f>. 10053 Dingdag; SO November. A0. 1832, <§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 28 November. Feuilleton. (leid alleeu maakt Diet gelukkig. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S meendenf 1.10. Franco per poet1.40. AfzoDderltfke Nommers0.05. PRIJ3 DER AD VERTENTIÊN Ten 1—0 regel» f 1.0A Iedere regel meer f 0.17|. Orootere lettere neer pleetaruimte. Toor het Inoeeeeeren bulten 4e eted wordt ƒ0.05 berekend. Aan de universiteit alhier is heden bevor derd tot doctor in de rechtswetenschap de heer J. C. Van der Lip, geboren te Leusden, 03 verdediging van een academisch proef schrift, getiteld: „Het erfrecht van natuurlijke kinderen." - Met genoegen kunnen wy mededeelen dat het H. M. de Koningin-Regentes behaagd heeft, als beschermvrouw van onze Ambachts chool te willen optreden. - Men schrift ons uit AmsterdamDe beer mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck, van Leiden, opende Zaterdagavond 11. de reeks van win teravond voordrachten in „Vooruit", vereeniglng van handels- en kantoorbedienden te Amsterdam. Het publiek, dat de groote gehoorzaal van „Frascati" geheel vulde, begroette den spreker bij zyn eerste optreden met luid applaus, ten bewjjze dat het dankbare herinneringen had behouden aan zyne vroegere spreekbeurt. Vóór de pauze gaf spreker eene der novellen uit zynlaatsten bundel, getiteld „Zijn Wraak", on wie met ons het voorrecht had, deze boeiende schets, zoo keurig voorgedragen, aan te hooren, kreeg goede indrukken van de bekwaamheden des heeren Lamberts Hur relbrinck als schryver en als declamator. Het ca de pauze voorgedragen „Carnavalsbeeld" met zyne treffende tegenstellingen van lieven en lyden, en zyne fijngeteekende carnavals- beeldjes, maakte diepe impressie en liet het dankbaar gehoor vertrekken onder den indruk, een avond nuttig en aangenaam te hebben doorgebracht. - By den ryken voorraad op allerlei ge bied, welke in deze dagen wordt tentoon gesteld, wyzon wy, volgens achterstaande advertentie van de firma E. J. Brill, ook op de verkooping, welke aldaar 1 3 December a. s. zal plaats hebben. - Bij de beden gehouden openbare verkoo ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 er. 5 Hectoliters, waren de hoogste pryzen: f 42, 21.50, 4.50 en ƒ2.30; de laagste 42, f 21.50, 4.50 en ƒ2.25. - De rekeniüg der Zwainmerdamsche IJsclub over het dienstjaar 1891/92 bedraagt in ontvangst ƒ256.125 en in uitgaaf 12.70, zoodat er een batig saldo is van ƒ243.425. De vereeniging telt thans 70 stemgerechtigde en 4 n iet stemgerechtigde leden. Tot 2den voorzitter is herbenoemd de heer D. C. Hoogendyk, te Alfen, en tot commissa rissen werden herkozen de heeren J. Duinker, te Zwammerdam, en H. Roest, te Alfen. Daarna werd in behandeling genomen een voorstel van eenige leden, om uit art. 1 van het regle ment te doen vervallen„de bevordering van vermakelijkheden op het ys", waardoor de gel den uitsluitend besteed zouden worden aan werkverschaffing. Met meerderheid van stemmen werd be sloten het reglement niet te wijzigen. By Koninklijk besluit is aan J. Yan Peer, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit zyne betrekking van bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbe- wyzen te Rotterdam, behoudens aanspraak op pensioen, met dankbetuiging voor de dien sten, door hem gedurende ruim 52 jaren be wezen. Jhr. Mr. A. L. E. De Stuers, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister by de Fransche Republiek, is Zaterdagavond te 's Hage aangekomen. