Gemengd Nieuws. Als men dezer dagen den bloe men winkel van de heeren Speet en Van Velsen op de Breestraat, naby het Noordeinde, passeert, wordt het oog onwillekeurig ge trokken door eene fraaie collectie bloemen, welke daar thans is geëtaleerd. Het zijn chrysanthemums of (volgens den Japanschon naam) Kiku's, welke aldaar zyn tentoongesteld in Japansch porselein en als bloemtakken op spiegels, waartusschen zich oen monsterstuk in den vorm van eene vaas verheft, ook geheel van chrysanten vervaar digd. Van dezelfde bloemen is aan de muurzyde in het magazijn eene halve pyra- mide aangebracht en in 't midden vertoont zich eene tropee, eveneens van chrysanten. Het is eene smaakvol gerangschikte en allesziens bezienswaardige expositie van en kele, dubbele, halfdubbele, en ook van ane- moonbloeraigo variëteiten, welke nog niet in Nederland in den handel zyn. B\j deze gelegenheid zal het dezen en genen misschien niet onwelkom zyn iets omtrent deze Japansche plant, welke in de laatste jaren hier te lande meer en meer de aandacht trekt, te vernemen. Hoeveel aandacht echter in den laatsten tyd aan de chrysanthemums reeds goschonken werd, mag het toch te weinig bekend geacht worden dat deze planten, welke in November en December haren bloeityd hebben, zoo goed in huis hare bloemen ontwikkelen. In degroote tusschenruimte, welke er bestaat tusschen den bloeityd der rozen en die der Azalea's en Camelia's, ontplooien juist de chrysanthemums hare bloemen. Dat de droge kamerlucht voor hen niet schadelyk is, blykt uit eene mededoeling van den Engelschen schryver-kweeker F. W. Burbidge, dat eene goed gekweekte plant, van de verscheidenheid „Elaine" mot 200 bloem knoppen, in eene huiskamer werd geplaatst, toen hare eerste knoppon ontloken, en ze3 weken daarna nog ten volle dit plaatsje by den huiselijken haard waardig was. Ten einde do eigenaardige schoonheid der chrysanthemums tot haar recht te doen komen, moet men ze goed in 't licht plaatsen, opdat de eigenaardige vorm en houding der bloem en de vele kleurschakeeringen niet in hot halfduister verborgen blyven. Daar do bloomen allo op lango dunno takjes gedragen worden, is de chrysanthemumbioem uitmuntend geschikt voor de versiering van vaasjes. Een paar stengels met brons- of goudkleurige, roode, witte of gele bloemen tusschen enkele takjes hulst, met roode bessen en donkergroene bladeren öf tusschen oenigo mahoniatakjes met purperbruine, lederachtige bladeren vormen samen een geheel, dat door zyne karakteristieke schoonheid niet licht te overtreffen valt, terwijl daarenboven de lango duur der bloemen oningewyden verbazen zal. Moormalen werden afgesneden chrysanthe mum-bloemen uit Amerika naar Engeland gezonden en na eene 14-daagscho reis kwamen deze afgesneden bloemen zóó frisch aan, alsof ze pas van de planten geplukt waren. Op tentoonstellingen van eenigon omvang bieden grooto bedden chrysanthomums als ge heel, door de tallooze verscheidenheid dier bloemsoort, natuurlyk een nog meer harmo- nischen indruk dan kleinere groepeeringen dit kunnen. Het is eene bloem, welke vooral in massa gezien moet worden. Op dit oogen- blik zyn er in Frankryk ruim 1400 variëteiten dezer bloemsoort bekend, waarvan niet minder dan 600 reeds een vaststaand karakter hebben. Zy zyn van allerlei grootte en allerlei kleuren o. a. prachtige donkerroode, met goudkleurige stampers, en andere, geheel witte, zoo zacht en onschuldig, als eene bloem slochts zyn kan. Ook in den bloemenwinkel van den heer A. C. Kr'est, aan den Nieuwen Ryn, is eene aanzienlyke sorteering dier bloemen ten toon gesteld. Verledon week vervoegde zich ton huize van den heer J. Godefroy, te