ROEISCHUIT. FRITS REUTER, Vergadering Tan Nijverheid. Vervolg der Ad verten tiën. op Zaterdag 3 Dcc. a s., IN HET NUT. Spreker: Ds. W. BAX, van Zaandam. Valentines Vleeschsap, Mare 56. N. K. SWEMER. Verknoping 2 December 1892, Encre IVSathieu Plessy. De Complete Voor het eerst in hot winterseizoen hield het Ny'verheidsdepartement eeno ledenverga dering, die door een vry groot aantal leden en geïntroduceerden werd bijgewoond. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en mededeeling gedaan van eene missive van directeuren, meldende dat met Januari een nieuw Tijdschrift-orgaan zal wor den uitgegeven, om wekelijks te verschijnen, cnder redactie van den heer F. W. Westerouon Yan Moeteren, te Amsterdam. Hierna kreeg het woord de heer G. Birnie, van Deventer, die spreken zou over „Suiker als voedingsmiddel". In eeno prettige causerie begon spreker te vertellen dat hy zijne laatste levensjaien wenschte te bestedon om de suiker van <!en knellenden band, accijns, to ontslaan, en riep by by voorbaat de medewerking in van alle aanwezigen, die hy hoopte voor zyn gevoelen te kunnen winnen. Of hy belang had by hot opheffen van don acc-ijns? Zeer zeker; maar nimmer zou hy het wagen hierover in het openbaar te spreken, indien hy niet de innige overtuiging had, dat daarmede eon groot volksbelang ge moeid was. Reeds vóór hem hadden mannen als dr. Yitus Bruinsma, Heldring, president der Handel-Maatschappy, dr. Mouton en mr. M. P. v. d. Borg zich ten taak gestel! oenelans to breken voor de opheffing van suikeraccyns. Is het niet bedroevend te zien dat, wanneer do productiekosten van suiker 18 ets. bodra gen, daarop een accijns komt van 27 ets., dio aldus de suiker buiten het bereik houdt van hen, die het als voedingsmiddel zoozeer noo- dig hebben? In Engeland, waar de suiker vry is, bedraagt het gemi ddeld verbruik per hoofd 25 ft' in het jaar, per hoofd hier te lande slechts 9 u'. In geen land ter wereld is het gebruik van vruchtenjams zoo verbreid als in Engelandonze vruchten gaan met scheeps ladingen naar Engeland, om daar tot jams verwerkt to worden, en de werkman hier kan het toezien. In eeno meeting van jamfa^rikanton te Londen noemde de chairman jam „a force producing food" en spreker beaamt dit ten volle. Waarom do suiker, een voedingsmiddel bij uitnemendhoid, to belasten? Als genotmiddel is er iets voor te zeggen, hoewel spreker principieel tegen allen accyns is, daar deze uit loopt op een race tusschen den producent en den fiscus; een stryd tusschen slimheid en gevatheid tegen rechtskracht en fiscaliteit; daarom is hy als onverstandig en immoreel af te keuren. Spreker is het niet eens mot prof. Stokvis, die de voedende kracht van suiker niet on voorwaardelijk aanneemt, maar die in eene vergadering wees op het zoetend vermogen van sacharine, 500 maal grooter dan suiker; als genotmiddel was sacharine dan ook zeer aan te bevelen daar het onveranderd het lichaam verlaat. Sproker heeft getracht prof. Stokvis van den dwaalweg, waar hy op is, terug te halen, doch tevergeefs. Als tegenhanger verhaalt dan spreker van karroroerdors in Indiö, die hunne paarden, werkzaam in suikerfabrieken, na 2'/a uur workons eeno slobbering geven van fabriek- stroop, waarop na een halfuur rust de beesten opnieuw, zonder vermoeidheid te toonen, aan het zware werk gaan en zich gerust, wat het uiteriyko betreft, kunnen meten met de gouvemementspostpaarden, die slechts uur per dag werken. In Engeland was waargenomen dat sedert de afschaffing van den suikeraccyns het drank- verbruik met 22 pet. was afgenomen. Voorop- gestold dat drank als prikkel gebruikt wordt, is dit verschynsel te verklaren, daar ook suiker als zoodanig werkt. Op sprekers advies haddon zich eenige race rooiers voorgenomen zich met suiker te trainen, toen oone openbaar gemaakte proefneming van prof. Pflüger zyno pogingen very dolde. Deze