Gomon jjd Nieuw». Wederom zal, evenals vorige jaren het geval was, gedurende de drukte vóór, op en na St.-Nicolaas, aan het kantoor der pakketpost alhier door de noodige korpo raals en manschappen van het 4de reg. inf. assistentie worden verleend. Hedenmorgen om half negen had aan de veelading van de Holl. IJzeren-Spoor weg-maatschappij alhier wederom eene oefe ning plaats met het in- en uitladen der tot de infanterie behoorende voertuigen en paarden. De negen voertuigen van het 2de bat. 4de reg. inf. werden door bespanningen der artil lerie naar de veelading geleid. De gemeento-veldwachterP.Van der Stel, te Zoelerwoude, is benoemd tot onbezoldigd Rijksveldwachter en als zoodanig beéedigd. Te Leiderdorp is hedenmorgen het detachement grenadiers en jagers, bestaande uit 20 manschappen en kader, dat aldaar byna 6 weken was ingekwartierd tot het verleenen van hulp bij het afzetten van besmette en verdachte hoeven en weiden, naar zijn garnizoen teruggekeerd. Aangezien alle aangetaste dieren nog niet geheel hersteld zjjn, zijn deze en de ver dachte, ingevolge de wet tot regeling van het veeartsenijkundig Staatstoezicht en de veeaitsenijkundige politie, vanwege den burge meester na advies van den plaatsvervan- geilden districts veearts van een morkteeken voorzien. Nu de toestand in de veenkolonie Appelscha (Fr.) niet verbetert, en het zeker den een of anderen tijd tot eene uitbarsting zal komen, heeft do burgemeester een deta chement rijksveldwachters aangevraagd, om in Appelscha te stationneeron. Vrijdag vertrokken rijksveldwachters van de brigade Heeronveen derwaarts, om met de marechaussee aldaar voor de handhaving der orde zorg te dragen. De werkelooze arbeiders vergaderen nu hier, dan daar, houden zorgvuldig de plaats hunner samenkomston geheim, zoodat de politie deze niet kan bijwonen en dus onkundig blijft van hunne plannen. Hot bestuur van het reserve fonds volhardt by zijn besluit om geen werk le verschaften. Wegens de weigering van werk hebben de werkloozen zich nu tot de armvoogden gewend, met verzoek om onder stand, daar zij anders niet hebben te eten. De toestand wordt met den dag kritieker. De Antwerpsche politie heeft zich vergist, toen zy berichtte, dat door haar de Amstordamsche kantoorklerk en zijn vriend, die met 1500 van den ontvanger Haenfjes op den loop z\jn gegaan, waren aangehouden. Zy heeft wel twee jongelieden gevangen genomen, in de meening, dat zy de verdachten waren, doch dit is een misverstand geweest. De exprestvein, welke uit Beau- vais vertrok, stiet gisteravond nabij bet station Bomet op een anderen trein. Vier waggons werden verbrijzeld on 30 reizigers ernstig gekwetst. De Engolsche regeering heeft eene overeenkomst gesloten betreffende het afbrengen van het by Ferrol gestrande oor logsschip „Howe". Voor dit werk zal 35,000 pd. st. worden betaald. Sedert 18 dezer zijn er te Brussol weer 10 gevallen van cholera voorgekomen, waarvan 4 nut doodelijken afloop. Te Brugge zyn 13 personen in de afgeloopen week over» leden en ook in do Borinage richt de ziekte groote verwoestingen aan. Te Culsmes z(Jn sedert gisteren 3 personen gestorvende be volking is hevig ontsteld. Er worden uitgebreide maatregelen geno men om verspreiding to voorkomen en mon ziet do woderinvoering der grensbewaking te gemoet vau allo omliggende landen. Van Maandag- tot Dinsdagavond zijn 6 per sonen aan do cholera te Pesth overleden. Sedert do ziekte ten tweeden male to Miawa is opgetreden (aldus meldt mon uit Künigs- bergen), zyn 12 personen aangetast en 7 overloden. Te Lorient, in Frankrijk, heerscht cholerine. Er kwamen reeds 100 ziektegevallen voor, waarvan 80 met doodeiykon afloop. Vooral de ouden en zwakken worden aangetast en zy, die een losbandig leven leiden. Ook te Henebout, Candan, Plomeur en Locmiquelle deden zich gevallen voor; in de laatste plaats zelfs 20 op één dag, terwyl er 4 personen stierven. Een kind van 6 jaren verscheen dezer dagen wegens bedelarij voor don lord- mayor van Londen, in Mansion House. Het bleek toen, dat do vader