Men denke er aan icoesten zicli toi de Fiansche rechtbanken wenden. De minister van buitenlandsche zaken deelde öède dat met Nederland eene overeenkomst i3 gesloten betreffende wederzydsche rechter- liike hulp. De radicale linkerzijde onder voorzitterschap van Janson en met Sabier als ondervoor zitter heeft in hare vergadering van gisteren besloten, zich aaneen te sluiten om hetalge- meen stemrecht te doen zegevieren en deel te nemen aan de betoogingen, welke te La Louvière, Doornik od Antwerpen op touw zijn gezet. - De commissie der internationale munt- coDferentie, belast met het onderzoek van het voorstel-Rothschild, heeft gisteren haren arbeid ten einde gebracht. Haar verslag zal echter eerst heden worden rondgedeeld. Naar mén verneemt, komt hot tot geen bepaald besluit. Alleen wordt melding gemaakt van de persoon lijke gevoelens der leden, die over het alge meen tegen het bedoelde voorstel zyn. Het verslag is opgesteld door Raffalovitcb. - Den geheelen dag hadden de werkstakers ran de mijn Horloz te Tilleur gisteren de kroegen bezocht, zoodat zij tegen den namid dag in opgewonden toestand verkeerden. Oogeveer te 5 uren des namiddags besloot liet gemeentebestuur elke bijeenscholing van meer dan vijf personen te verbieden. Toen een veldwachter de verordening aanplakte, werd hij met steenen 'geworpen, waardoor hy eene wonde in het gelaat bekwam. De commissaris van politie gelastte den werkstakers uiteen te gaan, doch dezen antwoordden met revolver schoten op de politie en de gendarmes. Na de wettelijk voorgeschreven sommaties, welke wnder uitwerking bleven, losten de gendarmes hunne vuurwapenen, met het gevolg dat één mjjnwerker werd gedood, eene vrouw een kogel in den rug kreeg en twee jonge mijn werkers gekwetst werden. De werkstakers gingen daarop uiteen. Men gelooft dat de orde niet verder zal gestoord worden, doch vreesde dat de werk staking heden algemeen zou zijn in het bek ken Yan Luik. I - De correspondent van het „Hbl." te Act Werpen deelt mede, dat het nog niet zeker b of de tentoonstelling te Brussel doorgaat, har men deze concurrentie te Antwerpen a!> eer.e vijandelijke daad zou beschouwen. Intusschen worden to Antwerpen schitte rende plannen gemaakt voor feesten tijdens de tentoonstelling. Aan het hoofd der feest commissie staat de heer Max Rooses. Men kan dus verwachten dat „Het Landjuweel" rog zal worden overtroffen. - Men zegt dat alleen in België 60 mil- lioen verloren is met de Panama-zaak. Italië Het gerucht loopt te Rome dat, naar aan- leiding van eene levendige discussie tusschen den \oorzitter der Kamer en den minister fin justitie, deze laatste zijn ontslag heeft ingediend. Giolitti heeft zich, na het besluit van den Senaat, naar den koning begeven en een lang onderhoud met hem gehad. In parlementaire knngen golooft men dat eene ministeriëele crisis is uitgebroken. Vier ministeriele leden der begrootings- jmmissie hebben hun ontslag ingediend. De positie zal 8 nieuwe candidaten stellen. - De wijnoogst iu Italië is vrij goöd uit puilen; men berekent ongeveer 33,000,000 p'- te zullen krijgen. - Het Staatsblad bevat een nituw besluit, urby aan de tabakshandelaren geheel en de verkoop in het groot van tabak wordt -•boden. De regeering zal daardoor den ^enwoordigen prijs by verkoop in het groot oonen verhoogen. Spanje. 0?or het geschil in den Spaanschen minister ed wordt gemeld, dat het liep over de horsing van den gemeenteraad van Madrid. 