billijke wenschen van alle aanvankelijk teleur- gestelden, ten minste gedeeltelijk, worden voldaan. De Commissie zal voortaan stellig rekening moeten houden met de ondervinding van gisteravond, over welker oorzaak zy zich natuurlijk niet anders dan kan verblijdenhet is nu maar te hopen, dat het publiek in het vervolg door zijne opkomst de gewekte ver wachtingen niet zal beschamen 1 Maar het wordt tijd tot de hoodzaak te komen. Vóór de pauze, dus nog in den foyer, droeg mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck eene oorspronkelijke novelle voor, getiteld „Zijn Wraak", waarover hot hier do plaats niet is in nadere bijzonderheden te treden. Die den spreker gehoord hebben, lieten zich van den inhoud geen woord ontgaandat bleek uit de onverdeelde aandacht; en zy zouden hier eene herhaling er van zeker over bodig achten; en voorts kan ieder belangstel- londo er kennis mede maken in den onlangs verschonen jongsten bundel van den heer L. H. De toejuichingen aan hot slot waren wolge- meend en, voor inhoud en voordracht beide, welverdiend. Na eene korte verpoozing, waarin de orde lijke volksverhuizing naar de „groote" lene- denzaal plaats bad, trad, voor een met de geduldige wachters van vóór de pauze ver meerderd publiek, mejuffrouw W. Beekhuis op, die hare toehoorders onthalen zou op de voordracht van een aantal gedichten. Voor eene dame was dit stellig geene geringe onder neming in deze zaal, die menig spreker van ondervinding afschrikt, maar alle vrees daarom trent bleek ongegrond zoodra mej. B. zich iiad doen hooren. Hare kloeke, duidelijke en elluidende, en daarbij tevens zoo sympa thieke en natuurlijke voordracht vermocht allen te boeien, omdat zij door allen in alle gedeelten van de zaal geheel kon gevolgd worden; zij verwierf herhaaldelijk algemeene toejuiching. Gelukkig was ook do keuze der ge dichten: het welbekende, aandoenlijke „Jurkje"; voorts „Het Merelnestje" van Van Beers, Helène Swarth'6 „Lied van de Zee"; „Mees ters Straf" van Jan C. De Vos, de guitige „Wipbrug" van Stokvis en ten slotte „De Gouden Bruiloft" van Loveling. Allen, die haar gehoord hebben, stemmen ongetwijfeld in met den wensch, door den voorzitter der Commissie geuit, dat de „Volksbijeen komsten", na deze eersto, zoo aangename kennismaking, niet voor de laatste maal van het benijdbaar talent en de vriendelijke wel willendheid van mej. Beekhuis zullen mogen genoten hebben. Bij de opening ter Provincialo griffie te 's-Hage van do inschryvingsbiljetten voor de 2de serie a f 150,000 in de provinciale geldleenirig, groot f 900,000, bleek gisteren dat was ingeschreven voor f 1,435,234.75 en de leening dus vele malen was volteekend. De leening is togen pari gegund, verdeeld onder negen der inschrijvers. By do rijks telegraaf is verplaatst mej. J. J. Ten Cate, klerk 2de kl., van 's-Graven- bage naar Hillegom. De gemeenteraad van Amsterdam ver wierp gisteren, na een langdurig en somtijds heftig debat, met 22 tegen 10 stemmen, een voorstel van den heer Gerritsen, om een nader onderzoek in te stollen naar hot ge beurde in den avond van den 15den November, na de bekende meeting in „Frascati." De burgemeester verklaarde in den aanvang van dit debat, dat hy, by aanneming van het voorstel, aan het daarin gedaan verzoek geen gevolg zou geven, zynde hy niet overtuigd van de onjuistheid van het politie rapport, waarover zich trouwens niemand by hem had beklaagd. By den waarborg en de bel. der gouden en zilv. werken zyn benoemd: tot essaieur te '8 Hertogenbosch J. P. Wieling, thans in dezelfde betrekking Ie Utrecht; tot essaieur te Utrecht L. Pronk, thans in dezelfde be trekking te Arnhem; tot essaieur te Arnhom Ph. F. Boef, thans in dezelfde betrekking te Rozendaaltot essaieur te Rozendaal, R. J. De Ruiter, thans commies-stempelaar te Am sterdam; tot commies-stempelaar te Amster dam S. P. Geerkens, thans in dezelfde betrek king te Rotterdamtot commies-stempelaar te Rotterdam H. F. J. Güppertz, thans in dezelfde betrekking te Arnhem; tot commies stempelaar te Arnhem K. N. Zür Muhlen, thans in dezelfde betrekking te Schoonhoven tot commies-stempelaar te Schoonhoven G. F. C. baron Van Till, thans aide-essaieur