met opzet de kousjes en^ schoentjes van het knaapje verbrand had en het, voor drio stuivers, had overgehaald, barrevoets naar de meeting der werkloozen in Tower hill te gaan, waar het nu, dooreen sprekers, als een levend voorbeeld van de menschelyke ellende werd voorgesteld. De lord-mayor beval zyno opneming in een werk huis en verder onderzoek der zaak tegen den vader. INGEZONDEN. In do jongste zitting der Haagsche Kamer van Koophandel is eene uitvoerige discussie gevoerd naar aanleiding der klachten by de Kamer ingekomen, over de voor den veehandol zoo belemmerende bepalingen tot beteugeling van het mond- en klauwzeer onder het rund vee. Er werd op gewezen, dat de genomen maatregelen geen doel treffen. Werden aan de eene zyde de landbouwers, die hun erf wilden verlaten, ontsmet, de tot afsluiting aangewezen militairen werden het niet. Zeer ernstig werd getwijfeld aan de mogelijkheid der betougeling, omdat de slooten, die door de landerijen loopen, de besmetting veroor zaken, waaraan niets is to verhelpen, wijl de aangetaste beesten in 't bijzonder behoefte aan water hebben. Ook werd opgemerkt, dat de ziekte geen kwaadaardig karakter heeft, en er op de 2- a 300 beesten slechts één enkele sterft. De enorm groote kosten, die door het R\jk worden gemaakt om de ziekte te beteugelon, treffen geen doel, terwijl door de overdreven belemmering in den handel, zeer groote schade wordt geleden. Dien overeenkomstig werd besloten een en ander ter kennis van den Minister van Binnenland- sche Zaken te brengen mot verzoek het daar heen te leiden, dat den landbouwers of vee houders minder last worde aangedaan. In de omstrekon van Delft circuleert een request, aan don Minister, in golflkluidenden zin als het besprokene in de Kamer van Koophandel te 's Hage, waarop reeds meer dan 250 hand- teekeningen werden verkregen. De ondergeteekendo is met die pogingen tot ontheffing van dien druk op don land- Vouwstand, inzonderheid op den handel, zeer ingenomen, en hij zou alle veehouders in de Rijnstreek wel willen wakker schudden en hun toeroepon„Laten ook wfl ons vereenigon om onze wenschen aan den Minister, tot af wonding van dien druk, bokend to maken." Het is den ondergoteekende gobleken by per soonlijk bezoek aan den heer Commissaris der Koningin te 's-Gravenhage, die den onder geteekendo zeer humaan on vriendelijk ont ving, dat onze Hooge Regoering lang niet doof is voor onze klachten; en in den geordenden weg is het dus dringend aan te bevelen ons collectief om verlichting of ont heffing van die belemmerende bepalingen tot den heer Minister van Binnenlandsehe Zaken te wenden, dan ons langer te zien blootge steld aan de willekeurigo handelingen van sommige kleine despootjes, die men Rijks Veeartsen noemt. De ondergeteekende ziet zich door die be palingen belommerd in het vervoer van ruim 200 vette varkens, gemiddeld ter zwaarte van 150 K. Gr., wat ongeveer eene handelswaarde vertegenwoordigt van f 10- f 15,000. Zoo werd hij tevens belommerd in den uitvoer van 24 verkochte schapen en eenige runderen. Bijaldien nu deze varkens ziek worden en sterven, kan dan de materieel© schade, die hy daaraan, on aan de waardeverminde ring van ander vee lijdt, eonigszins vergoed worden door de maatregelen, die worden ge nomen tot beteugeling van het mond en klauwzeer van eenige zijnor koeien? Immers neen! Het is geldverspilling aan beide zijdon: de genomen maatregelen treffen geen doel, en in don handel ïydon wy onberekenbare schade. Laten wy ons dus in ons eigen belang, HH. Landbouwers! vereenigen om van dien dubbelen druk verlost te worden. Onder dankbetuiging, hooggeachte Redactie, voor de verleende plaatsruimte in Uw blad, heb ik de eer to zjjn Uw Dienstw. Dienaar, J. Heemskerk. Hazerswoude {Rijndijk), 25 Nov. 1892. BUITENLAND. Erauïcrjjlv. De commissie van onderzoek in de Panama zaak heeft haren president belast aan den heer Loubet een vrijgeleide te vragen voor Arton, den voortvluchtigen bankier. Volgens de „Rappel" is reeds voldaan aan het verzoek der commissie, tot verzegeling van den inboedel van baron De Rei nóch door de erfgenamen. De commissie heeft besloten geene rekening te houden met ongeteekende brieven, welke zy mocht ontvangen. De „Libre Parole" zegt dat Drummond hedenochtend halftien voor de Panama com missie verschenen is. Öoste it rijk-Houg.