H. J. JUNG, Vervolg der Ad verten tiën. AMSTERDAM. koordeinde 4 SU. Vraagt Prijscourant f-mn-*. - z»-rrj^ -g-> c-.-sv.rrTv - ~-tr -VTiraKfcPt-crc "i'twqyr: -^"r medeneraen. Wel zouden verscheidenen enkel uit nieuwsgierigheid komen, maar wanneer liet gesprokene zonder grooto kosten in prac tyk kon gebracht "worden (wo willen cn kunnen niet veel geld uitgeven voor proef nemingen) zouden wy het probeeren." Vergadering van de afd. Lelden van de 5ïa*tscliapp(J lol Bevordering der Bouwkunst. Deze vergadering word gehouden op Don dordag-avond jl. in het Nutsgebouw. Aanwezig waren 30 leden en 5 geïntrodu- ceerden. De kunstbeschouwing bestond uit de ant woorden op do prijsvragen van 189 L on uit de bekroonde antwoorden op de eereprysvraag 1892, welke door de Maatschappij waren uitgeschreven. Nadat de notulen voorgelezen en goedge keurd waren, kreeg de heer D. Yeilbrief het woord om zyne inzending, bestaande uit glazen, steenen en andere glassoorten van de heeren Honri Huinck en Alex. Imhofe to Rotterdam, te bespreken. De glazen „Falconnier-steenen" worden als gowono flesschon geblazen on in de meeste gevallen in nog warmen toestand gesloten. De daarin aanwezige lucht maakt hen tot een voortreffolyken isolator en sluit de koude, de warmte en het geluid af. De verbinding dier steenen is uiterst een voudig en geschiedt, als gewoon metselsteen, met kalkmortel, gips, enz. Voor uitwondigen bouw kunnen ook zekere gipssoorten, zooals Paryzer gips, aangewend worden. Do in de voegen ingelegde specie, vult de om den steen loopende gleuf, zoodat het geheel daardoor meer vastheid verkrijgt. Ingeval van herstelling moeten deze steenen met oen metaalvlechtwerk, in do voegen der steenon verborgen, ingelaten worden. Dit vlechtwerk is bij den uitvinder, den heer G. Falcounier, verkrijgbaar. BQ het bouwen van eene warande wordt eerst het vlechtwerk vastgemaakt en de werklieden voegen hierop de steenen als in een stuk ijzergaas (stramine) in, met vrij lating dor voor het venster bestemde plaats. Het metaalvlechtwerk wordt dan in do venster nissen uitgesneden en do kozijnen ingepast. Is de warande aan de hoekon met houten of ijzeren pilasters voorzien, zoo is dat metaal vlechtwerk onnood g en zijn dan slechts de daartusschen liggende vlakken of ruimten aan to vullen. Dit materiaal is tot versiering zeer ge schikt; do doorschijnendheid verwekt een aangenaam lichteffect. Om eene schilderachtige glasis te verkrij gen, is het zaak de oppervlakte der steenen met lyra, welko met rooden oker of andore standhoudende kleurstof wordt vermongd, to bestrijken. De steenen worden in elkon vorm en kleur vervaardigd. De opaal of melkglazen gelijken op marmer of half porselein. Van binnen go- zien gelijken deze stoonen als geschilderde glasruiten en van buiten gezien schijnen zij bij zon- of maanlicht als met glanzende pun ten doorwerkt. Door deze facetten, zoowel als andere dergelijke vormen, verkrijgt dit bouwmateriaal een voorrecht, dat niet genoeg to schatten is. Het licht dringt volkomen door zonder dat het mogelijk is er doorheon te zien; men bevindt zich alzoo achter oen doorzichtigen muur, zonder gezien te worden, en daar dit materiaal tevens het geluid belet, is men ook volkomen tehuis zonder buitenramen of gordij nen van binnen. Deze glassteenen zijn zeer geschikt voor stegen, doorgangen en tuinljes, en binnen de huizen als scheidingswanden van verschil lende vertrekken enz. Met succes kunnen zy gebruikt worden als men geen lichtkozijnen mag maken, welko bij buren uitkomen. Het gebruik dezer steenen by wintertuinen en wachtkamers is bijzonder aan te bevelen, daar do besparing aan brandstof zeer bedui dend is (ongeveer 50 pet.). Men heeft geen aanslag van uitwaseming der ruiten en geen plotselingen overgang van temperatuur te vreezen. Het gebruik er van is hoogst voorüeolig in badkamers, ztekenhuizon enz. enz. Het gemiddelde go wicht is 700 gram. Een vierkante meter bevat 50 stuks; do oiiis