politie een paar maal eone charge maken op de menigte, welke den stoet wilde volgen. Blijkbaar bevonden zich daaronder personen, die de gelegenheid wilden gebruiken om on to verwekken, de lucht bewolkt wa6, bleef het banket van den lord-mayor was berley, den dronk op digde Regoering aan ring Kusland op worden droog. Aan het eeen enkele gezant aanwezig. Lord Kim- minister voor Indië, beantwoordde de door hem vertegenwoor- jguo - Hij verklaarde dat het onmogelijk was, bijzonderheden mede te deelen over de wetsontwerpen, welke de Regeering het Parlement zal voorleggen. DeRegee- zal echter de beloften, wolke zij tegen over de kiezers heeft afgelegd, houden. De betrokkingen met het buitenland z(jn van vriendschappelijken aard. Aan de Uganda- vraag zal die aandacht worden geschonken, welke het belang dozer moeilijke zaak eischt. De Pamir-quae8tie zal, naar spr. hoopt, met eene vriendschappelijke wijze Bid, door oene vaststelling der Over deze zaak hebben gedachten- wisselingen met Rusland plaats. De minister hoopt dat de handel zich weldra weer in meerderen bloei zal mogen verheugen. De toestand van den landbouw is treurig, maar spreker hoopt dat de aan staande bijeenkomst van landbouwers een voor deRegeeriug en voor het parlement aannemelijk middel tot verbetering aan de hand zal doen. - De hortog van Marlborough is gister morgen dood op zijn bed gevonden in het Elenheim-paleis bjj Woodstock, George C. Spencer-Churchill, achtste hertog van Marlborough, markies van Blandford, enz., werd 13 Mei 1844 geboren. Hjj huwde met lady Albertha F. Hamilton, maar liet zich in 1883 van haar scheiden en huwde 5 jaar later met Lilian Warren, oene Amerikaanscho. De bekende staatsman lord Randolph Churchill is zijn broeder. De markies van Blandford Charles Churchill wordt nu hertog van Marl borough. Spanje. Volgens gerucht uit Madrid zal de rogee ring binnenkort eene leening van 165 millioen uitgeven. De Cortes worden in het begin van Decern ber geopend. De regeoringsbladon zeggen evenwel dat er in weerwil van het boweren der liberalen met aan eene leening wordt gedacht en dat er dus geen sprake kan wezen omtrent eene crisis ten opzichte van eene quaestie, welke niet bestaat. De ministers van koophandel, financiën, justitie en binnonlandsche zaken hebben eene samenkomst gehouden tot vaststelling van de opdracht, welke gegeven moet worden aan den Spaanschen vertegenwoordiger op de munt- conferentie te Brussel. In finantiêele kringen te Madrid gelooft men niet, dat deze conferentie goede practiscbe gevolgen zal hebben. Oostcnrjjk-Hong.-Moiiaroh ie. De koning van Rumenie en do erfprins zullen Dinsdag te Weenen aankomen, om er enkele dagen te vertoeven. Zy zullen de gasten des keizers zyn. - Graaf Szapary heeft gisteren de aftreding van hot kabinet in de Hongaarsche Kamer van Afgevaardigden aangekondigd. De Kamer is daarop voor onbepaalden tyd uiteengegaan. De Buda-Pesther „Hirlap" deelt mede, dat de minister van financiën en Koloman Szell hebben verklaard, dat zjj, zoo hun het voor zitterschap van den Ministerraad werd aan geboden, zouden bedanken. De minister van financiën verklaarde, dat zijn departement al zijne werkkracht noodig heeft. Gemeenteraad -van loeiden. Zitting van hedennamiddag te 2 uren. hoer De Laat de Kanter, Voorzitter: de Burgemeester. Tegenwoordig de heerenJuta, De Sturler, Dekhuyzen, Zillesen, Drucker, Zaayer, Yerhey Van Wijk, Van Lidth de Joude, Fockema Andrea), Van Reenen, Van der Breggen, Le Poole, Siegenbeek van Heukelom, Van Hoeken, Cock, Tieleman, Koetser, De Vries, Zaalberg, Hasselbach, De Goeje, Kaiser en Was. Afwezig met kennisgeving de heeren: Van Hamel, Driossen en Du Rieu. