Gemengd Nieuws. Onder het vee van den landman C. Jansen, te Valkenburg, is hot mond- en klauwzeer uitgebroken, terwyl de ziekte go- weken is verklaard op den stal van den land- bouwer Joh. Van der Nagel, aldaar. Hetdeta chement infnnterio uit Leidon is dan ook voor do helft naar het garnizoen teruggekeerd. De militairen van het dotachement tor be waking dor besmette hoeve en weilanden van den heer J. Van Griethuizen, in het dorp Woubrugge, zyn in de afgeloopen week weder naar hun garnizoen teruggekeerd. Nab(j d'0 gemeente, onder Oudshoorn, moet by den bouwman V. een ingekwartierdnn rair van den zolder zijn gevallen en een ..rm hebben gebroken. Te Rotterdam heoft de politic don strijd aangebonden tegen de bestaande vieze gowoonto, van het mot pijpjes opblazen van scholvisch, aangezien deze bewerking schadelijk kan zjjn voor do gezondheid van de verbruikers der visch. Reeds moeten tal van deze instrumenten in beslag gonomen z(jn. In de gemeente Vlist is onder het rundvee van den landbouwer Stubban nogmaals mond- en kiauwzoor geconstateerd. Ook in de gemeente Zevenhuizen is de ziekte uitgebroken. In hot vorslag over den toestand van handel, schoepvaart en nijverheid te Am sterdam, aangeboden door de Kamer van Ivoop- liundol on Fabrieken aldaar, leest men ovor het artikel Kapok het volgende: „Er dreigt een gevaar, dat de kapok in mis krediet kan brengen, en wel door hot verknooien met ordinaire katoen, waaraan sommige fabrikanlon zich by hot zuiveren der kapok schuldig maken, uitgolokt door don lagoren prijs dier katoen. Daar katoen iets witter is, is het mengsel voor het oog zelfs aantrokkelyker dan do zuivere kapok. Door verschil van vezeldikte zoowel als longte echter, verdragen kapok en katoon zich als morigsol niet met elkander. Er worden kluiten gevormd na eonig voortgezet gebruik, wolko zeor onaangenaam zijn en hetgeon wat men voor kapok gekocht heoft, houdt op elastisch to zjjn. Het gouvornoment en do particuliere ver bruikers zuilen dus wél doen, b[j hunne in- koopen alleen van die vertrouwbare persor.on to koopen, wier goede naam togen dergelijk in dozen tyd ook op ander gebied zoo veel vuldig voorkomend geknoei waarborgen op levert." Een student, die van zyno kamer op do Cointuurbaan te Amsterdam naar olders was verhuisd, wilde eon gedeelte van zjjn goed gaan halen, dat op zijne vorige kamer was blijven staan. Dit had echter nog heelwat voeten in de aarde. De hospita ontving hom met oen alles behalve vriendelijk gezicht en verweet hem in een stroom van welsprekende woorden, dat hy zoo onverwacht was weggegaan en dat hy nog altyd vergeten had zyne kamer huur te betalen. Eindeiyk, na vool moeite on lang praton, mocht het jonge mcnsch op de kamer komen. Hy vertrouwde echter hot zaakjo niet al te best en liet dus in alle stilte zyn goed aan een touw uit hot raam zakken. Daarna wilde hy zelf stilletjes de kantor verlaten, maar toon hy aan do deur kwam, vond hy deze gesloten. Hoe hy ook wurmde aan het slot, hp kon de deur maar niet openkrpgon, en daar hp niot voel lust had don weg van zyn goed door het raam te volgen, was 011 bleef de arme student een gevangon man. Emdolpk, daar zag hy tot zyne grootovreugdo een agent in de verte naderen. Vlug schoof hy hot raam op, wenkte den diender om nader te komen en klaagde hem zyn nood. Do hand haver van do rust on orde liet zich vermurwen en wist te bewerken, dat liet jonge niensch weer op vrye voeten word gesteld. (IV. v. d. D.) Een net gekleed hoer kwam dezer dagen in eeno water- on vuurnering te Kampen en bood eeno baal suiker te koop aan, welke aan de IJselkado lag. Daar hy den prps laag stelde, oindat hp anders de baal weer moest meenemen, was men hot spoedig over den koop eens en man en vrouw gingen mode om met eigon oogon zich to overtuigen van do hoedanigheid van de suiker. Do baal werd zelfs op voorstel van den veikoopor in't mid- dun opengesneden, opdat allo schyn van bodrog verdwijnen zou. Toen de baal thuis was ge bracht ou geopend, bleek zy op do open gesneden plaats suiker te