Dinsdag: SO December. A0. i""-} §eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad Leiden, 19 December. De orgauist van den Dom. K«. 10071. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor L«iden p«r 3 maanden....1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommors0.05. PRUS DER AD VERTEN T-IÊN: Yen 1—6 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer/"0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt ƒ0.10 berekend. lilt nummer bestaat uit TWEE Bladen. Heden zyn aan de universiteit alhier be vorderd tot doctor in de Staatswetenschap, de heer mr. C. W. Maris tot Sandelingen Ambacht, ren te Utrecht, na verdediging van „Stol lingen;" tot doctor in de rechtswetenschap, do heer 0. F. A. M. Van Nispen tot Sevenaer, geboren te Arnhem, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld: „Het waterschap van den Ouden IJsel." By de aanstaande openbare les der Muziek school, op 4 Januari a. 8zal de heer A. J. Wetrens voor het laatst als directeur optreden. Met het oog hierop zal de avonduitvoering anders dan gewoonlijk worden ingericht De eigenlijke openbare les zal vóór de pauze eindigen, met eene toespraak van den voor zitter tot den aftredenden directour. Na de pauze zal den heer Wetrens een klein muziekfeest worden aangeboden, waartoe mej. Van Baaten en de heeren Van Groningen, Striening en Soutendyk hunno medewerking zullen ver- leenen. De avond zal eindigen rnet een num mer der orkestklasse, versterkt door vele oud leerlingen en gedirigeerd door don heer Wetrens. Het was eene gezellige voorstelling, welke het toonoelgezelschap van den Rotter- damschen Tivoli schouwburg der heeren De Vos en Van Korlaar gisteravond in den schouwburg alhier gaf. Mynheer gaat naar boiten" is een biyspel van Bayard en Jules De Vailly, onschuldig grappig en geheel vry van gewaagdheden, zelfs van den schijn er van. De schrijvers hebbon gezocht en gevonden geestige combinatiën en vroolijke wendingen, hier en daar mot een ernstig tintje. Al te ingewikkeld is het stuk niet, maar de Fran- sche schrijvers hebben er zóóveel handigheid in aan den dag gelegd, dat ze gedurende de drie bedrijven de toeschouwers hartelijk doen lachen. Het is weer eene schoonmoeder, die het in dit stuk „gedaan heeft". Zij regeert alles en allen: hare gehuwde dochter, die van hare jeugd onder haren invloed verkeerde, en tevens haren schoonzoon, die dan ook zelfs by een huisvriend danig onder de pantoffel zit, maar eindelijk, om zich van de druk kende atmosfeeor in eigen woning te ver zetten, zijne toevlucht naar gezelligheid bui tenshuis neemt, zonder dat door de zijnen eenige achterdocht tegenover hem wordt gevoed Het gevolg van die schoonmoeders- over- heersching is dat naar aanleiding der ver schijning van een vroegeren goeden vriend van den schoonzoon, de oogen van diens lief en goedgeloovig vrouwtje éindelijk opengaan en er bij haar jaloezie ontstaat, welke de liefde voor haren man doet opleven. De heer Willem Van Zuylen dan was de pantoffelheld, die thuis den onderdanigen schoonzoon uithangt maar als hij „naar buiten" is (dat wil voor hem zeggen in het hartje van Parys) den vrooiyken, overmoedige,levens- lustigen man speelt; mevrouw Van Korlaar was de bazige schoonmama; de heer Jos. Van Biene de z.g. teomende huisvriend, buiten de ver maken der wereld staande, omdat hy ze niet kent. Dit waardige drietal met mej. Sophie Bos als des schoonzoons echtgenoote Ursula, werd flink ter zyde gestaan door al de jongere leden van het gezelschap, waarbij men tevens gelegenheid had kennis te maken met een nieuw lid van het gezelschap, den heer Jan Van Amstel, die als marine-officier Cesar Poligny (den vriend uit Colombet's vroegere jaren) een goeden indruk maakto. Ook in het nastukje: „Oom Fnts", een blijspel van Eugen Friese en Hans Muller, trad hy met succes als officier op, nl. als luit. bij de cavalerie. Dit stukje zelf, waarin Willem Van Zuylen als de overste Ernst Von Hallig andermaal de hoofdrol vervulde (niet de titel rol, want deze is slechts denkbeeldig), ver schafte evenals het voorgaande veel genoegen, dank zij het kranige spel, ten gevolge waarvan de vertooner6 onder luid applaus herhaaldelijk voor het voetlicht werden teruggeroepen. De zaal was vrij £°ed bezet. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 50, 10 en 5 Hectoliters, waren de prijzen: f 21.50, 4.50 en ƒ2.25. De Nederlandsche mail met berichten uit Batavia tot 22 Nov, kan hedenavond alhier worden verwacht. Na zeer korte ongesteldheid is te 's-Gra- venhage overleden mr. P. Van Bemmelen, raadsheer in don Hoogen Raad der Neder landen, een man, die door groote geleerdheid en rechtskennis uitblonk, getuigen de vele geschriften, ook in vreemde talen uitgegeven. Na eerst in de rechtbank te Leiden meteere eene plaats te hebben vervuld, was hy een der Nederlandsche rechters, die by de inrich ting der gemengde rechtspraak in Egypte, zit ting namen in die gemengde rechtscolleges. Na zesjarig verbiyf in het vaderland terug gekeerd, kreeg hy zitting als raadsheer in het Hof te Arnhem en word ongeveer drie jaar geleden tot raadsheer in het hoogste rechts college benoemd. Om zyn eenvoud, bekwaam heid en zyn wetenschappelyken zin stond hy in hoog aanzien. De Raad der gemeente Zoeterwoude heeft afwyzend beschikt op een verzoek van de onderwyzers aan de openbare lagere school in de Heerenstraat, de heeren S. P. Van der Hoogt en I. Flantfeber, om hunne jaarwedden, bedragende respectievelyk 550 en 450, te verhoogon. Beroepen Is by deHerv. gem. te Vinkeveen ds. IJ. Bootsma, te Zoetermeer en Zegwaard. H. M. de Koningin-Regentes woonde gisteren te 's-Hage de voormiddag-godsdiefist- oefening in de Fransche kerk bij, onder ge hoor van ds. Bourlier. Over de inlichtingen van de Regeering aan de Tweede Kamer op het adres van J. J. Bekker, te Amsterdam, en A. D. Van Seters, te Maarssen, houdende verzoek om vergoeding voor het door hen geleverd meer- dero werk als aannemers van de grond- en andere werken van het gedeelte Stavoren— Sneek van den spoorweg StavorenLeeuwar den, heeft de commissie ad hoe, bestaande uit de heeren Schaepman, Goekoop, Oppedyk, Conrad en Veegens, rapport uitgebracht. De meerderheid der commissie is geneigd te erkennen dat er redenen van billykheid en ook van Staatsbelang en dus voldoende termen bestaan voor het voorstel der directie tot het betalen der som van f 40,638. De minderheid betwijfelt of de aangevoerde biliykheidsgronden een voorstel tot schade vergoeding ten behoeve der betrokken aan nemers voldoende wettigen. De vraag, welke ten slotte by do commissie opryst, is echter dezeKan zy aan de Kamer voorstellen om op het verzoek der adressanten in te gaan en dientengevolge een votum uit te brongen, erkennende de billykheid der vordering? De commissie meent die vraag ontkennend te moeten beantwoorden. De verantwoordelijk- heid voor een votum betreffende de vordering der adressanten kan door de Kamer alleen worden aanvaard, wanneer een desbetreffend wetsontwerp haar door de Regeering wordt aangeboden. De zaak, welke het hier geldt, moet geheel en al op zichzelve worden be schouwd een votum der Kamer over billyk heid of onbillykheid zou tot moer dan te ver gaande gevolgtrekkingen leiden. Mitsdien heeft de commissie voorgesteld den minister van waterstaat, handel en nyver- heid dank to zeggen voor de gegeven inlich tingen. Door den gemeenteraad 1 o Delft is vast gesteld eene nieuwe plaatselijke directe be lasting naar het inkomen tot oen maximum bedrag* van ƒ140,000 plus L0 pet. voor de suppletoiro kohieren. De belasting wordt ge heven naar het jaarlyksch zuiver inkomen; de rangschikking in aanslag zal ambtshalve plaats hebbeD. Naar men verneemt, vertrekt binnen kort naar Indiö de gep. vice-president van den Raad van Indiö jhr. C. H. A. Van der Wfick, ten einde in zyne hoedanigheid als commissaris der Ned.-Ind. Pakketvaart eenige belangen dier Maatschappy op Java te gaan bespreken en de agentschappen aldaar te in- specteeren. De 12de kerk der Ned. Herv. gemeente buiten de Muiderpoort te Amsterdam is zoover gereed, dat de inwyding (een openbare dank- en bedestond) op Maandag 26 December a. s., des namiddags te 2 uren, zal plaats hebben. Dit gebouw, dat den naam ontvaiv van „Muider- kerk,zal alsdan door de „cm•missie tot den bouw van de 12de kerk," by monde van dr. G. J. Vos Az., ten gebruike worden overge dragen aan den kerkeraad. Ter bevordering eener geregelde bestel ling der by do aanstaande jaarverwisseling ter post komende stukken, wordt de gelegen heid opengesteld om brieven, kaartjes en ge drukte nieuwjaarswenschen, welke men op 1 Januari a. s. besteld wenscht te zien, reeds van 23 December a. s. af ter post- te bezor gen met uitnoodiging aan het publiek, om van die gelegenheid, zooveel mogeiyk, gebruik te maken. De bedoelde stukkon zullen ter onderscheiding van die, waarvan de bestelling op den gewonen tyd moet plaats hebben, van een over do geheels lengte van het adres ge trokken kruis bebooren voorzien to zyn. In eene Zaterdag-nacht in „Odóon" te Amsterdam, gehouden vergadering van schil ders, beeldhouwers, tooneelspelers en andere kunstenaars en journalisten is besloten tot de oprichting van een Amsterdamschen kunstkring onder den naam van „Amster- damsche Kunstenaarskring", in den geest van den „Chat Noir" te Parys. De administrateurs der roondomeinen hebben eene aanschryving van of namens H. M. de Konihgin-Regentos ontvangen, Peullleton. 