Leiden, 23 November. m I iIIIWii ragsgag^-JM-^ JJaWH'M C r-.«i 11 irTïïT* En in do tweede onderstelling valt ook Seyffardt, en hierraoo do man, die dit stuk Leger wet verdedigen moet. Vandaar onze vraagIs deze indiening serieus? Of wol, moet zo alleen strekken als program by eventueele verkiezingen, om den volke duideiyk te maken, hoe goedkoop men or uit militair oogpunt met dezen minister afkomt? Goedkoop! Let wel, zoo ge alleen let op de mannekens, en voor een oogenblik de stelling Amsterdam vergeet. De „Maasbode" zegt er van: De heer Seyffardt gaat van geheel andere denkbeelden uit (dan z\jn voorganger). Neder land, zegt hij, is wel eeno groote koloniale, doch geene groote Europeoscho mogendheid; het moet dan ook niet trachten er zijne strijd krachten op in te richten om eene rol in de Europeesche staatkunde mede te spelen. Voorts wil hij by ons geen Pruisisch 6telsel invoeren, dat alleen voor eene militaire mogendheid kan geschikt zyn, maar bouwt zooveel mogelijk voort op het by ons bestaande, rekening houdende met de eigenaardigheden van land en volk en niet het minst met onze draag kracht. H\j vraagt dan ook slechts eene jaar- lyksche vermeerdering van het oorlogsbudget met f 80,000, terwijl de heer Borgansius honderdmaal zooveel of 8 millioen eischte. Deze cijfers zeggen op zichzelven reeds alles; zij leeren, dat wy een goodkoopen minister hebben; oen, die hot volk niet verpletteren wil onder de militaire uitgaven. De heer Seyffardt laat zes jaar dienen in werkelyken dienst en drie jaar in roserve, zoodat ieder op zjjn 29ste jaar van allen militairen dienst ontslagon is. De minister Bergansius vroeg heel wat meer. Hij wilde ach tjarigen actieven dienst, daarna v(jf jaar dienst by do landweer, einde lijk zeven jaren dienst by den landstorm, zoo dat men pas op zyn 40ste jaar geheel vry was. Of neen, niet geheel; want de wet- Bergansius gaf vrijheid om den dienst nog langer te doen duren. De minister Seyffardt wil den algemeenen dienstplicht, doch slechts in zoover die bereik baar is, met het oog op het karakter van ons volk. Van persoonlijken dienstplicht, van vrij stellingen is hier nog geen sprake; daarover zullen wy moeten vernemen in de wetsont- worpen, welke ons aangekondigd zijn. Het nu ingediende ontwerp doet do overige met vrjj groot vertrouwen togemoetzien, omdat de minister hier reeds toont, dat by van den geduchten strijd, die tegen het militairisme zegevierend gestreden is, behoorlijk nota ge nomen heeft. Wat inzondorheid de vrijstellingen betreft, deze zullen misschien nog beter zjjn dan die van den heer Bergansius, omdat Seyffardt de Calvinisten niet naar de oogen heeft te zien- Ten vervolge op hun rapport van 8 dezer deelen B. on Ws. mode dat door den heer J. Th. Perquin ook vergunning wordt gevraagd tot het leggen van een hardsteenen stoepje voor den ingang van het bovenhuis in de Raamsteeg, bohooronde bi) het perceel Garenmarkt No. 4. Na overleg met den voorzitter der commis sie van fabricage, deelen zy mede dat ook tegen dat verzoek geone bedenkingen bestaan, zoodat zy in overweging geven de gevraagde vergunning te verleonen onder dozelfde voor waarden, als gesteld zyn by het bovenaange haald rapport van 8 dezer. In den ouderdom van 74 jaren is te 's-Hage overleden de gep. majoor der infanterie Tj. Van der Werff. Evang.-Luth. Kerk. Drietal te Alkmaar (alphab.) J. A. Helper Sesbrugger, te Zierik- 8ee; J. F. Moyer, te Pekela; A. D. Wempo, te Monnikendam. In het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het hoofdstuk Oorlog derStaats- begrooting komt o. a. nog het volgende voor Stellige verkl .ringon werden gevraagd om trent hot tydstip der indiening van het wets ontwerp op den verplichten krygsdienst. De Commissie van Rapporteurs geeft een stemmig aan don minister in overweging de bogrooring in dier voege to wijzigen, dat daaruit vervallen de vele verhoogingen ten behoeve van traktements verbeteringen en uitbreidingen van personeel, alsmede die ter invoering van nieuwe organisation en eene gewyzigdo dislocatie, waarvoor zy met hot oog op hot ingediende ontwerp betreffende de