In het regeerin^antwoo d aan de Eerste Kamer omtrent de Artsenwet wordt gezegd". De wetsvoocdr?,cht heeft hoegenaamd niet de strekking om een zy weg te openen, waarlangs de aanstaande arts de hooge eischen, "hier te lande aan zyne wetenschappelyke opleiding gesteld, zou kunnen ontgaan, noch eeniger- mate bevorderiyk te zyn aan het gevaar voor onze universiteiten, dat onze jongelieden voor het theoretisch gedeelte hunner studién buiten- landscho hoogescholon zullen gaan bezoeken, waar de studietyd korter is, om vervolgens het practised arts- of tandraeesters-exanien hier af te leggen, hetgeen dan toch in geon geval zou kunnen geschieden, voordat zy ook reeds in het buitenland de examens tot ver krijging van het recht tot uitoefening «Jer geneeskundige praktyk in haren geheelen om vang met goed gevolg hadden afgelegd. Aan do aanstaande tandmeesters hoogcre eischen van natuurkundige voorbereiding te stellen, was in stryd met de strekking van het voorstel der Regeering. Evenmin eclirer kan de geuite wensch, om op het gebied der tandheelkunde nog meer vryheid, ja zelfs algeheele vryheid toe te laten, op instemming dar Rogeering rekenen. Do met België en Duitschland gesloten over eenkomsten betreffende de wederzydsche toe lating van geneeskundigen in de grens gemeenten kunnen inderdaad, wanneer het gebied eoner grensgemeente zich tot diep in het land uitstrekt, tot gevolg hebben, dat een vreemde geneeskundige vry ver over de grenzen de praktyk uitoefent. Men moet echter ook niet uit het oog verliezen, dat de voor dooien, welke in de grensgemeenten gevestigde geneeskundigen door de overeenkomsten ge nieten, wederkeerig zyn, dus ook komen ten bate van de Nederlandsche geneeskundigen, die de praktyk in Belgische of Duitsche grens gemeenten uitoefenen. Aan de Batjan-Exploitatie-Maatschappü te Rotterdam is per telegraaf medegedeeld, dat de Raad van Justitie te Makassar eon bevel tot inhechtenisneming heeft uitgevaar digd tegen den eerst onlangs door de B.-E.-My. bonoomdon hoofd administrateur van Batjan, den heer A., en wel ter zake van groote ongeregeldheden, welke in de vorige jaren op de onder zyn beheer staande tabaks- onderneming Kasiroeta van de Rotterdam- Batjan-Cultuur-My. mot het werkvolk zouden hebben plaats gehad. Daar do heer A. zich by zyn vortrek van hier naar Batjan in Juli van niets bewust was, zoo is de veronder stelling niet gewaagd, dat A. liet slachtoffer is der wraakzucht van inlanders en mogeiyk ook van anderen, die hem in zyne betrekking cnmogeiyk moenen te maken. (Vad.) De Orde van Advocaten te Utrecht heeft eon adres gericht aan do Koningin, met ver zoek uit het ontwerp bedrijfsbelasting te lichten de uit de patentwet overgenomen be paling, dat de procureurs sedert 1879 gee.ie ambtenaren meer verplicht zyn te ondor- zoeken en te controleeren, of hunne aan deze belasting onderworpen cliënten voldaan hebben aan hun belastingplicht. In de maanden Augustus, September en wellicht ook October 1893 zal te Batavia eene tentoonstelling worden gehouden van voortbrengselen van Ned. Indië's landbouw, veeteolt en ny verheid en van voortbrengselen van uitheemsche ny verhoid, in verband staande met den landbouw on de industrie van Ned.-Indië. De afdoeling buitenlandscho inzondingen zal zyn gesplitst in groep I: werktuigen en ge reedschappen voor land- en tuinbouw, en groep IIwerktuigen en gereedschappen voor nyverheid. De tentoonstelling staat onder bescherm heerschap van den gouv.-gen. van Nederl.- Indië en onder hot oere-voorzitterschap van den vice president van den Raad van Neder- landeeh-Indtó, den heer R. C. Kroesen. Het uitvoerend comité is samengesteld uit de heerenS. B. Zevorijn, president; mr. C. A. Henny, vice-president; H. J. Meertens, vice-president; A. H. G. Fokker, thesaurier; mr. J. A> Van der Chys, president der jury's; J. M. H. Van Oosterzeo, directeur-generaal, en Xnr. A. W. Jacometti, secretaris. (Sls.-Crt.) Gemengd IVicu-vvs. Het tweede goval van mond- en klauwzeer word heden irl de gemeente Sassen- ht?im geconstateerd on wel in den stal van derf heor A. Rottovecl. 