23.) Hoe kon het mogelyk zyn, dat zy zonder hartzeer, zonder rouw gelukkig worden kon? H\j zag haar in zyne verbeelding aan de piano zitten, omgeven door pracht en weelde, en naast haar stond die schoone jonge man, die haar gelyke was in rang, jaren en ge boorte. Zy speelde: «Es gibt ein Glück, das ohne Reu." Ridderend vlogen de vingers van Jobst over het oude instrument. Beate had hem &1 de muziek van de „Lohengrin" gezonden. Hier by hem had zy haast niet geleefd, slechts gesluimerd. Nu ging er licht op in hare zielde liefde zou er m ontwaken en.het leed. Toen de linden begonnen te bloeien, was ze heengegaan, en nu was het byna Kerst feest. De erfprins Ruprecht was in Dresden aangekomen, de Saksische koninklijke familie was afwezig; er had dus geene officiéele receptie plaats. Felix maakte onmiddellyk na zjjne aankomst zyne opwachting by prins Auprecht en weldra zaten beiden in de schoone veitrekken van het Hotel Bellevue te rooken en te praten. De gestalte van prins Ruprecht was klein en ineengedrongen mededingen kon hy in het geheel niet niet het gelaat en de slanke gestalte van zyn schoonen vriend. Hy strekte zich op den stoel uit, om van de vermoeienissen der reis te bekomen. „Ja, myn brooder", zeide hy elndeiyk lachend, „daar zit ik nu waarschyniyk voorde laatste maal in het vol genot myner vryheid hebt gy geen medelyden met mij? Ik heb van huis instructies ontvangen, niet dan met welgevallen op de kleino neer te zien." „Uwe Hoogheid kan gerust wezen, dat haar hart nog vry is", antwoordde Felix; „prinses Mary is eene bloem, welke nog onder den 6noeuwlast van den winter ligt. Maar de liefde zal het ys wel doen ont dooien." „Hm, Felix! Gy, minnezanger, meng u niet in zulk eene prozaïsche positie met uwe poëzie! U wacht guen andere tioon dan dien vrouw Muse verleenen kan. Waar zult. gij eenmaal eene levensgezellin vinden?' „Wel, met uw verlof, Uwe Hoogheid, waar ik eenmaal waarheid vind. Tot nu toe zag ik niets dan scbyn en huichelarij „Zoo, dat klinkt hard. A propos, Radenau, j die brieven van hier ontvangen had, ver haalde my dat hier eene sphinx is komen opdagen, een meisje uit den vreemde; men wist niet waar zy eigenlyk vandaan kwam." „Dat is zoo, Uwe Hoogheid; schoon, wonderschoon is zy, die dochter van graaf Teschyl" In vroolyke, schertsende woorden ver haalde Felix van Beate en hoe de wereld zich het hoofd brak om haar verleden uit te vinden. „Maar lieve tyd, waarom moet zy dan op achttienjarigen leeftyd reeds een verleden hebben? Maar als die babbelaars niet dadelyk iedere omstandigheid haarfijn weten, dan verbeelden zy zich dat hun eenig onrecht geschiedt en dat ze tot allerlei verzinsels roden hebben." „Eene sphinx is zy. ook voor my", ging Felix voort; „zy verbergt iets, misschien is het eene onschuldige daad, een voorval van weinig beteekenis, waarover de graaf haar bevolen heeft te zwijgen." „Wel, wel, myn Pylades interesseert zich intusschen zeer voor haar." „Met uw verlof, Excellentie! Zy trekt aan door hare muzikale kennis, die inderdaad buitengewoon is. Zy moet een degelyken, e/n- stigen onderwijzer gehad hebben, maar :::j verraadt niet wie dat geweest kan zyn." „Dus gy zyt door haar een radelooze raadseloplosser geworden! Ik, de meer pro zaïsche, zou my met de eenvoudige verklaring tevreden stellen, dat do gia<i baar in een burgergezin heeft laten opgre-^en en dat hy dat nu tracht te verbergen mogelyk is zy wel erg links en heeft zy nog weinig omgang in de groote wereld gehad." „Niet geheel en al, ExcellentieI Zy is be schaafd en te ernstig voor i.(.re jaren." De prins lachte. „Toch niet het hoofd in don strik gestoken en gevangen, hoop ik?" Felix schudde het hoofd. „Dat is sedert lang in den hoogen raad der grootmoeder besloten; daar zyn reeds plannen gesmeed. Wachten wij slechts af!" De aankomst van den prins bracht veel levendigheid in de gezelschapszalen. Het eene feest volgde op het andere. Beate wist haast geen rustig uurtje lot schrijven te vinden; zy werd geheel dnor den stroom meegesleept. Prinses Mary I zich, in spijt van alle voorschriften, niet v H houden. Ze was opgewonden en kon da .>-• verbergen. (V/- enxjülgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1