te Utrecht. Benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Assen, ter standplaats do gemeente Hoogeveen, P. Van Andel, candidaat-notaris te Warns veld. De telegrafiste 2de kl. by de Rijkstelegraaf, mej. J. W. Kooiman, wegens zielsziekte, eervol ontslag verleend uit 'sRyks dienst. Gemengd Nieuwe. De heer A. C. Kriest, de bekende bloemkweeker, voor wiens bloemenwinkel ioder, die den Nieuwen Ryn by de Korenbeurs passeert, bewonderend bljjft staan kyken, heeft in zyn steeds goed voorzien magazyn nu geótaleerd eene byzonder fraaie collectie bloeiende en groene planten in sierpottcn en keurige waaierglaasjes, alsmede bloemen- stellages, gevulde bloemenmandjes enz. De keuze in dezo artikelen en verdere smaakvolle kamer-ornamenten is thans zoo uitgebreid en heeriyk dat een ieder, die in dat gonre een Sint-Nicolaas-cadeau noodig hoeft, wel zal doen ook daar eens te gaan zoeken. De heer Kriest staat op zyn gebied in de voorste ryen. Do heer N. K Swemer alhier heeft te dezer stede weder een nieuw artikel in den handel gebracht, dat voor dezen en genen als eene weldaad kan worden be schouwd. Valentines preparatief van Vlooscb- sap is bestemd voor zulke zwakke zieken, die geen ander voedsel meer kunnen verdragen. De vloeibare lafenis voor zulke ongelukkigen is vervat in een flacon en wordt niet alleen door buitenlandsche doctoren, maar, naar do heer Swemer ons mededeelde, ook door een gunstig bekend Leidsch geneeskundige aan bevolen. In den tuin van het „Zuid-Hol- landsch koffiehuis", aan den Stationsweg alhier, zal de circus van den heer Schuiten voerder eenige voorstellingen geven. Reeds in eenige andere plaatsen is het gezelschap opgetreden on naar het sehynt niet zonder succes. Het te Alkmaar verschonend „Noord- Hollandsch Volksblad" zegt zelfs dat de verwachting werd overtroffen over de kunsten, welke men den paarden had geleerd. Het stond verbaasd over de schoone en byna boven- menscheiyke toeren, door de familie Leonard en de Gebroeders Carlos verricht, welke laat- sten ook door hunne sprongen voor- en achterwaarts den algemeenen byval verwier ven terwyi bovendien de kleine grappige clown do lachspieren van het publiek goed in beweging wist te houden. Hoden is men begonnen het tor- rein van de ijsbaan der „Leidsche IJsclub" onder water te zetten. Indien het nu gaat vriezen, is alles gereed om de liefhebbers van schaatsenryden te ontvangen. Hedennamiddag had een bejaard man het ongeluk dat zijne schuit, met takken bossen beladen, zonk in het water langs het Gangetje, naby de Hoogewoerd. De man zelf zonk mee, doch slechts halverwege, zoodat hy boven zyne takkenbossen het voorrecht had spoedig gered te worden. De drijvende takkenbossen werden later op eene andere schuit overgeladen. In den afgeloopen nacht is weder te dezer stede een klein drama afgespeeld. Een 22 jarig meisje op do Geerongracht heeft eenigen tyd met zekeren II. verkeering gehad, welke door oneenigheid is afgesprongen, ten gevolge waarvan reeds do vorige week door H. hot geheele raam der woning van zyno vroegere geliefdo was stukgeslagen. Gister avond ontmoette hy haar met een schippers knecht uit Friesland, dien zy sedert j. 1. Zondag kende, in een koffiehuis, alwaar hy haar danig schold, waarna hy omstreeks twaalf uren by hare woning kwam, waarbinnen zich bovenbedoelde schipper bevond. Toen H. eens weder zyn hart luchtte door te schelden, ging de schipper naar buiten. Hier geraakten beiden aan 't rollen op de straat, waarby ook 't meisje kwam, dat een mesje uit baren zak nam en H., terwyi hy op den grond lag, over het aangezicht sneed. By het opstaan bloek dat hy ook op 't hoofd was verwond, terwyi de schipper een bloedenden neus en twee ontvelde vingers bekomen had. De politie maakte proces-verbaal van die zaak op. Door de Haagscho politie is hedenochtend het lyk van een meisje van om streeks 20-jarigen leeftyd uit den Hofvy ver op gehaald. Het lyk is naar de algemeene begraaf plaats overgebracht. In de Warraoeziersstraat te 's-Hage brak heden in den vroegen ochtend een felle brand uit in een fouragemagazyn. Uit de hevigheid, waarmede de vlammen dade lijk uitsloegen, maakt men op, dat het vuur den ganschen nacht reeds heeft liggen smeulen. De brandweer, elke mot tweo stralen van de waterleiding werkte, had eene lastige taak, vooral door den verstikkendon rook van het natte hooi. Hoewel het raagazyntje geheel in gebouwd lag, bekwamen omliggende perceelen geen schade. De „Pall Mall Gazette" woo met zekerheid mede te deelen dat er geen sprake van is het plan van eene tunnel onder bet Engelsche Kanaal op te geven. Integen deel: eene byzondere commissie zal worden belast met het onderzoek der plannen om trent eene tunnel of eeno brug, welke reeds sedert eenigen tyd werden voorgesteld. Uit St.