fêo 10042. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 15 November. Feuilleton. field alleen maakt niet gelukkig. Woensdaa: 16 Noveinber. A°. 1832. pE.Ua DEZER COURANT: Voor LoldoD per 3 maanden.......:..:, f 1.10. freoco par post1.10. Aliooderlske Noiamera0.05. PRIJS DER ADVERtENTXÊN: Van 16 regeli 1.05. Iedere regel meer 0.17 J. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Dit noinmer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel® Eennlsgeyingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen Ier algemeene kennis, dat de buurtcommiseariseen tweede helfc dezer maand een aanvang zullen nibkeD met het rondgaan langs de buizen, ter vcr- etigViDg van het getal bewoners met de ingeschre- ut?D jo bet bevolkingsregister, en noodigen mitsdien de icgtzetenen uit, aan die beambten, desgevraagd, de itrlaDgde inlichtingen te willen verstrekken. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 15 Nov. 1892. E. KIST, Secretaris. Bcrgemeester en Wethouders van Leiden Gizien art. 8, lste alinea, der wet van den 2den Jat: 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht by het oprichten van inrichtingeo, welke gtïttr, echadu of hinder kunnen veroorzaken Brengen bij doze ter algemeene kennis dat door hen 1 Ledin afwijzend ia beechikt op het verzoek ,d B. J. OLEFF tot bet oprichten van eeno Koper- jitUnj en Smederij in het perceel Fokkestraat No. la. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 11 Nov. 1892. E. KIST, Secretaris. Hedenmiddag te twaalf uren is op de begraafplaats aan de Groenesteeg alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van w\jlen den heer P. Du Rieu Jr., dezer dagen op den leeftijd van 33 jaren overleden. Op den doodenakker werd de stoet, be twinde uit den rouwwagen en vyf volgrytui- pen, opgewacht door vele vrienden en andere personea, die den overledene hadden gekend to met hem wegens zijne betrekkingen in aan raking waren gekomen. Aan het lijkkleed was een krans van palm taken gehecht, den afgestorvene gewijd door de commissie van het stedelijk museum, waarvan de heer Du Rieu conservator was. Toen de kist in de groeve was neergelaten, lilde de heer dr. TV. N. Du Rieu den aan wezigen ook namens de verdere familieleden dank voor de eer en hulde, aan de nagedach tenis van hun geliefden neef bewezen. De „Vrijzinnige Kiesvereeniging" alhier algemeene leden-vergadering houden op Maandag 21 November a. s., des avonds te halfacht, in het Nutsgebouw, tot beraad slaging naar aanleiding van een pras-advies un het Bestuur der „Liberale Unie" over de wetsontwerpen tot regeling van het Kiesrecht, *elk onderwerp zal worden ingeleid door p'of. mr. S. J. Fockema Andreas. Tevens zal alsdan de benoeming plaats heb ben van afgevaardigden naar de algemeene vergadering der „Liberale Unie." In de Staatscourant van 15 dezer is opgenomen het verslag van den directeur van 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie ti Leiden, dr. F. A. Jentink, omtrent zijne reis naar Moskou en Scandinavië. Als een opmerkelijk feit verdient wel vermelding, dat de Hollandsche IJzeren-Spoor- weg-maatsehappij dit jaar niet minder dan 56 jubelfeesten onder de leden van haar personeel, van hoogeren en lageren rang, te vieren heeft. De vervulde dienstjaren lóopen van 25 tot 50 jaren. Tot hen, wien deze week het voorrecht ten deel valt zijn zilveren jubileum te her denken, behoort de heer J. J. Brussee, onder chef of chef de bureau alhier. 