10048. TVoeiisclagf 33 November. A0. 1892. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. field alleen maakt niet gelukkig. LEIDSOH ggg DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 8 maanden1.10. Frsnco per post1.40. Aizonderlgke Nommers0.05. pit iioinmcr bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Met 1 December begint een nieuw [wartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant ibónneeren, ontvangen de tot dien latum verschijnende nummers gratis. Leiden, 22 November. Aan de universiteit alhier werd boden lYorderd tot doctor in de rechtswetenschap, He heer A. E. Haantjes, geb. to Rotterdam, verdediging van een Academisch proef- jchrift, get.„Iets naar aanleiding van Artikel fóO' Burgerlijk Wetboék in verband met de urisprudentie." Onderstaande circulaire is by de voor- jaamste ingezetenen van Leiden en vele itudenten rondgezonden PEenige weken geleden kwamen verschei- iene Leidscho studenten bijeen met het doel libier eone afdeeling te stichten van het ,Algeraeene Nederlandscbe Vredebond." Reeds qq verklaarden zich een veertigtal bereid om lid te worden; er is alle grond om te ver wachten dat, zoo eenmaal eene afdeeling is opgericht en van zich doet spreken, dat aan tal op zijn minst tot een honderd zal aan groeien. Ilot oprichten eener afdeeling scheen illen dus zeer gewenscht. fToch waren de vergaderde studenten van oordeel, dat voreeniging met Leidsche burgers rooral hier gewenscht was en men dus eorst ot het oprichten van eene afdeeling moest orergaan, na eene samenkomst met do leden van hot Alg. Ned. Vredebond, die zich reeds onder do burgers bevinden. Zij richtten zich hierop tot ons met hot verzoek deze zaak tot eene beslissing to willen brengen. rReeds te lang, aldus is onze overtuiging, list Loiden eone afdeeling; reeds te lang syn velen alhier in gebreke gebleven hunne sympathio voor het Vredebond te betuigen uit gobrek aan oen middelpunt. In eene stad van konnis on wetenschap als Leiden, ls het aantal van hen, die het streven van onzen Bond willen bevorderen, uit den aard der zaak groot, dan dat de toestand zou biyven ais hy was. Wy zyn derhalve overtuigd, dat gehandeld moet wordendat hier eene afdeeling moet wordon opgericht. ,Burgers van Loiden, dio u reeds opgaaft voor liet lidmaatschap; slechts één uurtje tijds wordt van U gevraagd om de beginselen te bevorderen, die gij voorstaatzoo gy waar achtige leden van deze Vereeniging zijt, zult ge het toch niet to voel gevergd vindon om één uur te offeren, om op deze eerste ver gadering te toonon, dat Loiden warme voor standers van onze ideeën bezit. En gy, Leidscho burgers, die tot op heden U nog niet hebt aangesloten, doch onze be ginselen zyt toegedaan, hoogschatting van de waarde van het menschonleven, afkeer van den oorlog, afkeuring van te groote uitgaven voor militaire doeleinden, die de volkeren terneerdrukken, bovordering van internationale arbitrage komt allen op deze vorgadoring; vraagt inlichtingen, zoo ge die noodig hebt, en teekent, zoo ge wilt, voor het lidmaatschap. „Studenten, wy hoorden reeds dat go het iuitiatiff wildet nemen, on vertrouwen daarom er vast op, dat ge op deze vergadering in grooten getale zult vorschynen om uw© in stemming te betoonen; en hopen tevens dat ge velen uwer vrienden en bekenden zult medebrengen, dio bereid zyn ons streven te steunen. „Gy allen, dio loden zyt of tot lid worden U gozind gevoelt, komt, Indien ©enigszins mogelyk, op "Woensdag 23 November a. s., des namiddags te 4 uren, in de achter-boven zaal van het „Café Suisso" aan de Breestraat alhier." Dezo circulaire is ondorteekend door de heeren mr. M. d'Aumerie, prof. dr. J. M. Yan Bemmolen, prof. dr. Jan Ten Brink, mr. S. J. Enthoven, prof. dr. A. P. N. Franchimont, mr. Ant. Yan Gyn, mr. E. Kist en prof. dr. H. Oort. Het bestuur der afd. Leiden van den Bond van Ned. Ond. heeft ten behoeve der weduwe van den onderwijzer Boogaard, die in het begin der vorige maand te Yuren aan de cholera is overledon, eene lyst doen circuleeren aan de inrichtingen (openbare en byzondere) van onderwys (lagc-r, middelbaar en hooger) alhier. Daardoor werd het bestuur in staat gestold den burgemeester van Vuren eene som van f 102 to zenden. Het adres der Leidscho hoogeschool, door den rector-magnificus prof. dr. C. P. Tiele op het jubelfeest der 76ste verjaiing van do Gentsche hoogescbool voorgelezen en dat volgens hot Gentsche „Volksbelang" oen diepen indruk maakte, is, naar genoemd blad medodeelt, van