10072, Woensdag S51 December. k\ 1832. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommcr bestaat uit T'WEÊ Bladen. Iq de tabellen, aan de brochure toegevoegd, vindt men eene analyse van het staalwater, verricht in het Universiteits Chemisch Labora torium ouder toedicht van prof. dr. J. W. Gunning, te Arasterdam, benevens een ver gelijkenden staat van de wateren uit andere staalbronnen, naar officiëele gegevens opge maakt. Daaruit blykt dat niet alleen hot ijzecgehalte beiangryk hooger is, doch ook de hoeveelheid keukon- en andere zouten vaa dien aard is, dat de digestie niet alleen geen nadeel ondervindt, doch zelfs zeer be vorderd wordt. Do w\jze, waarop het in ge wone gevallen gobruikt kan worden, bevindt zich op de achterzijde van het omslag. Feuilleton, De organist van den Dom. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidan per B maanden...f 1.10. Franco por poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.06. PRIJS DSR ADVERTENTIÊN Ten 1—6 regel» f 1.0». Iedere regel neer f t.l7|. Orootere letter» neer plaatsruimte. Toor het kcoeeseeren buiten de eted wordt 0.05 herekond. Eerste Blad. Leiden, 20 December. Naar wy vernemen, zal a. s. Zondag eene door den hoer Jan G. Striening gecomponeerde jKerstcantate" vopr gemengd koor, tenor- i alt solo mot orgel door het Remonstrantsche zangkoor onder leiding van den componist worden uitgevoerd. Ook heeft hy een „barcarole" voor viool met piano-begeleiding geschreven, opgedragen aan den aftredenden directeur der Muziekschool, den heer A. J. Wotrens, en denkt do heer Striening die te spelen op den 4 den Januari na de openbare les van genoemde school, Namens „Fatrimoniura" is aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin gezegd wordt dat de ingediende Kieswet, van eenige fouten gezuiverd, in zake bet kiesrecht zeor veel aan den eisch der gelykheid voor de wet van alle burgers tegemoetkomt. Daarom voelt „Patrimonium" zich gedrongen aan de Kanier te vorzoeken, de Regeering bij de be handeling van dat wetsontwerp ter zijde te staan en te steunen. Noodige verboterragen acht „Patrimonium" lo. dat het kiesrecht zich uitstrekke tot alle gezinshoofden, die op wettelijke gronden van hot burgerschapsrecht verstoken zynen dat dus kerkelyko of diaconalo bedeling, als bchoorende tot het gebied van christelijke handreiking,iets wat niet een publiek burgerlyk, veel minder nog een Staatsrecbteclyk karakter heeft, ook niet mag dienen om aan iemand het kiesrecht te onthouden. 2o. dat de stembureelen ook des avonds geopend zyn om hun, die door hun arbeid s daags verhinderd zyn, de uitoefening van het kiesrecht mogelijk te maken. 3o. dat verordend worde, dat aan allen, die, in welke qualiteit ook, b\j Staat, provincie of gemeente in dienst zyn, gelegenheid meet worden gegeven om van hun kiesrecht ge bruik te maken; en eindelijk 4o. dat <le dag voor stemming nooit op een Zondag of een algemeen erkenden Christelyken feestdag worde gesteld. By de Staatsspoorweg-Maatschappij zijn voortaan do plaatskaarten tusschen Maarssen eenerzyds en de stations der lynen Har- melen—"Woerden—Leiden en Harmeien Gouda Den Haag Rotterdam Maas ander zijds, facultatief geldig via Breukelen en via Utrecht In verband er mede, dat op de gemeen schappelijke lynen der Staatsspoorweg Maat schappij Rotterdam Maas Utrecht eenige" treinen der Holl. IJzeren Spoorweg-Maat schappij niet stilhouden aan de stations Cap- pelle, Nieuwerkerk, Moordrecht, Oudewater, Woerden en Harmeien, is bepaald, dat voortaan bestel goederen van bedoelde plaatsen naar de stations der Hollandscho IJzeren Spoorweg- Maatschappij, bijv. Hilversum, Baarn, Apel doorn, Haarlem en in omgekeerde richting, ook kan plaats hebben met treinen der Staatsspoorweg-Maatschappij, met inachtne ming van dezelfde bepalingen als die voor het verkeer Staatsspoorweg. Te 's Hage is in den ouderdom van 49 jaren overleden de heer F. J. Cornolissen, arts, oud-iDspecteur van den burgerlijken ge neeskundigen dienst in Ned.-Indiii. De minister van binnonlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat, volgens by hem ingekomen ambtsbericht, in de afgeloopen woek als aan Aziatische cholera overleden z\jn aangegeven: in Zuid-Holland: te Alfon 1 en te Hazers- woudo 1 persoon. De opgave van de in de week van 4 10 Dec. jl. aan Aziatische cholera overledenen, moet alsnog, blykens in gek om on ambtsbericht, aangevuld worden met één overledene te Nieuwerkerk aan den IJsel (Zuid Holland). Eet hoofdbestuur van de Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft eene commissie benoemd om voorstellen te doen, wolko er toe kunnon leiden, om ten opzichte van het „Ned. Tuinbouwblad" de noodige veranderingen to verkrijgen. De commissie bestaat uit de heerenJ. II. Krelage, dr. Cattie en F. S. Van de Pavorö Smits, leden, en prof. Hugo De Vries, advi soerend lid. Tot ouderling en diaken dor Ned.