GcmengU NioUUs, In eene te dezer stede zeer be- ruchte buurt wonen twee bierbuishouders, die sinds eenigen tyd in onmin leven, hetgeen reeds meermalen aanleiding gaf tot kleine twisten en vechtpartijtjes, waarbjj de politie tubscbenbeide moest komen. J. 1. Vrijdag was de toestand in die buurt weer eenigszins gespannen, met fiet gevolg dat het in den avond van dien aag, toen do gemoederen iioóf net gebruik va? sterkèn drank opge wonden waren, tot eene uitbarsting kïïaül. J. H. ging in gezelschap van zekeren P. K. en D. K. Daar het bierhuis zyns tegenstan ders. Dit bij de pobtie zeer bekende drietal trad binnen en kreeg het al spoedig te kwaad, daar men niet op hun gezelschap gesteld was. Toen z(j evenwel niet spoedig genoeg tie Waning yerlieten. zouden zy met geweld er uit gedreven worden. Het gevolg hiervan Vits dat ébne vecht partij ontstond, waarbij het edel drietal tóó- danig te keer ging, dat het een kinderwagen en droogrek zelfs door de ramen gooide, waar door niet alleen de ruiten, maar het geheele raamnet verbrijzeld werd. Ook era de deur ingetrapt. Het spreekt vanzelf dat de aanvallers niet ongehavend uit den strijd traden. Op de komst dor politie kozen zjj met bebloede koppen bet hazenpad. Van een »n ander i6 proces-verbaal opgemaakt, zoodat de daders hunne gerechte straf niet zullen onUoopen. Onze gemeente ontving heden een bezoek van het detachement der koloniale reserve, welke sedert eenige tijd in de residentie vertoeft ten einde aldaar in den wapenhandel te worden geoefend. Het had nl. eene militaire wandeling gemaakt van Den Haag naar Leiden en werd b|j het binnenkomen alhier aan den Vinkweg opgewacht door hoofd- en verdere officieren van het garnizoen met de stafmuziek der infanterie, en werd omstreeks halftwee, nadat het tevens eene wandeling door de stad zelve had gemaakt en eenigen tijd in de kazeme vertoefd, ook weder met de muziek uitgeleide gedaan, toen het den terugtocht naar de hofstad aanvaardde. De ingezetenen zullen zich her inneren, dat voor eenigen t(jd gewaarschuwd word tegen het laten openstaan van huis deuren, omdat verschillende jassen uit gangen on vestibules ontvreemd waren. Than6 is het der politie gelukt den dader van eenige dezer diefstallen in handen te krijgen, tegen wien dan ook procos-verbaal is opgemaakt. Nog is door do politie aangehouden een persoon, dio op heetordaad betrapt werd op het stelen van bloem- en wittekool uit eene schuit. In de vorige week ie op een der buiten-singels door twee agenten van politie aangehouden eene vrouw, dio eenigszins be schonken was. Aan het commissariaat gebracht, verklaarde zjj aanvankelijk M. Cohon te heeten, doch later verklaarde zi) E. Lindeman te zijn genaamd. Deze vrouw, die vroeger paardrjjd- ster by Cams was, bleek nog ruim een week gevangenisstraf te goed te hebben, waarom zij naar het huis van bewaring te Oegstgeest is overgebracht. Te Haarlemmermeer breidthet mond- en klauwzeer zich uit. Er zyn weder gevallen voorgekomen onder het vee van D. Houtkooper, hoofdweg by don Bennebroeker- weg, en van de wed. Myerink Myer aan den IJweg, Vyfbuizerweg. De hoeve van H. Van Vuuren aan den Aalsmeerderweg is ontsmet. Vermoedeiyk is ook mond- en klauwzeer uitgebroken by den bouwmam L. F. De Haas te Warmond (lage land). Heden is eveneens te Rynsburg aangifte gedaan dat het mond- en klauwzeer aldaar is uitgebroken. Op de hofstede van J. Van Dobben naby de kom van het dorp Zwammerdam, onder die gemeente, is het mond- en klauwzeer uit gebroken. De ziekte is officieel geconstateerd door den plaatsvervangenden districts-veearts te Ouds hoorn, terwyl 15 militairen met kader tot bewaking zyn aangevraagd. Te Waddingsveen was de 17- jarige H. Gr., zoon van den landbouwer S. Gr., naar het land gegaan om te melken. Hy werd eenigen tyd later door oen buur man in eene 6loot gevonden, waaruit hy werd opgehaald zonder teeken van leven te geven. Het mocht niet gelukken het leven weder op te wekken. De cholera-iy deres in de West'er- baenstraat te 