IS0. 10054. (Deze iCcurcnt wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 29 November. Feuilleton. Woeii«tliJLü 30 IVovember. As >8C2 r% tuwu»t PRIJS DEZER COURANT: Voor Loidflo por S maanden...f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VERTEX TIÉN Van 10 regels f 1.06. Iedere regel moor /"0.17J, Oroolere letters naar plaatsruimte. Voor het iocasseeron buiten de stad wordt fo 05 berekond. Vanwege het ministerie van binnenland de zaken werd gisteren aan het gebouw van bet prov. bestuur aanbesteed: het uit breiden van de chirurgische afdeeling van het academisch ziekenhuis te Leiden. Minste inschrijver was de heer G. "Wegeriff H20., te Apeldoorn, voor f 44,220. - Men schrijft ons uit Woubrugge: Waren de vorige uitvoeringen der zangvereeniging „Zanglust" in het dorp Woubrugge, alleen toe gankelijk voor de door de leden gelntroduceerden en de donateurs met hunne damesthans heeft het bestuur van gemolde Yereeniging gemeend, ook anderen eens in do gelegenheid te moeten stellen, om er gebruik van te kunnen maken. De ook bij programma bekend gemaakte openbare uitvoering heeft plaats op Woensdag 30 dezer, 's avonds te halfzeven, in de net ingerichte zaal van den heer J. Guldemond. De ontrée is gesteld op 75 cents per persoon. Mogen de leden, wier aantal in oen laatsten tijd weer toenemende is, deze uitvoering door een talrijk auditorium zien bijgewoond, het geen voorzeker een spoorslag zal zyn om met lust en ijver op den ingeslagen weg voort te gaan, hetvrelk we ook van harte toewenschen aan den geacht en directeur, een heer A. J. Markx, en dien6 echtgenoote mej. Markx Westhoff, voor hare uitnemende eesten als accompagnatrico, daar hel pro gramma iets goeds doet verwachten. - Van do 47 lotelingen der lichting 1893 van de gemeente Alkernade hebben recht van vrijstelling van den dienst der Nationale Militie, wegens broederdienst10, en als eenigo wettige zoon4. Omtrent degenen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte, wordt uitspraak gedaan in de eerste zitting van den Militieraad, ten Raadhuize te Leiden, op Woensdag 14 Decem ber a. s., 's voormiddags te halftwaalf. - Op den 27sten November 11. werd te Rotterdam de vierde algemeene vergadering gehouden van de Provinciale Vereeniging van Ambtenaren ter Gemeente-Secretarie in Zuid- Holland. Nadat do voorzitter, do heer A. Blanke- stjjn, van Oegstgeest, do vergadering had geopend, herinnerde hy aan het feit, dat hot juist óén jaar geleden was, dat de Vereeniging was opgericht. Spr. uitte den wensch, dat alle leden tot den bloei dor Vereeniging mogen medewerken. Daarna werden de notulen der vorige ver gadering gelezen en werd door den voorzitter mededeeling gedaan van enkele ingekomen stukken. Het eerste punt der agenda: verkiezing van twee bestuursleden, was spoedig afge daan. De beide aftredende leden, de heeren B. Koker Jz., te Capelle a/d. IJsel, en J. C. Zaneveld, to Lisse, werden herkozen. Vervolgens kwam aan de orde de wijziging der statuten in verband met de gevraagde koninkiyke goedkeuring. De door het bestuur voorgestelde redactie werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Alsnu werd door den voorzitter, den beer Blankestijn, ingeleid de bespreking der Schutterij wet. In de eerste plaats schetste spr. het ver band tusschen de Schutterywet en de Militie- wet; vervolgens gaf hyx een overzicht van do werkzaamheden, welke uit de wet voortvloeien, alsmede van de verschillende registers, om eindelijk stil