De inrichting voor fabrieksmeisjes van wege den Nederlandschen Protestantenbond vierde Zaterdagavond het Kerstfeesthonderd twintig meisjes waren mot hare ouders en een klein getal genoodigdon in de groote zaal van „het Nut" vereenigd, onder leiding van mej. E. C. Knappert, de presidente der Yer- eeniging. Na het zingen van het psalmvers: „Gods vriendiyk aangezicht heeft vrooiykheid en licht", enz., werd door eenige studenten eene symphonie op strijkinstrumenten ten gehoore gebracht. Luisterde hot publiek hiernaar reeds aandachtig, eerbiedige stilte heerschte toen de voorgangster kort, in duidelijke, warme bewoordingen de hooge godsdienstige belee keni6 van hot Kerstfeest uiteenzette. Daarna werd de lieflijke Kerstlegende „het klokje van Innisfare", half zang half voordracht, door een dameskoor uitgevoerd; meer dan de meisjes werden de ouders, die den tekst in handen hadden en het verhaal dus beier konden volgen, er door geboeid. Hierop volgde de uitdeeling der Kerstge schenken: elk gezin kreeg een in gekleurd papier gehulden bloempot met een paar tul penbollen er in en een schild ter wandver siering, waarop in twee kleuren 6ierlijk staat gedrukt: „Weest heilig, want ik ben heilig, spreekt de Heer." Na het zingen van den Engelenzang ging de schare uiteen. Niet do heer C. B. Duyster, die de op geheven Burgerzangschool zal trachten voort te zetten, maar de heer Jan G. Striening, die in de twee hoogste klassen onderwijs gaf, was daarvan in den laatsten tyd directeur. Na afloop van de godsdienstoefening der Remonstrantsche gemeente in de geheel be zette boven voorzaal der Stadszaal, in den morgen van eersten Kerstdag, bij welke ge legenheid door een koor de door den heer Jan G. Striening gecomponeerde Kerst-cantate was uitgevoerd, werd hem in de receptie kamer namens do leden van genoemd koor door don secretaris, met eene hartelijke toe spraak, eene prachtige muziekkast aangeboden. In de groote zaal der Stadszaal had gisteravond hot aangekondigd „concert popu lair" plaats, gegeven door het muziekcorps der dd. schutterij, onder directie van den heer Joh. C. Gejjp. Al was de entréeprys gering, zoo was de opkomst toch niet talrijk. Het corps voorde de orkestnommers zeer verdienstelijk uit. Er was blijkbaar het noo- dige gedaan om flink voor den dag te komen. En daarin slaagde men uitmuntend. Het pu bliek gaf dan ook meermalen zyne tevreden heid te kennen. De orkestwerken werden door den heer B. J. De Goey afgewisseld door eenige voor drachten voor zang, welke eveneens zeer in den geest der aanwezigen vielen. Deze zanger werd herhaaldelijk teruggeroepen en moest, na een stormachtig applaus, bovendien nog eene voordracht ten beste gevon. De andere solist was de heer K. Vryhoff, die een door don heer Geijp gecomponeerden clarinet-solo voordroeg, op zulk eene wijze, dat er hem alle lof voor toekomt, welke hem trouwens niet werd onthouden, getuige de langdurige toejuichingen, waarmede zijn optreden werd beantwoord. Het concert heeft, wegens het genot en de afwisseling, welke het aanbood, blijkbaar algemeen voldaan. Te bejammeren is het daarom dat het bezoek niet grooter was Donderdag, den 29sten dezer, zal na het overgeven van het brandpiket der dd. Schut terij der Bde aan de 6do compagnie, die wachtparado gecommandeerd worden door den kapitoin W. G. Zuurdeeg, bij welko gelegenheid door den heer majoor-comman dant het offleiers-eereteeken voor 15-jarigon eervollen trouwen dienst bij de dd. Schutterij aan de kapiteins W. I. Suring&r en "W. F. Verhey Van "Wijk zal worden uitgereikt. Het aantreden is bepaald te éón uur op de Papengracht. Indien de vlaggetjes van don Stadhuistoren hangen, is de wachtparade vervallen. Ingevolge aanschrijving van het dep. van oorlog is de kap. P. W. Van de Velde, van het 4de bat. 4de reg. inf. alhier, heden benoemd tot kap. voor speciale diensten, ter vervanging van den gepensionneerden kap. Vieweg. De kapitein F. J. Engelenburg, die op zijn verzoek van het 1ste naar het 4de reg inf. is overgeplaatst, wordt