eene paniek, ontstaan was, te doen weten dat er geen dadelyk gevaar bestond. Het schip kon drijvende gehouden worden, en aangezien zy zich in de lyn der mail- stoomers bevonden, bestond er alle kans op redding. Onder hooge zee en aanwakkerenden wind hield het diep weggezonken schip het gedurende twee etmalen gaande. Des nachts werdon er voortdurend vuurpijlen opgelaten en teertonnon gebrand. Zondag morgen werd er door don evangelist Moody en door gene raal Howard in de kajuit eene godsdienst oefening gehouden. In den nacht van Zondag op Maandag werden de seinen gezien, door de stoomboot rHuron," van de Beaverlyn, van Montreal naar Liverpool bestemd. Deze nam do „Spree" op sleeptouw en bracht het schip in vier etmalen te Queenstown. Gezagvoerder en bemanning hebben zich voorbeeldig gedragen. Een der tweede klasse-passagiers sprong na het ongeval uit angst overboord en ver dronk, on hoewel sommige passagiers, vooral eenige vrouwen, zeer bevreesd werden, ge lukt© het toch aan den gezagvoerder dezen gerust te stellen. De houding der equipage liet niets te wenschen over en de water dichte schotten bleken volkomen in staat te zijn de overige ruimen droog te houden. Enkele passagiers hebben door het zware slingeren verwondingen bekomen. Volgons duikers rapport was de schroef niet verloren. Vermoedelijk zal hot stoom schip in het Haulbowline-dok gezet wordon. De mail van het ss. „Sproe" werd met hot ss. „Etruria" verzonden. Ongeveer 130 zakken waren door zeewater beschadigd. Eene vreeselyke ontploffing heeft Zaterdag plaats gehad in eene der grootste gasfabrieken van Bradford, door ontbranding der teerputton over een uitgebreid oppervlak. Twee groote condensators en vele huizen zijn vernield. Er zyn 5 mannen gekwetst, van wie 3 doodelfik. Eene poging om den president van Haiti, Hypolite, te vermoorden toen hy in den tuin van zyn paleis wandelde, mis lukte. De aanrander en tweo helpers werden gefusilleerd. De kamer van koophandel te Moskou heeft, volgens de „Daily News", besloten alle Israëlieten van do lijst van kooplieden uit to sluiten. Zy, die naar de Christelijke kerk willen overgaan, moeten 3 jaren eene soort van proeftijd doormaken in een naburig dorp. INGEZONDEN. Den Heere Laudator temporis acti. Om redenen, welker vermelding voor u van geen belang is, zyn we eerst thans in staat uw ingezonden stuk van 28 Nov. 11. te be antwoorden. Vooreerst moeten wy u wijzen op eene ver gissing. Niet de afdeeling Amsterdam van den Bond, zooals gij beweert, maar die van het Nederlandsch Onderw yzersgenoot- schap protesteerde tegen den zin der meer derheid van haar bestuur. Verder noemt gfi ons protest onzinnig. Houd ons ten goede, dat wy tegen die quali- ficatie opkomen, zoolang gij de gronden niet kent, waarop de bekende motie is aange nomen. Nu ter zake. De Staat geeft het bewfis van bekwaamheid als onderwijzer aan ieder, die voldoet aan zekere by do wet vastge stelde eischen, zonder te letten op de politieke overtuiging der candidaten. Daarmee is de mogelijkheid erkend, dat neutraal onderwijs kan gegeven worden door ieder onderwijzer, van welke staatkundige richting hjj ook zy. Imn.es, bestond er by den Staat op dat punt wantrouwen, dan zou hy aanhangers van be paalde politieke partyen het recht onthouden als onderwyzer in do openbare school op te treden. "Waar iemand dus om zyno staatkun dige richting uit de school geweerd wordt, handelt men in stryd met den geest der wet. Dat de neutraliteit, die de wet voorschryft, geen onbereikbaar ideaal is, blykt uit het feit, dat in vele gemeenten hoofden van scholen aangetroffen wordon, wier politieke govoelens indruischen tegen die der ingezetenen on die toch met do laatsten op goeden voet staan en met vrucht werken aan de opvoeding der jeugd. Deze toestand is alleen mogclyk, als aan iiy^. p»>iiti>ji\o en socimo L ven. Is uij con drijver, o'io zir hot openbaar op den voor- grju sa-:* nvoerder eoner politieke party en daardoor den bloei zyner school in den weg staat, dan is hy o. i. niet geschikt voor de taak, die