te staan bij hetgeen do gemeente besturen hebben in acht te nemen bij de uit voering en toepassing der wet. Aan het debat werd deelgenomen door do heeren Tolk, te Alfen, Van Franck, te 's Hage, Zaneveld, te Lisse, Van der Salm, te Slie- drecht, De Ridder, te Alkemade, en anderen. De 2de voorzitter, do heer Koker, bracht, namens het bestuur en de vergadering, dank aan den voorzitter voor do flinke wijze, waarop hy het door hem behandelde onder werp had uiteengezet. Nog werd aangenomen een voorstel van den hoor Van dor Salm, te Sliedrecht, om in overleg te treden met het bestuur der Neder- landsche Vereeniging voor Gemeentebelangen, ten einde pogingen in het werk te stellen om aan de ambtenaren tor gemeente secretarie voor yverige en getrouwe plichtebetrachting een gedenkpenning uit te reiken. Nadat ten slotte '6-Gravenhage was aan gewezen als plaats voor de volgende vergade ring, werd deze vergadering door den voor zitter gesloten. Aan den heer mr. Gunning, ontvanger to Hazerswoude, is, we ge.«8 hoogen leeftyd, eervol ontslag verleend. Eene talrijke schare belangstellenden was gisteren getuige van do teraardebestelling van dr. L. J. Egeling, te 's-Graven hage. Ter algemeene begraafplaats werden onder do aanwezigen opgemerkt de voorzitter en de leden der cholera-commissie, de leden van den Geneeskundigen Raad van Zuid Holland, de inspecteur van het geneeskundig staatstoe zicht te Utrecht, bestuurderen van den „Volks bond" en het „Roode Kruis", loden van het Vaccinatie bureau, geneesheeren, enz. Eene treffende gedachtenisrede hield dr. Van Dooremaal, lid van het hoofdbestuur der Maat- echappy tot bevordering der Geneeskunst, die aan het voor land en maatschappij zoo welbestede leven van dr. Egeling herinnerde, diens groote hygiènische kennis en onver poosde plichtsvervulling als ambtenaar en menscli huldigde en wees op diens verdiensten voor de wetenschap en voor zoovele vereeni- gingen, waarvan hy de ziel was, o. a. van het „Roode Kruis." Dr. Verspyck, gonoeskundig inspecteur voor Utrecht, sloot zich geuoel by deze lofspraak aan. Geene moeite was Egeling te groot, waar het gold de volksgezondheid te bevorderen. ML Goeman Borgesius huldigde zyne nage dachtenis als voorzitter van het hoofdbestuur van don „Volksbond", terwyi dr. Snyders, lid van den Geneeskundigen Raad van Zuid- Holland, namens deze een afscheidswoord richtte tot hem, die 25 jaren lang dien Raad voorzat, den kundigen, edelen, eeriyken man, die den moed zyner overtuiging had en deze durfde uitspreken. Vyf kransen dekten de lykbaar. In de kapel van het Koninklyk Paleis „Het Loo" werd Zondag-ochtend voor HH. MM. de Koninginnen met gevolg en tal van ge- noodigden eene godsdienstoefening gehouden. Voorganger was ds. "Welter, te Arnhem. Kwart voor tweeën vertrokken gisterna middag HH. MM. met de hofhouding por extra- trein van het Loo naar de residentie. De Koning innen, die elk een ruiker van chrysanthemums droegen, onderhielden zich nog enkele oogen- blikken op het perron met de heeren Haersma de With, jagerineoster, Vail Bteyn, intendant, mr. Van Hasselt, burgemeester, en den hof arts Vlaanderen, die Hare Majesteiten uitge leide deden. De terugkomst van de Koninginnen, na oene langdurige afwezigheid, in de residentie, bracht aldaar eene belangstellende menigte op de been, die zich vooral aan weerskanten van het ruime stationsfoorplein aan de Rijn straat had geschaard. HH. MM. kwamen te 3 u. 50 min. aan en vónden te harer begioeting op het plankier aanwezig de grootofficieren graaf Schim mei pen ninck, graaf Dumonceau en baron Du Tour van Bellinchave,de grootmeest er sse baronesse Van Hardenbroek met eenig.:. c .mos der Hof houding, jhr. Van Reenen, vie- resident van den Raad van State, mr. Kist, president van den Hoogen Raad, mr. Van b. en, president der Eerste Kamer, jhr. J. li en baron Van Brienen, leden van den Rj van Voogdy, de ministère van buiten- en biunenl. zaken en van financiën, de luit.