Duitüchland. Te Boilyn had gisteren do partydag der „jnservatieven plaats, welke o. a, word by- c.0woond door den ministor van het konlnkiyk buis» Von Wedell, en den voorzitter van don Rijksdag, Levetzon. De vergadering kreeg het tarakter eener antisemitische betooging, daar je paragraaf van hot ontwerp-programma, ffaarin de buitensporigheden van het anti semitisme gelaakt werden, onder stormachtigen ^al 9n kr©ten ter eere van Ablwardt, ge schrapt word. Eenigo redenaars, zooals de kamerheer Yon Blumenthal, Yon Dreit en Daber, die protes teerden tegen het opgaan van bet conser vatisme in het antisemitisme, werden op hef tige wyze aangevallen. Twintig leden der conservatieve party, met Helldorff voorop, hebben schrifteiyk tegen het nieuwe party-programma gepro testeerd. De partijdag heeft aan het eind der zetting besloten een verbond te sluiten met de anti semitische party. (H"W.) - De behandeling van hot proces te Berlyn tegen Ahlwardt werd gisteren tot heden ver daagd, wegens eene ongesteldheid van den beklaagde. De voorzitter constateerde, dat de verdediger eergisteren toegang tot Ahlwardt jc de gevangenis had verkregen, zonder dat hij daartoe bevoogd was. De toeloop naar het gerechtsgebouw was gisteren ontzagiyk groot. België. In de gisteren door de Kamer gehouden zitting heeft Haussens, progressistisch ver tegenwoordiger van Luik, de regeering ge ïnterpelleerd over het onderdrukken der onge regeldheden te Tilleur. Deburlet verdedigde de houding van de overheid en de gendarmerie. Woeste diende eene motie van vertrouwen In. N'eujean (gematigd liberaal), vertegenwoor diger van Luik, verklaarde de houding der regeering goed te keuren. Deze verklaring gaf aanleiding tot een heftig tumult. De leden der uiterste linker zijde kwamen nadrukkeiyk op tegen de woor den van Neu.iean. De motie van orde van Woeste werd ten slotte 'aangenomen met 81 stemmen; 17 leden onthielden zich, - Er zal eene vervolging worden ingesteld tegen de venters der bladen „La Révolte" en LEn-Dehors". Deze hebben artikelen opge nomen, waarin tot gewelddaden werd aan gespoord. O iMM)i-IJi it:iu»ii Tn eene kiezersbyeenkomst te Newcastle heeft John Morley, de minister voor Ierland, ontkent dat het aantal misdaden in Ierland vermeerderd zou zyn sedert het liberale mi nisterie aan het bewind was gekomen. Tot staving dezer bewering las hy eene rechter lijke statistiek voor. De regeering, zeide hy, zou in het Lagerhuis in Februari een Home- Rule ontwerp voorstellen, dat de Ieren behoor den aan te nemen en dat de Engelschen moesten goedkeuren. - Te Londen is gisteren aan het depar tement van buitenlandsche zaken eene depeche uit Portal ontvangen, waarin molding wordt gemaakt van do ontvangst van latere tydin- gen van Williams uit Uganda. Williams, die ziek was geweest, bevond zich aan de betere hand. Hy had Uganda niet verlaten, maar zou van daar vertrekken, zoodra de majoor Smith zou aangekomen zyn. De brief van Williams schynt in het midden van Oct. te zfln geschreven. Telegrammen. SPA, 8 December. De correctioneele recht bank heeft alle aangeklaagden in het proces wegens het spel vrygesproken, uit overweging dat het spel plaats had in een besloten ge zelschap, dat niet valt onder het bereik van de strafwet. LENS, 8 December. In Pas de Calais is de cholera-epidemie aan het toenemen. LUXEMBURG, 8 December. De minister van financiën heeft in de heden gehouden zitting aangekondigd, dat de conversie der f pCts.-leening in een 3i-pCte.