BUITENLAND. Frankrijk. Behanzin, de koning van Dahomey, is noord waarts gevlucht, gevolgd door slechts zeer weinig aanhangers. De Portugeesche kruiser „Hindelld" is te Kotonu uit Wyddah aangekomen met hot bericht, dat men daar oene proclamatie van generaal Dodds had ontvangen, gegeven den 18den Nov. in het paleis te Abomoy. Ook daaiin wordt kennis gegeven van de vlucht van Behanzin, die zich thans te Acherelè bevindt. "Waarschijnlijk zal hy trachten eeno Duitscho kolonie te bereiken. Havas bericht dat de luit. gouverneur Ballot en kolonel Genard, chef van den staf van generaal Dodds, te Portonovo uit Abomey zijn aangekomen. Zij zullen zich bezighouden mot bet paciliceeren van het land. De bevol king van Nagos, 6000 personen sterk, onder wierp zich aan Dods, die Behanzin vervallen verklaarde. Men hoopt ook op de onderwer ping ran andere inlandsche chefs. De gezond heidstoestand der troepen is uitmuntend. Dodds is bozig met do organisatie der administratie van het land. By het aan de orde stellen der Panaina- zaak by het Hof te Parys was gisteren geen dor beschuldigden tegenwoordig. Bardoux, advocaat van De Lesseps, vroeg, in overeen stemming met de andere verdedigers, uitstel der behandeling tot 18 Jan. De voorzitter stemde daarin toe, onder voorwaarde, dat de beschul digden dan verschenen zouden, wat aange nomen werd. De zaak werd daarop tot 18 Jan. uitgesteld. De commissie van enquête in de Panama- zaak heeft gisteren den minister Ricard ge hoord. Deze verklaardo dat de bankier baron De Reinach aan eene vervolging zou hebben blootgestaan, waarvan nu alleen door zyn overlijden moet worden afgezien. Door verschillende leden werd in de cou loirs der Kamer verhaald dat Delabaye, die, gol\jlc men weet. in de Kamer ernstige bo schuldi pingen uitbracht, bij zijn verhoor door do commissie zich tot algemeenheden bepaalde en slechts een oud-afgovaardigde van Ariège en een overleden oud-minister van landbouw by name wist op te geven. Iiy zoide goene stoffelijke, maar alleen zedelijke bewijzen te hebben, doch weigerde zich ook over deze laatste uit te laten. Hy noemde eonige bank instellingen, waar men bewyzen zou kunnon vinden en stelde aan de commissie eene lyst ter hand van verschillendo vragen, welke zy a?n de getuigen zou kunnen doen. Het heeft de verwondering der commissie gewekt, dat verzuimd is de stukken, welke by baron De Reinach aanwezig waren, to vor- zegelen. De minister Ricard erkende dit ver zuim. Waarschynlyk Zal dit feit tot eone interpellatie in de Kamer van Afgevaardigden aanleiding geven. De commissie heeft Antonin Proust ge hoord. Doze kwam op tegen de beschuldiging, waaraan hy ten doel stond, en vroeg oen grondig onderzoek. Den minister Ricard is machtiging gevraagd om konnis te nemen van do procosstukken, by den rechter van instructie aanwezig. Verder wenschte do commissie, dat de Regeering een onderzook zou instollen naar de oorzaak van het overlyden van baron Do Reinach. Ingeval van gewelddadigon dood zouden zyne nagelaten papieren onderzocht moeten worden. Ten slotte vroeg zy don minister machti ging om Druraont, die thans zyn straftyd in de gevangenis volbrengt, voor zich te doen verschynen. Ook Lavortujon heeft bedankt voor het li lmaatschap der enquête commissie. Duitsolilciiid. De politie te Berlyn heeft bepaald, dat alle blieven, welke aan den anarchist Leinert ge adresseerd worden, onderschept zullen worden. Zy zullen aan den rechter van instructie tor hand worden gesteld, die ze waarschijnlijk zal openen. Do staatssecretaris voorElzas Lotharingen, Von Puttkammer, zal binnenkort vervangen worden door den heer Koellen. Graaf Caprivi heeft in zyne groote rede in den Ryksd&g bewezen, dat Dnitschland in 1870 den oorlog niet onvbrmydelyk heeft ge maakt en geeu preventieven oorlog heeft gevoerd. Stellig verzekerde hy, dat ook in het vervolg Duitschland geen preventieven v- "1 voeren en dit fredeelte van ziine rede is overal met voldoening ."c.nomen. Minder indruk heeft gemaakt wat hy ter verdediging der L-gerorganisatie zeide. Er is niet uit op te maken, waarom de nieuwe lasten