BUITENLAND» 'ranlirjjlt. „Baron D 'oinach is niet dood, maar heeft eenvoudig ine liiolen gelicht." Dit praatje liep Zalert. te Parijs en vond voedsel in de bewexfl.: der „Autorité," dat de minister van justitif besloten zou hebben, geene lyk- schouwing doen plaats hebben. Dergelijke geruchten r. t verzonnen zyndoordien de minister van justitie Ricard verzuimde de papieren v. De Reinach te doen verzegelen, ze zijn to jrkiaren. Vandaar ook de critiek van de „F aro" en andere bladen op dien minister. Het blad van den heer Magnard acht het duidelijk, dat sinds Zondagochtend de vrienden vaa wijlen baron Do Reinach den tyd hebben gehad, de meest compromittoe- rende documenten, welke nog onder zijne be rusting waren geweest, te doen verdwijnon. zoodat de verzegeling nu niet meer kan helpen- Als men c-n in ventaris opmaakt, zal het be ruchte chèquobook voor de omkooperjjen niet meer to vinden zijn. De schuld zal dan go- laden weip De Reinach, op den gewezen miniëter Barbe, die beiden overleden zyn; op Arton, die niet voor niet zijne hielen gelicht heeft, en op nog eenige dooden, en zoo zal het schandaal, dat door den heer Richard is uitgelokt, eindigen met eene apotheose ter eere van de republiek, die eenige individuen opoffert, maar in hare beginselen onaantastbaar blijft. De „Figaro" waarschuwt hen, die den steen aan het rollen hebben gebracht, tegen Delahaye, die, aan het hoofd van de tegenstanders der republiek, meer bewijzen heeft dan hij opgaf. Z(jn beslist optreden toont, dat hy by zijne beschuldigingen zal volharden en niet zal wachten tor, bot spoor der 6,000,000 fr. ge heel is blootgelegd. Tot disver beeft Delahaye aan de commissie niet anders medegedeeld dan dat 600 personen wederrechtelijk geld zouden ontvangen hebben uit het Panama-fonds. Hunne namen zyn volgens hem te vinden in de boeken der Panama Miiatschuppi) en van het bankiershuis Kohn Reinach. Volgens den heer Kohn heeft dit huis echter /iet de geschiedenis niets te maken. Het zal der commissie niet gemak kelijk vallen, achter de waarheid te komen. De commissie van enquête volhardt by haar verzoek, om het lijk van baron De Rei nach aan eene .schouwing te onderwerpen. De minister Ricard verklaarde dat hy het dossier in de Panama-zaak slechts vertrouwe lijk aa. ten vooj '.itter Brisson kon mededeelen. De commissie hoorde gisteren den heer Prinet, rechter van instructie in de Panama-zaak, die zeide op sommige punten gebonden te zyn door het <mbtsgeheim; doch daarover zou do commissie wellicht het dossier kunnen raadplegen. Hy kon goene namen van Parle mentsleden noemen. Hij had wel nagespoord wie ge id heeft uitgedeold, maar niet wie geld heeft ontvangen. Hy liet aan de Fran- sche nik onderzoek doen naar ten chèque, welke door een (thans overleden) ministor zou ontvangen zyn, doch dit stuk is nog niet gevonden. Het was door hom (Prinet), dat baron De Reinach in de vervolging was bo- trokken. Doze laatste zou 7,800,000 fr. hebben ontvangen, wa "••-an hot gebruik niet is gerecht- vaardigd. De i'winmiss.d hoorde verder den commis saris ,;mi politie Clément. Deze verklaarde zich indertijd naar de woning van baron De Reinach te hebben begeven, doch hem niet te hebben gesproken. Mon zeide hom dat de baron afw. ug was. Eenige dagen later vernam hy, Fr de baron rechtstroeks door den procureur-,generaal was gedagvaard. Ook Lamar-, lie