit te kunnen aantoonen dat niet bekl. het ongeluk was van andero jongens, geiyk de commissaris van politie beweorde, maar omgekeerd: dat hy eerder door andere jongens ten val was gebracht. Pleiter vorzocht hot opleggen van de minste straf voor zyn cliënt. Uitspraak heden over acht dagen. By vonnis van de arrond. - recht- bank te 's-Gravenbage werd heden Q. W., uit Zegwaard, wegens poging tot moord op -een meisje, waarmede hy vroeger verkeering had, tot 4 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Door eene commissie uit de ingezetenen van Waddingsveen zal op den -Oudejaarsdag eene flinke uitdeeling van levens behoeften aan minvermogenden plaats hebben. Als een bewys, dat de Sociëteit „Vredebest", to Waddingsveen, veler sympa thie wegdraagt, moge dienen, dat in de ver gadering, welke op 3 Januari a. s. zal gehou den worden, niet minder dan vyf en dertig personen zich aan de ballotage zullen onder werpen. Sedert Maandag wordt te Hille- gom vermist Steven Van der Landen, oud 21 jaar, die op dien dag is uitgegaan om schaatsen to ryden, maar niet is teruggekeerd. Men vermoedt dat hy verdronken zal zyn. Zyn signalement is: middelmatig lang, tame- lyk gezet, zwart haar, gekleed met lange donkere winterjas, open vest, boord, strikdas en zyden pet. Opsporing en bericht worcen gevraagd door den burgemeester van Hillegom. Het mond- en klauwzeer is op Rynsburg als geheel geweken verklaard. Te Haarlemmermeer is de ziekte weder geconstatoord on wel by den veehouder J. Beers, en zoo ook to Almkerk in de stallen van de landbouwers W. De Jong en Hendrik Van de Koppel. Voor het eerst is te Haarlem mermeer, by D. Kmbbe, Sloterweg by Vyf- huizerweg, oono godsdienstoefening gehouden door het „Leger des Heils". Het ontbrak niet aan nieuwsgierigen. Eén persoon werd or door de politie verwyderd. Toen H. van den Kruisweg te Haarlemmermeer zich doze week by zyn buurman d. L. aan huis vervoegde met het doel hem een pak slaag te geven, nam d. L. een op tafel liggend mes, waarmede hy H. eenige sneden in het gezicht toebracht, van dien aard, dat zo door den dokter moesten worden gehecht. In de heden gehouden terecht- zitting van het Gerechtshof te 's-Hage zou in hooger beroep worden behandeld de zaak van Ockeloen, den socialist, die gedurende de kermisweek te Rotterdam een agent van politie doodgeschoten hoeft en wegens dood slag door de Rotterdamscho rechtbank is ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van 10 jaar. Ockeloen deed echter aan het Hof het ver zoek om de behandeling van zyne zaak uit te stellen voor een onbepaalden tijd, omdat zyn verdediger hem had gctelegrapheerd dat hij door de ongesteldheid zyner echtgenoote verhinderd was om voor den Hove te ver- schynen. Dit verzoek werd toegestaan en de behandeling dezer zaak alzoo voor onbepaalden tyd uitgesteld. Een te Muntendam alleen in een kamertje wonende 86-jarige grysaard, die oonig lynwaad, hetwelk hy by het vuur had te drogen gehangen en dat vuur vatte, wilde blusschen, bekwam door zyne onbe holpenheid zulke ernstige brandwonden, dat zyn toestand byna hopeloos is. De laatste oud-stryder in do gemeente Stolwyk, de 89 jarige W. Amersfoort, heeft op noodlottige wyze het leven verloren. Volgens berichten uit Meran, in Tirol, heeft men daar van het begin van November heeriyk herfstweder gehad, met geheel heldere lucht. Vroeg in den ochtend vroor het, maar na 9 uren werd do lucht zacht on steeg de warmte in de zon tot 65 gr. Fahr. en