-Her- vormde gemeente te Voorschoten z-yn her benoemd de heeren W. G. Meyer en J. M. De Rujjter. Als aanstaand geneeskundig inspecteur voor Zuid-Holland, ter vervanging van wijlen dr. Carsten, noemt men dr. Vorspyck, thans inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Gelderland en Utrecht, voor wiens plaats dan de adjunct-inspecteur in aanmerking zou komen. Daarmede in verband zou dan de adjunct-inspectie in die provinciën worden j opgeheven. 1 De directie der „Maatschappij tot Ex ploitatie van Staalwaterbronnen," te Haarlem, heeft oone brochure het licht doen zien, waarin de geschiedenis der „Wilhelmina- Bron" en do therapeutische waarde van het water worden behandeld en verklaard. Deze 1 brochure wordt aan alle medici in Nederland rondgezonden, met het doel hunne aandacht j op dit staalwater te vestigen en het in voor komende gevallen aan hunne patiënten voor te schreven. In Haarlem niet alleen, doch ook in andere plaatsen van ons land, o. a. Amsterdam, Leiden, Den Haag, Arnhem, enz., heeft het water reeds eene zeer gun stige ontvangst genoten en werd met uit stekend gevolg toegepast, vooral by min of meer ernstige lyaers aan bloedarmoede. De brochure zelve, van de hand van dr. C. E. Danigs, geneesheer te Amsterdam, laat zich aangenaam lezen. Pasteur és benoemd tot ridder grootkruis der Oranje Naesau-orde. Tot directeur van don Ned. Rijnspoorweg iE liquidatie is benoemd mr. T. D. graaf Sehimmolpcniïinck, burgem. van Amersfoort. Volgens een hier te lande ontvangen bericht, is do op 37-jarigeri leeftyd overleden hoofdadministrateur der Billiton-Maatschappy, de heer G. P. De Neve, als oud-officier en Ridder dor Militaire Willerns Orde op plech tige wijze mot militaire eerbewijzen ter aarde besteld. Als ©lippendragers fungeerden do militaire commandant, de luit. Schadée dor genée en twee ambtenaren der Billiton-Maat schappy, oud militairen. Door den minister van binnenlandscho zaken zijn voor het jaar 1893 benoemd tot secretaris by den geneeskundigen raad voor: Limburg en Oostelyk Noord-Brabant, dr. M. J. Godefroi, te 's-HertogonboschZeeland en Westelijk Noord-Brabant, J. J. Berdenis van Berlekom, arts, te Middelburg; Gelderland en Utrecht, dr. J. G. De Voogt, te Arnhem; Zuid Holland, dr. A. O. H. Tellegen, te 's-Gra- venhage; Noord Holland, dr. A. H. L Otto, te Amsterdam; Friesland en Groningen, dr.. Ch. H. Ali Cohen, te Groningen; Overyse) en Drente, dr. S. P. Kros, te Zwolle. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge kon. be sluit van 13 Dec., van af 1 Jan. by aanneming van jongens in den zeedienst, de premie van f 30 niet meer zal worden uitbetaald. Blykens het afdeelingsverslag van de Eerste Kamer over de vaststelling van het bedrag der grondbelasting op de ongebouwde eigendommen verklaarde de meerderheid der leden, die met het beginsel der peraequatie niet waren ingenomen, dat, nu eenmaal met dat werk was begonnen, het wenschelyk was, dat het ten einde werd gebracht, zoodat zy zich dan ook niet tegen de aanneming van het wetsontwerp zullen verzetten. Het biykt verder, dat, nu eenmaal het cjjfer der percentage op zes was gebracht, door de Kamer daarin berust zal worden. Met nadruk werd er in eene afdeeling by den minister op aangedrongen om zoo spoe dig mogelijk er in te voorzien, dat de buitens lands wonende eigenaren van onroerende gooderen meer belast worden, door de heffing b^v. van een compeoseerend recht. De commissie van rapporteurs meent hare instemming met dit denkbeeld te moeten betuigen en wenscht ook van hare zydo de aandacht van den minister op deze aange legenheid te vestigen. By koninklijk besluit is goedgekeurd- dat aan den heer H. D. Terwee, burgemeester der gemeente Oogstgeest, op zyn verzoek, met 1 Jan. a. s., eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. Een pensioen van 100 verleond aan A. De Yries, weduwe van den brugwachter aan het Noord-Hollandsch kanaal te West-Graft-: dijk, J. Scheepbouwer. „Wetsontwerp tot uitbreiding van het Kiesrecht." In eene der zalen van hetMutsgebouw alhier hield gisteravond de afdoeling Leiden van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-verbond eene openbare vergadering, waarin optrad de heer Th. De Rot, van Rotterdam, om boven genoemd ontwerp te bespreken. Na eene korte inleiding door den voorzitter der afdeeling, begon spreker met er op te wyzen, hoe gebrekkig en partijdig vroeger de Kieswet was samengesteld en zy enkel en alleen aan bepaalde groepen diensten had betoond. 