-Etienne wordt geseind dat gisteravond om acht uren aldaar oen hevige brand is uitgebroken in de omheining van twee raynputten der mynmaatschappy van de Loire. Allo autoriteiten on eene ont- zaglyke menigte kwamen ter plaatse. Er is reeds eene zeer groote materiëele schade aangericht en de brandweer is niet by machte het vuur te blusschen. INGEZONDEN. Fet Hemelaehc Gerecht he< ft zich ten J&ngtn keto, On'ferremd over mij en mijn benauwde veete. Die regelen van onzen grooten Vondel kwamen my hedenavond over de lippen, Mynheer de ReJacteur, toen ik stadwaarts toog en tot myne groote vreugde de maan helder aan don hemel zag staan. Want ook ik ben „een slachtoffer" van myn dorpsbestuur en met onverdeeld genoegen las ik in het L. D. van Woensdag dat dien heeren eens flink de le9 wordt gelezen. Het is inderdaad onbegrypelyk, M. de R., waarom de besturen der drie omliggende gemeenten zich zoo met hand en tand verzetten tegen de door Leiden gewenschto annexatie. Of zy genieten van de stadsgedeelten hunner gemeenten aanzienlyke voordeelen en dan mochten zy wel wat leter voor de bewoners zorgdragen öf die stadsgedoelten zyn voor hunne gemeenten een lastpost en dan vat ik nog minder waarom zy tegen annexatie gekant zyn. Het is drin gond gowenscht dat nu eindelijk oen besluit worde genomen, opdat er aan de bestaande onzekerheid een einde kome! In welken zin ik hoop dat dit moge zijn, M. de Red., is niet twyfelachtlg. De dorps besturen hebben duidelyk bewezen dat die stadsgedeelten hunne sympathie niet hebben. Zy begrijpen niet dat „stadslui" niet met de kippen op stok gaan, maar vaak tot 's avonds laat hunne bezigheden hebben of bezoek ont vangen. Licht en bestrating zyn voor stadslui onontbeerlyk; zy zyn er van kindsbeen aan gewend en hebben er recht op. Zoo'n dorps bestuur is or wellicht aan gewend dat er van tyd tot tyd een boer in de duisternis veron gelukt, maar stadslui laten zich dat niet zoo gemakkelyk welgevallen en betalen liever wat meer belasting. Oegstgeest heeft een ongelukkig contract met de gasfabriek, waardoor Morsch en Morsch- singel in 't duister gehuld bly ven als de maan „door hare afwezigheid schittert" en dat ge beurt nogal eens. Do Morschweg is een flink eind bestraat, do Morschsingel slechts voor een klein gedeelte, nl. dat, wat tot Leiden bohoort, vermoedelyk om do bewoners van liet onbestrate gedeelte dagelyks te doen ervaren welke heeriykheden huil deel zullen worden als de annexatie tot stand komt. En dat is de eenige kans, welke aan de bewo ners overbiyft om uit de modder te geraken, want van de eigenaars der aan dien singel gelegen perceelen is er één vermoedelyk een liefhebber van modderbaden die wei gert zyn aandeel aan do bestrating by te dragen, waardoor het geheele plan aux calen- des grecques is verschoven, 't Is jammer dat één persoon een zoo groot aantal anderen kan dupeoren, wat de bewoners van de per ceelen der Leidsche Bouwvereeniging in Heynsiusstraat en omliggende straten en grachten hebben mede langs den Morschsingel de kortste verbinding met de stad. Laat ons dan zonder ophouden agiteeren totdat er verbetering in onzen toestand go- komen is, want als weldra de winter met zyne ongeriefelykheden van sneeuw enz. aan breekt, dan is ons verdriet niet te overzien. 