K°. 10063 A*. 1S22. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Zaterdag XO December. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommoraB 0.06. PRUS DER ADVERTENTIÊNï Tan 16 regels f 1.06. Iedere regel meer f0.17|. Orootere lettere naar plaatsmfrote. Voor bet tncasseeren buiten do stad word: ƒ0.05 berekend. Dit notnmer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 9 December. Heden is aan de universiteit alhier de ieer H. L. Hemsing, geboren te Sluis, be vorderd tot doctor in de rechtswetenschap, verdediging van een academisch proef schrift, getiteld: „Het af betalingscontract". - Aanstaanden Maandag zal in don schouw burg alhier door het Rotterdamsche tooneel- gezclschap van den Tivoli-schouwburg worden opgevoerd „Noodlot", toonoelstuk in drie bedryven door G. Jager, getrokken uit het bekende work van Louis Couperus. Naar aanleiding van de te Rotterdam plaats ;ehad hebbende, hoogst belangwekkende pre mière van dit stuk, 6Cbryft „Het Toonoel", orgaanjvan het Nederlandsch Tooneelverbond, o. a. het volgende: „Voor eene tooneelbewerking scheen do fraaie roman minder geschikt; de fijne karakter schildering, het langzaam voortschrijdende proces dachten ons de omwerking voor het tooneel, waar alles veel sneller moet ge schieden' en forschere kleuren gevraagd wor den, bijkans onmogelijk te maken. De uit komst wa8 verrassénd. Wel is waar gaan ▼oor hen, die den roman niet genoten, ver schillende bijzonderheden verloren, wel is veel gewijzigd en komen thans de feiten meer te Toorscbyn dan de beweegredenen, waardoor bet geheel aan artistieke fijnhoid verliest, er is en dat is hoofdzaak een mooi, boeiend tooneel werk geleverd, dat wy mot byna onverdeeld genoegen hebben aanschouwd en dat een machtigen indruk heeft nagelaten. Wat Couperus gewrocht heeft, is zoo Innig waar, de zielkundige analyse werd met zulk oene meesterhand voltooid, de taal is even fraai als juist, zoodat ge, bij den aanvang met machtigen greep aangegrepen, het kunst werk in spanning blijft volgen en als hot scherm gevallen is, het gebruikelijke hand geklap bijkans heiligschennis schenk Voor Telen zal Couperus' kunst een gesloten boek blyven; anderen zullen haar verwijfd of zie kelijk noemen, een niet geheel ongegrond verwijt. Stellig is de schrijver van „Noodlot" een kind van zijn tyd; ook vraagt hy een ontwikkeld publiek, doch zelfs op gronden, vreemd aan de kunst, zouden wy gaarne eene lans breken voor zyn kernachtig pessimisme, voor zyn levensbeschouwing, zoo sterk contras terende met de gewone gangbare pasmunt van deugd en eerlykbeid. rD« opvoering van „Noodlot" grensde aan bet volmaakte; zelden zagen wij eene derge lijke harmonie tusschen een tooneelstuk en spelers; het drama werd eigeniyk niet gespeeld, maar doorleefd, het was Iets buiten gewoons, eene kunst zooals wij byna nooit te genieten krygen, en wanneer wy nagaan, welke zware eischen hier aan voordracht en spel worden gesteld, ook door de lange ge sprekken en ontooneelmatige tirades, moeten *ij geestdriftig hulde brengen aan de talent volle kunstenaars, die hunne zware studie met zulk een succes bekroond zagen." —-Door de alhier zitting houdende com- tnisaie voor het geneeskundig staats examen z.in heden toegelaten voor het eerste gedeelte van het arts examen de heeren W. Sneyders o© Vogel en P. Wieringa. - Mejuffrouw A. C. M. J. Duyster alhier staat No. 1 op de voordracht voor ondorwy- zores in twee talen aan de Meisjesschool 1ste soort to Amersfoort. - By de door de directie der marine te Amsterdam gehouden aanbesteding waren voor levering van 5900 wollen sokken minste inschrijvers do heeren P. en J. Van Poot Co., te Leidon, voor 2625.50. - Het stoffelyk overschot van Mr. H. D. L-vyssohn Norman, cud-lid in den Raad van Iodiö, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, zal morgen te J1 uren (van het sterfhuis) op de begraafplaats „Eik en Duinen",Jby Den Haag, 1b den familiekelder worden bygezet. De heer Levyssohn Norman, die den21sten Juni 1836 te 's-Gravonhago werd geboren en te Leidtn heeft gestudeerd, was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, officier der Kroonorde van Italië, officier van het Legioen van Eer en voorts nog gerechtigd tot het dragen van de onderscheidingsteekenen eener Siameescho orde, hem verleend by een bezoek aan Batavia van den keizer van Siam. De in de gemeenten Zoetermeer en Zeg waard gehouden collecte ten voordeele van do vereeniging „Trouw aan Koning en Vader land", tot ondersteuning van behoeftigen, ge rechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadel-medaille, heeft opgebracht te Zoetermeer 12.45 on