By de wyziging der Grondwet in 1848 was het er niet slechter op geworden, maar bleven de kiezers toch census kiezers. "Was de aandrang van het volk toen reeds grooter en ernst geweest, men zou nu vorder zijn; maar 't was en bleef sukkelen. By de Grondwet van heden is bepaald: dat, om kiezer te zyn, men geschiktheid en maatschappelyken welstand moet bezitten. De vorige Regeering heeft aan het kies recht niets gedaan. In dit opzicht hebben wy meer aan de liberalen te danken dan aan hen "Wat noemt mon geschikthoid? Ten einde te toonon, dat men die bezit, is men verplicht formulieren in te vullen voor aanvrage om op de kiezerslü6t geplaatst te worden. Velen zyn er, die zeer goed oordeelen en spreken, maar sodert hun twaalfde jaar do pen niet hanteeren en alzoo bezwaar maken, die formulieren In te vullen. Wat vorstaat men onder maatschappeiyken welstand? Spreker heeft medelyden mot werk lieden, die hun kiesrecht moeten derven, omdat zy bedeeld worden. Een werkman, die alles in het werk heeft gesteld om zoo lang mogeiyk zelfstandig te biyven, maar, door werkeloosheid, enz. zonder verdienste, genoodzaakt is het kerkeiyk armbestuur lastig te vallen, moet het toch dubbel treffen, om nu ook van de kiezersiyst te worden geschrapt. Spr. hoopt niet dat deze bezwaren moeten dienen om een groot aantal kiezers te loozen. 't Is gemakkeiyker af te keuren, dan wat beters in de plaats te geven. Alleen zy, dio geheel en al en eiken winter worden bedeeld, zouden voor uitsluiting in aanmerking kunnen komen; daar spreker in beginsel voor al gemeen kiesrecht is, kan hy geen stelsel van uitsluiting aanbevelen. Dat het verleenen van kostelooze genees- en heelkundige hulp niet in aanmerking komt, vindt hy juist gezien van den ontwerper. Dat de Staat geld moet hebben, is een feit, en dat er belasting moet worden botaald, is zeker; maar dat men door de wanbetalers het aantal kiezers wil verminderen, gelooft hy ook niet. In korte trekken gaf hy weer het verschil tusschen een oppassend gezin en een tegen overgesteld, met toch dezelfde verdiensten. Naar uiteriyken schyn te oordeelen, zou vaak een ambtenaar het in handen hebben, iemand het kiesrecht te geven of wel te onthouden. De uitsluiting van militairen beneden den rang van officier vindt hy ongegrond en zyne conclusie is: allen of goen. Als voorgangers, zegt sproker, hebben wy rekening te houden met een en ander, wat govaariyk is voor de werklieden, 't Zou in hun belang zyn dat de openstelling der stembu- reelen meer in overeenstemming was met do werkuren en dat er tweo dagen voor worden genomen, b. v. Zondag en een dag in de week. Sproker stelt vertrouwen in deze Regeering, al zegt oen Haffmans„Tak is goen boom, laat hy maar afwaaien." Dat verwacht hy (spreker) niet. Elke party wil spreker vertegenwoordigd zien; men moet alzoo tot eenheid komen. Was het vroeger de adel, nü zyn het daarby Drs. en Mrs., die zitting hobbeo in do Kamers en ja, één werkman, maar dat is er één cp de honderd. Kunnen wy rekenen op do werklieden, dat zy van hunne bevoegdheid gebruik zullen maken? Spr. erkent dat velen nog te lauw zyn. Zal dat zoo biyven? Zullen do andere partyen ook even lauw biyven? Neen! Zal men den voorvechters dan moeten toeroepen: „Niet hot volk, maar gylieden hebt er om ge vraagd?" Dat hoopt spr. niet; maar wel,dat eenige bezwaren in het ontwerp worden opge ruimd. Zoo niet, dan zal hy by aanneming van 't ontwerp zyn: „dankbaar, maar niet voldaan." (Applaus.) Daarna gaf de voorzitter gelegenheid tot debat. De heer Kuhlman kon zich over 't geheel best met den spreker vereenigen, maar wenschte dat de a. s. kiezers beter gebruik maken dan by de laatste verkiezingen hier ter stede. De heer Don Houtor nam het voor de vorige Rogeering zeer sterk op en drong er op aan, dat de vergadering instemming betuigde met een adres, door het Werklieden verbond „Patrimonium" ingezonden. Hieraan werd geen gevolg gegeven, te meer, daar dit adres in hoofdzaak voor huismans