Gemeurd Nieuws. „Alle verandering is geen ver betering," zegt men wel eens; maar dit spreekwoord is niet van toepassing op den heer J. G. Wijnbeek, die door de verplaatsing van z«n tabak- en sigaren-magazijn, dat in de Donkefsteeg wel wat erg beknopt was, naar de Haarlemmerstraat No. 91, schuin ojer de Brandewijnsteeg, wat zijn woning en winkel betreft, wèl verbeterd is. Deze winkel, ofschoon óók niet op groote schaal ingericht, voldoet echter toch goed, is net en geriefelijk voor het doel herbouwd en i» staat hun, die den heer Wijnbeek met hun bezoek of bestellingen vereeren, overeen komstig hun verlangen te bedienen, zoowel ten opzichte van den voorraad in het maga zijn als wat aangaat de verschillende ver pakkingen, welke zich tevens als surprises voor de a. s. feesten uitmuntend leenen. Dat het den heer Wijnbeek bovendien meer te doen is geweest om eene goede qualiteitzyner sigaren enz. dan om een op grootsche schaal ingerichten winkel, strekt hem tot aanbeveling. Hedenmorgen omstreeks tien uren had er een kleine brand plaats in het gebouw der Leidsche Katoenmaatschappij, welk brandje echter gebluscht werd met de zich in de fabriek bevindende spuit. Een man heeft zich daarbij eenigszins aan de handen en het gezicht gebrand. Bij den landbouwer W. Slikker, te Haarlemmermeer, IJweg-Kruisweg, is tong- blaar onder het vee uitgebroken en, naar men zegt, ook bij J. Van Ruiten, in de Lisserbroek. Het aantal militairen op de verschillende hoeven is beperkt tot één per hoeve. Door de te 's-Gravenhage gede- ta:heérde manschappen der Koloniale reserve zijn met de honderd door hen in gebruik zijnde geweren klein kaliber, 6!/i mM. ongeveer 49,000 patronen verschoten. De uitkomsten waren, naar wij vernemen, niet alleen bevredigend, maar uiterst gunstig. Gebreken aan het geweer hebben zich niet voorgedaan, zoodat het geen twijfel lijdt of dit vuurwapen zal eerlang worden ingevoerd. De hoer Lansdorp, confiseur- patissier, in de Zoutmanstraat te 's-Hage, beeft het aardige plan opgevat om al de be stellingen Maandag te laten bezorgen door een St.-Nicolaas te paard, met zijn zwarten knecht bij zich, beiden natuurlijk in vol kos- atuum. Gisteravond omstreeks negen uren viel te Rotterdam in eene woning in de 2de Schielaan eene brandende hanglamp op de tafel, waardoor alles, wat in de nabij heid was, vlam vatte. Een 13-jarig meisje kreeg de brandende olie op hare kleederen. Door den schrik bevangen, liep zy naar buiten, zoodot zfl in een oogenblik in volle vlam stond. Gelukkig schoten eenige buren te hulp met eene deken en doofden de vlammen. Het kind had intusschen zware brandwonden be komen, zoodat men vreest voor haar leven. De brand in de woning, welke een ernstig aanzien had, is door het flinke en moedige optreden der buren gebluscht. (N. R. C) Hoewol er dagelijks van de vee ziekte manschappen van het reg. gren. en jagers terugkeeren, zoo vertrekken er echter nog iederen dag nieuwe detachementen. Tot dat doeleinde ging hedenmorgen weer een detachement naar Alfen. Gisternacht is te Gouda aan cholera overleden het 12-jarig dochtertje van C. De Jong, in de Lazarussteeg. Ook de S 1 a c h t e r s v e r e e n i g i n g te Amsterdam heeft moeten toegeven aan de klachten van afnemers, die, afgaande op de reeds lang verlaagde vleeschprijzen in andere plaatsen van ons vaderland, met ernst be gonnen te reclameeren. Zy heeft den vleesch- prijs met 6 ets. per half kilo verlaagd. Door de politie te Utrecht is proces-verbaal opgemaakt tegeneen 15-jarigen knaap, wegens het mishandelen van een hond. Terwijl hy zich namelijk met andere jon gens op het Zwarte Water bevond, heeft hy een aldaar loopenden hond een yzeren passer met zooveel kracht in het lichaam geworpen, dat hy er in bleef vastzitten en het beest jankende van pyn de woning van zyn meester binnenvluchtte. Door de betrokken Belgische autoriteit is do aanhouding verzocht van den 28-jarigen diamantslyper A. Verhoeven, uit Antwerpen, verdacht van medeplichtigheid a.an de gewelddadige aanranding en roof van diamanten, den Oden