te Zegwaard ƒ11.30. De Damosvereeniging „Tabitha", te Wad dingsveen, heeft in eene circulaire aan hare leden en contribuanten rekening en verant woording over het afgeloopen boekjaar gedaan. De ontvangst bedroeg 238.83;i en de uit gaaf f 238.35, zoodat er een batig saldo is van 0.485. Do heer E. Ten Broeke, voormalig onder- wyzer aan de openbare school B te Wad dingsveen, hoeft per gezegeld adres den Raad in vry krasse bewoordingen gesommeerd tot het geven van eervol ontslag. Men schryft ons heden uit Koudekerk: Was de heer Henny, uit Utrecht, voor ons geen onbokende, op onze jongste Nutslezing vergastte hy ons weer op eonige voordrach ten, uit eigen pen gevloeid. Zeer aangenaam wist hy ons bezig te houden en verwekte soms door zyne eigonaardige stembuigingen en nabootsingen groote hilariteit. Voorzeker zal het den leden en introducés genoegen doen wanneer de woorden van den president mochten worden bewaarheid en de hoor Henny andermaal bereid zal gevonden worden eene spreekbeurt in ons departement te vervullen. Vereenigde Geref. Kerken. Tweetal te Maassluis: K. Fernhout, te Dordrecht, en Bavink, te Haserswoudo. Aangenomen is het beroep by de Herv. gem. te Havelte (toez.) door ds. H. R. Offer- haus, te Nieuwveon. Beroepen is by de Herv. gem. te Hoog- made, ds. F. Hopster, te Wyngaarden. Tot gemeente-geneesheer in het Binnen gasthuis to Amsterdam is benoemd dr. D. H. Koetser, arts. Op een adres van het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappy van Landbouw, om subsidie ad 2000, ten behoeve der in 1893 te Amsterdam te houden landbouwtentoon stelling, zal door B. en Ws. praeadvies wor den gegeven. In het volgend jaar zullen muntbiljetten van tien gulden naar een nieuw model worden vervaardigd. Het „Diaconessen hu is" te Utrecht heeft van iemand, die onbekend wenscht te blijven, 4000 ontvangen. Voor de Prov. Staten van Groningen zyn gekozente Appingadam de heer W. Bakker, to Zuidhorn de heer J. E. Siccama, beiden liberaal, alsmede de heer J. H. Van Royen, burgemeester van Hoogezand. Op den lioogen leeftijd van 78 jaren is het. oudste lid der Amsterdamsche balie, inr. M. J. De Lange, to Amsterdam, overleden. De heer De Lange had zich reeds sinds geraimen tyd uit hot openbare leven terug getrokken, doch in vroegere dagen nam by daaraan een werkzaam aandeel. Zoo vertegen woordigde liy gedurende enkele jaren Am sterdam in de Tweede Kamer en had tevens zitting in de Provincialo Staten. Bij de uitgeversfirma Mouton Co., to 's-Gravenbage, zag Weder een nieuwe jaar gang, ditmaal de vyfde, hot licht van het „Haagscbe Jaarboekje", orgaan der vereeni ging „Die Haghe". Behalve do gewone roode- deelingen, welko men in elk jaarboekjd vindt, bovat dit bundeltje een vry uitvoerig mengel werk, waartoe de leden dezer vereeniging weder zeer lezenswaardige, voor het meerendcel op de geschiedenis der hofstad betrekking heb bende stukken, hebben afgestaan. Het is vooral dit mengelwerk, dat de waarde van het Haagscbe jaarboekje verhoogt en hot tot eene aanbevelingswaardige lectuur maakt voor velen, die in historische studies belang stollen. Als alles wat van de firma Mouton komt, draagt ook deze uitgave een zeer sierlyk kleed. Door H. M. de Koningin is voor het huis ten dienste der Synode, te 's-Gravenhage aangekocht, geschonken do som van 600 en door H. M. de Koningin-Regentes 400. Het stoomschip „Salak", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 8 Dec. van Marseille; de „"Werkendam", van Nieuw-York naar Rot terdam, passeerde 18 Dec. Boulogne; de „Kanzier" arriveerde 7 Dec. van Hamburg te Dar-es-Salaam. De gewone audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal Zaterdag 10 Dec. niet plaats hebben. By koninklyk besluit is mr. C. C Geert- sema, lid van de Staten van Groningen, met 1 Febr. a. s., benoemd tot Commissaris der Koningin in Groningen. Benoemd tot burgemeesters: met 19 Dec. van Oo8tdongeradeel, A. Sybenga; met 20 Dec., van Lichtenvoorde, G. R. C. M. Raupp; met 27 Dec., van Mheer, A. Th. Huynen; met 28 Dec., van Wyhe, mr. F L. Rambonnet J.Jz., secretaris dier gemeente; met 31 Dec., van Elburg, mr. H. Th. Gregory, en van Scherpen zeel, D. Pool, secretaris dier gemeente. Aan Victor Kobler, geboren te Neu Rans- wilz (Oostenryk), officier van gezondheid 1ste kl. van het Ned.