Ii°. 10058 Maandag 5 December. A*. 1802. fese (Courant wordt dagelijks, met uitsondering van gpn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Ami den luildcn Sint-Nicolaas. Leiden, 3 December. Feuilleton. field alleen maakt niet gelukkig. t PKIJ8 DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 nueindonf 1.10. Frinco per pont1.40. Afzonder]ijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Vin 1—6 rogele f 105. Iedere rogel meor/,0.17j. Groolere lettere nier plaatsruimte. Voor het inc&SBoeroD boiteo de #t»d wordt ƒ0.05 berekend- Gy, goede, oude, vroede baas, Gij, brave, vrome Sinterklaas, Gij, zwerver door schier alle wijken, Gij, lieve, zoo geprezen vrind Van 't groote en van het kleine kind, Yan burgers en vooral van rijken. Gij, vlioder, zoo van dak tot dak, Gij, klimmer, dood op uw gemak, Uit schoorsteen naar beneden: Die strooit met rijko, milde hand Begoorlyk goed uit zak en mand, Waar uwe voeten treden. Hoe werdt ge, lang reeds, opgewacht Voor 't goed, dat ge elk hebt toegedacht; Hoe groot was, o! naar u 't verlangen! En sloot ook vrees het krijgen uit, Gij weet wel, vriend! wat die beduidt, Een ieder hoopt toch iets te ontvangen. Zog, oude vriend, nu gy uw voet Zoo, hier en daar, verschijnen doet, Treed ook eens in b\j d'armen; Deel hun van uwen rijkdom meé, Zij wonen ook in deze steê Och, toon hun uw erbarmen! Van al dien luister, al die pracht, Die ons zoo schitt'rend tegenlacht, Dat is der armen niet 'tbegeeron, Heen, zelfs geen taart, geen lekkernij, Maar voor de maag wat voedzaam z\j En voor hot lijf wat dok en kleeren. Ja, toover op die bleeke wang, Die tuigt van leven, bitter, wrang, Den olos van 'tdankbaar harte! Geef veerkracht aan dat zwakke bloed En aan het stug en droef gemoed De vreugd in ruil voor smarte. En is hot u, in steog en gang, Zoo donker, eng, benauwd, zoo bang; Doet zelfs het kille u ijzen Geen nood, mijn goede, beste vrind! Het daar gehuisde, hoopvol kind Zal u den weg wel wijzen. Gtf hoort mijn beó, vervul haar wel Ons leven is geen kinderspel. Gij weet, w\j leven 't God ter eere, En by, die voor hot weldoen leeft, Den arme in zyn nooddruft geeft, Die leont zijn gift den Heere. (V. v. d. D.) C. 'sRyks Ethnographisch Museum to Leiden heeft van do Nederlandsch-Indische Regee ring ten geschenke ontvangen zeven gouden oorsieraden, zynde gedurende do excursie in de Toba landen in 1889 in pand genomen en onuitgelost gebleven voorwerpen. Geïnven tariseerd als serie 892. Jongstleden Woensdag gaf de veroom- ging „Zanglust", te Woubrugge, hare eerste openbare uitvoering in dit seizoen. De uit voering van het programma vond bij hetvry talrijk opgekomen publiek voel by val; eenige nummers werden op verzoek herhaald. Ook de komische bydragen, door eenige leden der vereeniging in de pauze on na afloop van den zang ton gehoore gebracht, werden zeor toegejuicht. „Zanglust" kan met tevredenheid op deze uitvoering terugzien, en het is te hopen dat zij nog vole malen onder haren wakker n directeur het publiek een genocglykon avond moge bereiden. Ten voordeele der Marlha-Stichting to Alfen aan den Ryn hoeft Donderdag 8 Decern' bcr a. s., 's avonds te halfzeven, in het kerkgebouw der Hervormde gemeente van Woubruggo, eeno muziek- on zanguitvoering plaats met modeworking van do hoeren Postraa on Markx, to geven door de fanfare- en zangvereeniging „Euphonia" van gemelde Stichting. Het nette programma, dat tevens geldt als bewys van toegang, is a 25 cent3 ▼erkrygbaar by den heer D. Molenaar, on op den avond dor uitvoering aan den hoofdingang van het korkgebouw. Het bevat 13 nummers, gedurende de pauze afgewisseld door eenige mededeelingen door don heer C. Geel, direc teur. Mogo ook hier der Martha Stichting een flinke steun ton deel vallen! Yan de 30 candidaten-postambtenaren, dio zich onderwierpen aan het examen in den telegraafdienst, slaagden: dcsurnumerairs H. Palm, te AppingodamJ. F. J. Buning, te Yoendam; en J. E. Wins, te 's Graven- hage; de klerk P. Lokhorst, te Epe; en de geagreterde klerken M. A. J. Engere, te Ilellevootsluis; mej. J. Yan der Werf, te Wyk (Maastricht); en mej. A. M. Kocb, te Volp. Aan het overgangs-examen voor commies der posteryen namen 14 candidaten deel, ein trok zich terug, terwyl slaagden do sur numerairs M. J. D. Merens, te Oosterbeek; G. J. Van Mansvelt, te Zalt-Bommel; Jhr. J. De Casembroot, tc 's-Gravonhago; M. J G. W. A. A. Van der Ent, te Wageningen; mej. L. C. Cochius, te HarderwijkL. Wit- 1 maar, to 's GravenhageA. W. Vermeulen, to Vucht; C. Visser, te 's Gravenhage; L. De Boer van der Ley, te ArnhemH. Retema, to Wildervank, en J. P. J. De Kleyn, te Breda. De bisschop van Haarlem heeft het eere voorzitterschap aanvaard van het a. s. Katho liek vakcongres. Het verbod van het doen doorrijden van spoorwegrytuigen met slaapgelegenheid uit het buitonland is, in verband met het opheffen der maatregelen tegen cholera, door derogee ring opgeheven. Vrijdagavond, 2 dezer, gaf de Chr. Jonge- lings-vereeniging te Woubrugge eene uitvoe ring in het lokaal der Christelijke School al daar. De plaatsen waren goed bezet. By het 1ste regt. vold-artillerio te Utrecht worden niet minder dan drie en dertig op reform gestelde paarden verkocht. De lsto luit. der genie J. Grootenliuis is werkzaam gestold onder de bevelen van den eerst-aanwezend ingenieur te Gorkum. Ter beschikking van den gouv.-generaal van Ned.-Indiü kunnen worden gesteld eenige ondenvyzers en onderwijzeressen, om te wor den geplaatst ais onderwijzer 3do kl. en als huiponderwyzeres by het openbaar lager onder wijs voor Europeanen en daarmede gelykge- stelden daar to lande. De voorwaarden zyn opgenomen in de Staats courant. Opbrengst der nieuwe belastingen. In „Vragen des Tyds" van December geeft prof. dr. P. Van Geer—na eono zeor lezenswaar dige critiek der progressie, welke by de bedrijfs belasting is voorgedragen eeno raming van de opbrengst dor nieuwe belastingen op het inkomen. Hy gaat daarbij "it van de gegevens, welke do inkomstenbelasting to Leiden opgoloverd hoeft, welke gemeente ongovoer een honderdste deel dor ryksbovolking bevat en wier sgemid delde finantiëelo toestand vrijwel met dien van het geheele Ryk overeenstemt." Nog geen derde doel dier bevolking zal in deze rijksbelastingen worden aangeslagen, slechts weinigeinkomsten zullen het gemiddelde overtreffen. De hoog- loeraar berekent dan, dat in Leiden 3351 personen zullen worden aangeslagen voor een gezamenlijk inkomen (die onder fG00 wegge laten) van /'G)840,000. Neemt incn die cijfers honderdmaal, dan 210.) Zij wilde in gezelschappen leven, schitte rende veroveringen maken en in de wereld rad Berlyn kon haar dit niet moeilijk vallen, daar z() over de ryko inkomsten van haren haar