-fonds by den Raad van State is ingediend. Daaruit zal eene winst ontstaan van 230,000 fr., welke voor verbetering van bezoldigingen zal strekken. BRUSSEL, 8 December. In de heden ge houden zitting der Internationale Muntconfe- rentie heeft Raffalovitch, de Russische gevol machtigde, verklaard dat, naar zyn inzien, öone regeling der verhouding tusschen goud en zilver in den tegenwoordigen toestand der Internationale betrekkingen niet mogeiyk is. De Nedorlandsche afgevaardigde Boissevain hield een lange rede, waarin hy zich beyverde de oorzaken voor de daling van de zilver- pryzen na te gaan. Deze daling wordt ver oorzaakt daar het zilver als munt gedegra deerd is. Hy vreest niet voor eene over strooming van zilver, mits het hersteld worde in zyne oude rol, en de vrye aanmunting ingevoerd worde. Do uitsluitende verantwoor- deiykheid mag men niet op de Yereenigde Staten werpen. Men ondervindt thans de govolgen van de hersenschimmen van 1870. Spr. betreurde hot dat de heer Rothschild zyn voorstel heeft teruggenomen. STETTIN, 8 December. Het Papenwater en de Dammansche tot aan den Oder zyn met ys bedekt, dat hier en daar ter dikte van eea voet op elkaar geschoven is. De rivier booten konden heden slechts met behulp van een ijsbreker do stad bereiken. Do boneden- Oder is nog vry van Ijs. Het water in den Oder is steeds stygende en staat reeds 10 duim boven den gemid delden stand. HAMBURG, 8 December. De rivier is hier overal met jong dryfys bedekt en het ys neemt eerder toe dan af. WEENEN, 9 December. Het bureau dor vereeniglng tegen het antisemitisme heeft aan Smolka, den president der Kamer, een ver zoekschrift ter hand gesteld, waarin de wensch wordt uitgesproken dat de antisemitische woelingen in de Kamer onderdrukt zouden worden. Smolka verklaarde dat hy het go- drag der antisemitiesche afgevaardigden sterk afkeurde, maar dat' de reglementen hem niet do bevoegdheid gaven om krachtiger tegen hen op te treden dan hy deed. LEIDEN, 9 December. Therm omoterstandgisteravond om 8 ureD 2° C. 35.6°Fahrenheit; hedenmorgen,-oic 8 uren 1° C. 3S.83 F.; 'a middags om 12 uren 1° C. 33.8° F.; 's namiddagB4 uren 0.5° C. 32 9° F. Heden is aan de universiteit alhier met go^d gevolg afgelegd het candidaats-examen godgeleerdheid eerste gedeelte door den heer J L. Klein. Tweede Kamer. Zitting van heden. By de verdere behandeling van het hoofdstuk Justitie verklaarde de minister dat zoo min mogelyk uitzonderingen op de Arbeidswet moeten wordon toegestaan, alsmede dat by sociale wetten moet worden gestreefd om har monie tusschen de industrie en den werkman te verkrygen. Tegenover de klachten van onveiligheid op hot platteland gaf de minister uitbreiding der gemeentepolitie aan de hand en aan den heer Tydens, die over een ergerlyk optreden van sommigen te Beerta en Finsterwolde klaagde, zeido de minister, dat, indien optreden noodig bleek, hy dit krachtig zou doen. Do nieuw benoemde Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, mr. C. C. Geertsema, is een zoon van don afgetre den Commissaris der Koningin in Overysel. Hy is thans lid der firma Geertsema, Feith Co., en consul van het Duitsche ryk. Van de prachtuitgave van Beecher Stowe „De Negerhut," opnieuw vertaald door C. S. Adama van Scheltoma (Gebr. E. en M. Cohen) zyn de afleveringen 5 tot 8 verschenen. Den 18den October van dit jaar hield de heer G. Birnie ook in het Indisch Ge nootschap te 's Gravenhage eene lezing over „Suiker als Voedingsmiddel", welke door den voorzitter der vereeniging terecht belangryk en leerzaam werd genoomd. De voordracht is thans by den heer H. C. A. Thieme, te