-ge-. Alewyn en Schneiter, gen.-maj. Van Helden, gouverneur der residentie, kolonel Henckonplaats, com mandant, mr. Fock, Gommiss-ar' der Koningin, mr. Roest, burgemeester, dr. Van Tienhoven, Hofarts, en dr. Van Koetsveld Hofprediker. De Koningin-Regentes sprat ooveel moge- lyk ieder der autoriteiten toen de jonge Koningin reikte elk der aanwezigen vriendelyk de hand. Het met HH. MM. terugs eerde gevolg bestond uit baron Van Hoge:: ip, adjudant, jhr. Hoeufft, Kamerheer, gi tf Schimmel- penninck, ordonnance officier, Vegelinvan Ciaer'oergen, Kabinets-referentL, ris, bonovens Hr. Ms. particulieren secretaris, en adjudant jhr. De Ranitz. HH. MM. begaven zich in een gosloten rytuig paleiswaarts; zy worden voord aan en in den omtrek van het station met juich begroet. Ook op het voorplein van het Paleis werden do Vorstinnen luido verwelkomd door de be volking. Nadat de Koninginnen het P is, van welks nok de standaardvlag wapperde, v aren binnen getreden, toefden zy nog eenigo «ogenblikken voor een der vensters en wuifden van daar de menigte too. Door den minister va:i justitie is de heer W. Idema benoemd tot adjunct-directeur voor het opzicht over den arbeid in de byzondere strafgevangenis te Leeuwarden. De „Kamper Ct." verneemt dat aan dr. P. J. Smit, leeraar aan hot gymnasium te Kampen, het rectoraat is aang» oden aan het op te richten gymnasium tePretovh. (Transvaal). Naar het „A. H." verneemt, zal de R.-K. Volksbond het 50-jarig bisschop--jubilee van paus Leo Kill in de maand Februari feeste lijk herdenken in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. De heeren Simon en Kits Van Heyninge», leden van den raad van toezicht op de spoor wegen, Bake en Van der Walle, afdeelingschefs by de Staats- en Hollandscho Spoorwegen, zijn naar Berljjn vertrokken, ten inde aldaar de internationale conferentie voor b-t goederen vervoer by te wonen. field allee» maakt niet gelukkig. 207.) sEen schoon, engelrein kind trok zich den ongelukkige aande in de stormen des levens gerypte man werd opgevoed dooreen kind. Hy leerdo achting gevoelen voor het loven, by kreeg zyn geloof in de menschheid terug, zyn gestorven hart klopte weder, in het leven teruggekeerd, leerde hy opnieuw gelooven en liefhebben! Ja, hy beminde bet schoone, lieftallige kind, met niet een gloeien- den, zinnolyken hartstocht, rcaar met eene diepe, onuitwischbare, standvastige, uit innige overtuiging voortspruitende liefde. Hy be minde zonder hoop! Hoe had hij ook op oene beantwoording zyner liefde kunnen tekenen? Eene leugen had hem in het kas- teel gebracht, zyn leven aldaar was een voortgezet bedrog en Lize haatte niets zoo- zoor dan de leugen. Hij beminde zonder hoop on toch was hij gelukkig, zoo' gelukkig als i nooit in zijn leven geweest was en hij titer ook niet meer geworden is. Eene reine 1 cfde vervulde zyn hart en hief hem op uif het slijk van eigenbelangzucht, menschen- hjat en levenszatheid. Nog was hy echter met geheel genezen van de zware zedeiyke