Leiden, 14 December. Persoverzicht. In het „Centrum" lezen we onder het hoofd „Schaduw" het volgende: Mr. Pierson heeft by de algemeono beraad slaging over de begrooting het bewys geleverd, dat het hem by al zyne wetenschap en cyfer- geleerdheid ook niet aan humor ontbreekt. Ondanks het by uitstek prozaïsche Financie- werk, is zyn geest biykbaar frisch gebleven. Zoo liet hy zich, nadat een der loden had gesproken over de schaduwzyde dor vermo gensbelasting, aldus uit: „Men kan hier niet spreken van eene schaduwzyde, omdat er geen© lichtzyde iseene belasting op zichzelve is louter schaduw en eene schadu w kan geeno schaduwzyde hebben." Zeer vernuftig inderdaad en wat' meer zegt ook zeer bemoedigend. He» minister van, Financiën toch, die diep doordrongen is van de waarheid, dat geerw enkele belasting eene lichtzyde heeft, kan niet geDoeg op prys worden gesteld. De vraag is nu alleen nog maar, of minister Pierson zich by züne plannen tot „belasting hervorming" wel altyd door die waarheid heeft, laten leiden Zyn we nooit vrienden van een strijd op papier, aan welken geen einde schyntte komen, vooral in deze dagen, zoo kort voor het Kerst feest, komt het ons dubbel buitontyds voor onkel atryd-porsoverzichten te geven. Toch gaat het niet aan van nu af geheel te verzwe gen het verloop van den stryd-Lohman en Kuyper met al zyne uitvloeisels en moeten we hoden vermelden wat „Patrimo nium" schryft over de vraag dr. Kuyper in de Kamer, in een artikel „Ontydig". Terwyi tegenwoordig by iedore gelegenheid de leden der innerlyk verdeelde liberale party, zoo lezen we daarin, telkens als hare party belangen in 't godrang komen, zich nauw aaneensluiten, om aldus over de persooniyko meeningen heen hunne partybelangen te redden, doet zich onder do antirevolutionnairo party het verschynsel voor, dat, nu we meer dan in do laatste jaren in de minderheid zyn en op eon oogenblik, dat wo Yoor uitbreiding vai) hot kiesrecht staan, men alles ter sprake brengt waarover we het niét eens zyn. Niet dat we iemand, wie ook, van boos op zet beschuldigen, 't Heeft er niets van. Gaarne gelooven wo, dat men werkeiyk bedoelt het goede voor do party en voor land en volk to zoeken. Toch gelooven we niet, dat hot nu de tyd is onze geschillen en verschillen te breed uit te meten, en allerminst om iets to doen, wat de leiding der party in gevaar brengt of kan doen verzwakken. Dat alles dunkt ons ontydig. Ontydig ook hot voorstel van de „Prot. Noordbrabanter", om nu pressie te oofenen op dr. Kuyper en te betoogon dat deze thans als leider der party niot langer bui ten de Kamer zal staan, maar een zetel in deze zal innemen, van waar hy de loiding zal voortzetten. "We kunnen niet gelooven, dat, als men, geiyk de „Prot. Noordbrabanter" zelf zegt, overtuigd is, dat dr. Kuyper de leider onzer party is, men hem dan de plaats moet aan- wyzen van waar hy die leiding moet geven. Waren we te redden en konden al onze zaken goed loopen, indien de Kamorclub met krachtige hand werd geleid, dan zou er veel voor te zeggen wezen; doch indien de leden dier club zich maar willen laten leiden, dan, dunkt ons, kan dit evengoed al is de leider niet persooniyk in hun midden; daarentegen zal er onzes inziens veel wezen, dat óók onze party raakt en waarby onzo beginselen betrokken zyn, dat, zoodra dr. Kuyper in de Kamer zou wezen en zich ge heel daaraan zou goven, onberekenbaar veel schade lyden zou. Daarom en daarom alleen dunkt ons dit voorstel ontydig. In de „Haagsche Crt." wordt uiteengezet dat by ons middelbaar ondorwjjs niet de grootst mogelyke zuinigheid in acht wordt genomen. In de eerste plaat6 wyst de scbryver op het onhoudbare van art. 57 der wet M. O., dat bepaalt dat voor het afnemen der oind-exaraons elk jaar door den Commissaris der Koningin in elko provincie eene commissie wordt benoemd. Evenals reeds velon vóór hem, acht do schr. het ounoodig, jaarlyks b. v. voor de provincie Drente eene afzonderlijke examen commissie to benoemen, in 1892 nu weer tien examinatoren voor ryf candidal en. Het zou wenschelyk zyn, art. 57 zoodanig te wyzi- gen, dat voortaan jaarlijks door don minister van binnenlandsche