DAGBLAD Maandag 12 December A°. 1392. feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 10 December. Feuilleton. De. organist van den Dom. N», 10064. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 meeodeaf 1.10. fresco per poetL40. Aizonderlfyke Nomrucr».0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Ven 1—5 regel» ƒ1.05. Iedere regel moor ƒ0.171. Grootcre lettere naar plaatsruimte. Voor bet incasseereo builen de stad wordt ƒ0.05 berekend. In de Raadszitting van 12 December 1878 *erd besloten, aan de Kweekschool voor Zee- «art alhier voor den tyd van 25 jaren in erfpacht af te staan 31 aren en 60 centiaren grond met de daarop staande gebouwen, tegen eine jaarlijksche erfpacht van ƒ4.50. Latei' werd ook besloten een gedeelte der ÉiDgelgracht by de Kweekschool voor Zee- nart, ter grootte van ongeveer 1350 centiaren, Toor rekening van de gemeente Leiden te coen aanplempen, en het aangeplempte terrein eveneens in erfpacht aan de Yereeniging tot instandhouding en bevordering van den bloei der Kweekschool voor Zeevaart voor den tyd JO jaren uit te geven, onder bepaling dit door de Kweekschool jaarlijks zal worden fetaald 4'/2 pet. voor rente en 1 pet. voor iüossiDg van de kosten van aanplemping, met een verstande, dat de verschuldigde rente ^rljjks zal verminderen, naarmate hetkapi- is afgelost. De kosten van aanplemping hebben werke- k bedragen ƒ6930 en vermits reeds 13 malen een bedrag van 1 pet. dier som, ad 69.30 afgelost, bedraagt het verschuldigde kapitaal seg ƒ0029.10, zoodat dan ook, blykens de eoiorie van Toelichting, op de gomeente- tsjrooting voor 1893 als rente ten bedrage TiD l'/j Pct- ©ene som van ƒ271.31 is uit- ptiokken. hans heeft de Commissie van oppertoe- siibt en beheer der Vereeniging een verzoek gediend, strekkende om den eigendom te stomen van de gronden, haar in erfpacht af staan tegen betaliDg van het nog niot af- geloste bedrag van de kosten der aanplomping, sjnde f 6029.10, alsmede van een bedrag van ƒ150 tot kapitaliseering van de jaarlykscho erfpachtsom ad 4 50, berekend tegen 3 pet., tn vorder onder de gemaakte voorwaarden voor het geval de Kweekschool voor Zeevaart Bocht worden opgeheven. Naar het B. en Ws. voorkomt, kan tegen den voorgestelden eigendoms-afstand geenerlei tezwaar bestaan, terwijl aan den verkoop «eno zelfde voorwaarde zoude moeten worden verbonden als bepaald is by den verkoop van grond aan do Vereeniging de Practi6che Ambachtsschool, krachtens Raadsbesluit van 3 Maart j. 1., voor het geval men de gronden of de gebouwen mocht willen vervreemden. Zjj geven den Gemeenteraad op grond van on ander in overweging te besluiten: aan genoemd© Yereeniging der Kweekschool voor Zeevaart in eigendom af te staan de gronden, aan haar in erfpacht uitgegeven, thans kadastraal bekend gemeente Leiden Sectie A, No. 752, ter grootto van 46 aren, 90 centiaren, nader op te meten, tegen be taling van eene koopsom van 6179.10 en van do kosten van overdracht, onder de vol gende bepalingen: lo. dat de overgedragen grond on do be schoeiing, alsmede het aan de gemeente Leiden toebehoorond ijzeren hek tot afscheiding aan het Noordeinde, door het Bestuur der voor melde Yereeniging in behoorlijken 6taat, ter beoordeeling van Burg. en Weths. der ge meente Leidon, voortdurend zullen worden onderhouden 2o. dat wanneer de Vereeniging mocht op houden te bestaan of van bestemming ver anderen of wel den grond of de