Steon- wyk, een Duitscher, die voorzien was van een brief vau den rabbyn aldaar, waarin voor hem reisgeld verzocht werd om naar Leeuwar den te gaan, alwaar hty een concert wilde geven. Op grond van dien brief en de getuigenis van den zich noemenden Isidore Satnsson, baryton-solist uit Hamburg, werd hem ruim schoots reisgeld verstrekt, waarvoor de be zoeker eene schuldbekentenis toekende, met belofte het geld uiteriyk den löden dezer to zullen terugzenden. Sedert heeft de. heer G., uit Leouwarden, bericht ontvangen, dat genoemde Duitscher aldaar misbruik heeft gemaakt van dien naam, en ook anderen heeft trachten op te lichten. Het kan zyn nut hebben dit algemeen be kend te maken, opdat niet nog meerdere per sonen de dupe worden van dien persoon. Hy is ongeveer 50 jaren oud, met grijze bakke baarden, heeft by zich eene portefeuille met recensies en programma's van door I. Samsson, uit Hamburg, gegevon concerten in verschil lende plaatsen. Of zyn naam echt of aange nomen is, wordt onderzocht. Een afschuwelijke moord heeft op een open veld te Saint-Ouen, naby Parys, plaats gehad, waar men het lyk gevonden heeft van oen meisje. Het geneeskundig onder zoek bracht aan 't licht dat do moordenaar z(jn slachtoffer eerst een prop in den mond gestopt en daarna het meisje met een steen den schedel verbrijzeld heeft. Savin, de Russische Cagliostro, oio in het vorige jaar beweerde aanspraken te hebben op den Bulgaarschen troon, is uit Siberië ontsnapt, waarheen hy was verbannen, liy was veroordeeld in eene geheime zitting en onder bewaking van 20 personen naar Siberië gezonden. Sinds hy ontsnapte, schynt hy zich zelfs in Moskou te hebben vertoond. Do tyd, welke in Rusland bekend is als het wolvenseizoen, is nu weer ingetre den. Deze begint in den herfst en eindigt laat in het voorjaar. In één jaar bedraagt het ver lies aan vee ten gevolge van roof door wolven gemiddeld 800,000 stuks, d. w. z. 8,000,000 roebels. Als een bewys, dat de wolven voorloopig nog niet in aantal verminderen, kan dienen dat in het gouvernement Olonetz de wolven en beren in 1875 6785 stuks vee verscheur den, in 1880 5322, in 1885 5156 en in 1859 5600. Het aantal der gedoode wolven bedroeg in één gouvernement nooit meer dan 100, en dat waren meestal nog jonge, minder slimme dieren. Italiaanse he jaloezie. Con- cetta Tarre, oen 18 jarig meisje te Trapani, bevond zich in den winkel van haren verloofde, den schoenmaker Canara. In eene opwelling van jaloezie greep deze een schoenmakersmes en wilde daarmee mejuffrouw Tarre treffen. Het meisje ontvluchtte en zocht eene schuil plaats in een bakkerswinkel aan de overzyde der straat. Canara achtervolgde haar; de bakker greep eono revolver om zich tegen den binnendringer te kunnen verzetten. Onge lukkig ging een schot af en trof mej. Tarre midden in de borst. Eenige oogenblikken daarna gaf het arme meisje den geest. Eene verschrikkelijke verwoesting is in China aangericht door eene groote dyk- breuk, waardoor hot water der Gele Rivier den geheelen omtrek van Chinang-fu naby Hongkong heeft overstroomd. Om de ramp nog te vergrooten, brak vyftig mylen vorder de dijk opnieuw door. Vele dorpen werden weggeslagen; de aangerichte schade is zeer aanzienlyk. Aan honderden personen kostte de ramp het leven. Op alle plaatsen zyn in- schry vingen geopend ten bate der noodly denden. Tusschen La Croyère en Manage, by Bergen, in Henegouwen, zyn drie kinderen by het overgaan van de spoorbaan door een trein overreden. By eene bruiloft ton huizo van zekeren heer Romero, te Bejar, in Salamanca, is de zoldering (volgens eene andere lezing do vloer) van het salon ingestort, zoodat zeven personen omkwamen