hooger, in de schaduw totover do 40 graden. Er waren in het begin der vorige week dan ook bijna 4600 vreemdelingen. De dochter van een schoenmaker te Gro96-Wardein, in Hongarye, heeft plotse ling 1,500,000 L. geërfd van een Hongaar, Koohlor geDaamd, die zonder testament na te laten te Londen overleed. Er zyn thans tal van personen komen opdagen, die be weren insgolyks als erfgenamen van den Hon- gaarschen millionnair in aanmerking te moeten komen Te Gheel, in België, zyn op een binnenvaartuig 7 personen door cholera aan getast en 5 overleden. Althans zoo meldt de „Opinion". Er wordt uit Sebastopol geseind dat de cholera langs do oostkust der Zwarto Zee in de laatste twee weken weder honderden slachtoffers heeft gemaakt In do gemeente Zaluose, in Galliciö, zyn drie doodelyke ziekte-gevallen voorgekomen en verschillende personen zyn weer door cholera aangetast; zoo ook in Siekierzynce, in het district Husiatyn. Het aantal sterfgevallen, door de tegen woordige cholera epidemie in Perziö veroor zaakt, bedraagt volgens ambtelyke opgaven 52,138. Uit S a n-Francisco wordt gesoind: In de dalen der Sacramento en San Joaquin heb ben overstroomingen voor omstreeks 1,000,000 doll, schade aangericht. De dyk by Aval de Coluso brak door en 50,000 acres vruchtbaar land liepen onder. Het water staat vele voeten hoog. De inwoners redden zich. Volgens bericht uit Denver, in Colorado, hoeft eon bloedig gevecht in de goudvelden te San-Juan plaats gehad tusschen goudzoekers, van wie elf gedood en velen ge wond werden. Dynamiet-ontploffingen in do Vereenigde Staten. Men seint uit Nieuw-York, dd. 28 Dec.: Hedenochtend to acht uren had op de werf van de maatschappy tot aanleg van eene tunnol naar Long Island eene hevige dynamiefc- ontplolfing plaats. De naburige huizen werden vernield, som mige door instorting, andore geraakten in brand. In het postkantoor werd alles dooreenge- worpende brievenkasten werden tot splinters geslagen en de beambten vielen togen den grond. De ramp had vele persoonlyke ongelukken ten gevolge. Twee personen werden gedood, vele anderen gekwetst; vooral door het ver lies van ledematen of de oogen. Tot de gekwetsten behooren drie, die doodelyk zyn gewond en drie zeer ernstig. Over een afstand van eene myi is de grond overal met glasscherven bedekt Do ontploffing schynt het gevolg te zyn van de onvoorzichtigheid van een Italiaansch werkman, die drie vaatjes dynamiet, welke hy wilde ontdooien, naar eene binnenplaats I bracht, waar een groot vuur was aangelegd. De man zolf behoort tot de slachtoffers. Zyn lichaam werd als het yare in stukken gescheurd. Verder seint men uit Milwaukee (Wisconsin), dd. 2S Dec.: In de stallen van de Tramweg- maatschappy is een hevige brand ontstaan door de ontploffing van eene bom, welke door een onbekende werd geworpen. In de laatste twee maanden hadden hier verscheidene branden plaats, welke te zamen eene schade van vyf millioen dollars veroor zaakten. Hot dagblad de „Sun" meldt van Laredo, in Texas, dat tweehonderd vyftig Mexicaansehe soldaten aan driehonderd opstan delingen in Lasaminas slag leverden, waarby lertien soldaten en twintig insurgenten sneuvolden. Volgens bericht van een nieuwsblad te Nieuw-Orleans zouden de Mexicaanscho troepen op de vlucht zyn geslagen. Talryke sol daten liepen naar den aanvoerder der opstan delingen, generaal Estreda, over. Uit S t.