[jo, 10034-. Maandag *7 November. A0. 1332. <€ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. F"enilletoii. Celt! alleen maakt niet gelukkig. PRIJS DEZER COURANT: Toot Lelden per t maanden."..'.7 f 1.10. frenoo per pee*1.40. Wonderlijke Hommers.0.05. PRUS DER ADVERTENTLÊN ▼en 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer /"0.17J. Grootero letters naar plaatsruimte. Toor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend,. Het Leger «les ileils. Dozer dagen verscheen bij de uitgevers Jacques Dusseau Co. te Amsterdam eene lijvige brochure, getiteld: „Een protest tegen het Leger des Heils", door Tom Le Cleroq, met een naschrift van P. H. Van der Velde. De auteur van deze goed geschreven bro chure wist S'/j jaar geleden nog zoo go^ als niets van het Leger des Heils. HE ging naar Parijs en sprak met de oudste dochter van den generaal, Catharine Booth, die een diepen indruk op hem maakte. Op verzoek van den echtgenoot der marécfcale, den heer Clïbbom, kwam hij by dezen op 't hoofdkwartier voor statistiek en Engelsche correspondentie. Hy or lc/a jaar. Het eerste jaar ging alles „maar toen" zegt de schryver „werd my langzamerhand ander werk opge dragen. Ik kreeg brieven te schryven en te beantwoorden, die riekten naar geheel iets anders." Toen hy gegronde redenen begon te krygen om het Leger van stelselmatige uit- zuigerij van -corps-officieren te verdenken, nam zijn ontslag. Had de schryver reeds in [parys enkele apocrievo dingen in 't Leger gezien, in Londen gingen zyne oogen een weinig verder -open en in Nederland werd hem het weinige vertrouwen, dat hy nog ic 't leger stelde, ddreet en «radicaal ontnomen. Als wy het een en ander aan genoemde brochure ontleeoen, dan doen wy het om het groote belang dec «aak; aan de beschuldigden de taak om zich te verantwoorden Wy doen hier en daar een greep, alles nataurlyk latende voor rekening van den heer Le Clercq. De schrjjver gelooft ten volle dat William Booth, dien hij een geboren autocraat noemt, aanvankelijk geen ander doeï had dan een rein doel; hy werd echter meegesleept door een stroom van jeugdige godedient-energio, dien hij zelf gelegd had. Kon de wereld niet meer gered worden door 't reine voorbeeld van een leger van heilige mannen, dan maar met óclat en propaganda. Van de resultaten kreeg men alleen de goede zyde te zien; als 't aantal officieren in een jaar met 200 vermeerderde en met 120 afnam, was men niet 80 vooruitge gaan, maar 200Zoo werden er in Amsterdam pi. m. 20,000 zielen „gered", waarvan er thans gesn 300 met een kaarsje te vinden zyn. Dagelijks verliest het Leger ontegenzeg lijk eene kunstig in elkaar gewerkte affaire officieren, die de ondervinding hebben opge- j daan dat de prediking in de corpsen omtrent broederlijke liefde mets gemeen heeft met de I koudbloedig berekende uitzuigery van 't hoofd kwartier; on dageiyks komen nieuwe slacht offers zich aanbieden, om op kun beurt na een jaar of wat, met eene leoge maag, dienst te hebben gedaan, verbitterd de rangen te verlaten. Verlaten ze 't leger, dan staan as veelal zonder hulp of steun, en geraken z£ó aan lager wal, dat ze weer tot generaal Booth terugkeeren, doch dan worden ze leelyk ge knepen Als een officier op ie, d. w. z. toteal naar «lichaam en naar geest versleteD, en-^at is de sterkste in ongeveer vyf jaar, dan werdt hy naar zoo'n ellendig arm corps gezonden dat -hy, of hy wil of niet, het Leger verlaten moet, wil hy niet letterlyk omkomen. Om de toekomst, zoowel van vrouwelyke als man-neiyke officieren, wordt eenvoudig niet