bevatten, doch voor de rostzand. De man was intusschen betaald en verdwenen. Te Deventer heuft hy denzelfden goocheltoer uitgehaald. Maandag-avond werkte do „Oetel donkscho Club" te 'a-Hortogenbosch hot vol gende programma af „Oeteldonksche Club te 's-Hoitogenbosch „Oavond van kemiekighed en vnmdighed veur „de gemintenoaren van den Outeldonk om "zo'n plezier te doen op den 28sten vaan „deus moand 's avonds naa papteit om baalf „a:ht, in de Liedertoafel. Go kregt er te „heuren „Eurstes: de meziek van de Herremenio „AU ge wilt dan kundo wel". Tweedes: de „kemiskste kemiekzangers Chrétiènni en Sol „ser, oxprosselek veur deus gclcugeneglied „overgekommen uit Amsterdam met der busTO „spullekes. Dordes: Veul oardige en vrimde „frommoskes die ge bier je loven nie gezien „hed mit vuurneyo liekos. „Vierdes: Inne gopotlooido mlensch,diu z'n „eigen toch goed veur doet. Vyfdes: ln voi „raassing van Octeldonk zolvers. „Den Oantroo is an weurskaantenan den „beidohaandscho kant veur leeén; an den van „dehaandscho kaant veur niolooên. „Don intreepips is veur de leeén rnir der „huusgonoten fofiig centen veur iedors. Veur „nieleeón eene gulden, ook vour ieders. „Teugen vergoeing van en dubbeiko kunne „de ploatsen uitgekozen worren in de Lieder „toafel Zondaag3 tussehen 2 en 3 ure namid „dag tweede schoft. De Raad verzuukt oo „allemaal ten vrindalykste en belooft oe de „ge'r over tevreeén zult zen. „Gegroet oo vrinde: De Raad van XI.' In Oostenrijk hoerseht strengo koude. Er wordt daar schaatsen geredon zoo als men anders in januari ziel. De Oosten- rykers vorloochonen ook hier hunne natuur niet; zij dansen walsen op schaatsen, in grooto gezelschappen byoen. De dames zyn hoogst eenvoudig gekleed en vermpden al wat in don wind fladdertboa's, linten of voeren byvooruecld. Zy zpn donkor gekleed, maar do vooringon barer manteltjes zyn licht en als zij in siorlpko kringen rond zwieren, komen dozo kleuren voor den dag In de omstreken van Shields in Engeland heeft het gisternacht gesneeuwd. Hedennacht is een klein beotjo er van naar ons gewaaid. Do beruchte roovorhoofdman Athanas heeft weder een groot grondeigonaar uit den omtrok van Saloniki, Chaireddin bey, weten op te lichten en'to ontvoeren. De roevers werden spoedig nagezet door eeno compagnie voetvolk, er ontstond een lievig gevecht en verscheiden leden der bende werdon volgons bericht uit Konstantinopel gedood. Do overigen slaagden er echter in om mot don ongelukkigen Chaireddin zich op Grieksch grondgebied te borgen. By liet to Plymouth gehouden onderzoek naar aanleiding van de stranding van het Engolsche oorlogsschip „Howe" is thans olficiêel geconstateerd dat de kaarten, die men aan boord gebruikte, waren van 17801 By Vercelli zyn dezer dagen Ui io jongo liefdezusters, die zich in een ry- tuig naar Venezia di Legnano begaven, daar het paard op hol sloeg en in een kanaal sprong, jammoriyk verdronken. Alleen do koetsier kon zich redden. Do Australische kindermoord.— Eergisteren is do zaak van John Makin en zyne vrouw voor de rechtbank te Sydney in behandeling genomen. Tot lieden heeft do politie 14 kinderlykjes ontdekt. Do ellende te Londen. Dezer dagon zyn to Londen 4 personen van gebrek omgekomen. Twee slachtoffers waren kinderen, waarvan do moedors arme weduwen waren de derde was een werkman, die onmiddellyk na zyne opnoming in hot „Workhouse" over leed, en de vierde was oen Duitsch leeraar, die niet minder dan 7 talen kende, wat even wel niet belette dat hy als een vagebond in het „Workhouse" een onderkomen zoeken moest. Clara: „Hoor eens, Doortje, hier in huis is hot anders! Trouwens, toen ik mot Georgo trouwde, heb ik mot hem afgo sproken, dat mijn weg gevolgd zou worden" Doortje: „En doet hy dat?" „Clara: „Dat moet hy! Herinner je nog, dat ik je verteldt heb, dat by my ten huwe- ïyk vroeg, toen we beiden aan 't spelevaren waren? „Mag ik, mejuffrouw - zeihy - met U zó(5 door het leven varen?" Doortje: „Ik begryp je niet." Clara: Volmondig zei ik „ja," H y roeide -- Imaar i k stuurde!" BUITENLAND, Frankrijk. Met