1 Burgerlijke Stand. INGEZONDEN. Eene waarschuwing voor den ou wctenschappeli jken Mldden-Euro- pcesclicn tijdsprong als voor Nederland onraadzaam. De pogingen onzer Regeering om den Green- wichtyd in Nedeiland in te voeren hebben niet tot eene unificatie van tyd mogen leiden. Professor Hubrecht, door daartegenover te stellen de invoering van den Midden-Europee- schen tyd, heeft het slagen van het Regee- ringsplan verijdeld, want zonder zyne oppositie ware evenals in het onder denzelfden aard gordel als wij gelegen België de Greenwichtyd zonder eenige stoornis, ja ongemerkt, in de samenleving ingevoerd. Van de gelegenheid dat de Regeering de invoering van haar plan niet verplichtend had gesteld, heeft de lieer H. gebruik go- maakt do tijdrekening van eene zóne tot ons orer te willen brengen, welke ons totaal vreemd is wegens de ligging van ons rijk en zulks ten einde ons daardoor te bezorgen eeno winst van 40 minuten meer daglicht daags. Ware een leek met een dergelyken kunst greep te voorschijn gekomen, men zou zulk een plan hebben aardig gevonden, doch voorts lachende hebben ter zijde gesteld. Anders is hot, nu een professor onder aanvoering van tal van argumenten van finantiëelen, mercan- tiöelen, ja zelfs van hygiënisch en aard zijn tegenplan aanbeveelt en bovendien met eene buitengewone volharding geene moeite spaart om door het plaatsen van artikelen in de „N. Rotterd. Courant", door het vormen van co mités, door het bewerken van gemeenteraads leden en wat al niet meer, daaraan kracht bi) te zetten. Menigeen is hierop gaan donkenheeft de Regeering het ook mis en heeft de professor het niet by het rechte eind? Men zy echter voorzichtig I Indien toch wer-i keiyk die 40 minuten meer daglicht worden verkregen, waarom is dan de heer H. nog maar niet eon stap'verder gegaan en heeft hy aan Europa niet gepresenteerd den Mid- den-Chineeschen tyd, welke volgens zyn systeem ons zou bezorgen eene winst van circa 3 uren daglicht daags en dienten gevolge welk eene winst op finantiëel en vooral op hygiënisch gebied! Voor zulk een stap is hij echter vermoe delijk teruggedeinsd, om reden dat daarmede ook aan niet wetenschappelijke lieden te zeer in het oog zou springen, dat zijn systeem wel oen beetje op drogredenen berust. Zorgvuldig immers werd door hem steeds vermeden er op te wijzen, dat al wat 's avonds aan daglicht zou worden gewonnen, des ochtends aan daglicht wordt verloren. En wat zal nu het gevolg zijn van oene invoering van zyn Middon-Europeeschen tijd Dat, als de klok 40 minuten zal zyn voor uitgezet, de mingegoede volksklasse zwaar zal worden gedrukt, want een verlies van 40 minuten daglicht in de morgenuren is voor den handwerksman in de steden en voor den arbeider ten platten lande, die vroeg op moeten staan, om to werken voor het dage- lyksch brood, waariyk niet gering. Wij zijn thans de korte winterdagen inge treden en juist voor die dagen moge wel worden overwogen of het raadzaam is zich aan te sluiten by hot door don heer H. voor gestelde plan. Niet weinig ingrijpend zal dan die Midden Europeesche tyd inwerken als b. v. op 1 Januari de zon in plaats van te 8.13 uren Amsterdamschen tijd eerst te circa 9 uren op zal gaan. Dan zal men, doch te laat, gaan ontwaren hoe lang men 's ochtends vooral in de groote steden in duisternis zal zyn en dit bezwaar zal wel niet het