slaafs gehoorzamenden echtgenoot naar willekeur beschikte. Albrecht moest ziJno vrienden 0:1 bekenden 'f zijne woning, om zyne vrouw, brengen, maa. hjzelf was buitengesloten door de knn- waarin hy vroeger verkoelde. Hy had h'-'ii nienwe kennissen moeten zoeken en die i'ondcn onder menschcn van hoogst twyfel- achtige reputatie, onder spelers, voor wie des ''■tenants hartstocht voor het spel eono ge- lsto bron was, onder men3chen, die zich -1 verleden van Albrecht YonOsternau "iet in het minst bekommerden. Een dergelyko kring vormde zich om Bertha vulde hare salonsin die kringen was zy -- aangebeden schoonheid, vierde zy hare ,r "nfen. Hare reputatie was geknakt, zy tets meer te verliezen en wilde dus Dins'.ens van het leven genieten! Zy legde Staote feesten aan, welke weldra in bacc n- naliën ontaarddenongebreideld gaf zy zich aan allerlei woestheden over. Zy wilde van het leven genieten, maar te midden van al het genot gevoelde zy zich verschrikkeiyk ongelukkig. Uit het diepst van hare ziel verachtte zy Albrecht Von Osternau, en toch moest zy hom door betooverendo beminnelykheid binden, ten einde hom onder haro lieerschappy te houden, daar zy behoefte had aan zijne in komsten. Zonder zyno hulp toch was het geheele schyngebouw van haar valscli geluk 111 elkander gestort; hy alleen hield dat in wezen, door er zyne rykdommen aan op te offeren. Bertha verachtte niet minder de onbescheiden aanbidders, die haar omringden, wier akelige, laffe, cliendige vleieryen zich zoolang zouden doen liooren, als zy feesten gaf; zy haatte die parasieten gloeiend, maar kou hen niet ontberen, want alleen by de door hunne tegenwoordigheid uitgelokte dror.kenmarispartyon was liet Bertba mogeiyk de stem van liet geweten te verdooven, ver gat zy de herinnering aan een door eigen schuld reddeloos verloren levensgeluk. Te midden van het feestgejubel, dat haar dagelyks omgaf, overviel hnar dikwijls een gevoel van afschuwonwillekeurig moest zy i er aan denken wat van dit all s het einde zou zyn. Was zy zoker van haro heerscliappy over Albrecht? Do lieerschappy, die zy ge grondvest had op vrees en liefde; op vrees, wijl zy een diepen blik geslagen had in zyn verleden, op liefde, wyl ook Albrecht geen weerstand had kunnen bieden aan haro be tooverendo schoonheid. Heden was hy nog haar slaaf, maar hij kon do ketenen ver breken en dan - dan stond zy voor niets. Met ontzetting had zy gezien, dat hy eene sehoone actrice boven andere dames het hof maakte. Bertha was niet jaloorseh, maar govoolde een pyniyken angst, die haar voor iedere feestvreugde ongevoelig maakte. Dwaasheid! Waarom zich ongerust te maken voor do toekomst? Slechts voor het heden wilde zy leven, zoo vroolyk mogelyk. Een glas champagne, nog een en nog een! Met den parelendon w(Jn verdwenen de droovè godachten, ten minste zoolang do lichto dronkonschap duurdo; en keerden die gedachten weder, dan moostcn zij opnieuw verdreven worden. Wanneer zy tegen den raiddag hare leger stede verliet, op welke zij na een veelbewogen nacht gc-ono rust gevonden, maar bedwelmd uronlnng gelegen had, en zy zich dan in den spiegel bezag, sidderde zij over het geheele lichaam. H t l leeke gelaat, van waar uit zullen voor het Ryk vermoedolyk 335,000 gezinnen bu de vermogens- en beroopsbelas- tinger. zyn betrokken tot een gezameniyk in komen van ƒ634 millioen. Waren die