Ny- megen, in druk verschenen. Zy is, behalve leerzaam en belangryk, zeer onderhoudend en wy vestigen de aandacht van onze lezers op de brochure, welke een belangwekkend onderwerp op zoo aantrekkelyke wyze be handelt. BIykens een bericht van onzen gezant te Weenen, is de druifluis aangetroffen in de wijnbergen der gemeente Goggendorf, district Oberhollabrunnen. Brand te Rotterdam. Ongeveer te kwartier voor tienen gisteravond brak op de 2do verdieping van het magazyn „De Zon," aan de 1ste Lombardstraat, een felle brand uit. Dit magazyn is gevestigd in een dubbel pand, dienende als winkel en bergplaatsen van bedden, dekens, matrassen en ledikanten, en is in gebruik by de gebroeders Speelman. De beide tweede verdiepingen van het pand aan de zyde van de Lombardstraat brandden geheel uit, alsmede zolders en de daken. Op die zolders en tweede verdiepingen waren ge borgen eene belangryke hoeveelheid kapok, veeren en houtwol, hetgeen er veel toe bydroog dat de brand zulk oen omvang kreeg. Toen men te ruim 11 uren den brand onder de knie had, ving de braudweer aan de smeulende balen op de straat te werpen. Hier door verkreeg de 1ste Lombardstraat een aan zien alsof het aan het sneeuwen was, ter- wyl telkenmale, wanneer een brandend stuk kapok op den op straar reeds aanwezigen voorraad terecht kwam, deze geheele voor raad in volle vlam geraakte. Het gebeurde dan ook in den beginne dat de slangen van de daar staande spuiten vlam vatten, evenals de broeken van de spuit gasten, die poogden zo uit te trappen. Latei verhielp men dit door de slangen op zyde te trekken en de uitgeworpen balen, welke nog heel waren, naar de Penssteeg te ver sjouwen. Het verkeer in die steeg is dan ook zoo goed als gestremd, terwyl men in de 1ste Lombardstraat de circulatie poogde te behouden door de veeren en het kapok, by wyze van sneeuwscheppen, op te ruimen. Toen de brand uitbrak, was er niemand dan de kinderen en de dienstbode aanwezig; de patroons waron afwezig; een hunner be vond zich, naar men vernam, te Brussel. Alles is tegen brandschade verzekerd. Do schade is zeer groot. De groote hoeveelheid kapok en veeren, juist thans aanwezig, had, naar men hoorde, haar ontstaan to danken aan eene ontvangen bestelling ten dienste van een liotel. [N. R. C.) Kcrkeiyke Berichten. Zoeter w oude: (Ned.-Herv. Kerk): Zondag-voormiddag te 10 uren, ds. Keers, pred. te Hazerswoude. Benthuizen: Zondag-namiddag te 2 uren, ds. Klercq, van Koudekerk. TLoogmade: Zondag-namiddags te twee uren, ds. J. W; H. Kalkman, pred. te Alfen aan den Ryn. Katwyk aan den Ry n (Ned.-Herv. kerk): Zondag-voormiddag 10 uren. as. Van Walsura, predikant to Noordvvyk aan Zee. Ger. Kerk: Zondag voormiddag te halftion en des avonds te 8 uren, ds. M. J. Yan den Hoogh. Woensdagavond te halfzeven. CORRESPONDENTIE. Een paar ingezon den stukken moesten tot een volgend num mer blyven liggen. Marktberichten. Leiden, 9 December. Ter markt werden beden a&ugevoord: Stieren 14 stuks 56 a ƒ215. Kalf- eo Molkkoden 114 stuks ƒ10/).— a f 258. Varekoeien 88 stuks 7 a ƒ195 Vette Oenen en Koi-ien 15G atnka 127a ƒ200.Gras- kilvcren 88 «tnk- ƒ15a 46Kalveren (vette i 32 *tnka ƒ41a 82.Kalveren (magere) 12 tuk» ƒ6. a ƒ14Hamels (votto) stuks a 1 Hamels (magere) stuks a Scbajen 'vottej 1296 stuks i 16.— a 24. Schapen iweido 210 stuks ƒ11.a 15.Lam meren magere) stuks Lam meren ivotte jange) stuks fa Varkecs (magere) 76 stuks ƒ17.a ƒ28. Var icons ivoitt) stuks Varkens (biggen) 106 stuks ƒ5.25 a ƒ14.