kiesrecht pleitte. De heer Bedier wees er op, dat den vrou wen veelal de schuld toekomt voor de lauw heid der mannen. Genoemde heeren werden door den spreker beantwoord en in 't byzonder werd de tweede opponent er door den voorzitter op gewezen, dat de toestand der vorige Regeering niet houdbaar was, en wel om deze reden, dat zy door twee partyen was byeengebracht ter wille van de Schoolwet. Met een woord van dank aan den heer De Rot en aan de opponenten, en verder de aanwezigen aansporende tot aansluiting by het Yerbond, sloot do voorzitter de vergadering. Hel Leldschc Tooneel. Oscar Blumenthal is een der voornaamste, maar tevens een der strengste theater critici in Duitschland. Noch acteur, noch auteur vinden dikwyis genade in zyne oogen. Do woorden van Multatuli: „vaart ook eens in ons schuitje meo", aan Busken Huet ge richt, werden door de ongelukkige slachtoffers, wier stukken door de scherpe pen van Blu menthal op onbarmhartige wyze werden ge hekeld, ook hem toogeroepen. Hy nam de uitdaging aan, waagde zich in het bootje en tot groot leedwezen der aangevallenen stuurde hy het ranke vaartuigje met vaste hand langs klippen en over ondiepten. Hy bewees dat voor hem èn kunst èn critiek niet moeiiyk waren. „Die grosse Glocke", „Grosstadtluft", „Die Orientreise" en hot gisteravond hier ten too- neele gevoerde „Der Probopfeil" waren allo bepaalde triomfen voor den criticus-auteur. Zelden zagen wy een meer geestig, een meer afgewerkt geheel dan ons gisteravond door het Rotterdamsch gezelschap van Le Gras en Haspels werd gegeven. De inhoud van dit biyspel is in korte woor den weer te geven. Herman waarom niet de oorspronkeiyke naam „Hellmuth" in de vertaling behouden heeft eene vurige liefde opgevat voor Bertha Dohnegg, en Hortenso Von WaLnack voor Herman. Hortense, eene coquette intrigante en de première jeunesse reeds achter den rug heb bende, stelt alles in het werk om het huweiyk tusschen Herman en Bertha te verhinderen on zelf zich meester te maken van het hart van don jongen man. Een uitstekend middel meende zy gevon den te hebben in een pseudo Poolschen maestro, Bogumil Krasinsky genaamd. Wy schryven „pseudo", wjjl hy niet eens kon bogen op den naam van plagiaris trou wens, in den tegenwoordigen tyd langzamer hand een eereticel geworden maar eenvou dig met do minder vleiende epiteta van dief en eerloozen schurk kon bestempeld worden. De onuitgegeven werken van oen Italiaan- schen toondichter, by wien hy als ólève zijne opleiding genoot, had hy ontvreemd, en ten einde zyno gevoelens van dankbaarheid op nog duideiyker wyze aan den dag te leggen, diens eenige dochter verleid. Mot dit sujet wilde freule Yon Walnack hare mededingster vereeren. Herman en Bertha echter hebben een be schermengel in den persoon van baron Leopold v. d. Egge, oen man, die nogal veel gejaagd had op het veld van Amor. Deze, bygestaan door den ritmeester Yon Dedenroth, weet hot sluwe plan, na een lan gen, hardnokkigen, van beide zyden met list en slimmo berekening gevoerden stryd, te verydelen en de beide intriganten te ont maskeren. Natuuriyk allo mogelyke hinderpalen uil den weg geruimd zyndo, eindigt ook dit stuk met het „zy krygen elkander". Waardoor dit stuk vooral uitmuntte, dat was het aantal vorschillende en van personeel steeds afwisselende tooneeltjes. Geeno lang dradige dia- of triologen, met philosophische beschouwingen of menschkundlge bespiege lingen, werden ons ten gelioore gegeven, maar daarentegen droeg alles don stempel van opgewektheid, vroolykheid en gezonden humor. Evenals het tooneelspel zelf, verdient ook het spel der optredonden in hooge mate onze waardeering. Bertha, door mejuffrouw Klein verpersoon- lykt, was een uitstekend geslaagde type van hot nog ietwat schuchtere, naïeve meisje, onbewust van al hot lage, hot huichelachtige, dat haar omringde. Niet minder juist en natuuriyk gaf mevrouw Van Eysden de geslepene, strijdlustige Hor tense Yon Walnack weer. Vol toewydmg, wanneer