per stuk, zoowel boelen, halven als kwarten, is 25 cents. Do voorzitter d.uikta den heer Veil brief zoowel voor zyne inzending als voor zijne mededeelingen. De heer De Vries had eene flinke collectie filters ingezonden en besprak daarna in hoofd zaak de Chamberiand-filters, welke, aanbe volen door prof. Van Overbeek de Meijer, in staat zyn geheel bacteriologisch vr(j water te geven. Op de vraag van den heer Roem of deze filters ook scheikundig gezuiverd water konden geven, werd door den heer Klobbio geantwoord, dat alleen de bacillen door do bougies worden tegengehoudendoor het vullen met dierlgke kool, kan de -filter ook zooveel mogelijk organisch gezuiverd water geven. Dj heer Van Achterberg verklaarde daarop de inzending van de tentoongestelde glazen leiort en naamplaten en wees daarbij ook op oen stuk mergelsteen, dat in Limburg veel gebruikt wordt en daar don metselsteen veelal vervangt. Ingekomen was een brief van de Smeden- vei eeniging „Eensgezindheid", welke de mede werking dor afdeeling vroeg om te trachten verbetering to brengen in de positie dor werkbazen, ten eindo zooveel mogelyk gelegen heid te geven dat bij aanbestedingen, elk vak afzonderlijk wordt aanbesteed, om daardoor zekerheid te hebben dat dè aannemings sommen aan hen worden uitbetaald. De voreeniging „Bouwkunst en Vriend schap" had naar aanleiding van het verzoek der Smidsbazen veroeniging ook een schreven aan de afdeeling gericht, waarin de heeren L. J. Cohen en P. De Wilde aangewezen werden om deze zaak in do afdeeling te bespreken. Op voorstel van het bestuur werden do heeren W. C. Mulder en J. Van der Kamp uitgenoodigd om met de heeren Cohen en Da Wilde in de volgende vergadering advios over het vraagstuk uit te brengen. Tot leden der commissie, die do rekening en verantwoording van den penningmeester moet nazien, werden benoemd de heeren W. A. Van Lith on J. Room. Na afdoening dezer huisolyke zaken kreeg de heer N. M. Koning, van Amsterdam, hot woord ora zyne lezing over het beproevon van bouwmaterialen te houden. De hoer Koning begon met mede te deelen dat, hoewel dit onderwerp veel te uitgebreid was om dit op één avond te behandelen, hij ovenwei zou trachten eenig donkbeeld van het beproeven van bouwmaterialen to geven. Het beproeven der materialen kon mecha nisch en chemisch geschiedenin elk geval dient het antwoord to geven op de vragen van do mannon der practyk. De sprokor verdeelde zyne rede en besprak achtereenvolgens het hout, do verf, de me talen, in hoofdzaak y'zer, de bindmiddelen, de metselsteenen. Over het keuren van hout moest spreker kort zyn, daar dit geheel o? het gebied dor practyk thuisbehoort on overgelaten dient te worden aan do practici, daar het keuren ge heel geschieden moet naar de uiterlyke kon- teekenen. Als er evenwel sprake van is. het hout langs wetenschappelyken weg te keuren, dan is dat veelal het goval als hot eene kunstbewerking ondergaan heeft, welke hot hout in staat moet stellen minder aan ver wering te doen onderhevig zyn. Dit geschiedt langs den chomischen weg. De draagkracht van het hout kan men natuur lijk ook bepalen en dit geschiedt dan volgens de methode van het yzer. Het onderzoek der verfstoffen is meestal gthoel chemisch; slechts eene onkole maal wordt het dekvermogen gevraagd, hetgeen alleen door een verfproef is uit te maken; d. i. een bepaald oppervlak wordt geverfd en gewogen hoeveel daartoe gebruikt is. Het chemisch onderzoek wordt gedaan op do vorvalschingen, hetgeen echter bij samen- gemengde, aangemaakte verven uiterst moeie- lyk is, daar niet altijd is uit te maken of hot eene vervalsching of eeno noodige bij menging is. Aangemaakte verven moeten natuurlijk eerst ontdaan worden van de olie. Het onderzoek der metalen kan zoowel mechanisch als chemisch geschiedendoch voor do practyk is gewoonlyk het mechanisch gedeelte het meest van belang. De proeven omtrent vastheid moeten in verband staan met uitrekbaarheid en