ziekte, welke den levenszatte het plan tot zelfmoord aan do hand deed; maar hy was op den weg der genezing en werd toen weder plotseling teruggeroepen tot den zwaren zielestryd, welken hy reeds vermeende te hebben overwonnen. Mejuffrouw Bertha Von Massenburg kwam naar hot kasteel Osternau bare buitengewone, betooverende schoonheid oefende eene verschrikkelyke werking op den ongelukkige, die nog niet genoeg gesterkt was in den stryd tegen zyno eigen harts tochten." „Zoudt u de voor uzelven zeker hoogst gewichlige schuldbekentenis hier niet liever afbreken, mynheer Von Ernau vroeg Bertha met een veracbteiyk schouderophalen. „Zulke zielkundige voordrachten worden, byaldien men die te lang hoort, vervelend." „U zult my toch moeten veroorloven nog eenige woorden te zeggen, genadige vrouw! Ook op het gevaar af u te vervelen, moet ik sprekenveroorloof my daarom te ver volgen; ik zal kort zjjn! Ik beleefde toen maals een verschrikkelijke:! tyd. Mijnt) ver beeldingskracht trok mij naar Bertha Von Massenbuig, ik vermeende haar te beminnen en toch beminde ik heden weet ik dat slechts die ééne; maar de betooverirg, welke do schoonheid op my uitoefende, zegevierde, ik verliet het kasteel Osternautoen ik naar Berlijn terugkeerde, geschiedde dit ten einde als do heer Von Ernau aanzoek te doen om de hand van Bertha Von Massen burg, die ik vermeende lief te hebben. Gy weet, genadige vrouw, dat intusschen Bertha zich met myn vriend Von Wangen verloofd had. Toen ik dit hoorde, ontwaakte ik uit een zwaren, wilden droom. Ik nam het be sluit een nieuw leven te beginnen; wel bood my do heer Von Massenbuig aan do verlo ving zyner dochter met den heer Von Wan gen te verbreken, maar ik was uit den droom ontwaakt, ik sloeg het voorstel af; ik weet nu dat die liefde slechts een bedrog myner zinnen was. Ik zwoer myzelven, dat de herinnering aan de goede engel, die myn zedolyk gevoel weer had doen herleven, myno leidster zou zijn voor mjjn toekom stig leven; de ware liefde redde my vaneen nieuwen val." „Mijnbeer Von Ernau.I" „Ik ben ten einde, genadige vrouw, slechts nog een paar woorden gelieve u mij toe to staan. Ik ben myn eed getrouw gebleven. Ik he'o eon nieuw loven be-oiinen, ii: hoopte een ander -nensch geworden te zijn, toen het door u op Plügnitz gebrachte bezoek den ouden hartstocht by my opnieuw deed ont waken. Maar slechts voor een kortoogenblik beeft hy maebt op my geha-:. herinnering aan myne goedo engel heefi d mon over wonnen, dat zweer >k u, genadige vrouw. Slechts om u dit in volk- oprechtheid te zeggen, had ik my voorgenomen in de eerst volgende dagen naar Linau - b >men, toen ik van morgen een brief ontving, waarin werd medegedeeld dat mejuffro w Lize Von Osternau in uw huis vertoeft Zy heeft aan myn bed gezeten in den verschrikkelyken nacht; met half gebroken - nob ik hare schoone gestalte gezien. W. ik voor een schooncn droom gohouden had, <s werkelyk- heid geweest. En u, genadigw vrouw, hebt dit alles voor my verzwegen!" „Was ik u dan verantwoo schuldig?" „Toen ik don brief geleze. had, gevoelde ik de brandende begeerte rr.e geliefde zoo spoodig rnogolyk te zien; sk om haar te zien, uit haren mond oen wo"id van ver- goving te hóoren voor de le: waarmede I ik baar eens bedrogen heb, i*~ naar hier gesneld; ik hoopte haar in ';ir eel te vin- den, daarom volgde ik u h! a; in hare tegenwoordigheid wilde ik m- schamende I bekentenis afleggen." W' oeroolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1