Bonnsche hoogleeraar kwam nl. mede- deelen dat hy oen hond uitsluitend met mager vleesch gevoerd had en kon constateeron dat de hond lo. gezond bleef en 2o. meer spior- vermogen-arbeidskracht had. Hiertegen stelt spreker dat de bijen uit sluitend koolhydraten en vet voor den winter opzamelen; dat in do melk van eene teef, uit sluitend met mager vleesch gevoed, nog l'/i pet. koolhydraat en eiwit gevonden was, tor- wyi een das in don winterslaap uitsluitend op zyn vet teert en het volume aan kool hydraten in dien tyd omtrent niet vermindert. Vervolgens citeert spreker eene uitspraak van prof. Voit, dat een arbeider per dag noo- dig heeft 500 gr. vleesch, -56 gram vet en 500 gram koolhydraat. In het bloed van alle warmbloedige dieren wordt suiker aangetroffen in do verhouding van 1.S tot 1000in de 5 liters bloed, die dus oen volwassen persoon hooft, komen 7.5 gr. voor, ongeveer de grootte van een klontje suiker. Is er te veel suiker, dan wordt deze langs den natuurlyken weg afgescheidenIs er te weinig, dan gaat de mensch ten slotte aan uitputting ten gronde. De regulateur van deze functie is de lever, de afscheiding van het overtollige bewerkt zy en zy schijnt er ook oen magazyn van suiker op na te houden, om, wanneer suiker niet wordt toegevoerd, deze af te scheiden en zelfs uit eiwit en vett on tö kunnen fabriceeron. Als gevolg van sprekers overtuiging van bet voedend vermogen van suiker is hy aan het studeeren en aan het zoeken gegaan of hy onder bekende physiologen ook bondge- nooten voor zyne stelling kon vinden. In prof. Soegen, van Weenen, tevens baddkotor te Carlsbad, treft hij dien aan; hij twyfelt echter of deze wel by physiologen om de laatste hoedanigheid veel aanhangers tolt. Prof. Soegen nu weerlogt do beweringen van prof. Pflüger, hy verwerpt diens stelsel van uitsluitende vleeschvoeding van Seegen's proefneming en sprekend zegt hy, dat deze beweert in het uit de lever stroomendo blood zonder uitzondering steeds een grooter suikergehalte gevonden te hebben dan in het toestroomende bloed, behalve eenmaal, toen hy het omgekeerd vond. Spreker is overtuigd dat Seegen dit laatste zonder uitzondering ook steeds gevonden zou hebben, indien hy zyne proeven korter na de voedlDg der geëxpe rimenteerde beesten zou gedaan hebben. Door de lezing van eeno studie van prof. Seegen „die Zuckerbildung im Thierkórper" vindt spreker eindelijk Jicht, daar by daardoor aanleiding krygt de werken van den be roemden physioloog Claude Bernard te kennen. Vooral diens laatste werk lemons sur le diabete" heeft hem zeer getroffen, daar hy hierin het bowys voor zyne stelling over do voedingswaarde van suiker heeft. Tegen- strydig zy'n vaak de voedingsmiddelen, dio aangewend worden. "SVas het niet voor eenige jaren mode in Frankryk, dat jonge meisjes zich gingen laven aan bloed, dat van pas ge slachte runderen werd afgetapt, en heeft zich in Londen vooral niet eene groote massa van vegetarlers gevormd, die in hun vaandel de initialen V.E.M. schrijven (vegetables, eggs, milk)? Daar, in Londen, heeft spreker zich veel moeite gegeven om eon vegetarian dokter en eene zekere mrs. Klngsford te spreken te krygen, om iets naders omtrent do levenswyze van de vegetariërs te weten to komen, doch niemand kon hem voldoende inlichten. De juffrouw, die hem bediende en zyn menu in het vegetariërs-restaurant opstelde (niet erg lekker) en de manager van het restaurant wisten geen dokter te noemen, daar zy Dooit ziek waren, en de andere gasten kwamen zich nu en dan aan de vegetariërs keuken te goed doen, want dat vele vloesch eten, ziet u, was op den duur wel wat zwaar. En op Claude Bernard terugkomende, be treurt spreker het, dat zoo weinige doctoren diens „lemons sur le diabète" niet kennenhy heeft er ontmoet, die alle werken van Ber nard kennen, behalve dit laatste, een com pendium van zyne levensstudiën