-P etersburg wordt aan de „Daily Chronicle" geseind, dat blykens een particulier bericht uit Finland eene menigte iawonors van dit land gebrek lydt en 20,000 hunner zonder eenige levensbehoeften zyn. In het noorden wordt de bast van berke- boomen gegeten. De sterfte zal dezen winter ontzettend zyn. De hongersnood wordt veroorzaakt door don onvoldoenden oogst. Deze had veel geleden door de langdurige koude. De Senaat van Finland heeft gelden tot ondorsteuning toege staan, maar nieuwe hulp is noodzakeiyk. BUITENLAND. Frankrijk. Het „Journal des Débats" wyst er op, dat de Panama-zaak de laatste dagen eene nieuwe gedaante heeft aangenomen. Wel schynt nog geen helder licht, maar toch komt reeds een en ander uit de duisternis te voorschyn. Aanvankelyk scheen men met enkele ge vallen van omkooping en persoonlyke zwak heid te doen te hebben. Men zag 6lechts baron De Reinach, die poogde voor de Panama zaak een aantal gewetens en stemmen in het parlement te koopen. Thans echter is de zaak ingewikkelder ge worden. Naast De Reinach verscbynt eene andere, even invloedryke figuur, die van Cor nelius Herz. Hy is voor Frankryk een vreemdeling, maar geen vreemdeling in de Fransche politiek. Hij is een der voornaamste aandeelhouders in een blad, dat een toenemenden invloed heeft, (La Justico") en staat in betrekking tot Clé- menceau, Rochefort en ook met Rouvier. Andrieux deelt in zyn vertrouwen. Het blad „Libre Parole" trokt voordeel uit zyue onbe scheiden mededeelingen. Thans weet men door Andrieux dat De Reinach allerlei stukken verzamelde en ze aan Herz gaf, stukken, welke een zoo groot mogelijk aantal parlementsleden in de zaak betrekken. Die opgemaakte lysten, die zeer nauwkeurige aanteekeningen, dat archief van de omkooperyen, welke beteekenis heeft dat alles? vraagt het blad. Welk plan volgt hy, wolke kuiperyen be oogde hy, toen hy zich deze stukken deed geven en ze zorgvuldig rangschikte in het arsenaal, waaruit ze thans te voorschijn worden gehaald? Het blad gelooft dat de speculant, gewend de politiek in zyne ondernemingen te mengen, zich op deze wyze van machtige werktuigen heeft willen voorzien. Een deel van de staat kundige wereld was op deze wyze in zyne hand. Maar tegen wie richtte hy in dit byzou- dere geval zyne batteryen, wat was zyn plan van aanval, wie zocht hy to compromitteeren, van wie wilde hy zich bedienen? Op deze vraag kan men geen antwoord stellen, wel vermoedens. Eenige feiten geven wat licht. Het blad wyst op de voorliefde van Herz voor de radicalen, voor de dema gogische party, op zyne hulp by de eerste betrekkingen tusschen de radicalen en Bou- lauger, op het onderhoud te Londen met het doel Constans ten val te brengen. Het blad wyst er op, dat Herz' invloed op het drama, dat zich ontwikkelt, nog merkbaar is en dat de eerste slachtoffers van de Panama-zaak behoorden tot do politieke groep, over welke Clémenceau en Herz zich aan den bekenden maaltyd te Londen zoo onwelwil lend uitlieten. Ook van andere zijde wordt op de relaties van Herz gewezen. Dezer dagen werd vermeld hoe hy naar Crispi was gegaan, om dezen te vragen welke zyne plannen ten aanzien van Frankryk waren. Volgens dat verhaal zou Crispi Herz heb ben afgescheept. Thans meldt echter de „Opinione" dat destyds aan Crispi het voor stel was gedaan Herz het grootkruis van de orde van don H. Mauritius en Lazarus te geven. De val van Cri6pi verydelae dit plan. De „Républ. franqaise" wyst er op, dat in de laatste dagen weder een groot aantal portretten van Boulanger, omringd door zyne vrienden, ui omloop is gebracht. Tegen 