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden algemeene vergadering der „Liberale Unie" is met 87 tegen 2 steramen de bestuursmotie aangenomen, luidende: „De Algemeene vergadering der Liberale Unie, hare instemming betuigende met strek king en slotsom van het preadvies van het Bestuur, spreekt den wensch uit: dat de aanhangige wetsontwerpon tot regeling van de kiesbevoegdheid en van do uitoefening van het kiesrecht voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de Provinciale Staten, alsmede tot regeling van de benoeming en van de aftreding der afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, in hoofdzaak ongewyzigd tot wet verheven mogen worden.'' Tegen steraden de hoer Thoden van Velzen (Enschede) en Andringa de Kempenaer(Zutfen). In de daarop gevolgde geheime zitting (verslag van de werkzaamheden in het afge- loopen jaar en mededeelingen van het bestuur) werd nog bekend gemaakt, dat de „Liberale Unie" op 31 Dec. 1891 63 kiesvereenigingen telde met 8416 leden; dat op dit oogenblik aangesloten zyn 91 vereenigingen met 12,050 leden en dat 't aantal beschermers en buiten gewone leden in het verslagjaar tot 1025 steeg. Nu de Maas weder onbesmet is verklaard van cholera, zal het detachement pantser- j artillerie op het fort aan den Hoek van Holland onder den lsten luitenant H. Yan den Broeke gedurende de maand December worden ver vangen door een ander detachement uit 's-Gravenhage. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op 1 Dec. a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Ariel" arriveerde 27 Nov. 'van Koningsbergen te Neufahrwasser; de „Jason," van Amsterdam via Liverpool naar Java, vertrok 25 Nov. van Liverpool; de „Juno" arriveerde 27 Nov. van Genua te Livorno; de „Koningin Emma," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 27 Nov. te Suez; de „P. Caland" arriveerde 27 Nov. van Am sterdam te Nieuw-York; de „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, vei trok 28 Nov. van Perim; de „Prins Hendrik," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 27 Nov. van Genua de „Prinses Sophie," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 27 Nov. te Gibraltar; de „Salak," van Rotterdam naar Batavia, arri veerde 27 Nov. des morgens te Southampton de „Sarpedon," van Amsterdam en Liverpool naar Java, vertrek 22 Nov. van Jeddahde „Werkendam" vertrok 26 Nov. van Nieuw- York naar Rotterdam. <Crouiengd Nieuw „Beleefde u i t n o o d i g i n g tot h et bezichtigen der .St. Nicolaas-etalage." Aldus luidt de invitatie der firma Blankenberg A Co., op de Mare, welke invitatie op aardige wyze vervat is iu den vorm van een boekje, voorstellende een hondje, kykende op de eene bladzyde dcor eene ronde opening, ten gevolge waarvan de op bladzyde daartegenover katten of haasjes op den loop gaan. Dit laatste hangt er van af welke der beide boekjes men in handen heeft. Die boekjes z(jn keurig bewerkt en stempelen ïeeds de expositie van genoemde firma zelve, want deze is inderdaad schitrerend, De meeste zorg is er aan besteed om het geen in dezen boek-, muziek- en kunsthandel voorhanden is, op het schoonst tot zyn recht te doen komen. Boek- en plaatwerken, zoowel binnen- als buitenlandsche, zyn er te kust en te keur, van onderscheiden vorm enuiteriyk; eenvoudige en zeer kostbare, mot eene reeks kunstvoorwerpen. Onbevredigd zal men hier niet heengaan. Deze eigenschap bezit eveneans de étalage van den heer O. Losop de Hoogewoerd, die ook dit jaar er voor gezorgd heeft