op hem rust, liy zy dan liberaal, radicaal of wat ook. By do keuze van het hoofd oener school moet de gomeente- raad dus niet letten op de staatkundige be ginselen der sollicitanten, maar op do Svyze, waarop zy in het publieke leven optreden. Laat ons nu zien, wat te Slochteren ge schied is. Officieel heeft het gemeentebestuur een onderzoek ingesteld naar de politieke overtuiging der sollicitanten (waartoe het vol kom on gerechtigd wras), maar het heeft dat zóó gedaan, dat radicalen en socialisten, al loon om hunne denkwijze, van eene eve: tueele benoeming buitengesloten werden. In dien vorm van onderzoek schuilt het gevaar,dat de politieke vryheid des onder wijzers bedreigt. Een protest tegen de handel- wyzo der Slochtorsche vroedschap is dus niet alle-n geoorloofd, maar plichtmatig. Dat ver zet blykt nog noodzakelyker, als mon bedenkt, dat zich tegenwoordig onder de ondeTwyzers oen krachtig vooruitstrevende geest openbaart. Wat moeten die mannen beginnen, als het voorbeeld van Slochteren navolging vindt? Geschiedt dit laatste, dat is hunne toekomst ten eenenmale vernietigd. Is het nu wel zoo onzinnig, dat eene onderwyzersvereeniging oen beslu;t neemt, als het door u gewraakte? Ook stonden wy or verbaasd over, dat vol gens u de leden van een gemeenteraad hunne stem moeten uitbrengen op hom, die hunne kindoren dezelfde overtuiging als zy hobben, inpronten, of althans niet zal trachten die overtuiging aan het wankelen te brengen. Naar die uitspraak zou de Raad onzer ge meente, die liberaal is, geen onrecht plegen tegenover anti-liberale ondorwyzers, wanneer hy uitsluitend liberale aanstelde.- Gelukkig evenwel laat onze vroedschap zich door milder beginselen leiden, want het Loidsche onder- wyzorscorps vertoont byna alle schakeeringen op politiek terrein. Eindelyk nog deze vraag: Wat moet een gemeenteraad doen met een onderwyzer, die van overtuiging vorandert, die by v. van liberaal radicaal of socialist wordt? De beantwoording dier vraag is van zeer veel belang, daar het door ons bedoelde ver- schynsel zich in onze dagen nog al eens voordoet. Het bestuur dor afd. Leiden van den Bond van Ned. Ond., Leiden, L. Van Oevere-n, Voorzitter. 5 Dec. 1892. J. M. Vos Jz., Secretaris. Weledele Heer Bedaclcur! My'no ingezonden bemerkingen en vragen, door U wohvillend geplaatst in Uw blad van 23 November jl., bloven tot heden ook al zonder eenig gevolg en loven de contractanten dor Leidscho Duinwater-Maatschappij nog steeds in hoop en vreesHet zal wel niemand een raadsel zyn welk besluit thans door my is genomenduur water, dat niet is te ver trouwen, en zoo het schynt aldus zal blyvon, kan ik missen! Om te sluiten rest my nog deze vraag: Kan ik eene quitantie, indien my die vandaag of morgen wordt gepresenteerd, weigeren, zoo my water uit vader Ryn is geleverd? By zoo- vole bepalingen in het Reglement ten laste der waterverbruikers (o, wee! wanneer die niet stipt gehoorzaamd wordenis er ten minste óón, die ons duinwater toezegtvan ander water is er geen sprake! My dunkt: de geheimzinnige sluier in deze zaak is enkel op te lichten door op onze beurs bedacht to zyn. Leiden, 3 December 1892. K. BUITENLAND. Frankrijk. Aangaande de pogingen tot vorming van eon nieuw kabinet wordt gemeld, dat in een onderhoud de aftredende minister Loubet aan president Gamot hoeft verklaard, dat hy de zelf-verloochening zoo ver zou dry ven, eene portefeuille aan te nemen in de combinatie Develle, maar in geen geval gevoelde by zich den rechten man om hot presidentschap van den ministerraad aan te nemen. Gisternamid dag was de heer Develle by den heer Loubot. Vervolgens zou hy naar het Elysóe gaan, j maar mon verzekerde reod3 vooraf, dat de heer Develle besloten was de vorming van I een kabinet niet op zich te nemen. Dit vermoeden bleek juist, want or wordt ti,;,.. ^Amc-Ui ann Rrhot do samenstelling van een niou.v kabinet werd opgedragen ca dat hy, na zich van de noodige toezeggingen vergewist te hebben, eene combinatie tot stand 1 bracht, wolke de leden van het vorigo mi nisterie