—. Paarden 12 etuis 32.a 86 VouIods stuks a Ter markt aangevoerd: 410 rundereu, 44 kalvoron, 1506 v?hapeu, lammeron, 76 vark3ns, 106 biggen en 12 paarden. Ter wokolr)Ksobf> Kaasmarkt aangevoerd 32 partfen Besteed werd voor Oondaobo kaas van 20 tut 28. Dorby-kaas van tot Leidsohe kaas de 160 KG. tot Edammer kaas (2de qual.) tut Aan do Stadswaag gewogen 26 partijen, 1225 stuks kaas, wegonde 5921 KG. Delft, 8 Dec. Aan de Stadswaag gewogon van 2 tot 8 Doe.: 248 achtsten en 77 zestienden vaten Botur, wegendo te zamen 5730 kilogrammen. Prijs 58 a ƒ68 het vierde, ƒ1.45 a ƒ1.70 het KG. Gemeenteraad Tan Alkemnde. Vergadering van 7 Dec., 's voorm. te 10 uren. Tegenwoordig 10 led»d. Do heer Oosthoek bad kennis gegegen ds vergadcriug niet te kunnen bij wonen. De Voorz., zijnde de heer F. H. Van Wichen, burgemeester, opent do vergadering en trekt No. 6, zoodat de omvragon zullen beginnen by den heer Van Rijzen. De totalen der vorige vergadering worden daarop voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter doet vervolgen» mededeeling, dat: lo. bet suppletoir kohier van den hoofdelyken om slag, dienst 1892, bi) beeluit van Ged. Staten is goedgekeurd; 2o. dat de begrootlng voor 1898, bedragende aan inkomsten en uitgaven ƒ31,444,07*, eveneens good- gekeurd is terugontvangen; 3o. dat het contract dor gemeente omtrent het dempen van misbare parallel-slootjes langs het voet pad door R.-A.veen, door alle personen die er mede in betrekking staan, na intrekking en verwerping van hun eigeD, met dit contract strydig verzoek schrift, is gtteekend; slechts twee hunner, zijnde A. Bocxe on O. De Jong, zyn tot nog too niet genegen hierin mede te gaan. Uit den staat der werkzaam heden blykt, dat in do drie verloopen weken de kosten resp. geweest zyo ƒ110.50, ƒ185.10 en ƒ250 40, terwijl er DOg steeds mede wordt voortgegaan. 4. Hierna werd den Raad een voorstel van Burg. en Weths. voorgelegd, om voor de Inkwartiering hij do veeziekte aan de ingezetonon fc.ï0 per dag eu per man te supplc-eren bij hetgeen zy van het Bglc geniete». De Weth. Los is althans van oordeel, dat ƒ0.10 ook wel voldoende is, welk gevoelen door de raadsledou Van der Geest eu v. d. Poel gedeeld wordt, by stemming blijken allen, de Weths. incluis, tegen het voorstel van B. en Weths. te zijn. De Voorzitter stelt thans voor ƒ0.10 per man en per dag toe te kennen. Dit voorstel er zijn wat minder dubbeltjes hiermede gemoeid gaat metalgemeene stemmtn er door. 5. Hierna komt aan de orde oen vooratol totaen- vraag om ontheffing van de invoering tan vak j. voor do openbare school te Kaag, zijnde aan deze school geen bevoegde tot hot onderwijzen van dit vak, terwijl dit in de overige op. scholen der gem. mot 1 Januari 1893 zal worden onderwezen. Uiertoe wordt besloten. 6. De Begrooting van het 3de bataljon Rustende Schuttery in Z.-Holland ad ƒ381. W ordt goedgekeurd en vastgesteld. 7. Boeooming van 3 leden van het Burgerl. Arm bestuur voor de efd. Roelof-Ar ends viod, B(jpweèering en de Vrije- en Lage Boekhorst. Do periodiek af.re denden worden allen herkozen. Deze zijn doheeren: H. Bakker, voor do eerstgenoemde afdeeling, M. De Graaf voor de tweede en J. Vii k voor de derde. 