dat gene, wat tot zyne zaak behoort, in de ruimste verscheidenheid voorhanden te hebben. Dat daaronder bovendien alle nieuwe uitgaven niet ontbreken, behoeft ternauwernood her innerd. Daarvoor staat de gevestigde goede naam der zaak borg. Eenvoudige prenten- en kinderleesboeken vindt men naast eene keur van prachtwerken, waarmede men oude ren eene aangename verrassing kan bereiden, evenals met de fraaie platen en photogra vures en met de photographieën, welke in tal van soorten voorhanden zyn. Voor dames is daarenboven in het byzonder gezorgd ook wat betreft het postpapier, sierlyk verpakt en degelyk wat gehalte aangaat. Een bezoek aan deze waariyk interessante étalage is volko men aan te bevelen, want men zal er veel meer vinden dan wy hier slechts hebben kunnen aanstippen. Ten einde een overzicht te geven van het geen er by haar zoo ongeveer voorhanden is, heeft mejuffrouw de wed. W. F. Oostveen, op de Breestraat, eene Slnt-Nicolaas-Courant uitgegeven. „Zoo ongeveer", want dat er niet alles op voorkomt, spreekt vanzelf. Ware dit wel het geval, ze zou dan in een cato- logus ontaard zyn. Nu vindt men er voor- namelyk op vermeld wat byzonder voor cadeaux voor het Sint-Nicoiaasfeest geschikt is. En dat reeds vormt eene groote verschei denheid van artikelen, welke in den winkel ook hier met smaak zyn gerangschikt. Behalve op het gebied van den handel in schoolboeken, beweegt deze zaak zich nu ook meer en meer op dat van prachtwerken en articles deluxe, zoodat ieder ongetwyfeld ook hier eene keuze zal kunnen doen. Om ons nog tot den boek-, muziek- en kunsthandel te bepalen, welke de meest nuttige geschenken aanbiedt, mag verder de aandacht gevestigd worden op'de zaak van den heer «I. W. Wlerda, Breestraat. Deze behoort toch even eens tot die magazynen, welke zoo goed voor deze gelegenheid z\jn ingericht en waar men eene ruime keus van zaken vindt tot. allerlei doel geschikt. Evenals by de bovenvermelden, is ook hier een groote voorraad werken van belle- tristischen aard, in verschillende talen, in pracht banden voorhandenwaaruit iedernaar vermogea zyner beurs kan putten; werken voor jongelieden^ alsmede de sierlykste prentenboeken, in groot aantal ter keuze. Een nieuwe collectie gravures, photographién, chromo's, opals met en zonder lysten zullen de aandacht trekken, terwyi de fynste salonkalenders en het nieuwste op het gebied van luxepapier hier evenmin ontbreekt. Yoegt men daarby de collectie muziek voor piano, viool en zang, waarvan steeds het nieuwste voorhanden is, en het „Yoor elck wat wils" is hier op zyne plaats. 208.) Het was twijfelachtig geweest of hy snel liet prièel verlaten en Lize in het heeren- huis opzoeken zou, maar eensklaps besloot hy te blyvenhy mocht de hem door het toeval aangeboden gelegenheid, zich geheel ▼r(j en ongestoord tegenover Bertha uit te spreken, niet ongebruikt laten voorbygaan. „Een toeval heeft ons heden te zamen gebracht, genadige vrouw", zeide hy, zonder *aa Bertha's herhaalde uitnoodigmg tot plaats i emen te voldoen. „Ik dank dat toeval, daar het my in staat stelt zonder eenige terug houding met u te kunnen spreken, u de volle waarheid te zeggen, welke ik u schuldig ben." „Is het nog eene behoefte, dat wy beiden boorden wisselen?" vroeg Bertha, lachend i-aar hem opziende en hem de hand reikende. Egon greep deze hand echter niet, ja, hy deed zelfs eene schrede terug. Verrast, getroffen keek zy hem aan. „Myn Hemel, mynheer Von Emau, welk eene plotselinge verandering beeft zich