werd gehoord. Dezo las den tekst vo-> van een gesprek, dat hy op 6 Ju ui jl. m Charles De Lesseps had ge had. L i itstger emde verklaarde dat hy maan- delyk geldeli Ice bydragen aan dagbladen vorstr-v io, op t de beooideelingon der pers gunstig mochi n luiden. ,Ik voor my heb niets ontvangen," voegde hy er by. „Alles is in handen van de liquidateurs." Sprekende over i et waar!» rg-syndicaat, zeide hy dat men tegenwoordig m eene uitgifte te doen geluk ken, een w.t borg-syndicaat noodig heeft, samen- steld it aanzienlyke vereenigingen van g;. te en Heine bankiers. Wat de onder nemer retrett alle contracten waren onder zocht;1 hunne vorderingen zyn voldaan. In couloirs der Kamer zeide de mi nister rsidei Loubet gisteren, dat, indien de co; missie van enquête een bepaald ver zoek iionde om aan Drumont de verdere gevangenisstraf kwijt te scholden, hy dat verzoek aan pi sident Carnot zou overbrengen. Vol re berichten zou Loubet aan de commissie geschreven hebben, dat or geen wettig middel bestaat om Drumont in voor- loopige vryheid te stellen. De politie te Pary6 heeft gisternacht oen buitenlandsch anarchist gevangengeno men. Aan de prefectuur weigort men eenige bijzonderheid mode te deelen, daar in den namiddag naar aanleiding van deze gevangen neming een belangryk onderzoek zou plaats hebben. België. Toen gisteren de voorstellen van Rothschild in de Munt-conferentie te Brussel ter sprake kwam, werd oen voorstel gedaan om zenaar eene commissie te verzenden. De voorstellen van Rothschild zijn vervat in een geschrift van elf pagina's. Breedvoerig wordt betoogd, dat het bimotalisme voor Engeland eene volstrekte onmogelykheid is en de vraag wordt opgeworpen, of het niet mogelijk is aan het gebruik van het zilver eene grootc-re uitbreiding te geven en daardoor eene nieuwe daling te voorkomen, waarvan de noodlottige gevolgen onmogolyk to over zien zouden zyn. Nadat Rothschild uiteengezet had, dat zyne voorstellen meer een lapmiddel zyn dan dat zy eene afdoende oplossing zullen bezorgen, zeide hy, dat de regeering der Vereenigde Staten Koopster is van zilvermetaal tot een bedrag van 64,000,000 onsen per jaar. Roth schild stelt voor, dat onder voorwaarde dat do Vereenigde Staten deze zelfde hoeveelheid blyven aankoopon, de verschillendo Europee- sche landen eene vereeniging zouden vormen met het di>el omstreeks 5,000,000 pd. st. per jaar aan to koopen. Deze aankoopon zou den gedurer.de 5 jaar worden voortgezet tot een p'jjs, welke niet hooger zou mogen zyn dan 43 stuiver per ons standaard-zilver, maar in geval de zilverprys boven dezen pry's zou stijgen, moeten de aankoopen onmiddeliyk ge staakt worden. Voorloopig moeten do byzon- derheden van hot plan-Rothschild door de af gevaardigden der verschillende landen bij on derling goedvinden worden vastgesteld. Ook heeft Rothschild voorgesteld do wet telijke koers van het zilver van 2 tot 5 pd. st. te verhoogen, wat beteekenen zou dat de bankbiljetten der „Bank of England" voortaan in zilver betaalbaar zouden zyn. Raffalovitch, de Russische gevolmachtigde, ondersteund door mr. Van den Berg (Neder land) en Osrna (Spanje), heeft voorgesteld het plan van Rothschild te onderwerpen aan het oordeel eoner commissie van onderzoek. Deze commissie zou ook de voorstellen onderzoeken van Soetbeer en Levy en andere plannen, welke door leden der conferentie mochten