jh 1D058 Maandag 5 I>eceiiil>er. A9. 1892. (Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VEER Bladen. Eerste Blad. Kikeriki. Lelden, 3 December. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Foor Leidon per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommors0.00. PRIJS DER ADVERTENTrËN: ▼•n 16 regels f 1.05. Iedere regel meer/"0.17$. Grootere lottere naar plaateruimte. Voor het fancaeaeeron builoa de stad wordt f0.06 berekend. Aan de Abonné's daarop, wordt by dit oommer verzonden No. 11 van Kikeriki. X^ina-ntiëel Overzicht- De üfgeloopen week was voor de effecten- markt niet onverdeeld gunstig. De ministe riele crisis in Frankrijk maakte dat de houding der verschillende beurzen meer ge reserveerd was. Uit Venezuela en Argentinië kwamen ongunstigo berichten en het veort- durend onttrekken van goud uit Amerika was oorzaak, dat ook van daar steeds flauwe koersen werden geseind. Aandeelen Nederl.-A merikaanscho Stoomvaart-maatschappvJ waren aanzien lijk dalende op de geruchten, dat door Amerika het plan in overweging werd genomen om, ten einde de mogelijkheid van overbrenging der cholera zooveel mogelijk tegen te gaan, den toegang voor landverhuizers naar Amerika voor een vol jaar te sluiten. Natuurlijk zou dit van groot gewicht voor de stoomvaartlijnen zyn, doch zóó ver is het oog niet en het wordt betwijfeld of het wel tot dezen maatregel zal komen. De beraadslaging in onze Tweede Kamer over het aanleggen van Staatswege eener spoorlijn door Oost-Java, heeft tot de ver werping van dit plan geleid. Naar aanleiding hiervan waren aandeelenOost-Java-Stoom- tiam belangrijk hooger, daar de dreigende concurrentie niet meer te vreezen is. In Portugeezen was voortdurend veel aandrang tot verkoopen, waardoor de markt overvoerd werd. Aangezien het publiek op dit oogenblik weinig geneigd is om Portu- geesche fondsen op te nemen, bestond tegen over het groote aanbod slechts zeer weinig vraag, waardoor het aangebodene slechts tegen verlaagde prijzen plaatsing kon vinden. Ket bedrag, benoodigd voor uitbetaling van V, der Januari-coupon, is door eenige Bank instellingen aan do Portugeesche regeoring verstrekt tegen onderpand van Tabaksobli- gatièn. Omtrent de nieuwe Spaanse lie leening verneemt men dat de minister van financiën voornemens is het bedrag der leening te be palen op 600 millioen frankon, hoofdzakelijk dienende voor aflossingen van verschillende ^hulden. Van deze leening zou dan een be drag van 70 millioen ter beschikking van den minister blijven. Men verzekert dat bankiers huizen van den eersten rang aanbiedingen 'oor deze leening hebben gedaan. I)e hoogore koersen voor aandeelen D o n e t z- Spoor hadden hun ontstaan te danken aan wn artikel in een der finantiéele bladen, waarin gewezen werd op den lagen koers dezer |aacdeolen in verhouding tot andere Russische Spoorwegfondsen, welke, by gelijke soliditeit, hooger in prijs zijn. De lage noteering was in den laatsten tijd veroorzaakt door het ter markt brengen van eenige belangrijke posten dezer aandeelen, waartegenover niet genoeg faag bestond om de koersen op het gewone t*il to kunnen houden. Certificaten Zweedsch-Noorweegsche fyoor kenmerkten zich door eene willige hou- en eene vrij belangrijke prijsverbetering, ^roorzaakt door flinke aankoopen. Deze stonden ^verband met de tijding, dat de uitbetaling 'an 12'/j pet. binnen enkele dagen zal worden aangekondigd. Nader wordt vernomen dat deze betaling mandag a. s. te Londen zal plaats hebben. Over de Argentijnsche staatsschuld r rdt door den tegenwoordigen minister van wianc: n eene beschouwing gegeven, welke wel in staat is