hot ryk worden opgelegd, terwyi de politieke omstandigheden niet zyn veranderd. Ook de naaste toekomst ziet do rykskanselier niet duister in; hy vertrouwt op do vredes gezindheid van den Czaar maar misschien krygt de anti-Duitscho party de bovenhand en wordt zy sterker dan de Czaar. Op zyne bondgenooten kan Duitschland rekenen maar het moet kunnen vertrouwen op eigen kracht, zelfs in een oorlog met dubbel front. Zoo iets heeft men indortyd van Von Bismarck ook gehoord. Dat het Duitsche gouvernement vooreerst geen oorlog verwacht, blykt voldoende daaruit, dit het wil overgaan tot eene ingrypende reorganisatie van het leger; maar een al te groot vertrouwen in het behoud van den vrede kon graaf Caprivi niet uitdrukken, terwyl hy een ontwerp tot versterking van het leger aanbeval. Misschien is hy daarby wel w.it ver gegaan. „Wannoor hy zegt," zoo schryft een Berlynsch blad, „dat de Duitsche armee hare „suprematie heeft verloren, dat alle vroegere militaire ontwerpen slechts lapwerk zijn geweest," dan kan men, in weerwil van andere verklaringen, zich niet onttrekken aan den indruk, dat do groote veldheeren en be kwame generaals, welke die wotten voldoende achtten, stumpords zyn geweest, die Duitsch- lands weerkracht verwaarloosden. En aan het hoofd van die militairen stond Von Moltke." Op do Duitsche begrooting voor buiten- landsche zaken is 11,000 M uitgetrokken voor de geschenken, welke do keizer tydens zyn vorblyf te Londen gaf, en een ander be drag voor de kosten van reprosentatie, welke door het Duitsche gezantschap by dezelfde gelegenheid werden gemaakt. In den Rijksdag verwacht men de vonverping dezer aanvragen. By de Rijksdag verkiezing in het Marki- sche district Arnswald is do bekendo antisemiet Ahlwardt gekozen met 4133 stemmen. Deze uitslag baart in staatkundige kringen veel opzien. Ahlwardt zit op dit oogenblik wegens laster in de govangonis. Aanstaandon Dinsdag zal hot groote proces wegens zyn bekend artikel „Judenflinten" aanvangen. Dit artikel, waarin hydoondeug- doiykhoid van de door de wapenfabriek Lüwe geleverde geweren betoogde, leidde tot eone aanklacht wegens boleediging van den minister van oorlog cti het officierscorps. Do „Köln. Zeitung" constateert dat Bis marck in de Emser depoche slechts twee ver anderingen heeft gemaakt. Von Bismarck liet in de eerste pTaats weg de woorden, dat het verzoek van Bonedetti „auf zuletztsolirzudring- liche Act" gesteld werd, e.i schreef verder, „dass S. M. den Botschafter nichts weiter zu mitteilen habe", terwyl in plaats van „mittei- len" „sagen" had gestaan. Het blad acht deze veranderingen eerder eone verzwakking dan een verscherping van den oorspronkelyken tekst. Italië. In de gisteren door de Kamer van Afgo vaardigdon gohouden zitting hebben Poussini on Colassini interpellation aangekondigd over onbehoorlyko bemoeiing der regeering met do laatste verkiezingen. Prinotti zal de regeering interpelleeren over de oprichting van eene depot- en consignatiekas. Do voorzitter Zanardolli aanvaardde gisteren zyn post met eeno rede, welke zeer werd toegejuicht. België. De Belgische minister van financiën ont ving eergisteravond 28 gedelegeerden der munt-conforentie aan zyn disch (o. a. ook den Nederlandschen afgevaardigde, den heer Van den Berg). Mevr. Beornaort was de eenige aanwezige dame. Do Noord-Amerikaansche afgevaardigden ter munt-conforentie doden gisteren de vol gende voorstellen lo. horstel van eene vaste waarde van het zilver in verband met do waardo van het goud, en 2o. gebruik van de beide metalen voor het geld. Dat resultaat zou kunnen worden verkregen door afschaffing van alle belemmeringen, welke de wetten thans stellen op het aanmunten van zilver en by vaststelling van eene vaste waarde-verhouding tusschen beide metalen. De gevolgen zouden dus zyn: herstol van do vrye aanmunting: vaste waardeverhouding der beide metalen voor hel. ruilmiddel, en vast stelling van oen gelyk recht als muntloon. De heer Ottomar Haupt heeft aan de con ferentie overgelegd eeno raming van den munt- voorraad in do geheelo wereld en eene raming van den