November jl. op F. Rom- bouts te Antwerpen gepleegd. Ongeveer 8 dagen geloden moet hy naar deze gemeente vertrokken zijn. Zijne uitlevering is aange vraagd. Na lezing van de dezer dagen verschenen,, Harptonen", van mej. Maria Beets, directrice van het Protestantsche ziekenhuis te Nymegen, zond iemand van 's-Gravenhage f 1000 voor het stichten van een nieuw Prot. ziekenhuis aldaar, waarvoor reeds een terrein is aangekocht. (U. D.) Iemand in de gemeente Jaars veld zal binnenkort eene verloting houden van driq hectoliter aardappelen, een kistje sigaren, twee halve kilo's speculaas eneene mestvaalt. De loten moeten reeds alle geplaatst zyn. Men seint uit Antwerpen dat rille schepen welke de Schelde opvaren zonder gezondheidspassen, aan eene quarantaine van 12 uren worden onderworpen. Te Brussel zyn drie nieuwe ge vallen van cholera voorgekomen in eene armenwyk* Te Liegnitz zyn vele kinderen, die zich op het nieuwe ys hadden gewaagd, er door gezakt. Vyf van hen verdronken. Een van de huweiyks-geschen- ken, welke Miss Willing kortelings, ter ge legenheid van haar huwelyk met den heer Astor, in Nieuw-York, gekregen heeft, bestond uit eene haar door hare grootmoeder gegeven echte Singer-naaimachine. De machine op zich- solve was van de onder de benami.ig „Vibra ting Shuttle" bekende nieuwste constructie en uit het voortreffelyke materiaal vervaar digd, waardoor elk fabrikaat der Singer-maat- schappy uitmunt, doch ryk verzilverd, terwyi het onderstel uit verguld gesmeed yzerwas gemaakt. De tafel van de machine bestaat uit eene prachtige marmeren plaat, waarin door middel van kleine steentjes en kristallen het monogram der jonggehuwden ingelegd is, hetwelk door een krans van rozen en andere versieringen in mozaïek is omgeven. Dekast en schuifladen zyn van ebbenhout en rykeiyk met goud, zilver, paarlmoer en ivoor in den vorm van bloemen ingelegd en versierd. Deze machine heeft 2800 dollars of 7000 gulden gekost. Stoomschip verongelukt. Cux- haven, 29 Nov.: Een groot Engelsch stoom schip, vermoedelyk beladen met graan, is hedenochtend 8 uren op het Groot Vogelzand, beneden de loodsgaljoot gestrand, en des namiddags te twee uren gezonken. Van de equipage heeft men niets kunnen ontdekken, dewyl de reddingsboot, welke by het stoom schip kwam, dit reeds door de equipage ver laten bevond en er geene booten meer aan boord waren. Vermoedelyk hebben zy het stoomschip met de booten verlaten. Het eerste spoorwegongeluk in de Transvaal. Den 3den November zou een trein te Boksburg, een klein station op twee uren afstands van Johannesburg, aan komen. De stationschef was afwezig en een ervaren beambte vervulde zyne plaats. Kort vóór aankomst van den trein zag hy na of alles in orde was. Daarna ging hy het stations gebouw weer binnen, daar hy ook met den telegraafdienst belast was. Een oogenblik later kwam plotseling een kaffer te voorschyn en trok oen wissel over, waarna hy zich yiings uit de voeten maakte. Dë trein ging nu op eene zybaan over en kwam in botsing met eene locomotief, welke juist door een jongen Hollander, Johan Van Stralen genaamd, in orde werd gebracht. Het gevolg was dat ge noemde Van Stralen werd vermorzeld. By een voetbalwedstrijd in En geland is een 16-jarige knaap gedood. Omver geworpen door een tegenstander, ontving hy inwendige kneuzingen, welke den dood ten gevolge hadden. Gistermorgen werden aan het station Grosslitz in Bohemen 70 dynamiet- patronen gevonden in de reistasch van een 12-jarigen knaap, die met zyne familie op reis was. Men zal zich wellicht nog her- inneren dat in het begin van dezen zomer te Neisse, in Duitschland, 7 soldaten verdronken by eene zwemoefening. Majoor Heinrich, die deze oefening destyds leidde, is thans tot een jaar vestingstraf veroordeeld en ter beschikking van den minister van oorlog gesteld. Uit Beriyn wordt gemeld, dat er weder vele gevallen van influenza voorkomen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! In het verslag van de Nyverheidsvergade- ring komen een paar zinstorende fouten voor, die ik bij de correctie