'Vrijdag a. s., 18 Nov., zal hij 25 jaren aan de Maatschappij verbonden zijn. Wij vestigen de aandacht op de „représen- tation extraordinaire avec le concours de mme. Noelly" op Donderdag 17 November. Daarvan wordt gezegd: „Ce drarae sera joué par la majorité des artistes, qui viennent de le jouer a Bruxelles et a la téte desquels se trouve mme. Rose Desnoyers. „La soirée 8era terminée par une audition de mme. Noelly, l'étoile desBouffes de Paris et de l'Alcazar royal de Bruxelles, qui chantera ses meilleures chansons, que les oreilles les plus chastes pourront entendre, et commences par uno causerie de monsieur A. Milliaud. Voila qui sera sürement intéressant." „Waarom schreien onze kinderen?" is de titel van een door Infantariu6 bij den heer A. H. Adriani te Leiden uitgegeven nuttig boekje, dat wij gaarne aan moeders en allen, die met de verpleging van kleine kinderen belast zijn, ter lezing aanbevelen. Schreit een kind, dan zal eene moeder zich terstond afvragen of het honger heeft, of het misschien te warm of ongemakkelijk ligt, enz. maar veelal bepaalt zich hiertoe het zoeken naar de oorzaak van het schreien en men slaat op andere, toch voor de hand liggende behoeften geen acht Dit komt wijl men of die behoeften niet kent öf ze niet belangrijk genoeg acht. En juist die kennis is van zulk een groot belang, omdat men in zijne onkunde zoo dikwijls grypt naar middelen, welke stellig eene verkeerde uitwerking hebben. Welnu, in het bovengenoemde boekje worden de oorzaken van en de middelen tegen het vaak onverklaarbaar en hinderlijk schreien der kinderen eenvoudig en duidelijk aange wezen en toegelicht. En wij twijfelen niet, of door eene verstandige opvolging der ge geven wenken zal in de meeste gevallen die oorzaak gevonden en weggenomen kunnen worden, waarbij kinderen en ouders evenzeer baat zullen vinden. Do heer Johan Schmier, vroeger als bas solist verbonden aan de Nederlandsche Opera, is benoemd tot „professeur de chant a l'Ecole do Chant" van mme. Ambre, te Parij6, en wel, met het oog op zijne theater- onderhandelingen, voor onbepaalden tijd. In de eerste wintervergadering van het Leesgezelschap te Waddingsveen trad als spreker op de heer Middelkoop, van Beierland, met eene Brabantsche novelle, welke vrijwel in den smaak van 't publiek viel. In de vol gende maand treedt de heer Van Wyk, van Zwolle, op. Benoemd is tot onderwijzer aan de O. L. school te Sassenheim de heer D. Fortuin, thans in gelijke betrekking te Burcht, gem. Ambt-Hardenberg. De lste luit. M. Verkouteren, van het reg. gren. en jagers, die al6 hulp-officier van justitie heeft dienst gedaan by de bewakings detachementen van de door mond- en klauw zeer besmette hoqven, is van Stomp wijk verplaatst naar Leidschendam. B\j de prov. griffie van Zuid-Holland zijn bevorderd tot adjunct-commiezen lste kl. de heeren J. L. Brands, C. W. C. M. Stroo, J. A. Reijnders, adjunct-commiezen 2de kl. tot adjunct-commies 2de kl. de eerste klerk M. C. Gevers. Voor eenigo plaatsen als klerk is een ver gelijkend examen aangevangen. Door Ged. Staten van Zuid-Holland is voorgesteld aan do met 1 Jan. 1893 eervol ontslagen adjunct-commiezen der lste kl. ter prov. griffie de heeren C. H. Hattinga Raven en Ph. H. C. Burgersdijk, die 42 en 34 dienst jaren telden, onderscheidenlijk toe te kennen eene gratificatie van ƒ2000 en van f 1000. Tot ridder van de 4de kl. der orde van den Rooden Adelaar is benoemd mr. Th. G. baron Von Geusau, griffier der arrondisse- ment8-rechtbank te Maastricht. Zooals reeds met weinige woorden is gemeld, heeft, bij