10 Januari, den dag, waarop de Kamer weder bijeenkomt, hebben de socia listen eene groote volksbetooging belegd, welke op het plein voor het Palais Bourbon zal worden gehouden. Vooraf wordt een beroep op het leger gedaan. Volgens de „Gaulois" heeft De Freycinet thans aan Carnot van zyn onderhoud met Andrieux eene verklaring gegeven. Hy wilde aan Andrieux vragen, uit welke documenten kon blyken, dat de minister van oorlog inde Panama-onthullingen betrokken was. Andrieux zou geantwoord hebben, dat hy niets met den aanval op De Freycinet had uit te 6taan en niet een enkel papier te zynen nadeele bezat. De Freycinet verklaarde ten slotte aan Carnot. dat hy dezen stap had gedaan, omdat z. i. de minister van oorlog boven alle verdenking moet staan. By het gerechteiyk onderzoek der inge wanden van baron De Reinach heeft men geen spoor van vergift kunnen ontdekken. De Temps" meldt dat de commandant van hot Fransche oorlogsschip „Le Bourdonnais" de Fransche vlag heeft geplaatst op de eilan den St.-Paul en Nieuw-Amsterdam in de Stille Zuidzee. Dit ging niet zonder moeite en verlies. Eene böot, welke op 14 October naar St.-Paul stevende, sloeg om en een van de bemanning verdronk. Wegens stormachtig weder kon men eerst 14 dagen later Nieuw- Amsterdam door het opstellen eener vlag anhexeeren, en nog wel doordat twee matrozen naar den wal zwommen„Geen wonder," zegt de„Temps", „dat de Australiërs ons zonder eenig verzet die eilanden gunnen." Oostenr{jk-Hong.-Monarcliie. De Hongaarscho minister van eeredienst Csaky heeft verklaard dat het gerucht van het berooven der kerkolyke fondsen van eene som van vier millioen, verzonnen is en toe geschreven moet worden aan kwaadwilligheid. Te Weenen is eene „Club van Vryge- zellen" opgericht, die reeds 1000 leden telt. In de eerste vergadering kwam een brief in van eene bloemenverkoopeter, die zich in de gunst der heeren aanbeval voor het leveren van bruidskransen! De Oostenry*csche ministerraad heeft het nieuwe programma van graaf Taaffe, dat als grondslag moet dienen voor de onderhan delingen met de Jinkerzyde, goedgekeurd. Dit programma wordt volstrekt geheim gehouden. Rusland. Volgens een bericht uit Odessa aan de „Standard" is de gezondheidstoestand in Kiew, Bessarabië, CharkofF, Kursk, Riazan, Orel, Tula en Woronesh weder zeer beden- keiyk. De bevolking sterft er „als vliegen in den nazomer", wegens gebrek en ziekte. Tal van bolangryke firma's in Zuid-Rusland staan bovendien zeer zwak, zoodat by de regeering groote bezorgdheid heerscht. Ir Warschau heeft eene ondernemende dame een dienst ingericht van vrouwelyke „commissionnairs", die in tal van straten gereed staan allerlei boodschappen te verrichten. In de zuidwestelyke provinciën van Rusland is het tegenwoordig allesbehalve veilig. In de Poolsche districten Kalish en Dublin doen benden invallen in de dorpen. Zy mishandelen de bewoners en rooven zooveel zy kunnen. De grootgrondbezitters hebben tot heden vergeefs generaal Gourko verzocht maatregelen tot hunne bescherming te nemen. Argentinië. De opstandelingen in Corrientes hebben verschillende steden bezet en trekken voor waarts. De troepen van den gouverneur trekken zich terug. Een beslissende slag werd spoedig verwacht. Volgens een later telegram hebben 15,000 opstandelingen de stad Caseros aangevallen, welke door 500 man regeeringstroepen was bezet. Zy werden met groote verliezen terug geslagen. I

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2