do paketboot „Brósil" zyn te Bordeaux eetrige gekwetste of zieke soldaten uit Daho mey aangekomen. Eón van hen heeft oenige mededoelingon gedaan omtrent do krygsbo- wegingen. Byna den gehoolen veldtocht had hy medegemaakt en hij is tot Kana gegaan. Den oersten aanval, welke, naar 'net schijnt, niet gelukkig wae, heoft hy bygewoonu. De ingenomen stellingen waren aanvankelyk hoogst ongunstig en de troepen moesten den terugtocht aannemen om betere te zoeker. By eon tweeden aanval werd do heilige stad echter spoedig genomen. Kot betrekkoiyk groot aantal der gesneuvelde ofüeieren schiijft do soldaat toe aan het feit, dat dezen bi».on staan, terwyl de manschappen geknield schie ten. Men heeft geconstateerd, dat een D.iho meyaan, verborgen achter een boom van zes decimeter dik, tocli nog door een kogel, welke den boom doorboorde, werd gedood. Alleen de amazonen zyn van snelvurende geweren voorzien. De mannen hebben in den regel alleen oude voorlaadgeweren. De soldaten lyden hot inoest door gebrek aan drink water. Op het grondgebied van koning Toffa waven zij bctrckkelyk gelukkig. Iu alle dorpen werd het hun gerogeld gebracht. In Dahomey vondon zy slechts enkele waterput ten en zy waren genoodzaakt het regenwater op te vangengelukkig dat aan regen geen gebrek was. Ten gevolge van hevige onwedors is het klimaat niot zoo warm als mon wel zou meenen; de zon is dikwijls door wolken bedekt. In do bosschen zyn z.» voibazend veel apen, dat in den beginno de schildwachts dik- wyls aan een aanval dachten en er op bs- ■branddon. - De „Gaulois" deelt eenige hyzondor- heden mede omtrent do vlucht van Arton. Eenige dagen na den 14den Juli schreef Arton oen blief aan baron De Roinach om hem te verzoeken, zyn invloed aan te wenden, opdat de regoering den yver der politie wat zou matigen. Die blief heeft zekere bedreigingen moeten bevatten, want sedert dien was Alton niet meer te vinden en nam telkens eene andere gedaante aan, zoodat hij onherkenbaar was. Niot alleen veranderde lui tolkens zyn naam en zijn uiterlyk, maar by wist zich ook eene geheel niouwo doopakto enz. te verschaffen. Hy is het laatst te Keulen gezien, waar by zich waarschijnlijk metterwoon heoft ge vestigd, weter.de dat hy daar geheel veilig is. Duitscblaud. ■Wnrtembeig heeft besloten zyne gezant schappen to St.-Petersburg en te Weonen in to trekken, doch dit voorbeeld zal door Beioren vooreerst niet worden gevolgd. Behalve zyno gezantschapion by Duitsche regoeringen (te Beriyn, Stuttgart en Dresden) onderhoudt Beieren gezanten in Prankiyk, Italië (by het Vatikaan en by do regeering van het konink- ryk), Oostenryk, Rusland en Zwitserland en te München zyn gezanten van Frankryk, Engeland, Italic1, den Heiligen Stoel en Rus land, benovens van Duitscho bondsstaten. Herhaaldeiyk is in de eerste jaren na de stichting des ryks op de afschaffing dier ge zantschappen aangedrongen, maar steeds te vergeefs. Do regeering en het centrum hebben zich er tegen verzot en in de laatste tien of twaalf jaren is van de afschaffing niot meer gesproken. Ofschoon dat diplomatisch vertoon geheel overbodig is en veel gold kost, wil de Beierscho rogecring er niet van afzien. Vooral thans, nu eon rogont namens den koning egeert, stuit hot prysgeven van wezenlijke of vermeende rechten dor kroon op bezwaren. Volgens het „Tagoblatt is Karei van Beieren, broeder van den vermoedelyken troon opvolger, sinds Maandag plotseling uitMünchen verdwenen. Vreemde geruchten loopener wordt zelfs gezegd dat hy zou zyn opgelicht by een wandeling in de bergen. Byzonderheden ontbreken. In den Duitschcn Ryksdag verklaarde de Pool Kosculski by do behandeling der staats- begrooting, dat hy niet nu reeds stelling wil nomen tegenover de legerwettonde Polen verlangen geen oorlog logen Rusland. Caprivi merkte op, dat do legerwetten ge schikt zyn om de sociaal democratische bewe ging to beperken zij zijn in overeenstemming met het Pruisische devies „Suum cuique. De sociaal-democratische eischon zyn slechts in den bestaanden toestand