zaken eonigo commission voor de eindexamens zullen worden benoemd. De schr. gaat dan verder uit de verslagen, door de verschillende examen-commissies in 1892 uitgebracht, na de vruchten van het onderwys. Daaruit komt hy tot do gevolg trekking, dat wat de Nederlandsche taal betreft op de examens bleek, dat van de 281 candidaten er 38 onvoldoende waren en 59 er 6lechts op het kantje doorkwamen en, wat de geschiedenis betreft, waren er 60 onvoldoende, 61 maar zoo zoo. Do schr. concludeert daaruit, dat de roosters van leeruren bepaald verandering behoeven. Teel kan er z. i. van de leerstof niet af. Van de wiskundige vakken byna niets, als men in aanmerking neemt dat de H. B.- school moet voorbereiden voor de Polytechni sche school. Maar toch konden, meent de sch.. de twee uren 's weeks, in olko der hoogste twee klassen aan werktuigkunde besteed, nuttiger worden gebruikt, omdat de mechanica reeds tot do polytechnische vak studie behoort en, in zoover als zy dientom bv. eenige kennis van hot stoomwerktuig te geven, wol by do natuurkunde kon insmelten. In do tweede plaats komen hem de twee uren '6 weeks aan het boekhouden besteed eenvoudig voor te zyn tydvermorscn en plagen van de jongens, die er toch niets bruikbaars van leeren on, als ze 't later noodig hebben, or toch weer les in moeten nomen. Eindeiyk beeft hy een principieel bezwaar tegen de poging om aan knapen in één uur 's woeks gedurende twee jaren een donkboeld te geven van eene der moeilyksto en gevaar- lyksto wetenschappen: de staathuishoudkun de, waarin zy mot hun pover beetje ele mentaire begrippon zoo licht gaan dilettantee ren en, vóór ze er eindeiyk iets van weten, al heel mooi op de hoogte denken te zyn. En voegt raon dan nog daarby, dat de nieuwste geschiedenis in hoofdzaak politieke geschiedenis is, in 't byzonder die van ons vaderland, zoodat zy geheel en al samenge- weven is (of behoort te zyn) met de „staats inrichting", dan zouden ten slotte ook de uron van dat vak nog aan de geschiedenis kunne>. worden toegewezen (met behoud van de „staatsinrichting" als afzonderlyk examen vak, ten einde to dwingen om er onderwys in te goven.) Op die wyzo door verandering van artt. 16, 17 en 20 der wet zouden dus aan elke H. B.-school voor de 4de en ode klassen elk 5 uren 's woeks te winnen zyn, d. i. juist voor de geschiedenis en al de vier talen één. Overwogend veel is dat niet, t is niet te betwisten, maar toch een belangryko tyd, genoeg misschien om de klachten, in de verslagen der examen commissies vermeld, tot veel kleineren omvang terug te brengen. Wy vingen dit overzicht aan met een stukje uit het „Centrum" en zullen ook eindigen met stof uit dat blad to putten. Aan dat blad dan schryft men uit het kiesdistrict Vechel het navolgende: Een curieus staaltje van de vryheid der verkiezingen, althans in ons district, is het volgende In eene der voornaamste gemeenten, wier naam ik voorshands nog wel zwygen wil, gaat het aldu6 toe: By het stemburoau zit de secretaris; deze vult alle briefjes in. Want het is hier een gebruik, dat iodereen zyn briefje op het bureau laat invullen, of liever gezegd, men ruilt het blauwe biljet in tegen een, waarop de candi- daat dor Kiesvereeniging staat, en welke briefjes, ditmaal ingevuld mot den naam "Van Vlymen, by do stembus op tafel lagen. Vandaar dat die secretaris reeds in do herberg heeft gezegd, dat alle briefjes, welke ingevuld medegebracht waren en alzoo niet waren ingevuld of omgeruild ten raadhuizo, op Jhr. De la Court waren uitgebracht. Zoodoende zyn aldaar verschillende personen bang en durven zy niet tegen dien secretaris optreden. Wat dunkt u er van, heer Redacteur?Het zyn geeno fabels, die ik u vertel, maar het is de zuivore waarheid. Zoo iets gebeurt in tegenwoordigheid van het hoofd der gemeente en van twee leden van den Raad. Het zal tyd worden, dat er oene andere wyze van stemmen wordé ingevoerd. Zoo ©enig officiéél persoon den naam der gemeente wil weten, ben ik bereid hem dien mede te deelen, opdat er aan dergeiyko praktyken een einde kome. Betreffende hetzelfde onderwerp wordt aan het „Centrum" omtrent de verkiezingsprak- tijk uit