ingediend worden. De leden dezer commissie zyn gisteren door de vergadering benoemd, welke daarop tot aanstaanden Vrijdag is uiteongegaan. De „Courrier de Bruxelles" bevat eenige tot 10 September door Ilatabid aan de Stanley- falls in Afrika, aangebrachte berichten, vol gens welke kapitein Jaques met do andere leden der antislaverny-expoditij zou zyn ver moord. Een zelfde lot ondergingen kapitein Bia en zijne gezellen, die het Kantanga-gebied onderzochten. Do in opstand gekomen Arabieren be schikken ovor 17,000 geweren. Hot blad merkt op, dat do laatste berichten over kapitein Jaques tot 27 October loopen, en dat bet moeilyk is in den tyd van 10 Sept. tot 27 Oct. van Mpala berichten naar de falls te brengen. Zweden eu Noorwcgeu. De buitengewone zitting van den Zweed- sch-en Rijksdag is gisteren door den Koning gesloten met eene rede, waarin den leden hartelyk dank wordt betuigd voor hun arbeid. Het doel, waarmede de Ryksdag in buiten gewone zitting werd byeengeroepen, is ten volle bereikt. Aan het verzoek om alle party geschillen ter zyde te stellen, is gehoor gegeven. Gewezen wordt op de aanzienlyke meerder heid, waarmede het wetsontwerp tot leger- horvorming is aangenomen. De Ryksdag heeft hierdoor rechtmatige aanspraak op de dank baarheid van tydgenoot en nakomelingschap. Italië. In de gistoren gehouden zitting der Kamer van Afgevaardigden zyn, behalve de begroo ting van den minister der schatkist, zeven wetsontwerpen aangeboden, strekkende om verschillende koninklyke besluiten in wetten te hervormen. Daaronder is er een tot oprich ting van een depot- en consignatiekas, om aan de schatkist do noodige gelden te ver se''.effen voor do betaling der pensioenen. Het vorig budget van 1891/92 sluit met een deficit voor de schatkist van 46 millioen lires. Het loopende budget 1892/93 sluit met een overschot van 10,900,000 lires. De minister heeft vervolgens het voorloopig budget 1893/94 aangeboden, hetwelk met een overschot van 3 millioen lires sluit. De Kamer heeft de bovenbedoelde begroo ting naar de algemeen© commissie verzonden. Grimaldi bood verder een wetsontwerp betreffende de begrooting aan, waarover zich eene levendige beraadslaging ontspon. In parlementaire kringen gaat mon voort de maarregelen der regeering ten aanzien van de belasting op de suiker en de pensioenen levendig te critiseeren. Men schryft der regeering hot voornemen toe een nieuw ontwerp in te dienen over de b -lasting op de minerale oliën. Het ontwerp tot invoering van het petroleum-monopolie zal waarschijnlijk worden teruggenomen. Argentinië. In een schrijven van den oud minister Flansen wordt beweerd, dat de minister van financiën, dr. Romero, in zyn bericht de ver plichtingen der natie, uit de Staatsschuld voortspruitende, 130 millioen te hoog heeft aangeslagen. In bedoeld bericht wordt gemeld dat de minister oordeelt dat het land geene rente kan betalen in geld en de betaling in funding bonds tijdens het moratorium moet worden gestaakt, daar dit systeem verderfelijk is voor de natie. Dr. Romero houdt de juistheid zijner opgave echter vol. Het verschil verklaart hy uit het bedrag van 100 millioen doll., dat de in het bezit der Regeering zynde stukken vertegen woordigt. De berichten over eene ministeriëele crisis worden tegengesproken. Chili. De New-York Herald" bevat oen telegram uit Valparaiso, waarin gemeld wordt