8. Etn verzoekschrift om eene gratificatie van den gewezen gemeente-veldwachter J. De Vrios, te Enk- hnizen, die wegens voortdurendo ziekte mot zijn gezin ia de treurigste omstandigheden verkeort. De Voorzitter deelt medo, dat hem na ernstige informa tion gebleken ie, dat de in dit request opgesomde Hackten gegrond zi)n, waardoor hjj adviseert, gunstig hieromtrent te beschikken. Een voorstel van B. en Ws. is er evenwel niet, zoodat deze zaak rechtstreeks aan den Raad komt. De heer v. Rijzen meent te moeten opmerken dat do Raad verleden jaar voor het laatst aan den adressant hulp heeft verschaft, en dat deze zaak thans voor afgedaan te beechouwen is De hcereu E. J. Los, v. d. Meer en v. d. Voort ondersteunen deze meening. De heer Van der Geeet wil nog wel oons te hulp komen, als de toestand van dou man werkelijk zoo ernstig is. Do heeron E. J. Los en v. Rijzen zijn hier echtor tegen, wy «onde op den thans nog in functie zijodtn veldwachter v. d. PanDe, die ook reeds eeni- gon tijd ziek is, ou vrij waarschijnlijk voor verder dienstdoen ongeschikt zal worden. De het-r v. d. Geest troodt mede tegen zichzelf in het strijdperk door den eveneens gobrekkigen nachtwaker to Ond-Ado er l ij te halen. Do hoeren v. d. Meor en v. Rijzen zouden niet zijn tegon het verleenen eener gratificatie, indien De Vries zyne kwaal in den dienst der gemeente had opgedaau. Dit wordt door de metsten, on ook door den Wtfcli. Los, vorondersteld. Na dezu diecussiën wordt hot voorstel van v d. Geest, om voor 't laatst ƒ25 toe te kenneD, met 7 tegen 3 stemmen aan genomen. Togen stemden v. Rijz.u, Rukker en v. d. Mei-r. 9. Een adres van A. Boom en 84 andere inge zetenen van Bijpwetering, Oud-Ade eu Lagoland, om hot traktement van den beer M. J. Rooswinkel. arts ter sta dplaats Bypwetering to verhoogon tot 1000. daar zij andera vreezen, dat geooemdo arte spoedig zal heengaan, en dat in dien uitgostrekten kring een geneeskundige hoog noodig is. Burg. en Wotln». stoilon den Raad voor, om het adres tot de volgende V» rgador'ng aan to houden, daar de inzending te kort óór dezo Vergadering heeft plaats gehad om er eeno voldoende voorboreidlrg aan te geven. De hoeren v. d. Pool ou v. d. Voort achten inwilliging ten zeerste gewecscht. De heer v. Bijzen wil het salaris wel op 800 brongon, daar men by ocne oventueole vacature toch wol tegen dit bedrag zou moeten oproepen. Nadat do heer E. J. Los ook nog zij e meeuing heeft uitgesproken om de zaak aan te houden, wordt met algemeono stemmen goedgevonden genoemd adres bij do corstvolgend zitt.ng in behandelii g te nemen. Daar er verder niets meer aan do orde is, eu niemand der Iceo, op do vraag des Voorzitters h-1 woord moer vsrlaDgt, sluit de Voorzitter deze Ver gadering welke de eer genoot door oen zeer talryk auditorium te wordt n op- en afgeluisterd. AÖVEKTENTIËN. Bevallen van eene Dochter M. BESZEL- ZEN, geliefde Echtgenoote van J. C. KRUIJT. Leiden, 8 December 1892. 7579 4 Heden overleed plotseling onze geliefde Vader en Behuwdvader de Heer THOMAS VAN WIJK, in den ouderdom van ruim 74 jaar. Leiden, Uit aller Naam, 6 Dec. 1892. W. F. VAN WIJK Thz. (Plantsoen 69.) 7565 7 Heden overleed, na eeDe langdurige onge steldheid, voorzien van de HH. Sacramen ten der Stervenden, onze innig geliefde Zoon en Broeder ALPHONSE, in den leeftijd van 12 jaar. Uit aller naam, 7Ü87 7 A. I. JONGMANS. Heden overleed onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader de Heer JOHANNES TEUNIS HENDRIK PALING, in den ouderdom van ruim 80 jaren. Mede namens de Familie, Wed. J. T. H. PALING L()oPEtt. Leiden, 8 December 1892. (Tevelinckhof 15.) 7580 8 Voor de vele bewijzen van deelneming bii hot overlijden van onze geliefde Zuster en Behuwdzuster Mejuffrouw C. A. PLANTFE- BER betuigen ondergeteekenden, ook namens Broeders en Zusters, hunnen harteljjken dank. A. J. C. MEERBURG PLANTFEDEm A. J. MEERBURG. Leiden, 9 December 1892. 7581

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 3