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat a. waren ingekomen een verzoek van do j zijn Kegelclub „La Force alhier, om eene medaille beschikbaar te stellen voor het met Kerstmis te houden kegelconcours; alsmede eene missive van don heer Knuttel, houdende eenige opmerkingen naar aanleiding van het rapport der Raadscommissie over de bijrekening van den bouw der Stadszaal. Dat rapport noemt hij eenzijdig on hy be klaagt er zich over, dat hot werd uitgebracht eene openbare vergadering, waar hU zich niet dadelijk kon verantwoorden. Hij veizekert dat hij met overtuiging in het belang der ge meente heeft gehandeld. HU zou het rapport niet op den voet punt voor punt volgen, be toogt dat de Raadscommissie een verkeerd standpunt heeft ingenomen, daardoor tot eene eenzijdige uitlegging van het bestek kwam en eene verkeerde voorstelling van verschillende stukken had, hetgeen de heer Knuttel in zvjne door den secretaris voorgolezen missive met voorbeelden tracht aan te toonen. Van slor digheid of slechte controle is dan ook geen sprake, al erkent hy dat door enkelen zijner ondergeschikten fouten in do optelling van sommige Btaten zijn gemaakt. Hij bespreekt o. a. de berekeningen het aantal werkuren, de eenheidsprijzen van hout en ijzer, zijne verdere door de Raads commissie h. i. in het licht gestelde tekort komingen, ook wat de overschrijdingen betref aangaande het beeldhouwwerkde betegeling de willekeurige handeling bij do closets, welke verandering hij eene verbetering noemt de berekening van eene niet geleverde mar quise; den bijslag van cement zonder dat daarvoor tras in mindering was gebracht; de verwarming, welke de commissie de pijnlijkste zaak noemt, waartegenover de wijze van be- oordeelen op hem memgen pijnlijken indruk maakt- de zelfbeschuldiging - volgens de commissie - van den architect wat zijne be kwaamheden voor zijn werk betreft, ook niet tegenstaande zijne reis naar Duitschland, waartegenover hij opmerkt dat het bestek mot spoed moest worden opgemaakt, terwijl ook de andere beschuldigingen worden weer legd, hetgeen alles moet dienen om aan to toonen dat do overschrijding der bogrooting ton volle verklaarbaar is. Het rapport, waarvan de lezing (inekwar tier duurde, zal worden gedrukt en aan de leden rondgedeeld. Aan de orde kwamen de volgende punten 1« Benoeming vin een leereer in do Engclaebe laai een do Kweekecbool voor onderwijzers on onder zo. Z"™ Beetnnr dor "dcein g Leiden on omstreken der Nedorlendecho Meeteoherpij „n Tuinbouw en IMentkunde, om oen enbe d.e ten hehoeve ren de te bonden Tentoonstelling van Planten enz. (323) 8°. Idem ven J. Loobor, ter bekommg ven gemeente- grond aan het Rapenburg. (829 en 312) 40. YooiBtel tot het doeu wegbreken van eenige 5. SME-STL. verlenging v.n de over- eeukomet met'het Rijk in zake de verpleging der stad» zieke irmtn (305 on 340). 6». Verzoek vin J. D. F. J. Vterner, omeeoeztoep te legge i voor bot pereoel RaameteegNo. .78. (SIS). 70 voorstel om bot herstellen van den to. en der Pieterskerk op te drwgen aan do Oemwnlo- Commieaio van bet Nederdnitach Hervormd Kerk se Iua°tvani*ar-'en overschrijving op de begrooting ®892 ad j"79— (Gaeleiding in eommigo ecbool- 90. VOOTOkol 'befrBkkclijk eene verlenging van de tarieven voor do Bank van Leaning. 1313) 100 Idem tot bet Verlet een van eene toelage aan den Hoofdopzichter der Gemeentewerken. P. O. na. Rekening3* van Vrouwen-Kra.tnmoe,lor, over 12°. De^B-ekening di.n.t Katb. Armbestuur on hot R.-K. wete liedonhuie. (398). T -«r -itr Punt 1 werd benoemd de heer L. w. w. Vogelesang, alhier, met algemeeno stemmen. Bh punt 2 wees de beer Was er op dat de minderheid van B. en Ws. f 1000 wfi toestaan en do meerderheid f 500hU vraagt of de voordracht seder bare verschoning dezelfde is gebleven, waarop d8heer^ stemmend antwoordde. Aangezien hotbea uur der afd. heeft te kennen gegeven dat zij alleen met 1000 de tentoonstelling kan doen door gaan, meent de hoer Was dat dan niet gunstig op het verzoek kan worden beschikt. De hoer Tockema Androoo wees ei op dat bU eeno tentoonstelling als deze het bezoek van elders niet zoo druk zal zijn als bi) de Landbouwtentoonstelling onlangs en acht daarom eon subsidie vat. 1000 niet gerecht vaardigd. Een antecedent voor het vervolg wenscht hij niet gesteld te zien. De Voorzitter verdedigt zijn amendement, om ƒ1000 too te staan. Die subsidie zal weer voordeel aan do ingezetenen afwerpen, 6n de tentoonstelling is ontwikkelend voor de bloemen- en planten-industno. De heer Fockema Andreae zeide dat dit met olke andere industrie het geval kan maar