DAGBLAD. li- 10060. Woensdag 7 December. A°. 1892. tiïezs (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van cZon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. (<cM alleen Blaakt iiifi gelukkig. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S m&nndeaf 1.10. Frtnco per poet1.40. ifzonderltjke Kommer*....,0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: ▼*n 1—6 regel» ƒ1.05. Iedere regel me»r/0.17|. Orootere letter* dut pUetarnimte. Toor het tnceeeeeren bruten de sted wordt ƒ0.05 berekend. Leiden, G December. 's R\)ks Ethnograpbisch Museum te Leiden heeft ten geschenke ontvangen vandeNeder- landsch-Inaische Regeering vier gouden oor hangers, benevens een zilveren plaatje, zynde een on ander onderwerpingsteekenen van de jn verzet tegen het Gouvernement geweest zijnde hoofden dor negorij Roema Lewang, cp het eiland "Wetan (Babber-eilandeiGeïn ventariseerd als serie 903. Op 4 December overleed te Amsterdam dr. J. Van Leeuwen, tot voor weinige maanden lste secretaris van het Nederlandsch Bijbel genootschap. In 1821 geboren, bereikto hy den leeftijd van 71 jaar. Na volbrachte studie te Leiden, diende hy als predikant de Remon- strantsche gemeente van Zegwaard, tot hü in 1865 werd geroepen tot het algemeen secretariaat van het Nederlandsch Bijbelge nootschap, als opvolger van dr. J. P. Land Na 27-jarigen arbeid in die betrekking werd hy met 1 Februari dezes jaars, op zyn verzoek, op de meest eervolle wijze ontsla gen. Hü was bekend om de fijnheid van zün geest en zyne groote kennis van de oude talen. De hooge achting, welke züne beide zoons (waarvan een hoogleeraar is aan de Leidsche universiteit) in ruimen kring ge nieten, en de liefde voor zyne kleinkinderen waren de zonnestralen, welke zyn levensavond verhelderden. Naar men verneemt, heeft de kolonel jhr. Van Spongier, adjudant van H. M. de Koningin, die by de eerlang te wachten be vordering van hoofdofficieren der infanterie naar anciënniteit in aanmerking zoude kunnen komen voor den rang van genoraal-majoor, aan Hare Majesteit de Koningin-Regentes verzocht daarvoor niet in aanmerking te worden gebracht. H. M. de Koningin-Regentes woonde Zondag te 's-Eage de voormiddag godsdienst oefening by in <de Willemskerk, onder gehoor van ds. Van der Flier. Evang.-iLuth. Kerk. Beroepen ie naar Medemblik ds. J. L. F. tü'-e Meijere J.Cc., te Bodegrave. De heer -U. E T. Langeler, te Gouda, is benoemd tct controleur bü de Ned.-Zuid- Afrikaansche Spoor weg-Maetschappü- Daniël De Lange zd in het toor|aar met cyn a-capella koor Londen bezoeken. By koninklijk besluit van 10 Nov. jl., opgenomen in de Staatscourant van 6 deter, is gehandhaafd ihet besluit van Ged. Stafeen van Suid-Hollanc, waarbij, cnet vernietiging van een besluit van B. en Ws. van Schip luiden, aan het bestuur de Ger. Vereeni- ging aldaar verlof is verleend om op een perceel binnen den afstand van 200 meter van de bestaande Hervormde kerk een gebouw op te richten tot uitoefening van den openbaren eeredienst. Het daartegen door B. en Ws. dier gemeente ingesteld beroep is dus ongegrond verklaard. Overwogen wordt o. a., dat er geen gevaar bestaat voor ver storing der openbare orde op straat en over hot geheel voor het weigeren van verlof door het gemeentebestuur geene voldoende redenen bestonden. De te Groningen tot arts bevorderde candidaat arts C. J. Neob is bestemd tot offi cier van gezondheid 2de klasse by het O.