Gemeenteraad -van. Leiden. Zitting van hedennamiddag te 2 uren. Voorzitter: de heer De Laat de Kanter, Burgemeester. Tegenwoordig de heerenDe Sturler, Dek- huyzen, Zillesen, Drucker, Zaayer, Verhev Van Wyk, Van Lidth de Jeude, Fockeraa Andreco, Van der Breggen, Van Reenen, Le Poole, Verster van Wulverhorst, Van Hoeken, Cock, Tieleman, Kootser, De Vries, Zaalberg, Hasselbach, De Goeje, Kaiser, Was en Siegen- beek van Heukelom. Afwezig met kennisgeving do heeren: Juta, Du Rieu en Van Hamel, wegens ziekte, als mede de heer Dnossen, wegens afwezigheid uit de stad. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat waren ingekomeneene missive van dr. W. N. Du Rieu en dr. W. Pleyte, houdende mededeeling dat door wijlen den heer P. Du Rieu Jr., in lovon conservator van het Stedelyk Museum, aan dat Museum is vermaakt een legaat van f 5000, om uit de renten daarvan de collectie aan te vullen. Een verzoek van dr. J. J. Prins om eervol ontslag als regent van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis tegen 1 Januari 1893. Een verzoek van K. De Lint om afschrijving van plaatselijke directe belasting dienst 1892 wegens vertrek naar hot buitenland. Een bezwaarschrift van A. J. C. Montyn tegen z\jn aanslag in de plaatselijke directe belasting dienst 1892 bij suppletoir kohier. Eene missive van de Ged. Staten van Zuid- Holland ten geleide van de vastgestelde be grooting dienst 1893 voor de d.d. schutterij. Nog was ingekomen het boricht van de Gen:eent vcommissie van het Ned Herv. Kerk genootschap dat zü bereid is het bedrag der door den gemeenteraad toegestane kosten van f 700 voor de herstelling van don toren der Pieterskerk terug te betalen wanneer mocht blykon dat die toren geen eigendom is der burgerlijke gemeente, maar van het Ned.-Herv. Kerkgeno ts :hap] Naar aanleiding van dit laatste merkte de heer Was op, dat, toen werd besloten be doelde herstelling aan de Gemeente commissie op te dragon, van het Ned. Herv. Kerk-, genootschap geen sprake is geweest, maar wel dat zou worden onderzocht of do toren behoort Of tot de Ned,-Herv. gemeente to Leiden (dus van de plaatselijke, en niet van het algemeen kerkgenootschap) Of h3t eigen dom is der burgerlijke gemeente Niemand toch heoft beweerd dat de toren tot hot Ned.-Herv. Kerkgenootschap zou kunnen behooren. Do Voorzitter verklaarde zich bereid de opmerking van den heer Was aan de Gemeente commissie mede te deelen. Aan do orde kwamen de volgende punten 1°. Voorstel tot hot verleenen van oono toelage aan den Hoofdopzichter der Gemeentewerken. (347 en S57) 2n. Verzoek vao C. A. J. Jacobs, om eone hard- i teecen stoep te loggen vóór hot perceel ilaro No. 48. (854) 3P. Idem aïsvoren van J. Th.Porquin, vóór den ingaDg van het bovenhuis Gerenmarkt No. 4. (355) 4°. Idem van W. Kóler Jr., om terugbetaling van schoolgeld, lager onderwee. (356) 5°. Idem aïsvoren van 31. Van Kleeft'. (360) 0°. Idem aïsvoren van J. G. Do Roover. (8C1) 7". Idem aïsvoren vau S. Van Groningen. (362) 8". Idem van mej. J. H. Pel, om ontslag als derde oodeTwijierea aan de school 4de kl. No. 2. (363) 9°. Voorstel tot verkoop van conigo brandslangen f.n ommers. (359) 10°. Idem tot wijziging van de Reglementen voor de Bank van Leeniog en op do Hulpki ntoren. (348 en 3C3) 11°. Verzoek van A. IT. Dros, om eene ttoep to leggen vóór her perceel Hooigracht No. 79. (365) B(j punt 1 zeiQö do hoor Van Hoeken dat hij niets zou afdingon op do bekwaamheden van den heer Lancel, maar als deze tijdelijk de functie van architect waarnam in den tijd dat hy in dienst der gemeente was, dan moest een gedeelte van zijne werkzaamheden weer worden waargenomen door de andere opzichters. Daarom achtte spr. f 200 vol doende. Hy diende in dien geest een amende ment in. Don heer Fockema Andrea? was het nog niet duidelijk of hy voor/ 200 of 300 zou stemmen. Nadere gegevens omtrent de gedane werkzaamheden waren daarvoor noodig. Do heer Zillesen zou zich volkomen neer leggen bij het voorstel van B. en Ws. om f 300 too to kennen, met het oog op do be wezen buitengewone werkzaamheden, vooral in verband mot de maatregelen tegen do cholera. D- heT Do Sturler wees er