DAGBLAD. N°. 10046. Maandag; 31 November. A0. 1892. <Qeze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 19 November. F'euLilleton.. field alleen maakt niet gelukkig. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 mundon1.10. Franco per poet1.40. M20Dder)tjke Nommere0.05. PRIJS DUE ADVERTENTIÊN: Ten 1—6 regel* ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grool«re lettere neer pleeternimte. Toor het toceeeeeren balten de tted wordt ƒ0.05 berekend. Offiolëele Kennisjfevingen. Bnrgemeeetcr en Wethouder* der gemeente Leiden brengen ter elgemeene keonie dat, ingevolge ert. 11 no bet Koninklijk Besluit van 9 November 1861 (Staatsblad No. 142). in verband met Zijner Majes» ,tit8 Besluit van 11 Augustus 1869 (Staatsblad No. 80), op Woensdag 30 November a. s., des middags tt twaalf ureD, op het Raadhuis eeDe vergadering I nn kiesgerechtigden zal worden gehouden om de ylastren aan te vullen van de heeren: L. G. LE POOLE, H. C. JUTA. A. DE KOSTER, W. F. VERHEY VAN WIJK en H. J. VAN NOUHUYS, I die met het einde dezes jaars als leden van do Kamer vao Koophandel en Fabrieken af. reden, doch ingevolge art 7 van c-eretgemeld bes'.nit opnieuw benoembaar zijndat do Ijjst van kiesgerechtigden, waartegen bezwaren kunnen worden ingebracht bjj bet Gemeentebestuur, gedurende acht dagen, te rekenen van den dag der aankendigiDg, ter inzage l:gt op de Secretario dezer gemeente en dat de inleveriDg der stembriefjes op bovengeDoemden dag geschiedt van 12 tot 2 uren, des namiddags, waarna de bus geledigd wordt en de stemopneming plaat* beeft. De heer J. Kruiswijk Jbnz., te Amster dam, benoemd tot onderwijzer aan de Chr. whool des heeren J. B. Meijnen, aan den i Stillen Rijn alhier, heeft voor die benoeming I bedankt. - Examen vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. 's-Hage, 18 Nov. Toege laten de dames J. P. De Carpentier Wilder- vanck en J. M. Ph. Yan der Meulen, beiden van Leiden. Hiermede zijn deze examens afgeloopen. - Mevrouw Eliso Yan Calcar, geb. Schiot- Jing, viert heden haren 70ston verjaardag. Als letterkundige vestigde mevrouw Van Calcar haren naam door verschillende romans. Doch ook op practisch gebied heeft Elise Van Calcar, die ook korten tijd te Leiden is 1 gevestigd geweest in een sedert afgebroken perceel aan de Breestraat, veel gedaan. Aan haar vooral dankt men de verbreiding van het Fröbel-onderwijs hier te lande, dat zij door woord en daad, in tal van geschriften en voor drachten, hier populair heeft gomaakt. Met eon open oog en een warm hart streed zi) voor de ontwikkeling van de vrouw; meer malen werd zij voor hare zedekundigo en pbi- lanthropische geschriften met goud bekroond, o. a. voor „Onze dienstboden" en „De dubbele roeping der vrouw." Sinds 16 jaren geeft zij bovendien een tyd- I schrift uit: „Op do grenzen van tweewerelden," gewijd aan het spiritualisme en wat daarmede in verband staat. De Regeering heeft bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt een wetsontwerp tot regeling der wijze van beheer en verantwoor ding van de geldmiddelen der koloniën Suri name en Curasao en tot wijziging van de regle menten op het beleid der Regeering in die koloniën. Het „Vad." hecht blijkbaar geen gewicht aan de medodeeling van het „D. v. Z. H.", dat het wetsontwerp tot uitbreiding van het kies recht, bij het onderzoek in de afdeelingen der Tweede kamer, dat nog niet is afgeloopen, in alle sectiën ernstige bedenkingen hoeft uit gelokt. Het zegt althans er te kunnen bijvoe gen, „dat het wetsontwerp in alle afdeelingen warme verdedigers heeft gevonden." Voort6 kan het „met zekerheid de juistheid bevestigen van 't gerucht, dat vele leden er voor en verscheiden er tegen zijn." In het museum van kunstnijverheid te Haarlem zullen a. s. Zondag en volgende dagen nog tentoongesteld blijven de beide taferee- len van den Kruisgang, door den kunstschilder A. Derkinderen ontworpen en aanvankelijk bestemd om, in matkleurige muurtegele uitge voerd, de kerk van het gesticht St.