gedacht. Verscheidene vrouwelyke leger officieren zyn dan ook genoodzaakt geworden tot uitersten over te gaan. ©e schryver haalt voorbeelden aan van wat hy noemt Leger des Heils s«ch windel Merken de Legerchefs dat een officier er uit wil, dan wordt alles gedaan om hom te behouden; wil hy niet, dan krygt hy dezen zegen: „wy hopen broeder (of zuster) dat gy nog eens diep ongelukkig zult worden, dat de tjgd zal komen dat gy conder schoenen aan de beenen, nederig by ons terug xult komen om een bete broods. Uw trotsche geest moet gebroken worden."' Elk corps moet iedere week 10 pet. van alle iokomsten aam het Divisie-Hoofdkwartier afstaan, terwyi die er weer een vierde van naar 't Hoofdkwartier moet zenden. Het Hoofd kwartier sluit de kuurcontract&n; do corpsen betalen het Hoofdkwartier wekeiyks het 48ste deel der jaarlyksche huurprijzen, waarog> door het Hoofdkwartier nog micetens 5 pet- wordt gelegd tot dekking der administratie kosten (vroeger 12'/s pet.). Deze w.ekelyksche huurpenningen worden onmeedoogsnloos van iederen officier gevergd. Lang staat de schrijver stil 022 te doen zien hoe het Hoofdkwartier de officieren om achterstallige huur narydt; huur moet betaald worden vóór eenige andöre betaling geschiedt. Als alle onkosten (huur, belasting, gas, enz.) gedekt zyn, dan bedraagt het salaris nominaal voor maDnelyke kapiteins ƒ8, voor manuelyke j luiteaants ƒ7, voor vrouwelyke kapiteins ƒ6, I voor vrouwelyke luitenants 5 per week. Deze salarissen worden echter slechts zelden gerealiseerd en dan nog maar in pas geopende corpsen als het publiek nog vol enthusiasme is, wat volgons de statistiek geen zes maan den duurt. Een aantal brieven van officieren wordt medegedeeld, %vaarin sy do wanhopige onmoge- ïykheid betuigen om de verschuldigde huur by elkaar te bedelen. Om 'tgeld op te brengen, zaten do officieren dikwyès zonder eten, laat staan salaris. Niettemin wyst de balans van 1891 aan, dat voor haren f 2440.36 meer ontvangen is dan uitgegeven. Dit was onder majoor Erenck. Kolonel Oliphant sou komen en sobreef van uit Loadon aan een stafofficier „Wy wenschsn eene groote golf van verlos sing «over het land 1te zien rollen. Laat ons geld maken, en zelfc onze schikkingen onder geschikt dosn zijn aan dit ééne alles over- heerschende doel." Weder werden de overige cocpsen 6treng achtervolgd zoc zy in gebreke bleven; niettemin .is volgens de balans van 18rF2 voor huur ontvangen ƒ21,210 41'/2 -en uitgegeven 18,94£.097r Aan het einde van Sept. 18£1 bracht de jaar- lyiische Eelfvorloocheningscollecte f 5227.05 op, waarvan 4200 naar Engeland werd ge zonden. ©e kosten van de bedelbrieven be- dioogen ƒ949.46, zoodat het leger in Neder land Sleohts ƒ7£.19 kreeg. By 't einde van hot jaar kwam men pl. m. ƒ6000 te kort. 50,000 circulaires werden verspreid, waarin hot heette dat de arme -©fficieren zich als worlamd gevoelden door de zware schuldon .als die betaald .waren, dan zou men dubbel zooveel kunnen -doen. De «corpsen brachten f 58401Ö31/, byeon. De coQ>6officieren waren verheugd: hunne schulden" zouden thans wor den afgeechreven. Haarƒ3600 van dit geld g^ng naar Engeland. Sommige corpsen kregen elechts gedeeltelijke kwytschelding, de par tficuliere schuldeiechers konden wachten. De «heer Le 'Cdercq gelooft dat er veel meer dan 3600 naar Engeland moet ge zonden zyn, want de zuivere winst over L391 van de Algemeene Hoofdkwartierreke ning, de eigendomsrekening, het dakloozen- fonds en het handelsdepartemont bedraagt te zamen 45787.92'72geene dezer rekeningen werd geopend met een batig saldo; die