bij u voorgedaan? Zyt u boos op my? Heb ik u, zonder het te weten of te willen, beleedigd? vroeg z\j bezorgd. „U zyt zoo vol vormen, zoo onvriendelyk, zoo geheel anders dan by onze laatste ontmoeting." „Ik kan u slechts vragen, genadige vrouw, vergeef en vergeet wat ik in een oogenblik van opgewondenheid, waarin ik myzelven niet beheerschen kon, tegenover u en myn vriend Von Wangen gezondigd heb." „Heb ik u iets te vergeven?" vroeg zy, bem met een lief, innemend lachje en een smeekenden blik aanschouwende. „Ja, genadige vrouwe, ik heb behoefte aan uwe vergiffenis", antwoordde hy kalm en ernstig. Haar lachen betooverde hem niet meer, haar liefdevolle, smeekende blik liet hem koud. „Ik heb zwaar tegenover u mis daan, toen ik my, ofschoon slechts voor een oogenblik, liet vervoeren de achting uit het oog to verliezen, welke ik aan de echtgenoote van myn vriend schuldig ben. Veroorloof my, dat ik u in volle oprechtheid, ofschoon geene verontschuldiging, dan toch eono verklaring geef voor het feit, dat ik my door den harts tocht, door den overweldigenden indruk van het oogenblik vervoeren liet. „Ik heb geene verontschuldiging noodig", antwoordde Bertha„ik ben volstrekt niet boos. Hoe zou het my kunnen beleedi- gen, dat de machtige kracht der liefde „Gy bedriegt u, genadige vrouw", ant woordde Egon, Bertha in de rode vailende. „Zelfs deze zwakke verontschuldiging mag en kan ik niet aanvoeren. Ik heb eenmaal vermeend u te beminnen, maar ik heb my zelven bedrogen. De verterende hartstocht, welke door uwe betooverende schoonheid by roy is opgewekt, welke ook by onze laatste samenkomst my voor een oogenblik over weldigde, my beroofde van myne zelf beheer- sching, deze ongelukkige hartstocht, welke my den zwaarsten zielestryd bereidde, den öchoonsten tyd myns levens bedroefde, die my langen tyd naamloos ongelukkig maakte, was geene liefde. Het hart nam er geen deel aan ;hy werd slechts beheerscht door zingenot." „Mynheer Von Ernau, u beleedigt my!" riep Bertha toornig. „Ik betreur dit ten zeerste; maar er moet tusschen ons waarheid bestaan", antwoordde Egon met yzige kalmte. „U moet my aan- hooren, genadige vrouw, my toelaten een blik in het verleden to werpen; ik ben dit aan u en myzelven verschuldigd. U zult my niet voor valsch en wankelmoedig houden, terwyl myn hart trouw vasthoudt aan het ideaal dat ik voor een oogenblik wel in verbeelding, maar nooit met het hart ontrouw worden kon." „Ik houd er niet van raadselen op te lossen; gy moet u duidelyker verklaren, byaldien u door my verstaan wilt worden." Egon liet zich door den spottend6n toon, op welken Bertha hem in de rede viel, niet van den weg brengen en vervolgde kalm: „Ik moet u terugvoeren tot den tyd, in welken mejuffrouw Bertha Von Massenburg naar het kasteel Ostemau kwam. Ik vertoefde onder een valschen naam in het kasteel, waartoe my de lust, om eens een dol avon tuur te beleven, gebracht had. Ik was in het kasteel gekomen als een ongelukkig, met zichzelven geen vrede hebbend mensch, dat aan de toekomst wanhoopte, als een onge lukkige, die geene achting voor zichzelven koesterde, die het leven moede was en bereid daaruit te scheiden, als iemand, die aan niets schoons en edels meer geloofde. Deze verlorene heeft in het kasteel van Ostemau eene reddende engel gevonden, eene engel, die hem ophief uit de ellende, waarin by tot dusverre geleefd had." „Dat klinkt zonderling romantisch", zeide Bertha, spottend lachend. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5