het onderzoek in de afdee- lingen van de Tweede Kamer der Staten - Generaal van het wetsontwerp nopens de bedrijfs- en beroepsbelasting, de meerderheid der Kamerleden, hoezeer in beginsel voor eene bedrijfs- en beroepsbelasting, een ongun stig oordeel over het wetsontwerp uitgespro ken. Het wetsontwerp, aldus was de bijna eenparige meoning, is blijkbaar saamgesteld door mannen, die vermeenden dat het vol doende was, de oude patentbelasting om te werken en vooral ontduikingen te voorkomen. Zooals het daar ligt, is het de oude patent belasting in een nieuw kleed. Men had, evenals zulks indertijd met de vermogensbelasting is geschied, een geheel nieuw wetsontwerp ge- wenscht, in overeenstemming met de tegen woordige denkbeelden der maatschappij. Hoe ingenomen ook de meerderheid der Kamer leden is met eene belasting op de bedrijven en beroepen, konden de leden hunne stem niet aan het wetsontwerp geven, tenzij het eerst geheel worde omgewerkt en, in plaats van eene gewijzigde patentbelasting, zooals het nu is, veranderd worde in de belasting op bedrijven en beroepen. Uit Groningen meldt men dat de be trekking van Commissaris der Koningin in Groningen is aangeboden aan den heer Yan Róyen, lid der Eerste Kamer. In de afgeloopen week zyn in ons land 22 personen aangegeven als overleden aan Aziatische cholera. In den ouderdom van 77 jaren is te Uithoorn overleden de heer G. D. Boerlage, oud-notaris aldaar. De 25-jarige gedenkdag van den slag bij Mentana is gisteren te Utrecht door eene bijeenkomst van Ned. oud-zouaven feestelijk gevierd. Generaal De Charette was er bij tegenwoordig en dr. Schaepman hield de feestrede. Naar wij vernemen, zijn al de tooneel- en blijspelen van Rosier Faassen, uitgegeven door den heer H. Pyttersen, te Sneek, aange kocht door den uitgever Laurens Van Hulst, te Kamjpen. Door den minister van koloniën zijn de heeren L. Roelofsen en W. M. Haije gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer der 3de klasse by het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgesteld en daar te lande. Het stoomschip „Bromo", van Java naar Rotterdam, i6 14 Nov. Carvoeira gepasseerd; de „Didam", van Nieuw-York naar Amster dam, passeerde 14 Nov. Wight; de „Maasdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 14 Nov. Lizard; de „Bellerophon", van Am sterdam en Liverpool naar Java, vertrok II Nov. van Liverpool; de „Drente", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 13 Nov. Peniche; de „Dubbeldam", van Amsterdam naar Nieuw- York, passeerde 14 Nov. Lizard; de „Gede", van Rotterdam naar Java, arriveerde 14 Nov. 178.) Dat couvert kan zeer wel dienen tot om- nulling van Simons brief en verklaart meteen waarom ik heden naar Berlijn reis want natuurlijk haast ik mij mevrouw Yon Oster- au in het bezit van haar eigendom te stellen." „Bravo, vriend Storting! Nu ons plan maar too spoedig mogelijk uitgevoerd,1" Twee uren later bevond Storting zich op wo? naar het meest nabijgelegen spoorweg- station; hy had den brief van den heer Karl Johann Simons uit Nieuw-Orleans en fcae aanwijzing van vijf en veertig duizend &ark op het huis Ernau 60 Corap., te Berlijn, L"i den zak. X. •a een in rustigen 6laap doorgebrachten -ttht, ontwaakte Egon, zich gesterkt en zeer .