DAGBLAD. 11 10052 Maandag 28 November. A®. 1822. iDeze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en feestdagen, uitgegeven. Vijfde Blad Feuilleton. Md alleen maakt niet gelukkig. EIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. afzonderlijke Noiumers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Tan 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer/"0.17J. Orootero letters naar plaatsruimte. Voor het inc&sseeren buiten do stad wordt f0.05 berekend. Leiden, 2fi November. De afdeeling Leiden der Ned. Maat- cbappi) v<>or Tuinbouw en Plantkunde hield bet Loge-gebouw eene gewone ledenver- adering. Nadat de notulen waren gelezen en oedgekeurd, deelde de secretaris mede dat igekomen was het rapport der commissie •oor beoordeeling der door de Maatschappü lilgescbreven prijsvraag. Dit rapport werd, venals het ingekomen programma der Haag- che Rozententoonstelling, ter inzage der eden gesteld. De heer E. Th. Witte bracht nu rapport ut over de Algemeene Vergadering derMaat- chappfli welk rapport met algemeene stem men werd goedgekeurd. Aan de orde kwam toen de bespreking der jroote Voorjaars-Tentoonstelling. De voorzit ter deelde ze9r uitvoerig mede, welke pogin gen door het bestuur waren aangewend, om ;ene gemeente-subsidie voor deze onderneming !e verkrijgen. Niettegenstaande alle aange wende pogingen, had het bestuur toch geen succes gehad, daar de Gemeenteraad de ge vraagde subsidie had geweigerder bleef het bestuur thans niets anders over, dan voor te iiellen do groote tentoonstelling niet te doen lioorgaan. Na eene zeer korte discussie word lit voorstel met algemeene stemmen op eene na aangenomen. Onmiddellijk na de aanneming van dit voor stel werd het denkbeeld geopperd, om bet plan van eene tentoonstelling niet geheel te laten .aren, maar in eono andero zaal eene tentoon stelling op kleinere schaal te organiseeren. Dit voorstel werd aan alle zijden bekeken en ten slotte aangenomen, terwijl eene commissie werd benoemd om een ontwerp programma te maken. Er zal dus in het voorjaar van 1S93 toch eene tentoonstelling te Leiden plaats vinden. Aan het einde dor vergadering stelde een der leden voor, dat de afdeeling een schrijven dankbetuiging zou lichten aan den beer t. M. De Laat de Kanter, burgemeester van Leiden, voor de pogingen, door hem aangewend om aan de afdeeling de gevraagde subsidie voor hare groote tentoonstelling te verleenen. Dit voorstel werd met luid applaus zonder hoofdelyke stemming aangenomen. De voorzitter bedankte nu den heer Hemerik voor zjjne ingezonde Cyclamen met monstreuse tloem en sloot daarna de vergadering. De kerkelijke verkiezingen te Valken burg hebben tot uitslag gehad, dat is her benoemd als ouderling de heer A. Oosterlee, als diaken de heer C. VarVevisser, als kerk voogd de heer Joh. Binnendijk Dz. en als notabel de heer D. Binnendijk Dz.voorts is ter voorziening in eene vacature als notabel gekozen de heer J. Vermeer. Ds. N. De Jonge, te Brussel, heeft voor het beroep naar de Ned.-IIerv. gemeente van Woubrugge bedankt. Amsterdam heeft een nuttig burger verloren in den heer F. H. Stamkart, die dezer dagen aan Aziatische cholera overleed. De gestorvene was een zoon van wijlen prof. Stamkart en oefende met groote bekwaam heid het bedrijf van chronometer- en hor logemaker uit. Onder zijne vakgenooten was hij algemeen geacht en velen hunner-hebben eene degelijke opleiding aan den heer Stam kart te danken. (Hbl) Mr. J. Van Walré, vice-president der arr.