on dat do hoor I/mcel ais hoofdopzichter vcói work fcotic vc.rrioiit, dat niet tot r.;'n arbeid behoort, tyder.s do vacature van gemeente-architect. Daardoor zou de heer Lancel der gemeente een cadeau hebben gedaan, dat deze, volgens spr., niet van een ambtenaar mag aannemen. De heer Hasselbach deelde mede dat het werk, door don heer Lancel verricht, niet behoort tot zijne instructies. Daarom heeft hy volle aanspraak op buitongewono bolooning. Het amendement-Van Hoeken werd niet ondersteund, zoodat het niet in behandeling kwam. Het voorstel om f 300 toe te kennen werd daarna aangenomen met algemeene stemmen op één na, die van den hoer Van Hoeken. Zonder hoofdelyke stemming word vervol gens gunstig beschikt op de voorstellen of ver zoeken vervat in de punten 2—11. Niemand verder het woord verlangende, sloot de Voorzitter de openbare vergadering en ver- andorde die in oono mot gosloten douron. BUITENLAND. FrankrijU. In eene gistoren gehouden byeenkomst heeft de rechterzyde der Kamer van Afgevaardigden besloten geen deel te nemen aan de verkie zingen, welke nog moeten plaats hebben tot voltalligmaking der commissie van onderzoek der Panama-zaak. Indien echter negen leden harer party mochten gekozen worden, zal eene nieuwe byeenkomst worden gehouden, om te beslissen of de benoemde afgevaar digden hun mandaat al dan niet moeten aan nemen. De Kamer zelve is daarna overgegaan tot de benoeming van nog 16 leden der commissie van onderzoek. Als zoodanig werden aange wezen de afgevaardigden, die waren geplaatst op de den vorigen dag in de openbare zitting vastgostelde lyst. De zitting is daarna opgeheven. In de couloirs wordt Brisson als president der enquête-commissie genoemJ. In de zitting van den Senaat verweet de heer Blavier aan het „Crédit Foncier", sinds 12 jaren van het waarborgfonds geld te heb ben genomen voor de rentebetaling en daar van 28 pet. aan de aandeelhouders te hebben uitgekeerd, en vorder verscheidene leeningen te hebben gesloten op met do statuten stry dige voorwaarden, waardoor een tekort van 300 millioen is ontstaan. Nog verweet hy het „Ciédit Foncier" maatschappijen te bobben gevormd, welke niet slaagden, en aan de aan deelhouders don toestand in een verkeerd licht to hebben voorgesteld. Bouvier, minister van financiën, zeide niet te kunnen antwoorden op dezo opmerkingen, gegrond op stukken, welker echtheid hy niet bestrijdt, maar welke hem in elk geval niet zyn medegedeeld. Indien men de door Blavier medegedeelde cijfers wilde controleoren, zou men ten minste twee maanden noodig hebben. Tegenover hot „Crédit Foncier" heeft de rogeering stoeds gedaan wat zy doen moest. De obligaties der instelling zyn voldoende gedekt. Het rapport, in 1890 door do inspec teurs der financiën aangeboden, levert er het bewys van. Bouvier zegt verder, dat behalve ten aanzien van de premioleoning, do minister steeds heeft erkend het recht van het „Crédit Foncier" om leeningen uit te goven, zonder voorkennis van de Regeering. Als de leening van 1883 nadeelig was, dan ligt de oorzaak in de overeen komst met de „Union générale". Wat aangaat do overzichten van den stand van zaken, deze waren nooit verminkt. Blavier diende daarop eene gemotiveerde orde van den dag in, waarop Rouvier ver klaarde eene eenvoudige orde van den dag te wenschen. Deze werd daarop met groote meer derheid aangenomen. De geneesheoren hebben verklaard, dat de lichamelyke en goestelyke toestand, waarin Ferdinand Do Lesseps verkeert, het dezen onmogeiyk maakt voor de rechtbank te ver- schynen. De lieer Pezivier, eerste voorzitter van het gerechtshof, zou er over gedacht hebben ver stek te doen gaan togen don heer De Lesseps. Maar daar verstek slechts kan verleend wor den tegen hen, die opzettelyk afwezig zyn gebleven, en dit hier niet het geval is, heeft de lieer Pezivier besloten het geding te split sen. In dit geval zou do bijzondere rechts macht van het hof van appèl gehandhaafd worden betreffende do andere beschuldigden, die geeno grootwaardigheidsbekleeders bij hot Legioen van Eer zyn. Duitatcliland. Dt „Bsiehsanzoiger" maakt do beide mili taire ontwerpen openbaar. Het effectief in