4 premier achtte het onmogeiyk de tegen- wdge leden door anderen te doen vervangen, ■^ij er tusschen de partijen overeenstem- verkregen werd. 1:1 den ministerraad is een rapport van den '-^secretaris van binnenlandsche zaken over ^huldigingen tegen de gemeenteraads- n uitgebracht. Het schijnt dat men zal "daan tot eene gerechtelijke vervolging van raadsleden, J' JUtslagaanvrage van den eerst onlangs eden burgemeester was gegrond op z jne r:luiging dat met de tegenwoordige raads- niets is aan te vangen. Je tyaansche pers gelooft, dat Canovas een misgreep deed door den invloedrijken minister van binnenlandsche zaken te laten vertrekken, met welk oordeel men het in staatkundige kringen eens is. Men beschouwt het gebeurde als een ernstige breuk in de conservatieve party, welke uitgelokt is door het mislukken der tarief politiek en de finantiëele moeilijk heden. De „Gaceta" bevat een besluit, waarbij het ontslag van den minister en den onder secretaris van binnenlandsche zaken wordt aangenomen en Danville in zijne plaats wordt benoemd. r Behalve de burgemeester van Madrid, heeft ook de prefect zijn ontslag aangeboden. De Regentes heeft het ontslag van den burgemeester aangenomen en Penalver tot-zijn opvolger benoemd. Graaf Pina Ramiro is tot prefect benoemd. De handelsstand van Madrid was voor nemens eene betooging te houden ter eere van den afgetreden burgemeester, maar de regee ring verzet er zich tegen. De dagbladen betuigen hun leedwezen over de aftreding van den prefect en den burge meester. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen zyn ge nomen tot handhaving der rust. De winkels waren gisteren geslotea. Voor het gebouw van het ministerie van binnen landsche zaken verzamelden zich eenige groepen en werd: „leve de burgemeester!" geroepen. De politie dreef de menigte uiteen en nam ook een vaandel in beslag, met het opschrift: „Leve Sagasta! Weg met de dieven 1" Later in den avond was eene groote volks menigte byeen voor de woning van Sagasta, die weder luide werd toegejuicht. De politie, die de menigte uiteendreef, nam eenigo perso nen in hechtenis. Oo«tenryk-Hong.-Moua rel» In het Huis der Afgevaardigden van Oos tenrijk wordt tegenwoordig op Fransche manier gediscussiëerd. Eergisteren by de beraadslaging over de begrooting schimpte de anti-semiet Schneider op de Joden en de pers. De oude, doove voorzitter van het Huis, Smolka, liet hem zoolang begaan, totdat een groot tumult ontstond. Een afgevaardigde riep: „De voor zitter moest zulke dingen niet toelaten; hot is eene schande, tot dit Huis te behooren." Ongehinderd kon een ander, een anti-semiet, zeggen, dat Frankrijk eene republiek van dieven en zwendelaars was; een collega noemde zyne woorden „domme opmerkingen" en „straatjongenstaal." In de gisteren gehouden zitting verklaarde Grad, dat hy tegen den post der geheime fondsen zou stemmen, omdat hy geen ver trouwen in de regeering stelt. Ook Plener was tegen den post, omdat hy den minister-president geen vertrouwen kon schenken. Gi'oot-Briin nuii'% Het Hoog Gerechtshof te Londen heeft het beroep van den Franschen anarchist Fran cois verworpen en deze zal dus worden uit geleverd. Lord Derby is ernstig ziek. Bulgarye. Het Russische blad de „Eousskoie Obos- reme" voorspelt aan prins Ferdinand van Coburg hetzelfde lot als keizer Maximiliaan van Mexico heeft getroffen. By de Bulgaarsche quaestie is boven alles de toekomst van Oostenryk in hot spel, zegt het blad. Rusland zal op het geschikte oogen- blik weten te handelen. Telegrammen. ROME, 1 December In de heden door de Kamer gehouden zitting heeft de minister voor de schatkist medegedeeld, dat de Regeering haar best deed om in het gebrek aan pasmunt te voorzien, doch dat zy hare verdere inlich tingen moet opschorten tot na afloop der internationale muntconferentie. Alleen kan zy verklaren, dat geen plan bestaat om in stryd met de internationale overeenkomsten te handelen. De Senaat heeft de interpellatie over de benoeming van nieuwe senatoren uitgesteld. De minister president Giolitti verklaarde, dat de Regeering eerst het vraagstuk betreffende de voorrechten der kroon moest onderzoeken. PORTONOVO, 1 December. Generaal Dodds is hier aangekomen en met geestdrift ont