's-Hage is gisteren (Zondag) overleden. Te Barendrccht brak heden nacht brand uit in de wor.ing van Jacob Dekker Wz., staande op de grens der gemeente. De bewo ners en hunne kinderen moesten byna onge kleed de woning ontvluchten. Niets is ervan den inboedel gered kunnen worden. By eene voorstelling van Sequah, onlangs te Deventer gehouden, werd eene inzameling gedaan ten behoeve van een patient, die sedert eenige weken geene verdiensten had genoten. Waarschyniyk nog .onder den invloed der behandeling, werd dit door den Setrokken persoon, dié steeds zyn gewoon woekloon had genoten, niet tegengesproken en het ingezamelde aanvaard; later begreep hy dat dio gelden bestemd waren voor hulp in nood en die niet ten eigon bate willende gebruiken, zond hy zo voor eenige dagen aan het bestuur eener weldadige vereeniging. Men meldt uit Dokkum aan de ,N. R. Ct.": Voor een paar dagen werd hier een kleine diefstal gepleegd en de daderessen etitdekti EotiS deter Leeft by die gelegenheid do ver klaring afgelegd, dat zy in de maand Augustus dezes jaars in gezelschap van D. De R. en H. V., thans wegens latere diefstallen gevon nist en gedetineerd, onderscheidene diefstallen mede beeft gepleegd in Groningen en Drente, en wel te Kommerzyl, Aduard, Hoogkerk, Assen, Smilde, Diever, Havelte, enz. Te Wol- vega had zy haar gezelschap met ƒ16, als haar aandeel in dien rooftocht, verlaten. Hare verklaring is by de justitie ingezonden. Wie weet hoevele onschuldigen verdacht zyn? De prachtige villa van Vanderbilt te Nieuw-Port, in Rhode-Island, is door brand geheel vernield. Alle versieringen, meubelen, kostbare kunstvoorwerpen zyn verbrand. De schade wordt op 1,000,000 dollars geschat. Te Woodstock, in Minosota, heb ben verleden week twee gemaskerden den kassier eener Bank gedwongen den kelder, waar de klinkende munt bewaard werd, te openen en zich met 10,000 dollars uit de voeten gemaakt. Zes officieren van het „Leger des Heils" zyn te Bazel tot gevangenisstraf veroordeeld wegens overtreding van politie verordeningen. Van dit zestal zyn vyf Zwit- sersche burgerossen en de zesde is een Engelschman. Hem werd drie weken straf opgelegd, maar met aftrek van de dagen, welke hy in de voorloopige hechtenis door bracht. Vier der Zwitsersche Hoilsdames ont vingen gelyke straf; de vyfde werd tot eene week minder veroordeeld. De overtredipg der veroordeelden bestond in het feit, dat zy ondanks het vorbod der politie gebruik had den gemaakt van eene andere „kazerne", dat wil zeggen dat zy in een nieuw en beter lokaal hadden vergaderd, dan dat, waarin zy tot dusverre byeenkwamen. In de volgende week zal de zaak behan deld worden van den „luitenant" van het Heilsleger Dewald, die by gelegenheid van het opstootje op den 13den dezer maand in hech tenis werd genomen. BUITENLAND. België. Gistermorgen had te Brussel de jaarlyksche vergadering plaats van de „Association Libé rale." De aftredende president deheerHanrez las een verslag voor, waarin gezegd werd, dat de toestand der vereeniging bevredigend is en verwacht kan worden, dat de Brussel- sche afgevaardigden en de „ligue libérale" de beloften zouden houden, welke zy gedaan hadden vóór de vorkiezingon, en dat zy geene beperking van het algemeen stemrecht in de gromdwet zouden dulden. De heer Eugöne Robert, afgevaardigde voor Brussel, werd tot president benoemd. Paul Janson stelde voor, dat de leuze „Leve het algemeen stemrecht" voortaan de oorlogskreet zou wezen, welke op hot vaandel der party behoorde te pryken. - Vele afgevaardigden ter Muntconferentie hebben betuigd, dat zy over de voorstellen van Rothschild niet wilden beraadslagen. De Duitsche afgevaardigen herhaalden, dat zy we gens den bevredigden munttoestand in hun land in opdracht hebben, noch aan besprekin gen deel te nemen, noch te stemmen. De ryksrogeering had de uitnoodiging uit sluitend aangenomen met het oog op de algemeens maatschappelyke gevolgen der depreciatie van zilver. Allan, de eere-voorzitter van de beurs Ie Brussel, veroordeelde