samenstelling der landmacht het oogenblik niet gunstig acht. Het hoogo eindcyfer der begrooting had eveneens vfcler leedwezen gewekt, vooral wegens de nieuwé Ynrhoogingen. Verscheidene leden verklaarden tegen de begrooting te znllon stemmen, om redonen in de begrooting gelegen, indien deze ongewyzigd mocht biyven. Op samenwerking werd aangedrongen tus- schen de ministers van oorlog en marine by de regeling der kustverdediging. Gevraagd werd wat er was van de geruchten omtrent eene aanstaande uniformverandering. Hiervan vreesde men weer hoogere uitgaven en waarschuwde er tegen, de Kamer in dit opzicht voor een fait accompli te stellen. De vermeerdering van scliryvery onder dezen minister by onze leger-administratie werd door velen betreurd. Enkele leden drongen aan ep afschaffing van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, dat geen beteekenis meer heeft nu eene vrouw het hoofd van den Staat i3; zelfs zagen zy daarin een gevaar, met het oog op de mogerykheid van den invloed, door dit Huis uit te oefenen op de leidrag der mili taire belangenanderen deelden die bezwaren niet, maar achtten inkrimping wenscheiyk en aanneming van het systeem dat verhooging van rang niet kon plaats hebben, tenzy weer eenigen tyd in gewonen dienst worde getreden. De burgemeester van Amsterdam heeft op het adres van S. "W. Coltof en J. H. Geel, verzoekende te mogen vernemen ofwerkelyk door hem, als het hoofd der gemeente-politie, is bevolen dat voortaan het zingend langs de straat trekken van groepen sociaal demo* craten mot kracht zal worden tegengegaan, geantwoord „dat hy in de maand September jL, nadat het herhaaldeiyk was voorgekomen, dat na afloop van volksvergaderingen velen van hen, die daarby tegenwoordig waren geweest, in groote troepen zingende door de stad waren getrokken, aan do politie den last heeft ver strekt om hen, wien dit mocht aangaan, in hun belang te waarschuwen, dat zulks niet langer kan worden gedoogd; „dat, indien in stryd met die waarschuwing, welke by dezen wordt herhaald, mocht worden gehandeld, het van de omstandigheden, waar onder dit plaats heeft, zal af hangen, krachtens welke bepaling van wet of verordening zulks zal worden tegengegaan en vervolgd." Hot stoomschip „Spaarndam", vanNiouw- York naar Rotterdam, is 23 Nov. Lizard ge passeerd; de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, is 23 Nov. Wight gepasseerd. By de Tweede Kamer zyn heden inge komen nieuwe raailcontracten met do maat- schappyon „Nederland" en „Rotterdamsclio Lloyd." Het algemeen debat over de Indische be grooting is gesloten na krachtige verdodiging der scheopvaartrogeling op Atjeh door den minister van koloniën. De discussie is gevorderd tot het onderdeel „koffie", met eene motie van den heer Yan Houten tot geleidelyke opheffing van het koffiemonopolie. Beursbericht. Amsterdam, 23 November. Portugeesche fondsen heden zeer flauw met belangryko buitenl. verkoopers op bericht uit Lissabon dat geene finantiëelo voorstellen in de Cortez godaan zullen worden. Gemengd Nieuws. Hoeft Amsterdam dit jaar zyne groote tentoonstelling van chrysanthemums gehad, ook Leiden kan zich thans in eene der- geiyke tentoonstelling, zy het ook op moer bescheiden schaal, verheugen. De hter W. Yan Veen, van de bloemistory „Rozenlust" aan den Zyisingel by de Plantage alhier, stelt gedurende vier dagen, te beginnen met morgen, onze stadgonooten in de gelegen heid kennis te maken met een schat van chrysanten uit zyne kweekory, waar hy zich op uitgebreide schaal heeft toegelegd op de teelt dier in verscheidenheid zoo ryko bloem soort. Hedenmiddag waren wy reeds in de gele- gonheid in de groote zaal van het hotel „Le Soleil d'Or", aan de Breestraat, een kykje te nemen en wy kunnen verklaren dat de heer Van Veen veel werk van deze expositie hoeft gemaakt. Zy voldoet zeer goed en bo- staat niet uit afgesneden bloemen, maar uit de volledige planten zeiven, honderden in getal, vertegenwoordigende meer dan vyftig soorten, welke, net en doelmatig gerangschikt, in hare vele schakeeringen van kleuren een eigonaardigon en interessanten aanblik bieden. De