-rechtbank te Utrecht, mocht Donderdag den dag herdenken, waarop hij 25 jaren geleden tot lid dier rechtbank benoemd was. Mr. Van "YValré heeft dien dag ondervonden, in welke hooge achting h\j bij zijne stad- genooten staat als ambtenaar en als mensch. Do Staatscourant bevat het verslag van het examen tot toelating als cadet in 1892 tot de Kon. Mil. Academie. Er hadden zich 256 adspiranten aangemeld; 10 hunner zagen van het examen af of trokken zich na het schriftelijk gedeelte terug. Bjj het geneeskundig onderzoek werden 44 cand. ongeschikt bevon den, zoodat door 202 adspiranten aan beide gedeelten van het examen is deelgenomen. Van dezen hebben 76 aan de vereischten van het examen voldaan6 van hen hadden met goed gevolg het examen afgelegd voor adel borst bij de Kon. Ned. Marine. Drie gaven de voorkeur aan eene plaatsing als cadet. By koninkiyk "besluit is H. Lauer, te Arnhem, met 1 Dec. a. s. benoemd tot school opziener in het arrondissement Apeldoorn. Aan den op wachtgeld gestelden conser- veerder van eiken- en andere houtwaren, C. Von Meyenfeldt boven het hem toegekende wachtgeld van f 500 'sjaars, een pensioen verleend, ingaande den lsten October 1892, ten bedrage van f 85 'sjaars. Met 1 Dec. a. s., de titel verleendvan district-inspecteur der spoorwegdiensten aan O. R. J. Viveen, J. S. A. Noordendorp, J. II. A. Ilanckar, W. D. Eeltjes, J. J. Brutel de la Rivière, J. J. Hoogenboom, J. Van Leeuwen Jr., M. Buyze, B. De Jong, B. P. Bilheimer, A. R. Witkop en P. G. J. Joosten, thans Rfiksop- zieners op de spoorwegdiensten; en van ge neeskundig inspecteur der spoorwegdiensten aan: ar. J. M. Van 't Hoff, W. H. L. Borger- hoff Mulder en dr. A. H. Kuyper, thans Ryks- opzieners op de spoorwegdiensten, speciaal belast met het toezicht op de middelen tot het verleenen van hulpby spoorwegongelukken. Gemengd Nieuws. In den afgeloopen nacht heeft het sterk gevroren; de slooten waren heden ochtend met een vrjj dik ijslaagje bedekt. By den veehouder Oppelaarin den Kas Polder, on'der de gemeente Alkemade, zyn onder het vee gevallen van mond- en klauwzeer voorgekomen. „Do „M a r t h a-S t i c h t i n g" t o A 1 f e n aan den Ryn beklaagt zich over te groote medewerking van de bladen. Wat toch is het geval: In de maand Juli kwam het be richt, dat de stichting een legaat groot/"5000 zoude ontvangen, en dadelijk kon men dit bericht in alle couranten lezen. In zyn blaadje van October deelde het bestuur de ontvangst van die 6000 mede en dadelyk ging het bericht door heel ons land in byna alle cou ranten, dat weder f 5000 was ontvangen. „Ach, arme, de f 5000 waren al weer lang verbruikt," zegt het bestuur, „wat wy, daar wy minstens f 5000 per 2 maanden noodig hebben, mededeelen, opdat velen, die ons wellicht met het Kerstfeest willen verrassen, niet zullen denken: de „Martha-Stichting" heeft het niet noodig, want wy kunnen tegen den winter heelwat gebruiken, wat een ieder best kan begrypen, dje bedenkt, dat ons gezin straks 250 kinderen en 20 volwassenen telt." Er zyn noodig 250 HL. aardappelen, 1500 HL. cokes, 40,000 turven voor den winter, behalve de balen erwten, boonen, gort en ryst en 1000 KG. brood per week, en als ieder kind 4 stuks kleedoren van elk heeft, dan is dit 1000 stuks. Wellicht brengt die mededeeling er velen toe, de „Martha-Stichting" een vroolyk Kerstfeest te bozorgen. Het Leger des Heils zal dezen winter „voedingsdepots" openen, in Amster dam en Rotterdam, waar kinderen van min- gegoeden voor één cent een ontbijt zullen kunnen krijgen, bestaande