hetwelk, eene vraagbaak moet zyn voor den modernen phy sioloog. Daarin weerlegt hy do aanvallen, die tegen zyne vorige studiën gedaan waren, en vorbetert hy eigen dwalingen, vroeger als axioma's gegeven. Spreker is geen physioloog, maar wie van de geleerden onder uw midden, zegt hy, wil my helpen om de theorieën van Bernard verder te onderzoeken en ze helpen verbreidendan wordt ik in m(jn streven om suiker als volksvoedsel hare plaats in het maatschappelijk leven te geven, onder steund, tn de goede gevolgen zullen niet uitbly ven, en daarom heeft hy de uitnoodiging, hem gedaan om dezen avond hier te spreken, zoo gaarne aangenomen, omdat wellicht een van zyne hoorders hem de behulpzame hand wil bieden. Mr. Kist vraagt, nadat spreker zyne rede geëindigd heeft, of wellicht het grootere suiker- verbruik in Londen niet een onmiskenbaren invloed hebben kan op het gunstige sterfte- cyfer aldaar. Spreker herhaalt dat hy de vegetarische autoritc-ilon by zyn laatsto bezoek in Londen niet heeft gesprokenhij helt echter gaarne tot de door Mr. Kist uitgesproken meening over. Dr. Boonacker zegt geen physioloog, doch pract. arts te z:Jn. Hy komt op tegen de be wering, dat aan de Leidscho universiteit aan de functiën van de lever niet genoeg aandacht zou geschonken zynhy brengt te dien opzichte aan wyien zijnen leermeester prof. Heynsius wol verdiende hulde. Ofschoon hy suiker ook onder de voedingsmiddelen rekent, kent hy hieraan niet de groote waarde toe als do geachte referent. Diens bygebracht bewijs van wonderdadige plotselinge voeding door middel van een paar klontjes suiker bU race-roeiers en wielrijders stelt hy dan ook grootendeels op rekening van suggestie; in zulke omstandigheden als by sport speölt het zenuwleven eene groote rol en prikkelt tot grooter spier vermogen. Het te voorschijn roepen van diabetes, volgens de proef van Bernard algemeen bekend onder „lo picure", haalt hy aan ten bewyze dat aan doeningen van het zenuwgestel veranderde functiën der organen kunnon in het leven roepen. Hy heeft den heer B. met belangstelling aan gehoord, maar acht dat onderwerpen als deze in eene vergadering van leeken niet thuis hoorenals de meeningen van deskundigen omtrent de leverfunctiën meer tot overeen stemming gekomen zijn, wat enorme studio kost en honderden proeven op dieren en, als het kan op den mensch, daaraan zullen moeten voorafgaan, kan de practische waarde van suiker als voedingsmiddel aan do beurt komen. In zyne repliek zegt de heer Birnie dat hy dit met den heer Boonacker grootendeels eens is, maar hebben we in Bernards studie niet eene afdoende uitspraak? Bernard is zelf onderdo vakmannen te weinig bekend; hy herhaalt nog eens, laten do mannen dor wetenschap en de practyk my helpen. De voordracht, in het Indisch genootschap door my over ditzelfde onderwerp gehouden, hob ik in grooten getale doen afdrukken, orn haar algemeen bekend te maken, en wellicht gelukt het mij dan den steun, dien ik zoozeer behoof, eindolyk to vinden. Na nog eene vraag omtrent de schadeiykheid van sacharine, door don voorzitter gedaan, beantwoord en beaamd te hebben en diens meeniüg omtrent het voedond vermogen van melksuiker, vooral voor kinderen, to zyn toe gedaan, zegt do heer De Sturler spreker dank voor zijno onderhoudende voordracht. Hebt gÜ, 200 sprak de voorzitter, do vrees geuit dat wij oen vervelender, avond zouden door brengen, do oplettendheid waarmede dit tal rijke publiek uwe rede hoeft aangehoord, zal u het bewys van het tegendeel zijn. Gij zyt als een apostel voor do goedo zaak, die gy voorstaat, met vuur opgetreden, en als gy zoo doorgaat, wanhopen wy niet aan een welslagen. Do gewone rondvraag leidt tot geono verdere besprekingen en de vergadering wordt op een later uur dan gowoonlyk gesloten. 