-Moiiarcli i o. Gisteravond heeft de Oostentykscho minis terraad zich bezig gehouden met eene be spreking van den parlementairen toestand en de maatregelen werden overwogen, welke tot oene oplossing der bestaande moeilijkheden zouden kunnen leiden. Graaf Taaffe heefteen gehoor by den keizer gehad. Het gerucht loopt in parlementaire kringen, dat graaf Kuenberg zijn ontslag zal nemen. In het Hongaarsche Huis der Afgevaar digden heeft graaf Apponyi de rede gehouden, welke hij had aangekondigd. Hy verklaarde zich voor de invoering van het burgerlijk huwelijk en hoopte, dat de geestelijkheid, in het belang der Kerk zelve, zou afzien van haren stryd tegen de invoering van dit huwelijk. Telegrammen. PARIJS, 25 Nov. In weerwil van het advies van den minister Rouvier, heeft de Kamer een amendement aangenomen van Méline op art. 15 van de wet op de dranken. Dit amendement strekt tot het oprichten van distilleerfabrieken bij het landbouwbedrijf. De minister van oorlog De Freycinefc bood een wetsontwerp aan betreffende het kader van het leger. Voorgesteld wordt het aantal plaatsen als „général d'armóe" met 10 uit te breiden, 20 nieuwe brigade generaals te be noemen en verder 2 bataljons vestingartillerie en 2 regimenten bergartillerie te vormen. LISSABON, 25 November. De Staatscourant bevat een besluit, waarbij de haven van Cher bourg besmet wordt verklaard. ST.-SEBASTIAAN, 25 November. Met 1 December worden de internationale tarieven voor reizigers en goederen tusschen den Fran- schen Zuidorspoorweg en den Spaanschen Noorderspoorweg geschorst; naar mon zegt, wegens do rijzing van den wisselkoers op Spanje. SAN-FRANCISCO, 25 November. De Brit- sclie kruiser „Rapid" bombardeorde en vor- nielde zeven inlandscho dorpen op do Salomon- eilanden. De bevelhebber van het schip hield krijgsraad over oen aantal inlanders, die den handelaar Nyberg en een anderen Europeaan gedood hadden. Geen der inlanders werd ter dood gebracht. PARIJS, 26 November. In een gisteravond laat ontvangen telegram stelt generaal Dodds voor het koninkryk Dahomey te vordeelen in 3 groote provinciën en aan inlandsche hoofden het bestuur op te dragen. De hoofd stad der eerste provincie zou Aliada, die der tweede Abomey, die der derde eene stad op den linkeroevor der Uweme zijn. Het land van Decame is geheel onderworpen en zal onder het bestuur geplaatst worden van den bondgenoot der Franscben, koning Toffa, koning van Portonovo. De drie hoofden der te stichten provincit-n zouden verzekerd z\ji van de zorgvuldlgo bescherming van den Franschen resident te Portonovo. De kuststreek en hare lagunen tusschen Grpot-Popo en Kotonou zal aan de Franschen toebehooren, Whyddah wordt eono Fransche haven. De streek tusschen Godonoy, Abomey, Calari en Denham zal worden ingelijfd. Abo mey zal eene bezetting houden van eene compagnie mariniers, 4 compagnieön tirailleurs, 2 compagnieën artillerie. KONSTANTINOPEL, 26 November. Het bericht dat Duiteche bankiers aan de regeering eene leening van 2,250,000 T. pd. st. zouden hebben aangeboden, is van grond ontbloot. ROME, 26 November. (A. H.) Monseigneur Persich, secretaris van do propagande, en de primaat van Hongarije zullen tot kardinaal benoemd worden. De namen van de andere nieuwe kardinalen zyn nog niet bekend. LONDEN, 26 November. De „Times" ver neemt uit Kaapstad van 24 dezer, dat Verwey, de directeur der Nederlandsche spoorwegen, de regeering der Transvaal heeft medegedeeld dat een millioen van de nieuwe obligatie- leening gebruikt zal worden om 600,000 pd. st. af te lossen van de Berlynsche leening en de leening van Rothschild voldoende zal z\jn om de lyn Delagoa Pretoria te voltooien. LEIDEtV, 2G November. Thermcmeterstandgisteravond om 8 uren 5° C. 41° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren —1° C. 30.2' F.; 's middags omI ui en 1.5° C. 31.T3 F.'s namiddags 4 ar 2.0° C. =36.5° F. Op 68-jarigen leeftijd is te 's öravenLa ontslapen dr. L. J. Egeling, dieophetgebi van de openbare gezondheidszorg een groot naam had verworven, zoo door zijne talents als zjjne onverpoosde ijverige werkzaamhsi Na de reorganisatie van de geneeskundi- wetgeving hier te lande werd dr. Egeling tod inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Zuid Holland benoemd, in welke hoedsrj lieid hy de vergaderingen van den Geue* kundigen Raad met toewyding presideerde. De overledene had ook zitting in he Hoofdcomité van de Vereeniging „Het Rood Kiuis", terwijl hy onder de krachtigste steun pilaren mocht worden gerekend van de Ver eenigingen tot bestryding van drankmisbruik. Aan de zorgen voor de volksgezondheid de volkswelvaart, de volksontwikkeling e volksverlichting wydde de ontslapene zjj welbesteed leven. Zun stoffelyk overschot zal Maandag a. s. des voormiddags te 10 uren, op de alge meene begraafplaats worden tor aarde besteld Een schipper uit het Westland te Kwintsheul woonachtig, moest Donderda wegens ongesteldheid uit Schiedam vertrekken. Gisteren stierf hy in zy'ne woonplaats aan cholera asia'ica. Kerkelijke Berichten. Woubrugge: Zondag 27 dezer, 's namiddaga te 2 uren, zal voor de Ned.-Hervormde ge rneente van Woubrugge optreden ds. Keers, van Hazorswoude tevens Doopsbediemng. Burgerlijke Stand. ZOETER W OUDE. Geboren: Wilhelmiu» Maria,' d. van P. Meijer en E. Porte. Geertruida, d. vaal A, Owel en G. Brnseee. Gehuwd: A. 8. Van Ewijck, jm. 28j.metC. W. Rondga, Jd. 24 j. Overleden: M. De Zwart, jd. 25 j. J. A. C. I Van Gorkum, jd. 1 j. M. F. Van Evert, jd. 5 j. i Lelden, 26 November. Granen. Witte Taroreioda beste eoorten ieta lager, de middelbaro tot lager* prijzen niet te verkoopen, terwijl de mindere aoorteu op do verlaagde prijzen moer attentio trokken. De overigo artikelen gingon, voor zoover die ta verkoopen waron, ook tot lagere prijzen yan de hand, uitgenomen Koolzaad on Kanariezaad. Witte Tarwe ƒ5.60 a 7,50. Roode 5.75 a ƒ6.90, California ƒ6.30 a ƒ7.—. Walla-Walla 6.75 a 7 Nieuw-Zcelandeclie ƒ7.50 a 7.75, alles per 80 KG. Rogge 4.70 a ƒ5.25 per 74 KG. Zomergorst ƒ3.90 a ƒ4.40, Winter- ƒ4.— /'-t.go. Chevalier- ƒ4.90 a ƒ5.40 per HL. Haver ƒ3.25 a 3.75 por 50 kilogr. Blauwe Erwten ƒ5.90 a 7.50. Scliokkcrê a Pnardeoboonen 5.CO a ƒ6.15. Duivenboonea ƒ6.40 a /6.80. BruinebooDCu 8.50 a 9.25. Winter-Koolzaad 8.40 a 9.50. Zomer- ƒ8.50 a 9.25. Kanariezaad ƒ12.— a ƒ15.alles per HL. Hennepzaad ƒ8.— a ƒ9.50 por HL. Boter: Aanvoer 4430 k, late qualit. per V* 62.66.2de quali'. per V* f 54.— a ƒ60 late qaalit. per kilogr. ƒ1.55 a ƒ1.65; 2Ja qualit. por kilogr. ƒ1.35 a, f 1.50. Lange Zwarte Turf 9000 dubb. HL., 0.19 a ƒ0 23. Londen, 25 Nov. Frieacbe Boter 112 a 116 ab ADVERTENTIËN. Hodonmorgen overleed, te 's-Gravenhage, onze geliefde Schoondochter en Behuwdzuster A. H. SEGERS Van dek Meiden. A. SEGERS. J. G. SEGERS—Haoluak'. A. M. VAN DRIEL-Skoeiu. G. VAN DRIEL. Reiden, 26 November 1892. Eenige kemiisgeving. 7301 9 Voor do velo bewijzen van deelnemirg b# het 'overlijden, maar voornamelyk by de ter- aarde bestelling van het lyk van onzen dier baren Vader den Heer WUILLEMIN, waart y onder de groote schare zich vele Hooggeplaatste Heeren bevonden, betuigen wy aan allen onzen hartelyken dank. Uit aller naam, H. E. L. WUILLEMIN. Leiden, 26 November 1892. 7312 10 Voor de talrijke bewyzen van deelneming zoowel gedurende de ziekte als by het over- lyden van onze goliefde Dochter, MARIA ADRIANA, ondervonden, betuigt onderge toekende, ook namens zyno familie, zijn hartelyken dank. ?289 8 I. SPRUIJT Lzn. Oc'dshoorn, 26 November 1892. Voor de talryke bewijzen van deelneming, betoond by het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot en Vader, betuig ik hiermede, ook namens mijne Kindere-, rayn hartelyken dank. Wed. A. VAN LEEUWEN-Van Gijn. Lingebrug 75. iö^~

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6