eeno voorname gemeente ir. genoemd district nog geschreven: Vergun me, naar aanleiding van het be richt in uw nummer van 10 December, eens mede te deelen, hoe het alhier, ook eene der belangryk8te gemeenten uit het district, is toegegaan. Over het geheel geschiedt de wyze van stemmen op dezelfde manier als in de gemeente, waarvan door u is melding ge^ maakt. Hier zyn do gemeente-ontvanger en twee raadsleden, de eenigo leden der kies vereeniging alhier, aangewezen, om de stem biljetten van de kiezers in te vullen. Het zyn beste, brave lui en in hun hart waren ze voorstanders van Jhr. De la Court; maar als mannon van de kiesvereeniging konden ze niet anders dan den naam van haren candidaat op de briefjes zetten. Toch kreeg men hier vroeger nog heelwat anders te zien, maar daaraan ia eer s op grappige wyze een einde gemaakt. Een paar flinke, eerlyke kiezers, die het begaan van grove raisbruikou aan de stembus moede waren geworden, namen een gepensionneerden onderofficier In den arm, een man met een deftig voorkomen, doch wien hier niemand kende. Deze maakte op een uur, dat. de'ver kiezing hi volle werking was, met groote staatsie zyn intocht in de gemeente; hy was zeer chique geklood en gezeten in een keurig rytuig, met twee vurige rossen bespannon. Terstond begeeft hy zich naar bet raadhuis en begint op plechtige wyze aanmerking te maken op de aanwezigheid van eene borrel- flesch, die ten gebruike der kiezers gereed stond. Het kies-bureau schrikt en doet het corpus delicti dadeiyk verdwijnen. Te- geiyk met de flesch verdwenen ook, uit vreeze. van wat nog komen kon, do invullers der stembiljetten. De aanwezige Ryks- en ge- meento-politie-boambten sloegen voor den „hooge" aan, het stembureau wist er geen touw meer aan vast te knoopen en 't gold toen eene gemeenteraadsverkiezing de can didaat, dien men zeer had bestreden, werd met glans herkozen. Toen de tyd der zitting verstreken was, gedurende welken men onzen onderofficier aanzag voor een autoriteit, door het gouver nement gezonden om de knoeieryon togen te gaan, ging deze zich wat rostaureeren, evenals andere „hoogen" plegen te doen, en hy vertrok daarna op deftige manier, onder het buigen en aanslaan van allen, die in deze eeuw nog eerbied hebben voor het wettig gezag 1 Ook don naam dezer gemeente kunt u noemen, indien u dezen door de bevoegde autoriteit wordt gevraagd. Tioee&t Kamer. Zitting van 13 Doe. Het algemeen debat over hoofdstuk Y (Bin nenlandsche Zaken) is afgeloopen. Do minister Tak zou overwegen hot denk beeld van den hoer Hintzen betreffende de partiéele wyziging der kieswet, ter verzekering van geheimhouding der lysten van de hoogst aangeslagenen, in verband met de vermogens belasting. Op eene vraag van den heer Hartogh ver klaarde de minister dat tegemoetkoming van de gemeenten in de kosten, ten behoeve van het Ryk gedaan, moet wachten tot de herziening der gemeentewet, die eerst na de kieswet kan komen. Tot eene stellige meoning over de regeling der grenzen van Amsterdam en Nieuwer- Amstol is de Rogeering nog niet gekomen, al duurt de overweging voort. Zeodra de Rogeering eene vaste meening heeft verkregen, zal zy voorstellen doen. Omtrent de feiten van het gebeurde op 18 Sept. te 's-Gravenhage heeft de Regeerjng geene officiëele mededeeling ontvangen. Na- tuuriyk wist zy wat er geschied was. Op 18 Sept. is de openbare orde tijdens de mee ting gehandhaafd en klachten over oene over treding van wetten en verordeningen of schennis van eenig recht zyn niet ingekomen. De Regeering behoefde zich dus niet verder met de zaak bezig te houden. Op aandrang van den heer Kerdyk beloofde de minister een onderzoek of de verordening van Tietjerksteradeel, vergunning eischende voor vergaderingen, strydig is met de wet By hot gisteravond voortgezet debat is by art. 39 ƒ9635 uitgetrokken voor vergoeding van huishuur voor den nieuwen Commissaris der Koningin in Groningen, waardoor de ver bouwing onnoodig wordt. Uitvoerig werd beraadslaagd over den post „onderstand aan hulpbehoevende gemeenten." Do heer Houwing keurde deze wijze van hulpverschaffing af en meende dat het veel beter was do gemeenten