Weener loten 1874. N°. 10077. Woensdag 28 December. A0. 1892. Tweede Blad. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (£on- en feestdagen, uitgegeven. Burgerlijke Stand. PRIJ SCOURANT U I, Groote Sclielvischf 0.60 Zeer groote Kabeljauw4. Groote „3.50 Middel „2.50 tot f 2.75 Kleine 1.75 tot 2 Tong, Tarbot en Schol tegen concurreerende prijzen. A. S. GROEN. H. DE NIE Jr. Rapenburg 75. Hoofdprijs ƒ200,000. LEIDSCH DAGBLAD. PBJJS DEZER COURANT: ▼oor Lolden por 8 mtonden....7. f 1.10. Fronoo por pooi1.40. Afzonderlek* Nommers8.05. Gemengd Nieiiva. De Nationale tentoonstelling van postzegels zal op 5, 6 en 7 Mei 1893 gehouden worden in café „Buitenlust", Malie baan te Utrecht Als eere-voorzitter van het comité is benoemd de heer A. Huart, president der Ned. "Ver. van postzegelverzamelaars, die de benoeming heeft aangenomen. Prezen zullen o. a. uitgeloofd worden voor de inzenders van do volledigste verzameling port- en postzegels van Nederland en Koloniön voor de volledigste verz. poststukken (d. i. heele briefk. en couverten) van Nederland en Koloniönvoor de volledigste verz. postzegels van Europa, door het grootst aantal zeldzame zegels, enz. Beschikbaar zyn 1 verguld-zil veren, 2 zilveren, 1 bronzen med., 1 kunst voorwerp en een zevental diploma's. Het Openb. Min. by de recht- bank te Groningen heeft tegen den heer J. W. Van C., aldaar, eene gevangenisstraf van 8 dagen geëischt, wegens mishandeling van een politie agent. De toestand in het Oldambt. Een sterk detachement huzaren is nog uit Amers foort naar Groningen gedirigeerd, om by de hand te zyn, als het tot verdere uitbarsting mocht komen. Het detachement bestond uit 4 officieren en 115 manschappen. Te Hoogezand is de socialistische woord voerder Tj. Stienstra, van Harlingen, redacteur van „Het Morgenrood", opgetreden in de „Volksballe." .sa afloop dier byeenkomsttrok ken ongeveer 50 personen langs den weg, die door marechaussee en huzaren uit elkaar gejaagd werden. Eén persoon werd zwaar gewond, 5 personen in mindere mate. Eene dienstmeid van de gebroeders Hesse, te Sellingen, is gevankeiyk te Winschoten binnengebracht, onder verdenking van brand stichting in de boerdery haars meesters, waar door eene hoeveelheid hooi in vlammen op ging. Gelukkig kon de boerdery behouden worden. Do 22-jarige meid heeft hare misdaad reeds bekend. Te Winschoten hebben burgemeester en eenige notabele ingezetenen eene vergadering gehouden met het bestuur en leden der werk- lieden-vereeniging „de Eendracht", om maat regelen te beramen tégen de bestaande werke loosheid. Naar aanleiding van deze byeenkomst is eene vergadering van ingezetenen belegd, waarin besloten werd tot stichting eenerver- eeniging voor werkverschaffing. Om tot de noodige gelden te komen, zal in de volgende week eene collecte langs de huizen gehouden worden. Het bestuur van „Eendracht" heeft zich bereid verklaard van voorlichting te dienen, zoowel van personen als wyze van werkver schaffing, om alleen die werkeloozen in dienst te nemen, welke willen werken. Te Oude-Pekela laat de burgemeester eene lyst circuleeren by de ingezetenen, om ook aldaar eene dergelyke vereeniging op te richten. Aldaar zyn 8 huzaren aangekomen, ter ver sterking van de marechaussee, die daarvoor- loopig zullen biyven. Door den rechter van instructie is de gevangenhouding gelast van G. W., te Beerta, beschuldigd van diefstal met braak by den landbouwer Hoven aldaar. W. heeft reeds 5 jaar gevangenisstraf achter den rug, wegens aanranding der eerbaarheid. Onvermoeid zoekt de justitie naar de brand stichters te Nieuwwoldahet is nog niet ge lukt hen te vinden. Overigens bleef het in de laagste dagen kalm, maar het smeulen blyft aanhouden. De militaire macht is oorzaak, dat de brand niet uitslaat. (U. D.) INGEZONDEN. Mijne Heeren Bestuurders der afd. Lei den van den Nederlandschcn Onderwij zersbond. Hadt Gy Uw