gebouwen te zamon of afzonderlijk mocht willen ver vreemden, de Vereeniging verplicht zal zijn hiervan schriftelijk kennis te gevon aan de gemeente, die bevoegd zal zijn den grond over te nemen togen betaling van een bedrag van ƒ6179.10 en de gebouwen over te nemen tegen betaling van de oogenblikkelyke ver koopwaarde ter taxatie van drie deskundigen. De gemeente zal binnen drie maanden moeten verklaren of zy van deze bevoegdheid wil gebruik maken. Van de drie deskundigen zal één worden benoemd door de gemeente, de tweede door de Vereeniging, de derde door den Kanton rechter. B. en Ws. gevon in overweging aan dr. J. J. Prins, op diens verzoek, eervol ent slag te verleenen als regent van het H. G.- of Arme Wees- en Kinderhuis, met ingang van 1 Januari 1893, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten in deze be trekking aan de Instelling bewezen. Regenten hebben met leedwezen kennis genomen van het verzoek van den hooggel. heer dr. J. J. Prins. Gedurende ruim twintig jaren heeft ZI1G. als Regent-Voorzitter zich gewijd aan de be langen van het gesticht en de instandhou ding en den bloei daarvan voorgestaan en bevorderd. Zy meenen dus op de meest gun stige wyze daaromtrent te moeten adviseeren en den Raad beleefd te verzoeken het gevraagd ontslag op de meest eervolle wyze te ver leenen. B. en Ws. hebben geen bezwaar tegen do inwilliging van het verzoek van de Kegel- vereeniging „la Force'om van gemeentewege eene medaillo beschikbaar te stellen voor het tegen Korstmis in het Café „De Zwarte i Ruiter", aan den Stationsweg alhier, te houden internationaal Kegelconcours. Blykens ingesteld onderzoek kan eene zil veren medaille 45 mM., gegraveerd met het Leidsch wapen en met inscriptie, geleverd worden voor ƒ13, zoodat zij den gemeente raad in overweging geven tot de uitreiking van eene medaiHe aan voorschreven Veree niging te besluiten en den by dit voorstel overgelegden staat van af- en overschrijving vast te stollen, strekkende tot verhooging van Volgn. 135 der begrooting voor dit jaar, Kosten voor het onderwijs in kunsten en wetenschappen met ƒ13, te vinden door afschrijving van den post voor Onvoorziene Uitgaven. Andermaal hield de Afdeeling Leiden en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde eene ge wone ledenvergadering. Na voorlezing der notulen en ballotage van een nieuw lid, deelde do secretaris mede, dat by hem was inge komen een officieel schiyven, inhoudende het bericht, dat de Gemeenteraad afwijzend had beschikt op do subsidie-aanvrage voortdo groote tentoonstelling; een schrijve» van de Afdee ling 's Gravonhage, om voor gezamenlijke rekening eene reclameplaat voor a.s. tentoon stellingen to doen vervaardigen; een schryven van den heer Spoet, betrekking hebbende op de waarschijnlijk te houden kleine tentoon stelling, benevens een twintigtal programma's der Utrechtsche tentoonstelling. Nadat eeno verloting van bloeiende planten had plaat6 gehad, stelde de voorzitter de be spreking over de te houden kleine tentoon stelling aan de orde en wees hy op de finan- tiéelo bezwaren, welke dit plan medebracht het gaat toch betrekkelijk gemakkelijker fond sen te krygen voor eene groote tentoonstel ling dan voor eene kleine. Over deze quaestie werd nu heelwat geredeneerd en gediscus- siéord, tot eindelijk een der leden voorstelde het geheele tentoonstellingsplan op te geven. Dit voorstel gaf ook woder tot eene langdurige