waren op de balansen overgebracht. Op de balans van 't hoofdkwartieren 't handelsdepartement van 1891 zyn te zamen slechts ƒ1826.2772 gebracht, zoodat er ƒ4961.65 afgelost moet zyn óf aan schuld in Engeland öf aan leger- gebouwen en materiaal in Nederland, w. 0, het geld voor dakloozen en bloedig opge brachte huur. Do bovengenoemde rekeningen over 1892 sloten met een batig saldo van 8966.05., De oigendomsrekoning (allo eigendommen staan geboekt op naam van Booth) sluit, ofschoon door do officieren voor corps- huren f 2269.32 meer is, opgebracht, met een nadeelig saldo f 898.63. De winst bedroeg dus 8067.^2. Toch opende geen der rekeningen met d^ *batige saldo's waarmee zy in 1891 sloten^ tie winsten werden op de ba lansen overgebracht en wel met een bedrag van ƒ1853.29 (ƒ564.9172 in vori& iaar van Dakloozon-^onds ingeslikt, werd wederom aan dat fonds, teruggegeven), zoodat 5640.21 y5 naar het ryke Engelsche hoofdkwartier is ge zonden /of voor aankoop van gebouwen in Nederland besteed is. Voorts wyst do heer Le Clercq er op dat de balans credit staat voor bezittingen en debet voor schulden, dat de boeken voor gezien en in orde bevonden, zyn geteekend door H. J. Townsend, account of the Salvation Army, hoowel genoemde heer dit jaar zelfs niet in Holland is geweest. Het Handelsdepartement is eene pure geld- makeryal had een officier geene kleeren aan het lichaam, zouden ze hem nog eene broek, eene jas of tricot weigeren als hy er 't geld niet byzendtzelfs krediet wordt niet gegeven. Het Handelsdepartement wierp ever 1892, alleen door den verkoop van „De Oorlogs kreet," eene zuivere winst van 18,000 af. Alles kost geld, tot zelfs het eerste exem plaar der orders en reglementen voor de corps- officieren! Behalve een geestelyk fonds is er oen zieken gewonden-fondsdienaangaande deelt de schryver mede dat de voornaamste divisie officieren, geórgerd over de herhaalde verzekeringen van het hoofdkwartier, dat bet debet van het fonds 't credit steeds overtrof (men hoort er nimmer van, dat een gewoon officier gesteund wordt of geworden is door het hoofdkwartier), het voorstel deden de door henzelven verzamelde gelden onder hunne eigen berusting te houden, ten einde hunne officieren ingeval van ziekte bohoorlyk te kunnen bystaan. Het hoofdkwartier had zyne luitjes in de gaten en weigerde. Het helpen van de dakloozen beschouwt de schryver als een nieuw pretext om geld te slaan en om nieuwo bezittingen te krygen. De huur van den verbranden schouwburg te Rotterdam werd van 't geld voor de dakloozen betaald, hoowel het een „vast princiep" is van 't Leger om geen maatschappeiyk met „geestelyk fonds" te verwarren. Eenige offi cieren van de Zuider-Divisie haddon schoenen noodig. Het Hoofdkwartier schreef, dat men zooveel oude schoenen voor dakloozen had 1G0.) Geef ray uw pols eensJa, een beetje koorts, wel niet erg, maar toch koorts f Nu zullen wy het verband eens afnemen. Natuur lek: do wonde is licht ontstoken. Het is wel van geene beteekenis, maar u moet in elk geval eenige dagen uwe kamer houden en een drank innemen, waarvoor ik hier beneden het recept zal schryven. Daarenboven zult ge u nog geruimen tyd zeer in acht moeten nemen. Dat alles hadt gy u kunnen besparen, indien gy u aan de gegeven voorschriften gehouden hadt. En nu, vaarwel! Heden heb ik geen tyd meer, daar mjjne patiënten in Ostrowko my wacbten, maar morgen kom ik terug, om naar u en myn ouden vriend Sieveking te kyken. Dus nog eenmaaltrouw innemen, zooals op het recept is voorge schreven, de kamer houden, niet veel op en