omvat, behalve Ricard, Roche en Sarrien. Ziehier do lyst: voorzitter en buiten- landsche zaken Ribot, binnenlandsche zaken en eoredienst Loubet, justitie Bourgeois, finan ciën Rouvier, oorlog De Freycinet, marine Burdeau, landbouw Develle, openbare werken Viette, koophandel Siegfried, openbaar onder- wys Ch. Dupuy. Ribot heeft van deze samenstelling bericht gegeven aan president Carnot, die hem geluk wonschto met den goeden uitslag. Het besluit betreffende de vorming van het nieuwe kabinet zal stellig morgen, Woens dag. in het nJournal officiel" verschynen. Uit het bovenstaande blijkt, dat do afdee ling eoredienst, vroeger by justitie, thans by binnenlandsche zaken is gevoegd. In de gisteren door de Kamer van Af gevaardigden gehouden zitting werd door Leiülier voorgesteld, eiken dag aan de Kamer en de dagbladen modedeeling te doen van den arbeid der enquête commissie over de Panama zaak. Brisson bestreed dit voorstel, dat daarop verworpen werd. Met 333 tegen 182 stemmen werd van dringenden aard verklaard een voorstel van Pourquery de Boisscrin, strekkende om de enquête-commissie to machtigen, zich een rechter van instructie toe te voegen. Do be raadslaging daarover werd echter tot heden verdaagd. De voorzitter Floquet zeide dat een voor stel van Ponthois, om aan do enquête com missie do bevoegdheid te geven van rechter van instructie en haar hot. recht too to ken nen, verdachte personen in staat van beschul diging te stellen, inconstitutioneel is. De afgevaardigde Bouge, een radicaal, had voorgesteld, de Panama commissie te ver dagen tot 10 Januari, don dag waarop de directeuren van de Panama Maatschappij voor het gerecht moeten verschynen. Op eene byeenkomst van do constitutioneele groep is hiertegen verzet aangeteekend, op grond dat in do Wilson zaak do rechtoriyke macht zich geheel beschikbaar stelde aan het parle ment en dat do openbare meening thans het verzet der rechterlyke overheid niet zou be grijpen. Een der sprekers zeide, dat oen ministerie, hoe gematigd ook, niot op den steun der constitutioneelen kon rekenen als het, zooals aangekondigd werd dadeiyk na zyno optre ding de verdaging van het onderzoek zal voorstellen. „Wij zullon," zeide hy, „een Kabinet steunen, dat volledig licht over de zaak zal laten schynen." Bouge heeft gisteren alzoo aan den voorzitter der Kamer medegedeeld, dat hy zyn voorstel tot schorsing van den arbeid der enquête commissie verdaagde. Door den Senaat is verworpen de dringend- verklaring van het voorstel Giraut, om aan de enquête commissie do uitgostrektste vol macht te verleenen, en te bepalen dat het in de Panama-zaak onrechtmatig verkregen geld aan de Panama-Maatschappy worde teruggegeven. De „Moniteur universel" meldt als gerucht dat de raad van orde der advocaten Albert Grévy en Lóón Ronaud zou ontbieden, om inlichtingen aangaande de Panama-zaak te vragen. Duitschland. In de gisteren gehouden zitting van het ge rechtshof to Borlyn, over hot proces-Ahlwardt, verklaarde de vertegenwoordiger van den minister van oorlog, dat dezo geen bezwaar had tegen het in 't openbaar voorlezen en behandelen van de door Ahlwardt overge legde geheime stukken, daar zij slechts be trekking hebben op 500 Lówe geweren, welke herstelling behoefden. Deskundigen verklaren dat ze voor een gedeelte met opzet bescha digd zyn en het aan de fabriek geleverde materieel te broos is geweest, doch do fabriek heeft geene schuld. Over de bruikbaarheid der geweren in tyd van oorlog valt overigens naar deze gegevens geen oordeel te vellen. Kolonel Brakel verklaarde dat by vroegere leveringen zich hetzelfde geval voordeed. Het geringste gebrek aan een geweer heeft ten gevolge, dat het reparatie noodig heeft, zon der dat daardoor op eenigorlei wyze do bruik baarheid wordt benadeeld. Do deskundige Barella sprak in gelijken geest. In hetzelfde proces heeft het gerechtshof gisteren op verzoek van den verdediger be- sloten, graaf Hobo uthal r:d van het TTo.