dat het protocol over de aanspraken der Peru corpo- ratie te Londen, betreffende de guano-bed- dingen, dat onlangs door de regeeringen van Chili en Peru onderteekend werd, voorloopig teruggetrokken is, ten gevolge van geschillen over de benoeming van scheidsrechters om over die" aanspraken te beslissen. Eene over eenkomst zou spoedig getroffen worden. Het congres heeft het wetsontwerp betref fende de 6 pets. internationale leening van 6,000,000 dollars met 1 pet. amortisatie goed gekeurd. Het dool der leening is, de intrekking van het papiergeld en het uitgeven van gouden en zilveren munt mogelyk te maken. Gemengd Nieuws. Uit den band gesprongen! Door den kol.-commandant van het reg. grenadiers en jagers is bepaald, dat alle korporaals en manschappen, die torugkeeren van hunne deta cheering bij de veeziekte, gedurende 8 dagen de oefeningen der recruten zullen moeten by wonen, om woor aan de discipline gewoon te raken. Te Haarlem is eon fraai paard, bespannen voor eene dogcar en toebehoorende aan den hoer D. v. L., te Heemstede, in de lvoningsstraat plotseling dood gebleven. Be halve dat het lemoen van hot voortuig brak, hadden er verder geene ongelukken plaats. Deysclub „Haarlem en Omstreken" heeft het voornemen opgevat in dezen winter eene hardrijdery te houden voor amateurs, op een afstand van eene Engelsche myl, om het kampioenschap van Noord Holland.Prijzen: gouden, zilveren on bronzen medaille. Bovendien zal worden uitgeschreven een wedstrijd voor beroepsryders, waaraan pryzen van ƒ150, 75 en 25 zullen verbonden zyn. Lengte van de baan 160 meter. Uit Monnikendam schryft men nog omtrent het gezonken vaartuig „Vee handel III:" Do boot zit met het dek gelyk met het watervlak en in het vaarwater van de Lem- sterboot. Er is een rood en een wit licht aan den mast bevestigd, zoodat de schippery ge waarschuwd is. Er zyn te Marken weer 10 varkens en 2 koeien aangespoeld. Do stoomtram van Edam, welke te Amsterdam 's morgens om 8.20 m. moet aankomen, is gistermorgen in de nabyheid van eerstgenoemde plaats ontspoord. Persoon- lyko ongelukken kwamen niet voor, maar de reiz g^rs moesten te voet hun tocht vervolgen en kwamen van top tot teen bemoöderd by het Tolhuis aan, waar liet gewone bootjo hen opnam. De man te Zeist, die in het poli- tiebureel aldaar moedwillig het bedstroo in brand stak en met brandwonden overdekt naar het ziekenhuis te Utrecht werd over gebracht, is aldaar Vrijdagnacht onder de hevigste pynen aan zyne wonden overleden. Zoudag-nacht heeft zich te Weesp een tweede geval van cholera voor gedaan; thans aan don Heeronsingel bij een 18 jarig fabrieksmeisje. De patiënte is naar de barak overgebracht en daar des middags overleden. Door den hoer Louis Regout lid der Eerste Kamer te Maastricht, is aan de Maastrichtscke Bouwvereeniging kosteloos een terrein aangeboden voor den bouw van 22 arbeiderswoningen. Reeds vroeger werd door genoemden heer aan diezelfde vereeni ging kosteloos een terrein afgestaan, waarop 11 arbeiderswoningen gebouwd zyn. Men meldt dat de fancy fair die in do zalen der Nederlandsche Vereeni ging te Londen gehouden is ten bate van het Koning-Willemfonds, in alle opzichten geslaagd is. Zy bracht ƒ5500 op. INGEZONDEN. Manheer de Redacteur Wees zoo goed en verleen my een klein plaatsje in uw geacht blad, ton einde myne instemming te betuigen met het ingezonden stuk van den heer Heemskerk betreffende mond- en klauwzeer. Wanneer de Haagsche Kamer van Koop handel zich de zaak aantrekt, dan mogen wy dat met recht van de Leidsche Kamer van Koophandel ook verwachtende klachten z\jn toch algemeen. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant stond onlangs een ingezonden stuk, dat dagen achtereen een weg door soldaten was afgesloten, en toen bleek hot de verkeerde weg te zijn. Toen onder de koeien, eenige jaren geleden, het mond- en klauwzeer zich in heelwat heviger mate vertoonde dan thans, zeide een geneesheer, die juist by een landbouwer was: „dan zal ik je eens iets geven, dan z(jn de koeien binnen enkele uren beter, en het is myn vak niet, maar toch zal je zien dat ze genezen zyn." Het middel hielp uitstekend; alleen haddon, de koeien eenige oogenblikken hevige ptfn in den bek. Maar thans is deze dokter over leden en aangerien het bovenvermelde be wezen kan worden, zou ik wel willen voor stellen, om het speeksel van eene koe, lydende aan mond- en klauwzeer, hier door een pro fessor te doen onderzoeken. Wie weet hoe spoedig wy een afdoend middel tegen de gevreesde ziekte hadden en do beole maat schappij zou er mede gebaat zyn. Wat m\j betreft, ik geloof dat men met suldaten geene zieke koeien kan genezen. Met achting, Leiden, Ued Dw. Dien., 27 Nov. 1892. X. Burgerlijke Stand. HILLEGOM. Geboren: Cornelia Pieternclla, D. ran .Johannes Zandbergen en Anna Thresia Wage-1 mans. Frederik Willem, Z. van Fiedcrik Willem Meiland en Trijntje De Vries. AnthooinsMarie,Z. van Rudolf Anthomu* v. d. Schoot en Bertba Wllbtl- xnina Roozen. Egbert, Z. vau Willem Knijk on Johanna Sara Van Mausum. Maria Magdalen?, D. vau Lubartus Vau Til en Mar a Magdalena DeKort. i Ondertrouwd: Pieter De Nys en Everdma Bakker. Adriaan v. d. Jagt en Gesina Maria DeNjjs. I Getrouwd: Petrus Lambertus Seijsener en Add» Mario Berkbout. Overleden: Johanna Hondrika Wcgeman, 51 j., echtgen. van Nicolaas Weijers. Lc7eDloo* aang. kind van hot man. geslacht vaa Lodewijk De Liefd* en Aaltje Oldenburg. NOORDWIJK. Geboren: Willem, 7.. van J. Lan- gelaan en A. Alkom&do. Jacobs, D. van C. Van der Wiel en O. Vau der Toorn.Agatha Catharioa, D. van S. A. Van Konijnenburg cn C. M. Schaap. Overleden: Anna JaneoD, 59 j., cchtgeD. v. B. Warmerdam. VOORSCHOTEN. Geboren: LeendertAdriaous, Z. van Hendrik Joseph Kouwechorcn en JobaDDa Maria Poet. Jacobus LonwreBtiue Adiianne, Z. van Louwrentiua Don Hollander en Alida Cornelia Van Leeuwen. H\ABLEMMJERMEER. Geboren: BastieaD, Z. van P. Borst en T. Van Kooteo. Gerardus Marino?, Z. van J. A. Bontje en W. Grootcman. Hendrioa Pietcrcella, D. van 0. Van Heijningen en M. B. A. Van Toorn. Galtjo Jacob Jan, Z. van J. Kofoed en C. W. Geertzcma. Antonia, D. van P. Kroon en G. Dokkor. Willem, Z. van E. Wamsteeker ea M. A. Van der Ean. Jacoba Klara, D. van C. J- Heemskerk en A. De Groot. Joannes, Z. van A- Van Zanten en S. Biesheuvel. Ondertrouwd: B. Van Wieringen en F. Gedaan.— K. Marinas en N. Boterbloem. P. Hoek en O. Hoek. Gehuwd: W. Van Est mot. M. Boos. Overleden: Johanna Cornelia, 2 nr., D. vau P. Bondewijn en L. Touw. Petrus, 8 w., Z. van J. v. Schuren en C. Pecht. Jan, 13 w., Z van M. v Wiericgeu en M. Hulsbos. Hcere Schaap, 62 jr., vedr. van I Hofland. Levenloos geboren: 1 kind van S. Aalst en L Lacke.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6