-I. leger. Zaterdag-middag te 2 uren hield dr. H. U. Meyboom in het Academiegebouw te Gro ningen zyne inwydingsrede als hoogleeraar in de faculteit der Godgeleerdheid, over de be weeglijkheid der theologische encyclopedie (van Augustinus tot heden.)"' Eene talryke schare belangstellenden woonde deze plechtig heid by. De redevoering is by den heer P. Noordhoff te Groningen in druk verschenen. Vóór zyn vertrek naar Groningen ontving dr. Meyboom van zün© vrienden te Assen een prachtig cadeau, bestaando uit een geheel nieuw ameublement voor zyne studeerkamer: eikenhouten boekenkasten, bureau ministro, fauteuils, gordynen, enz. Het stoomschip „Prins Frederik Hendrik" arriveerde 3 December van West Indië te Nieuw-York; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 5 Dec. Wight; de Conrad", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 5 Dee. Suez; de „Schiedam" arri veerde 5 Dec. van Rotterdam te Nieuw-York; de „Spaarndam", van Rotterdam naar Nieuw- York, is 5 Dec. Scilly gepasseerdde „Gedé", van Rotterdam naar Java, vertrok 6 Dec. van Aden; de „Gelderland", van Rotterdam naar Java, passeerde 5 Dec. Ponta da Guia; 'de „Saturnus" arriveerde 5 Dec. van Gibraltar te Genua. Gemengd Nieuws. 'ITydensdeSint-Nicolaas - markt heerschte er gisteravond op de Botermarkt en -de Vischmarkt, waar koek- en poffertjes kramen zyn opgeslagen, weer heel wat drukte, trots den by fc-enhaling vallenden hagel of sneeuw. In hot overige gedeelte der stad was reeds in den vooravond veel beweging op te merken wegens do personen, die zich, sommigen be last en beladen, met pakjes voortspoedden om die ter bestemde plaatse te bezorgen. Aan verrassingen ontbrak het echter ook niet in het academisch ziekenhuis, waar, even als vorige jaren, de aldaar verpleegd wordende kleinen door eene zich uit do studenten ge vormd hebbende commissie, niet werden ver geten. Ook zü werden mil^elyk bedacht. Naar de „N. R. O." meldt, is Zon dag-avond omstreeks tien uren in de Delftsche- vaart by de Delftsche poort te Rotterdam gezonken eene vlet, met bovenballast geladen, bestaande uit manufacturen ter waarde van ongeveer f 3000 en behoorende aan schipper Los. De manufacturen behooren aan een winke lier te Leiden en de vlet was van hier tot Rotterdam gesleept, en daar ze onderweg lek sprong, had men haar door pompen boven moeten houden. Toen het vaartuig zonk, was er niemand aan boord. Het mond- en klauwzeer is te Zoeterwoudo uitgebroken by het vee van de landbouwers: H. Klyn, in de Noordbuurt; C. Klyn, in de Weipoortgebroeders Van Leeuwen, aan den Hoogen Ründyk, en D. Schenkeveld, in het Westeinde. In de gemeente Schoterland (Fr.) had eene weduwe veel last van ratten. Zy mengde arsenicum in brooddeeg, dat in de woning werd neergezet. De kat van een buurman at er van, doch het beest had het geluk spoedig het vergif uit te braken. De kippen vap de weduwe aten er nu van; zy stierven allen. Een tweede buurman vond donzelfden dag ook een zijner kippen dood. Hy wist niets van het arsenicum, oordeelde dat de kip ten gevolge van verstopping gestorven was, en besloot de kip op te eten. Hy had haar reeds geplukt en in den pot, toen oen vriend hem nog by- tyds waarschuwde en de kip niet gegeten werd. Wie weet wat anders de gevolgen geweest waren Het postkantoor te Leeuwarden moet vergeven zyn van (witte?) mieren, die, naar men wil, door en met een vat krenten uit Egypte daar ter stede zyn overgebracht. De directeur heeft zyne woning boven het kantoor reeds moeten verlaten. Naar