moet daarom voor elke tentoon stelling daaraan subsidie worden gegeven Naar zjne meening volstrekt niet. De Voorzitter wijst er op dat do voorbeel den niet dezelfde zijn. Er is hier sprake van eene tentoonstelling op groote schaal, waarvan het nut niet kan worden ontkend. Na nog een kort debat over de wijze van stemming over de twee voorstellen 1000 of ƒ500 subsidie) werd het eerst in stemming gebracht het amendement van don Voorzitter om f 1000 toe te staan, hetgeen met 16 tegen 7 stommen werd verworpen. Daarna werd gestemd over het voorstel dor wethouders om slechts 500 toe te staan, hetgeen ook met 16 tegen 7 stemmen werd verworpen. Er wordt dus niets toegestaan. Punten 3 en 4 worden zonder stemming goedgekeurd. Punt 5 gaf nog tot eene korte gedachten- wisseling aanleiding tusschen de heeren Was, De Laat de Kanter en Zaayer, welke laatste hun de opmerking maakte dat het rykszieken buis de krankzinnigen tijdelijk niet wil,maar niet kan opnemen. Hjj stelde voor dat alsnog nader werd onderhandeld, welk overleg de Voorzitter toezelde. Het verzoek vervat in punt 6 werd unaniem goedgekeurd. B(j punt 7 vestigde de hoer Van Lidth de Jeude er de aandacht op,dat vroeger naast de kerk een toren in de Kloksteeg stond. Behoort nu de tegenwoordige toren boven het kerkgebouw tot die torens, waarvan het onderhoud bij de burgerlijke gemeente berust Spr. acht het wel weuscheli)k datdogeschie denis van den toren eens werd nagegaan. De gemeente archivaris zal daartoe wel kun nen helpen. De heer Fockema Andreae kon zich met d t voorstel wel vereenigen. De zaak is wel van gewicht genoeg. De Voorzitter meende dat de zaak nu reeds lang genoeg geduurd had en dat het tijd werd dat eindelijk tot herstelling word over gegaan waarna do heer De Sturler nog onkole mededeolingcn deed omtrent de be staande besteigering en het plaats gehad hebbende onderzoek, hetgeen tot debat aan leiding gaf tusschen de heeren Was, De Goeje on De Sturler; terwijl do hoer Cock zeide niet tegen het voorstel van den heer Van Lidth de Jeude te zijn, maar het niet eigenlyk noodig achtte omdat de stads- consulent, de heer Neeb, reeds velo jaren ge leden dienaangaand een rapport heeft uitge bracht, zoodat hem een nieuw onderzoek in deze zaak niet moeilijk zal vallen. De heer Van Hoekon is over 't algemeen wel voor onderzoek, maar in deze zaak acht hy het niet gewenscht. De herstelling is roede zoo dikwijls uitgesteld, dat nu spoedige ver- botering noodig is. Gingen er nog maar acht dagen moe gemoeid, dan zou dit minder zijn; maar acht dagen voor een rechten boteekenen niet veel. (Hilariteit.) In het daarop gevolgd debat trad de wen- schelykheid op don voorgrond om lator zuiver te doen uitkomen, wie de kosten van her stelling moet betalen, terwijl de heer Hassel bach den heer Vsn dor Breggen opmerkte dat nog niet met juistheid is op te geven hoeveel de kosten zullen bedragen, aangezien dan eerst de leihedekking zou moeten worden verwijderd, om te zien in hoeverre het hout al of niet verrot is. Hot amendement van den heer Van Lidth de Jeude werd door B. en Ws. overgenomen en in dien geest hun voorstel met algemeene stemmen goedgekeurd. Punt 8 en 9 worden unaniem goedgekeurd. Bij punt 10 zeide de heer Van Hoeken dat hy niet tegen het verleenen van eene toelage aan den hoofdopzichter der gemeente-werken ish(j gaf echter zyne bevreemding te kennen dat dit voorstel niet in handen is gesteld van de commissie van fabricage, wier oor deel toch z. i. in de eerste plaats behoort vernomen te worden. HU stelde dus voor om dit punt alsnog aan te houden tot ge noemde commis8io rapport zal hebben uitge bracht. Do heer De Sturler, wethouder, zeide dat hiertegen geen bezwaar bestond, zoodat er toe werd besloten zonder lioofdeiyke stemming. Punten 11 en 12 werden unaniem goed gekeurd. Daarna bracht de heer Drucker ter sprake het meestal zeer late verschynen van do Han delingen van den Gemeenteraad (Officieel Zit- tingverslag), wees, aan de hand van een door B. en Ws. in de Leeskamer ter inzage gelegde statistiek met opgave van datums, op de verschillende oorzaken daarvan en betoogde dat met goeden wil