uit een kop warme koffie en eene snode brood met boter of stroop. Aan volwassenen zullen stuiverskaartjes worden gegeven, waarvoor zy koffie en eene boterham of een bord soep, havermeel, gort of warme u elk zullen kunnen bekomen Vor der zal het Leger des Heils nog in dezen winter „stuivers-shelters" openen, welke om vyf uren geopend zullen worden en waar ieder, die een stuiver betaalt, een nacht onder dak kan komen, voor een tweeden stuiver avondeten en voor een derden stuiver een ontbijt zal kunnen koopen; aan hen, die ook niet één stuiver meer bezitten, zal de gelegen heid worden gegeven door eenig werk nacht- verbiyf en zoo hy wil avondeten en ontbijt te verdienen. Gistermiddag viel te Amstordam een glazenwasscher, die aan de derde verdie ping van een huis op de Nassaukade by de Raampoort werkzaam was, achterover van zyne ladder op de steenen. Hy werd voor dood opgenomen en het bleek dat hy eene rib ge broken had en zeer levensgevaarlijk gekneusd was. Per brancard naar het gasthuis vervoerd, bleek by aankomst dat hij reeds den geest had gegeven. Gisteravond omstreeks half- tien werd te Amsterdam brand ontdekt in eene winkelkast van de stofFeerdersfirma Gescher en Kemper, Nieuwendyk, by de Gra venstraat. Daar de winkel gesloten was, trapte een brievenbesteller, die juist voorbyging, de spie gelruiten in en bekwam daardoor eene wond aan het been. Daar het op dat uur van den avond zeer vol was in de straat, was spoedig eene groote menigte nieuwsgierigen byeen, welke zelfs de brandweer belemmerde het huis te naderen. Niet dan met groote moeite werd oene slang op do Vechtleiding aange bracht en daarmede het vuur gedoofd. Ook de sterke politiemacht, welke terstond aan rukte, had veel moeite het publiek op zulk een afstand te houden, dat do brandweer kon werken en de slangen niet vertrapt werden. Te Taylor, in Pennsylvania, is Maandag avond in eene kolenmijn brand ont staan. Do kolendelvers namen de vlucht, maar veertien werden door rook en gas bedwelmd. Zy werden echter, ofschoon in bewusteloozen toestand, aan de oppervlakte gebracht. Van zeven werd niet verwacht dat zy in het leven zouden blijven. By eene poging om de vlammen lo blusschon, werd nog een aantal werklieden bedwelmd en moest uitgedragen worden. Vyf van hen zullen, naar men vreest, er het leven by inschieten. Hot bier verbruik bedroeg in Pruisen in 1S90—'91 33,769,000 hectoliter of 87.S liter per hoofd. In Beieren was het 221.2 liter, in AVurtemberg 173, in Baden 103.2, in Elzas-Lotbaringen 63.4 liter per hoofd. "02 Welko oorzaken mejuffrouw Lizo bewogen liebben, tegen allo vroegere gemaakte af spraken in, Linau reeds thans te verlaten, 'lijkt niet uit den korten brief, in wolken rti bare moeder haar op Zondag bepaald »ertrek mededeelt. De vermoedens, welke 'tl mil door dit onverwacht vertrek zijn opge komen, waag ik niet aan het papier toe te 'ertrouwen, maar ik achtte mij verplicht u onmiddellijk van het verblijf der jonge dame 'o moeten kennisgeven, alsmede ook van taar voorgenomen vertrek uit Linau op aan maanden Zondag. U zult dezen brief naar ®i)ne berekening Zaterdag-morgen ontvangen daardoor in staat zyn een besluit te '-amen, of u wellicht nog Zaterdag een be- iMk op Linau brengen wilt." 