minst worden gevoeld op hot kantoor, alsmede voor en in de school. Laten wy voorzichtig zyn met die voorge stelde kunstbewerking! Men zondigt niet ongestraft tegen de regels der wetenschap door zoo maar zich tot eene tijdrekening te brengen van eene zóne, waartoe men niet behoort. Indien de Regeering ware aangevangen met don Midden-Europeeschen tyd, zoo zou de reactie daartegen voor prof. H. vry wat aan genamer zyn geweest. Hy had de wetenschap tot bondgenoot had. Moge dan de Regeering niet langer wachton om, nu reeds do Greenwichtyd by do spoor- I wogen en de telegraaf is ingevoerd, dien ver plicht end te stellen voor de samenleving, opdat het gevaar worde afgewend, dat wij onder de leus van zekore finantiëole of hygiëni sche voordeelen te willen behalen, ons be- lachelyk maken met onzen Midden-Europee schen tydsprong by het buitenland en wel niet het minst by de evenals wij, Nederlanders, onder de zóne van Greenwich levende Belgen! Proeven van bekwaamheid voor JHeeater en Gezel. Aan hendie het theoretisch onderwijs van de candidaten op zich hebben genomen. Eenige dagen geleden werd eene vergadering gehouden door hen, die onderwy's geven met bet oog op het in het volgende jaar af te nemen ambachtsexamen. Deze vergadering werd gehouden te Haarlem en door den heer E. A. Von Saher geleid. Doel was, zoo moge lijk te geraken tot eenheid in het onderwys, dat hier en daar wordt gegeven, en in de tweede plaats om nader te bespreken wat de meest gewenschte leerstof is, die men be handelen zal. Duidelyk bleek, dat eene bespre king gewenscht was; al was men het in hoofdzaken eens, in de onderdeelen bestond verschil van gevoelen onderling en ook ver schil in opvatting van do eischen, door"de deskundigen gesteld. Besloten werd o. m., dat de vergadering zich zal wenden tot de commissiebenoemd door de Nederlandscfie Maatschappij tot bevordering der Nijverheid en dc Vereeniging Arti et Industriae, te 's- Gra ven hage, om te trachten eene wyziging te verkrygen in de wyze, waarop do proeven van bekwaamheid zullen worden afgenomen; ook besloot mon te trachten een uitgewerkt leerplan in overleg met de centrale commissie en de deskundigen op te maken. In December, tusschen Kerstmis en Nieuw jaar, zal eene tweede vergadering gehouden worden, en dient dit bericht ook en vooral om allen, die onderwys geven aan ambachts lieden, die aan het examen zullen deelnemen, uit te noodigen hunne namen den tweeden ondergeteekende op te geven, die hun dan, als dag en uur zyn vastgesteld, eene uitnoo- diging voor die vergadering zal doen toe komen. De commissie voor de voorloopige werk zaam hoden, E. A. Von Saher, Voorzitter. C. W. Snbllebrand, Secretaris. Haarlem, Mcppel 29 Nov. 1892. 'ïneiigd Nieuws, Het gerechtshof te 's-Hage be vestigde gisteron het vonnis: lo. der Dor- drechtsche rechtbank, veroordeelende S. J. v. W., koopman te Dubbeldam, tot f 10 boete wegens mishandeling van een buurman; 2o. der Haagsche rechtbank, waarby J. C. K., te Leiden, assistent-chef der Rynlandsche Stoom trammaatschappij, is vrygesproken van de aanklacht als zou hy door het geven van tegenstrydige orders gevaar hebben doen ont staan voor eene botsing tusschen een trein van de genoemde Stoomtrammaatschappy en een van de Noord-Zuid HolJandsche Stoomtram maatschappy 3o. derzelfde rechtbank, waarby A. E. van alle rechtsvervolging