31 kooien, 5 hokke- lingert en 5 varkrns werden op de ^ebruikeiyko wyze gecnorkt. Hadden (je koeien blykbaar niets tegen dit merken, erger was het met de varkens, die krachtig protesteerden tegen die hande ling, toen het gloeiende yzer hun op de hammen werd gedrukt. Ook te Oudshoorn z\jn op bevel van den burgemeester de door mond- en klauwzeer besmette runderen gemerkt en daardoor de militairen naar hun garnizoen teruggekeerd, uitgenomen één onder-officier, die met de controle der gemerkte dieren bela6t is. Kan het eerste goval van mond- en klauw zeer in het dorp Woubrugge onder het rund vee van den veehouder J. Van Griethuizen als geweken worden beschouwd, een tweede geval is nu voorgekomen b(j den bouwman A B. Hiisson Heenk, in den Ondendykschen polder aldaar. In de „Rynbode" van Alfen kwam dozer dagen het volgende ingezonden stukje voor van een voorstander der Homoeopathic in Zwammordam Daar volgens de berichten in de couranten de meeste gevallen van cholera in ons land den dood ten gevolge hebben, en ook in onze gemeente (Alfen) vier van de vyf officieel geconstateerde gevallen een doodelyken afloop hadden, kan ik niet nalaten, het openlyk bekend te maken, dat het óéne officieel ge constateerde cholerageval, dat hier in onze ge meente een gunstigon afloop had, homoeo pa thisch is behandeld geworden. Dit goval kwam voor by het dochtertje van Arie Graaf land, wonende by my aan de steenfabriek; de gewone geneesmiddelen wilde het kind niet innemen, toen werd door een myner vrienden aangeraden, haar het homooopathi- scho geneesmiddel Camphora Rubini in te geven. Dit geschiedde, en ofschoon er reeds mar- merkoude was ingetreden, en het kind ver loren scheen, kwam er nochtans eene ver- andoring ten goede, en is het kind onder het verder gebruik van dit middel thans geheel hersteld. Daar dit middel door do homoeopathische doctoren reeds in vele epidemieën werd toe gediend en proefhoudend bleek te zyn, acht ik het in het algemeen belang, dit ter alge- meene kennis te brongen, en blyf u, myn heer de redacteur, by voorbaat dankbaar voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, Uw Dw. Dienaar, J. SniEu Lzn., Steenfabrikant. Ongetwyfeld herinneren velen zich nog, tot hunne schade, dostyds kennis gemaakt te hebben met de veeverzekering maatschappij „de Eersteling", laatsteiyk ge vestigd Jan Pieterszoon Koenstraat te 's-Gra- venhago, wier directour H. v. E. tot l'/2 j-iar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens be- drieglyko handelingen. Een van dG mede directeuren Dorrestein, nam bytyds de wyk naar Amerika en fungeeit aldaar als landagent der Watch. Ins. Company, gevestigd te Nieuw-York, Broadway. Zyne conditiën zyn zeer voordeelig en hy tracht Holland- scho werkkrachten naar Amerika te lokken onder de schoonste beloften, welke blykons een ontvangen schryven niet of slechts voor een klein gedeelte vervuld worden. Ver schillende personen uit Nederland zyn reeds het slachtoffer goworden van hunne goedge lovigheid. Thans verschynen weer in een paar Hollandsche courantjes advertentiën om meis jes naar Amerika te doen komen en worden daartoe gebezigd jongelieden, die eone kuwe- lyksaanvrage doen stellen. Aanbeveling verdient het dus op zyne hoede te wezen. De firma Paanakker en Co., Yeenestraat 29, te 's-Hage, behaalde op de tentoonstelling te Tunis de gouden medaille voor hare inzending schoeisel. To Rotterdam is in de Peper- straat eene 52-jarige vrouw, met twee emmers kokend water, welke zy uit eene branderij aan de Coolvest gehaald had, gevallen. De vrouw branddo zich deerlyk aan handen en voeten. H. M. de Koningin- Regentes heeft eene gift van f 25 doen toekomen aan den behoeftigen arbeider Willem Frederik Boschma, to Stiens, (Fr.). Deze werd ra 1820 te IJebrechtum, by Sneek, geboren en aldaar gedoopt onder den naam Ijko Kinderts Boschma. Toen in 1824 koning Willem II dit dorp bezocht, werd Boschma herdoopten kreeg nu den naam van Willem Frederik. De grysaard verscheen ook ter audiëntie, die HH. MM 7 Juni jf, te Leeuwarden hielden. Er zyn wedereenige zeeroove- ryen ten nadeele onzer visschersvloot te con- 8tateeren. Een visschersschip van Lowestoft he9ft van de haringnetten van de bomschuit „de Vrouw Maria", reeder