-•geruimd gevoelende. Hij voelde, opstaande, eene lichte hoofdpijn, welke hem herin- -o.de aan het gezegde van den dokter: zich en zijne kamer te houden. Maar ook -loofapjjn verdween, toen hy het venster .o .de en de frissche, geurige morgenlucht hem langs de slapen streek. Hy gevoelde zich zóo wel, dat hy zich onmogeiyk de rust zou kunnen laten welgevallen, hem door den dokter voorgeschreven; de lachende zonne- schyn noodigde hem uit de bedompte kamer te verlaten en buiten een kykje te gaan nemen naar den stand van den oogst en de landeryen, thans eindelijk met het oog van een practicus zich te gaan overtuigen omtrent het beheer, tot dusverre in zyn naam over de goederen gevoerd. Hy kleedde zich vlug aan. Toen hy echter mot eenigszins snelle stappen door de kamer ging en de trap afsteeg, gevoelde hij maar al te goed, dat de reeds verdwenen hoofdpyn weder terugkeerde; niet zoo erg als gisteren, maar toch slim genoeg, om zooveel mogelyk het door den dokter gegeven voorschrift te volgen. Zyn plan, om zich een paard te laten zadelen en larigs de velden te gaan ryden, moest hy in ieder geval opgeven, maar eene kleine wandeling op zyn doode gemak over de plaats, door de stallen en de overige ge bouwen meende Egon wel te kunnen onder nemen, en hy deed dit dan ook zonder al te zware hoofdpyn te gevoelen. De voorbeeldelooze orde, welke hy overal vond, verraste hem ten hoogste, en niet minder de vriendelyke wyze, op welke de lieden, die juist op het punt stonden zich naar den veldarbeid te begeven, hem als heer en meester begroetten, zonder die kruipende onderdanigheid te betuigen, welke in de Poolsch-Duitsche provinciën onder de laagste volksklasse nog zoozeer verbreid is en die Egon niet weinig tegen de borst stuitte. De knechts en daglooners namen by- wyze van groet hoffelyk hunne petten af, maar bogen niet als knipmessen, om hun meester do hand te kussen. Zy gaven zeer verstandige ophelderingen betreffende het hun opgedragen dagwerk, dat zy op het punt stonden te aanvaarden. Er heerschte, dat erkende Egon met aan gename gewaarwordingen, op Plagnitz een veel vrfter, frisscher geest dan op de meeste andere riddergoederen in de provincie. Het ondergeschikt personeel werd als menschen, niet als slaven behandeld en daarom gaf het ook biyk van eene genegenheid tot en eene liefde voor den arbeid, welke de andere, half verdierlykte Poolsche daglooners byna nooit bezitten. De oude rentmeester Sieveking had hier zegenryk gewerkt en wanneer ook in andere opzichten misschiea, gelyk Egon zich van zyn laatste bezoek herinnerde, met be trekking tot de orde in het beheer, kleine fouten mochten bestaan hebben, dan zou Storting er reeds voor gezorgd hebben die te verbeteren. Een jonge man stelde zich aan Egon voor als speciaal belast met het toezicht op de gebouwenop bescheiden, vriendelyke, maar geenszins devote wyze verzocht hy verlof den heer Von Ernau by zyn rondgang door de gebouwen te mogen vergezellen, om, zoo noodig, dadelyk alle meest gewenschte ophel deringen te kunnen geven. Hy toonde, toen Egon zyn aanbod gaarne verklaarde aan te nemen, zeer verstandig en goed op de hoogte te zyn; ook betreffende den veldarbeid gaf hy duidelyke en gepaste inlichtingen, zoodat Egon, tot zyne groote tevredenheid, de over tuiging bekwam, dat zyne bezittingen gedu rende zijne afwezigheid flink beheerd waren geworden. Wanneer ook de wyze van beheer dos ouden Sieveking al niet mocht overeen stemmen met die, welke in den nieuweren tyd gevolgd werd, zoo had toch de rent meester zich met practischen blik van. &yne betrekking gekweten en voor Egon den grond gelegd tot eene nieuwe werkzaamheid, die hy met behulp van Storting spoedig en krachtig hoopte aan te pakken. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1