zichtbaren voorraad d°r laatste 3 jaren, vergezeld van een oveizicht van den toestand der voornaamste banken op 30 Sept. 11. Daaruit blykt dat de voorraad van 1889 1891 met 1400 millioen franken is vermeer derd, en dat or sedert eene vermeerdering met 861 millioen plaats had. De productie in de eerste drio kwartalen van dit jaar bedroeg 390 millioen franken. De heer Ilaupt geeft verder eene raming van den oorspronkelyken pry's van het zilver en stelt dezen op 1 s. 5 p. a 2 sh. het ons fijn zilver; do zuivering kost slechts 21/, sh. De balans van het zilver voor de laatste 4 jaar, door Haupt opgemaakt, geeft voor 1892 de volgende cyfers: naar het Oosten gezonden 1,800,000, aankoop door de Ver Staten 1,6S0,000, muntslag in Europa 213,000, id. in Japan 230,000, id. in andere landen 52,000, in Mexico gebleven 75,000, industrieel gebruik 600.000; totaal 4,650,000 KG. De gemeenteraad van de Brusselsche voor stad Ixelles heeft met algemeene stemmen den wensch uitgesproken, dat alle afgevaar digden van Brussel de invoering van algemeen stemrecht zouden voorstaan. Gr'Kit'Bx'itamilë, Het besluit der regeering om Swaziland ter inlyving over te laten aan de Transvaal, bo stempelt „the Pall Mall Gazette" als eene edel moedige gerechtigheid der Engelschen jegens de Boeron. Reeds lang, zegt het blad, hadden de Transvalers hunne zinnen op Swaziland gezet, en hoewel zy er geen rechtstrocksch voordeel van zullen trekken, kan men hun verlangen naar dat gewest billyken, daar het geheel binnen hunne grenzen ligt, terwyl er geldige rodenen zijn ten gunste der inlyving, zoowel van ,sentimentoelen als van politiekon aard. Daarby komt dat de Boeren aan do Engelschen roods verscheidene concession hebben gedaan, ten einde op dit stuk hun zin to krijgen. Zy gunden don lieer Rhodes zyn spoorweg naar Pretoria; zy staakten den „trek" naar Mashonaland; zy teekenden de conventie van 1890. En nu allo uitbreiding noordwaarts hun is afgesneden door 's heeren Rhodes' maatschappy, biedt Swaziland hun inderdaad de eenige nog overgebleven gele genheid om zich wat lucht te maken. Een en andor, zegt „the Pall Mall", is voor ons reden genoog om aan president Krugers ver langen onder zekore billyke voorwaarden te gemoet te komen. Officieus wordt gemold dat de Britsche regeering de ontruiming van Uganda door de B.-itsche Oost-Afrika-Maatsehappy op 31 Maart niet zal beletten, maar eeno expeditie zal zondon om te onderzoeken of hot land voor Engeland behouder, kan blyven. De „Standard" ziet daarin oen bewys, dat Uganda niet ont ruimd zal worden. De Londensche anarchiston zullen Zon dag eene byeonkomst houden op Trafalgar- square om te protesteeren tegen do uitlevering van Francois. Do politie maakt hiertegen geone bezwaren en men gelooft ook niet, dat er wanordelykheden ontstaan zullen. Koningin Victoria zal einde Maart naar Florence gaan en daar vyf weken blyven. Portiiffal. "Wegens moeilykheden, welko men by de kabinetswijziging ondervindt, zal het ministerie waarschynlyk in zyne tegenwoordige samen stelling in de Kamer verschynen. De nieuwe bezuinigingen op do begrooting van financiën zyn nog niet voo-goed vastgesteld. Volgens de dagbladen heeft men daarby niet het oog op verminderingen van de bezoldiging der ambtenaren en evenmin op do ronte der staatsschuld. Oostenrijk-Hong.-iMona i-oh Aan den nieuwen minister-president Wee- kerlo is to Buda-Pesth eene hulde gebracht door 4000 personen, voorafgegaan door 2000 fakkeldragers. Weckerle dankte en zeide dat het steeds het geluk van Hongarye was go- weest, dat het do beginselen der democratie en van het liberalisme gevolgd heeft. Het burgerlyke element was geroepen, alle lagen der Hongaarsche maatscbappy voor het wel zijn des lands tot elkaar te brengen. Hiertoe wilde by, de minister, steeds in do eerste plaats modewerken. Na deze woorden klonk er een herhaald gejuich voor den koning en voor Weckerle. De Orstonryksche Kamor van Afgevaar digden he°f> gisteren de beraadslaging over de Staatsbegrooting voortgezet. Do jong Czechen verklaarden dat de be noeming van een minister voor Bohemen hun