<.i juengd Niéuw», B y gelegenheid van Sin t-N i c o 1 a a s wordt altijd druk naar iets nieuws gezocht, niet alleen om de étalages daardoor meer waarde te geven, maar ook om do bijzondere aandacht meer te trekken. Hierin is ditmaal de algomeene boek-, kunst- en muziekhandel der firma C. ftooyker, op den Nieuwen Rijn, geslaagd. Zij zendt haren begunstigers iets thuis, dat op het eerste gezicht het voorkomen van eon of ander effect heeft. Zoo'n verrassiDg zou in dozen tijd waarlijk niet onwelkom zijn. Spoedig echter blijkt dat ze een „certi ficaat tot het bekomen niet alleen' van Sint- Nicolaas-, maar ook van Kerstgeschenken" is, met eene uitnoodiging tot het komen bezich tigen van het magazijn van genoemde firma. (Eene dergelijke invitatie heeft ook do heer G. Ijo», wiens fraaie étalage wij reeds gis teren bespraken, rondgezonden, voorkomende op eene eenvoudige, maar keurig uitgevoerde kaart, gestoken door een daarover liggend gekarteld adres, alles zwart op wit op met nette lettertypen). Aan de uitnoodiging der firma Kooyker is bovendien bijwijze van een reeks coupons eene opgave gehecht, vermel dende het voornaamste van wat in het magazijn voorhanden en bijzonder voor cadeaux geschikt is. Gaat men die coupons na, dan merkt men reeds de groute verscheidenheid, welke daarna nog meer uitkomt als men de étalage zelve gaat bezichtigen. De firma heeft daaraan weer de uiterste zorg besteed. Ze ls in één woord ryk ze biedt van alles uit het gebied, waarop de firma Kooyker zich met uitnemend gevolg beweegt. Nieuwigheden op kunst- en velerlei ander gebied, zal men ook hier niet tevergeefs zoeken. Integendeel, de sorteering is uitstekend. Al vormen boek- en prachtwerken evenwel nog zulke nuttige geschenken, een mensch is nu eenmaal zoo, dat zyne wenschen zich nog tot iets anders uitstrekken. Yan die waarheid was blijkbaar ook de heer L. P. Knage, op do Hoogewoerd, overtuigd en daarom heeft hij er voor gezorgd dat zijn magazijn dit jaar vooral bijzonder gesorteerd is, met name wat bijouterieën in de meest uitge breide verscheidenheid betreft. Het kan niet anders of bij het doen eener keuze voor een of ander dames-geschenk moet men hier slagen. De uitstalling voor het winkelraam alleen reeds is eene kostelijke expositie, ge tuigende van dun goeden smaak van den expo sant, maar alles kan in die ruimte, waarvan trouwens een doeltreffend gebruik gemaakt is, niet aanwezig zijn. Daarom is er nog eene étalage in de kamer achter den winkel en ook deze late men niet onbezocht. Op hetzelfde gebied beweegt zich de heer II. F. Eloosenmns, op do Breestraat over het Stadhuis. Onbegrijpelijk bijna is do keuze, welke hier voorhanden is.-De ruime winkel, vooraan van eene nette étalage voorzien, is niet alleen geheel gevuld, maar voor deze gelegenheid zijn op de beide bovenkamers eene menigte uitstekende geschenken ge rangschikt, waaronder er niet enkel zyn voor luxe, maar, evenals bi) bovengenoemden heer Knage, ook voor practisch, huishoudelijk gebruik, dus voorwerpen zoowel schitterend door hun glans en sierlijkheid als eenvoudig wegens hun meer stemmig doel. „Voor elck wat wils" was ook de leus van den heer Hoosemans, en daarom heeft hü zich beijverd dit jaar daarenboven eene goede verzameling kinderspeelgoed in voorraad te hebben. En deze alleen reeds zou een bezoek aan zijn magazijn kunnen aanbevelen. Wat gij doedt, doe het good, dacht de heer Hoosomans, en hij deed het goed. De heer «I. Van der Stolt, Donkersteeg, is buitengewoon gesorteerd in glas, porselein, fijn- on grof aardewerk, galanterieën en huis houdelijke artikelen. Passeert men de straat aldaar, steeds zal men voor den winkel publiek zien staan. Door de groote verschei denheid poppen enz. en de binnen aangebrachte decoratie wordt de aandacht dan ook wel getrokken. Doch er is hier meer, dat de drukte rechtvaardigt. Aan koopers voor eene waarde van minstens twee gulden wordt een nummer aangeboden voor de gratis-verloting van 12 fraaie poppen en eene schilderij, onze Koningin voorstellende. Sedert gisternamiddag is bovendien de étalage voor de verloting gereed gekomen. Als dat niet trekt, trokt niemendal. Wij vreezen echter dat do heer Yan der Stok