te verwezenlijken. (Toejuichingen.) Het is zyn werk, dat van de nieuwe tabaksbelasting is afgezien. Men j kan den kiezers verzekeren, dat do legerwct den tweejari{*on. diensttijd beoogt om gehuwde mannen te ontlasten. Bebel viel de conservatieven krachtig aa„ on werd tot do ordo geroepen. Do eerste lezing der bogrooting is afgeloo pen. Heden volgt do tweede lezing. Terwijl in de Yereenigde Staten plannen worden geopperd om don stroom der immigratie te sluiten, is by den Ryks dag van Duitschland een ontwerp over do emigratie ingekomen, dat ten doel heelt slechts aan dat deel der bevolking do landvorhuizi toe te staan, dat voor het rijk de minste waarde heoft en daarom ook elders het 1 minst wolkom is. Het ontwerp verlangt dat ieder Duitscher, uie zyn vaderla- d wil ver laten, van zyn voornomen eene maand te voren aan de autoriteiten kennis geeft en vorbiedt aan de gezagvoerders van Duitsche landverhuizers te vervoeren, die niet van eene officiëele vergunning zyn voor zien. In Duitscho havons zou die bepaling kunnen worden gehandhaafd, maar niet in vreemde en daar het zeer moeilijk zou zyn do landgrenzen voor landverhuizers te sluiten zouden zy, dio niet de olüciöele vergunning hadden kunnen krijgen, uit vreemde havens vertrekken Oj) het slagveld van "Worth is men druk bozig de verspreide overblijfselen van do in den oorlog van 1870 gevallen stryders te verzamelen, om ze, evenals op het slagveld van Spic'nern, in een gemeenschappelijk graf te vereonigen. Do „Reichsanzeiger" verklaart het dag- bladbericht, volgens hetwelk do keizer den gouverneur Yon Puttkamer onlangs in audiën tie ontvangen zou hebben, voor ongegrond. Alle daaraan geknoopte geruchten vervallen dus. Spanje. De koningin regentes heeft gisteren hare gewone wandeling niet gemaakt. Er liebbon te Madrid telkens samenscholingen plaats. Do 'voorzorgsmaatregelen worden met groote zorg gekozen; de overheid is zeer voorzichtig, maar op alles voorbereid. Sagasta, de leider der liberalen, heoft een lang onderhoud inet do regentes gehad. Bij do standjes, welke Donderdagavond te Madrid plaats hadden, werden do openbare gebouwen door do troepen bewaakt, terwyl de cavalerie de Puerta del Sol deed ontruimen, De bende rumoermakers bestond hoofdzakelijk uit vrouwen en jongens. Rusland. Een militair schandaal heeft te Moskou groot opzien verwekt. De generaal, uie be vel voort ovor do tweede divisio der grena diers, bemerkto by oon inspectio, dat de uniformen dor soldaten niet voorzien waren van het officiëele merk. Hij wierp den kolonel een dier uniformen naar het hoofd met de viaag: „waar is het merk?" en de kolonel, woedend, dat hy zoo behandeld word in het byzyn van zyne manschappen, gaf hem als antwoord een slag in hot aangezicht. Wat do militaire autoriteiten zullen doen in dit geval is nog niet bekend. INGEZONDEN. Mynheer de Redacteur Ons scbry ven in eenige dag- en weekbladen, inzako do weinig doeltreffendo en voor den landbouw drukkende bepalingen tot beteuge ling van het mond- en klauwzeer onder het rundvee, heoft, naar men ons mededeelde, èn in de pers, ön onder h.h. landbouwers algemeen instemming gevonden. Zal echter dio winst niet verloren gaan, dan iè hot noodzakelijk, dat allo landbouwers, dio ontheffing van dien druk verlangen, zich met m'y vereenigen om gezamenlijk onzo be langen den heer Minister van Binnenlandsche Zaken bekend te maken. Om die uitnoodiging to brongen daar, waar zy behoort, roep ik, Geachte Redacteur! de gastvryheid van uw blad in. Allen, die ontheffing van die drukkende bepalingen verlangen, noodig ik dringend uit, om door het zenden van een briefkaart of naamkaartje, met vermelding van qualiteit en woonplaats, hunne adhaesie te betuigen inzako ons voornemen om gezamenlijk tot herstel van grieven ons tot den heer Minister van Binnenlandsche Zaken to wonden. Met betuiging van hoogachting, heb ik de eer te zyn, Mynheer de Redacteur, UEd. Dienstw. Dienaar J. Heemskerk. IIazerswoude (Ryndyk), 2 Dec. 1892.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2