elasti citeit. Buigproevcn, drukproeven, ssiosdproeveii. valproeven hebben alle hunne eigenaardigo voordeden en worden genomen al naargelang het materiaal in de practijk aan dievorschil- lendo eischen moet voldoen. Onder den naam bindmiddelen verstaan wy die stoffen, welko moeten dienen om verband te krijgen tusschen de te gebruiken bouw- steenen. Du meestgebruikelyke bindmiddelen in ons land zyn weer van tweeërlei aard, nl. die, welke verharden onder den invloed van do lucht, zooals steen- en schelpkalk, en die, welke verharden door het vormen tusschen kalk (magnesia) en aluinaarde, en daar dit geschiedt onder den invloed van toegevoegd water, wordt dit hydraulische mortel genoemd. liet onderzoek der luchtmortels geschiedt meercndeels langs chemischen weg, aangezien het verhardingsproces gewoonlyk zo» lang zaam verloopt dat oen mechanisch onderzoek naar de mate dier verharding te lang zoude duren om bruikbare cyfers te verkrygenjuist door hot langzaam voortschryden van dat ver- hardingsproces in de lucht, is men er toe gekomen feitolyk in de practyk byna nooit van een zuiver luchtmortel gebruik te maken, doch metselt men gewoonlyk in de lucht mot gemengde hydraulische en luchtmortels. Het chemisch onderzoek tusschen deze is dan ook in de practyk niet vol te houden, daar men weet dat zuivere, d. i. onvermengde schelpkalk, door haar gehalte reeds hydrau- liscbo eigenschappen heeft. liet onderzoek van schelp- en steenkalk geschiedt door het bepalen van het gehalte. De hydraulische bindmiddelen moeten ge splitst worden in die, welke in do natuur worden gevonden, dan reeds alle deelen be vatten om hydraulisch te werken en slechts behooven actief gemaakt te worden door het to branden, en in die, welke slechts in hoofd zaak do benoodigde stoffen bevatten, terwyl de rest er by gemengd moet worden. Het chemisch onderzoek van het kunst product Portland-cement wordt zelden ver langd. De natuurproducten eischen gewoonlyk een chemisch onderzoek om uit te maken of alle elementen en in welke verhoudingen aanwe zig zyn. Het mechanisch onderzoek is in hoofdzaak voor alle hetzelfde. Het bepaalt het volume-gewicht, het volume- meten, het gloeiverlies, do vochtigheid, den bindtijd en de naalrlproef; verder do fijnheid van maling enz. De bouwsteenen zijn tesplitscn in natuurlyke en kunstmatigo, doch liet onderzoek is het zelfde ook worden hieronder gerangschikt dak pannen, vloertegels, bestratings materiaal enz. Het chemisch onderzoek valt hier geheel op den achtergrond op. wordt slechts verlangd om uit to maken of er by de materialen ook oplosbare stoffen zyn. Het mechanisch onderzoek omvat het soortelyk en volumcgewicht, poreusheid en woerstand tegen vorbryzeling. Deze voordracht word opgehelderd door tcekeningen en photographieën, zooals ba lansen, slag-apparaten, persen, enz.; door verschillende toestellen, als naald apparaat met ring en bakje, en ook door verschillende monsters cement, welke aan proeven bloot gesteld geweest waren; verder door verschil lende zandsoorten, enz., enz. Velen maakten gebruik van de vergunning om den spreker eenige vragen te doen, welke deze afdoende beantwoordde. Do voorzitter sprak uit aller naam toen hy den geachten spreker dank bracht voor zyne voordracht, welke met de grootste be langstelling was gevolgd, en hoopte dat deze lezing niet alleen ten goeae zoude komen aan de aanwezigen, maar ook aan hot proef station van bouwmatorialen van de heeren Koning en Bienfait. v. a. INGEZONDEN. Valsche Dculralllelf. De afdeeling Leiden van den Bond van Neder- landscho Onderwyzers heeft nog wel met algomeene stemmen geprotesteerd tegen het onderzook, door don gemeenteraad van Sloch- teren ingesteld omtrent de socialistische of radicale gevoelens van sollicitanten naar eene onderwyzersbetrekking, die dit College te ver geven had. Dit onderzoek wordt in het protest genoemd: „eono aanranding van de politieke vryheid der onderwyzers." De afdeeling Am sterdam protosteerdo op gelijko wijze, doch biykbaar tegen den zin van de meerderheid in haar bosluur. Dit iiericbt scond reeds eenigo dagen gele den in do bladen vermelden is er nu niemand on; tegen dit onzinnige protest eon tcgen- protest tn late,: heoren ?