vangen. Het gros zyner colonne heeft insgelijks Abomey verlaten en wordt hier verwacht. Het aldaar achtergelaten garnizoen bestaat uit zeven compagnieën. Zoodra de troepen zyn aangekomen, zal mt*l üVfcrgaan tot de bezetting der punten aan do kuststreek en tot die van de steden, welke het Jninst verwijderd van do kust liggen. De voornaamste bezetting, die van Wbyddah, zal gecfceltelyk gesehieden dooi de landingstroepen van de ter reede liggende schepen. De andere steden, zooals Abomey, Calavi, Gódomey en Avirketé, zullen door de troepen te land bezet worden. KONSTANTINOPEL, 1 December. Het be richt, dat Edgar Vincent als directeur der Ottomanische bank zal aftreden, is ongegrond. BELGRADO, I December. Het verdrag met Oostenryk en Engeland, dat op 31 Dec. a. s. ten einde loopt, zou tot 30 Juni 1893 ver lengd worden. LISSABON, 1 December. De in- en uit gaande rechten te Lissabon en Oporto zyn dit jaar 225 conto's de reis hooger dan ver leden jaar. HAMBURG, 1 December. In de rivierisheden merkelijk minder dryfijs dan gisteren, zoodat het "verkeer met kleine vaartuigen weer mo gelijk is. PILLAU, 1 December. Het vaarwater tus schen Koningsbergen en Pillau is zonder hulp van een IJsbreker niet te bevaren. LONDEN, 2 December. De „Times" verneemt uit Caïro, dat de macht der Arabieren te Dangola versterkt is en dat 300 Arabieren gezonden zijn om de Egyptische posten by de Muraa-bronnen aan te vallen. De Mahoi beraamt een aanval op Egypte, welken liy zal voortzetten tot h\j wordt tegengehouden. LEIDEN, 2 December. Thennometerstandgisteravond om 8 uren 5.5° C. =41.9° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 2° C. 85.6® F.; 's middags om 12 uren 6° C. —42.8°F.; 'snamiddags 4 uren 3.5° C. 38.3° F. Heden is aan de universiteit alhier met goed gevolg het candidaats-examen in de rechten afgelegd door den heer J. Viseer. H. M. de Koningin-Regentes heeft goed gunstig beschikt op het verzoek van het schilderkundig Genootschap „Pulchri Studio" te 's-Hage om voor de Kunstbeschouwing in de tweede helft dezer maand eene portefeuille teekeningen van H.H. M.M. ter bezichtiging te mogen stellen. In de heden door de Tweede Kamer gehouden zitting zyn, na uitvoerig debat, verworpen de amendementen tot verdere ver laging van het percentage der grondbelasting en is aangenomen art. 1 (heffing van 6 per cent) van het wetsontwerp. Art. 2 werd mede goedgekeurd. Art. 3 is aangehouden tot Maandag, ten gevolge van staking der stemmen over een voorstel. De minister van marine heeft krachtens kon. besluit van 19 Nov. 1844 het eereteeken voor XV jarigen officiersdienst toegekend aan de luits. ter zee 1ste kl.: C. Van Ryn, P. F. Van der Velden Erdbrink, G. F. G. Gobius, J. M. W. Kuyi, P. Scholten, W. R. H. baron Van Asbeck, E. F. T. Bik, G. A. De Cocq, F. E. baron Mulert en L. N. De Bruyne. O.-I. MAILDIENSTEN. Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeepost) 2,16 en 30 Dec. laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Rotterdam (Ned. Zeepost) 9 en 23 Dec.; laatste lichting aan het postk. 's av. 10.10. Via Genua (Ned. Mail) 13 en 27 December: laatste lichting aan het postk. 's av. 5.40. Via Marseille (Ned. Mail) 6 en 20 Dec. laatste lichting aan het postk 's av. 5.40. Via Marseille (Fransche Mail) 10 en 24 Dec. laatste lichting aan het postk.'s morg. 7.30 Via Brindisi (Engolsche Mail) 2,16 en 30 Dec. laatste lichting aan het postk. 's nam. 12.45. Ned. West-Indische Mali. Naar Suriname (Ned. Guyana): 6 en 20 Dec. over Engeland. Laatste lichting aan het postk. 'smorg. 7.30. Naar Suriname (Ned. Guyana): 8 Dec. via St.-Nazaire. Laatste lichting aan het postk. 'smorg. 