over het hoofd gezien heb. In de tweede kolom 31ste regel behoort achter „vleesehvoeding" een komma-punt te staande woorden „proefneming en" behooren één woord te zyn, zoodat de zin dan wordt by (Seegen) verwerpt diens (Pflüger) stelsel van uitsluitende vleesehvoeding; van Seegen's proefnemingen sprekend, zegt hy (Birnie) dat deze beweert, enz. By zyn vertrek heeft de heer Birnie my medegedeeld dat hy gaarne een aantal ex. van zyne in het Indisch Genootschap gehouden voordracht over suiker als voedingsmiddel ter beschikking van belangstellenden houdt. Zoo er dus onder Uwe lezers zyn, die de brochure wenschen te ontvangen, dat ze het my dan •Joen weten l Gaarne zal ik my dan belasten met die aan te vragen en by belangstellenden te doen bezorgen. Leiden, Hoogachtend, 2 Dec. 1892. Verhey van Wijk. Geachte Heer Redacteur! Sedert eenige weken bezig zynde met het laten teekenen door de ingezetenen van het adres tegen de annexatie van een gedeelte dezer gemeente door Leiden, las ik in Uw blad van 30 dezer een ingezonden stuk, ge- teekend door een „slachtoffer". Dezelfde klachten, die dat slachtoffer heeft, hebben meer Singelbewonere en moet ik aanhooren by de aanbieding van het adres tegen de annexatie. Wat den slechten toestand der Singels be treft, die is niet tegen te spreken, doch het is aan de bewoners en ik veronderstel aan het slachtoffer ook wel bekend, dat de weg eigendom der gemeente Leiden is en dat deze derhalve met het onderhoud is belast. Wat de verlichting betreft, die laat ook wel wat te wenschen over, doch wordt ieder jaar uitgebreid. Ik veronderstel dat het slachtoffer de uit gestrektheid van Zoeterwoude niet kent. De gemeente is te groot, om die geheel goed te verlichten. Dit zou te veel geld kosten. Ofschoon het slachtoffer gaarne meer hoofdelyken omslag zou willen betalen, zouden niet allen er zoo over denken. De waarschuwing om zich twoemaal te bedenken om op de Singels te gaan wonen, zal wel niet helpen, daar diezelfde vuile Singels meer en meer door ingezetenen, die van Leiden en elders komen, worden bewoond en er byna geene woningen te huur zyn. U dankzeggende voor de afgestane plaats ruimte, noem ik my, Mijnheer de Redacteur, Uw. dw. Dienaar, ZoETEHWOUDE, P. J. CIOOS, 1 December 1892. Ambtenaar ter Seci'etaric. BUITENLAND. Frankrijk. Omtrent de ministeriöele crisis in Frankryk kan het volgende worden gemeld Na een nieuw onderhoud schynt eene over eenstemming tusschen Brisson en Bourgeois tot stand te zullen komen. Deze zou de portefeuille van binnenlandsche zaken aan vaarden, zoodra de moeilykheden, door de enquêtecommissie in het leven geroepen, zyn' uit den weg geruimd. Brisson zou de zaken sleepende houden, in de hoop, dat dé arbeid der commissie deze week zal afloopen. Goujon stelde in de gisteren door de Kamer van Afgevaardigden gehouden zitting voor, de artt. 38 en 41 van de perswet te wyzigen, ten einde de volmacht der enquête commissie uit te breiden. In den Senaat heeft bet linkercentrura or op aangedrongen, dat volledig licht over de Panama-zaak worde verspreid. Ook is het voor volkomen scheiding tusschen de bevoegd heid der parlementaire en der rechterlyke macht. De royalistische rechterzyde wenscht aan de enquête-commissie grooter middelen van bedwang toe te kennen. De delegatie der enquête-commissie kon aan de Bank van Frankryk niet de namen te weten komen van hen, wien volgens ver klaring van den coulissier Pierret (zie ons vorig nommer) 26 chèques zyn toegekend. Alleen vond zy er twee ten bedrage van 1 millioen en één van 40,000 fr. De minister Ricard gelastte den proc.