de Duitsche munt-politiek. Bij het einde der zit ting van Zaterdag werd de secretaris belast het verslag onmiddellyk aan de pers mede te doelen. De heer Brernaort heeft drie heeren uit Antwerpen ontvangen, vertegenwoordigers van het uitvoerend bestuur voor eene ten toonstelling in de Seheldestad, die aan den minister kwamen verklaren, dat zy n i e t in overleg met Brussel wenschten te treden voer eene gelyktydtge tentoonstelling in beide ste den, maar het monopolie eener tentoonstelling voor hunne stad verlangden. ItaU& De minister van marine, admiraal San-Bon, is overleden. - Het bericht, dat de heer Bonacci, mi nister van justitie, plan zou hebben by do Kamer een ontwerp in te dienen, waarby in zake het huwelyk de verplichting werd ge beid, dat de burgerlyko plechtigheid do ker- kelyke voorafga, hoeft een pyniyken indruk gemaakt op het Vaticaan. De Paus zal waar schyniyk dit ontwerp bespreken in de ency cliek, welke in bewerking ls én waarin de vrym.stselary en li kar invloed op de maat schappij borden behandeld. Reeds in de encycliek van 10 Febr. 1880 zeide de Paus, dat alle regeeringen hadden behooren toe te zien, dat de heilige wetten ongeschonden bleven, welke het huwelyk regelden. Zy hadden de door de Kerk aange boden hulp moeten aannemen in plaats van haar als eene vyandin te behandelen. De „Osservatore Romano" zegt dat in Hon- garye, evenals trouwens overal, het gezond verstand en de bescheidenheid van alle par- tyen de Kerk in staat zullen stellen, de wel daden harer toegevendheid om zich heen te verspreiden. „Wy zullen hen nogmaals dwin gen, een „non possumus" uit te spreken." U i-oul-lïrltauutë. Het comité voor het asylrecht heeft een breedvoerig door Kropotkine opgesteld protest in het licht gegeven tegen de uitlevering van Francois, waarin een beroep gedaan wordt op de traditioneele gastvryheid van Engeland. Tegen gistermiddag hadden de anarchisten eene bijeenkomst aangekondigd op Trafalgar- Square, te Londen, ten einde te protesteeren tegen de uitlevering van Francois. Op het laatste oogenblik echter gaven zy aan de autoriteiten en aan de politie kennis, dat zy de byeenkomst niet wilden houden, omdat er gebrek was aan redenaars. Evenwel nam de politie toch voorzorgsmaatregelen en doed gedurende den ganschen namiddag de menigte op Trafalgar-Square doorloopen, welke maat regel met groote vastberadenheid werd uit gevoerd. Men merkte de aanwezigheid op van een groot aantal vreemdelingen van verdacht voor komen die roode dassen droegen. Eenige personen trachtten ook te spreken maar de politie verhinderde dit terstond. Eindelyk ging de menigte, bestaande uit eenige duizenden niouwsgierigen en vreemde anarchisten, uiteen zonder rustverstoring. Gladstone heeft geantwoord op een brief van den sociaal-democratischen bond, dat de quaestie van openbare werken voor werkloozen de aandacht der regeering bezighoudt. Bnmenië, De koning hoeft gisteren de zitting der Kamer geopend. Hy en de kroonprins werden op hun geheelen tocht naar het gebouw met geestdrift toegejuicht. In de troonrede zeide de koning dat hy zich verheugde over het huwelyk van zyn neef, den kroonprins, met eene Engelsche prin ses; dit huwelyk zal de uitstekende verstand houding met Engeland nog verbeteren; deze was trouwens nooit anders dan goed. De betrekkingen met de andere vreemde mogendheden zyn van den meest vriendschap- peiyken aard. Rumenic is, door de herziening der internationale betrekkingen, een gewaar- deerdo factor geworden voor den vrede van Europa. De koning verheugt zich voorts over de ontvangst, welke! hem te Londen en te Berlyn werd bereid. Het geschil, dat door Griekenland werd opgeworpen, zal niet schaden aan Rumenië, dat zyn recht zal verdedigen zonder eene uit dagende houding aan te nemen, maar ook zonder zwakheid. De begroeting sluit met een batig saldo van 22,000,000 frs., en dat in weerwil van de vermeerdering der uitgaven. Tot buiten gewone hulpmiddelen heeft men niet zyne toe vlucht behoeven te nemen, evenmin als