inkomsten geheel uit arbeid verkregen, dan zou de be lasting byna 15 millioen opbrengen v-loeiden zy geheel uit vormogons voort, dan ware de opbrengst 18'/2 millioen. Stelt men echter, dat twee derden uit arbeid voortspruit, dan kan men de opbrengst op 16 millioen schatten. Hat cyfer acht prof. Van Geer nog 2 a 4 millioen te laag, omdat het patentrocht der naamlooze vennootschappen niet geheel wordt afgeschaft en de Staat krachtiger middelen van contröle heeft dan do gemeente. Tot dezelfde uitkomst komt men ongeveer door uit te gaan van de stelling, welke ook by het wetsvoorstel der vyf Kamerleden is genoemd, nl. dat het nationaal inkomen de inkomens onder ƒ600 buiten rekening ge laten op 700 millioen 'sjaars zyn te schat ten, met een gomiddeldo van ƒ2000. By een gemiddelde percentage van 2.25 komt men dan weder tot bijna 16 millioen als opbrengst van de belasting. De Regeering raamt de opbrengst der ver mogensbelasting op 8 millioen; het patent brengt ongeveer 4 millioen op. Gaat de be cijfering van prof. Van Geer dus op, dan zouden er ton minste 6 millioen moor in de schatkist vlooion dan geraamd is, maar welko de scbryver vreest dat in don „bodem- loozen put" (der militaire uitgaven) zullen verzinken. Men zal zich herinneren, dat do minister van financiën, 0. a in zyn antwoord by het peraequatio ontwerp, zulke gunstige uitkom sten volstrekt niet verwacht. Zy zouden nog veel gunstiger zyn, als men Amsterdam als maatstaf mocht nemen on de cyfers, welke prof. Van Geor voor de hoofd stad berekend heeft, met 10 vermenigvuldigt. Dan toch zou men de aanslagen voor het Ryk op 350,000 mogon stellen en de som der- inkomsten boven G00 op niet minder dan byna 800 millioen; de opbrengst der belas ting op 21 millioen. Do hoogloeraar meent echter dat Amsterdam moeilijk als maalstat kan worden gebruikt. Do schryver is met do belastingvoorstellen, niet zeer ingenomen. Hy blijft by zyno over tuiging, dat eeno zuivere ryksinkomslonbe- iasting beter ware geweest, vooral ook om de gemeenten, die nu op andera wyzo moeten worden geholpen, „eono reuzentaak, waaraan geen ministor van ilnancif-n zich mag ont trekken." twee matte oogen, zonder eeriigen glans, haar conterfeitscl aanschouwden, boezemde haar schrik in. Hare schoonheid verdween, die zonderlinge, betooverende schoonheid, de bron van hare heerscliappy over Albrecht. Daarom was hy in den laatslen tyd koeler tegenover haar geworden; daarom had hy het reeds eenmaal gewaagd do klacht tc uiten, dat haro grenzenlooze spilzucht zyne inkom sten overtrof, dat hy zich in schulden had moeten stoken en hot loven op dezo wijze niet langer kon wordon voortgezet. De bleelce wangen lieten zich verven, de matte oogen kregen nieuwen glans, wanneer Bertha by het ontbyt een glas vurigen lïon- gaarschen wyn had gedronken; een smaak vol toilet moost verbergen, dat zij magerder geworden was, maar dat alles kon zy niet verbergen voor zichzelve; zy gevoelde zich afgemat en ziek, dikwerf werd zy door eene hevige hoestbui gekweld. Zy wist wei, dat haro tegenwoordige wijze van leven van dat alles de schuld droeg, dccli zy moest dit tot iederen prys voortzetten; slechts daardoor was zy in staat te biyven wie zy was en daarom begaf zy zich van het eene genoegen in het andere; daarom gunde zy zichzelve geen oogenbük rust. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5