P. Knoester, een joon afgerukt en wederrechteiyk toegeëigend. De waterschout te Scheveningen heeft do tusschenkomst van de Engclsche autoriteiten ingeroepen, om het geroofde terug te krygen. Schipper T. Bruin werd, zooals eenigo dagen geleden reeds werd gemeld, van touw en vischtuig, voor eene waarde van f 600, be roofd door een onbekenden kotter van Ostende. Nu de schipper is aangekomen en het voorgevallene heeft gerapporteerd aan don waterschout te Scheveningen, heeft deze on- middeliyk per telegraaf den autoriteiten te Ostende verzocht een onderzoek in te stellon aan boord van de schepen, welke kort ge leden binnenkwamen of nog binnen verwacht worden. Eindeiyk is ten nadeele van den roeder W. Zuurmond door een kotter van Ostende vol gens verklaring van de equipage eene schade berokkend aan do haringvleet tot een bedrag van f 425. Ook van dat goval zal de waterschout te Scheveningen in kennis gesteld worden. In Frankrjjk is eene wettelijke bepaling ingevoerd, waarby verboden wordt aan kinderen beneden het jaar, anders dan op voorschrift van den geneesheer, vast voed sel to geven. Het gebruik van flesschen met gutta percha-slangen is eveneens verboden. Dit besluit werd genomen op grond van de mee ning, dat van de 250,000 kinderen, welke jaarlyks in Frankryk sterven, er 100,000 by eene zorgvuldige verpleging behouden zouden kunnen worden. Volgens de „Peti t Pari sien" i s er sprake van een nachtfeest in het hoofd riool, den „grand collecteur" te Parys, bestaande uit een gemaskerd bal met versierde en ver lichte gondels, enz. Te Beriyn heeft eene ernstige botsing plaats gehad tusschen de politie en de van eene vergadering van 1200 werkloozen komende socialisten. Dezo laatsten weigerden uiteen te gaan en werden toen mot geweld verspreid. Drie afdeelingen politie en eene bereden afdeeling waren gereed gehouden en beletten dat do eerst verspreide groepen zich elders weer verzamelden. Toch moesten enkele troepen nog worden uiteengedreven. Ook te Weenen werd eene groote verga dering van werkloozen door eene socialistische betooging gevolgd. De bereden politie dreef de menigte uiteen. De Londcnscho werkloozen bly ven eveneens vergaderen en deputaties zenden. Er werd bij den minister der posterijen aangedrongen op vermeerdering van personeel on verkorting van den arbeidsduur. De Amorikaansche „spoorweg koning" Jay Gould, wiens overlyden dezer dagen gemeld is, was in 1839 geboren en de zoon van een kleinen landbouwer te Roxburg. Toen hy twaalf jaren was, zond zyn vader hem de wydo wereld in, met een pak kleeren en f 1.20 tot eenig kapitaal. In 1889 werd zyn vermogen geschat op meer dan 600 millioen gulden. Men zegt dat Jay Gould 3 a 5 millioen dollars aan liefdadige instellingen heeft ver maakt. De hertog van Portland heeft in zyn onderaardsch paleis van Welbeck Abbey een bal gegeven aan eenige duizenden go- noodigden. De zalen en onderaardsche gan gen men kan zo wel straten noemen waren door zooveel groen en bloemen ver-^. sierd, dat de verbaasde gasten waanden in toovertuinen to wandelen. Daar hadden de vyftig tuiniers van den hertog voor gezorgd. Spiegels en verlichting verhoogden den indruk. In sommige zalen trokken de antieke meu belen en beroemde schilderijen zeer de aandacht. Maar in eenige vertrekken en gangen werd het zonderling klinkende geluid van rytuigen en andere bovenaardsche geruchten verno men, hetgeen, volgens een verslaggever een huiveringwekkenden indruk op de gasten maakte. Zonderlinge droom wan Iemand die ongekookten Halwyker drinkt. Plotseling bevond ik my in een zaal zonder vloer, zonder wanden, zonder zoldering. Een zacht, maar helder licht maakte de leegte zichtbaarhet was stil als om iemand aan 't woord te laten. Geluidloos verscheen daar, als een nevelbeeld, de gestalte van den be- rainlyken professor, die zich scheen te keeren tot een onzichtbare opeenhooping van burgers, om de rede voort te zetten van 1876, waarvan de slotsom moest zyn dat Leiden zonder duinwaterleiding niet kan voortbestaan. Zonder stemverheffing, zonder gebaar, eentonig, mifrl of meer bedremmeld ging hy voort goede dingen to zeggen, en waarschuwend in her innering te brengen dat