'kon liet de hand zakken, waarin hjj den r,e' h'e'd. Hy kan niet verder lezende «"ara dansten hem voor de oogen. '-ze was nog in Linau, nog één dag ats, maar deze behoorde Egon. Wat gaf ■-J er om, of de dokter hem verboden had te stellen aan het nadeel, dat een lange rit zou kunnen opleveren? Hy moest Daar Linau, geene minuut meer wilde hij ongebruikt voorbij 'aten gaan. Lize in Linau! Zy had hem verpleegd in den bewusten nacht, haar lieflijk beeld had hy gezien, terwijl hij half bewusteloos neerlag; z y had met liefderyke, zachte hand zijne wonde verkoeld, had zich over hem gebogen en hem vol angst in de half gebroken oogen gezien. Zyn droom was dus inderdaad geen droom geweest! En hy had kunnen gelooven, dat Bertha zyne verpleegster geweest was! Een gevoel van niet te beschrijven tegenzin kwam by hem op, als hy aan Bertha dacht; haar beeld kwam hem in vervoerende schoonheid voor den geest, maar die schoonheid had voor hem geene bekoring meerzy trok hem niet aan, stootte hom integendeel af. Waarom had Bertha voor hem verzwegen, dat Lize zich in haar huis bevond? Zyzelve noch haar echtgenoot, noch hare schoonzuster, hadden ook maar even van dat verbiyf gerept. Haar neen, de kleine Klara had het wel gedaaneensklaps begreop Egon de raadsel achtige woorden, die Klaia by het afscheil- nemen snel tot htm gesproken had en waar aan door hem zulk een valsche uitleg was gegeven. „Een ander verlangt sedert dien verschrik- keiyken nacht, in welken zy den heer Von Einau zoo getrouw verpleegd heeft, hartelijk naar dezenrusteloos donkt zy aan hem, haar zyt gy het schuldig, dat u spoedig, in ieder geval vóór Zondag nog, naar Linau komt." Zoo ongevocr ha ICIara in der haast gesproken en om hem dit te zeggen, waszy opzettelyk teruggekomen. Bertha mocht niet hooren hetgeen zy zeide! Hoe helder en duideiyk ontwikkelde zich thans de geheole smadelijke intrige, door Bertha gespeeld! Maar nog was het tyd om dezo te verUdelen. „Voort, naar Linan!" Egon snelde naar den stal, de koetsier kon hem niet snel genoeg de paarden voor den lichten jachtwagen spannen; hy dreef hem aan tot den grootsten spoed, daar liet Egon voorkwam als ware iedere minuut, welke hy verloor, een onherstelbaar verlies. Voorwaarts! Hy ontnam den koetsier, die niet snel genoeg naar zyn zin reed, de teu gels; door de niet gewone aanraking met de zweep geprikkold, joegen de paarden in wil den galop voort en toch kwam het Von Einau voor als volgden zy een slakkengang. By vernies wing dreef hy de dieren tot grooter sp jed aan en eerst toen de verschrikte koet sier weer een weinig tot zichzelven kwam on schuchter zyn meester opmerkzaam maakto, dat de arme dieren geheel met schuim be dekt waren en dreigden te vallen, wanneer zy nog langer tot eeno zoo buiteogewono inspanning werden aangezet, bezon Egon zich hy had niet aan zichzelven en even min aan het gevaar gtdacht, waaraan hy zich door zyn onzinnig jagen had blootge steld. Slechts voorwaarts, snel voorwaarts wilde hy. De schuchtere opmerking van den koetsier herinnerde hem aan den plicht voor zich zelven te waken en zyn ongeduld te bo dwingen. Hy gaf de leidsels weder over aan den koetsier en 6poorde dezen niet meer aan tot het maken van meer spoed, hoe sterk hy ook verlangde snel het doel van de korte reis, welke hem eindeloos lang voorkwam, te bereiken. Daar lag het landgoed Linau, verborgen achter den kleinen, met houtgewas omzoom den heuvel. In een kwartier was het te be reiken, maar Egon moest zyn ongeduld bo- teugolen, hij moest zelfs den koetsier bevelen j de paarden minder snel te doen gaan; een I witte doek, met welke eene gracieuze, in i snellen galop dwars over het vela rydende amazone hem toewuifde, gebood dit. (TK. verv.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 17