-ron- liuis) en zyne echtgenoot©, baron Wacker- bartk en den heer Paasch to dagvaarden, ten j einde te getuigen, dat zy achter een dunnen wand gehoord hadden, hoe do heeren Löwe en Kühne tot een hard'noorige zeiden dat men do revideerende officieren gemakkelijk by den neus kon hobben. Graaf Hohenthal zou dit den minister van oorlog hebben medegedeeld, maar de zaak zou weder onder drukt zyn. Hoe lang de behandeling voor het hof nog zal duren, is onzeker. In elk geval zal het geding ten einde worden gevoerd, ook indien Ahhvardt gekozen wordt, omdat de meerder heid hem niet do onschendbaarheid als afge vaardigde zal toekennen. Italië. Naar men verzekert, zullen in het consistorie dat in de eerste helft van Januari wordt-ge houden, door den Paus tot kardinaal worden benoemd: mgr. Persico, de bisschop van Breslau, de aartsbisschoppen van Keulen, Westminster, Sevilla, Tours en Rouaan; nuntiussen te Madrid en Weenen, en waar- ichijnlyk ook de aartsbisschop van Dublin. Tot opvolger van wyien kardinaal Lavigerii in het aartsbisdom van Carthago en als directeur der katholieke missiën is mgr. Livin- hal aangewezen. Een nieuw gerucht te Rome, dat de Paus stervende was, wordt door Reuter tegenge sproken. De Paus geniet eene goede gezondheid: Dat bericht der ziekte van den Pau9 was door de „Italia" verspreid. Hot scheen zydelings bevestigd te worden, daar de „Osser vatoro Romano," het blad van het Yaticaan niet meldde dat Z. H. de gewone dagelykscb audiëntie had verleend. De „Standard" ver neomt dat de Paus, meer als voorzorg dai wegens ziekte, overdag oen tijd naar be gaat, maar geneeskundige hulp is zelfs nil ingeroepen. De Kamer van Afgevaardigden beraad slaagde gisteren over het adres in antwooi op de troonrede. Barzilai zeide dat do quaestie dor buiten landsche staatkunde moet gescheiden blyve van die betreffende het leger. Italiö behoor eene legermacht te hobben, meer overeen komstig met de draagkracht des lands. Wi het programma der maatschappelyke horror mingen betreft, dit wordt door vele radicalen als onvoldoende beschouwd. Hot adres van antwoord is ton slotte me groote meerderheid aangenomen. De Kamer van Afgevaardigden heeft c begrootingen voor marine en onderwijs aan genomen. Belloux, de minister van oorlog zal morgen in de Kamer buitengewone kre dieten aanvragen ten bedrage van 5,600,000 fr voor de vervaardiging van nieuwe gewerei de verbetering der veld artillerie, de vervaa diging van het nieuwe rookvrije kruit. Dadely nadat de kredieten verleend zyn, zal de vel vaardiging van nieuwe geweren kracht worden voortgezet. Calajanni deelde de minister van oorlog mede, dat hy hem hedc wil interpelleoren ovor do middelen tot vel dediging van Sicilië. Oostenryk-Houg.-Monarclói'. Op eene interpellatie van Plener in de Oo tenrykscho Kamer aangaande de ontbindinj van den gemeenteraad van Roichemberg, an woordde graaf Taaffe gisteren dat de ministe van binnenlandsche zaken zich niet over he gebeurde kan uitlaten, maar den maatregfl van den gouverneur van Bohemen goedkeur Graaf Taaffe wees op de misbruiken, waaraan genoemde raad zich had schuldig gemaakt, o. a. by de regeling der Sedan-feesten. De beraadslaging zal heden worden voor! gezet. Spatje- De „Gaceta" bevat een koninklijk besluit waarby op alcohol eene bijzondere belastin wordt gelegd by fabricatie en verkoop inh klein, afgescheiden van het reeds bestaani recht. De „Liberal" zegt dat de minister financiën heeft ingetrokken zyn voorstel t< wijziging van den dienst der schatkist, zooal die aan de Bank van Spanje is opgedragen wegens de verwerping daarvan door de BanP commissie. Moret vroeg in de Kamer van Al vaardigden aan do regeering inlichting betreffende de jongste ministerióele crisis de wyze, waarop zy was opgelost. Canovas antwoordde dat do crisis veroi zaakt was door verschil van meening tiflj schen do meerderheid der regeering en ijT verdo, dio ten onrechte ontbinding van «i gemeentebestuur van Madrid gevraagd W i terwijl Canovas van oordeel was, dat bU 1 gemeenteraad tot verantwoording r pen voor den Raad van State.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2