van verschillende zUden, daarin wel verbetering is te brengen. Hij sprak daartoe den wensch uit, waarop applaus volgde. Niemand verder het woord verlangende, sloot de Voorzitter de openbare vergadering, welke hy op verzoek van den heer Juta in eeno geheime zitting veranderde. Telogframmoa. BUCHAREST, 9 November. Het gerucht, dat do Russische stoomboot „Olga", alleen ten gevolge van storm op de Zwarte Zee hare toevlucht zocht in den mond van den Donau, is onwaar. Het meteorologisch bulletin, door deEuro- peosche commissie openbaar gemaakt, ver klaart, dat op de Zwarte Zee volkomen stilte heerschte, toen de „Olga" trachtte de haven van Sulina binnen te varen. BELGRADO, 9 November. De minister raad besloot, dat de verkiezingen in Februari zullen plaats hebben. LISSABON, 9 November. Koning Karei is met koningin Amelie, den president-minister en den minister van buitenlandsche zaken naar Madrid vertrokken. NIEUW-YORK, 9 November. In het kies college beschikt Cleveland over 277, Harrison over 135 en Weaver, de candidaat der Volks party, over 32 stemmen. Er bestaat verschil over den uitslag ia. Indiana en Illinoiszoowel de democraten als de republikeinen beweren daar de overwin ning te hebben behaald. Volgens de tot hedenmiddag ontvangen berichten, behoudt de republikeinsche party de meerderheid in den Senaat, welke zal zyn saamgesteld uit 45 republikeinen, 40 demo craten en 3 leden der volksparty. Het zal hierdoor onmogelyk zyn eene ingrij pende verandering van het tarief tot stand te brengen, maar voorstellen tot verlaging van enkele rechten kunnen wel worden aange nomen. LUIK, 9 November. Hier en te Lixhe, in do nabyheid dezer stad, zyn 5 gevallen voor gekomen, waarvan 3 met doodelyken afloop. WEENEN, 9 November. Een van de Raab gekomen matroos is plotseling overledennaar men vermoedt aan Aziatische cholera. MADRID, 10 November. De muntcommissie heeft besloten een bureau op te richten tot vaststelling van de instructies, welke aan den Spaanschen afgevaardigde op de Brusselsche conferentie moeten worden gegeven ter verde diging van de noodige maatregelen betreffende den zilveromloop. De onderhandelingen betreffende het luci fersmonopolie zyn afgebroken. NIEUW-YORK, 10 November. Volgens de laatste stemming zal de senaat 45 demo craten, 38 republikeinen en 5 leden der volks- party bevatten. BRUSSEL, 10 November. De beweging voor algemeen kiesrecht wordt voortgezet. De liberaal-socialistische groepen zyn voornemens eene monsterbetooging te houden op 15 Nov., als ter gelegenheid van den verjaardag des konings een Te Deum zal worden gevierd. PARIJS, 10 November. Aangekondigd wordt, dat beslist gratie is verleend aan Culine, don arbeider-volksmenner uit het noorden. LEIDEII, IO November. Therm ometerstandgisteravond om 8 uren 8° C. 46.4° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 5° C. =41° F.; 's middags om 12 uren 8.5° C. 47.3° F.'s namiddags 4 uren 9° C. 48.2° F. Ten bureele van den hoofdintendant te 's-Hage werd heden o. a. aanbesteedde levering van ryst. Minste inschrijver was de heer I. A. Heus, van Leiden, voor de 3 mil. afd. ad ƒ10.62. Blykens bU het Dep. van Marine ont vangen bericht, is Hr. Ms. schroefstoomschip lste kl. „Johan Willem Friso", onder bevel van den kapt. ter zee J. C. Joekes, den 8sten dezer te Port Said aangekomen. De minister van w., h. en n. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Maart van 1893 een vergelykond onderzoek zal plaats bobben van candidaten, dingende naar een getuigschrift van voldoend afgelegd exa men voor opzichter van 'sRyks waterstaat. Delft, 10 November. Granon in flauwe stemming Bromeboonon iets liger. Blanwe Erwten en gaden werden aan hooger prijzen vorkoclit. Witte Tarwe ƒ6.60 a 7.75, Roodo ƒ6.a ƒ7.30. Rogge 4.75 a ƒ5.50. Zomergeret ƒ4.a 1.55, Chevftlior- 4.75 a 5.60. Havor 3.30 a 3.90. Blauwe Erwten G 00 a ƒ8.60. Bruineboonen 7.75 a ƒ9.60, Paardenoooeen ƒ.1.90 a ƒ6.40. Duivonboonen ƒ6.75 a 7.10 V.'inter-Koolzaed 7.76 a ƒ3.80. Zomcr- Koolzaad ƒ325 aƒ9.Kanariezaad 11.50 a 13.25, Hennepzaad ƒ7.75 a ƒ9.50, alles per HL.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 3