30 Nov. '92. V. v. W. Gemengd Nieuws, Uit Dwingoloo wordt aan de „N. R. C." gemeld: Reeds gedurende drie jaar verkeert het departement Dwingeloo der Maatschappy to1: Nut van 't Algemeen in treurige omstan digheden. Na het overlijden van den admi nistrateur der Spaarbank van genoemd depar tement N. J. Eemten, bleek er een tekort te zyn van ongeveer f 13,000. Aanvankolyk waren de erven (de wed. Eomten-Spandaw en kinderen) genegen het tekort aan te zuiveren, doch ten slotte wei- gorden zy dit. Daarop volgde een proces van het departement tegen genoemde weduwe e.i kinderen. De voortgang van dit proces nu is zoer traag, tot groot misnoegen van alle weidenkenden, die eene spoedige oplossing van de treurige quaestie, welke een nood- lottigon invloed heeft op het departement en op de gemeente Dwingeloo, ten zeerste had den gewenscht. Ook in Leuven heeft do intocht van het Heilsleger enkele dagen geledon groote beweging doen ontstaan. In do zaal Bériot, waai" de oefeningen plaats hadden, kwam het tot een heftig tumult. „Majoor" Clibborn moest de vlucht nemen en eerst door arres tatie van een aantal personen kwam aan het geweld een einde. Het sterk stroome n d water der "Wesenitz, welke door een der bekoorlykste dalen der Saksische Schweiz kronkelt, zal door Siemens en Halsko voor productie van electriciteit op groote schaal worden benuttigd. Van de centrale inrichting, door die uitste kende firma aldaar te stichten, zal electriciteit over een afstand van 15 kilometers in 't rond worden vorschaft. De stadjes Schandau, Kdnig. stein, Stolpa, D ohn a 6n tal van and ore plaatsen zullen met vele fabrieken van deze bolang- ryke onderneming profiteeren. Goolam Kader heeft niet alleen Beriyn, maar het gehoele Pruisische grondge- bied moeten verlaten. De Indische wonderman voor de oogon heeft zich naar Dresden be geven en zal van daar naar München ver huizen. Dr. Falb, do Oostenryksche- weeikundige, wiens voorspellingen tot nu toe meestal merkwaardig juist zyn uitgeko men, heeft er weer eenige gegeven voor 1893. Zeer groote dampkringsstoringen zullen volgens dr. Fal'o, to wachten zyn op 16 Feb.' I IS Maart, 16 April, 15 Mei, 10 en 25 Sept.' 25 Oct. en 23 Nov. Groote storingen komen volgens zijne be rekeningen op 2 Jan., 1 Febr., 2 Maart, l April, 14 Juni. 13 Juli, 11 en 27 Augustus j 9 Oct. en 23 Dec. Voorts zullen er kleinere storingen zyn op 18 Jan., 1 en 30 Mei, 29 Juni, 28 Juli en 8 December. Onderwerp: goeialisncic en Christendom. Zie verder Aanplakbiljetten! 7416 10 ten zeerste aanbevolen door Doctoren voor zwakke magen, 7425 7 verkrijgbaar a f'iAtO per flacon by bij de Firma E. J. BRIbL. Pracht- en Plaatwerken, Gravuren, Binnen- en Buitenlandscho Literatuur, Kinderboeken. Nos. 420 887. 7419 7 Tc koop gevraagdeene goed onder houden KOEÏSCI3 Aanbieding met opgaaf van maat en prys onder No 7426 aan het Bureel van dit Blad. 6 EenSgste Ï^KT, dio altyd goed blyft en immer zwart. Zoowel voor gewoon als voor kopiëerschrift.. Inlichtingen etc. by den Sub- Agent A. J. dÜEitöESSï P.Jzn., Haarlem merstraat. 8205 7 Telephoonn. 178. Per liter. Perilesch. Jenever ƒ0.70 ƒ0.60 Gebelde 0 80 0.68 Oude. 0 90 H 0-75 Brandewijn 0.70 0.60 Beste 0.80 0.6S Inl. 0.90 0.75 n 1-02 „0.86 Buitenl. 1.36 1.15 Vlcax 1.70 1-50 Hartesteeg 2a. HLIKEE. 7353 11 met 300 Platen. Alle werken van XTrfits Reuter, Proza en Poëzie, uitgegeven met toestemming van Mevr. Wed. FRITS REUTER, opnieuw be werkt door G. VelfSereian en B. Ter Haar Bzn., Geïllustreerd met 3QO Platen. Groot formaat in een rijken Prachtband, voor den spotprys van f 4.75. Doze grooto Uitgaaf met 300 Platen omvat alles van Filfs Reuier, zoowel Proza als Poëzie, dus ook Haaoe NüKe, Be reis naar België, Zonder enz. Te bekomen by B. BOLLE, Bazaar van Goedkoop© Boeken, te BS otterdam, en vorder alom franco na ontvangst Postwissel van slechts f' <4 waarop vermeld: FKïTl REITLR. 7417 23

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6