antwoord door tusschenkomst van de Redactie my doen toekomen, geiyk ik U myn ingezonden stuk heb toegezonden, dan zou ik dadeiyk myne repliek hebben op gesteld; nu kreeg ik Uw antwoord zooveel later onder de oogen. Ik geef U toe, dat in die enkele grootere gemeenten gelyk Leiden by de samenstelling van het onderwyzerscorps eenigszins behoort te worden gelet op de veelsoortige behoeften van de burgerij, op godsdienstig en op politiek gebied, al behoeft die zorg dan ook niet zóó ver te gaan van met angstvallige nauwkeu righeid te zoeken naar vertegenwoordigers van „byna alle schakeeringen op politiek (en wat hiermee ten nauwste samenhangt, ook op godsdienstig) terrein." Die grootere gemeenten toch zyn een staat in het klein. Ik had in myn betoog dan ook meer het oog op de groote meerderheid der plattelands gemeenten in ons vaderland, waar de bevol king meer homogeen is. Dit blykt genoegzaam uit den inhoud van myn ingezonden stuk. Maar nu zal men my tegenwerpen, dat in vele gemeenten nagenoeg evenveel katholieke als protestantsche ingezetenen zyn. Ik ant woord daarop, dat in onze dagen de stryd niet zoozeer bestaat tusschen de verschillende gezindten onderling, dan wel tusschen geloof en ongeloof, tradite en revolutie, gezag en ja, wat men daar nu tegenoverstelt, dat weet ik waariyk niet; want gezag zal er altyd moeten zyn, in welken vorm dan ook, en autoriteitsgeloof evenzeer, omdat niemand alles zelf kan onderzoeken. Nu kan ik my denken, dat een geloovig protestant eerbiedigt de gevoelens van den katholiek, eo wederkeerig. Maar wat ik my bezwaariyk kan voorstellen, is dat de onder- wyzer, die door de lectuur van populaire werken eene benydenswaardige zekerheid ge kregen heeft omtrent de nietigheid van een leven hiernamaals, omtrent de afstamming van den mensch; die zich een naderenden geluksstaat voorstelt door de afschaffing van persoonlyken eigendom, van standen, en al die ouderwetsche instellingen meer; dat die onderwyzer het godsdienstig gevoel by zyne leerlingen zal aankweeken, of zelfs eerbiedi gen, dat hy ze eerbied zal weten in te boezemen voor do bestaande maatschappelyke instellingen, zie, dat wil er niet by my in, en wellicht ook niet by anderen. Er zyn mogeiyk uitzonderingen; maar wy hebben alleen den regel in het oog te houden. Uw antwoord, Myne Heeren, wil my de uitdrukking ten goede houden gaat mank aan verwarring van denkbeelden en aan casuistiek. Aan verwarring van denkbeelden. „De Staat," zegt Gy, „geeft het bewys van be kwaamheid als onderwyzer am ieder, die voldoet aan zekere eischen van bekwaamheid." En Gy laat daarop volgen: „Waar iemand dus om zyne staatkundige richting uit de school geweerd wordt, handelt men in stryd met den geest der wet." Natuurlyk, dat zal iedereen toegeven. De fout der redeneering ligt in de uitdrukking „de school". Leest men daarvoor „eene bepaalde school", dan wordt de zaak geheel anders. Uit de Nederlandsche school, dat is, uit het Neder- landsche onderwyzerscorps, mag niemand om politieke redenen worden geweerdmaar iedere gemeenteraad heeft de vryheid om in zyne bepaalde school slechts mannen te kiezen, die eene door hem geapprouveerde politieke rich ting zyn toegedaan. Overigens verwysiknaar myn vroeger betoog. Aan casuistiek. Casuistiek is het in de schaduw stellen van het algemeene, door op het byzondere het volle licht te laten vallen. Gy vraagt: „wat moet een gemeenteraad PRUS DER ADVERTENTIEN: Tan 1—6 regel» f 1.05. Iedere regel meer f0.17J. Grootere lettere Daar plaateruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. doen met een onderwyzer", die van over tuiging verandert?" Wel, Gy weet evengoed als ik dat de meeste menschen wat hunne overtuiging betreft by het begin van den manneiyken leeftyd cristalliseeren. Voort gaande ontwikkeling of laat ik liever zeggen, verandering, is uitzondering. Komt dit nu en dan voor, dan