-gen. Quesnay de Beaurepaire die stukken in beslag te nemen, maar men vreest dat laatstgenoemde ze by de gerechtelyke stukken zal voegen, in plaats van ze aan de commissie ter hand te stellen. De „Deutsche Revue" van December be vat een brief van Jules Simon over de arbeiders- quaestie. Ook bespreekt de bekende wysgeer do dynamietaanslagen, welke hy aan de zwak heid van Loubet wyt. Jules Simon verklaart zich voorstander van eene algemeene ontwape ning, „die aangenomen zou worden door Frank ryk, als zy door eene andere mogendheid werd voorgesteld." Een overwonnen volk kan geen ontwapening voorstellen. - „Le Journal" bevat den tekst van de her nieuwing van het Drievoudig Verbond dcor de keizers van Duitschland en Oostenrijk eu den koning van Italië. Daar dit niet het oor spronkelyke verdrag is, zyn de eerste bepa- lingen van weinig belang. Het voornaamste zyn de bepalingen, dlö betrekking hebben op Rusland. Art. 7 luidt als volgt: In geval van een conflict tusschon Duitsch land en Rusland, zal Oostenryk zyn leger mobiliseeren en d9n oorlog aan Rusland ver klaren. Het zal dan optreden in overleg met den Duitschen goneralen staf. Italië zal zyn leger op de Franscbe grens mobiliseeren. Indien Frankryk by dit conflict Rusland te hulp wil komen, zal Italië den oorlog aan Frankryk verklaren en het Italiaansche leger zal FraDk- ryk binnenrukken. De Italiaansche troepen bewegingen zullen de linie van Saeoye als basis hebben. (b) Ingeval van een conflict tusschen Duitschland en Frankryk, handelt Italië als aangegeven onder (a). Oostenryk mobiliseert zyn leger aan de Russische grens en verklaart den oorlog aan Rusland. Als dit laatBte tus- schenbeide komt in het conflict ten gunste van Frankryk, handelt Oostenryk als aange geven onder a(c) Ingeval van een conflict tusschen Oostenryk en Rusland, mobiliseert Duitschland zyn leger en verklaart den oorlog aan Rusland en zendt 2 legercorpsen naar Oostenryk. Het handelt als in de militaire conventie is aangegeven. Italië mobiliseert zyn leger op de Fransche grens en handelt als aangegeven onder a.} ingeval van een gemeenschappelyk optreden van Frankryk en Rusland. (d.) Ingeval van een oorlog tusschen Italië en Frankryk in Europa of in de koloniën, mobi liseert Duitschland zyn leger en steunt Italië. Oostenryk mobiliseert zyn leger op de Rus sische grens ingeval het Russische leger ia dit conflict tusschenbeide komt. (HU.) Duitschland. By de behandeling der begrooting door den Duitschen Ryksdag op gisteren verklaarde de afgevaardigde Bubl, dat de nationaal-libe- ralen in de militaire eischen bewilligen, voor zoover de levensbelangen van het rijk zulks gedoogen. De legerwot was echter, volgens spreker, niet aannemelyk in haar geheel en de marinebegrooting moest ernstig onderzocht en overwogen worden. Caprivi verklaarde, in antwoord op eene gemaakte aanmerking, dat de maritieme ver tegenwoordiging van Duitschland by de Colum- busfeesten te Genua en in Spanje overeen komstig de waardigheid des ryks was; de regeeringen van Italië en van Spanje betuigden daarvoor harteiyken dank. Het was niet mogeiyk meer schepen te zenden. Caprivi opende voorts het vooruitzicht op de indiening in 1893 eener wet op de militaire strafgedingen. Liebknecht drukte de meening uit, dat de malaise veroorzaakt werd door de kapitalis tische inrichting der maatschappy. Het anti semitisme deed niets anders dan het socialisme in de hand werken. Voorts wenschte hy wijzigingen in de staat- kundig-zedeiyke richting, welke gevolgd werd. Een van de leden der conservatieven ver klaarde, 'dat zyne party eerst by de eigenlyke beraadslaging over de legerwet stelling zou nemen ten opzichte van deze voordracht. Door hem werden de hooge eischen voor de marine gegispt. De vryzinnige leden van den Ryksdag hebben voorgesteld, dat de rykskanselier in een internationale conferentie de onschendbaar beid van het privaateigendom op zee zal doen vaststellen als een uitvloeisel van het volken recht. België. By de behandeling der begrooting voor buitenlandsche zaken in de Kamer van Afge vaardigden vroeg Hanssens of de regeering krachtige vertoogen by Frankryk had inge diend, naar aanleiding van de mishandelingen, waaraan Belgen in Pas-de-Calais hebben blootgestaan. De minister president Boernaert antwoordde, dat de onderhandelingen over het gebeurde zeer correct waren. De ongeregeldheden in het Noorden van Frankryk hebben zich niet vorder uitgebreid. De verongeiykte Belgen

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2