7.30. Naar Suriname (Ned. Guyana): 21 Dec. van Amsterdam. Laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Naar Curasao eiken Dinsdag en Zaterdag. Laatste buslichting te 5.40 's avonds. De uren van lichting zyn gerekend naar den spoortyd, dus 20 minuten achter by den plaatselyken tyd. Kerkelijke Berichte:!. Oogst geest: (Ned. Herv. gemeente). Zondag morgen te halftien, ds. G. J. De Hoest, van Leiden. 's Middags geen dienst. Zoeter w oude: Zondag-namiddag te 2 uren, ds. Niorstrasz, pred. te Leiderdorp. Benthuizen: Zondag-namiddag tetweo uren, ds. Bennink Bolt, van Zwammertiam. II oogmade: Zondagnamiddag te twee uren, ds. H. J. Van Nouhuys, predikant te Oudshoorn. Katwijk aan den R y n(Ned. Herv. kerk.) Zondag, ds. Van Druten, predikant te R'jnsborg. Ger. Kerk: Zondag-voorm. te halftien en des avonds te 6 uren, ds. M. J. Van der Hoogt. Woensdag-avond te halfzevendankzegging voor het gewas. Leiden, 2 December. Tsr markt weiden beden Whgevoerd: Stieren 14 stuks 60 a 235. Kalf- eo Melkkoeien 150 stnka 110.a 254.—. Varekoeiea 91 stuks 84 a 192—. Yette Ossen en Koeien 17G stnka 130.a ƒ270.Gras- k-lveren 80 etnk» ƒ16— a 46Kalveren (rette» 30 stnka/40.a 75.Kalveren (magere) 13 take 5.a ƒ18.Hamels (vette) stnka a Hamels (magere) stnka a ƒ-.Schapen (vette) 780 stnka 16.—a ƒ28.— Schapen (weide) 866 stnka ƒ11.— a 22.Lam meren (magere) stuks a Lam meren (vette Jarige) atnks a Varkeos (magere) 130 stuks 18.— a 85.— Varkens (vette) etuks a Varkon» (biggen) 220 stuks ƒ5.— a 15.—. Paarden 6- stuks 32.67.Veulens atnks a Ter maikt aangevoerd: 511 runderen, 43 kalveren, 1146 «cbapvn, lammeren, varkens en 220 biggen, 6 paarden, Ter wekeitjksohe Kaasmarkt aangevoerd 62 partgen 8e*eed werd voor Oondsche kaas van 20 tot 28. Dorbv-kaaa van tot Leidsche kaas de 150 KQ. tot fEdammer kaas (2de qnat) ƒ-— tot Aan de Stadswaag gewogen 42 partyen, 1621 stuks kaan, wegende 8922 KO. Hoofddorp (Haarlemmermeer), 1 December. Witto tarwe ƒ4.50 a ƒ7.10. Zomer-ristarwe ƒ5.80 5.70. Rogge ƒ4.90 a 5.16. Haver 6.40 a 7.—Cheralier- gerst 4.60 a ƒ5 10. W.-geret ƒ4.26 a 4.80. Z.-gerat ƒ3 65 a 3.90. Duivenboonen ƒ6.50 a ƒ6.75. Paardea- boonen 5.70 a ƒ6.Groene erwten ƒ6.90 a ƒ7.90. Grauwe erwten a Capuoynere a Kaoariezaad a Bruino boonen r f Edam, 1 Dec. Boter. Aangevoerd 134 partrjon. Prijs late qual. 0.65 a 0.67l/n de 5 HG. Eieren ƒ5.50 a ƒ6.— de 100 stnka. Schiedam, 1 Dec. Moutwyn 8.50; Jenever ƒ12.50, id. Amst. proef ƒ14. Delft, 1 Dec. Boter. Eerste keur 56, tweede 64, derde 70. Aanvoer 270/8 en 100/16 v.; samen 6400 KG. Gouda, 1. Dec. Kaas. Aangevoerd 67 stapels, late qoal. 28 a ƒ30.50, 2de qnal. 25 a 28, zwaardere f 31 a ƒ33. Noordh. 29 a 33. Handel vlug. dat de Kleine Advcrtentlën ad 40 Cents b(J vooruitbetaling en niet meer dan dertig woorden bevattende, in het blad van Zn terdag.a vond worden opgenomen I ADVEBTESTIËN. Ondertrouwd: ALEXANDER FERDINAND FADDEGON en 7443 WILHELM IN A WALBUROA VAN DER WAL. Leiden, Hoogewoerd 76, j j De<.ember 1892. Amsterdam, Bevallen van eene Dochter J. H. L. SCHOONDEIiQANG - Speet. Leiden, 1 December 1892. 7446 3 Heden overleed, na een langdurig, doch. geduldig lijden, tot mjjne diepe droefheid, mijne geliefde Echtgenoote JOHANNA WTL- HELMINA VAN DER GEER, In den ouder dom van byna S3 jaren. Leiden, Mede namens de Familie, 1 December 1892. C. JONKMAN. (Voldersgracht 33). 7457 8 Heden overleed ons jongste Kindje, in den asnvalligen leefljjd van bijna 3 jaar. J. TIBBOEL. E. J. TIBBOEL-Wobbe. Leiden, 2 December 1892. 7455 5 Heden overleed, na een langdurig doch geduldig lyden, onze oudste Zoon WILLEM, in den jeugdigen leeftijd van ruim 24 jaren. Wij treuren, doch niet als degenen, die geene hope hebben. Namens Broeders, Zuster en Grootouders, W. F. LAMAN. M. M. LAMAN—Fontein. Leiden, 2 December 1892. 7460 10 Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden in z(jn smartelijk verlies, be tuigt de ondergeteekende zijnen oprechten dank. 7450 6 W. B. RENKEMA, Rijnsbubg, 1 Dec. 1892. v. d. m.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 3