verdraagt men den man. Zyne positie zal er minder aangenaam door worden, en hy zal zelf verlangen heen te gaan. By benoemingen voor onbepaalden tyd of voor het leven gaat het als by een huweiyk: als de verhoudingen veranderen, moet men zich leeren schikken. Ten slotte zy het my vergund een oogen- blik stil te staan by de door U gebezigde uitdrukking: „een krachtig vooruitstrevende geest, die zich tegenwoordig onder deonder- wyzers openbaart." Geen verstandig man evenwel streeft achteruit. Niemand, zelfs geen laudator temporis acti, zou de toe standen van vroeger in hun geheel terug verlangen. Evenmin wenscht iemand stil stand; want stilstand is achteruitgang. Ieder denkend wezen dus streeft vooruit, meer of minder krachtigdoch de eene groep naar rechts, de andere naar links. Laudator temporis acti. Burgerlijke stand van Leiden. Eerste huwoLgkeafkondigmg van 25 December. L. Paauw jm. 27 j. en J. Plaizier w. 28 j. P. Neuteboom Jm. 41 j. en V. Calugn jd. 34 j. LISSE. Geboren: Johannes Theodorus, z. van J. P. Sohute en C. M. 8ohrama. Ondertrouwd: Petrus Van Boode, jm. 26 j., wonende te Bennebroek, en Maria Helena Ligtbart, Jd. 26 J. Overleden: Kors Van der Wolf, echtg. van W. Beukers, 38 j. OEGSTGEE8T. Geboren: Dirk Leondort, z. van A. P. Van den Berg en G. Onderwater. Jacobus, z. van O. Schipper en O. Le Moitro. Neeltje, d. van J. Vianen on A. Van den Bosch. Johanna Hendrika, <L van J. Do Ruyter en A. Vletter. Overleden: D. O. Breyer, 10 w. P. Hoogo- woniDg, 48 j., gehuwd met D. Ouwereloot. E. G. Komen, 4 m. J. Kulk, 3 m. ZEGWAARD. Gehuwd: Arie Van Ruiterburg en Pieternella Cornelia Verhoef. Overleden: Lona Van Straten, 20 d., D. van Willem en Griet Hoogendoorn. Catharina Van Bregt, 39 J., gehuwd met Quirlnus Ruigrok. ZOETERMEER. Geboren: Johanna, d. van Johannes Brandhorst en Jannetje Jansen. Gehuwd: Jan Hendrik Wilhelmus mét Geertrui Van Es. ZOETERWOUDE. Geboren: Theodora Maria, d. van H. KJyn en M. Th. Van Leeuwen.Cornelia, d. van G. Kraan en E. De Jong. Petronolla Alida Johanna, d. van J. F. Van Zwot en J. Teitsma. Overleden: G. Moolhuijsen, jd. 49 j. W. J. Van Riet, jm. 3 j. J. M. Kooien, jd. 24 j. Vervolg der Adverteutiën. Zangschool van Mej. C. GRIPEKOVEN. Aanvang van een nieuwen Cursus op 9 Januari 1898. Solozang met toelating tot de Ensemble-les fGO; Élémentaire Solozang f 20j Eerste, tweede en derde Koorklasse voor kinderen (onderwyzeres Mej. A. YAN KAATHOYEN) f IO. Inlichtingen en aanmelding van leerlingen ten huize van Mej. GRIPEKOYEN, Utrecht- sche Veer No. 1, by voorkeur Woensdags en Zaterdags, van 2 tot 4 uren. 7845 12 De Heeren BOON HARTSINCK A VAN TIJEN berichten dat de Coupons der 5 pCt. Pandbrieven LOMBARD INVESTMENT Cy., verschijnende 2 Januari 1893, van af dien datum be taalbaar zijn voor die van: 25 met ƒ62.50. 12j „31.25. 12.50. ten bonnen Kantoren, alsmede by Heeren Correspondenten. 7743 13 Amsterdam, 16 December 1893. VAN 11 j LEVEND KRIMPGESNEDEN De prijzen zijn inclusieve emballage en wordt bij bestelling deze week mijne uitgave: Een nieuw Viscliliookboeli, bevattende tachtig recepten ter bereiding van vischspijzen, gi-atis toegezonden. T931 56 Aanbevelend, Telegramadres i VItlCHGBOEV, IJJIVIDEIV. Pianino's. Benige bespeelde Pianino's tot zeer voor- deelige prijzen voorhanden in het Piano- en Orgel-Magazijn van 7824 8 Trekking a. e. Maandag. 1 Prijs van f20,000, 1 Prijs van SOOO, 5 Prijzen ieder van ƒ1000,12 Prijzen ieder van ƒ250, etc., etc., samen 1300 Prijzen. Heele Aandeelen 0.50 Halve 3.25 Loot bet Lot met den minsten prijs uit, dan ontvangt men eigen geld terug. Mèt f 6.50 kan men op 2 Januari c. k. de volle ƒ200,000, met ƒ3.25 ƒ100,000 winnen. 7817 21 Toezending van postwissel aan COBTEKO éi Co., in Effecten, te Amsterdam, Trekklngsl(Jst franco en gratis. PS. Uitbetaling der Prijzen dadelijk na de trekking.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5