de gemoederen te veront rusten. Volgens hem zou de schuld tegen woordig 450 millioen dollars bedragen en hot voor het land onmogelijk zijn de rente op de schuld in geld te voldoen. Tevens zou het onmogelijk blijken, om langer op dezelfde wijze in de behoeften der schatkist te blijven voorzien, zoodat ingrijpende veranderingen zouden moeten worden ingevoerd. Uit Venezuela kwam het bericht, dat, aangezien het beheer der douanekantoren nog slechts zeer kort onder toezicht is gekomen van de nieuwe regoering, de ontvangsten nog niet voldoende zijn om do vereischte bedragen voor de couponbetaling over te maken, zoodat de regeering nog niet in staat zal zijn om de coupon, Februari a. s. vervallende, op dien datum te kunnen uitbetalen. Op het bekend worden van dit bericht lie pen de koersen aanzienlijk terug, te meer, daar nog enkele weken geleden een gerucht van tegenovergestelden aard was uitgestrooid, waardoor toen eene koersvorhooging werd in het levon geroepen. In het laatst dezer week vooral gingen de koersen gevoelig lager door enorme verkoopen. Vrijdag evenwel werd zeer belangrijk voor Londensche rekening gekocht, waardoor de daling tot staan kwam. Het contract, waarin onlangs de aanspraken van de Peruvian Co. op de guano lagen door Chili en Peru werden erkend, is voor bet oogenblik ingetrokken. Hoewel door de meeste bladen is medegedeeld, dat de oorzaak hiervoor lag in een geschil, over de benoeming van scheidsrechters ontstaan, kan deze mededeeling hoogstwaarschijnlijk als onjuist worden aan gemerkt. Chili had zich verbonden om de Peruvian Co. schadeloos te stellen voor een zelfde bedrag, als door do scheidsrechters, uit de gelden by de Bank van Engeland gedepo neerd, aan do andere schuldeischers zou worden toegewezen. Thans maakt het congres van Chili bezwaar tegen het beloven van eene schadeloosstelling, waarvan het bedrag niet van to voren is vastgesteld. Over het bepalen dezer sotó nu loopt het geschil, waaromtrent men echter verwacht dat spoedig overeen stemming zal zyn verkregen. Het intusschen verschenen verslag werd niet gunstig ontvangen. Daaruit biykt dat de inkom sten 40,000 pd. st. meer bedroegen dan in het vorige jaar. Op de preferento aan deelen zal 2 pet. dividend worden uitgekeerd, waarna een bedrag van 82,000 pd. st. op niouwe rekening wordt overgebracht. Men rneent intusschen, dat deze resultaton zijn verkregen, door de Balans slechts voor een zeer klein bedrag aan interest te belasten. De hoofdoorzaak voor de flauwe stemming in de Amerikaansche Spoorwegraarkt is reeds aan het hoofd van dit overzicht medegedeeld. Uit het verslag van don Missouri-Kansas- Texas Spoorweg blykt dat in het afgeloopen jaar meer dan 1,000,000 dollars uit de ont vangsten voor verbeteringen zyn afgezonderd, daar de maatschappij thans zooveel mogelijk den weg in uitstekenden toestand wenschtte brengen, om tegen het tijdstip, waarop do be taling van 4 pet. op Income Bonds in wer king treedt, (Aug. 1895), zoo min mogelyk tot grooto uitgaven voor verbetering genoodzaakt te zijn. De netto-ontvangsten der Canadian Pacific over de maand October bedroegen 1,025,000 dollars, tegenover 979,000 in de zelfde maand van 1891. Deze aandeelen maakten op de algeheele flauwe stemming eene gunstige uitzondering, daar zy in belangryko hoeveel heden voor Londen werden gekocht. Aandeelen Union-Pacific waren zeer flauw op een gerucht van het overlijden van Gould, welk gerucht later evenwel tegenge sproken werd. De directie van den E r i e-spoorweg hoeft besloten op do preforente aandeelen dit maal geen dividend uit to keeren. Het verslag over hot afgoloopen jaar is