vredestijd van 492,06S man vormt van 1 October 1893 af 711 bataljons infanterie, 477 eskadrons ruitery, 494 veldbatteryen, 37 batal jons artillerie te voet, 7 „Bahn"-bataljons en 21 treinbataljon6. Een gisteren door den Rykskanselier in don Ryksdag voorgelezen telegram van den geheimraad Von Abeken, uit Ems, dd. 13 Juli 1S70 's namiddags 3.50, aan het departe ment van buitenlandsche zaken, luidt: rZ. M. schryft my: Benedetti wachtte my op de wandeling op, ten einde op ten laatste zeer dringende wyze van mij te ver langen, dat ik hem machtigen zou, terstond te telegrapheeren, dat ik my voor dogeheele toekomst veplichtto om nimmer weder myne toestemming te geven, indien do Hohenzol- lerns op do candidatuur terugkwamen. Ik wees hem ten laatsto eenigszins ernstig af, daar men tout jamais dergolyke enga gements niet mocht noch kon aangaan. Naluurlyk zeido ik hem, dat ik nog niets ontvangen had, en daar hy over Parys en Madrid vroeger ingelicht was dan ik, hy wel zou inzien, dat myne Regeering weder buiten spel was. „Z. M. hoeft sedert een brief van den prins ontvangen. Daar Z. M. Benedetti gezegd had, dat hij bericht van den prins verwachtte, heoft H. D., met het oog op bovenvermelden eisch, op graaf Eulenburgs en myn voorstel besloten, Benedetti niet meer te ontvangen, maar slechts door een adjudant te doen weten, dat Z. M. thans van den prins eene bevesti ging ontvangen had van het bericht, reeds door Benedetti uit Parys ontvangen, en verder den gezant niets moer te zeggen had. „Z. M. laat het ter beoordoeling van Uwe Excellentie, of niet de nieuwe eisch van Benedetti en do afwyzing er van terstond zoowel aan onzo gezanten als in de Pers moeten worden medegedeeld." In de gisteren door den Duitschen Ryks dag gehouden zitting zyn de voorzitter en ondervoorzitters herkozen. De rykskanselier Yon Caprivi gaf eone toelichting van do militaire voorstellen. Hot betrof hier, zeido hy, de toekomst van Duitsch- land. Een aanvallende of preventieve oorlog zal nimmer door Duitschland gevoerd worden. Hij verklaarde verder, dat Duitschland nim mer Frankrijk had getart, en dat Yon Bismarck do Emser depeche niet heeft vervalscht. De persoon van den czaar biedt de besto waarborgen voor het behoud van den vrede. Wat do militaire ontwikkeling van Rusland betreft, dezo wekt vooialsnog geene bezorgd heid, maar zy kan govaarlijk worden. Duitschland moet den voornaamsten mili tairen last op zich nemen, omdat het in staat moet zyn naar twee kanten front to maken. De rykskanselier besprak daarna het her vormingsplan en de middelen, welko tot dek king der hoogere uitgaven zyn aangewezen. Hy besloot met een beroep op de vader landsliefde; hy wees ook op hetgeen men verschuldigd was aan de nagedachtenis van lien, die het Duitscho ryk hadden gegrond vest en daarvoor gestorven zijn, opdat men later niet kunne zeggen: De gevallenen had den hun bloed veil, maar het tegenwoordige Duitschland wil voor het behoud van het ryk niet de noodige middelen verschaffen. (By val Bij den Ryksdag is gisteren een wetsont werp op de landverhuizing ingediend. Het bepaalt dat hy, die zich belast met het ver voer van landverhuizers naar vreemde landen, de vergunning behoeft van don Rykskanse lier, dat hy ryksburger moet zyn er. in Duitschland zyn verblyf moet hebben. De vergunning wordt niet verleend voor het verder vervoer uit niet Duitscho havens, doch kan worden toegestaan voor niet-Duitsche tusschenstations. Ook do agenten behoeven vergunning; zij moeten ryksburgers zyn en door do toegelaten ondernemers gemachtigd worden. Do verdere bepalingen bemoeilyken de landvelhuizing, wegens do vastgestelde voorafgaande aanmelding bij de politie. De landverhuizing is verboden, wanneer vreemde regeeringen of vreemde maatschappyen het vervoer geheel of ten deelo betalen, of voor schot verleenen. Passagiers-biljetten van over- zeescho plaatsen mogen niet verkocht worden. Gr root-Brit« nu ië. De patroons in het district Rosendalo hebben besloten aan de andere belangheb benden by de katoennijverheid eone vermin dering van de werkuren voor te stellen. De beslissing hangt af van de patroons in het Noordon van