onverschillig is. vascha betuigdo zyneingeuomc-nheidmet de verklaring van graaf Kalnoky ten opz;cbte van Rusland. In do gisteron door de Hongaarsche Kamer gehouden zitting ontstond tusschen Andreansky en den voorzittor eene woorden wisseling, welko tot een heftig tumult aan leiding gaf en do schorsing der zitting nood- zakelyk maakte. By de hervatting der zitting verkeerde de Kamer nog rn groote spanning en het was alleen door tusscbenkorast van Weckerlé, dat graaf Apponyi het woord kon voeren. Doze betwyfelde of de Regeering in staat zou zjja hare beloften na to kamen. Het tegenwoordig programma dor liberale party zal eene doode letter blyven. Niettemin was hy van ineoning dat, indien do Regeering zich aan haar pro gramma houdt, de goostelykheid geene uitvoe ring zou goven aan hare bedreiging «et be trekking tot de kerkelijke politiek. Rusland. Te ICrakau staat een Pool terecht, die aan de politie te St.-Petersburg vorzonnen mede- deelingen gaf over een aanslag op den Czaar en daarby bepaalde personen als modeplich- tigen aanwees. Do man meende langs dezen weg eene groote belooning te verwerven. Te St-Petersburg is overleden de Rus sische roraanschryvor Kljusehmkow, eon in zyn land zeer bekend man, van wiens werken er ook in het Duitsch en Fransch zyn ver taald. Hy was redacteur van de illustratio „Niwa" eu werkte vroeger een tyd lang samen met Katkow. De St.-Petersburgsche pers is eenerzyds zeer ingonomen met de benoeming van generaal Von Worder tot Duitsch gezant aldaar. Inde keuze van dien bekwamen en in Russische kringen hooggoachton veitegenwoordiger ziet zy een goed teoken voor do betrekkingen tusschen beide ryken. Anderzijds is baar oor deel niet gunstig over de troonrede van den Duitschen keizer. Zoo zegt o. m. de „Nowosti", dat de troonrede op eene donkere toekomst wyst; met het oog daarop troost hot blad zich dat Rusland en Frankryk onafscheidelyk verbonden zyn. Turlctjo. De Turksche ministor van oorlog heeft oenige bepalingen gemaakt betreffende het huwelyk van officieren. Luitenants mogen slechts ééne vrouw hebben, kapiteins tweo vrouwen, luitenants kolonels drio. Kolonels en generaals mogen er vier hebben, dat is het hoogste aantal wettige vrouwen, dat erken-l wordt. Bulgaryo. Hoewel do Russische regeering dikwyis heeft to kennen gegeven, dat zij het ondank bare Bulgarije aan zyn lot wil overlaten, heoft zy indirect toch steeds zich in do zaken van het vorstendom gemengd. Mag men een bericht gelooven van de „Daily Telegraph," dan is den Russischen ambassadeur te Konstantinopol gelast, aan d© Porto to verzoeken, tegen de Bulgaarsche leening te protesteoren, omdat het artikel, waarby de Liinderbank wordt gemachtigd, by insolventie van Bulgarije, de exploitatie ovor te nemen der havens van Varna en Burgas, oene schending zou zyn van hot tractaat van Berlyn. Hot moet dan ook wel ergernis wekken te St.-Petersburg, dat do Vazalstaat Bulgarjje, die door een niet erkenden vorst wordt ge regeerd en voortdurend blootstaat aan Rus sische aanslagen, op de Europeesche geld markt meer vertrouwen geniet dan het machtige Rusland met zyne „onuitputtelyke hulpbronnen." Het js ovonwol niet waarschynlyk dat de Porte zich zal laten bewogen, tegor. de laatste Bulgaarsche leening to protesteeron, daar het vorstendom reeds andore, hoewel veel kleinere loeningen voor spoorwegen zelfstandig heeft gesloten, zonder dat daarop te Konstantinopel aanmerkingen zyn gemaakt. Amerika, Ministor Blaine zal den winter in Zuid- Californië gaan doorbrengen. Volgens zyn ge neesheer wekt zyn gezondheidstoestand ern stige bezorgdheid; do ziekte, welko de her senen aangetast heeft, veroorzaakt dikwyis koortsaanvallen, welke met ylen gepaard gaan. De gemeenteraad van Homestead heeft verklaard dat do financiën der stad in slechten toestand verkeeren, daar do belastingen ge durende de werkstaking niet geïnd konden worden. De „Times" ontvangt uit Philadelphia het berichtlat vele siaa'sriet-rrrjen b.v.en arbeid moeten beperken en de loonon belangrijk zullen moeten verlagen.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 18