zy vortrouwen wilde inboezemen; hooghartig, trotsch en krenkend toen zy hare zoo meesterlyk opgebouwde plannen in duigen zag vallen, verdient ook hare houding, hare actie een byzonder wooid van lof. Baron Leopold, in handen van den heer D. Haspels, was een uitstekende rouó, een nobele aristocratische don Juan zyne woorden, hoewel op lossen, luchthartigen toon gesproken, waren niettemin vol zeggingskracht, vol overtuigingvooral was dit het geval bij het ontmaskeren van den valschen artist en diens bondgenoote. Ritmeester Yan Dedenroth vormde het komieke element in dit tooneelspeldeze taak, den heer Rosier Faassen toevertrouwd, werd natuuriyk op onvorbeterlyke wyze vervuld. Niet alleen zyne dictie, maar ook zyne actie wisten telkens eene algemeene hilariteit in het leven te roepen. Do rol van don jeune amoureux, van Her man, was in handen van den heer Tartaud. Ik mag dezen acteur gaarne zien in het officiéél© kostuum, in den rok en witte das; het beschaafde, het „zich weten bewegen in de wereld" van dezen acteur treedt dan weer op den voorgrond. Dit was ook gisteren het geval. Ingetogen en toch niet koud, beschaafd on niettemin ongedwongen schetste hy den „homme du monde." De heer Le Gras als graaf Dohnegg en mevrouw BurlageVerwoert als zyne echt genoot© waren meer de typen van ry& worden kruideniers, dan wel van monschen van geboorte. De eerepalm mocht echter d© heer Van Eysden als de pseudo maestro behalen. Zyne creatie van den met de driemaal honderdduizend mark bruidsschat zyner aan gebedene dwependen musicus was by uitstek goed gevoeld en artistiek weergegeven; ook zyne grime was echt karakteristiek. Als nastukjo mochten wy het bekende „Vertroeteld" aanschouwen, door het echtpaar Van Eysden Vink con amore en met veel entrain weergegoven. Mr. L. H. Gemengd Nieuws. In den nacht van Zondag op Maandag j.l., tegen één uur, brak een felle brand uit in den hooiberg van den landbouwer T. Burger, wonende onder Voorschoten, juist waar deze gemeente aan Valkenburg grenst. De wintervoorraad voor het vee is door de vlammen verteerd, enkele glasruiten zyn ge sprongen, maar het woonhuis bleef behouden. De spuit van don Ryndyk bewees goeden dienst tot blussching van den brand, waar van do oorzaak onbokend is. Ook op den stal van den land bouwer L. Noordam, te Benthuizen, is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Ook heeft zich opnieuw te Valkenburg mond- en klauwzeer vertoond, nu op den stal van J. Van Egmond Wz. In "Walhalla te 's-Gravenhage hield de Sociaal-democratische Bond gister avond een protest-samenkomst tegen de politie maatregelen van den burgemeester, bepaalde lijk tegen het voorgesteld verbod van optochten boven 1000 personen, dat als eene verkorting der volksrechten heftig werd bestreden. De vergadering, bestaande uit ongeveer 600 personen, verklaarde by motie, dat de burge meester het best de gemeente zou dienen door zoo spoedig mogeiyk zyn ontslag te nemen. Een voorstel om die motie nog donzelfden avond naar den burgemeester te brengen, door het bestuur ontraden, werd ingetrokkon, daar het voornemen is zich omtrent deze zaak met de vakvereenigingen te verstaan. De Haagscho rechtbank hoeft gisteren zes jaren gevangenisstraf geèischt tegen den handelaar in assurantiën, tevens scheikundige, die in Juni dezes jaars tot een bedrag van 434 op vervalschte postwissels ontving. De korporaal en de beide huza ren. die in den avond van 29 Nov. jl. in een koffiehuis te Leeuwarden by een twist met burgers hunne sabels getrokken en daarmede voorwerpen vernield en enkele personen ge troffen hebben, zyn door den krijgsraad ver oordeeld de korporaal tot degradatie en vier maanden, de beide huzaren ieder tot drie maanden gevangenisstraf. Zondag-avond, omstreeks 11 uren, had te Heesch (N.