DAGBLAD. h\ 10073. Donderdag SS December. A*. 1892. feze /Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Nieuwjaar. Leiden, 21 December. Feuilleton. Ho organist van don Dom. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 nuaadoof LIO. Franco i>«r 1-40. Afcooderigke Nommert0.06. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Tad 1—6 regelt f 1.05. Iedere regel neer f9.17}. Orootere lettert neer plaatsruimte. Yoor het inoesseereo buiten de eted wordt ƒ0.06 berekend. Dit uoninicr bitnat uitTWLL bladen. Het postkantoor heeft buitengewone maat delen genomen om door het jaarlijks grooter ïordend aantal kaartjes met nieuwjaar heen komen. Men kan deze reeds overmorgen ;p de post bezorgen, mits een kruis over ie enveloppe is getrokken, wy veronderstellen dat betrekkelijk wei- ijgen hiervan gebruik zullen maken en daar- loor zal do post, hoewel geheel buiten lare schuld geen zorg kunnen dragen, alle kaartjes op 1 Januari bezorgd zy'n. En toch is de bedoeling van allen dat hun [elukwensch op 1 Januari worJe gelezen. Wy geven daarom dèn raad nieuwjaars- irenschen te plaatsen in het Leidsch Bag- lad. En om wederom ieder in de gelegenheid stellen dit te kannen doen, berekenen sjj nieuwjaarswenschen vóór Woensdag- ivond a. s. 8 uren 's avonds bezorgd A 25 Cents, na dien tyd ad 50 Cents. Offioiëele Kenniageringen. DRAKkllET. Burgemeeeter en Wethouders van Leiden brengen ir algemeene kennis, dat door C. J. COSTER, alhier «nach'ig, een verzoekschrift ie ingediend om vergun- 2g tot uitoefening van deD kleinhandel in eterken nok in de perceeleu Haarlemmerstraat No. 9 en !«reneteeg No. 4, wijk IV. Burgemeeeter en Wethouder» voornoemd, Leiden, L»E KANTER, Burgemeeeter. I Dec. Ib92. E. KI8T. Becretane. Heden is aan do universiteit alhier bevor- erd tot doctor in de rechtswetenschap de \m J. JE. Van Rhede van der Kloot, 6'ooren te 's-Gravenhage, na verdediging een acadomisch proefschrift, get.„Artikel 28 Gemeentewet." Aan dezelfde universiteit is met goed gevolg oor den heer J. J. L. Van den Horn van en Bos afgelegd het doctoraal examen in i geneeskunde. - Hoogst zelden inderdaad worden do buiten- ewone wintervergaderingen van de afd. Leiden a Omstreken der Nederlandsche Maatschappij oor Tuinbouw en Plantkunde door zoo'n roote schare bezocht als dat gisteravond 6t geval was. De zaal van het Loge-gebouw as geheel gevuld en er waren nu nog veel ieer andere dames dan de kweekelingen der Leidsche Kweekschool voor bewaarsehoolhou- deressen aanwezig. Nadat de heer A. D. D. Schretlen, voor zitter der afdeeling, de bijeenkomst had geopend en den spreker bij het auditorium had inge leid, ving de heer H. J. Wigman Rzn., van Buitenzorg, zijne lezing aan over 's Lands Plantentuin te Buitenzorg, op Java. Spr. gaf een algemeen overzicht van dien beroemden tuin en stond meer uitvoerig by elke zijner zes afdeelingen stil (herbarium en museum; botanische laboratoria; cultuur tuin en agricultuur-chemisch laboratorium; pharmacologisch laboratorium botanische tuin en bergtuin (te Tjibodas) en bureau, bibliotheek en photographisch atelier); h(j bracht de herdenking van het 75-jarig bestaan er van op den 18den Mei dezes jaars in herinnering wees er op dat deze tuin de schoonste en best ingerichte mag genoemd wordenhul digde de mannen, die voor den bloei er van geijverd en gewerkt hadden en deelde nog tal van bijzonderheden en wetenswaardigheden van den tuin mede, als byv. omtrent aard en ligging (800 voet beven zee, met bergen in de nabijheid, zelf meest bestaande uit vlak terrein, met waterleidingen en vijvers) en omtrent de hoogte van eenige boomen en planten, welke verbazend is. Hij merkte o. a. nog op dat in den tuin geene serres of kassen voorkomen, dat hy werkelijk te vol en er dus gebrek aan ruimte is. Van den rijkdom van den tuin trachtte spr. eveneens een denk beeld te geven, evenals aangaande den enor- men uitvoer, circa drie duizend colli's per jaar. Na deze breedvoerige mededeelingen kwamen tal van pbotographieën in sciopticon aanschou welijk maken wat door spr. was medegedeeld de gaspitten in de zaal verspreidden geen licht meer en aller oogen waren gevestigd op het doek, waarop achtereenvolgens do prachtigste tafereelen vielen te aanschouwen, door den heer Wigman verklaard, en tevens, te midden der bewonderde planten onze vroegere stadgenooten Lovink, eertijds werkzaam in den Hortus, en dr. P. Van Romburgh, thans beiden werkzaam in 's Lands Plantentuin. Ten slotte stond spr. uitvoerig stil bij Joh. Elias