men meldt, heeft de Prui sische regoering den invoer van fokvee uit Nederland verboden. Hoe voorzichtig boeren burge meesters dienon to zyn by de uitvoering van enkele wetten, kan blyken uit de vryspraak van den exportslachter W. Z., te Kralingen tegen wien proces-verbaal was opgemaakt wegens het van zyn erf verwyderen van een bord, dienende tot waarschuwing, dat op het terrein besmetteiyke veeziekte aanwezig was. De wet geeft de grootte aan van het bord en de letters en de hoogte, waarop dat bord uit don grond moet geplaatst worden. Het hierbedoelde bord was iets grooter dan de wet dit voorschryft, terwyl ook enkele der letters niet precies aan de maat voldeden. Hoewel het kenteeken voor iederon leek dui- deiyk zichtbaar en afdoende moest schynen, werd de beklaagde, die het bord van zijn erf verwyderd had, vrygesproken, op grond dat dit niet aan de wet voldeed. Voor de Haagsche rechtbank werd gisteren 1 jaar gevangenisstraf geëischt voor P. v. B., die van papieren van een derde valscheiyk gebruik had gemaakt, om zich als koloniaal te doen aanwerven. De internationale hardryde- ryon in Nederland op de lange baan, welke het vorige jaar niet konden doorgaan wegens invallenden dooi, zyn voorloopig bepaald op "Woensdag 11 Jan. 1893. Zy zullen weer worden gehouden op de plassen by Paters- wolde. Een passagier van het stoom schip „Spree," van de „Norddeutsche Lloyd", dat Zaterdag-avond met gebroken schroef-as en ongeveer 30 voet water in het achterschip te Queenstown is binnengesleept, verhaalt in de „Times" zyn wedervaren. Daaraan is het volgende ontleend: De „Spree" vertrok Woensdag 23 November jl. uit Southampton naar Nieuw-York, met 134 eersto klasse-, 121 tweede-klasse- en 151 voordeks-passagiers, en 405 m&ilpakken aan boord. Zaterdag-morgen, den 26sten, even. vóór zessen, werd er een geweldige schok gevoeld, waardoor de machine tot stilstand gebracht werd. Het bleek dat de schroef-as gebroken was, en spoedig daarna dat een van de stukken onder de tweede-klasse kajuit een gat in het schip gestooten had, waar het water by stroomen door naar binnen stortte. Terstond werden de luiken der waterdichte afdeelingen gesloten en de stoompompen te werk gezet, doch dit laatste baatte niet. Het achterschip liep binnen weinige uren vol tot aan het derde dek, en drong ook door in de afdeeling, waar de mailzakken geborgen lagen. Do andore afdeelingen bleven echter droog en de gezagvoerder vond daarin aanleiding om de passagiers, onder wie aanvankelijk 220.) De geoeesbeer gebood dat zij zorgvuldig verpleegd zou worden; van deo onbekenden weldoener was beui voor dit doel eene be- langrijke som gelda ter hand gesteld met de opdracht al datgene to doen, wat in zyn .armogen was, ten einde het lijden van de ongelukkige te verzachten, maar de genees heer stond machteloos tegenover de kwaad aardige, snel toenemende kwaal Gedurende de volgor.de zomermaanden leed Bertha verschrikkelijkzy was te zwak om uit te gaan en dus gedwongen hare kamer te honden. In een leunstoel zat zij aan het open raam, dat uitzicht gaf op den kleinen tuin; met yyd keek zy naar de gelukkige familie, die des namiddags in het prieel te zamen kwam, naar de jonge vrouw, die met een harteljjken kus den krachtig ge- bouwden .man ontving, wanneer deze nit do werkplaats kwam, om met vrouw en kin deren het eenvoudige middagmaal in bet groene prieel te gebruiken. Even gelukkig als deze menschen had Bertha ook kunnen zyn, wanneer