-B.) eene aanranding plaats. Iemand ontving onverwacht een slag op het hoofd, ten gevolge waarvan hy een half uur daarna overleed. De vermoedelyke dader is door de marechaussee te Geffen in verzekerde bewaring gesteld. Te Elspeet, op de Veluwe, heeft een arbeider, by het omspitten van den grond, 19 oude zilveren munten gevonden. Zy rja teekenen van het laatst der 16de en h begin der 17do eeuw. Sommige zyn nog ze gaaf; opschrift on wapens zyn nog duideli zichtbaar. Het stoomschip „Hekla," va Swinemünde via Christiansand naar ftieu York, thans aldaar aangekomen met salon- en 638 tusschendekspassagiers, den 3den December by de Orkneyeilandi door een hevigen zuidwestelyken storm l loopen, welke zestig aren aanhield. Ged rende 48 uren werd van met olie gevul zakken gebruik gemaakt, om de zee te doi bedaren. Den 4den Dec. brak eene zwa zee over de „Hekla" heen, welke alles v dek sloeg en twee booten en de luchtkoke raedenam. Een matroos sloeg overboord verdronk. De cholera-commissie te Hai burg deelt mede dat zoowel Zondag gisteren in het ziekenhuis een nieuw ge* van cholera is voorgekomen. Volgens de „Börsenhalle" zynditwaarschj ïyk lichte gevallen in de stad of voorstad is sinds 13 October in de haven goen enk geval van cholera voorgekomen. BUITENLAND, Frankrijk. De republikeinsche bladen pryzen de reg< ring wat haar jongste optreden ln de Panan zaak betreft. De „Laterne" drukt echter ve meening uit, als zy schryft„De regeering hei eindeiyk de kracht en den wil getoond, licht verspreidenmaar het is zeer laat, misscbi te laat. Wat de regeering nu heeft gedaa doet de groote fout, welke zy eene maa geleden beging, duideiyk uitkomen. To bestond het ministerie uit dezelfde manni als heden, behalve twee; deze twee werd overboord geworpen, omdat zy wilden do wat het ministerie nu heeft gedaan. Indi do Panama mannen dadeiyk waren gevang? genomen, dan zou baron De Reinacb m leven." Ferdinand De Lesseps wordt ongemoeid j laten. De „Morning Post" zegt dat Ribot, indi hy zyn invloed op de Kamer biyftbehoude het vertrouwen op de republiek zal do terugkomen. Al gelukt het hem niet Cara tot de ontbinding der Kamer te bewega toch zal hy de gunst van hot volk hebbi verworven. Baron Henri Cottu, een der administrate!! der Panama-maatschappy, die zich te Ween bevond, is, gelyk we reeds meldden, nai Parys teruggekeerd, 't Spreekt vanzelf, ze de „Figaro," dat dit besluit veol indruk maken. Baron Cottu was te Woenen volkom veilig, hy kon niet worden uitgeleverd. D hy vrijwillig terugkeert, is wel een bewj van zyn zelfvertrouwen. Cottu heeft aan de talryke personen, d hem te Weenen bezochten, medegedeeld d hy naar Weenen is gekomen, omdat hy m eene bankinstelling aldaar moest onderha delen over den aankoop van steenkolenmijn* in Zevenburgen. Op de vraag wie do he Cottu voor de aanstokers tot het Panani schandaal hield, gaf hy een ontwykend ai woord. Hy zeide evenwel dat de Panam msatschappy reeds van den aanvang af m eone vyandelyke strooming in de finantiie wereld had te kampen gehad. Deze ook hi indertyd het gerucht verspreid, dat Ferdinai De Lesseps zou zyn overleden. Reeds vy finaal is Cottu naar de landerig van Panama goweost. Hy zegt dat de kanai werken reeds voor een groot gedeollegere zyn en hy betreurt bet ten zeerste, dat thans zoo weinig kans bestaat, dat het i gemaakt zal worden. Met Cornelius Herz b weerde hy volstrekt geene betrekkingen onde houden te hebben. Wel verre van vrees koesteren voor een onderzoek, zou het he aangenaam zyn verhoord te worden. Volgens de „Jour" zullen de senator Der en de afgevaardigden Cassagnac, Maret baron De Soubeyrau vervolgd worden. Ca sagnac ontkent persooniyk iets te hebbi genoten; zijn blad, de „Autorité", ontvü 45,000 fr. voor advertentién. Men verwacht dat de aanvragen, om tori vervolging te mogen overgaan, heden (Dinsdzj by de Kamer zullen inkomen. In de Kamerzitting van gisteren was b reeds vrywat minder kalm dan Zaterda omdat de in uitzicht gestelde aanvragen tl vervolging niet inkwamen. De „Figaro" echter acht het waarschynlö dat de regeering geen verlof zal vragen t

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2