30 Nov. Een Oegstgeestc. BUITENLAND. Frsuihi'jjk. In zake de ministeriëcle crisis in Frankryk verzekert men dat Bourgeois zyn steun aan het ministerie Brisson vooral afhankelyk heeft gemaakt van do opneming van Casimir Périer in hot kabinet. Brisson zal nu, vóór ioder ander, met dezen in overleg 1 reden. Betreffende de Pana-mazaak wordt go- j meld dat Floquot verklaard heefr, dat hy is zou verlangen. Heden voortzetting. In de gisteren gehouden terechtzitting' betreffende het proces Ahlwardt verklaard» zich ter beschikking stelde ran do enquête commissie. De expert Rossignol bevestigde in een ver hoor voor de commissie, dat baron De Roinacb 9 millioen heeft ontvangen. De dagbladen zou. den voor publiciteit 20 millioen hebben geïnd De groep der republikeinsche linkerzijde in den Senaat laakt do houding der enquête commissie, daar zy inbreuk maakt op hel beginsel der afscheiding tusschen de parle mentaire en de rechteriyke macht. De pro cureur-generaal Quesnay de Beaurepairo heeft aan Brisson, voorzitter der enquête commissie een brief in dien geest gezonden. Hy weigert aan de Kamer het recht toe te kennon zich op rechteriyk gebied te begeven en verklaart zich bereid zyn post neder te leggen, liever dan inbreuk te maken op de rechton der magistratuur. De commissie heeft gisteren den coulissiei Pierret gehoord. Deze verklaarde van baroa De Reinach een chequo van 3,900,000 fr. t® hebben ontvangen, betaalbaar by de Bank van Frankryk. Pierret betaalde in het geheel 27 cheques. Hy weigordo echter namen f® noemen. Eene delegat i9 van de commissie begaf zich onmiddellyk naar den minister van justitie om te verzoeken de chèques is beslag o nemen De minister antwoordde dat by den procureur- generaal zou waarschuwen. Twee van deze cheques zyn ten bedrage van 1 millioen. Charles De Lesseps weigert voor do com missie te verschynen. De commissie zal heden den gouverneur der Bank hooren. België. Het Fransclie blad de „XlXe Siècle" bevat een hatelyk artikel tegen koning Leopold dei Belgen, waarin opnieuw beweerd wordt dat deze een verdrag met Duitschland zou hebbel gesloten. Het blad nl. bespreekt in een artikel, geti teld „België en zyn kon'ng," de toostandei in België en beweert o. a. dat koning Leopoli slechts één streven heefc, t. w. zyn kroon ti behouden. „Sinds Frankrijk eene republiek is, achl Leopold II zich te recht bedreigd, cn ver getende dat er nog Fransch blo&d in zijm aderen stroomt, is hy steun gaan zooken bjj Duitschland. „Men heeft het bestaan van een tractaal ontkend, doch gansch Europa weet, dat di koniüg van Belgiö eer.o wonderlijke opvat ting heeft van do neutraliteit van zyn land| en men heeft allo reden te gelooven, dat ingeval van oorlog hy in zou slagen Belgii tot het slachtveld te muke.i, waar het lot dei volken zal beslist worden. Wat de binrionland. sche politiek betreft, juist de koning is hi hevigst gekant tegen de invoering van hi algemeen kiesrecht. Intusschen woidt hi Belgische koningshuis volstrekt niet einstij bedreigd door de lagere klassen van het volkj Het kan nog lang duron eer het gebou1 ineenstort, tenzy een Europeescho oorlog g< beurtenissen ten gevolge heeft, die de ganschi orde van zaken wyzigen. „De grondwetsherziening zal blykbaarrai lukken en eenige onbelar.gryke wyzigingi van hot kiesrecht zullen geen gevolgen v: beteekenis hebben, maar het is de vraag o| België tusschen zyne machtige naburen,| Frankryk en Duitschland, die beiden aan hi volk het algemeen stemrecht hebben gegeven, lang de bestaande toestanden kan handhaven. Dat zal de toekomst leeren, doch het is slechts eene quaestie van tydalleen is het onzeker of do radicale verandering van zaken met of togen het koningshuis zal plaats vinden. Misschien is er slechts weinig noodig om m België belangryke gobeurtenissen in het leven te roepen." (-4- Duitsehlaad. In de gisteren door den Duitschen Ryksdagj gehouden zitting kwam de rykskanselierVonl Caprivi op tegen de bewering van Aichter,| dat hy in zyne laatste rede met zekere min achting zou hebben gesproken over het boni genootschap met Italië. (Levendige byval.) De voorgestelde legerwet, zeide by verder, stemt overeen mot het program der „Fort« schrittspartei" van 1878. Hy besloot zyne redo als volgt: n^ü| willen versterken, verjongen en verboteren (Bijval). De minister Maltzahn verklaarde, de vrij zinnige party te good te kennen, dan dat bil van haar ook maar 1 pfennig meer dan noodig

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2