werd ont slagen wegens oplichting van een jacht hond, enz. In de zaak van H. K., Th. J. Z. en W. Z., die terechtstonden wegens diefstal van kippen, enz. in den omtrek van Den Haag, heeft het Hof het vonnis der Haagsche rechtbank ver nietigd en de straffen gewyzigd. H. K. is nu veroordeeld tot 1 jaar, Th. J. Z. tot 15 maanden en W. Z., die was vrygesproken, tot 10 maanden. Een tweede tegen deze beklaagden geveld vonnis wegens diefstal van oenden onder Voorburg, waarby K. een jaar kreeg en Th. J. Z. en "W. Z. werden vrygesproken, is be vestigd. In don nacht van 30 November op 1 December jl. werd omstreeks kwartier voor éónen door den nachtwaker brand ont dekt in eono schuur, vroeger arbeidorswoning, thans als werkplaats in gebruik by den hout- draaier v. K., staande achter het woonhuis van en toebehoorende aan v. O., timmerman te Zegwaard, aan de dorpsstraat. Door het luiden der klokken en do brand- omroepers gewekt, waren weldra verschei dene personen ter plaatse aanwezig; de ge meente-spuit was vry spoedig in werking gesteld. Het bovengedeelte brandde geheel uit, be neden was de schade gering en van de werk tuigen bleef draaibank enz., byna alles gespaard. De oorzaak van den brand is onbekend. Omstreeks acht uren had v. K. de werkplaats verlaten, na tij eene lamp nog eenige werk zaamheden te hebben verricht. Met zekerheid kan worden aangenomen, dat de brand boven de werkplaats is ontstaan. Het perceel en de aanwezige materialen enz. waren verzekerd. De rechtbank te Haarlem deed gisteren uitspraak in de zaak van A. C. Balabréga. De rechtbank, overwegende dat uit de ver klaringen der deskundigen was gebleken dat beklaagde leed en nog ïydt aan melancholia en dwangvoorstellingen, waaraan hij zich niet kon ontworstelen, en dat hy derhalve niet toerekenbaar kan worden geacht voor den door hem gepleegden moord op een zyner kinderen, ontsloeg hem van alle rechtsver volging, gelastte zyn ontslag uit de voorloopige hechtenis en beval, overeenkomstig den eisch van den officier van justitie, de plaatsing van beklaagde in een krankzinnigengesticht voor een proeftyd van ten hoogste één jaar. Een schandaal in den circus-Carré te Amsterdam. Van eenige studenten ont vangt het „Hbl." eene klacht over de mis handeling, waaraan eenigen hunner kameraden Woensdag avond in den circus-Carré, bloot stonden. Een student, tot een opgewonden clubje behoorende, plaatste een glas op de balustrade in den circus en gaf goen antwoord op een verzoek van den pikeur het weg te nemen. Deze schopte het glas daarop r.*eg, zóó, dat de inhoud op de kleeren van don student terechtkwam. De laatste nam daarop het glas en wierp het den pikeur naar het hoofd, waarop deze eene bloedende wonde aan de kin bpkwam. Onmiddellyk kwam het personeel toeschie ten, waarop alle acht studenten naar de stallen werden gesleept, waar zy door de overmacht van bedienden werden geslagen, zoodat allen blauwe oogen, builen en bloedende lippen hadden. Een van hen moest in het gasthuis worden verbonden. Aldus werd aan het „Hbl." geschreven. De redactie heeft den heer Carré inlich tingen gevraagd, vooral omdat het zeker de vraag is, of het niet zyn plicht is de hand having der orde aan de steeds aanwezige politie op te dragen. Volgens die inlichtingen zouden de jongelui o. a. door in den circus te loopen hinderiyk zyn geweest. Toen nu hot voorval met het glas plaats had, gaf de heer Carré last den grootsten rumoermaker te verwijderen. Toen deze werd aangevat, trokken de andere stu denten voor hun makker party, en daardoor ontstond in den stal eene klopparty, waarby de jongelui het hard te verantwoorden had den tegenover do getraineerde overmacht. Gisteravond, even over negenen, ontstond te Amsterdam een vry felle brand in de fabriek van suikerwerken van de firma B. Funcke Co., O.