gedachtenwisseling aanleidlDg, totdat ten slotte de voorzitter verklaarde, dat het Bestuur dit voorstel overnam. In stemming gebracht, werd het nu met bjjna algeraeene stemmen aan genomen. De Afdeeling Leiden zal dus in 1893geene tentoonstelling houden. Do voorzitter bedankte nu de commissie, welke het concept-programma voor de kleine tentoonstelling had opgemaakt, zoowel voor de genomen moeite als voor den spoed, waar mede zij had gewerkt. De geheele vergadering toonde met deze dankbetuiging in te stemmen. Een woord van dank werd nog gebracht aan den heer A. C. Kriest, voor de fraaie inzending planten, en aan den heer M. J. Van Laren, voor eene tentoongestelde Chrysan themum, waarna deze druk bezochte verga dering werd gesloten. Naar aanleiding van oen desbetreffend adres van den heer C. J. Leendertz geven B. en Ws. in overweging aan adressant,, wegens overplaatsing van zyn zoon Reinier van het Gymnasium naar de Hoogere Burger school voor Jongens, vrijstelling of terugbe taling van schoolgeld te verleenen over de laatste drie kwartalen van den cursus 1892/93 voor het Gymnasium en over het eerste kwartaal van genoemden cursus voor de- Hoogero Burgerschool voor Jongens. In de afgeloopen week vergaderde de- afdeeling „Rynzaterwoude en Omstreken" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, onder voorzitterschap van den heer Hoogwerf! Kroon, van Ter-Aar, in een der lokalen van den heer B. J. Marinkelle, te Roelof-Arendsveen, ge meente Alkemade, welke door een flink aantal leden werd bijgewoond. De waarn. secretaris,, de heer P. Van Schravendijk, van Rynzater- woude, bracht verslag uit van het verhandelde ter laatste algemeene vergadering van ge- noemdo Maatschappij van Landbouw, te Leiden, waai heen hij met den heer F. H. Van Wichen, van Alkemade, was afgevaardigd, en deelde eenigo andere bijzonderheden mede, welke alle ondor goedkeuring voor kennisgeving werden aangenomen. Daarna werd voorzien in do vacature van secretaris dier afdeeling, ontstaan door het vertrek van den heer Baud, van Leimuiden naar Nieuwveen. Als zoodanig werd benoemd de hoer Slichor, van Leimuiden, met algemeene stemmen op 2 na, die op den'heer Tim mere, van Rynzaterwoude, waren uitgebracht. De- heer SJicher nam de benoeming aan. Eenparig werd besloten, den lieer Dros, van Aalsmeer, uit te noodigen tot het houden eenor landbouwvoordracht op de eerstvol gende vergadering, welke over drie maanden in het cafe De Rijk te Leimuiden zal worden gehouden. Ten slotte had eene onderlinge verloting- plaats van door de afdeeling b<ischikbaar ge stelde voorwerpen, voor landbouw- en huis houdelijk gebruik, waarna de vergadering, na een gezellig samenzijn, tot nader uiteenging.. Jlarsch!" riep hij op zulk een woedenden to®, als men nooit van bera gehoord had; ,xber is Beate eeno prinses, het scheelt ten fcöete niet veel, als gij het dan toch precies *il' veten, mijnbeer de ingenieur!" -Beiaard, bedaard, vader Sievors", lachte lafe&rd, terwiji hij met groote schreden ^ortgihg„ik gotoof waarlik, dat de oude k" eere van den se^ioonen zomerdag zich een J'$ heeft gedronken-' Ha, ha, die oude!" Reeds was hy een heel eind op weg, toen i gedwongen lach nog door de avondstilte toórklonk. B«ate wag in doodsangst voortgeloopen •f liet kerkhof van do Domkerk naar haren «hertner. Haar voet deed haar érg zeer; zij moest 3 bij het naar beneden springen verzwikt 'tóen, maar zy scheen de pijn niet te