het wel oens te druk kon krijgen on dat hy het niet meer af kon. Hy zou er zeker niets op togen hebben als deze profetie werkelijk- bewaarheid werd. Men verzuime ook niet een kijkje te gaan nemen bij den heer flï. Brummclkasnp, koek- en banketbakker, Haarlemmerstraat hoek Kerksteeg, waar in suikerwerk heel aardig is nagebootst het bezoek, dat indertijd Sequah aan onze Sleutelstad heeft gebracht Men ziet er den wonderdokter in zfin gala kostuum te midden van eene groote menschenmassa in zijn rijtuig gereden; men ziet er hem werkzaam in het Café „Vondelhoven"men ziet er hem uit het raam van het hotel Verbaaff op de Breestraat den volke toe spreken enz. De heer Brummelkamp heeft wel voldoening van zijn werk, dat in zijn soort oen kunstwerk mag genoemd worden, want voor het winkelraam, waar het is ten toongesteld, staat het steeds vol van toeschou wers, niet het minst van de jeugd, welke zich verlustigt alleen reeds in het bewonderen van al dat schoons en lekkers, hetgeen slechts eene proeve is van het meerdere, in den winkel te verkrijgen en dat by het vieren van een s nt Nicolaasfeest zulk een voornaam bestand deel uitmaakt. By onze beschouwingen mogen wü in geen geval nalaten de aandacht te vestigen op eene instelling, welke ten allen tijde aller belang stelling verdient, doch welke belangstelling vooral nü kan worden betoond, daar de gelegen heid thans zoo gunstig er voor is. "Wy bedoelen do bekende vereenigmg Tesselsehado, waarvan haar depot gevestigd isopdeLange- brug hoek Diefsteeg, by mej. de weduwe L. G. Dlrks. Kinder- en dienstbodengoed en andere kleedingstukken, maar ook smaak volle handwerken en nog zoo veel meer zyn hier byeen, met een weldadig doel vervaar dig! en welke zoo uitstekend kunnen dienst doen voor geschenken van verschillenden aaid. Door zich oen en ander aan te schaf fen steunt men de loffelyke pogingen van deze nuttige vereeniging in de hoogste mate. Men doet er een by'zonder goed werk mede. Een tweeledig doel wordt er bovendien alzoo door bereikt: dezen weldoende en genen tevens eene verrassing bezorgende! Te Hillegom is tot stand gekomen eene wielrydersclub, genaamd „Nut en Ge noegen". Een voor een driewielde kar be spannen paard geraakte gistermorgen in de kom der gemeente Benthuizen aan den hol. Daar liet onder den schooltijd voorviel, waren or byna geene kinderen op den weg aanwezig. Het liep dan ook zonder verdere ongelukken met verbreking van een en ander voorwerp af. De voerman kwam met den schiik vry. De twee laatst door cholera aangetaste lyders te Rietveld en Barwouts- waarder zyn beiden aan de betere hand. Dezer dagen kwam in de bladen het bericht voor, dat do socialisten in Fries land 1000 afgedankte marine geweren hadden aangekocht om onder olkander te verloten. Naar de „N. R. C." verneemt, is dit bericht geheol onwaar. Terwijl gisterochtend eene vrouw by St.-Jacobi-Parochie aan den Kouder- weg haren man by lichtte, die een molen in beweging bracht, gleed zy en viel in de diepe molenwyk. Onder de oogen van haren bejaarden echtgenoot, die haar niet kon helpen, verdween zy in de diepte en verdronk. In verband met de onderzoekin- gen, ingesteld naar aanleiding van de ver- meonde diefstallen aanderykswerkinrichtingen te Veenhuizen (Drheeft de minister van justitie, met ingang van 1 December a. s., drie beambten, nl. twee zaalopzieners oneen kok, ontslagen. In het kanton Pas, by Atrocht, brengt eene kudde wilde zwynen veel schade aan het gewas toe. Te Chert a, in Spanje, is by een stierengevecht een zonderlinge moord ge pleegd. Op het oogenblik, dat de piccadore met den stier in het strydperk was, trad een politie-agent binnen en stak don piccadore driemaal een mes in de borst. De gewonde werd door den stier gegrepen, die hem ver- schrikkelyk havende, tot groote ontzetting van het publiek. Toen de man opgenomen werd, was hy reeds overleden. Zyn lichaam was bodekt met wonden. Zekere Olsen, te Chicago, heeft een reisrijwiel uitgedacht, voorzien van twee lichte bakken of bootjes, zoodat het zoowel te land als te water dienst kan doen. Te land dienen de bootjes voor berging van goed. Te water kan de toestel drie personen dragen. Op de hoogte. Leidscheinge- zetene tot hare buurvrouw: „Ja, mens, nou kè je 't grachtwater weer best overal voor I gebruike! 