Lancashire, wier antwoord Yrijdag wordt verwacht. Officiéél wordt gemeld: De Britscbe regeering heeft besloten, tegen de ontruiming van Uganda door de Biitsche Oost Afrika- CompagDie op 31 Maart a. s. niet op te komen maar eone regeoringscommissie met voldoende begeleiding van inboorlingen onmiddellyk af te vaardigen, om verslag te doen over den togenwoordigen toestand van Uganda en over de beste wyze, om de zaken in het district te regelen. INGEZONDEN. Geachte Redactie! Voor de tweede maal bevat Uw blad eon schryven, nu L. onderteekend, dat, schynbaar in 't algomeen belang, agiteert tegen de door B. en Ws. den heer Lancel toegedachte toelage wegens het tydelyk waarnemen der betrek king van Gemeente-architect. Vergun mjj als eorlyk man te protesteeren tegen deze per soonlijke aanvallen, die onwillekeurig eer aan pon-ooniyke vyandschap doen denken dan aan behartiging van gemeentebelang. Immers, waar geïnsinueerd werd van byvoor- deelen, waar do toelage voorgesteld werd ge baseerd te zyn op do afwezigheid op zichzelvo van den architect, alsof dit geene buitengewone werkkracht noodig maakte, waar de woning van den heer Lancel en overwerk en loon dor werklieden, die met de quaostie niets te maken, hebben er by gesleept werden, is alle gedachte aan een zakelyk betoog geheel uitge sloten. Juist hierdoor streeft do schryverzyn doel vooiby. By eene zoo eenvoudige zaak als het geven van extra-belooning voor het waarnemen van eene andere betrekking als waarop iemands traktement is berekend, zyn trouwens raoei- lyk ernstige argumenten te vinden om do vergoeding voor extra-diensten to voor komen alleen het bedrag kan eene quaestio vormer.. Gebaat heeft het schryven van L. hem dan ook niet, maar hy heeft verstandig ge daan het niet te onderteekenen. Naar zyn naam kan ik zelfs niet gissen en den heer Lancel ken ik persoonlyk slechts weinig. Maar het mocht niet gezegd worden dat de bedoelde twee stukken niemand Uwer lezers er toe bracht zyne ergernis over zulke aar- vallen te uiten. G. Telegrammen. WEENEN, 23 Nov. In do heden door de Oostenryksche Kamer gehouden zitting ont wikkelde Schlesinger het programma der so cialisten. Nadat hy eenigen tyd gesproken had, ontnam do voorzitter hem hot woord en de Kamer hechtte, met 75 tegen 51 stemmen, hare goedkeuring aan deze handeling van haren voorzitter. - Do grondslag van de spoedig to ver wachten schikking tusschen Engeland en Rusland omtrent Pamir zou zyn, dat Engeland van alle aanspraken afziet en dat Rusland bij den dood van don Emir van Afghanistan den Engelschen candidaat voor dien troon zal erkennen. PARIJS, 23 November. Do minister van marine he9ft aan de „Agence Havas" een telegram medegedeeld van generaal Dodds, uit Abomey (Dahomey) van 18 dezer. Daarin wordt gemeld dat de onderhandelingen waren aangeknoopt op verzoek van koning Bchan zin, maar op 15 Nov. worden afgebroken. Daar in de door den generaal gestelde voorwaarden (overgave van wapenen, sttllen van gyzelaars en betaling eoner oorlogsschat ting) niet geheel getreden was, trokken de Fransche troepen den lGden naar Abomey op. Deze beweging deed Behanzin besluiten om zich uit Abomey terug te trekken, nadat op zyn bevel al zyne paleizen, en al de woningen van prinsen on opperhoofden waren verbrand. Op 17 Nov. trok generaal Dodds aan hot hoofd zyn er troepen Abomey binnen. Koning Behanzin begaf zich met het overschot van zyn leger tot op drie dag marschen van Abomey. LISSABON, 23 November. Het bezetten van Abomey door de Franschen is in de koloniale kringen alhier goed opgenomen. PARIJS, 23 November. Do interne adsis- tenten der hospitalen scharen zich aan de zyde der externen, maar verwerpen elke ge dachte aan eene ^erkstakin8- ST.-PETERSBURG, 23 November. Het „Journal de St.-Petersbourg" verklaart het elders verbreide gerucht voor volkomen onge grond, als zou er plan bestaan, om den uitvoer van graan te beperken of zelfs uitvoerrechten op graan te heffen. BRUGGE, 23 November. Gisteren zijn hier dr cholera gevallen voo: - ?komcn. KIEUW-VORK, 23 November. Ann '3e „Herald" wordt uit Valparaiso getmld, dat,

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2