den volgenden inhoud: Aan de Hoogeschool van Gent, heil! Rector on Senaat der Ryks-Universitoit te 102) Nog oonmaal omarmde zij Lize zo® har telijk mogelyk; daarna liet zy deze los en ^roolyk lachende begaf men zich naar het heerenbuis. Lize volgde Klara langzaam. Zij had er behoefte aan een oogenblik alleen te zijn, ton oinde c'e vele gedachten, welko haar bestormden en door Klara's woorden waren opgewekt, meester te bly ven. Met vrees dacht z(j aan do mogelykheid, dat zij gedwongen kon worden hem weder te zien, aan wien ZU gedurende vier lange jaren zoo dikwerf fóet afschuw gedacht had, hem, op wien hare gedachten zich gedurende de laatste ^a?en en nachten steeds bepaald hadden. Zy ^rd vervuld van eene bange vreeze en toch weder van eene zoete hoop, aan welke hatsto zy zich echter niet mocht overgeven. Lize werd al in de galerij verwacht, ofschoon Z:J die slechts vyf minuten later dan Klarn, *- haro komst reeds had aangekondigd, binnentradzij had gedurende de korte wan deling door den tuin weder moed gekregen, j om neef Albrecht op de meest kalme wyze, F® - "r"" V-;':. maar ook niet anders dan een vreemdeling, te begroeten. Ook haar kwam de luitenant zoo geheel verouderd voor, dat zij er niet buiten kon eenig mede lyden met hem te gevoelen, een medelyden dat haar onwillekeurig ten zynen opzichte zachter moest stemmen. By moest in do jaren, welke verloopen waren, wel zwaar geleden hebben. Was zyn geweten misschien ontwaakt? Beroofde hem de herinnering aan eone misdaad de nachtrust? Werd by door het berouw gekweld? Gelukkig scheen hy in geen geval. Indien hy werkeiyk eene misdaad begaan had, ge noot hy do vruchten daarvan niet Indien de luitenant haar aanzag, dan hadden zyne blikken eene hoogst treurige uitdrukking, 1 eene uitdrukking, welke haar misschien nog tot verzoening zou gestemd hebben, wanneer zy biyvend geweest ware; maar zy verdween, wanneer hy door Bertha werd aangesproken. Albrecht was, sedert Lize hem niet gezien had, oen ander mensch geworden. Ook een beter mensch? Doze vraag waagde Lize niet te beant woorden. Zy gevoelde zich gedrongen met den luitenant zeer veol medelyden to hebben, I maar vertrouwen bad zy toch niet in hem kunnen stellen, hoeveel hy ook zyn best deed vriendelijk, ja zelfs horteiyk tot haar te Leiden stellen er den hoogsten prys op, U geluk te wenschen met het gewichtige feest, dat Gy viert. Gesticht door een der Oranjevorsten, wier nagedachtenis ook by ons in hooge achting staat, heeft Uwe Hoogeschool thans vyf en zeventig jaar gestreefd voor waarheid en wetenschap. Goleerden van den eersten rang, mannen als Laurent, Haus, Heremans en vele anderen hebben in Uwe leerzalen gesproken met zoo veel klem on talent, dat hunne stem door heel de wetenschappelyko wereld met eerbied word vernomen. En onder hen zyn er wy behoeven slechts Thorbecke te noemen die wy mot U gemeen hebben, die den luister van Uwe en van onze Hoogeschool beiden hebben verhoogd. Wy eeren U om wat do wetenschap U is verschuldigd. Maar iets meer nog dan eerbied dringt ons, om U hulde te brongen op Uwon gedenkdag. Wy voelen, dat wy, al zyn wij do®r Staats grenzen van U gescheiden, door taal en ge schiedenis met U behooren tot éóne natie. Daarom niot het minst, gaan Uwo belangen ons ter harto en nomen wy deel in Uwe vreugde. Moge Uwe Hoogeschool groeien en bloeien ton bate der wetenschap, tot roem voor Uw Vaderland, ter oere ook van denDiotscbon stam! Leiden, 10 November 1892. Namens don Senaat dei' Ryks-Univcrsiteit te Leiden, C. P. Tiele, rector. Fockema Andre®, socretaris. Het GonlsGho „Volksbelang" meldt nog dat het adres, in het Nederlandsch gesteld on vol Noderlandschen zin, na de voorlezing met vaste stem, met daverende toejuichingen werd begroet. - Men meldt uit Alfon a/d. RynHet Katholieke Alfen mag onder zyne monumenten 'oogon op eone 3tichting voorouden van dagen, het St -Josephsgesticht, dat thans zyn eerste lustrum viert. Treden wy door de groot© barrière in den sieriyk aangelegden bloementuin, welke zich uitstrekt voor de lange ry van gebouwen, welko met het front naar den straatweg en den Ryn zyn gekeerd, dan ziet men in het midden de zustorswoning, waaromheen zich de gebouwen der 1ste en 2de klasso groepeeren. Daar verblyven de zusters uit het moeder- huis van Amersfoort, die zich met de meeste toewijding mot do verzorging der inwononden belasten. Uit de vestibule der eerste klasse spreken, zonder haar eene vertrouwelykheid op te dringen, welke zy met trotsch zou