neor loopen, maar liever rustig in uw stoel Wijven zitten! Begrepen? Adieu, mynheer Von EmauAdieu, mynheer Storting I Blyf stillekens boven; ik zal er wel alleen uit komen!" Die laatste woorden richtte hy tot Stortiög, die hem wilde vergezellen, maar de dokter was reeds vertrokken eer Egon nog tyd ge vonden had de eene of 2ndere vraag tot dezen te richten. „Ik moet u om verschooning verzoeken, mynheer Von Emau'', zeide Storting, toen de dokter zoo zonder complimenten de kamer verlaten had„ik heb eigenmachtig, zonder uwe toesternmiDg, don dokter, die juist een heer Sieveking bezocht, gezonden, want ik hield dit voor myn plichtu kwam my zoo vermoeid voor en. „Geene verontschuldiging, beste vriendgy hebt myne wonschen voorkomen. Ik voel zelf dat ik behoefte heb aan do hulp van een dokter en ik geloof dat de kleine man my de juiste maatregelen heeft voorgeschreven, want nu, als ik kalm in myn leunstoel zit, zyn de duizeling en de hoofdpyn verdwenen. Ik moet zyn raad wel volgen en myn onge duld beteugelen, om in uw gezelschap eene wandeling over myne bezitting to maken. Ik hoopte by dit laatste eens recht vertrouweiyk met u to kunnen praten, daar ik u eene verklaring schuldig beD, dat gy zoo plotse ling uw ouden bekende Pechmayer in den heer Von Emau veranderd vindt; maar die verklaring zult gy toch bekomen, al kan ik haar u niet op eene wandeling geven. Neem plaats, beste vriend, en houd my een poosje gezelschap! W(j zullen wederzyds verhalen hetgeen in ons leven, gedurende de vier jaren, dat wy elkaar niet zagen, heeft plaats gehad." Storting voldeed bereidwillig aan de vrien- delyke uitnoodiging. Met groote spanning ver wachtte hij de mededeelingon, welke hem een raadsel zouden oplossen, over hetwelk hy in de laatste jaren uren tovergeefs had nagedacht. Wel bad hy, toen Pechmayor zoo plotseling als hy gekomen uit het kasteel Osternau verdwenen was, gedacht, dat er achter dezen gouverneur iets moest steken; als een uit nemend ruiter toch temde doze het wildste paard, bovendien was hy een uitstekend bil jartspeler en tegelijkertyd een toonkunstenaar van den eerster» rang, die Fransch, Engelsch, Italiaansch, Latyn en Griek6ch verstond en bemiddeld genoeg was eene schuld af te doen zonder dat by van den heer Yon Osternau zyn salaris had ontvangen. Maar toch zou Storting, zoo verklaarde hy, nooit op de gedachte zyn gekomen, dat de in 03temau zooveel en dikwerf zoo ongunstig besproken heer Von Emau onder de vermomming van gouverneur velo wekon op het kasteel Oster nau had doorgebracht. Egon legde zich met den rug tegen de leuning van zyn stoel. Hy zweeg aanvan- kelyk en scheen in gedachten verzonken te zyn, maar spoedig daarna begon hy met zyn verhaal van hetgeen door hem beleefd was. Evenals hy aan den oever van het meer den werkelyken Pechmayer de geschiedenis van Frits Gelukskind verhaald had, begon hy nu met eene beschryving to geven van zyne jeugd, in welke hy niet de minste liefde ondervonden had. Hy schilderde met levendige kleuren hoe hy, het leven moede, tot het besluit gekomen was zicbzelven te dooden en hoo dit besluit, door de ontmoeting met Pechmayer, hem naar het kasteel Osternau gevoerd had. Met sombere, onbarmhartige zelf beoordeeling gaf hy eene beschrijving van zyn vroeger ntets beteekenend leven, terwyi hy met vereoring en bewondering sprak van den heer Von Osternau en diens familie en met diepe dank baarheid van den invloed, welken het ver- blyf in het kasteel op zyne gedachten had uitgeoefend. {WorcU verioljd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 9