Teijsmar.n, aan wien de Plantentuin groote verplichtingen heeft, die, in 1808 geboren, op 18-jarigen leeftijd tuinknecht werd te Voorburg, later te O ver voorde, om in 1830 te Buitenzorg aan te komen, waar hij zich lauweren verwierf in zijne betrekking tot den Plantentuin. Alvorens de vergadering te sluiten, bracht de voorzitter dank aan den spreker en aan dr D. De Loos voor het afstaan en doen zien der photographieón, besluitende met een wensch voor den voortdurende» bloei der afdeeling. Met belangstelling vernemen wü dat aan den hoogwelgeboren heer R. Th. baron Van Pallandt door zijne vrienden is aange boden een artistiek monumentaal souvenir aan de Leidsche maskerade van 1890, waarbij door baron Van Pallandt de hoofdpersoon, Keizer Karei V, werd voorgesteld. Het is ontworpen en in zilver vervaardigd in de Koninklijke Nederlandsche fabriek van gouden en zilveren werken der hoeren Van Kempen en Zonen, te Voorschoten, en stelt voor een schoon bewerkt beeld, dat in de linkerhand een prachtig vaandel houdt, be vattende de navolgende inscriptie „Imperatori Carolo V illustris pompae qua „die XXIVm Juni A MDCCCXXXX in urbem „noviomagum introiit boe monumentum obtu- „lerunt pompae comités." De groep wordt voltooid door een keurig bewerkten krijgshelm, welke haar het eigen aardig karakter geeft, dat voor dit doel niet mocht ontbreken. Op het voetstuk prijkt het omlauwerd wapen schild van Keizer Karei V, omgeven van het insigne der orde van het Gulden Vlies. Mogo dit geschenk, dat in vorm en bewer king niets te wenschen overlaat, voor baron Van Pallandt nog lang strekken tot eene aangename herinnering aan het prachtige Leidsche academiefeest van 18901 Aangenomen is het beroep naai de Ned.- Herv. gemeente te Stoenwjjk door ds. J. Draaisma, te Klundert. Het kerkelijk voorbereidend ex. is te Utrecht ftfgelegd door den heer J. H. Gunning-, Op 73-jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden mr. J. F. Van Lennep, eon man, in vele kringen welbekend door zijne liefdadigheid. In verschillende betrekkingen van philanthropi- schen aard trachtte Van Lennep werkzaam te zijn ten bate van den medemensch. Naar aanleiding van het voorgestelde verbod van optochten boven de 1000 personen, heeft het raadslid Pape in de gisternamiddag gehouden raadszitting van Den Haag inlich tingen verzocht omtrent het optreden der politie bij de stemrechtmeetiDg op 18 Sept., omdat z. i. de jongste discussion in de Tweede Kamer niet het volle daglicht gaven. De burgemeester zeide schriftelijke inlich tingen toe, waarna de discussie over het verbod, door twee leden bestreden, werd aangehouden. In de voortgezette zitting is laat het voor stel tot verhooging dor jaar edden van eenige leeraren aan hot Gymnasium en van leeraren en leeraressen aan de H. B.-Scholen aange nomen. Eveneens werd goedgekeurd een voorstel van B. en W6. om voor do archieven en bureaux der gemeente aan te koopen van den heer Schrödor perceel 29 aan de Groen markt, voor f80,250 met de kosten. „Het Paleis van Justitie," nieuwsblad gewijd aan binnen- en buitenlandscbe rechts pleging, thans te Amsterdam verschijnende onder hoofdredactie van inrs. F. Van Lior en D. Simons voor Nederland en mr. J. Obrie voor België, met medewerking van vele rechts geleerden, zal van af Januari 1893 bi) den uitgever P. Noordhoff te Groningen verschijnen, terwijl dan mede als redacteuren zullen op treden: Prof. mr. N. K. F, Land, mrs. M. Rutgers Van der Loeff, K. Meijer Wiersma en I. B. Cohen, te Groningen. Ticeede Kamer. Zitting van heden- De Oorlogsbegrooting is verminderd door aanneming van een amendement met posten voor de rangsverhooging van kapiteins by het Militair Huis der Koningin, ofschoon de minister het ontried met het oog op de deferentie voor de Koningin Regentes, verder voor de aanstelling van een majoor bij de inspectie van hot militair onderwijs, voor de electrische verlichting der Koninklijke Mili taire Academie te Breda en een lager trakte ment voor een leeraar in de natuurkunde. Ook is verworpen de post voor de ten toonstelling van kaarten door het topogra- phisch bureau te Chicago. Do Nederlandsch-Amerikaansche Stoom vaartmaatschappij heeft hare agenten aange schreven, dat zij, met het oog op de maat regelen, die de Amerikaansche regeering blijft toepassen op do schepen met landverhuizers aan boord, van 1 Jan. 1893 tot nadere aan kondiging geene tusschcndekspassariers meer zal vervoeren. De minister van binnenl. zaken brengt ter algemeene kennis, dat het Kon. Penning kabinet te 's-Gravenhage van 24 December tot en met 2 Januari voor het publiek zal gesloten zijn. De „Sts.