en dertig gekwetst werden. Eene nieuwe dynamiet-ontplof- fing wordt uit de Hénin-Liétardmyn te Lens gemeld7 mynworkers werden daarby ernstig gewond. Volgens berichten uit Nieuw- York zyn er in October dezes jaars, ingevolge de gestrenge quarantaine, slechts 4691 tus- schendekspassagiers geland, tegen 36798 in October 1891. it o l o iv i iv. BATAVIA, 1521 October. (Vervolg.) De Atjeh correspondent van het „Bat. Nbl." schryft uit Kotta-Radja, dd. 10 October, o. a. het volgende: „Nieuws viel na den lsten, de mislukte bestorming van Kaloet, hier weinig voor. Alleen zyn er enkele belangryke overplaat singen op til. Te Edi is het vry rustig. Van de onlangs daar aangekomen drie compagnieën logeeren do manschappen in barakken, de officieren in bamboehutten". Sommige Indische bladen keuren het scherp af, dat door den gouverneur van Atjeh in zyn verslag van het gevecht by Kaloet gesproken is als van „een gevecht by het openkappen van het terrein." De „Locomotief' noemt dit o. a. struisvo gelary, en spreekt van eene politiek van mysti ficatie. De „Java-Bode" geeft in het mailoverzicht, ten bewyze, dat hier geen sprake is geweest van een gevecht, ontstaan by het openkappen van een terrein, het volgende overzicht van het gebeurde „Onder leiding van den overste Siovers ging men er op uit om eene vyandelyke ben- teng te Kaloet te nemen en dat gelukte niet; uo vyand opende zulk een hevig vuur, dat v.in eene geheele compagnie der onzen de o:ficieren eenigen tyd alleen stonden en spoe- d g tot den terugtocht besloten werdde Afjehers lieten dien terugtocht niet ongehin derd geschieden, maar brachten de onzen thuis, geiyk de militaire uitdrukking is; van eene openkapping van het terrein, tenminste te dier plaatse, kon verder geen sprake zyn. "Wat kolonel Deykerhoff heeft bewogen het gebeurde to vergoelyken, is niet duideiyk; wel is het bekend dat zyne rapporten, tot groote erger nis van het legerbestuur, den toestand voort durend gunstiger voorstellen dan die volgens anderen is, doch eene nederlaag als die by Kaloet laat zich toch op den duur niet ver bloemen. „Intusschen," gaat de „Java-Bode" voort, „schynt de wyzo, waarop de gouverneur van Atjeh zyne rapporten inkleedt, naar den smaak te zyn van de regeering, hetgeen hieruit valt op te maken, dat in de „Javasche Crt." van Kaloet in het geheel geene melding werd ge maakt, hoewel deze naam in het telegram van den gouverneur van Atjeh voorkwam. De be doeling van deze mystificatie is niet duidelyk de gouverneur-goneraal zal toch zichzelven niet willen bedriegen en op eene bevrediging van Atjeh alleen op het papier gesteld zyn. De regeering behoeft het publiek niet op de hoogte te houden van hetgeen er in Atjeh voorvalt» zy kan dit aan particuliere nyverheid over laten, maar als zij mededeelingen doet, be- booren deze de waarheid, de geheele waarheid en niets dan de waarheid te bevatten." De „Soer. Crt." schryft naar aanleiding van ons échec: „Hoewel er tot nog toe rergens, voorzoo- verre mij bekend, en zelfs niet in de zoo vergeeiykende mededoeling der officiëele Java sche, sprake is geweest van eene voorafgaande verkenning op ©enigszins uitgebreide schaal, wist men toch te Kotta-Radja (de eigen offi ciëele verslagen wezen het successief uit) dat de vijand daar, tegenover Lamreng en Lam- baroe, met grooten yver en in grooten getale sedert maanden bezig was zich te versterken. „Die eigen verslagen leerden ons achter eenvolgens immers meer en meer, dat de vyand hiervan, van dat reeds van vroeger helaas niet onbekendo Kaloet, een centraal punt had gemaakt, een basis, voor zijne operatie tegen de ceintuurbaan en binnen de linie. Zy toonden ons, hoe