teruggewezen hebben. Lize had aan do theetafel eene plaats naast don luitenant bekomen en hy onderhield zich veel met haar. Op harteiyke, vriendschappe- ly'ke wyze vroeg hy naar hare moeder en gaf daarbij in harteiyke bewoordingen lucht aan hot gevoel van veroering, dat hij voor dezo koestorde. Hy dwong Lize daardoor zyne vragen te beantwoorden op eene wyze, als misschien anders niot zou hebben plaats gehad; zoo spoedig hy echter bemerkte dat op zyne vragen een niet meer dan hoogst noodig antwoord volgde, wist hy die met een zekeren tact af te breken. Hy ver telde haar daarna van het kasteel Ostornau, van do veranderingen, welke sedert den her bouw daarvan hadden plaats gehad; \an al de oude luitjes in het dorp, die zy gekend had en dio baar nog altyd in vriendelyk aandenken hielden. Daarby kon niet vermeden worden, dat het gesprek ook liep over den tyd, waarin allen, dio zich thans in den kleinen familiekring bevonden, met uitzondering van Klara, het kasteel bewoonden, en ook de heer Von Ernau, do toenmalige gouverneur Pechmnyer, her dacht werd. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Yan 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. verlengt zich de breede gang, welke aan woerskanten leidt langs do gezellige en netto kamers der inwonende heoren en dames, terwyi aan het eind do kapel zich bevindt, waar geregeld godsdienstoefeningen worden gehouden, on allen, zoo dikwyls zy het ver kiezen, z:ch in gebed kunnen begeven. Ook op de bovenverdieping verleent eeno deur toegang tot de kapel, waar eene breode estrade ruimte genoeg bevat voor al de bewoners van het bovengedeelte. Al mist do voorgevel van het gobouw der 2do klasse de ornamentatie van het hoofd gebouw, toch is zy in een haar passend toilet getooid. Hier als overal heerscht tevreden heid en genoegen, terwyi het bestuur niets onbeproefd laat om het den bewoners naar den zin te maken. Aanlrekkeiyk om de uitstekende gelegen heid tot verbiyf, welke do ganscho inrichting aanbiedt, verdient zy ook aanbeveling om den prys; welke toch is zeer matig, de kosten van inkoop voor de eerste en tweede klasse zyn resp. gesteld op 3000 en 1500 gulden. Kan het verwonderen, dat ons St.-Jozefs- gesticht zich reeds in vooruitgang mag ver heugen? Reeds is een 3de klasse gesticht, waarin hulpbehoevenden uit deze en omliggende plaatsen worden opgenomen tegen geringe vergooding. Moge de St.-Jozefsstichting toenemen in welstand on bloei, opdat onze Zeereorw. heer pastoor, die er zich zooveel zorgen en opoffe ringen voor getroost h?eft. woldra do vol-^ doening smake, zyn gesticht geheel en al bovolkt to zien! De begrooting van inkomsten en uit gaven der gemeente Zegwaard voor don dienst 1893 is door Gedeputeerde Staten vastgesteld in ontvangst op 9122.82, in uitgaaf op 9121.87En mitsdien het batig saldo op 0.94'/2. De deken dor orde van advocaten te 's-IIage, mr. Van Stipriaan Luiscius, zal Zaterdag, 26 dezer a. s., in het „Hotel des Indes" een groot diner geven, waartoe o. a. zijn uitgenoodigd de minister van justitie, tal van leden dor rechterlyke macht te 's-Hage en verschillende leden der balie. Bij resolutie van den minister van. oorlog is de besmet verklaring door cholera van de plaatsen, gelegen aan beide oevers van do Maas, van af Dordrecht tot aan den Hoek van Holland, opgeheven. Mitsdien mogen weder militairen on mili taire goederen langs die rivier vervoerd worden. Toen laatstgenoemde naam genoemd werd, bedekto eon vluchtig rood Lizes wangen. Zy keek onwillekeurig naar Bertha op. Toen bemerkte zy dat deze snel een blik van ver standhouding met Albrecht wissoldo en in het volgend oogenblik kwam het haar voor alsof de toon, waarop Albrecht tot dusverre gesproken had, veranderde. Oogenblikkeiyk verdween toen de gunstige indruk, welke, tegen haren wil, het onder houd met den luitenant op haar gemaakt had. Zy wist hoe gloeiend vroeger Albrecht den gouverneur had gehaat, hoe hy op dezen ten laatste nog de verdenking van een diefstal had willen werpen; thans echter sprak hy met de meeste hoogachting. Hy vei klaarde dat hem de mededeeling van Bertlia over de metamorphose van den candidaat in een edelman volstrekt niet verwonderd had, daar deze zich in al zyne handelingen steeds een gentleman getoond had. M.t de meeste geslepenheid wist hy er toespelingen op te maken, dat in dion tyd Bertha wel eene groote belangstelling in den begaafden jongen man had moeten koesteren. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1