-Jobannes de Deo, te Haarlem, te versieren. Het voornemen der commissie om op het einde der volgende maand in het museum van kunstnijverheid eene tentoonstelling van kunstsmeodijzer te houden, schijnt met het beste gevolg te zullen worden bekroondreeds hebben verschillende eigenaars werken van smeedijzer, behoorende tot het gebied der kunstnijverheid, ter expositie aangeboden. Ook hebben verschillende kunstsmeden hier te lande hunne medewerking toegezegd. Verdere in lichtingen omtrent die tentoonstelling kunnen verkregen worden bü den heer E. Von Saher, conservator van het museum. Sedert eenigen tijd is door de .Staats spoorwegmaatschappij de maatregel ingevoerd, om voor do kennisgeving aan geadresseerden van ter lossing aangekomen goederenwaggons eene betaling van 5 cents te eischen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zutfen, van oordeel dat die kennisgeving een bestanddeel van het vrachtcontract is, waarvoor h. i. geene afzonderlijke kosten kunnen worden berekend, en dat hetzelfde kan worden bereikt door bezorging van den vrachtbrief aan den geadresseerde, dringt aan op intrekking der bedoelde kennisgevingen, waartoe ceHolland- sche IJzeren-Spoorwegmaatschappij reeds na 1884 op verzook der Kamer heeft besloten. Behalve dat die maatregel niet den noodi- gen spoed bevordert zoo heet het in de missive der Kamer is zij ook drukkend voor den handel, vooral bij kleine vrachten, waarbij z\j somtijds eene verhooging van 12 a 15 pet. der vracht kan geven, terwijl voor verzending per post binnen dezelfde gemeente de frankeerkosten toch ook maar 3 centen bedragen. Tevens vestigt de Kamer de aandacht der spoorwegdirectie op het h. i. onnoodige en evenzeer drukkende van het ten biyke van. het voldoen der vracht met een plakzegel quiteeren van den vrachtbrief, wanneer het bedrag boven de ƒ10 is. Het ware eenvoudiger, dat op vertoon van den door geadresseerde geteekenden vracht brief en na betaling der vracht werd toege laten om do gemelde goederen te lossen. By Koninkiyk besluit zyn de hoeren G. Rijperman, lid van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten, mr. A. J. M. Bake, afd. chef der Maatsch. tot Expl. van Staats spoorwegen, en I. J. Froger W.-Azn., chef van den dienst van tarieven en handelszaken der Holl. IJz. Spw.-Maatsch., benoemd tot gedelegeerden van Nederland, om op nader door hen te bepalen dagen en plaatsen met de door België, Duitschland, Frankryk, Italië, Luxemburg, Oostenryk-Hongarye en Zwitser land reeds aangewezen of nog aan te wyzen gedelegeerden, ontwerpen voor te bereiden van byzondere overeenkomsten, als bedoeld in de laatste alinea van 1 der uitvoerings bepalingen van de op 14 Oct. 1890 te Bern gesloten internationale overeenkomst omtrent het goederenvervoer op spoorwegen. By koninkiyk besluit is goedgekeurd dat aan J. B. Westerdyk, burgemeester van 't Zandt, op zyn verzoek oervol ontslag ver leend is als secretaris dier gemeente. Benoemd tot lid van de Permanente Militaire Spoorwegcommis6ie de heer E. D. Kits van Heyningen, lid van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten. Met 1 Dec. a. s., aan C. Bosman, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Gent. Mr. M. M. Schim Van der LoefF, te Gouda, met 1 Dec. a. s., benoemd tot schoolopziener in het arrond. Gouda. Goedgekeurd dat A. W. Bouwmeester, burge meester van Gieten, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Aan den eervol ontslagen adj.