hy niet slechts voortging in die tactiek, maar steeds daarby vooruitkwam ook. Hoe hy zelfs, steeds van daaruit, tegen onze spoorbaan aan werken aanlei van wezenlyke strategische waarde, die ons verkeer langs de ceintuurbaan over dat baanvak eerst bemoeilykten en kort daarna met hun welgericht Iilla- en sectievuur zoo onveilig maakten dat wy het daar ten slotte moesten opgeven, 't verkeer geheel staken. „Dat alles wisten we althans: de verslagen vermeldden het uitdrukkelyk. En zelfs ver meldden ze er ten slotte nog by, dat volgens berichten, de vier hoofd-vechtmajoors van de heeren Atsjineezen zich daar, op dat punt, hadden vereenigd en een groote macht rondom zich verzameld, om ons van daar uit te be stoken, de ceintuurbaan op te breken we hadden het al herhaaldeiyk ondervonden en ons te verlokken, te dwingen weldra tot het uitrukken naar buiten onze linie. „Dit waren de eigen woorden onzer eigen verslagen. „En maanden en maanden lang lieten wy hen dit spelletje spelen. Nadat kolonel Dey kerhoff daar als gouverneur, civiel en militair, was opgetreden, hadden wy eerst maanden noodig, moest het tot 21 Juli duren, alvorens we konden besluiten om den vyand aan te tasten vóór by zich daar zóó sterk had ge maakt, dat het moeilijk werd hem „er uit" te krygen. En toen we op dien 2 lsten Juli daar met bebloeden kop hadden moeten af trekken, waarscbijnlyk alleen omdat we het gawaagd hadden hem met slechts éóne com pagnie en een paar detachementjes in front aan te tasten: in plaats van toen dadelyk kon het, reeds den volgenden dag, maar anders den 2den of 3den dag na die eerste nederlaag hem aan te tasten met eene vyf- en zesdub bele macht, die we dan toch toen in elk geval nog wel hadden er waren op dat oogenblik nog géén twee of drie compagnieën naar Edi afgegeven toen bleven we 10 of 11 weken volmaakt werkeloos en lieten den korels allen tyd, om zich daar naar hartelust te versterken. „Er werd zelfs geene verkenning gedaan naar het schynt! Althans, daarvan is niets vernomen, nóch uit het officiëele verslag, nóch uit particuliere berichten. „Hot boste bewys van dat niet-verkennen trouwens is het sedert voorgevallene! „Don vyand dus ruim twee maanden lang alle gelegenheid gelaten om zich rustig, als in Abrams schoot, daar te versterken naar hartelust, en al zyno beschikbare krachten f-amen te trekken. „En toen, op 1 October eindelyk, er een ontwaken onzerzyds volgde, omdat inderdaad de toestand voor ons vry onhoudbaar begon te worden, eigeniyk hy dit reeds wekenlang was toen, alweder zonder verkenning, zonder poging tot omtrekken, blindelings losgestormd op het volmaakt onbekende met oen bataljon, dat natuurlyk by lange niet by machte bleek, nu de opgedragen taak te vervullen." Door den goavomenr-gfn-raai ran Ned.-Indiê zijn de volgeode beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ingetrokken: Op verzoek do benoeming van O. J. Do Haart, notaris te Djolt- djakatta, tot Dotaris te Soerabaia. Benoemd: Bij bet openb. lager onderwijs lot ouderwyzer lsto kl de ouderwyzer 2de kl. G. Adama; tot onderwijzer 2de kl. de onderwijzer 8do kl. J. PL. Hillebrandt; tot notsris te Soerabaia de notana to Meoöter-Cornelia Jhr. A. H. Van der DocsdeBije. Belast: Met de waarneming der betrekking V3D tijd. leeraar in de Franacbe en Engelache talen en lotterknnde bij de afd. H. B.