belast met bevel over de 2de comp. 4d9 bat. alhier. Vanwege de afdeeling Leiden en Omstre ken der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst zal a. 8. Donderdag-avond wederom eene vergadering worden gehouden in het Nutsgebouw. De afdeeling Wis- en Natuurkunde dor Kon. Academie van Wetenschappen hield eene gewone vergadering in het „Trippenhuis", le Amsterdam, waarin de heeren C. A. J. A. Oudemans en Suringar een verslag uitbrachten over de mededeeling van den heer dr. J. C. Costerus en de heeren Kapteijn en J. A. C. Oudemans, over de bestemming te geven aan de photographieón van de maan afkomstig van het Lick-Observatory. Geadviseerd werd deze photographieën op de sterrenwacht te Leiden te doen bewaren. Aldus werd besloten. Men schrijft ons uit Sassenheim, dd. 24 Dec.: Gisteravond trad alhier als spreker voor de tweede Nutsvergadering op de hem: J. Van den Berg, van Heerenveen. Daar genoemde spreker door het Hoofd bestuur ter beschikking was gesteld van dit departement, was de toegang voor iedereen vrij e» van dit verlof was een ruim gebruik gemaakt, daar de zaal tamelijk vol was. En waarlijk, niemand zal het zich berouwen tóar te zijn geweest, want er viel zeer veel te genieten van de sclioono improvisatie van den heer Van den Berg, die in krachtige taal het leven van Mirabeau schetste en deed zien welk groot aandeel hy had in de groote Fransche omwenteling van 1789. Wy hopen van harte den heer J. Van den Borg een volgend seizoen weer in ons midden te ziea. De Eerste Kamer, welke hedonnamiddag te twee uren was byeengekomen, heeft ver schillende wetsontwerpen naar de afdeellngen verzonden. Tegen morgennamiddag te één uur is de Indische begrooting aan de orde gesteld. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van oorlog zullen op Don derdag 29 Doc a. s. niet plaats hebben. By Koninkiyk besluit is, mot ingang van 1 Febr. a. s., benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Doesburg, M. A. Schut, thans in geiyke betrekking te Hoogeveen. Benoemd tot notaris binnen het arrond. Zwolle, ter standplaats de gemeente Zwart sluis, J. Dikkers, cand.-notaris te Almeloo. Met 1 Jan. a. s. benoemd tot ambtenaar by den algemeenen dienst van den Ryks- waterstaat J. J. De Reede en P. Van Voort- huyzen. Met 1 Jan. a. s., de officier-machinist 1ste kl. A. Jongkees benoemd tot lid der commissie, bedoeld in art. 3 dor wet van 28 Mei 1869. Met ingang van 1 Febr. a. s., benoemd tot commies der telegraphic van de 2de kl., F. A. Van Suchtelen Jr. Dc Kcrstfeestvlerlng der Zondags school van den Protestantenbond In de Lutherschc kerb. "Ware het eenigszins doeniyk geweest, in localen zin de kerk uit te zotten, hoe gaarne zou die maatregel toegepast zyn op het kerkgebouw der Evang.-Luthersche gemeente alhier, waar gisteravond met 650 kinderen der Zondagsschool van den Protestantenbond eene godsdienstige Kerstfeestviering werd gehouden. Gaarne zouden de ouders dier kinderen mede aanwezig zyn geweest, maar de ruimte liet dat niet toe. Wel jammer, daar die ouders anders een diepen indruk hadden kunnen ontvangen van de wyze, waarop men hunnen kinderen leert Jezus te eeren en lief te hebben. Vereischt een kerst boom, waarom de kindoren zich bewegen moeten, groote ruimte, en is eene greote zaal daarvoor te verkiezen, gisteravond was het eene godsdienstoefening voor en met kinderen, en was het goed, dat men eene kerk gekozen had, want toespraak, bede en lied behoorden thuis in een kerkgebouw, waardoor toch altyd vooral by kinderharten eene meer gewyde stemming wordt gewekt. Dr. H. G. Hagen voerde het woord in deze byeenkomst. Na een voor allen begrypeiyk gebed werd Gez. 194 vs. 1 door do verga derden aangeheven, en naar aanleiding van die schoone woorden „Van U zyn alle dingen, van U, o God, alleen," wees spreker op al het goede, dat ook deze kinderen hadden ontvangen, maar vestigde vooral de aandacht op Jezus, dio als Zaligmaker de menschen gelukkig maken wilde. Daarna werd het geboorte-verhaal uit Lukas II in kinderlyken trant