25.) „Wel, wel, wat doet zij zich van avond voordeelig voor, zij is de oenige echt Griek- sche vrouw; al de anderen zyn ver .leedo poppen." De oude vrouw knikte een weinig ver legen; „zij is het kind van Stóphar.ie", zoide zjj kalm. By den ingang van het blauwe kabinet stond prins Ruprecht en prinses Mary. Hoe zy daar gekomen waren en hoe zy eindelyk gelegenheid hadden gevonden oven alleen te z\)n, was een raadsel. De hertog on zyne gemalin hielden zich zeer verwonderd, toen zfl na eene wyle beiden verrasten. De prins had zonder veel omwegen om de hand der prinses gevraagd; hy wilde het „javan hare eigen lippen vernomen en haar daarbij nauwkeurig gadeslaan of zjj het ook gedwongen gaf. Zy was zoo uitnemend opgevoed, dat zy geheel volgens de voor schriften der wellovondhoid en zonder in het minst hare gevoelens te doen blijken, hare oogen eerst neder en toen weer opsloeg, om heel juist, schucbteren blik Ja' te j fluisteren. De hertog en zyne gemalin wisten precies wat er voorgevallen was; de prins richtte eene korte bede om eene particuliere audiëntie aan den hertog, welke op allervrien delijkste wijze werd toegestaan; de hertogin kuste het voorhoofd barer dochter. Dat men den volgenden dag in het publiek zou vernemen, dat de verloving plaatsgehad had, leed geen twijfel. Beate stond aan den arm van Felix Bork- feldt, die haar buurman aan tafel geweest was; het viel haar in het oog, dat haar cavalier zeer doxker keek en zijne oogen neersloeg. De prins zag er zeer ernstig uit en prinses Mary zag opeens zeer bleek; zij geleek nu in het geheel niet op eene keu kenmeid, die zooeven nog aan den haard had gestaan, maar zij geleek ook niet op eone jeugdige schoono, wie cupido, die guit, een pyl in het hart geschoten had. Zij geleek veeleer iemand, die gebukt gaat onder de zware kroon, welko men hera op het hoofd zette. „Een bruidspaar", zeide Felix vol nadruk. Zij kennon elkaar slechts eenige dagen, heb ben niets met elkaar gemoon en worden voor hun goheele leven met elkaar verbonden." „Verbonden voor het geheele leven", her haalde Beate dof. Felix keek haar aan. Op haar jeugdig gelaat lag eene uitdrukking van smart. Zy staarde voor zich uit, over het bruidspaar heen, in de verte. Nog dieper wrerden de rimpels, welke zich op het gelaat teekenden. Mevrouw Von Schlier wist eigenlijk niet wat zy van haar pleegkind moest denken; zy was en bleef ontoegankelijk. Dat Beate een geheim had, daarvan was zy overtuigd; waarom zou zy anders zoo angstig den sleutel van haren lessenaar verbergen en waarom bracht zij altoos hare brieven zelve naar de post? Hare briefwisseling strekte zich naar allen schyn niet ver uit, ook waren hare brieven Diet direct aan haar geadresseerd; meestal gingen zij door do benden van den graaf. Maar waar zou zij dan tot haar achttiende jaar geweest zijn? De graaf antwoordde op al hare navorschingen niets anders dan „Het doet niets tot do zaak, mevrouw Von Schlier", on daarmede was alles gezegd. Bij haro overpeinzingen was Robert Prehm niet uitgesloten. „Wat een aardig paar!" had mevrouw Von Schlier meer dan eens bij zichzelve gedacht, als zij die twee by elkaar zag. Mynheer Borkfeldt was wel wat in den weg, dat is waar; maar als Robert maar meer courage had, ze moest bem maar eens aansporen; dat zou het beste zyn. Het was de laatste dag vóór Korstavond. Beate had veel inkoopen te doen, aan veel menschen wat te schenken en dat maakte haar gelukkig. Het drukke leven indegroote stad, die mooie winkels wekten bare kinder lijke belangstelling op. Slechts als zy aan Jobst dacht, werd zy treurig. Sedert lang had zy geschreven, dat zy op Kerstavond niet thuis zou zyn; haar vader en groot moeder wilden haar den geheelen winter by zich houden. Dat had zy hem geschreven en by had er niets tegen in te breDgen gehad.Hy leed in stilte, trachtte in stilte tot een meer beslissenden stap moed te verzamelen maar daarover schreef hy niet, dat kon hy niet schryven. Daarby fluisterde de gods dienstleraar hem altoos in het oor: „Zy is uwe vrouw de echt is heilig en voor het aangezicht des Heeren gesloten. Verbeeldt go u dan dat zy haar geluk op hare ontrouw zal kunnen bouwen en dat verbroken en geschonden beloften zegen aan brengen Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1