niet schitterend. Het overschot is 733,000 dollars tegen 1,005,000 in het vorige jaar. Deze achteruit gang is hoofdzakelijk te wijten aan de ver laging van vrachten, zoo voor passagiers als goederen. Verder blykt dat de vlottende schuld met ongeveer 2 millioen dollars is toegenomen en dat in het noodige kapitaal zal moeten worden voorzien voor verschillende verbeteringen, ten einde do lijn in hare tegenwoordige positie te kunnen handhaven. De laatste telegrammen bevestigen thans dat de groote Amerikaansche Spoorwegkoning Gould overleden is. Hoogstwaarschijnlijk zal dit meer of minder van invloed z\jn op die spoorwegmaatschappijen, waarmede hy in verbinding is, doch tevens is hot waarschijn lijk, dat zijn verdwijnen van het spoorweg- tooneel een geruststellend teeken voor de toe komst is. Rijnlandsche Bank. De minister van binnenlandsche zaken brongt ter algemeene kennis, dat op 1 Febr. 1893 en volgende dagen te Leiden, te Gro ningen en te Amsterdam gelogenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de prac- tisclie examens van arts, vermeld in art. 2 der wet van 25 Deo. 1878, alsmede te Utrecht, tot het afleggen van de practische examens van arts en tandmoester, bedoeld in de artt. 2 en 8 der gemoldo wet. Zy, die tot de examens wenschen to worden toegelaten vóór 1 Mei, moeten zich daartoe vóór 25 Jan. 1893, zy, die het examen na 1 Mei wenschen af te leggen, vóór 25 April schriftelijk aanmelden H) den voorzittor der oxamnn commissie, en wel: te Leiden, by den hoogleeraar dr.Doyer, te Groningen, by den hoogleeraar dr. D. Hui- zinga; te Amstordam, by den hoogleeraar dr. B. J. Stokvis, en te Utrecht, by den hoogleeraar dr. S. Talma. Men zal zich herinneren den buitonge- wonen opgang, welken indertijd heeft gemaakt „De kleine Lord" van F. H. Burnett, schrijf ster tevens van nog eenige andere werken. Thans is van haar ook verschenen„José's Zuster", waarvan in het Nedorlandsch de vertaling is bezorgd door Marie Ten Brink. Ook deze uitgave zal zeer zeker welkom zyn, niet hot minst bij het jongere geslacht; want het verhaal leest prettig, is onderhoudenden kan daardoor menig genoeglijk oogenblik ver schaffen. De firma Blankenberg Co. alhier heeft als uitgeofster voor eene keurige typo- graphischo uitvoering doen zorg dragen. Bij de jougd niet minder goed bekend is Johanna Spyri. Reeds vroeger mochten wij met genoegen de aandacht op enkele barer werken vestigen. Gaarne doen wy dit nu op een nieuw bundeltje, dat by den heer L. J. Veen, te Amsterdam, verschenen is onder den titel „Niemand te klein om hulpvaardig te z(jn" en behoort tot eene reeks „Verhalen voor kinderen en voor hen, die van kinderen houden". Ook dit nieuwe verhaal zal, evenals z\jn voorgangers, met ingenomenheid worden ontvanger. Boekjes als dio van J. J. A. Goovorneur worden door het jonge volkje nog altijd met graagte gelezen. Dat blijkt ook uit het werkje getiteld „Overal heen" en dat een reisje de wereld rond is met de laarzen van den reuzen- man. Het zyn kleine bijdragen tot bevorde ring van natuur-, land- en volkenkennis, voor school en huis, bijeenverzameld door den ge liefden kinderschrijver. Dat nu bi) den heer P. Noordhoff, te Groningen, van hot eerste stukje, met fraaie gravuren voorzien, reeds de zevende druk is verschenen, getuigt op zichzelf reeds voor de goede eigenschappen er van. Men schrijft ons uit Leiderdorp, dd. 2 December Gisteravond vierde de Christelijke Jonge- lings vereeniging „Abiléna" alhier op recht feestelijke wyze haar 6 jarig bestaan. Na vooraf in de Ned. Herv. kerk bij elkaar geweest te zijn, alwaar de president, ds. J. Nierstrasz, ter inleiding