tentoonstelling is dan ook eeno be zichtiging volkomen waardig. Men schryft 0Q6 heden uit Zoe- terwoude: Nader verneemt men aangaande het ongeluk, den smid P., van Benthuizen, op Maandagavond elf uren overkomen, dat genoemd persoon zyn paard en wagen vast gebonden had, ten einde een hek to kunnen openen, dat het paard zich toen losgerukt heeft en met den wagen is voortgeloopen totdat het met den wagen in het water viel. De smid, denkende dat zyn paard met den wagen verder door was gegaan, zag door de duisternis beiden niet in het water liggen en zocht in do naburige gemeenten zyne eigendommen. Zoowel de smid als zyn paard zyn gelukkig met den schrik vrygekomen, waaruit dus volgt dat het trekdier niet als ïyk gevonden werd. De gemeente Zoeterwoude heeft aan of op eenige voetpaden borden laten plaatsen, waarop: „Voetpadenvoorwielryders verboden", hoofdzakelijk van Leiden naar do grens van Hazerswoudo, on ook van de Bosch- huizorbrug naar „de Vink." Heeren wielryders en dames wielryderessen zyn dus gewaarschuwd! 'Uit Waddingsveen meldt men ons, dat ook het mond- en klauwzeer aldaar is uitgebroken op de hoeve van K. De plechtige intocht van de militairen had Dinsdag 11. plaats onder eene belangstellende menigte kinderen en dienstmeisjes. Onder het vee van don landbouwer H. H. Steenwyk, in het Voorhoekje, onder de ge meente Zegwaard, is eveneens het mond- en klauwzeer uitgebroken. Ook is door den veehouder P. De Korte, in Laag-Boskoop, aangifte gedaan van het ontstaan van mond- en klauwzeer onder zyn vee. Niet alleen by den landbouwer A. Hofland, maar ook by T. Stappendel te Oukoop, ge meente Hekendorp, heerscht het mond- en klauwzoer. Een detachement van het 7de regiment infanterie te Naarden, onder com mando van een sergeant, doet dienst ter bewaking der hoeven en weilanden. Nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer onder het rundvee zyn te Haarlemmermeer en Woubrugge voorgekomen. Te Heemstede is de ziekte geweken, de militairen zyn van daar vertrokken. Thans is het werk aan den tramweg Bodegrave Gouda geheel afge- loopen. Reeds werd het geheelo traject door de paardentram beredon en met succes. Gistermorgen had te Katwyk aan Zoo een treurig ongeval plaats. Eeno ongeveer 60-jarigo vrouw viel in een kelder, met het ongelukkig gevolg, dat zy onmid- dellyk was overleden. Het Leger des Heil s, afdeeling Waddingsveen, heeft na lang getob eindeiyk een asylum gevonden, om daar ongestoord do godsdienstoefeningen voort te zetten. Aan de Noordkade staat die schuur. Tusschen Waddingsveen en Moerkapelle is een jongeling van 22 jaar verdronken. Ver moedelijk is hy by het krygen van een toeval, waaraan hy leed, in het water geraakt. Gistermiddag om by halfvier brak te Haarlem een hevige brand uit by den kleerbleeker A. A. Slenders, op don Scheepmakersdyk. Men was emstreeks vier uren den brand meester, welke op den droog zolder is ontstaan en waardoor eeno groote schade is aangericht aan de belendende per- ceelende bleekery zelve is geheel uitgebrand. Alles was verzekerd. De burgemeester van Amster dam brengt ter openbare konnis, dat gisteren in die gemeente óén persoon is aangegeven als overleden aan Aziatische cholera. Dinsdagavond togen zeven uren werd te Amsterdam in de Utrechtschestraat door acht diamantslijpers een agent omsingeld en in de maling genomen; weldra kwam echter hulp opdagen en werden twee bel hamels gearresteerd. Eén van hen had den agent een vuistslag op den helm toegebracht, terwyl de andere twee agenten tegen de straat werden gegooid, waardoor de eene zich aan de rechterknie en de andore zich aan den arm bezeerde. Tydens het overbrengen werden de agenten door het publiek met steenen ge worpen en een agent werd door een steen aan don hals getroffen, terwyl een ander by de arrestatie het been heeft bezeerd. Denzelfden avond ontstond aldaar in eene woning in do Nes een twist tusschen twee mannen, omdat do beminde van een van hen hem verlaten en met don ander eene liefdes betrekking aangeknoopt had. De woorden wisseling ontaardde in handgemeen worden en plotseling trok een der mannen een mes waarmede hy den medeminnaar vry hevig verwondde, zoodat deze naar het gasthuis moest worden vervoerd. De dader werd naar het politiebureel in de St.