- Niemand oin aaft Je toonen dat dit protest borust op valscl^ gronden? Voor don Staat zijn alle burgers gelyt onverschillig welke hunne overtuiging zy op godsdienstig, staatkundig of maatschappen gebiedmaar wat voor don Staat geldt, geldt niet voor de gemeente. De heeren onderwyzers van den Bond heb ben den regel van drieën opgezetde gemeente staat tot den sollicitant, geiyk de Staat tot den examinandus die de akte wenscht; maar hunne rekenkunst houdt hier geen steek; zjj deugt voor de school, niet voor het levon. Immers in den Staat zyn alle richtingen vertegenwoordigd; in de gemeente heeft in den regel eene bepaalde richting of godsdien stige gezindheid verreweg do overhand. De Staat vraagt enkel naar bekwaamheid. U het bewys daarvan geleverd, dan moet do bevoegd heid om te onderwyzen worden toegekend Allen zijn dan benoembaardat is de politieke vryh9id van don onderwyzer. Maar allen be hoeven niet te worden benoemd: dat is de vryheid der gemeenteraden, die er tegen over staat. Ot zou men eene katholieke gemeente het rocht willen ontzoggon om een geloofsgenoot tot onderwijzer te benoemen? Zal eene ge meente, waar de meerderheid bestaat uit socialisten, ooit op het denkbeeld komen een geloovig katholiek als onderwyzer aan te stellen? Zij die dat zeggen houden geene rekening met do werkelijkheidzy redoneeren tegen beter weten aan. Dat kan ook do be doeling van den wetgever onmogelijk geweest zUn; zoo niet, dan had hy het aan den Staat overgelaten, de onderwyzers in de verschillende gemeenten te benoemen. Wat van don gomeentoraad van Slochtoren is openbaar geworden, datzelfde geschiedt of behoort te geschieden in iederen gemeonteraad Het votum van den Raad is do resultante der meeningen van de individueele leden;en die leden zyn geen denkbeeldige wezens met ideale neutraliteitsbegrippen, maar mensclien van vleesch en bloed met eene overtuiging en volgens die ovortuiging brengen zy nood zakelykenvys hun stem uit op hem, die hunno kinderen diezelfdo overtuiging zal inprenten of althans niet zal trachten die o\ertuiging aan het wankolen te brengen. Doon zy dit niet, zoo verzaken zij hun plicht, dan ban dolen zy als do vader, die zegt„ik leid een geregeld leven, omdat ik niet an jers kan ei wil; mijn zoon leidt een ongeregeld leven omdat hij niet anders kan en wil. Er is niets absoluuts; wie zal zeggen wat beter is, zijne opvatting van het leven of de myne? Ik mag hem derhalve daarin niet tegengaan." Of als de kiezer, die zou zeggen: „Wat ik voor goed houd, mag ik een ander niet opdringen. Ik vraag niot naar de politieke ovortuiging van bem, wien ik de hoogste belangen van den Staat moet toevertrouwenik vraag uitslui tend naar bekwaamheid." Zulk eeno neutra- litoit, zulk oon op zyde-stellen van hetgeen men zelf voor goed en waar houdt, is öf misdadig, Of ongerymd. Er is eeno ware vryheid, die door wyze beperkingen de grenzen bepaalt, binnen welke een ieder vryelyk en ongestoord zich mag bewegen; en er is eene valsche vryheid, dio bandeloosheid predikt, die de min gunstige conditiën van den eenen stand eenvoudig overbrongt op do schouders van den anderen. Zoo is cr ook eene ware neutraliteit, die het gevolg is, niet van veel weten, maar van veel nadenken, en hare vrucht is de verdraagzaamheiden er is eeno valsche neutraliteit, die, eigen meening op z\Jde stellend, lydelyk toeziet dat do grondslagen worden öndermynd, waarop de maatschappij borust. Zy is aan dat ondermynen mede plichtig; zy is de tweelingzuster van de onverschilligheid. Laudator tewporis acli. Do TREEËN van deze zoo gunstig bekondo firma, opgericht 1764, zyn verkrijg baar bij 6768 15

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 10