-commies by het depart, van marine J. H. Le Rütte, met 18 Oct. jl. een pensioen toegekend van 1124 's jaars. Peracquatle der Grondbelasting. De minister van financiën heeft bereids ge antwoord op het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van het bedrag der grondbelasting op de ongebouwde eigendommen. Uitvoerig zet de minister uiteen dat de Regeering gehouden was omdeperae- quatie tot stand te brengen. Die quaestie moest zyn opgelost om te kunnen geraken tot eeno goede en duurzame regeling der grond belasting. Zoodanige regeling, zoowel voor de gebouwde als voor de ongebouwde eigendom men, is dezer dagen den Raad van State ter onderzoek aangeboden. De minister handhaaft zyn voorstel om het percentage op 6 ten honderd te bepalen. Het totale bedrag der rpks-grondbelasting zal daardoor in 1011 gemeenten verminderen, terwyi het in 145 van de 326 overige slechts met 1 tot 10 pet. klimmen zal. In 187 gemeenten behoorende tot de 1011, bedraagt het getal der aanslagen 94,030. Niet minder dan 90,019 zullen by eene heffing van 6 pet. geene ver hooging ondergaan, voor 3070 blyft de ver hooging beneden ƒ5, voor 536 is zy ƒ5 tot beneden ƒ10, voor 271 van 10 tot beneden ƒ20, en slecht6 voor 134 is zy 20 of meer. Het bedrag der grondbelasting zal in de groote meerderheid der gevallen niet klimmen en klimt het wel, dan zal toch geene dóprëciatio van den grond daarop volgen, ten gevolge van do verlaging der mutatierochten. By do algemeene herziening der grondbelasting zal rekening worden gehouden met het denkbeeld, om de uitkomsten der herziening van de bo- lasting op de ongebouwde eigendommen te zuiveren van de gebreken en rekening te houden met de verandering, in de verhouding van de waarde der eigendommen onderling gekomen. De verlaging der percentage tot 5 pCt. zou, ook zonder te denken aan af schaffing van tollen, een tekort doen ontstaan in de finantiëele plannen des ministers van 7 ton, en de minister ontvouwt uitvoerig het be- denkeiyk karakter daarvan in finantiëelen zin. Hy kan zich dus met het denkbeeld niet vereeni gen. Te zyner tyd hoopt de regeering ondubbel zinnig hare voornemens uit te spreken ten op zichte van de gemeentelyke opcenten op de belasting der ongebouwde eigendommen. Voors hands herhaalt zy, dat volledige gegevens tot oplossing van het vraagstuk hoe het verband tusschen ryks- on gemeentelyke belasting beter te regelen, vooralsnog ontbreken. 187.) .Ik verheug mij hartelyk, dat gy thans tot ons gekomen zyt, besto neef, en nog juist op den goeden tyd, om eenige dagen met ons en Lize door te brengen, want, jammer ge noeg, zal zy ons reeds aanstaanden Zondag verlaten. Gy zoudt haar, indien gy later in Linau waart gekomen, niet meer aangetroffen hebben." .Lizo gaat dus van hier?" .Ja, jammor genoeg, maar het kon niet anders. Wy hadden beidon, mijn vrouwtje en 'bi gehoopt dat er tusschen Lize en ons een recht vertrouwelyke omgang zou ontstaan, aaar dat is het geval niet geweest. Ik wil daarvan noch myne vrouw, noch Lize een ■vrwyt maken, daar zy beiden geheel tegen overgestelde karakters bezitten. Reeds in het kasteel Ostemau was de verhouding tusschen hen me' van de aangenaamste en deze is er de vervlogen jaren niet beter op geworden. Hot is misschien nooit goed eene bloed