in staat te stéllen zichzolveu te helpen. De heer Yan Alphen protesteerde tegen den post op grond dat eon leidend beginsel "by het verleen en der subsidiön ontbreekt. De minister van binnenlandsche zaken ver zekerde dat de gelden worden toegestaan na voorlichting van Ged. Staten en dat sedert de hulpverleening in den toestand van vele gemeenten verbetering Is gekomen. Hy ver zekerde dat de hulp wordt verleend overeen komstig de vroeger gedane toezeggingen en herhaalde de wenken yan meerdere decen- traliseerende hulp aan de gemeenten te zuHen behartigen. By do afdeeling medische politie drong de heer Boreel van Hogelanden aan óp do pre ventieve maatregelen door de gemeentebesturen te nemen tegen do cholera, door toepassing van het stelsel van isolement,'zoowel door gemeenten als door de Regeerjng. De heer Levy sloot zich geheel aan by de wonken, door den heer Borgesius in zyne nota gegeven, en wenschte dat het centraal gezag zich krachtiger zou doen gelden. Nader werden dopr den heer Borgesius zyne opinie en .denkbeelden toegelicht. De beer Hennequin wees op enkele gebif- ken, welke aan hot licht zyn gekomen by d« genomen maatregelen tot bestryding van de cholera. De heer Lieftinck wenschte eene bepaalde verklaring van dezen minister omtrent de lykverbranding. De heer v. d. Yelde drong aan op nauw gezette overwoging der adressen' betrekkelyk het mond- eri klauwzoor. De minister van binnenlandsche zaken ver zekerde dat de Regeering dozen zomor gedaan heeft wat zy vermocht om de gevaren af te wenden; en zy wenscht dit ook in het ver volg te biyven doen. Hy bracht hulde aan de toewyding der goneeskundige ambtenaren en aan de ingezetenen, leden der cholera- commissión. De minister vorwachtr*) meer van plaatselyke samenwerking dan van maat regelen van het centraal gezag. Niet dan ii byzondere gevallen wenscht hy verplichtingei op te leggen aan de burgemeesters. Opneming van cholera nostras onder de besraettelyke ziekten achtte hij govaariyk wegens de toe nemende zucht om het kwaad lichter voor te stellen dan het werkeiyk is. Intusschen blyft de Regeering de ziekte-wet nader be- studeeren aan de hand der ervaring, ia Januari zal de minister eeno gemeenschappe- lyk wetenschappelijke besproking tusschei do leden van het Staatstoezicht uitlokken. De Regeering zal voortgaan te trachten den landbouw zooveel mogolyk te vrywaren tegen de nadeelen van de voorzorgsmaatrege len tegen het mond- on klauwzeer. De zaak dor lykverbranding is in onder zoek by het Geneeskundig Staatstoezicht; de adviezen moeten worden afgewacht. Aan den heer Hennequin beloofde de mi nister een onderzoek omtrent de cholera gevallen in Staats-Vlaandoren en eventueel verscherping van contróle. Op eene vraag van den heer Yan Bylandt heeft de minister verklaard, dat de som van f 500 voor opleiding van verplegors en ver pleegsters in het Rykskrankzinnigengesticht te Medemblik moet strekken ter voorziening in de behoefte aan bekwaam hulppersoneel in dat gesticht zelf en niet om in te grijpen in het particulier initiatief in deze, aan welks y ver zoowel door den "heer Van" Éylandt als door den minister hulde werd gebracht. By de afdeeling'Onderwys werd het debat verdaagd tot hedenmorgen te elf uren. De Konjngin Regentes heeft namens de Koningin f 1000 doen toekomen aan de Ver- eeniging „Moed Beleid ep Trouw te Amsterdam. De Regentes gaf f 50 aan de te Amsterdam gevestigde "Weldadigheidsyereeniging „Mon- tefiore". Ook heeft de Koningin-Regentes aan de Ver. „Trouw aan Koning en Vaderland" duizend gulden doen toekomen, waarvan f500 namens H. M. de Koningin. De Fransche gezant bjj ons Hof, de heer Legrand, geeft heden een diner, waaraan o. a. verschillende leden van het corps diploma tique zyn genoodigd. Éen wetsontwerp tot regeling van den dienst by de militie is cjoor den minister van oprlog aan den Raad van State toegezonden. De Staatscourant van 10 dezer moldtdat, biykens bericht van den consul generaal te Hamburg, do invoer uit Nederland in het Hamburgsche Staatsgebiod van rundvee, schapen, geiten en va: kens to? Lader order is verboden.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6