-Z.-Achterburgwal. De brandweer wist het vuur tot de bovenverdie ping van het gebouw te beperken, maar toch was de schade, door de aanwezigheid van een grooten voorraad suikorwerk, vry groot. De brandweer werkte met vier slangen, op de Vechtleiding aangebracht. Een van de bewoners van het huis leed aan mazelen en werd spoedig in veiligheid gebracht. Te Kloinemeer is de winkelier S. in zijn eigen huis door eenige opgeschoten jongens op ergeriyke wyze mishandeld, omdat hy hun niet kosteloos jenever wilde schenken. Proces-verbaal is tegen hen opgemaakt. Op de steenfabriek van de heeren Gebr. Van Klinkenberg, te Eist, is zekere C. Kwint, uit Ingen, tusschen twee spoor wagens goraakt. De man werd inwendig zwaar gekneusd. Men wanhoopt aan zyn behoud. Dr. Giltay, van Amerongen, verleende heel kundige hulp. Meer en meer blykt dat het ver zoek van den burgemeester van Opsterland (Fr.) aan de groote landeigenaren, om aldaar werk te verschaffen aan de arbeiders, in goede aarde is gevallen. Behalve de reeds gemelde eigenaren, heeft nu ook dr. Lunsingh Tonckens, te 's-Hage, die in Opsterland groote bezittin gen heeft, te kennen gegeven, dat hy tot werkverschaffing zal overgaan. Gisternacht is by den burge- moester van het eiland Marken ingebroken door iemand, die vroeger wogens gedeeltelijke verstandsverbystering in een gesticht voor zenuwlijders was geweest. De dochter werd 's nachts door eenig gedruisch wakker. Zy ging dadelijk haren vader wekken, die met een stok in de hand den zolder opging. Een paar klompen en eene jas toonden aan, dat er een man in huis was. Toen de inbreker menschen zag aankomen, sloeg hy eerst dochter de lamp uit de li And en wilde ver! volgens den burgemeester te lyf. Maar dez gaf hem eenige flinke stokslagen. Toen d< dochter om hulp riep, ging de indringer or de vlucht. De jongste by.eenkomst v-an Leger des Heils te Sloten liep niet als ge, wooniyk zonder stoornis af, vermoedelijk om dat de chef-veldwachter aldaar dien dag en avond met verlof afwezig was. De sprekers werden bemoeilijkt en de volgelingen van het Leger des Heils op hunne terugreis naar Am sterdam nageloopen en uitgejouwd, ja zelfs mishandeld. Dinsdag-nacht is te Nederweert ingebroken by de winkelierster C. Van Goor. Aan geld werd eene som van ongeveer ƒ230' ontvreemd, verder eenige gouden sieraden.' Door het uitsneden eener glasruit heeft de dief zich toegang weten te verschaffen; met achterlating van een hakmes en een bytel is hy spoorloos verdwenen. Het tjalkschip „Twee Gezus ters", schipper R. Koopman, van Medemblik verliet gisteren de haven van Enkhuizen, maar was in volle zee door den storm genood zaakt, den steven te wenden. In het Krab bersgat greep eene stormvlaag het vaartuig aan, de mast brak en viel met zeilen en touwwerk overboord. Het schip slingerde ten speelbal der golven heen en weer en werd door den wind naar den steenon leidam gedreven. De