in het jaar 1866 te i Leiden 23 personen van elke 1000 ingezetenen door de cholera werden weggerukt. Met een zedigheid die Pettenkofer niet aan hem ver diend heeft, haalde hij dions becyferingen aan ter berekening van het kapitaal dat aan ziekenverpleging verloren gaat ten gevolge van slecht drinkwater voor hot volk. Toen] hy aan 't einde van zyn toespraak scheen gekomen, lag hy weemoedig nadruk op de woordenHet geldt hier niet alléén de beurs maar de gezondheid on hot leven der burgerij,. Zyn gestalte vervloeide, maar reeds tot een schaduw verflauwd en nauwolyks meerzicht- baar, hernam zy hare helderheid onder be geleiding van een triomflied door een onzicht baar koor a capella gezongen. De laatste tonen verstierven, en een gewold als van een bulderende vloedgolf ging gepaard met de Yerschyning van duizenden menschen- hoofden, waaraan handen en voeten, die om stryd klapten en stampten. Dekreet: Zy is er! De waterleiding is er! werd juichend uitgestoote'rr. Do redenaar bleef alleen als in- het midden van een schyf van enkel licht] geheiligd door het succes na een volharderd streven, onbewogen geiyk het voegt aan iemand die gestorven is. Op eens gleed naast hem tot aan den rand van de lichtschyf oen collega, die niet altyd hoffeiyk voor hem- was, en ook nu nog met een spotachtig glimlachje tot hem sprak: Dat is toch een overwinning van de wetenschap; voortaan zyn épidemieën in Leiden onmogelyk, dat hebben wy aan hot duinwater te danken Een vervaarlyk gesis en gefluit uit duizenden monden, een roepen, gillen en brullen van 't is niet waar! 't is niet waar! hoor hem, die, daar. Wy zyn bedrogenWy zyn be drogen De gestalte van den overleden professor meer en meer verlicht, bewoog zich nu, hoe wel niet zonder aarzeling, naar een Presidents stoel en wendde het gelaat in de aangeduid* richting, waar een andere collega uit mystiek* nevelen opdoemde. Hy had de Leidsche Dag bladen van 17 en 18 November jl. in de hand waarin met ontsteltenis verwekkende groote letters, op zyn gezag aan de burgery verkon digd werdt dat het water der Leidsche Duin water-Maatschappy niet is te vertrouwen. Op hetzelfde oogenblik wordt een geruisch ver nomen als van een storm in een woud, en duizenden bedrukte blaadjes vervulden de ruimte, met duizenden handen werdon zege grepen, en duizenden oogen lazen de veikla ring van professor Pettenkofer dat hy enzjji vriend en leerling professor Emmerich ziel aan milliarden komma-bacillen vergastten niet omdat het zoo lekker was, maar om ti bewyzen dat die bacillus geen cholera ver oorzaken kan. Een dof, onheilspellend gemor dreigend met een uitbarsting dio de wereli kon doen kantelen, werd in bedwang gehou den door de zwygonde gestalte, die me eenigszins schroomvallig gebaar zacht verwjj tend op die Leidsche Dagbladen wees. Ho>f uit den hooge kwam oene sclioone maagden gedaante op sneeuwwitte wieken in een schy'i van purperlicht aangezweefd; zy strekte zege nend hare handen over de in nevelen ver dwynende verschenenon, en mon herkend haar als de wrekende gerechtigheid. Zy sprak zonder geluid te maken en do schare ver stond dat het bedrog gestraft zal worden Toen ging alles over in eeno zitting met ge sloten deuren, en het werd nacht. Hoofddorp (Haarlemmermeor), 8 December. Wat* tarwe ƒ4.20 a ƒ0.75. Zomi-r-rietnrwo ƒ5.10 a ƒ3.60 Roggo ƒ4.90 a ƒ5.10. Haver 6.- a ƒ6.75. Chevalier gerat ƒ4.26 a 4.70. W.-gerat ƒ3 45 a 3.87.Z -gtrl ƒ3.25 a ƒ3.60. Dnivenboonen G.—a G.30. r»ir_<ks booncn ƒ5.25 a 5.85. Groene erwtc-n ƒ6.25 a ƒ7 23 LICHTSTERKTE. Resuliaten der waarnemingen aan de GasfafrvX WEEK van 20 November4 December. Datum. Uur Aantal. Gem. Eng- Btacdk- 28 November 4.45 7.— 7 16.8 39 4.45 - 7.— 8 168 30 4.45 7.— 7 1 (6 1 December 4.45 7.— 8 16 4 2 4.45 7.— 7 16.6 3 4.45 6 45 8 16.4 4 4 35 6 45 8 16.6 Dit beteekent: Waaneer men 5 eubic fee* Hb litere per nur van zulk gas verbrandt in een London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 g"1)0 woTdt een licht verkrogen, dat in atorkto gelijk ëtf me-t 16.8, 16.8 enz. 8tandaardliaaraeu, waarvan ka&re 20 grama 7.8 grammen Spermaceti per •erbrandt.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 10