van de feestviering, eene boeiende en zeer toepasselijke rede hield naar aanleiding van de laatste woorden, op- geteekend in 1 Kon. 18:12, werd het samen zijn, dat van den meest genoeglijken aard was, vorder in de catechisatiekamer voort gezet, welk lokaal door de leden was ver sierd. Ter linkerzijde van de deur waren togen den achterwand twee zeer groote en goed gelijkende photographiefln van onze geliefde en geëerbiedigde Koninginnen aangebracht, smaakvol geflankeerd door de vaderlandsche driekleur, terwijl boven deze portretten een sierlijke breede band was geschilderd, bevat tende in gouden letters, op blauwen grond, de woorden: „Vreest God, eert de Koningin!" Op den anderen wand daartegenover was door het drietal leden, decoratieschilders, een even mooie band of lint geschilderd, vormeldonde de woorden: „Alles, wat adem heeft, love den Heere!" waaronder mooie schilden van ver schillenden vorm, elk voorzien van een wel gekozen tekst, hingen. Dit alles, met de schilde ryen, enz., maakte op de binnenkomende feest- genooten een prettigen en gezolligen indruk. De bijeenkomst word door genoemden predikant, die van Ps. 68 vers 10 opgaf om te zingen, met gebod geopend, waarna ZEerw. allen aanwezigen ook te dezer plaatse een hartelijk welkom toeriep, inzonderhoid de 22 afgevaardigden van 8 zuster-afdeelingen uit omliggende gemeenten, van het Militaire „Te Huis" uit Leiden, alsmede de oud-leden, be gunstigers en begunstigsters, die door hunne aanwezigheid blijken gaven wr hunne be langstelling in deze fe'-stsvoüd. 1 u •Ipen» brachten do secreta:. is en de penningmeester hunne verslagen uit, waarna bij afwisseling den afgevaardigden het woord gegeven werd. Degelijke voordrachten en samenspraken over hedendaagsche toestanden, enz. met leerzame strekking werden gehouden, terwijl do zang niot ontbrak, waaruit bloek, dat de leden in den laatsten tijd zich in hunne wekelyksche bijeenkomsten ook hierop meer hadden toe gelegd. Een groot orgel met. schoonen klank, afkomstig uit het welbekende magazijn van den heer H. Mens, te Leiden, tijdelijk wegens reparatie de plaats innemende van hot in eigendom aan do Vereeniging toebehoorende orgel, deed hierbij goeden dienst. De feestelijke stemming, welke er den gehee- len avond by gebruik van koffie en limonade als drank hoorschte, was uitmuntend, waardoor de meening van zoovelen geheel vervalt, als zou men zonder eenigen alcohol bovattenden drank geen waar feest kunnen vieren. De uitmuntend klaargemaakte frambozen limonade uit de vruchtenfabriek van den heer Varosseau, te Alfen aan don Rjjn, verdient daartoe alle aanbeveling. Op deze wijze was al spoedig een groot deel van den avond doorgebracht en gingen do twee afgevaardigden (soldaten) van het Militaire „Te Huis," recht voldaan want er was ook nog voor bedoeld „Te Huis" eene flinke collecte gehouden kazernewaarts, aan gezien zy klokke 12 uren binnen moesten zyn. Na nog enkele uren veel schoons voor hart en verstand gehoord te hebben, werd deze byoenkomst met het zingen van Ps. 72 vers 11 en gebed gesloten. Een woord van dank aan den geachten president voor de uitnemende wyze, waarop Z.Eerw. deze vergadering geleid heeft en aan de leden, die door hunne vele samenspraken, enz. het hunne hebben bygedragon om dozen feest avond wel te doen slagen, waarop alzoo do begunstigsters en begunstigers met voldoening kunnen nederzien. Mogen daarom de vele goede woorden en wenschen, tot den bloei dezer nuttige en in deze gewichtige tyden zoo gewenschte Ver eeniging uitgesproken, steeds meerder in ver vulling komen!

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1