weergegeven en werden de kinderen uitgenoodigd het eerste deel der Kerst- cantate te zingen, o. a. bevattende de vol gende couplotten: De Kerstnacht is gekomen, De stille, heiige nacht, Die sinds zoovele eeuwen Op aarde zegen bracht. Laat Gode 'ons daarvoor danken Eu pryzen zjfn genfi, Zingt allen Hem ter eoro, Looft God, Halleluja! Eero zy God in den Hooge, vrede op aarde, in menschen een welbehagen. Amen. Stille nacht, Heilige nacht! Slaap gerust, sluimer zacht, Kindje, niets dat uw rust nog verstoort, Stil is alles, slaap rustig, slaap voort, Eng'len houden de wacht, Slaap dan rustig, slaap zacht. Het derde en negende lied der Cantate werd door oen dameskoor ten gehoore gebracht en eene ademlooze stilte heerschte by allen, torn dat „Stille nacht, heiige nacht" zoo aandoen- ïyk schoon weerklonk door het gebouw. En nu, ging spreker voort, dat kind uit Bethlehem is een man geworden, die ons geleerd heeft: God is liefde, alle menschen elkanders broeders en zusters. Wilt gy, kin deren Jezus vereeren, zoo volgt hem na in harteiyke, dienende liefde. Wordt voor elkan der goede engelen en vraagt steeds als Jezus deed: „Waarmede kan ik het leven van vaderen moeder, broeders en zusters gelukkig maken De kinderen gaven het antwoord op dien wensch des sprekers door het tweede gedeelte der cantate te zingen, eindigende aldus: „Halleluja! God zy eero"! Zoo, zoo klinkt ons dankbaar liod Jezus bracht ons nader Tot den Hemelvader, Schooner feestdag is er niet. Na eene toespraak aan de 120 kinderen, die de Zondagsschool verlieten, werd do gods dienstoefening besloten met dankgebed, het zingen van den bekenden engelenzang „Halle luja, loof den Heer" en zegenbede. Zeker zullen allen hebben ingestemd met het woord van dank, door den spreker ge bracht aan de dames van de Zondagsschool voor hunne liefdevolle toewyding en onver droten yver, en zullen velen met my wen- schen, dat nog langen tyd groote zegen moge uitgaan van deze schoone en heilzame in stelling. M. Van Kleeff. Gemengd Nieuws. Op het Zondag op „den Burcht" alhier gehouden kegelconcours is de 1ste eereprys, zynde eene groote zilveren medaille, uitgeloofd door Z. Ex. den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, ten deel gevallen aan de kogelclub „Door Oefening Sterk", te Leiden. Eveneens verwierf deze club don eersten prys, zynde eene gouden medaille. Deze vereeniging, eerst sedert twee maanden bestaande, heeft zich in het kegelspel reeds zóó geoefend, dat ze in die beide maanden reeds 4 medailles, nl. 1 gouden en 3 zilveren, heeft gewonnen. De goheele uitslag van den door de kegelclub „Uitspanning door Inspanning" uit geschreven corpswedstryd, gehouden op 18 en 25 December, is als volgt: Eerepryzon: 1ste prys „Door oefening sterk," van Leiden, met de meeste negens; 2de prys „B. A. L.", van Alkmaar, de meeste achten; 3de prys „Links in die Gasse," van Den Haag, de meeste zevens4de prys „Ada," van Leiden, de meeste zessen. Gewonen pryzen: 1ste prys „Dooroeiening 6terk," van Leiden, met 157 punten; 2de prys „Recht naar 'fc Doel," van Rotterdam, met 150 punten; 3de prys „Ada," van Leiden met 149 punten; 4de prys „B. A. L." van Alkmaar, met| 144 punten. Den heer Lobach, lid der kegelclub „B. A. L.," van Alkmaar, wierp het hoogst aan tal punten, nl. 43. De opperlast van een wel wat hoog geladen wagen met stoelen kwam heden middag door welke oorzaak dan ook, in de ramen van twee naast elkander 6taandowin kels, in de Hooglandsche Kerksteeg, aan den Middelweg, terecht. Was voor den een het breken van eene flinke winkelruit reeds voldoende, zyn buurman kwam er slechter af, aangezien de uitstalling achter dat raam, nl. een niet onaardige hoeveelheid eieren, het kwaad had te verantwoordde, daar velen bezweken. Dit jaar hebben we een paar prachtige Kerstdagen gehad. Tot veler ver rassing is bovendien de ysbaan van de „Leidsche IJsclub" geopend kunnen worden. Het was er beide dagen dan ook zeer druk, vooral gisteren, toen het niet, zooals den eersten dag, al te koud was en het zonnetje