't Is nou geen grachtwater meer, j 't is nou Rynwater." {Hist.) INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! De Besturen der buitengemeenten hebben den zomer benuttigd om handteekeningen te verzaraolen op een adres aan Ged. Staten contra de annexatie. Hoevelen zullen er in deze dagen van mist en modder spyt over gevoelen, dat zy in een onbewaakt oogenblik aan dat adres hunne adhaosie hebben geschon ken. Want één blik op den rampzaligen toe- sland, waarin de onbestrate singels verkeeren, is voldoende om een ieder te overtuigen, dat ze bij dag nagenoeg onbegaanbaar, maar 's avonds in stikdonker bepaald gevaariyk zijn wegens de glibberigheid en de plassen, welke men niet kan onderscheiden. En toch, hoe gemak kelijk zou het zyn daarin te voorzien! Eene kleine verhooging van den hoofdelyken omslag zou voldoende zijn om aan de wenschen der bewoners te voldoen, die nu meer schade aan kleeren en schoeisel ïyden, gezwegen nog van de noodlottige gevolgen, die er uit kunnen voortvloeien. Zoolang dan ook in bestrating en verlichting niet op eene behoorlyke wyze is voorzien, waarschuw ik een ieder om zich tweemaal te bedenken alvorens te gaan wonen op singels, die voor stadslui sle:hts een paar zomermaanden bewoonbaar zijn. Een slachtoffer. Aftreding van het Fransche kabinet naar aanleiding van de Panama-zaak. In de Kamer van Afgevaardigden vroeg Laferronays gisteren aan den minister Ricard inlichtingen aangaande do verdwyning van baron De Reinach. Het land, zeide hy, verlangt dat in deze zaak licht worde ontstoken. Hy gewaagde van de tegenstrydige geruchten, welke in omloop worden gebracht omtrent den dood van baron De Reinach; men ver- koert nog in volslagen onzekerheid ten opt zicht© van de omstandigheden, waaronder he overiyden zou hebben plaats gehad. Ook de teraardebestelling kan eenvoudig een bedrog zyn geweest. Er moeten onomstootbare be wijzen gegeven worden en alleen door eene opgraving van het lyk is dit mogelyk. Eene ïykschouwing zal althans een gedeelte van het geheim aan het licht brengen. (Toejuiching rechts.) De minister Ricard zeido dat het hem diep leed deed, op dergelyko vragen to moeten antwoorden. Het is, zeide hy, alsof er in Frankryk noch rechtvaardigheid, noch bestuur meer bestaan. Beweringen, als door den vorigen spreker zijn bygebracht, zyn eene ontkenning van alle recht. Dergelyko aanvallen zijn gericht op het bestuur met een doel, waarvoor men niet wil uitkomen, maar dat niettemin duidelyk is. Alle bepalingen, welke bij overiyden en begrafenis zyn voorgeschreven, zijn nauw lettend vervuld. De dood is aan natuurlyke oorzaken toe te schryven. De justitie heeft met do zaak niets te makenalleen wanneer het overiyden aan misdaad wordt toegóschreven, zou zy er zich mee moeten bemoeien. Men zou alleen tot de opgraving van het lyk kunnen overgaan, wanneer een gerschteiyk onderzoek werd geopend en zelfmoord is geene misdaad. De minister verklaarde ten slotte, dat hy zulk een onderzoek zou gelasten, indien hy de overtuiging had, dat hier van een geweld- dadigen dood sprake was; maar die over tuiging heeft hy niet en de wet zal hy niet schenden. In den loop van de zeer woelige zitti ig ontstond een levendig incident tusschen den minister president Loubet en Brisson, den voorzitter der enquête-commissie, hetgeen tot een groot en langdurig rumoer aanlei ding gaf. Te midden daarvan trachtte Loubet aan het woord te komen, maar het gedruisch en de vele uitroepen beletten het hem. Toen het wat kalmer was geworden, zeide hy: „Onder zulke omstandigheden is regeeren onmogelyk, althans voor my. Ik ben er niet langer van gediend. Omdat de bedoelingen der regeeiing verdacht worden gemaakt, heb ik er niets meer by te voegen." (Levendige en langdurige beweging.) Loubet verklaarde verder dat de regeering zich niet kon vereenigen met de door Brisson gestelde motie, welke luidt: „De Kamer, zich vereonigende met het ver langen der commissie van enquête, om licht te verspreiden in de Panama zaak, gaat over tot de orde van den dag." Leygues vroeg de eenvoudige orde van den dag, waarmede de