erwant® in eene eenigszins ondergeschikte trekking in dienst te nemen; men doet 'tol wijzer daarvoor eene geheel vreemde te kiezen. Conflicten kunnen by het in dienst hebben van familieleden niet uitblyven en deze vergallen dan het familieleven. Om hoogo onaangenaamheden te voorkomen, is het betor dan nog maar ter rechter tyd van elkander to scheiden. Het is my zeer zwaar gevallen een dergelyk besluit te nemen, want Lize is inderdaad eene voortroffelyke gou vernante en myne zuster vereert haar by na afgodisch; maar ik heb moeten erkennen dat Bertha in haar recht is. Lizo zou zich in ons huis nooit goed op haar gemak ge voeld hebben en zou wellicht de aanleiding geworden zyn, dat tusschen myn vrouwtje en myne zuster al meer en meer eene on aangename verhouding ontstaan was. Wy moeten, hoeveel leed my dit ook doet, weder van elkander scheiden, en Lizo ziet dit ook zelvo in, nadat we oens openhartig met elkander gesproken hebben. Aanstaanden Zondag zal zy heengaandit heeft, zy bereids aan hare moeder geschreven; zy wilde ons, nadat ik met haar gesproken had, op staan- den voet verlaten, doch op myn en Klara's uitdrukkelyk verzoek zal zy nog enkele dagen hier vertoeven. Wy hebben dus nog eene week voor de borst en in dien tyd zal het ons wel gelukken eene verzoening tusschen haar en u, beste neef, tot stand te brengen!" „Wanneer myne komst naar hier haar althans er niet too brengt de gedane beloften terug te nemen en reeds heden of morgen te vertrekken, z(j niet weigert my hier te ontmoeten." „Neen, neen, dat zal zy nietl Zy zal haar woord houden en ook boreid gevonden wor den u te ontmoeten. Ga zelf eens met haar spreken, vrouwtje! Vertel haar dat neef Albrecht onze gast is en zy tegen hem niet onvriendelijk mag zyn. Wanneer gy haar dit vriendelyk verzoek doet, zal zy er zeker aan willen voldoen." „Wat verlangt gy van mij?" vroeg Bertha op onaangenamen toon. „Zou ik my bloot stellen aan het ontvangen van een hoonend, afwyzend antwoord? Nu het eenmaal toch besloten is, dat Lize ons zal verlaten, heeft zy zich voor my niet in 't minst te ontzien; van Utara's hulp by de onvriendelyke behan deling van myn persoon is zy daarenboven steeds zeker. Neen, ik spreek niet met haar; myne woorden zouden do zaak meer boderven dan goedmaken. Maar doe gy het! Naar u luistert zyi Noodig haar uit om als gewoon- lyk hior thee te komen drinken; dan zal zy dit niet afslaan. Doe haar op uwe gewone, kalme, vriendelyke wyze ernstige voorstellen Dan zal zy komen en is de eerste schrede gezet; vervolgons zal neef Albrecht, met uwe hulp, wel meer gedaan krygen. Laat my echter buiten spel; ik ben niet de geschikte persoon tot het voeren van onderhandelingen, met Lize." „Gy hebt misschien geiyk," antwoordde Von Wangen lachend. „Gjj beiden gelykt veel op vuur en water, maar ik wil myn best doen haar goeden raad te geven en ver meen daarin wel te zullen slagen. Ik wil maar dadelyk een begin maken en ik verlaat u dus voor enkele minuten, neef, ten einde aan Lize een bezoek te brengen." Von Wangen stond op en verliet de galery. Bertha zag hem na. Zoodra de deur zich achter hem gesloten had, wondde zy zich tot Albrecht. „Wy zyn alleen, Albrecht," zeide zy snel, „maar voor slechts korten tyd, en ik weet niet of zich wel weder zoo spoedig de ge legenheid zal aanbieden, om vry en openhar tig, zonder de tegenwoordigheid van lastige getuigen, met u te kunnen spreken. Ik neb u geroepen en bedank u nogmaals dat gy gekomen zyt, daar ik uwe hulp noodig hob evenals gy de myne." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5