zoo helder scheen. Er was één roep over de goede conditie, waarin de ysbaan verkeerde. In den omtrek was het ook druk van de wandelaars, die het ysvermaak kwamen be- zichtigen. In de slooten, enkele singels en grachten werd eveneens reeds gereden. Onder degenen, die zich aldaar met schaat- senryden vermaakten en waarbij sommigen een nat pak behaalden, behoort ook een jongen, die zich in de Oude Heeren gracht op het ys bevond. In zyne vaart aan do brug naby de zwemplaats gekomen zynde, konhjj zich niet spoedig genoeg inhouden en zakte onder bedoelde brug in de diepte. De drenke ling scheen gelukkig ook de zwemkunst te verstaan, althans hy zag zyn dool bereikt om op een paar schotsen te klauteren en zich zoo naar den wal te begeven, alwaar hy weder op den vasten grond werd gezet en te voet naar zyne woniDg werd gebracht. Het vriezen heeft echter niet lang aange houden. Dit belette evenwel nog niet dat hedennamiddag op de baan der „Leidsche IJsclub" het ysvermaak door muziek werd opgeluisterd, welke de gezellige drukte nog verhoogde. Ook in Den Haag werd druk aan het jjs-l vermaak gedaan. In het Haagsche Bosch waakte de politie tot Maandag-middag tegen het betreden van de groote vyvers. Na den middag was de politie echter niet in staat den drang dor liefhebbers te weer staan, zoodat de fraaie ysvlakte spoedig vol schaatsenryders, maar ook vol scheuren en gaten was. De dunne yskorst boog onder het zware gewicht. Ernstige ongelukken hadden niet er plaats. Het was gisteren, op tweeden Kerstdag, andermail druk op de vyvers in het Bosch. Eene srroote menigte genoot er van het schaatsen eden, Het ys bleek nu sterk genoeg. Inden omtrek van do vyvers wemelde het van toe schouwers. Ook in den omtrek van de hof stad werd druk schaatsengeredenop de Laak en op de Schenk was het kermis, terwijl reeds door menigeen, zoo meldt men ons uit Den Haag, een tochtje naai* Leiden werd ondernomen. Op do gracht om het Huis ten Bosch zakten twee personen door het ys, doch worden spoedig op het droge gebracht. De moeder van het te vondeling gelegde kind in de Warmoezierstraat te 's-Hage is door de politie te dier stede aaDgeho.iden. Naar men verneemt, zal decholera- commissie te 's-Hage, ten gevolge van blon dere omstandigheden, vermoedelyk binnonkort worden ontbonden. Met het oog op de onlusten to Groningen is by het 5de reg. slechts een beperkt aantal miiicions in het genot van vrinterverlof gesteld. Er ontstond een geweldigebrand by een landbouwer te Broekland, onder Apel doorn. Alles werd vernield; drie koeien,eene geit en een kalf kwamen in do vlammen om. De bewoners konden zich slechts met moeite redden. Alles was verzekerd. Poutsma te Sneek en zes andere socialisten zyn door de rechtbank te Leeu warden vrygesprokon van de beschuldiging van samenscholing. KOLONIËN. BATAVIA, 23 25 November. (Engelsche mail.) (Deli-Crt. tót 26 November.) Te Malang is eene courant verschenen ondei den naam van „Malang Courant". Het blac verschynt voorloopig twee malen in de week By een in de „Jav. Ct." opgenomer besluit van den gouverneur-generaal word er in toegestemd, dat eene nieuwe statie o kerkelyk gewest voor Roomsch-Katholiekt geestelyken wordt gevormd, met Makasse als standplaats en omvattende het gouver nement Celebes en Onderhoorigheden. Door den gouvernenr-generaal van Ned.-Indlf de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: E-n ja rvtr o naar Europa, wegona largdurigen dl. nat, «ju dei onderwijz-'r 1ste kl. A. Van Mo-rkerbcn; en 2^ met intrekking van het hem, met ingang vsn d-J dag, waarop hij zrjne betrekking aan zijc opvolg»! zal hebben overgegeven, verleend tweejarig v«lo derwa-rte, we en* meer dan twaalf jaren ccaire broken verbluf in deze gtweeten; een 2-jarig veno raar Europa, wegena gewich ige redeneD, »an dei notaris te Djokjakarta O. J. De Haart. Benoemd: Tot voorzitter van den Iandra <3 1 Paii, de buitengewone voorzitter van de landraden Meester Corne is eu Tangerang mr. L. A. G.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2