tot nieuwe belastingen. De troonrede werd zeer toegejuicht. Telegrammen. BUENOS AYRES, 26 November. Volgens mededeeling van den minister van financiën bedraagt de nationale schuld van Argentinió 49,000,000 doll, papier en 407,000,000 doll, goud, voor den jaarlykschen dienst waarvan anderhalf millioen doll, papier en 25,250 000 dollars goud worden vereischt. De minister verklaart dat het land de speciebotaling niet kan hervatten, maar in obiigatiën moet be talen. Het moratorium moet worden opge heven als verderfelyk voor de natie; men stelt voor, de papieruitgifte te converteeren op de basis van 2'/, dollar papier tegen een dollar nationale munt. Het actief van 84,000,000 in de Nationale Bank wordt door den minster als verloren beschouwd. HAMBURG, 26 November. In den laatsten nacht heeft zich by 5° vorst veel ys in de Elbe gevormd, zoodat de rivier heden rol dun. dryfijs was, waardoor het verkeer in de haven, zeer wordt bemoeilykt. BERGEN (Henegouwen), 27 Nov. Sedert gisteren zyn hier 3 sterfgevallen aan cholera voorgekomen, te Culsmes 2 en teJemappel. Er zyn nog verscheidene zeer ernstige ziekte gevallen. MADRID, 28 November. Men gelooft dat de leening, die zal worden uitgeschreven om de vlottende 6chuld te voldoen, 600,000,000 peseta's zal bedragen. De regeering heeft in- tusscben het cyfer nog niet vastgesteld. Eene beslissing in dit opzicht zal niot vóór het be gin van December genomen worden. NIEUW-YORK, 28 November. De uitvoer der week bedroeg 11,022,188 dollars, de uit voer van goud 600,000, die van zilver 675,000 dollars. QUEENSTOWN, 28 November. Voortaan zal op bevel van de regeering der Ver. Staten elk landverhuizer, die zich te Queenstown inscheept, onder eede te Queenstown moeten verklaren, dat hy zich by een vader, moeder, broeder of zuster in Amerika gaat aansluiten. STOKHOLM, 28 November. Het overschot van het legervoorstel is Zaterdagmiddag door do beide Kamers goedgekeurd, zoodat thans het geheele ontwerp is aangenomen. De koning zal heden den Ryksdag persoonlyk sluiten. BUDA-PESTH, 28 November. Acht en dertig leden van de regeering6party hebben een protest geteekend tegen den invloed van Tisza op de leiding der party. LONDEN, 28 November. De „Times" ver neemt uit Calcutta, dat uit berichten uit Chitral blykt dat de dictator Shirafzul eenigen steun ontvangen heeft van den emir Abdurrahman. Deze beeft geen recht hoegenaamd in Chitral tusschenboide te komen, daar dit land onder Britsch protectoraat staat.' MADRID, 28 November. De voorloopige onderhandelingen voor een handelsverdrag met Duitschland zyn gisteren begonnen. PARIJS, 28 November. De gouverneur- generaal van Algiers heeft bepaald, dat do begrafenis van kardinaal Lavigérie met de grootste plechtigheid zal geschieden. Alle dagbladen wyden artikelen aan kardi naal Lavigerie, waarin met lof van hem ge sproken wordt als een buitengewoon vader landlievend man on een der voornaamste prelaten. Men verneemt uit Portonovo van 27 dezer, dat van de expeditie in Dahomey gun stige tyding is ontvangen. De gezondheids toestand is bevredigend. Dodds en de iuit.- gouverneur nemen de noodige maatregelen om het binnenland en de kuststreken te bezetten. Uit mededeelingen, door den minister van marine ontvangen, blykt dat de Engelschen inderdaad een schip zullen plaatsen dwars in de Adjarrarivier in Benin (West Afrika) om tol te heffen. De handelaars zyn zeer ontevreden over dere verkrachting van de overeenkomst van 1889. Volgens de „Gauiois" zuilen de afgevaar digden Laferronnays en Millevoye den minister van justitie interpelleeren over den dood van baron De Reinach. De „Autorité" zegt dat de minister van justitie besloten heeft, dat de ïykschouwing van baron De Reinach niet zal plaats hebheD. In de Ited. Werklmr. zjjn opgenomen Volw. Kinde DATUM. D A O E H. PVM. ren. 20 Nor. Zond*g 64 18 21 Maandag. 94 21 22 Dinsdag 109 31 23 Woensdag 119 34 24 Donderdag 114 28 25 Vrijdag 113 26 26 Zaterdag - 108 24

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2