-Crt." van heden bevat het be sluit van den 5den December, waarbij aan het bestuur der gemeente Delft vergunning wordt verleend, in die gemeente, op oen terrein, gelegen in den Klein Vryenbanschen polder, een gesticht voor krankzinnigen op te richten. De gewone audiënties van de ministers van oorlog op 22, van koloniën op 23 en van binnenl. zaken op 24 December a. s. zullen niet plaats hebben. I .Waarom niet? Zy 6chijnt u het meest te Wtrouwen." :tóbert staarde hem in hulpelooze verlegen- aan. „Wees niet wreed", zeide hij; „weet go ffct, dat ik by u in het niet verziDk?" I -Lah, gy hebt den rechten moed niet. vrees geene concurrentie, mijn jongen en grootmoeder mogen koppelen, ik N mijne vrijheid niet eerder prijs eer hart verstand meespreken. Beate is eene sphinx." „Dat is zij niet «Stil, laat ons zwijgen; daar, op onze oude riecdschap I" 74 reikten elkaar de hand. Felix had ook zijn geheim. Zijn vader hing vele voorooideelen, zonder er van te Men afwijken. Van jongsaf had hy de bemind en liefgehad. Er stak een wter en componist in hem. Bevoegde rech hadden het hem dikwijls gezegd. Maa vader had er niet van willen hooren -s aan Beate had hy zyn geheim mede •L Hot eerste stuk, dat hy gecorapo neerd had en in Athene aan het Griéksche hof reeds by fragmenten bad opgevoerd, zou nu in zyn geheel in het publiek opgevoerd worden. Zyn vader wist er niets van; onder een vreemden naam trad dit kind van zyn vernuft de wereld in. Hoe was hy er toe gekomen er tot Beate van te spreken? Dit wist hyzelf niet. Zy was als betooverd geweest, toen zy de Lohengrin-opera samen doorgespeeld hadden. Haar fijn gevoel voor muziek, hare opgetogenheid over de schoone passages er in hadden ook hein in verrukking gebracht. Ja, een verrukkelyk raadsel was zy, eene onverklaarbare lieflykheid lag over haargan- sche wezen. Terwyl hy zoo, in diep nadenken verzon ken, over het Johannes-plem schreed, kwam hy plotseling Beate tegen. Zy was nog alleen; het donker fluweelen gewaad ver hoogde bare frissche kleurzy zag er ver genoegd uit en nog vroolyker keek zy, toen zy Felix bemerkte. Hy nam zyn hoed af, om haar te groeten. „GJj gaat zeker naar den kapelmeester", zeide zy op levendigen toon. Zy wist dat hy hier dichtbij moest wonen. „Ik zal erg opgewonden zyn als uw stuk voor het eerst wordt opgevoerd", zeide zy. j „Zoo, stelt gy in myne composition be lang? In eene Grieksche wereld?" „O zeker 1" riep zij uit en keek hem heel verwonderd aan. „Ik ken byna iedere noot er van en het is my alsof M opeens bleef zy steken, zy werd rood als purper, „alsof.do variaties van Jobst op de liefde van Orlando di Lassos openlyk opgevoerd zou worden." Eens hadden zij er samen over gesproken hoe het zyn zou als zyn werk door duizen den geprezen en hooggeschat zou worden. Felix zag haar verwonderd aan. Daar vertoonde zich dat spooksel weer, dat onafscheidbaar van haar scheen te zyn. Waarom bleef ze ook nu opeens weer steken wat verhinderde baar voort te gaan? „O, ik dacht dat ge nog iets zeggen wildet", hernam hy„mogeiyk eene herinnering uit uw verleden?" „Ja, dat Was het ook; maar dat kan ik u nu niet vertellen 1" Zy zweeg. Doodsbleek omklemden hare fijne vingeren het pakje, dat zy in de hand droeg. Zy voelde hoe brandend en doordrin gend zyn blik op haar rustte en meende door den grond te zinken. Luide scheen zich eene stem in haar binnenste te ver heffen „Ik ben eene leugenaarster, ik draag een valschen naam en hy, die de leugen haat, begrypt het en doorziet u." Gedurende een oogenblik voerde zij een heftigen inwendige» stryd en byna had zy het vertwyfeld besluit genomen aan dezen vruchteloozen kamp een einde te maken en de woorden uit te spreken, welke haar tegen woordig geluk opeens zouden vernietigen. Doch zy kon geen woord uitbrengen alles werd donker voor bare oogen; zij was eene onmacht nabydaar voelde zij zich eensklaps door een sterken arm ondersteund. „Gravin, wat is u overkomen vroeg Felix. Met kracht richtte zij zich op en haalde diep adem. „Niets, ik was duizelig, dat gaat weer over; de lucht is scherp en ik heb ver ge wandeld'." Zij hield hare handen styf in hare mof en slapte naa6t bem voort; zy was nog altyd doodsbleek, er lagen donkere kringen onder hare oogen, maar zy bedankte voor der haar aangeboden arm. „Maar, gravin, ge zult mij wel veroorloven u naar huis te vergezellen?" Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1