Regeering by monde van Ricard zich vereenigd had. Die orde van den dag werd verworpen met 304: tegen 219 stemmen. De ministers verlieten hunne zetels, Loubet konnelyk voldaan. De motie-Brisson werd daarop met 398 tegen 3 stemmen aangenomen. De zitting werd hierop tot Donderdag ver daagd. De ministers zyn terstond na afloop der zitting byeengekomen om in overleg te treden aangaande het aanbieden van hun ontslag aan president Carnot. In de couloirs loopt het gerucht, dat pre- sident Carnot by het kabinet aandrong op zyne beslissing lerug te komen, maar do Mi nisters meenden niet te kunnen toegeven. De meerderheid der afgevaardigden gelooft dat Brisson met de vorming van een nieuw kabinet zal worden belast. Mocht hij wej. geron, dan zouden Bourgeois of Casimier Pé- rier in aanmerking komen. President Carnot zal heden met de voor zitters van Kamer en Senaat overleggen. Het „Journal officiel" zal heden de vol- I gende mededeelingen bevatten„De ministers hebben zich heden naar het Elysée begeven en hun ontslag aangeboden aan president Carnot, die het heeft aangenomen. De ministers zullen de loopende zaken blyven behandelen totdat hunne opvolgers benoemd zyn." Het kabinet-Loubot was opgetreden 28 Februari van dit jaar en heeft dus juist negen maanden geleefd. Aan zyne samenstelling ging eene voor Frankryk langdurige ministe riele crisis vooraf, daar het kabinet-De Freycinet 18 Februari gevallen was door het ontwerp op de vereenigingen, in verband met do kerkelyke staatkunde. De Kamer heeft door haar votum kennelyk Ricard willen treffen, wiens positie toch reeds verzwakt was, door zyne weifelende houding in de Panama-zaak. Ook als hoofd van den eeredienst was zyne stelling niet sterk door zijne weigering in zake de Zaterdag benoemde j kardinalen Hij alleen beantwoordde dan ook de interpellatie, terwyl de Kamer zich tegen over Loubet veel minder vyandig betoonde. In do stad neemt men het gebeurde kalm i op, daar men reeds verscheidene dagen den val van Ricard had voorzien. Eenige bladen spreken van een kablnet- Brisson, ten einde de Panama-zaak tot een einde te brengen. Andere bladen opperen bet denkbeeld eener Kamerontbinding. Door eene Ïykschouwing voor te schryven, heeft de Kamer zich in stryd met de Grondwet meester go- maakt van de wetgevende, de uitvoerende en de rechterlyko macht en de enquête-commissie gemaakt tot een comité du salut public. Telegrammen. PIETERMARITZBURG, 28 November. Ha- den, secretaris van Natal, en Hunter, direc teur generaal van de spoorwegen in Natal, hebben zich naar Pretoria begeven, om met de regeering van Transvaal te onderhandelen over de uitbreiding van den kolonialen spoor weg, ten einde eene gemeenschap tot stand te brengen tusschen Natal en Pretoria. ROME, 28 November. De onderhandelingen met Duitschland over de benoeming van kardinalen zyn afgeloopen. De bisschop van| Breslau en de aartsbisschop van Keulen zullen tot kardinalen worden verheven. Oostenrijk krygt een enkelen kardinaal, namelijk den primaat van Hongarye. MADRID, 28 November. De gedelegeerden j voor de onderhandelingen betreffende het j Spaansch-Duitsche handelsverdrag hebben nog., geen besluit genomen. De parlementszitting zal 21 Januari aan-1 vangen. De 'ministerraad zal Yrydag den finantiëelen toestand in verband met de leening nagaan. LONDEN, 28 November. Yolgens telegram uit Lulea, zit het naar Rotterdam bestemde stoomschip „Ebro," met erts beladen, in het ijs vast en heeft het de voorpiok vol water. De vingerlingen zyn gebroken en het tuig en de brug zyn beschadigd. Het stoomschip ligt binnengaats. BUDA PESTH, 28 November. De Hongaar- sche Kamer heeft heden, met groote meerder heid van stemmen, de voorloopige Staatsbe groting goedgekeurd. LONDEN, 29 November. Uit Caracas ver neemt men dat, de douane opnieuw in handen der regeering van Crespo zynde, de maande- lyksche stortingen op rekening der buiten- landsche gehuld aan Venezuela nog niet. zyn gedaan. De betaling der volgende coupon zal daardoor worden vertraagd. De „Times" zegt in zyn finantiéel artikel dat de openbare meening het telegram uit Buenos Ayres over de gezichtspunten v.m

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2