-Indisch leger, thans met verlof hier te lande, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering voor oorlogs vaartuigen, onder voorwaarde dat hy de wettelyke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelyk na- kome. Met 1 Jan. a. s. aan J. H. Gallée, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Vorden, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Een pensioen van 496 verleend aan J. G. Sutherland, gewezen commies 1ste klasso by 's Ryks belastingen. Tweede Kamer. Avondvergadering van Donderdag 8 Dec. De behandeling van de Begrooting van Buitenlandsche Zaken werd voortgezet. Op art. 6a (jaarwedden der consulaten) is een amendement voorgesteld door do heeren Brantsen van do Zyp en Van Karnebeek, om den post te verminderen met 3000, ten einde de voorgestelde vorhooging der bezol diging van den consul-generaal te Melbourne te doen vervallen. Het doel is niet, aan de instelling der beroepsconsuls afbreuk te doen, maar integendeel om, door niet bovenmatig de bezoldigingen der consuls op te dryven, gelegenheid te geven tot uitbreiding van het aantal consulaten. Na do beslissing over den post voor don gezant te Washington, vond de meerderheid der Commissie van Rapporteurs, blykens verklaring van den lieer Beelaerts, geone vryheid tot schrapping van dezo verhooging te adviseeren. De minister bestreed hot amendement, waarin hy de strekking zag om eene naryp beraad pas vastgestelde organisatie weer te veranderen. De verhooging op zichzelve wordt dringend gevorderd door de omstandigheden, waarin de consul te Melbourne zich geplaatst vindt. Van weelde is hier allerminst sprake. De verhooging is noodig om Nederlands ver tegenwoordiger to Melbourne u- doen loven. De heer Tydens beweerde dat de meeste consulaire ambtenaren in het buitenland hun traktement ontvangen door .henkomst van een ambtenaar aan het--Departement, die 2 pet. van hot bedrag zou inhouden. Do minister beloofde deze zaak te zullen nagaan en eventueel te zullen doen wat noodig is als werkeiyk iets geschiedt wat niet juist is. Het araendement werd verworpen met 51 tegen 23 stemmen. De begrooting in haar goheei werd zonder hoofdelyke stemming aangenomen. Justitie (Hoofdstuk IV) wam daarna in discussie. De heer v. d. Velde besprak de uitvoeriag van de tractaten tot beteugeling vs n den handel in meisjes. Eenvormige en ruinw toepassing van art. 1 der vreemdelingenwet achtte hij noodig. Voorts wees hy o: toenemende onveiligheid ten platten lande. Een corps d e- t e c t i v e s ware voor het toezi lit zeer ge- wenscht. Do Rykspolitie moet v: .-sterkt wor den. Voorts klaagde spr. over i verregaande zwendelaryen -in de groote stt'den door com binaties met personen, dit de kippen en konynendieven in verbin iin itian. Wyders vroeg hy wyziging van hei koninklyk beskuit tot uitvoering dor arbeid - t, waarvan hy de bleekeryen geheel vry wil gemaakt zien. De heer Kolkman achtte de onlangs be paalde uitbreiding van het. aantal notarissen in stryd met 't algemeen belang en ongeschikt tot verheffing van den notarisstand. Een voorstel van den heer Levy, om het debat te verdagen, in stemming gebracht zynde, bleek 't (tegen kwart voor elven) dat nog slechte 44 leden aanwezig waren. Het debat werd daarop vanzelf geschorst tot Vrydagochtend. (Het laatste gedeelte der vergadering werd gepresideerd door den heer Van Houten, daar de heer Gleichman de vergadering had ver laten.) Do heer G. W. Van Dedeui heeft voorge steld om art. 22 begrooting van Justitie met f 22s8 te verminderen met do bedoeling om de inspecteurs der ryksveldwacht te doen ver vallen. Op de begrooting van Binnerilandsche Zaken is door den heer Smeengo voorgesteld om een nieuw art. 1176/s in. te voegen,luidende: „subsidie aan de Vereeniging tor bevordering van het Amiachtsonderwy* in Drente/"504." De voorsteller wyst er op, dat. waar de Ver eeniging in het eerste jaar vraagt een subsidie van 504, dat bedrag het t weede jaar moet klimmen tot ƒ1012, terwyi in liet derde en de volgende jaren het moet bedragen ƒ1300, makende al die sommen 30 pet. van de in die jaren voor het doel uit. to geven gelden. Ooi igd Ni<;« wo. Na de gedurende een uit het buitenland gekomen be; sneeuwstormen, heeft het b den geheel en dag gesneeuwd straat, daken en boomen, kleed is bedekt en de paard.., voortdurend mot de snee machine moet schoonhoudei Als men echter de in dit Dia berichten uit Buda Pesth lee-t de overtuiging, dat wij er t< gewoon goed zijn afgekome Hot detachement v reg. inf. alhier, dut to Hol deed bij de besmeiteiyke is weder alhier teruggekeer Ook van Koudekor. militairen, noodig geweest t» besmetto hoeven en lande volgens naar het garnizoei paar dagen richten omtrent eden ook hier zoodat alles, er. een dik wit ntram de rails opruimings- id voorkomende komt men tot nn toe buiten- a n het 4de ai -1 ft dienst aldaar, wordend t bewaking van chtereen- gezonden. v

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1