sleepboot „Utrecht", kapitein Hartog, stoomde de haven uit ter hulp en bracht het vaartuig te Enkhuizen binnen. Te Ede op de Veluwe zal eene roomboter- en kaasfabriek worden opgericht. De aanbesteding tot den bouw zal morgen plaats hebben. De.man, die de vorige week na by Oldenzaal door een schot in het hoofd werd getroffen, is aan de gevolgen daarvan over leden. Nadere byzonderheden omtrent den schuldige ontbreken nog. Men seint uit Yokohama, dd. 1 Dec.Het Japansche oorlogsschip „Chishima" is met de Engelsche stoomboot „Ravenna" by Iyo in botsing gekomen. De „Chishima" zonk terstond en 74 personen kwamen in de golven om. ALFEN. Bevallen: E. Van der Via geb. Zul- ddin, D. B. Den Hertog geb. v. Veen, D. Overledon: G. Boer, jm. 8 m. AARLANDERVEEN. Beval Ion: W. Van der Velde geb. Dam, M. De Bruin geb. Eykelen- boom, Z. BODEGRAVE. B e v a 11 o n A. M. W. Hegneman geb. Van Slingerlacdt, Z. F. Van Maanen geb. Vau Woudenberg, Z. C. De Koning gob. Breedijk, D. Gehuwd: W. Vau Eeuwen, jm. 30 j.en J. Schouten, Jd. S3 j. BOSKOOP. Bevallen: J. Van Nee geb. Boer, D. M. Van Heiningen geb. Hortensiua D. Overleden: P. Do Lange, 8 j. K. Van Hei ningen geb. Vermeulen, 68 j. Tb. Schyff, 24 j. B. De Lange, 5 j M. Koenokoop, 67 J. HAZERSWOUDE. Bevallen: B. Francken geb. De Bruin, Z. A. Ballering geb. Verbij, Z. C. Kooter geb. 8mita, Z. Overleden: C. Van der Poat, wed. van H. Koot, 57 j. A. Öpruijt, jd. 47 j. 8. Kokx, wed. vau P. Sprurjt, 74 j. G P. Krujjt, wod. van G. G. v. d. Broek. 87 j. LEIDERDORP. Bevallen: M. Van den Boaoh geb. Oudshoorn, Z. A. Moitert geb. Vermeij, D. M. Van Steen geb. Van den Heuvel Z. H. Goebtrina geb. Ebing, Z. J. De Graaf geb. Vtrmond, D. OEGSTGREST. Geboren: Leonardua, Z. van II. A. v. d. Water en A. 31. Benrse. Joliana Ileiurich, Z. van J. H. Hamann on P. Zirkzee. Petra* Adrianux, Z. van J. A. Do Rooy on C. Lubbe. IMiiliötiDa Margaretba Franciaca, Z. van J. Eoting en C. Verbaar. August Marinua Eliza, Z. van C. A. v. Diehoeck en F. A. Kampera. Jacobua Petros, Z. van P.* v. d. Kloy on H. fl. Wallo. Martinua Jacobua. Z. van C. De Boor en J. Boa. O v o rl e d e n: M. W. Do Vriee, 11 w. M. Brugge- maua, 14 j. P. HogowoniDg, 17 d. OUDSHOORN. Bevallen: A. Meel geb. Kool- re oea, D. Overleden: J. Blaukenatein, echtgen. van C Weija, 51 j. BEEUWIJK. Overleden: A. Zaal, 1 j. A. v. d. Berg, eebtgen. van A. IJe Knikker, 08 j. TER-AAR. B o v a 11 o n J. Van Leeuwen geb. Kemponaar, D. J. C. v. Kinte geb. Koek, D Overleden: A. Th. v. Smoorenburg, jm. 4 d. E. Straver, wed. van M. Van HieneD, 34 j. A. Ka!ahoveo, jm. 7 m. R. Wijnbergen, echtgen. tan A. Ruijaeateyn, 70 j. P. De Wildt, echtgen. van C. Akc-rboom, 32 j. WARMOND. Overleden: Hendrik De Koningb, 36 j. Helena Van Stein, 48 J echtgen. vao J. HaaBing. Maria Smit, 4 j. ZEGWAARD. Ondertrouwd: LeondertPhillp- pua Den Drgver en Elisabeth Vroodateijn. Overleden: Govert Oliehoek, 61 j., gehuwd met Apolonia Weerdenborg. UITLOTINGEN. OoateDrijkache loten van 18C4 a 100 fl. Trekkiug van 1 December 1892. Betaalbaar 1 Meart 1893. Serieën16 119 125 231 281 375 722 774 1217 1228 1419 1458 1805 1922 1941 2292 2651 2734 3051 3067 3089 3148 3386 3709 3726 3734 e= 3772. Hoofdprijzen: a. 125 n. 42 150,000 fl.a. 3386 n. 49 20,000 a. 1217 n. 51 10,000 fl.; 8.16 a. 98 en 3. 1911 n. 9», elk 5000 fl.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6