-S. van het G. W. III. te Batavia de onder* yzer 3de kl. bij het openbaar lager onderwijs voor Europ. en gelykgest. J. 0. Ilietink met de wa&rnemiDg der betrekking van dun civiel geneeskundigen dienst en het opzicht over de vacoine in do afd. Soemenap (Madoera)C.Weintraub, particulier geneesheer te Semarang. Tijdelijk belast: Met de waarnoming van den civiel geneesk. dienst en het opzicht over de vaccine in de afdeeling Pamnkaean, O. Weintraub vd. Benoemd: Tot controleur der lete klasse W F. H. Van Ameroi, ambtenaar op non-activiteit, hat- stelijk die bctrekkiDg bokleed hebbende, met bepaling dat by goplaatet wordt in de residentie Besoeki. V o r 1 9 e n d Een 2-jarig verlof naar Emopa wegcDS meer dan 12-jarigeu onafgebroken verblijf in deze gewesten aan den onderwijzer lste kl. bij liet oponb. lager onderwijs voor Europeanen en golijkgest. in Nod.-Ind. A. Van Moerkerken. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst de 3do commies by de A!g. Rc-kenk. B. C. J. Van Zutphec. Bij bet Binnenlandsch Bestuur: Geplaatst: In de contrólo-afd. Tegal, afd van dien naam, de cortr. lste kl. J. Bosman; in do contróle-afd. Bondowoeo, afd. van dien naam, do controleur 2de kl. J. A. E. Van Deventer. Toegevoegd: Aan den asa.-res. van Koelo- aidjo, do adep.-coutr. G. Th. Stibbe. Verplaatst: Van de onderafdeeling Baros, Siboga, Daar do ondrrafd. ADgkola (Tapacoeli). do eoutr. 2de kl. H. Th. M. Pino Post. Toegevoegd: Aan don contr. der afd. Batoo Bara, de adep.-conir. G. F. A. Bnsscher, thans ter beschikking van don controleur der afdeeling As- sahaD. Aan don contr. afl. Assahan, do ambt. voor den burgerlijken dionst, F. H. A. Steens Zijnen, tbans ter beschikking van den contr. der afdeeling Batoo Bara. Onthevon: Eervol van de waarneming der betrekking van Gouvernoments-landmeter te Band- jerma»in, de opzichter lsto kl. by de burgerlijke Openbare Werken J. J. Van Poel voorde. B e n o o m d Tot Gonvernementa-landmeter in do residentie Zuider- on OosterafdeoliDg van Borneo, R. Van Buereu, beëedigd landmotor. Departement van Oorlog. Verlengd: Met eeoo maand het verlof wegens ziekte naar Garoot verleend i.an den generaal-xnajoor W. H. Van de Pol. G o p 1 a a t s t: Bij den gewestol. on plaatsel. go- Dceek. dienst in do 2da mil. afdeeling op Java te Magelang de dirig. off. van gez. lste kl. te Batavia C. D. Scbuckink Kool. Overgeplaatst: Bij den geweslel. en plaatsel. gonotek. dienst in de 3de mil. afdeeling op Java to i-oerabaia de dirig. off. van gez. lste kl. te Magelang C. H. Vechtman. Overgeplaatst: Naar de 23sto comp. ('2de comp. veslingart.) te Batavia de lste luit. v. d. 18de comp. art. (lato bergbatt.) te Batavia H. B. Mac Gillavrv; bij bet 13de bat. te Soerabaia de kap. hf. to Atjeh W. N. Winterbhoven bij het 3de dep -bat. te Malaug de kapt. inf. bij het garn.-bat. van PalembaDg A. W. Oijsberli Hodenpijl; bij bet dep.-bat. te F. de Koek kapt. iof. by het snb.-kador te Batavia C. G. T. Van Erpers Roijaardsbij gewesteL staf to Atjeh als adjunct lste luit. pi. adj. te Kotta-Radja P. Bodomf-ijer; by pl. staf te Kota Radja lat9 luit. E. Kroef. Verleend: Eone maand verlof wegens ziekte naar Sindanglaja aan den kapt. iDf. J. N. A. Van Barneveld; naar Garoet en Sindanglaja aan den kolonel intend. M. Willenastijn. Verlengd: Met eene maand verlof wegens zhkte aan den lsten luit. art. G. C. A. Van Dijk. Overgeplaatst: Naar de 9de comp. (3de com. vesting) art. te Batavia Into luit. lete comp. (lato veldbattery) te Batavia L. Tielenius Kruythoff en omgekeerd lste lnit. T. G P. A. Eoom, naar 13ae comp. to Batavia 2de luit. 19de comp. art. te Pa- lembang J. J. Hommes en naar 18de comp. art. te Batavia 2de lnit. 23ste comp. te Batavia C. F. GUa. Departement van Marine. Vergund: Om wegens langdarig verblyf in deze gewesten naar terug te keeron aan den officier vau gezondheid dor 2de klasse P. R. Bontz van den Berg, van Hr. Ms echroefstoomscbip 4do klasse „Bali."

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6