de angst gaf haar vleugelen. «0. moedermoeder!" riep ze in zich- ^T6< *o. moeder, gaaft ge zoo weinig om Jflne eer? Hebt gy geweten dat ik hem hier z°u ontmoeten? Neen, ik keer niet weer terug naar huis; ik doe het niet; neen, neen, ik doe het!" De heer Jobst kwam juist uit de kerk thuis. H\j had zich daar in zyn orgelspel verdiept; het was altoos een heeriyk uurtje voor hem, als hy zoo voor zicbzelven alleen in het «tillo kerkgebouw mocht spelen. Een glans van stil geluk lag nog op zyn gelaat; toen hy de kamerdeur opendeed het was daarbinnen nu geheel donker drong een dof gesnik en gesteun tot hem door. „Beate! Kind!" Daar lag zy in zyn leuningstoel aan het raam en strekte hare armen naar hem uit. „Oom Jobst, laat my hier blyven; ik wil niet meer naar het huis van mijne ouders terug!" De organist wist niet wat te zeggen, hy hield zich aan tien rand van de piano vast, maar sprak geen enkel woord. O, hoe zou hy do verzoeking kunnen weerstaanwas het moge lijk haar verdoek in to willigen? j „Oom Jobst, oom Jobst, waarom spreekt gy niet? Waarom zegt gy geen enkel woord Zend mij niet ik bid het u. Ik ge-voel my zoo bitter verhaten en ongelukkig ik zal u alles vertellen."' Jobst Boldt vermanda zich. „Kind, myn kind, ik was te verschrikt om 'te sprekenzeg my wat is er gebeurd Toen zaten zy eon langen, langen tyd by elkaar. Op fluisterenden toon verhaalde Beate alles; het was te donker om te zien hoezeer hare oogen van toorn fonkelden; hij hoorde slechts bare gejaagde ademhaling en voelde boe hare handen in do zyne brandden. Zwygend hoorde hy het geheele verbaal aan, terwyi hom allerlei plannen en gedachten door het hoofd woelden. „Au, myn voet doet zoon pyn; ik geloof dat hy erg gezwollen is." Haastig sprong Jobst Boldt op; „maar myn kind, myn kind, en dat zegt ge nu eerst!" Hy riep dadelyk vrouw Mandersen. Deze was hoogst verwonderd; ze had Beate niet eens hooren binnenkomen. „Heden myn tyd, het zal mooite genoeg kosten schoenen en kousen uit te krygen. Heb ik van m'n leven, dat ziet er gek uit!" nep vrouw Mandersen. Maar weeklagen hielp hier niets; er moest dicht naast het hare een kamertje voor Beate in orde worden gemaakt en weldra lag deze op het frissche, heldere bedje neder. Het was maar al te duidelijk, dat het teere, fijne poppetje onmogelijk dien avond nog naar huis had kunnen gaan. Beate wist niet hoe zy het had; er kwam een gevoel van vrede en rust over haar. Nog altoos hoorde zy de woorden van oom Jobst „Hoe kan ik u by my houden, Beate?" Myne dochter zyt ge niet, uwe pleegouders hebben recht op uze zullen u niet hier laten en zóó hoe zal ik u dat uitleggen zóó kan het ook niet." Jobst had er verlegen en vreemd uitgezien,, toen hy dit zeide. En, dacht Beate, wat moet ik nu beginnen wat moet ik beginnen? Haar arm hoofdje gloeide en klopte alsof ze in eene heeto koorts lag. Zy droomde dat hy haar kwam halen; ze hoorde iemand praten, meerde zy, reeds half in slaap. Maar neon, het was de stern var. Jobst Boldt, die in alleiyl om den dokter was ge loop en en nu met dezen aan haar beo,:-e was getreden. De dokter was geen vreemdeling voor Beate; hy had haar meer dan een6 in de roode wangen geknepen, maar to-.h had Beate den grootsten eerbied voor her/.. „Nu, nu, wat heeft dat te beduide:.? Hio, hm, er is al wat koorts by ook! En dan moet de voet toch ook eens onderzocht worden." „Au! au!" Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5