-Pietershal gebracht. Uit Kolynsplaat wordt aan de „N. R. C." gemeld: Zaterdag-avond barstte op de hofstede, bewoond door den heer A. N Van Langeraad, een felle brand uit, waardoor in korten tyd de groote landbouwschuur met al het daarin zich bevindende vee -- niet minder dan omstreeks 40 stuks hoornvee en 10 paarden en al het hooi, granen, penen landbouwgereedschappen, enz., eene prooi der vlammen werden. Zoo ook het wagenhuis aan do schuur belendende, waarvan echter nogal wat kon geborgen worden. De varkens en het pluimvee werden gered. De heer Yan Langeraad was op reis en keerde eerst Zondag ochtend op zyne hofstede terug. Omtrent de oorzaak van den brand is niets met zekerheid bekend. De gebouwen zyn by doMiddelburgsche Brandwaarborg-Maatschappy geassureerdhet vee, de oogst, enz. by de Ziorikseesche. De „Morning Post" van gister morgen bevat een bericht uit Londen be treffende eene poging tot moord, welke doet vermoeden dat Jack the Ripper er de hand in heeft. Emilie Edith, eene vrouw van sleehte zeden, had 5 November jl. in Cheapside kennis gomaakt met een heer, die het Engelsch met een vreemd accent sprak en haar vroeg met hem naar Hudson Park te gaan, waar b\j woonde. Hy liep do straten door van de wyk "Whitechapel. Plotseling weigerde het meisje verder te gaan. De man haalde toen een tuinmansmes te voorschyn en wilde haar dooden. Zy wist te ontvluchten en liep naar de Suttonstreet, waar zy aan eeno vrouw, die zy op straat ontmoette, vertelde wat haar overkomen was. Hot signalement, dat zy van den persoon gaf, stemt geheel overeen met dat van Jack the Ripper. Het hoofd der politie heeft de vrouw een verhoor doen ondergaan,, dat twee uren duurde. BUITENLAND, Franltrfllc. In de gisteren gehouden zitting der Kamer van Afgevaardigden merkte de heerGauthier op, dat do Panama-concessie met 22 Februari a. s. vervalt. Hy hoopte dat de regoering doeltreffende maatregelen zou nemen, om het vervallen der concessie te voorkomen. De Kamer verwierp met 400 tegen 20 stemmen het voorstel, houdende verzoek dat alle afgevaardigden de zittingen der commissie van onderzoek zouden kunnen by wonen. De heer Dóroulède achtte de minderheid niet voldoende vertegenwoordigd in de com missie. De heer Pourquery do Boisserin gaf eene toelichting van zyn voorstel, strekkende om de getuigen te noodzaken voor de commissie te verschynen en aan laatstgenoemde het recht toe te kennen om alles wat haar noodig voorkomt in beslag te nemen. Art. 1 van zyn voorstel luidt aldus: „De commissie heeft dezelfde bevoegdheden als door het wetboek van strafvordering aan de rechters van in structie zyn toegekend." Over dit voorstel zal a. s. Zaterdag worden beraadslaagd. By de eerste stemming, waartoe de Kamer thans overging, werden tot leden der com missie van onderzoek benoemd 23 leden van do linker- en 3 van de rechterzyde. Deze laatsten verklaarden echter, onder de toe juichingen der leden van de rechterzyde, hunne benoeming niet aan te nemen. Zes benoemden van de linkerzyde trokken zich evenzeer terug. Heden zullen de verdere benoemingen plaats hebben, om de commissie voltallig te maken. Het „Journal Officiel" bevat een besluit, waarby, met het oog op het mond- en klauw zeer, dat thans in Nederland heerscht, tot nader order de in- en doorvoer uit Neder land, zoo over zee als over land, van runderen, schapen en lammeren, geiten en varkens verboden wordt. De val van het koninkryk Dahomey heeft in Frankryk, ten gevolge van de opge wondenheid over de Panama-quaestie, niet den indruk gemaakt, welken men in kalmer dagen had kunnen verwachten. Toch heeft de Kamer nog tyd gevonden ora, op voorstel van Dé.ou- lède, aan genoraal Dodds en zyne dapperen een gelukwonsch te zenden. Duitschland. Te Berlijn is gisteren de Ryksdag geopend. In de troonrede, welke door den keizer werd voorgelezen, wordt melding gemaakt van den onbevredigenden maatschappelijken toestand,

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2