zij niet zelve .haar geluk vernietigd had door bet najagen van yd-ele vermaken. Met diep be rouw dacht zy terug aan het verleden. Zy werd a! zwakker -en zwakker, met groote moeite kwam zij dee morgens van uit haar bed in den leunstoel aan het venster, daar dit plaatsje haar eterk aantrok; urenlang wachtte a;j geduldig, totdat do jonge vrouw in het pritel verscheen ren de tafel dekte, tot de man uit do werkplaats kwam en Bertha het gejubel hoorde der kinderen, die den vader begroetten; haar geheele denkvermo gen was gevestigd op liet punt hoe weinig er (oe behoorde om gelukkig te zyn, hoe weinig en toch zooveel. Maar vóór alles is, om gelukkig te zyn, noodig: enn hart vol liefdot De verdrietigste dagen voor Bertha waren die, wanneer het regende, op welke het kleine prieel in den tuin ledig bleef; op zulke dagen maakte zich eene diepe droef heid van haar meestor. Zy gevoelde zich dan nog een zamer en meer verlaten dan anders. En der gelijke regenachtige dagen namen toe, toen de zomer verdween, toen de herfstwind de gele bladeren van de boomen in den kleinen tuin joeg, zoodat de jonge vrouw die eerst van de tafel moest vegen, eer zij daarover het witte tafellaken kon spreiden. Slecbls één (roost had Bertha, namelyk dat zy don tyd, waarin de winterkoude het prieel voortdurend loeg zou doen zyn, niet meer zou beleven zy voelde hot naderen van haar laatste uur. En toen zy gevoelde, dat zy 6poedig uit haar lyden verlost zou worden, kwam de brandende begeerte bj haar op, om verzoend to scheiden van den man, dien zy eens zoo diep gekrenkt, wiens levensgeluk zij ver woest en die haar toch zoo innig bemind had. En hy beminde haar nog; dat wistzy; haar oog was helder en klaar geworden sedert zich dat van het aardsche had afge wend; aan zyne onwankelbare liefde, aan zyne grootmoedigheid had zy het te danken.dat zy geen gebrek geleden hadhy was de onbe kende weldoener, die haar in de laatste tyden zoo trouw van het noodige voorzien had. Zy verlangde naar hom, haar innigste wensch was vergiffenis te smeeken, maar de vervulling daarvan was byna niet moge- jyk; zy durfde niet tot hem terugkeerenzy was gebonden aan den leunstoel in de kleine kamer der hoofdstad. En toch wilde zy Von Wangen een woord van liefde tot arscheid zeggen. Zy bracht hare laatete krachten te zamen. Het viel haar moeilyk zich te verheffen, maar zy stond op, om papier, den inkt koker, eene pen en een briefomslag te kr.j- gen. Daarna zette zy zich neder in haren leunstoel en trok de kleine tafel naar zich toe. Zy schreef; herhaaldelyk legde zy de pen neder en viel in haren leunstoel terug, maar toch begon zy telkens opnieuw. Zy schroef een langen brief aan Hugo, zy deed hem eene berouwvolle bekentenis, zy ver zocht hem om vergiffenis, zy dank'e hem voor zyne offervaardige liefde. Eerst toen zij de laatste woorden geschre ven, den bl ief gevouwen en daai op het adres „aan don heer Von Wangen te I.inau" ge plaatst had, gunde zy zich, zwaar vermoeid, een oogenblik rust. Een tevreden lachje speelde om haro bleeke lippen, een lachje gelyk aan dat, waarmede zy vroeger Hugo betooverd had. En deze lach verhelderde nog het bleeko gelaat, toen na een uur de dokter kwam. Hy vond Bertha mot gevouwen handen in den leunstoel zitlen. Hare oogen w.'.ron ge sloten en openden zich niet weder. In eene zoete sluimering, glimlachend stervende, was zy de eeuwige rust ingegaan. Wordt v crvol-gd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1